Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  politika  téma
kategórie:  

O zaklínadle „Krym bol vždy ruským“

58
reakcií
414
prečítaní
Tému 22. februára 2019, 06:36 založil Lemmy.

podobné témy:1.
označiť príspevok

Lemmy muž
   22. 2. 2019, 06:36 avatar
Fašista Krysafran, člen KSS, má opačný názor. tal pridávam názor, ktorý napísal minister zahraničných vecí Ukrajiny Pavlo Klimkin.

Citujem:

Všetci rozumní politici, analytici a právnici súhlasia s tým, že Moskva hrubo porušila medzinárodné právo, nikto nepochybuje, že z právneho hľadiska Krym patrí Ukrajine. A to je samozrejme veľmi dobré.

Zároveň však mnoho ľudí na svete verí tomu, že Putinov čin „čisto ľudsky“ možno pochopiť, pretože, ako niekedy počuli, „Krym bol vždy ruský“.

Je ťažké nájsť viac absurdný a menej nezmyselný mýtus, ale napodiv, on nechal svoje hlboké korene po celom svete a je schopný preniknúť do medzinárodného masového vedomia.

Zdroj: www.aktuality.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí Osvietený


2.
označiť príspevok

Lemmy muž
   22. 2. 2019, 06:37 avatar
Oprava chyby: názor. tal pridávam názor

Tak pridávam názor…
Súhlasí Osvietený


13.
označiť príspevok

-era- muž
   22. 2. 2019, 07:40 avatar
1. To sú také demagogické polopravdy. Ako keby neexistovalo nič iného, než to, čo uvádzaš.
Samozrejme, že Krym nebol vždy ruský.
Samozrejme, že Rusi porušili právne dohody.

Ale to je tak asi všetko. Rusi dali vybrať ľuďom samotným, obchádzajúc dohody so štátnikmi. A vedeli dopredu, ako si ľudia vyberú.

To je úplne iná situácia, než v 1968-mom v ČSSR - keby vtedy boli dali ľuďom vybrať vo voľbách, ľud by si zvolil, aby odišli a nevracali sa. Ale na Kryme bolo v tom čase príliš veľa pro-rusky zmýšľajúcich ľudí a tak im ten manéver vyšiel. Bez násilia.
Súhlasí J.Tull


14.
označiť príspevok

J.Tull
   22. 2. 2019, 09:55 avatar
-era-, je síce pravda , že "že Moskva hrubo porušila medzinárodné právo", že sa demagogicky tvrdí „Krym bol vždy ruský“... Pritom sa zabúda na "spôsob anexie", ako o tom píšeš i Ty /prípadne sa hľadajú rôzne "ospravedlnenia" ako bol i tento spôsob "násilným".../... Čo je však signifikantné, ignoruje sa existencia zmlúv s Ukrajinou, medzi iným aj zmluva o ruskej vojenskej základni, ktoré Ukrajina flagrantne porušila, ako sa aj ignorujú udalosti, ktoré predchádzali anexii...


3.
označiť príspevok

Boris muž
   22. 2. 2019, 06:40 avatar
Militantní humanisti akosi zabúdajú na demokratické princípy.
Aj keby sa v otázke Krymu zhodli uplne všetci politici, tak to ani z ďaleka neznamená, že majú pravdu, ale môže to znamenať aj toľko, že sú skorumpovaní.
Každý občan, ako aj skupina, ma právo na sebaurčenie.
Súhlasí Kasafran


5.
označiť príspevok

Lemmy muž
   22. 2. 2019, 06:47 avatar
V prípade Krymu je otázne, či občania mali právo na sebaurčenie, keď na Krym vpadli ruské tanky?
Súhlasí Osvietený


7.
označiť príspevok

Boris muž
   22. 2. 2019, 06:49 avatar
Každý má právo na sebaurčenie. Krymčania nejednali pod nátlakom, to potvrdilo viacero nezávislých organizácii, ktoré voľby sledovali.
Súhlasí Kasafran


4.
označiť príspevok

Lemmy muž
   22. 2. 2019, 06:45 avatar
Čo na to povie militantný fašista?

Minister: Ako vtip poviem Vám ďalší ruský mini-mýtus o Kryme, ktorý v roku 2014 osobne spustil ruský prezident. Povedal, že „pre Rusko Krym má posvätnú hodnotu, a že tam je duchovný zdroj ruského národa a štátu,“ pretože práve na Kryme prijal kresťanstvo knieža Vladimír, ktorý potom pokrstil celé Rusko.

Knieža Vladimír bol skutočne pokrstený v roku 988 na Kryme (aspoň tak uvádza historická kronika) a v tom istom roku pokrstil svoj štát. Ale on bol Kyjevské, a nie Moskovské knieža, a krstil Kyjevskú Rus, a nie Rusko. Pokiaľ ide o Moskvu, Rusko a samotnú ruskú etnickú skupinu, vtedy oni ešte neexistovali. V lesoch na tých miestach, kde je Moskva, vtedy dominovali ugrofínske kmene, ktoré iba o niekoľko storočí boli asimilované Slovanmi a stali sa jadrom moderného ruského národa.

Takže znova, absurd! Aj napriek tomu sa takýto historicky falošný mýtus teraz dostáva do medzinárodného informačného priestoru.
Súhlasí Osvietený


6.
označiť príspevok

Boris muž
   22. 2. 2019, 06:48 avatar
Nepodstatné...
Súhlasí -era-


8.
označiť príspevok

Lemmy muž
   22. 2. 2019, 06:50 avatar
Podstatné.
Súhlasí Osvietený


10.
označiť príspevok

Lemmy muž
   22. 2. 2019, 06:53 avatar
Navyše, spolu s Tatármi boli vyvezené aj iné etnické skupiny - Gréci, Bulhari a Arméni, ktorí žili na polostrove po stáročia a ktorých údajne nikto neobviňoval zo zrady. Na polostrove zostali len Slovania, teda miestni Rusi a Ukrajinci.

