Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Pápeži 20. a 21. storočia

3
reakcií
8519
prečítaní
Tému 9. júla 2007, 19:21 založil Kasafran.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
08. 09. 2012
276
27. 06. 2011
44
14. 03. 2010
14

1.
označiť príspevok

Kasafran
   9. 7. 2007, 19:21 avatar
Čosi myslíte o tituloch a osloveniach pápežov v 20. a 21. storočí?

Úradné tituly sú „biskup rímsky, zástupca Ježiša Krista, nástupca kniežaťa apoštolov, najvyššia hlava univerzálnej cirkvi, primas taliansky, arcibiskup a metropolita rímskej cirkevnej provincie, suverén štátu mesta Vatikán“.
Jeho oslovenie a čestný titul sú „Svätý otec“, sám sa tiež od 6. stor. často označuje ako „servus servorum Dei“ (Sluha sluhov božích)

Z pápežov modernej doby vošli do povedomia svetovej verejnosti najmä Lev XIII. a Pius XI. svojimi encyklikami o riešení sociálnej otázky (Rerum novarum a Quadragesimo anno). Katolícka cirkev zaujala v nich stanovisko podporujúce nedotknuteľnosť súkromného vlastníctva. Pius X. ako veľký reformátor a posledný z pápežov, ktorého Cirkev vyhlásila za svätého.

Postoj Pia XII. k nacistickému režimu v Nemecku, predovšetkým vo vojnových rokoch, vyvolal už počas jeho pôsobenia veľa kritických hlasov, a podľa mnohých zanedbal tento pápež v kritických rokoch nacistickej genocídy veľa aj zo všeobecných kresťanských humanistických zásad. Mal v sebe hlboko zakorenenú obavu, že otvorenými slovami by vyvolal nepredvídateľné následky. Svoj pre Osservatore Romano (oficiálne vatikánske noviny) napísaný protest nenechal uverejniť vo svetle následkov otvoreného protestu holandských biskupov, s možnosťou Hitlerovej reakcie po pápežovom proteste. Povedal vraj: „Ak pre slová holandských biskupov išlo do táborov 40 000 nevinných, pre pápežove slová Hitler internuje najmenej 200 000 ľudí. To nemôžem dopustiť.“ Doteraz zostáva otvorenou otázka, aký vplyv by malo, ak by konal inak.

Po Jánovi XXIII. (1958-1963), Pavlovi VI. (1963-1978) a Jánovi Pavlovi l. (26. august - 28. september 1978) sa na všeobecné prekvapenie celého katolíckeho sveta na dlhé roky stal pápežom krakovský arcibiskup kardinál Karol Wojtyla pod menom Ján Pavol II. (1978-2005), čím sa po vyše 500-ročnej vláde pápežov talianskeho pôvodu sa dostal na čelo katolíckej cirkvi po prvý raz občan netalianskeho (slovanského) pôvodu. Rok 1978 sa označuje ako „rok troch pápežov“. Voľba Jána Pavla II. bola zrejme okrem iného dôsledkom snahy získať stratené pozície v komunistickej strednej a východnej Európe. Ján Pavol II. zotrval v doterajších konzervatívnych postojoch Cirkvi v otázkach vnútrocirkevných, v sociálnej oblasti a najmä v oblasti všeobecnej morálky (potraty, postavenie žien v katolíckej cirkvi, homosexualita atď.), čo vyvolalo rôzne negatívne i pozitívne reakcie.

Súčasným pápežom je Benedikt XVI. (vlastným menom Joseph Alois Ratzinger), pôvodom Nemec z Bavorska. V konkláve bol za pápeža zvolený dňa 19. apríla 2005 vo veku 78 rokov. Pred svojím zvolením pôsobil ako prefekt Kongregácie pre náuku viery.

Zdroj: sk.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

2.
označiť príspevok

tinaBo
   23. 8. 2007, 09:39 avatar
Mam na ulohu papeza svoj nazor. Dnes to vyzera tak ze papez hoci sa hovori ze je neomylny vo veciach viery ,robi same chyby. Byvaly papa Jan Pavol II bol sice uazsny clovek,ale neoplyval prave vsetkym cim by mal. Nerozpoznaval duchovne iste dolezite veci,a robil rozne kompromisy.Snazil sa az tak o ekumenu,ze sa nevahal modlit s ludmi ktori uctievaju cudzich bohov.Pobozkal koran.To je nepripustne krestanom. On ako hlava Cirkvi to mal vediet.POsobil skor ako zastanca moralnych hodnot vo svete co je tiez chvalitebne. Ale o skutocnom duchovnom boji nemal velmi poznanie.Nepaci sa mi krestanstvo plne kompromisov. Nech je Bozie slovo autoritou kazdemu veriacemu,teda aj papezom. Tak by nedopustili modlarstvo a uctievanie soch,a prehnany kult Marie. Zrusili by celibat ako je napisane "sam biskup nech je muz jednej zeny!" Platenie za omse o tom uz ani nehovorim,to je proste hanba.

