Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  rôzne  téma
kategórie:  

Zväzarm (Zväz pre spoluprácu s armádou)

2
reakcií
564
prečítaní
Tému 15. septembra 2019, 16:18 založil Kasafran.

podobné témy:1.
označiť príspevok

Kasafran
   15. 9. 2019, 16:18 avatar
Zväzarm (Zväz pre spoluprácu s armádou)
Napísal R.F.K.
pondelok, 15 apríl 2019 18:20

Chceli ste sa za socializmu venovať rádioamatérstvu? Alebo kynológii? Lietaniu,
potápaniu či motorizmu? Tak na to tu bol Zväzarm. Inak povedané, Zväz pre spoluprácu s armádou. Aká je história tejto organizácie a ako za čias socializmu vlastne fungovala?Zväzarm bola dobrovoľná spoločenská organizácia, so vznikom 4. novembra 1951 na základe zákona č. 92/1951 o brannej výchove. Zväz vtedy združoval 10 spoločenských organizácií ako kolektívnych členov, v r. 1952 na zlučovacom zjazde prešiel na individuálne členstvo. Zväzarm plnil niektoré úlohy obrany štátu. Zastrešoval branné športy a technickú záujmovú činnosť, ale hlavne:

letectvo
elektronika
kynológia
modelárstvo
motorizmus
orientačné preteky
parašutizmus
potápačstvo
rádioamatérstvo
strelectvo
závesné lietanie

Štruktúra Zväzarmu bola klasicky socialistická. Najvyšším orgánom bol Ústredný výbor, nasledovali okresné výbory a Základné organizácie. Zväzarm financovalo Ministerstvo obrany (členské príspevky tvorili nepatrnú časť výdavkov na činnosť zväzu, štát financoval takmer všetko) . Prostredníctvom printového vydavateľstva Naše vojsko, Zväzarm vydával periodiká so špecializovaným zameraním (kynológ, modelár, svet motorov ...). Najdôležitejšou úlohou Zväzarmu bola výchova brancov (pre nezainteresovaných - branci boli mladí muži pred nástupom do základnej vojenskej služby),mládeže a pomáhala armáde pri výcviku záloh určitého druhu vojsk - letci, parašutisti, spojári, vodiči, potápači (pre nezainteresovaných - zálohy boli bývalí vojaci základnej služby, ktorí sa v pravidelných intervaloch vracali do armády k pre cvičeniu, aby sa tak zabezpečila branná obrana štátu, pretože každý mužský obyvateľ po ukončení základnej vojenskej služby v prípade vojnového stavu, mal predurčené miesto u vojenského útvaru. Precvičovaním záloh, štát zabezpečoval bojaschopnosť aktívnej armády a nebolo potrebné v tej dobe vykonávať vstupný výcvik (nazývaný aj ako základný výcvik) v prípade vojny tak ako dnes, ale v podstate zálohy po príchode k svojim predurčeným útvarom dokázali vo veľmi krátkom čase vykonávať vojenské povinnosti takmer ihneď).

Za socializmu sa takmer všetko nejakým spôsobom organizovalo. Hlavne sa organizovali aktivity mládeže cez záujmové školské krúžky, šport, kultúru, pionierske tábory a rovnako nemohla zostať bez povšimnutia i kategória tínedžrov a mladých dospelých ľudí. A práve na to tu bol Zväzarm. Mladí človek v tých časoch v podstate nemal inú možnosť, ako sa stať napríklad športovým potápačom tak že by si zakúpil výstroj a začal cvičiť s knihou v ruke o potápaní na rybníku, alebo napríklad získať letecký preukaz na malé lietadlo. V tej dobe neexistovalo súkromné vlastníctvo lietadiel tak ako je tomu dnes, že sa jednoducho rozhodnete získať leteckú licenciu, vyberiete si školiace stredisko kdekoľvek na svete a následne si kúpite lietadielko a lietate. Takýto sen si v tej dobe mohli splniť len leteckí modelári so svojimi strojmi s ovládačom v ruke a lietať po oblohe. Zväzarm bol jediný, ktorý aktivity pre mládež organizoval, zastrešoval a financoval. A určite nesie veľkú zásluhu na tom, že mládež za  podpory štátu organizoval voľný čas mládeži a v podstate ich vo voľnom čase i vychovával. Napríklad prvý československý kozmonaut, Vladimír Remek začínal na zväzarmovskom letisku.

Zväzarm poskytoval i motoristické služby. Šlo o zväzarmovské svojpomocné autodielne. Najväčšiu členskú základňu tvorila práve táto zložka - Motorizmu (autoškoly, karavan kluby, veteráni, auto rely, motokros, svojpomocné autodielne...) a Autoturizmus (motoristická cestovná kancelária). Druhou najobľúbenejšou zložkou Zväzarmu u mládeže boli branné športy.

www.obec-jaroslav.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


2.
označiť príspevok

Osvietený muž
   15. 9. 2019, 19:33 avatar
Zväzarm bol nástroj ideologického manipulovania

Zväzarm organizoval Sokolovské a Dukelské preteky brannej zdatnosti a Týždne brannej aktivity.