Potom prišlo masové presídľovanie ľudí z ruského vidieka na Krym. Usadili sa v 80 tisíc prázdnych domoch, ktoré zostali po vyvezených pôvodných obyvateľoch. Sú to potomkovia ruských kolonistov, ktorí teraz tvoria základ tej časti krymskej populácie, ktorá podporuje ruskú anexiu Krymu a na vôľu ktorých sa tak radi odvolávajú v Kremli.
Súhlasí Osvietený


9.
označiť príspevok

Lemmy muž
   22. 2. 2019, 06:52 avatar
Rok 1944

Avšak mýtus o „ruskom Kryme“ bol, bohužiaľ, postavený nielen na propagande falošných a absurdných deformácií histórie. V máji 1944 Moskva uskutočnila rozsiahlu zločineckú operáciu zameranú na úplné vyčistenie Krymu od pôvodného obyvateľstva a nahradenie jeho etnickými Rusmi.

Stalinský režim obviňoval z kolaborácie s nacistami, ktorí okupovali Krym v roku 1941 - 1944, celý krymsko-tatársky národ a všetkých 191 tisíc Krymských Tatárov, vrátane dojčiat, bolo evakuovaných za dva dni do vzdialených ázijských oblastí ZSSR. Skutočnosť, že Kremeľ potreboval len etnickú čistku a obvinenia z vlastizrady boli len podvod, dokazuje aj to, že do vyhnanstva boli poslané aj rodiny 9 tisíc tatárskych krasnoarmejcov, ktorí v tom čase bojovali na fronte s nacistami, a potom – aj samotných týchto vojakov.
Súhlasí Osvietený


11.
označiť príspevok

Boris muž
   22. 2. 2019, 06:55 avatar
Nepodstatné. Odtrhnutie Krymu malo svoje dôvody a to prenasledovanie, trestanie, ale aj vraždy rusky hovoriaceho obyvateľstva ukrajinskými neonacistami.
Súhlasí Kasafran


12.
označiť príspevok

richarrd
   22. 2. 2019, 07:22

Príspevok bol vymazaný administrátorom.15.
označiť príspevok

havran
   22. 2. 2019, 10:04 avatar
Čo utobili Američania, keď Rusi na Kube so súhlasom Kastra tam doviezli rakety? Nie je teraz tak trochu obrátené garde, keď Americké základne obkolesujú celé Rusko a ešte bližšie k ich hraniciam? Skúste byť objektívní!
Súhlasí J.Tull, Kasafran


17.
označiť príspevok

-era- muž
   22. 2. 2019, 10:26 avatar
havran, v diskusii mi nepríde moc vhodné argumentovať: "veď pozrite, čo robia tí druhí". To je potom nekonečné dohadovanie sa "čo kto kde porušil".

Mocnosti konajú na základe svojej sily - fyzickej aj inteligenčnej. Ak niekomu niečo prechádza, znamená to, že má silu.


18.
označiť príspevok

havran
   22. 2. 2019, 10:42 avatar
No v histórii sa vždy potvrdilo, že pozrieť na to čo robia tí druhí sa oplatí. To čo si povedal v -17- je len také primitívne ohlúpovanie primitívov
Súhlasí Kasafran


27.
označiť príspevok

-era- muž
   22. 2. 2019, 13:13 avatar
18. Havran, vieš, ja som strojár - a ak nejaká súčiastka drží nejakú inú a nepraskne, tak má silu. Ak nejaká strecha drží nával snehu, znamená to, že má silu.... atď. To mi je úplne zjavné


31.
označiť príspevok

J.Tull
   22. 2. 2019, 13:31 avatar
-era-, akýkoľvek stroj má silu vtedy, keď jeho súčasti spolupracujú, pričom jednotlivé stroje v danom technologickom procese dosahujú najvyššiu efektivitu, keď spolupracujú - sú "vzájomne synchronnými " 


40.
označiť príspevok

-era- muž
   22. 2. 2019, 17:50 avatar
31. To už je o dynamike. Ale základné výpočty môžu byť aj statické. Záleží na tom, čo človek rieši.
Ak Izrealu dlhodobom "prechádzajú" Golanské výšiny, tak je to preto, že má silu. Nie že niekedy mal, ale že stále má. A je jedno, či tá jeho sila pochádza z neho samotného, alebo od jeho kamarátov. A ak Rusom "prechádza" Krym, tak je to len preto, že majú istú silu.
Nechcem sa vôbec dotýkať morálky, čisto mechanicko-inteligenčne to takto proste je.

Ale je to zaujímavá otázka celkovo s týmito územiami - a hlavne s písomnosťami, ktoré sa nazývajú "ústava", "zmluva" a pod. Taká fikcia: Nejaký národ dospeje v nejakom veku k tomu, že sa spojí v iným národom do jedného štátu - proste z nejakého idealizmu, lebo chce - potom sa vytvoria zmluvy a ústava a iné zákony, napísané na papieri - a potom sa napríklad veci veľmi zhoršia a ľudia už nechcú ďalej žiť v tom zväzku - ale tie podpísané zmluvy ich držia a nepustia - povedzme, že ten druhý národ sa nechce rozísť - a niet šance sa legálne rozísť. Čo urobí ten prvý národ? Násilnú vzburu. Tá je buď potlačená alebo víťazná - ale aj keď zvíťazí - je legálna? To sú zaujímavé veci. Bolo americké vyhlásenie nezávislosti legálne?