4.
označiť príspevok

Kasafran
   25. 8. 2007, 22:35 avatar
TinaBo,
ako ateista Ťa musím upozorniť na skutočnosť, ktorú by si mala ako veriaca poznať. Vedz, že kresťania, moslimovia a židia majú spoločného Boha, len ho inak volajú, a preto si myslím, že pápež Ján Pavol II. sa nedopustil "hriechu", keď sa modlil so židmi alebo keď pobozkal Korán. Biblia, Korán a Talmud sú knihy, ktoré svojím spôsobom velebia to isté božstvo pod menom Boh, Alah a Jahve (Elohim).

3.
označiť príspevok

Degon
   23. 8. 2007, 18:02 avatar
A v čom je problém? Toto sú veci všeobecne známe. Je všeobecne známe, že aj človek na tom najvyššom mieste stále ostáva len hriešnym, nedokonalým a chybujúcim človekom. Pochopiteľne, že cirkev sa snaží upevniť kult "hlavy cirkve", lebo si jej predstavitelia myslia, že inak sa to ani nedá. Tak to robí každá organizácia, či už svetská, alebo náboženská. V tom ja problém nevidím. Sú iné chyby, ktoré sa v cirkvi robia, ale ich náprava je v nedohľadne. Ale nechápem, prečo by sa to malo dotýkať individuálneho života veriacich? Veríme a vyznávame Boha, nie? A pri zmienke o "svätej cirkvi" mám radšej na mysly tú oslávenú a duchovnú (nie tú pozemskú - putujúcu).
Tak s pánom Bohom!
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 23:24,  (3) Havran, budem rád, keď tým neskôr narodeným konkrétnejšie popíšeš, čo všetko...
dnes, 23:18,  (5) Fotón, bol si sa opäť na niečo preškoliť, keď sa začínaš hrať na psychológa...?...
dnes, 23:13,  Ja som čítal ten článok aj pozeral video, ale o Rómoch tam reč nebola. Tak to mohol byť...
dnes, 23:09,  (29) EnaXnaY, ospravedlňujem sa, prepáč mi môj zlozvyk - dvoch mojich dávnych kamarátov...
dnes, 23:03,  Dejiny starého Rima a koleso  dejín sa točí Najprv rozkvet, potom...
dnes, 21:52,  Čo majú vírusy spoločné s ateizmom. *19
dnes, 21:07,  ulmqlbgj, mimochodom posledné tri dni sa zaoberám mikróbami a vírusmi . a začínam byt zase...
dnes, 20:54,  Keby niečo budem v lipke ;)
dnes, 20:53,  53. vidíš Maroško , zase afektuje ;). on je ešte večšia attention whore ako ty :)
dnes, 20:53,  Asi odtiaľto navždy odídem ;)
dnes, 20:51,  48. potešila som sa ze si uz zdochol ;)
dnes, 20:51,  imo, nič nemaž! Máš to tam, nech sa aj všetci z toho poserú. *03*13*13*13
dnes, 20:50,  90. však bud ticho a nepičuj ;) okrem toho, ze peter vie velmi dobre ze si maros, táto téma...
dnes, 20:50,  kesha1- práve si nepochopil, že sa dá použiť aj pláštik zo sídliska a ,mnoho ľudí majú...
dnes, 20:48,  Aj ja by som prosil zmazať...
dnes, 20:48,  Tíško shviňa ;)
dnes, 20:47,  46. apriory všetko povazuješ za handrkovanie ;) podla seba súdiš mna ;) si svina ;)
dnes, 20:47,  Jedným uchom dnu a druhým von, asi tak ;)
dnes, 20:47,  Lemmy- ako si na to prišiel, že mi vadí to, že volí 4 mil. občanov? Mne však vadí...
dnes, 20:46,  44. message si dostal ;)
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie

V boji o vlastné štastie víťazí ten, kto sa nevzdáva.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(55 964 bytes in 0,544 seconds)