Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  politika  téma
kategórie:  

Stanovisko KSS k augustu 1968

22
reakcií
4014
prečítaní
Tému 25. augusta 2008, 10:18 založil Kasafran.

podobné témy:1.
označiť príspevok

Kasafran
   25. 8. 2008, 10:18 avatar
Komunistická strana Slovenska k augustovým udalostiam z roku 1968
Autor: Administrátor
Zaradené: 2008-08-22 20:00:00

V záujme objektívneho posúdenia a spoznania spoločensko-politických procesov, ktoré predchádzali augustovým udalostiam v roku 1968, ako aj udalostiam po auguste 1968, je nevyhnutné akceptovať celý rad na tieto udalosti nadväzujúcich objektívnych i subjektívnych procesov. Je treba poznať súbor vonkajších i vnútorných faktorov, ktoré v konečnom dôsledku ovplyvňovali, formovali a kreovali toto, pre národy Československa, ale aj svetového vývoja, mimoriadne významné obdobie.

V súčasnej politickej atmosfére Slovenska sme svedkami tendenčného, neobjektívneho a zo súvislostí vytrhávajúceho hodnotenia týchto dejinných udalostí. Okrem iného dochádza k vedomému vytrhávaniu jednotlivostí z kontextu, prekrúcaniu dejinných následností, príčin a dôsledkov. Je tak robené na objednávku, s cieľom „prispôsobiť“ históriu potrebám súčasných mocných.

Pravdou je, že vonkajší rámec politických procesov v Československu bol určovaný vznikom Trumanovej doktríny „zadržiavania socializmu“. Udalosti je treba vnímať v kontexte studenej vojny, v kontexte konfrontácie medzi dvomi rozdielnymi politickými systémami.
Vládnuce štruktúry západného sveta sa neúnavne usilovali zastaviť ekonomický rast vojnou zničených východoeurópskych krajín a samotného Sovietskeho zväzu. Využívali pre to ekonomickú blokádu, podporovali v jednotlivých krajinách podvratnú činnosť, organizovali dezinformačné kampane voči občanom krajín východnej Európy.

Západ okamžite zneužil snahy KSSZ o odstránenie chýb a omylov minulosti a vytvorenie takého systému, ktorý by sa stal zárukou rozvoja demokratického rozvoja spoločnosti, a to nielen v ZSSR. V kontexte udalostí po XX. zjazde KSSZ, po ktorom nasledovalo isté ideologické a politické uvoľnenie v socialistických krajinách, zvolil novú stratégiu. Stratégiu postupnej erózie socializmu, postupného narúšania jednoty socialistickej sústavy a to predovšetkým pomocou „ekonomickej súťaže“, ideologickej a psychologickej vojnoy. Z tohto obdobia sú známe teórie splývania, konvergencie socializmu s kapitalizmom, teória „udusenia v objatí“ a pod. V kontexte týchto snáh Západu je pochopiteľné narastanie nervozity a istej precitlivenosti, podozrievania a nedôvery vo vedení Sovietskeho zväzu na politické procesy v krajinách sovietskej sféry vplyvu vytvorenej na základe Jaltskej konferencie.

Spoločenská kríza v Československu v roku 1968 má korene nielen vo vonkajších procesoch.
Ekonomika Československa, vzhľadom k novým technologickým a technickým zmenám zákonite potrebovala hlbšie štrukturálne zmeny a zmeny v riadiacich procesoch. KSČ si toho bola vedomá a chcela tieto otázky riešiť. Prvé výsledky začali prinášať organizačné zmeny a uplatnenie vedy a techniky v oblasti riadenia a poľnohospodárskej veľkovýroby. Československo sa začalo stávať krajinou potravinovo nezávislou, čo predstavovalo obrovský strategický význam.