58.
označiť príspevok

J.Tull
   23. 2. 2019, 15:25 avatar
-era-, Nie som odborníkom na vojenskú stratégiu, či politológom, odborníkom na blízky východ... takže nedokážem fundovane sa vyjadrovať /nielen/ ku Golanským výšinám... napíšem len niečo málo čo o tom viem ohľadne - je to o sile, inteligencii v tom zmysle, že ostatní by boli menej silní, inteligentní, ako samy o sebe tí, ktorí si momentálne niečo uzurpujú, vládnu ... Izrael po druhej svetovej, keď na povrch vyplývali hrôzy holokaustu, ovplyvnilo to celosvetovú mienku, nehovoriac o kresťanskej viere, ktorá považovala Židov za svojich starších bratov... spočiatku i socialistické štáty podporovali vznik štátu Izrael... Nemecko si chcelo odčiniť svoju hanbu... USA v ňom vidia svojho zástupcu v tomto teritóriu... Izrael nevznikol preto, žeby Židia boli silnejšími, inteligentnejšími, ale vďaka všestrannej pomoci /sveta/... a to na území, ktoré bolo kolóniou*...Veľká časť celosvetovej verejnej mienky stojí na jeho strane aj kvôli moslimskému terorizmu...
Americká nezávislosť tiež nevznikla vďaka tomu, žeby americký osadníci boli inteligentnejší, silnejší ako Anglicko a Francúzsko... platí síce, kde sa dvaja bijú tretí zvíťazí, ale nedá sa to celkom takto zjednodušiť /Francúzsko dokonca bojovala po boku Američanov... /... Svoju nemalú úlohu tu zohrali aj presadzujúce sa myšlienky osvietenstva...
*Vo všeobecnosti nevyhrávajú silní /samy od seba.../, inteligentní, nad slabšími /len vlastným pričinením.../, menej inteligentnými. Vyhrávajú, získavajú moc tí, ktorí majú istú výhodu, ktorú však nezískali svojim pričinením, nad tými, ktorí sú voči nim hendikepovaní. Napríklad štát, ktorý má hojnosť prírodných zdrojov, ktorému krajina poskytuje obživu bez relatívne väčšej námahy, je silnejším, než krajina, ktorej obyvatelia musia bojovať o svoje holé prežitie nie s nepriateľom, ale z krajinou, aby im vydala potreby na ich prežitie...
Napíšem iný, „opačný“ príklad. Najväčšou ríšou sveta v histórii ľudstva bola mongolská ríša. Mongoli neboli o nič inteligentnejší ako Číňania. Žili v stepiach kočovným pastierskym životom. Tento spôsob si „vyžadoval zrastenie s koňmi“. Nielenže už od mala boli jazdcami, ale ich DNA im umožňovala „perfektne“ tráviť laktózu z kobylieho mlieka aj v dospelom veku /čo v tej dobe nebolo ešte rozšírené... vtedajší Číňania, boli odkázaní predovšetkým na ryžu... / Okrem iného, tento druh obživy im zabezpečoval pevnejšie kosti a najmä, keď tiahli do boja nepotrebovali zvláštne „stravovacie jednotky“, stačili im kone. Mohli prepadávať svojich nepriateľov nečakane na rôznych miestach, na ktoré sa dostali rovnako rýchle, než dorazila správa o nich... naproti tomu Číňania museli ťahať za sebou proviant, aj s osadenstvom, ktoré ho zabezpečovalo; kvôli zásobovaniu byť v spojení s vlastnou krajinou...
Samozrejme, tento obraz je zjednodušujúci... dostatočne však potvrdzuje, že vyhrávala „nezaslúžená“ výhoda, nad „nezaslúženým“ hendikepom ... pričom netvrdím, že schopnosť využiť výhodu nemá tiež svoju váhu, že sama výhoda postačuje...
 


19.
označiť príspevok

J.Tull
   22. 2. 2019, 11:11 avatar
-era-, z časti súhlasím... argumentácia typu "veď pozrite, čo robia tí druhí" je logickým klamom. V tomto prípade však ide o "Americké základne obkolesujú celé Rusko a ešte bližšie k ich hraniciam", na čo sa tiež zabúda, pri hodnotení anexii Krymu...
Nesúhlasím však s názorom
"Mocnosti konajú na základe svojej sily - fyzickej aj inteligenčnej. Ak niekomu niečo prechádza, znamená to, že má silu."
 


20.
označiť príspevok

Kreacionista muž
   22. 2. 2019, 11:14

Príspevok bol vymazaný administrátorom.26.
označiť príspevok

-era- muž
   22. 2. 2019, 13:10 avatar
Viac - menej navždy, pretože je ľahšie teraz si cvičiť miernosť a lásku k ľuďom, než potom stáť pred Bohom so všetkými svojimi hriechmi.


29.
označiť príspevok

Kreacionista muž
   22. 2. 2019, 13:25

Príspevok bol vymazaný administrátorom.39.
označiť príspevok

-era- muž
   22. 2. 2019, 16:41 avatar
mýliš sa ani nevieš ako
Súhlasí djjaro


16.
označiť príspevok

havran
   22. 2. 2019, 10:09 avatar
Každý tu vykrikuje z pozície tých ktorým fandí. DEBILI 
Súhlasí Kasafran


21.
označiť príspevok

Kasafran
   22. 2. 2019, 12:39 avatar
Je to ruský či ukrajinský Krym? Odkedy, ako a prečo?
14. marca 2018

Udalosti posledných rokov upriamili pozornosť na známy polostrov Krym, ktorý „z ničoho nič“ prestal patriť Ukrajine a „presťahoval“ sa do Ruska. V nasledovnom menšom seriáli sa pokúsime vypátrať, prečo, ako a kedy sa ocitol v bývalom Rusku, ako „odplával“ do Ukrajiny a prečo sa zasa vrátil do Ruska.

Dnes sa budeme venovať starodávnej a novšej histórii Krymu, pokúsime sa na jeho území objaviť „ukrajinské stopy“ v starých časoch a zistiť, ako sa dostal do zostavy Ruska. Nebudeme blúdiť v časoch spred niekoľkých tisíc rokov, posvietime si na obdobia, o ktorých existujú rôzne dokumentárne potvrdenia, kroniky, listiny a iné zdroje.

