Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  politika  téma
kategórie:  

Pôrod velikánov

1
reakcií
2733
prečítaní
Tému 22. novembra 2008, 22:36 založil Kasafran.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
09. 09. 2016
12
27. 05. 2016
0
13. 01. 2015
5
03. 03. 2018
44
 
 


1.
označiť príspevok

Kasafran
   22. 11. 2008, 22:36 avatar
REFLEXIE FIDELA CASTRA

PÓROD VELIKÁNOV
Bush vyzeral šťastný, že na piatkovej večeri mal po pravici Lulu a po ľavici Hu Jintaa, ktorého rešpektuje pre ohromný vnútroštátny trh Číny, pre veľké výrobné kapacity lacného spotrebného tovaru a studnicu dolárových rezerv a bonov USA.
Medvedeva, ktorého uráža plánmi na inštalovanie radarov a strategických rakiet neďaleko Moskvy, hostiteľ Bieleho Domu posadil ďaleko od seba.
Kráľa Saudskej Arábie, krajiny, ktorá v najbližšej budúcnosti vyprodukuje 15 miliónov ton ľahkej ropy za konkurenčné ceny, posadil blízko seba, vedľa čínskeho prezidenta.
Jeho najvernejšieho európskeho spojenca Gordona Browna, premiéra Veľkej Británie, nebolo vidieť na televíznych záberoch v jeho blízkosti.
Nikolás Sarkozy, ktorý nie je spokojný so súčasným finančným poriadkom, bol od Busha takisto ďaleko, okrem toho bol zamračený.
Predseda vlády Španielska José Luis Rodríguez Zapatero, obeť Bushovej nepriazne, nebol na televíznych záberoch.
Takýto bol zasadací poriadok účastníkov banketu. Hocikto by si myslel, že na druhý deň bude prebiehať hlboká diskusia na horúcu tému.
V sobotu, skoro ráno, tlačové agentúry informovali o programe naplánovanom v National Building de Washington. Každá sekunda bola naprogramovaná. Analýza krízy a opatrení mala určený začiatok na 11:30 hod. miestneho času. Ako prvá, grafická sekcia „rodinný album“ - ako ju nazval Bush; o 20 minút neskôr prvá plenárka a hneď po nej druhá . napoludnie. Všetko naplánované do detailov; dokonca aj ušľachtilé sanitárne služby.
Prejavy a analýzy mali trvať 3 hodiny a 30 minút. O 15:25 hodine miestneho času - obed. Hneď po ňom, o 17:05 hod., záverečná deklarácia. O hodinu neskôr, o 18:05 hod., Bush odíde, aby si oddýchol, aby sa navečeral a príjemne vyspal v Camp Davide.
Tí, ktorí sledovali podujatie boli netrpezliví, pretože chceli vedieť - keďže už bola avizovaná záverečná deklarácia - ako je možné v tak krátkom čase prebrať tak závažné problémy planéty a jej obyvateľov.
V skutočnosti bola záverečná deklarácia vypracovaná v predstihu vybranými poradcami, ktorých idey sa prakticky stotožňujú s neoliberalizmom. Počas stretnutia Bush vo svojich prejavoch požadoval väčšiu moc a viac peňazí pre Medzinárodný menový fond, pre Svetovú banku a iné svetové inštitúcie prísne kontrolované Spojenými štátmi a ich najbližšími spojencami. USA sa rozhodli poskytnúť 700 miliardovú injekciu na záchranu svojich bánk a nadnárodných spoločností. Európa ponúkla podobnú alebo ešte vyššiu sumu. Japonsko, najsilnejší ázijský pilier sa zaviazal poskytnúť 100 muiliárd USD. Čakajú, že sa pripojí aj Čína, ktorá rozvíja širokú spoluprácu s Latinskou Amerikou a že so svojich rezerv poskytne tiež 100 miliárd.
Odkiaľ má vyjsť toľko dolárov, euro a libier, ak nie zo zadĺženia budúcich generácií? Ako je možné postaviť svetovú ekonomiku na papierových bankovkách vydaných v USA teraz, keď krajina prežíva ohromný fiškálny deficit? Stálo zato cestovať takú diaľku do Washingtonu na stretnutie sa s prezidentom, ktorý nebude v kresle viac ako 60 dní a podpísať vo washingtonskom múzeu vopred načrtnutý dokument? Mali pravdu severoamerické masmédiá, keď tomuto starému divadlu zorganizovanému impériom nevenovali žiadnu mimoriadnu pozornosť?
Neuveriteľnou je aj samotná záverečná deklarácia, prijatá konsenzom všetkých prítomných na konkláve. Je z nej zjavné, že boli prijaté všetky Bushove požiadavky, ktoré predniesol pred a po sumite. Viacerým zo zúčastnených neostávalo inšie, ako sa pripojiť k odsúhlaseniu; prinútila ich zúfalá snaha o rozvoj svojich krajín, takže sa nechceli izolovať od vyspelých a bohatých a od ich finančných inštitúcií tvoriacich jadro G-20.
Bush hovoril s nadšením; používal demagógiu, čítal vety, ktoré kopirujú záverečnú deklaráciu:
„Prvé z rozhodnutí, ktoré som musel prijať“ -povedal – bolo, koho mám pozvať na stretnutie. Rozhodol som sa pre G-20 a nie pre G-8 alebo G-13. Ibaže, ak sa už človek rozhodne pre G-20, treba uvážiť, s koľkými štátmi zastupujúcimi 5 rozličných svetadielov, je možné dospieť ku konsenzu v závažných otázkach - čo sa nám teraz podarilo.
USA prijali niekoľko mimoriadnych opatrení. Vy, ktorí ste sledovali moju kariéru viete, že som zástancom voľného obchodu, ale ak by človek neprijal rozhodné opatrenia, naša krajina by sa mohla ponoriť do oveľa väčšej krízy, akou bola Veľká svetová kríza.
V minulých dňoch sme začali pracovať so 700 miliardovým fondom (USD), ktorý už uvoľňuje peniaze bankám. V konečnom dôsledku všetci cítime potrebu podporiť túto politiku v prospech rozvoja.
Transparentnosť je veľmi dôležitá, aby investori a regulátori vedeli čo sa deje“.
Aj všetko ostatné, čo povedal Bush, je v tomto štýle. Záverečná deklarácia zo stretnutia G-20 vo Washingtone, na prečítanie ktorej treba pol hodiny, má podobné definície v podobných odstavcoch:
My, lídri G-20, ktorí sme sa zúčastnili 15. novembra vo Washingtone na začiatočnej schôdzi týkajúcej sa výziev pre svetové trhy a ekonomiky...
„...musíme položiť základy reformy, ktorá nám zaručí, že takáto globálna kríza sa už nezopakuje. Naša práca sa musí riadiť trhovými zákonmi, režimom voľného obchodu a investícií...“
„...trhoví aktéri hľadali vyššiu výnosnosť bez toho, aby dotatočne zhodnotili možné riziká, na čo doplatili...“
„... úrady, regulátori a monitoring vo viacerých priemyselných štátoch nedocenili a dostatočne neupozornili na riziká, ktoré vznikali na finančných trhoch...“
„...nedostatočné makroekonomické politiky, nezodpovedne koordinované a neadekvátne štrukturálne reformy doviedli svet ku neudržateľnému makroekonomickému globálnemu výsledku...“
„Veľa nových ekonomík, ktoré pomohli udržať svetové hospodárstvo, stále viac pociťuje negatívne dôsledky svetovej krízy.“
„Zdôrazňujeme veľkú úlohu Medzinárodného menového fondu pri riešení svetovej krízy, vítame nové mechanizmy krátkodobej likvidity a naliehame, aby bola vykonávaná priebežná kontrola jeho nástrojov na zabezpečenie flexibility.“
„Povzbudíme SB, ako aj iné multilaterálne rozvojové banky, aby využili celú svoju kapacitu na podporu pomoci...“
„Presvedčíme sa, či SB a iné multilaterárne rozvojové banky majú dostatočné prostriedky na vykonávanie svojej úlohy pri likvidácii krízy“.
„Budeme prísne sledovať správanie sa úverových agentúr...“
„Zaväzujeme sa, že budeme chrániť integritu finančných trhov vo svete posiľňovaním ochrany investora a regulátora.“
„Zaviazali sme sa pokročiť v reforme inštitúcií Bretton Woodsu, aby mohli odrážať zmeny v svetovom hospodárstve, aby sa zvýšila ich legitimita a efektivita“.
„Zídeme sa znovu 30. apríla 2009, aby sme skontrolovali výsledky princípov a rozhodnutí prijatých na dnešnej schôdzi“.
„Sme si vedomí toho, že tieto reformy budú úspešné iba vtedy, ak sa budú opierať o princípy voľného trhu, včítane nadradennosti zákonov, rešpektovania súkromného vlastníctva slobodných investícií, trhovej konkurencie a výnosnosti finančných systémov riadených s efektívnosťou“.
„Nesúhlasíme s prekážkami pre investície, obchod a služby“.
„Sme si vedomí dopadu terajšej krízy na rozvojové krajiny, hlavne na tie, ktoré sú najviac zraniteľné.“
„ Sme presvedčení, že prostredníctvom spolupráce, kooperácie a mnohostrannosti, prekonáme výzvy, ktoré stoja pred nami a dokážeme znovunastoliť stabilitu a prosperovanie svetového hospodárstva“.