Ťažisko problémov, ktoré strana chcela riešiť, však bolo v oblasti politickej, ekonomickej, ale predovšetkým v aplikácii nových vedeckých poznatkov v riadiacej a kontrolnej oblasti.
V tejto súvislosti treba jednoznačne konštatovať, že i napriek mnohým problémom a nedostatkom, ktoré v spoločnosti pretrvávali, kritika občanov nesmerovala k návratu ku kapitalistickému politickému systému, ale k odstraňovaniu existujúcich chýb a nedostatkov, k demokratizácii existujúceho politického systému a zvyšovaniu jeho efektívnosti.
Zdôrazňujeme, že i napriek zložitosti celej situácie podstatná väčšina občanov ČSSR nestrácala dôveru ku komunistickej strane a nespochybňovala jej postavenie v spoločnosti. Práve naopak, v nej videla hlavnú silu náprav a potrebných reforiem.

V súvislosti s uvedeným verejnosť pozitívne vnímala zmeny vo vedení KSČ. Pod vplyvom udalosti začali často vznikať živelné aktivity raziace nové myšlienky a prístupy. Dominantnú úlohu tu zohrávala predovšetkým inteligencia z radov komunistov, ktorá volala po nových metódach práce.

Zásadným problémom tohto procesu bola samozrejme skutočnosť, že bol limitovaný dosiahnutým dobovým poznaním, ktoré bolo vo veľkej miere ovplyvnené prevzatím rôznych problematických spoločenských koncepcií zo západných zdrojov.
Predstavitelia KSČ v tomto zmysle sa snažili prekročiť tieň doby. Po januárovom zasadnutí ÚV KSČ v roku 1968 sa snažili byť predvojom demokratického procese v Československo. Obrovskou chybou bola skutočnosť, že do úprimne mysleného demokratizačného procesu smerujúceho k zvýšeniu efektívnosti socialistickej ekonomiky a postupného približovania sa k rastu podielu prvkov všeľudového riadenia spoločnosti, sa začali včleňovať spravodajské služby západu s cieľom zneužitia úprimných snáh KSČ o modernizáciu spoločnosti na jej likvidáciu. Robili tak koordinovane a cieľavedome. Odhalenie týchto snáh zákonite muselo vyústiť v hľadanie mechanizmov slúžiacich na zabránenie zneužitia demokratizačného procesu vo veci likvidácie existujúceho politického systému v Československu.

Objektívne je treba priznať aj to, že pripravované reformy spoločnosti neboli prepracované tak, aby predkladali systémové zmeny. Žiaľ, boli zamerané len na odstránenie starých riadiacich prvkov a nové systémy boli len hmlisto naznačené. Tento stav vyvolával nedôveru určitej skupiny tak straníckeho funkcionárskeho aktívu, ako aj širokej verejnosti. Viedlo to k živelnosti celého procesu a nedostatku stabilizačných mechanizmov. Tento stav poháňal do krajnosti požiadavky na zmeny a reformy , ktoré pritom prekračovali stále viac a viac socialistický rámec ako v ekonomike, tak aj v politike i duchovnej sfére.

Osoby napojené na spravodajské služby západu čím ďalej, tým viac, provokovali aj sily v ZSSR a v okolitých socialistických krajinách. Tým v podstate vedome a cieľavedome pomáhali roztáčať nekonečnú špirálu vzájomných provokácií a extrémnych vnútorných prejavov. Reformné štruktúry strany na čele s Alexandrom Dubčekom sa tak dostávali do bezvýchodiskovej situácie a prestávali zvládať situáciu a strácali reálne schopnosti riadiť a smerovať spoločnosť.

Takto provokované sovietske vedenie sledujúce celý vývoj s obavami predovšetkým o narušenie vývoja vojensko-strategickej rovnováhy vo svete, za istej súčinnosti domácich skupín, sa rozhodlo ukončiť tento proces 21. augusta 1968. Došlo k uskutočneniu násilnej vojenskej intervencie piatich krajín Varšavskej zmluvy. USA a mocnosti NATO ju prijali s tichým súhlasom.