Z antických zdrojov je známe, že 12 storočí pred n.l. na území Krymu žili Kimerijci, čo potvrdzujú aj antickí a stredovekí historici. V polovici VII. storočia pred n.l. ich čiastočne vytlačili Skýti, ktorí na stepnej časti polostrova vybudovali svoje osady. Najmä v VI . – V. storočí pred n.l. sa na pobrežie Krymu nasťahovali Gréci, ktorí vybudovali také mestá, ako napríklad, Panticapaeum, Bospor (súčasné mesto Kerč), Feodosia, Chersonézos (súčasný Sevastopoľ) a iné. V polovici I. storočia n.l. sa na Kryme usadili Rimania a Bosporské kráľovstvo sa podrobilo Rímu.

Skýtsky štát však na časti územia Krymu existoval až do druhej polovice III. storočia n.l. Kratšie obdobie tu „na hosťovaní“ boli aj Góti. V r. 370 Krym napadli Huni a zotrvali tam väčšinou v horských oblastiach až do VII. storočia. Na konci IV. storočia na polostrove zostalo už iba jedno antické mesto – Chersonézos. V 5. storočí Krym napadli Turkotatári, o sto rokov neskôr niekoľko vpádov uskutočnili aj kočovní Bulhari. Začiatkom VII. storočia si Krym medzi sebou rozdelilo Byzantsko a Chazarsko.

V deviatom storočí menšie územia na Kryme dobyli Pečenehovia a Maďari. Na začiatku X. storočia sa na tomto území odohralo niekoľko bitiek medzi ruskými a chazarskými vojskami. V r.oku 1223 Krym napadli tatársko-mongolské jednotky vojvodu Jebeho, ale onedlho ustúpili. V polovici 13. storočia sa Krym podrobil Zlatej horde. Po rozpade Zlatej hordy v r. 1441 na Kryme vzniklo Krymské chánstvo a vytvoril sa tzv. krymsko-tatársky národ.

V lete 1475 Turci – Osmani, ktorí ešte predtým dobyli Konštantínopol a celé územie bývalej Byzantskej ríše, napadli Krym, dobyli všetky janovské pevnosti a grécke mestá. Presne tri storočia bol Krym súčasťou Osmanskej ríše.

Až rusko-turecká vojna r. 1768 – 1774 zrušila tureckú nadvládu. Rusko v tej vojne zvíťazilo a na základe Küçük Kaynarckej mierovej zmluvy Turecko „odstúpilo“ Krym Rusku – aj spolu s Kerčským prielivom. Počas ďalších rusko-tureckých vojen Rusko postupne dobylo viaceré územia na okolí. Tak sa Krym stal súčasťou Ruského impéria. Ruská cárovná Katarína II. podpísala 19. apríla 1783 oficiálny dekrét o pripojení Krymu k Rusku. Odvtedy Krym patril a patrí Rusku.

Ako vidíme, žiadne fakty o „ukrajinskom“ Kryme, alebo stopy Ukrajincov na Kryme sme neobjavili. Až do r. 1954 Krym patril Rusku, teda v polovici 50. rokov minulého storočia Sovietskemu zväzu, nástupnickou krajinou ktorého je Rusko. V r. 1954 Nikita Šruščov vlastným dekrétom „daroval“ Krym Ukrajinskej SSR, čo vlastne v rámci jednej krajiny nebol až taký veľký rozdiel. Lenže, keď sa ZSSR rozpadol, bola to už iné káva. O tom, ako a prečo sa Krym stal „ukrajinský“, a potom sa zasa vrátil do Ruska, si prečítajte zajtra.

(pal)

Foto: ru.espreso.tv Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


23.
označiť príspevok

Osvietený muž
   22. 2. 2019, 12:56 avatar
Kasafran kopírovaním neonacistických lacných propagandistických bludov sťažka Lemmy bude brať ako relevantnú odpoveď .

A tak rozlúsknime i tento hoax ako jeden z tisícov ruských hovien

Proč nebyl Krym Chruščovovým darem

Materiály publikované v rubrice „Kontext“ nejsou nepravdivé. Zveřejňujeme je, abychom Vás informovali o událostech a trendech informační války vedené Ruskou federací

8. září se na serveru Parlamentní listy objevil v reakci na dotaz čtenáře komentář prezidenta Miloše Zemana týkající se ruské anexe Krymu, který byl tentýž den citován v jednom z článků na tomtéž serveru. Prezident zde sice uznal, že anexí Krymu „byly porušeny dohody, které zajišťovaly územní integritu Ukrajiny“, ale zároveň k tomu dodal, že „Chruščov udělal neodpustitelnou hloupost a dnes už světoví politici uznávají, že Krym nelze vrátit zpátky Ukrajině“.

Informace o tomto Zemanově výroku se objevila na zpravodajském serveru The New York Times a všimly si ho i ukrajinské zpravodajské servery jako je Ukrajinska Pravda, Unian, Dzerkalo tyžňa, espreso.tv nebo například ukrajinská verze BBC.

Zemanův výrok opakuje neustále omílanou frázi o tom, že předání Krymu Ukrajině v roce 1954 měl být údajně „dar“ Nikity Chruščova a de facto navazuje na v Rusku často zmiňovanou tezi o tom, že tento krok byl nelegální (viz např. The Moscow Times).

Nikita Chruščov přitom v roce 1954 bojoval o vedoucí pozici v SSSR s Georgijem Malenkovem a obecně se po smrti Stalina už nikdy nekoncentrovalo tolik moci v rukou jednoho člověka. Chruščov tedy v roce 1954 nebyl v pozici, kdy by sám mohl „darovat“ Krym Ukrajině, a to i přesto, že iniciativa zřejmě skutečně vzešla od něho. Předání Krymské oblasti Ukrajině bylo provedeno v souladu s tehdejší sovětskou ústavou a schválilo ho prezídium Nejvyššího Sovětu SSSR, RSFSR i Ukrajinské SSR. Zasedání prezídia Nejvyššího Sovětu SSSR, na kterém bylo o předání rozhodnuto, předsedal G. Malenkov a příslušný zákon podepsal Kliment Vorošilov.