Vyznamenania:

Rad červenej hviezdy
bolo sovietske vyznamenanie, ktoré sa udeľovalo od 6. apríla 1930 príslušníkom Červenej armády a Sovietskeho námorníctva za výnimočné služby pri obrane Sovietskeho zväzu v čase vojny i v čase mieru. Mohli ním byť vyznamenaní nielen jednotlivci, ale aj celé vojenské jednotky, lode a organizácie.

Rad pozostával z emailovanej červenej päťramennej hviezdy, v strede s bielym kovovým vyobrazením vojaka nesúceho pušku. Pod vojakom je nápis „CCCP“ (ZSSR) a okolo sa vinie motto: „Proletári všetkých krajín, spojte sa!“ Na spodnej časti je kosák a kladivo.

Rad sa nosil na pravej strane uniformy bez príslušnej tmavočervenej stuhy so strieborným pásikom v strede. Tá sa mohla nosiť namiesto samotného Radu pri menej slávnostných príležitostiach.

Ako prvý bol radom vyznamenaný neskorší maršal ZSSR V. K. Bľucher. Rad červenej hviezdy bol jedným z najviac udeľovaných vojenských vyznamenaní udeľovaných počas Veľkej vlasteneckej vojny. Udeľoval sa aj ako vyznamenanie za dlhodobú službu.

Rad republiky bolo česko-slovenské štátne vyznamenanie, založené vládnym nariadením číslo 30/1951 Zb. zo dňa 3. apríla 1951, ktorým sa zakladajú rady a vyznamenania a upravuje udeľovanie čestného titulu „Hrdina práce“.[1]

Rad republiky

sa udeľoval za mimoriadne zásluhy o budovanie Československej republiky, najmä o jej mierové budovateľské úsilie vo výrobe alebo pri kultúrnej alebo vedeckej činnosti, alebo o zvyšovanie schopnosti obrany štátu. Udeľoval ho na návrh vlády prezident republiky a zároveň s radom dostal vyznamenaný diplom a radovú knižku ako doklad na nosenie radu.

Opis vyznamenania je uvedený v Stanovách Radu republiky: „Rad Republiky má tvar oválu 40 mm širokého a 43 mm vysokého, dolný okraj ktorého tvoria dve lipové ratolesti, sviazané stuhou do oblúka. Z ratolestí vybiehajú dve žrde so smaltovanými vlajúcimi vlajkami, vpredu vlajkou československou, za ňou vlajkou tmavočervenou. Uprostred radu je kosák a kladivo

Zväzarm vydával týždenníky: Svazarmovec a Obranca vlasti

Zväzarm plnil niektoré ideologicke úlohy obrany štátu. Zastrešoval branné športy a technickú záujmovú činnost


3.
označiť príspevok

Kasafran
   15. 9. 2019, 23:15 avatar
(2) Osvietený,
nože povedz/napíš, ktorý z hlupákov zo Zomri Ťa naviedol spájať udeľovanie sovietskeho vojenského vyznamenania Radu červenej hviezdy s vyznamenávaním našich Zväzarmovcov...?
Súhlasí Thomas Anderson
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 17:52,  3) Existovala, pretože ako som povedal, katolícka cirkev = apoštolské cirkvi. A apoštolské...
dnes, 17:52,  Takže ujo pápež je predsedom politickej strany? *04
dnes, 17:51,  Ten citát, to je iba uhol pohľadu.*04 Kto určuje, čo je hanbou a čo nie? *04
dnes, 17:50,  To ty neviem povedať,
dnes, 17:50,  Katolicizmus je politicky smer nie nabozensky
dnes, 17:49,  Bez katolickej cirkvi sme bludari
dnes, 17:49,  A keď nebol, potom už existovala. *04
dnes, 17:48,  Tak to máme ale šťastie, že si nám to objasnil. Ibaže ten Abrahám bol Žid a...
dnes, 17:47,  Ked Bol Jezis na zemi katolicka cirkev neexistovala
dnes, 17:45,  Mňa skôr zaujíma, prečo "brány". Čo to má byť za význam, tie...
dnes, 17:42,  Katolícky preklad : Mt 16:18 : "A ja ti hovorím: Ty si Peter a na tejto skale postavím...
dnes, 17:42,  A žaby sú kde? Tancujú na plese? :)
dnes, 17:37,  Tvoje "vzdelanie" postacuje akurat tak na pasenie hore brehom. :-))))))))))))
dnes, 17:32,  Aj haluzicky Zako pri nom stecie. :-))))))))))))
dnes, 17:31,  To budu priaznivci Stankeho. :-)))))))))))
dnes, 17:28,  slovenským herečkám sa vyhrážajú kolegovia, že ak budú ukazovať slovenskú ženskosť vo...
dnes, 17:27,  Prečo Edovi hrabe ?
dnes, 17:20,  na dejepise sme sa učili, že zastrelili nejakého politika na balkáne, ktorý hovoril pravdu a...
dnes, 17:19,  To už tak býva, že poslancom záleží na blahu občana - konkrétne každému záleží na...
dnes, 17:08,  https://duckduckgo.com/?t=ffnt&q=ert+&iax=images&ia=images
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Žena je najkrajšie umelecké dielo. Niet divu, veď autorom je sama príroda.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(58 531 bytes in 0,894 seconds)