S odstupom času, na základe všetkých nám známych historických poznatkov aj teraz, pri príležitosti 40 výročia augustových udalostí konštatujeme, že vstup Spojeneckých vojsk do Československa bol následkom zneužitia úprimných snáh Československých komunistov o reformu spravodajskými službami západu. Komunisti chceli v roku 1968 uskutočniť také zmeny, ktoré by boli zárukou budovania modernej sociálne spravodlivej spoločnosti. Žiaľ , zásah spravodajských služieb západu do tohto procesu spôsobil vážne a opodstatnené obavy o osud samotného socializmu v Československu. V triedne rozdelenom svete rozdelenom na základe výsledkov 2. svetovej vojny je to vec,s ktorou museli prirodzene počítať aj spomínané spravodajské služby západu.

Vynára sa otázka prečo s tým nepočítali? Alebo s tým počítali a práve to chceli dosiahnuť?

KSS


2.
označiť príspevok

Kasafran
   25. 8. 2008, 10:20 avatar
Pokračťovanie:

S odstupom času, na základe všetkých nám známych historických poznatkov aj teraz, pri príležitosti 40 výročia augustových udalostí konštatujeme, že vstup Spojeneckých vojsk do Československa bol následkom zneužitia úprimných snáh Československých komunistov o reformu spravodajskými službami západu. Komunisti chceli v roku 1968 uskutočniť také zmeny, ktoré by boli zárukou budovania modernej sociálne spravodlivej spoločnosti. Žiaľ , zásah spravodajských služieb západu do tohto procesu spôsobil vážne a opodstatnené obavy o osud samotného socializmu v Československu. V triedne rozdelenom svete rozdelenom na základe výsledkov 2. svetovej vojny je to vec,s ktorou museli prirodzene počítať aj spomínané spravodajské služby západu.

Vynára sa otázka prečo s tým nepočítali? Alebo s tým počítali a práve to chceli dosiahnuť?

KSS


3.
označiť príspevok

salbea žena
   25. 8. 2008, 10:47 avatar
Pri stanoviskack KSS a aj pri inych clankoch mam demenciu ako lady Thatcherova.Moj otec,ktory nas vychovaval samych ,nam zanechal plny suflik diplomov a medaili lebo bol najlepsi pracovnik ZTS.Ked vidim stroje ,ktore on navrhol,tak mi je do placu..Lebo z nich sme si zial ako deti nemohli kupit "cukriky" a ine dolezite veci! ...


9.
označiť príspevok

Kasafran
   28. 8. 2008, 18:46 avatar
Salbea,
vidím, že sa Ti v reakci na môj príspevokveľmi citlivo vybavili spomienky na Tvoje "bezcukríkové" detstvo za socializmu. Budem rád, keď si spomenieš na ďalšie "dôležité" veci, ktoré Tebe a Tvojim súrodencom otecko nemohol dopriať za svoj konštrukčný strojársky talent.


11.
označiť príspevok

salbea žena
   28. 8. 2008, 19:12 avatar
nemohol zachranit zivot mojej mamicky,lebo nebol komunista a pre mamicku neboli lieky z PRAHY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


13.
označiť príspevok

ranexil muž
   28. 8. 2008, 19:20 avatar
Salbea to je mi luto,ale na oplatku povedz kto dnes dostane take lieky v tomto nasom uzasnom demokratizme?Len ten co ma peniaze a konexie.Nic sa nezmenilo,iba ak mnozstvo tovarov a vymena pozícii v moci.Chudobný nedostane taku istu starostlivost.Ale dnes sa može stazovat na svoju chudobu kym vtedy na komunistov.Je to jedno.


14.
označiť príspevok

salbea žena
   28. 8. 2008, 19:31 avatar
ale otec mal obrovske vycitky svedomia..5 infarktov...3 deti prisli o matku len kvoli tomu,ze nevstupil do ich strany.Spoluleziaca komunistka tie lieky dostala a pred otcom...Mas v niecom pravdu ale dnes nevycitam doktorom nic a aj preto,ze dvaja s rovnakou diagnozou dostanu rovnaku nadej na prezitie v tej istej nemocnici..a osetria kazdeho rovnako .Si myslim


15.
označiť príspevok

ranexil muž
   28. 8. 2008, 19:47 avatar
Salbea tieto veci sa nedaju zovseobecnovat.Moj otec nebol v strane a dostaval uplnu spicku v tej dobe,nejake najnovsie japonske preparaty a dostal sa z toho.A to myslim vazne z mojho otca dobre slovo na komunistov nevypadlo po cely život.Takže je možne že lekari v tom mali vačšmi prsty nez strana.