Příslušnost Krymu a Sevastopolu k Ukrajině byla potvrzena sovětskou ústavou z roku 1977 a Rusko jednoznačně uznalo hranice Ukrajiny i s Krymem mimo jiné v Bělověžské dohodě z roku 1991, Budapešťském memorandu z roku 1994 nebo například Smlouvě o přátelství, spolupráci a partnerství mezi Ruskou federací a Ukrajinou z roku 1997.

„Hloupost“ tohoto rozhodnutí jednoznačně vyvrací obraz situace na Krymu po jeho anexi. Již v zákoně o předání Krymu Ukrajině z roku 1954 jsou oficiálně jakožto důvod tohoto aktu zmíněny úzké hospodářské a kulturní vazby mezi Krymem a Ukrajinou a také jejich geografická blízkost. Pouze přes Ukrajinu vede na Krym přímé železniční a silniční spojení. Po uzavření severokrymského kanálu, který přivádí vodu z Dněpru, se Krym potýká s nedostatkem vody a po narušení elektrického vedení na konci roku 2015 měl také problémy s dodávkami elektřiny. Z tohoto hlediska tedy bylo předání Krymu Ukrajině zcela racionálním krokem.

Autor: Michal Lebduška (AMO), pro StopFake.org

www.stopfake.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


22.
označiť príspevok

Osvietený muž
   22. 2. 2019, 12:50 avatar
Samozrejme vždy ruský Krym je nezmyslom a absurdnom lžou v snahe obhájiť konanie Rusov na Kryme .

Krym ako súčasť Ruska nikdy neuzná žiadna demokratická krajina na našej planéte .

Veľmi pekne to popísal pán Lasica

Milan Lasica: Ako rýchlo sa končia debaty (o okupácii Krymu)

Ako rýchlo sa končia debaty o okupácii Krymu ! Stačí echtnárodovcom a proruským krikľúňom spomenúť južné Slovensko, prípadný zásah maďarských vojsk na ochranu maďarskej menšiny na Juhu a vášnivé debaty na tému “oprávnená” okupácia, či boj proruských síl hneď zvädnú ! A tak som si s záujmom prečítal

Milan Lasica: Jeden pán mi povedal- “Prečo toľko kriku okolo Krymu, veď Krym vždy patril Rusku?!”

ML: Vždy nie. Predtým patril napríklad aj Tatárom.

On: No dobre, to bolo dávno, teraz je tam silná, veľmi silná ruská menšina.

ML: Aj v Karlových Varoch je veľmi silná ruská menšina. Myslíte, že sa budú chcieť pripojiť k Rusku?

On: Nerobte si žarty. Ja to myslím vážne.

ML: V poriadku. Takže – súhlasili by ste, keby Orbán chcel pripojiť južné Slovensko k Maďarsku?

On: No ešte to!

ML: Prečo nie? Tam je tiež silná maďarská menšina. Taká silná, že miestami je to až väčšina. Nehovoriac o tom, že Žitný ostrov patril Maďarsku.

On: Kedy?

ML: Za Slovenskej republiky 1939 – 1945. A predtým do roku 1918 Uhorsku.

On: Takto sa na to nedá dívať.

ML: Ja len, že je to zložité.

On: No. (zamyslene odišiel)

Ja (viva): Prečo pán nepokračoval dôsledne a analogicky ďalej v téme Juh ? Asi by bol prišiel na nelogiku svojho postoja voči Rusom na Ukrajine. Či na druhej strane by iba musel uznať (samozrejme, že nie verejne), že obdobné by potom malo platiť aj pre národné menšiny hocikde inde vo svete? Teda napríklad aj na juhu Slovenska…


24.
označiť príspevok

Osvietený muž
   22. 2. 2019, 13:00 avatar
Ale vrátme sa k budapeštianskemu memorandu

Budapešťské memorandum je označení mezinárodní dohody podepsané 5. prosince 1994 v maďarském hlavním městě Budapešti ukrajinským prezidentem Leonidem Kučmou, ruským prezidentem Borisem Jelcinem, americkým prezidentem Billem Clintonem a britským premiérem Johnem Majorem. Čína a Francie poskytly poté poněkud slabší individuální ujištění v samostatných dokumentech. V rámci tohoto memoranda Ukrajina slíbila vzdát se svého jaderného arzenálu, kdežto zbylé tři státy poskytly Ukrajině některé bezpečnostní ujištění.

Závazek
V memorandu se signatáři zavázali mimo jiné respektovat ukrajinskou nezávislost a suverenitu v rozmezí tehdy platných státních hranic, zdržet se hrozby silou nebo použití síly proti Ukrajině, zdržet se použití ekonomického nátlaku na Ukrajinu ve snaze ovlivnit její politické směřování, zdržet se použití jaderných zbraní proti Ukrajině, řešit případné použití jaderných zbraní vůči Ukrajině na půdě Rady Bezpečnosti OSN, či vzájemně konzultovat vzniklé nejasnosti ohledně zmíněných záruk

Porušení memoranda
Podle prohlášení premiérů zemí Visegrádské skupiny a některých politologů bylo memorandum porušeno přijetím Krymu do Ruské federace na základě výsledků referenda v roce 2014 a ruským postupem během ukrajinské krize.[3][4][5] Za porušení platného znění tohoto memoranda označili postup Ruska vůči Ukrajině také lídři států G7. Valné shromáždění OSN při této příležitosti přijalo rezoluci, ve které se připomíná povinnost dodržování Charty OSN, co se týká jednoty a územní celistvosti členských států OSN a upozorňuje se na bezpečnostní záruky vyplývající z budapešťského memoranda z roku 1994

cs.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


25.
označiť príspevok

Lemmy muž
   22. 2. 2019, 13:05 avatar
Pre mňa je zaujímavé, ako komunistickí fašisti obhajujú Krym, ale neobhajujú Guantánamo.
Súhlasí Osvietený


