Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  politika  téma
kategórie:  

Pán zo zahraničia miluje robiť snehové gule

0
reakcií
123
prečítaní
Tému 22. marca 2019, 13:24 založil Kasafran.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
18. 06. 2010
6
 
 


1.
označiť príspevok

Kasafran
   22. 3. 2019, 13:24 avatar
Pán zo zahraničia miluje robiť snehové gule
Aj (krájať) salámu ...

Poznajú to už všetci, čo to chcú vidieť a počuť, všetci čo sa už nechcú dať naďalej „opíjať rožkom“ ...Na samom začiatku je to vždy len a len nič moc nehovoriaca info zabalená v diplomatickom slovníku. Navonok, na prvé počutie chlácholivá, upokojujúca, dobre sa počúvajúca...
Začína to takto nejako:
Správa z tlače : Slovensko nerokuje a nerokovalo so Spojeným štátmi o trvalej prítomnosti amerických vojakov na našom území. Všetky informácie, ktoré na túto tému odzneli v médiách a tvrdia opak, sú klamstvo a účelové špekulácie.
Pre agentúru SITA to uviedol minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák s tým, že americká strana s návrhom na trvalú vojenskú prítomnosť vôbec neprišla..
No povedzte, s malými nepresnosťami, ale zatiaľ dobre, nie ... ?

V tejto fáze diplomatickej úrovne sa verejnosti podsúva info, že sa rokuje „za zatvorenými dverami“ o veciach spolupráce s americkou stranou o veciach, ktoré majú nezáväzný charakter ... Dozvedáme sa, potvrdzuje sa, že sa rokuje o „bilaterálnej“ spolupráci v oblasti bezpečnosti a ochrany Slovenska.
Na scéne je malá snehová guľa. Na stôl sa kladie saláma made in Slovakia.

Trochu sa to kazí, ale ešte stále sa nemusíme znepokojovať...
Je už však treba konať. Je jasné, že treba prísť pred verejnosť s nejakou vierohodnou správou. Urobíme to teda tak „andersenovsky“, aby nebola ani oblečená, ani nahá (tá správa...).Lenže tá svinská snehová guľka skrz pár zvedavých chmeliarov začína prechádzať do svojej väčšej „váhovej kategórie“..

„Dohoda, ktorej rokovania zastrešuje ministerstvo zahraničných vecí SR, by vytvorila aktualizovaný rámec pre spoločnú spoluprácu Slovenska a Spojených štátov amerických v oblasti obrany. Keďže od roku 2014 sa počet spoločných aktivít s USA zvyšuje – kupujeme americké vrtuľníky, americké stíhačky či spolupracujeme s Národnou gardou štátu Indiana – je v našom vlastnom záujme aktualizovať existujúci právny rámec. 
Už je dôvod zbystriť pozornosť ...
Bo Lačiačik sa činí. Snehuliaka sľúbil postaviť v New Yorku...
Horšie je, že tá guľa naň vyžaduje urezať zo slovenskej salámy (zvrchovanosti)...

Musí sa však s pravdou von.
Čo už, treba priznať, že sme dostali spoza veľkej mláky ponuku väčšieho kalibru. Návrh na uzavretie bilaterálnej (zdôrazňujem „bilaterálnej“, teda nie spoločnej „atlantickej“ “) Dohody o spolupráci v oblasti obrany (DCA – Defense Cooperation Agreement).

Guľa porástla, dostala obrysy. Otvára nové obzory i oči znalejším ...
Diplomatická správa o nej pre neznalú verejnosť:
Z dostupných zdrojov je známe, že veľkokapacitné vojenské transportné lietadlá americkej armády budú potrebovať rozšírenie, spevnenie a predĺženie pristávacích dráh slovenských vojenských letísk pri Sliači a v Kuchyni. V tesnej blízkosti kľúčových mestských aglomerácií Banskej Bystrice a Zvolena, respektíve v priestore medzi Bratislavou a Malackami by mali taktiež vzniknúť zbrojné a muničné sklady pre potreby U.S. Air Force. Na oltár (vraj) Slovenska formou veľkorysého „daru“, opravujem „pomoci“ nám ponúkajú USA 105 mil. dolárov.
No odmietli by ste toto šľachetné gesto.. ?
Je tam síce nejaká klauzula o tom, že Slovensko sa k tomu má zaviazať, že túto zmluvu nevypovie najbližších 10 rokov. Po desiatich rokoch by Slovensko muselo ešte splniť podmienku 12-mesačnej výpovednej doby. No šak, ale veď to cnosť, že nemajú záujem pomáhať nám iba „jednorázovo“. Nechápavci, nechápaví. A ešte aj nevďační ...
Dešifrovaná správa zo zákulisia prác na „snehuliakovi“ ...
I. So 105 miliónmi dolárov to nie je ako s balíkom slamy. Doláriky majú prísne účelové určenie, tak sa pozrime bližšie na ich smerovanie :
• na opravu letísk len 24,8 % (21 % do infraštruktúry na Sliači a 3,8 % do infraštruktúry v Kuchyni),
• ale na muničné sklady americkej armády v Kuchyni až 56 % a
• 19 % do skladu pohonných látok a mazív.
Nediplomatickou rečou povedzme rovno : To veru nemá znaky daru, či pomoci, keď na tom trváte, ale znaky dobre cielenej INVESTÍICIE: len necelá štvrtina peňazí ide pre Slovensko, kým 75 percent je de facto „preurčených“ pre letecké sily Spojených štátov (USAF).