16.
označiť príspevok

salbea žena
   28. 8. 2008, 19:51 avatar
To asi tazko...chodil predsa do zahranicia na sluzobky a viem co vsetko musel predtym podpisat..v to obdobie pred aj po sme vzdy mali MILE navstevy...


17.
označiť príspevok

ranexil muž
   28. 8. 2008, 20:04 avatar
Tak potom prepac,tazko sa mi hodnotí cosi,kde som nebol


18.
označiť príspevok

salbea žena
   28. 8. 2008, 20:06 avatar
a teraz mi je smutno..


19.
označiť príspevok

ranexil muž
   28. 8. 2008, 20:09 avatar
Aspon zijes ked cítis smutok,kde byva smutok byva i radost.


20.
označiť príspevok

salbea žena
   28. 8. 2008, 20:14 avatar
Idem pit caj z lupienkov ruzi..bio..to ma povznese 


4.
označiť príspevok

Degon
   25. 8. 2008, 11:13 avatar
Kasafran, no čo Ty na tú reakciu Salbea? Tu je zrejmé, že ten náš socializmus pod vedením KSS bol dobrý iba pre niekoho, ale väčšina bola iba otrokmi, bez základných ľudských práv... 


8.
označiť príspevok

Kasafran
   28. 8. 2008, 18:40 avatar
Degon,
to skutočne myslíš vážne, že socializmus bol dobrý iba pre niekoho, ale väčšina bola iba otrokmi? Pre Teba reálne práva na prácu, na vzdelanie, zdravotnú starostlivosť, bývanie, kultúru, či šport - nepatrí medzi základné ľudské práva??? Ak si to myslíš naozaj, potom Ťa, prepáč, ľutujem ako sociálkne neempatívneho človeka...


5.
označiť príspevok

pollio
   25. 8. 2008, 12:48 avatar
Západ môže za príchod Rusov aj za to že sme priemyselne prinajlepšom stagnovali, demagógia hodná hlbokého socializmu... najlepšie by bolo, keby KSS prestala vyrábať takéto -rozbory- o ktoré nikto nestojí. za 40 rokov toho KSS rozborila až až.


7.
označiť príspevok

Kasafran
   28. 8. 2008, 18:33 avatar
Pollio,
ak sa zamyslíš aspoň trochu vážnejšie nad obsahom tejto svojej reakcie, zrejme zistíš, koľko "ošúchanej" demagógie si do nej vložil.


6.
označiť príspevok

ranexil muž
   28. 8. 2008, 18:03 avatar
Kasafran podla mojho nazoru su aj taketo tvoje prejavy monitorovane.Preto sa ani ja nevyjadrím,i ked by bolo mozno očom.Toto spolocenske zriadenie je tiež len mocenske a snaží sa udržat o nic ine nejde.Kedže cítim neslobodu v tomto kvazi demokratickom state je nemožne aby som ti pritakaval,tak ako by som to neurobil za socializmu ak by si písal o kapitalizme.Hyena je stale ta ista a lafí skurvene vysoko a či sa vola BOh ci diabol je to jedo.


10.
označiť príspevok

Kasafran
   28. 8. 2008, 19:07 avatar
Ranexil,
ja som si tiež vedomý toho, že všetky prejavy účastníkov tohto nášho diskusného fóra sú monitorované - takisto, ako prejavy na všetkých ostatných internetových fórach! To ma však neodrádza, ani nezastrašuje pred tým, aby som niekedy tvrdo, ale vždy taktnr napísal svoj názor na čokoľvek, čo sa týka diania vo svete alebo u nás.
Internet je totiž v súčasnosti jediné médium, na ktoré celkom nestačia ani pazúry cenzorovania chtivých vlastníkov nadnárodných mediálnych monopolov - Bilderbergovci, Rothschildovci, Rockefelerovci...
Na záver Ti odporúčam pozmeniť si názor o hyenách - sú to síce veľmi "nesympatické" zvieratá, ale bez ich sanitárnych alebo "kafilérskych" schpností by bol ohrozený život nielen zvierat, ale aj ľudský.