32.
označiť príspevok

J.Tull
   22. 2. 2019, 13:32 avatar
Lemmy, "argumentácia typu "veď pozrite, čo robia tí druhí" je logickým klamom" 


33.
označiť príspevok

Lemmy muž
   22. 2. 2019, 13:38 avatar
Vážne? A čím sa odlišuje ignorácia Guantanáma od anexie Krymu? Prečo komunisti sú proti anexii Krymu? Ale nie sú proti Guantanámu?
Súhlasí Osvietený


37.
označiť príspevok

J.Tull
   22. 2. 2019, 13:59 avatar
Lemmy, ide o údeného sleďa /red heiring; o "falošnú stopu"/ sk.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.skšná_stopa_(red_herring)

Napriek tomu, pôjdem po tejto stope... pokiaľ viem dobre viem, zo strany Kuby "nedobrovoľný" prenájom Guantánama, odmietla Kuba, vyjadrovalo svoj nesúhlas s ňou na medzinárodných fórach a neprijímala platby od USA... naopak Ukrajina predĺžila zmluvy s Ruskom o prenajme základne a veselo si užívala dubáčiky z neho... 


41.
označiť príspevok

Lemmy muž
   22. 2. 2019, 18:11 avatar
A vari Ukrajina nevydala nesúhlas s násilnou kolonizáciou Krymu Ruskom? Zabudol si na tie ruské tanky, ktoré prišli na Krym?
Súhlasí Osvietený


42.
označiť príspevok

J.Tull
   22. 2. 2019, 20:08 avatar
Lemmy, pýtal si sa ma na rozdiely... tak som Ti ich napísal... Kuba protestuje proti prítomnosti USA na Guantanáme "tvrdé" desaťročia a odmieta, neprijíma peniaze, ktoré Američania platia ako nájomné... v Ukrajine je situácia odlišná. Ukrajina uzavrela s Ruskom právoplatné zmluvy a prijímala do posledného zvyšku všetky benefity, ktoré bolo Rusko povinné zo zmluvy napĺňať...
Okrem toho, táto základňa je v blízkosti hraníc Ruska, má strategický obranný význam, najmä v situácii, keď NATO stále viac a viac posúva svoje ozbrojené jednotky bližšie k jeho hraniciam ... Udalosti na Ukrajine vzbudili oprávnenú obavu Ruska, že Ukrajina sa môže stať členom NATO... ak toto všetko zoberieš v úvahu potom snáď zistíš, že porovnávaš dve značne odlišné situácie...

Mimochodom, už som viackrát písal, že považujem anexiu všeobecne, včítane Krymu, za protiprávny akt... nemožno však odsudzovať bez kontextu udalostí, príčin, ktoré k nej viedli...


43.
označiť príspevok

Lemmy muž
   22. 2. 2019, 20:11 avatar
Ja poukazujem na niečo iné. Na to, že ľavičiarom, fašistom, nejako nevadí Guantanámo, ale pri Kryme sršia neustálou obhajobou Ruska.


57.
označiť príspevok

J.Tull
   23. 2. 2019, 11:42 avatar
Lemmy, opýtaj sa „fašistov“ prečo im nevadí Guantanámo... považujem sa za ľavičiara a mne „vadí“... lenže nevidím žiadny logický dôvod ho sem zaťahovať. Zopakujem, zhrniem svoje myšlienky o anexii...
„je síce pravda , že "že Moskva hrubo porušila medzinárodné právo", že sa demagogicky tvrdí „Krym bol vždy ruský“...“ /“14“/
Prečo to považujem za demagógiu som sa pokúsil dokladovať:
„Nech je však "stará" história taká, alebo maková... podstatné je, že po rozpade Sovietskeho zväzu sa stala medzinárodne uznaným* nezávislým štátom...“ /„28“/
Dodám, uznaným včítane Ruska. Netvrdím, že minulosť nie je dôležitá, lenže nemožno požadovať na základe nej nejaké práva na územia a to hociktorého štátu... ako príklad som uviedol /v odkazoch.../ časť z histórie Ukrajiny /“28“/, ktorej územie patrilo „kdekomu“ a v istej dobe patrilo Rusko Ukrajine...
Spomínal som však, že nie tvrdenia demagógov o historických nárokoch Ruska, boli príčinou anexie Krymu...
„sa zabúda na "spôsob anexie", ako o tom píšeš i Ty /–era- */prípadne sa hľadajú rôzne "ospravedlnenia" ako bol i tento spôsob "násilným".../... Čo je však signifikantné, ignoruje sa existencia zmlúv s Ukrajinou, medzi iným aj zmluva o ruskej vojenskej základni, ktoré Ukrajina flagrantne porušila, ako sa aj ignorujú udalosti, ktoré predchádzali anexii...“ /„14“/
„V tomto prípade však ide o "Americké základne obkolesujú celé Rusko a ešte bližšie k ich hraniciam", na čo sa tiež zabúda, pri hodnotení anexii Krymu...“ /„19“/
„Okrem toho, táto základňa je v blízkosti hraníc Ruska, má strategický obranný význam, najmä v situácii, keď NATO stále viac a viac posúva svoje ozbrojené jednotky bližšie k jeho hraniciam ... Udalosti na Ukrajine vzbudili oprávnenú obavu Ruska, že Ukrajina sa môže stať členom NATO...“ /„42“/
Zopakujem, pliesť sem Guantanámo je logickým klamom...
 