Všetko sú to technické termíny, ktorým nerozumejú široké masy. Oponovať impériu, ktoré neprijíma žiadnu kritiku svojich zneužívajúcich metód?
Nasledujú chvály na adresu SB, MMF a úverových multilaterálnych organizácií, výrobcov dlhov, ohromných byrokratických nákladov a investícií nasmerovných na dodávky surovín veľkým nadnárodným spoločnostiam, ktoré sú, o. i., zodpovedné za krízu.
A tak ďalej, až do posledného riadku. Deklarácia je nudná a odkopírovaná z verejných zdrojov. Nehovorí nič konkrétne. Bola podpísaná Bushom, šampiónom neoliberalizmu, zodpovedným za krviprelievanie a genocídne vojny, ktorý investoval do svojich krvavých dobrodružstiev sumy, ktoré by stačili na zmenu celej hospodárskej tváre sveta.
V dokumente nie je ani slovo o absurdnej politike navrhnutej USA, premeniť potraviny na pohonné hmoty, ani o nerovnej výmene, ktorej obeťou sú štáty Tretieho veta; ani o sterilných pretekoch v zbrojení, o výrobe a obchode so zbraňami, o narušení ekologickej rovnováhy a vážnych ohrozeniach mieru, ktoré privádzajú svet na pokraj zániku planéty.
Bola tam iba jediná stratená vetička, ktorá štyrmi slovami pripomenula, že je treba riešiť „klimatické zmeny“.
Z deklarácie sa dozvedáme, ako sa účastníci konklávy dožadujú novej schôdze v apríli 2009 vo Veľkej Británii, Japonsku alebo inom štáte, ktorý má na to podmienky – nik nevie, ktorý to je – aby analyzovali situáciu svetových financií snívajúc, že cyklická kríza so svojimi dramatickými dôsledkami sa už nikdy nezopakuje.
Teraz sú na rade tak ľavicoví ako praví teoretici, aby s chladnou alebo horúcou hlavou posúdili spomínaný dokument.
Podľa mňa sa výhod impéria nedotkli ani ružou; ani len púčikom. Ak sa niekto rozhodne prečítať si dokument pozorne od začiatku do konca zistí, že sa jedná o zbožnú prosbu o etiku vznesenú - technicky a vojensky - najmocnejšej krajine na svete v dobe globalizácie hospodárstva; akoby prosili vlka, aby nezožral Červenú čiapočku.