12.
označiť príspevok

ranexil muž
   28. 8. 2008, 19:16 avatar
Kasafran to ma naozaj mrzí,že som znevažil hyeny tým že som ich prirovnal k bezduchým, egomaniackym Ludom i ked som použil slova boh,či diabol.


21.
označiť príspevok

Kasafran
   5. 9. 2008, 00:11 avatar
Ranexil,
to nič - stal si sa len jednou z mnohých obetí klišé o hyenách - ale som rád, že si si to uvedomil. Ja som si už dávnejšie uvedomil, že pre hyenu je znevážením dávať ju na úroveň "bezduchých a egomaniackych ľudí" a tobôž na úroveň boha, či diabla.


22.
označiť príspevok

pacem1963
   10. 9. 2008, 18:48 avatar
podľa mňa je toto tzv.vyhlásenie iba zdrap nevedomosti a abstrakcie zo strany SZM!


23.
označiť príspevok

Kasafran
   13. 9. 2008, 23:14 avatar
Pacem,
nože skús upraviť formuláciu predmetného vyhlásenia tak, aby sa stalo "gejzírom" vedomostí o vtedajšej realite z Tvojej strany.
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 23:48,  Áno. Naša prezidentka je veľmi pekná, atraktívna, príťažlivá. Ale z očí jej ide...
dnes, 23:48,  Tak nikto? To je mocne interesantné, koľkí ste Lemmyho predo mnou a Imom bránili a nikto mu...
dnes, 23:47,  Pre niekoho je i Albert Einstein len bubák pre niekoho genius . Ale vec že bol na tom...
dnes, 23:42,  A začni mnou. *04
dnes, 23:42,  Keď chceš poďme sa pozrieť na niektorých géniov a ich niektoré názory. Čo ty na to?
dnes, 23:41,  tomiq- viem, že je nadmieru osvietený a asi mu niet pomoci. Asi sa ukája pod paplónom a...
dnes, 23:41,  Čo povedal Putin na tento pakt?
dnes, 23:41,  A? Teraz čo? Všetko čo povedal musí byť 100% pravda? On bol nepochybne génius. Ale nerob z...
dnes, 23:41,  68. aj v Bystrici mu stúpali az mu dostúpali :) ja by som dopriala aby vyhral , kludne aj volby...
dnes, 23:40,  V kej amerike budeš?
dnes, 23:39,  Ján Langoš s cesnakom.
dnes, 23:39,  Ale fotón mu šliape na päty, či ? *06*06
dnes, 23:38,  5. nié, len jeden z največších géniov ktory sa kedy na tejto planéte narodil
dnes, 23:37,  podla vzhladu nehodnotim.....Napr. taka prezidentka je sice na pohlad pekna, ale to čo ma...
dnes, 23:37,  Už si robí rigoróziu. U tých papalášov to potom ide veľmi rýchlo, niektorí dostávajú...
dnes, 23:36,  Nechaj ho. Robia dobre svoju prácu. Treba ich pochváliť.*21
dnes, 23:34,  No veď som už písal havranovi, že zmenky budú preplatené, takže pravda zvíťazí, pravda...
dnes, 23:33,  Osvietený- skús si premietnúť Kotlebu na časovej osi a potom na tú os daj leberálov. Nič...
dnes, 23:33,  A čo Albert Einstein? On je nejaký nadčlovek?
dnes, 23:33,  Zase máš vidiny po užití psychotropných látok !!!!!!!!!
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Človek sa z lásky narodil, aby pre lásku žil, aby sa z lásky nový človek pre lásku narodil.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(93 609 bytes in 0,795 seconds)