44.
označiť príspevok

Osvietene muž
   22. 2. 2019, 20:12 avatar
Obyvatelia Krymu vyjadrili v referende svoju vôľu že sa chcú odtrhnúť od Ukrajiny v ktorej sa násilím dostali k moci pučisti.


45.
označiť príspevok

Lemmy muž
   22. 2. 2019, 20:15 avatar
Práve toto referendum je spochybňované kvôli tomu, že sa nekonalo na celej Ukrajine.


48.
označiť príspevok

Osvietene muž
   22. 2. 2019, 20:17 avatar
Na Kryme bola autonomia, referendum vyhlásil Krymský parlament. Mali si pýtať dovolenie od nelegitímnej pučistickej vlády ?


50.
označiť príspevok

Lemmy muž
   22. 2. 2019, 20:19 avatar
No vidíš, aký si zaujatý. Nazývaš vládu, že je nelegitímna a pučistická, pričom referendum je podľa teba čisté. Také rasistické, čo povieš?


51.
označiť príspevok

Osvietene muž
   22. 2. 2019, 20:22 avatar
Keď násilím obsadzuješ štátne budovy aj parlament tak to je protiústavné, protiprávne. Prečo by sa mal Krymský parlament pýtať nelegitímnej vlády ?


46.
označiť príspevok

Lemmy muž
   22. 2. 2019, 20:17 avatar
Na Slovensku by sme presne takto ignorovali referendum maďarských spoluobčanov za odtrhnutie južných krajov od Slovenska, kde žijú občania SR maďarskej národnosti.


47.
označiť príspevok

Mil@níčko muž
   22. 2. 2019, 20:17 avatar
Ja by som neignoroval !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


49.
označiť príspevok

Osvietene muž
   22. 2. 2019, 20:18 avatar
Na Slovensku neprebehol štátny puč !


52.
označiť príspevok

Lemmy muž
   22. 2. 2019, 20:22 avatar
Takže na Kryme prebehol štátny puč? Protirečíš si! Raz spomínaš, že Krym bol autonómny, a teraz sa odvolávaš na to, že na Slovensku neprebehol štátny puč. Pri tzv. maďarskom referende vôbec nemusí ísť o štátny puč, ale o to isté, čo sa udialo na Ukrajine v súvislosti s referendom na Kryme.


53.
označiť príspevok

Osvietene muž
   22. 2. 2019, 20:25 avatar
Južné Slovensko nemá autonomiu ani tu neprebehol štátny prevrat, preto to nemožno porovnávať. Referendum bolo reakciou na štátny prevrat.


54.
označiť príspevok

Osvietený muž
   22. 2. 2019, 20:34 avatar
Boratov prevrat . Prevratili Janukovičovu daču ešte že ho vodca Putin zachranil ked už Janukovič nezachranil Ukrajinu pred tým nehoráznou prístupovou zmluvou s EU    


55.
označiť príspevok

Osvietene muž
   22. 2. 2019, 20:36 avatar
Edo bol si môj veľký vzor pravdy. Vráť sa !


56.
označiť príspevok

Osvietený muž
   22. 2. 2019, 20:40 avatar
Borat ja som si všimol že si sa do mňa zamiloval ale ja som hetero

Pozdielaj nejaké konspi ruské dobroty a tak a to usa na to sa budeš aj v noci budiť .

Ty si ešte neurobil balíček pre Venezuelu ???

Pošli ho do ruska lebo od slovaka by to bola provokacia vojenska    
Súhlasí ondrej


28.
označiť príspevok

J.Tull
   22. 2. 2019, 13:22 avatar
Pricapím niečo málo z histórie sk.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk upload.wikimedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Nech je však "stará" história taká, alebo maková... podstatné je, že po rozpade Sovietskeho zväzu sa stala medzinárodne nezávislým štátom...


34.
označiť príspevok

Osvietený muž
   22. 2. 2019, 13:41 avatar
Ano Tulko nezávislým štátom ???     ty si dobrá Kyjevská rus slovanov

   

Podľa Ústavy Ukrajiny z roku 1996 (platnej dodnes): Krymská autonómna republika

Anexe Krymu Ruskou federací

Anexe Krymu Ruskou federací byla vyvrcholením politické krize na poloostrově Krymu na jaře 2014. Latentní krymská krize se vyostřila po sérii občanských protestů na Ukrajině zvaných Euromajdan, jež vedly k sesazení prezidenta Viktora Janukovyče, k vytvoření nové prozatímní vlády a k ukončení proruské orientace Ukrajiny.

Rusko vyslalo na poloostrov část svých speciálních jednotek, které pomohly vojensky obsadit klíčová místa. Krymská vláda 16. března 2014 vyvolala referendum, které ukrajinský Ústavní soud považuje za protiústavní.[1] Rusko začlenilo na žádost parlamentu Republiky Krym jak Krym tak město Sevastopol do svého státního území. Představitelé Ukrajiny považují anexi za nelegální a většina zemí světa podpořila ukrajinskou územní celistvost. Dva dny po referendu bylo kvůli anexi Krymu pozastaveno Rusku členství ve skupině G8. Jen Rusko, které tuto událost představovalo jako obranu etnicky ruských obyvatel Krymu, a několik málo dalších zemí dosud uznalo ruskou anexi poloostrova.

Bylo poukázáno na to, že Rusko garantovalo územní celistvost Ukrajiny v budapešťském memorandu o jaderném odzbrojení Ukrajiny z roku 1994. Spor má trvání dodnes a stále je velkým zdrojem obecnějšího napětí mezi Ruskem a Západem. Konflikt na Krymu a Sevastopolu byl Mezinárodním trestním soudem definován jako rusko-ukrajinský mezinárodní ozbrojený konflikt

27. února 2014 se na Krymu mimo existující ruské vojenské základny objevili neoznačení vojáci s moderními zbraněmi a vybavením ruského původu, odpovídajícím výstroji jednotek typu Specnaz,[10] některými médii označovaní jako „zelení mužíčci“, kteří pomohli rychle obsadit klíčové krymské objekty, jako jsou např. letiště, přístavy, vládní budovy a další objekty infrastruktury. Obsadili též budovu regionálního parlamentu. Rada ministrů Autonomní republiky Krym odhlasovala rezignaci (60 hlasů ve prospěch rozpuštění a 3 se zdrželi hlasování); následně došlo k volbě vlády nové a ve funkci premiéra byl dosazen Sergej Aksjonov.