Fidel Castro Ruz, 16. novembra 2008, 16:12 hod


2.
označiť príspevok

starec muž
   23. 11. 2008, 14:50 avatar
V smokingoch,pri kaviári s pohárom šampanského,aj tak sa dá viesť celosvetová ekonomická vojna.Možno zisk bude väčší,ako pri klasickej vojne.Samozrejme,že sa to nezaobíde bez obetí a zničených hospodárstiev,len trochu v inej podobe.Kto je vlastne agresor a kto napadnutý.Čas to ukáže.
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 16:27,  šli by ste do takého kostola na kázeň, deti by si radšej kúpili 2 kilá cukríkov...
dnes, 16:24,  Špecializovaný trestný súd. Aj Hitler mal špecializovaný súd. *21
dnes, 16:10,  Tal Bachman- Aeroplane. New Version
dnes, 16:08,  nepochopili ste slovenský ľud ešte v akej ste situácií, nemôžu kňazi chodiť autom na...
dnes, 15:55,  SSEdo LS NS nemá nič proti slušným cigánom
dnes, 15:48,  Je to chyba nie Radačovského ale strany PS spolu že si nepreverili koho dávaju na kandidatku...
dnes, 15:45,  SSEdo rasista Erik Radačovský kandiduje za PS/Spolu !
dnes, 15:44,  Za svoj skutok dúfam dostane i spravodlivý trest . Keď sa správa ako ty hakovýSS A...
dnes, 15:42,  Člena ĽSNS Antona Grňa odsúdili za pozdrav „na stráž“ konečne Člena ĽSNS...
dnes, 15:40,  Každý šport má nejaký svoj zväz ktorý ho zastrešuje a ľudia ktorí ho vedú rozhodujú,...
dnes, 15:39,  Ženy športovkyne rozhodujú o tom kto bude súťažiť, o pravidlách ?
dnes, 15:38,  Edo ty náš americký hovnometčík amíci sú pokakaní.
dnes, 15:37,  Rasistický bezmozok z Progresívneho Slovenska chcel zabíjať cigánov...
dnes, 15:31,  PartOFgod aby sme sa nedohadovali prefotil som tvoj výrok poslal na najvyšší súd , policia...
dnes, 15:19,  zmysel to dáva .Len ako sa tam zase dostať do toho zlateho socíku ? 4...
dnes, 15:18,  kamarati v boji proti bolševikom https://a-static.projektn.sk/2020/01/Blaha-a-Che.jpg
dnes, 15:18,  Ani za plot sa nestihli skovat ti skunkovia jak Bratislave a raketa ich dobehla . Nuz kto chce...
dnes, 15:18,  https://a-static.projektn.sk/2020/01/JUN-moskva.jpg milovania
dnes, 15:17,  https://a-static.projektn.sk/2020/01/Blaha-a-Bl%C3%A1%C5%BEov%C3%A1-Rusko-Online-3.11.18.png
dnes, 15:17,  https://a-static.projektn.sk/2020/01/Blahov-sen.png HRANOLOV MOPSLÍČEK
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Vždy buď k ľudom slušný, keď kráčaš nahor. Mohol by si ich stretnúť pri ceste nadol.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(57 488 bytes in 0,518 seconds)