Ruská vláda nasazení armády rezolutně popírala. Postupně se ale potvrdilo, že v případě některých neoznačených vojáků vybavených moderními ručními zbraněmi a neprůstřelnými vestami šlo o příslušníky ruských speciálních sil, kteří byli do oblasti posláni kvůli „ochraně místních Rusů“. Podle vlastního prohlášení, které uveřejnil o více než rok později, svolal prezident Ruské federace Vladimir Putin již v noci z 22. na 23. února 2014 schůzi, které se kromě něj zúčastnili velitelé ruských speciálních složek a funkcionáři ministerstva obrany. Zde se dohodla mj. i záchrana dosavadního ukrajinského prezidenta Janukovyče, který byl tehdy podle Putina ohrožen na životě. Na této schůzi ale také bylo z Putinovy iniciativy

Ruská armáda útokem na orgány ukrajinského státu porušila mezinárodní dohodu nazývanou Budapešťské memorandum, kterou podepsalo také Rusko.
Súhlasí Kreacionista


36.
označiť príspevok

Kreacionista muž
   22. 2. 2019, 13:47

Príspevok bol vymazaný administrátorom.38.
označiť príspevok

J.Tull
   22. 2. 2019, 14:02 avatar
ospravedlňujem sa, myslel som medzinárodne UZNANÝM nezávislým štátom... 
Súhlasí Osvietený


59.
označiť príspevok

Osvietený muž
   25. 2. 2019, 18:51 avatar
prečo ?


30.
označiť príspevok

Osvietený muž
   22. 2. 2019, 13:27 avatar
Lemmy presne tak mali by správne napísať ,že USA majú túto základňu v prenájme a Kuba do toho nemá čo hovoriť . Mali by chrániť túto vojenskú základňu a obhajovať práva USA . Ale to je málo mali by podporiť anexiu Guantanáma aby nabrala aspoň štatút Krymu . Až potom by to bolo podľa spomenutých obhajcov spravodlivé .
Súhlasí Lemmy, Kreacionista


35.
označiť príspevok

Osvietený muž
   22. 2. 2019, 13:42 avatar
Rezoluce Valného shromáždění OSN č. 68/262

Rezoluce Valného shromáždění OSN č. 68/262, nazvaná „Územní celistvost Ukrajiny“, kterou Valné shromáždění OSN schválilo 27. března 2014, byla reakcí na ruskou anexi Krymu. Nezávazná rezoluce, pro kterou hlasovalo 100 států, potvrdila závazek Valného shromáždění k územní celistvosti Ukrajiny v rámci jejích mezinárodně uznaných hranicích a zdůraznila neplatnost referenda o nezávislosti Krymu. Proti rezoluci hlasovalo 11 států, 58 se hlasování zdrželo a dalších 24 se hlasování neúčastnilo. Rezoluce byla navržena Kanadou, Kostarikou, Německem, Litvou, Polskem a Ukrajinou

cs.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí Kreacionista
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 14:01,  Nie, život dieťaťa vo všeobecnosti nie je nad všetko iné. Prečo by aj mal byť?
dnes, 13:59,  Dôležitá je podstata pôsobenia, nie názov.
dnes, 13:53,  Grofik šrobik - teraz máme v Bruseli tú malú Ó-pičku to bude zábava.
dnes, 13:53,  https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/64628049_2503122359909926_1122903024692363264_n.jpg...
dnes, 13:51,  Osvietený - Nepoznáš tú správu o Audiášovom chlieve? Bude musieť zakročiť Šein,...
dnes, 13:48,  Romanticky film ako buzerant buzerantovi srdce zlomil???:))))
dnes, 13:46,  neviem sa vyjadrovať, takým spôsobom aby to bolo tebe pochopiteľné, lebo si neveriaci a...
dnes, 13:46,  Ked ju ohrozuju akesi dezinfosky...:)))
dnes, 13:43,  gabriel pb- na troto očakávaš zmysluplnú odpoveď?
dnes, 13:41,  Osvietený- Tak akosi v Španielsku povstalo 150000 vojakov ktorých riadil Musolíny a Hitler....
dnes, 13:40,  stvoriteľ úraduje, tvorí vodou a duchom, spomeň si na perinbabu kto neverí deťom nebude...
dnes, 13:27,  Osvietený, sú to,, herci " rovnako by Rusi postupovali napríklad aj u nás. Naverbovali...
dnes, 13:24,  A tie Božie zásahy eviduje Maťo z Hornej dolnej?
dnes, 13:21,  Život dieťaťa je nad všetko ostatné? Myslia na to miardári , keď v ich záujume bolo za...
dnes, 13:20,  4- akých kresťanských fundamentalistov máš na myslí??? Ja žiadnych nepoznám - možno...
dnes, 13:11,  Zlo podporovať nebudeme. Keď ho podporujú iní, je to ich voľba.
dnes, 13:10,  No ja by som to ešte rozšíril: Nie je možné rozhodovať ani nadpolovičnou väčšinou...
dnes, 13:08,  Je mi naozaj jedno, či budú lízať, alebo strkať, ale nech nedeformujú generácie mladých...
dnes, 13:03,  Už je nás 7,5 miliardy , tak teda už treba začať bojovať za svetový mier. Zostanú nás...
dnes, 13:00,  Vidíš čo ten inkubátor viery plodí?
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Dneškom začína zvyšok tvojho života, tak ho nepremárni.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(174 570 bytes in 0,377 seconds)