Pokročme ale ďalej :
Ministerstvo zahraničných vecí vydalo stanovisko, v ktorom zmenilo slovník. Prešlo do protiútoku. Prečo toľko kriku za nič ? Veď tu máme Programové vyhlásenie vlády, ktoré hovorí o podpore „spojeneckých síl pri plnení úloh kolektívnej obrany na území SR ako hostiteľskej krajiny“.

Čo čert nechcel, minister obrany však „vykvákal“, že videl návrh tej zmluvy, a v nej stálo niečo, čo nekončí iba poskytnutím tejto ponuky. V návrhu tej predloženej dohody boli podmienky, za akých možno túto „bratskú spojeneckú pomoc“ poskytnúť ...

Nuž rezort obrany považuje za ohrozenie, resp. obmedzenie suverenity Slovenskej republiky akékoľvek vytvorenie právnych podmienok pre pôsobenie cudzích ozbrojených síl na území Slovenska na neurčitý čas (s nám už známou info o možnosti vypovedania zmluvy najskôr po uplynutí doby 10 rokov od nadobudnutia jej platnosti, s 12-mesačnou výpovednou dobou.
Navyše takéto pôsobenie cudzích vojsk by mohlo byť v zmysle terminológie NATO považované za vytvorenie základne cudzích vojsk na území Slovenskej republiky, s čím vedenie ministerstva obrany zásadne nesúhlasí.
V prípade, že by bola predmetná dohoda o obrannej spolupráci podpísaná, vytvoril by sa precedens, ktorý by umožňoval umiestnenie cudzích vojsk území Slovenskej republiky, a to navyše bez toho, aby bol stanovený počet amerických vojakov, počty vojenskej techniky, ako aj materiálu bez špecifikovania druhu a konkrétneho účelu.
Ministerstvo obrany SR zároveň v tejto súvislosti zdôrazňuje, že nemôže v žiadnom prípade súhlasiť ani s neopodstatneným zvýhodnením príslušníkov Armády USA, civilných zložiek, ich rodinných príslušníkov a amerických kontraktorov v porovnaní s príslušníkmi ozbrojených síl členských štátov NATO. Takéto výhody nemajú žiadne ozbrojené sily členských štátov NATO ani v čase v prípadnej pomoci SR v rámci kolektívnej obrany, a ani v súvislosti s nadštandardnou spoluprácou pri ochrane vzdušného priestoru.

Ponuka Spojených štátov amerických v súlade s programom EDI bola zameraná výhradne na budovanie zariadení, resp. objektov, ktoré slúžia prioritne pre rozmiestnenie príslušníkov americkej armády, vojenskej techniky a materiálu, resp. využitie pre akékoľvek účely.“

A šidlo je von z vreca. Takto mal vyzerať ten sľúbený snehuliačik, postavený potichu...,

Toto je podstata obsahu zmluvy, ktorý má svoj „genofond“ vzišlý z amerického Kongresu ako výlučná a neopomenuteľná podmienka poskytnutia tých 105 melonov...
Fakty však nepustia. Aj keď, a to je to najstrašnejšie, oni vlastne ešte neexistujú ...

Pre naivných a zábudlivejších pripomeniem : Deja vu priam spred pár dní :

Spomínate si na Marakéšsky migračný pakt, tak horlivo presadzovaný tým istým pánom zo zahraničia?
Na počiatku bolo (ešte) svetlo, teda malá snehová guľa ...
Veď je to iba „nezáväzný“ dokument, tak sa ona (tá guľa) začala z „domáceho zahraničia“ prezentovať ...
Niet čoho obávať , pretože jeho podpisom Slovensku nevzniknú žiadne záväzky ani povinnosti...
...
Už teraz je čas saŤa spýtať na to isté : Tentoraz už druhý krát ...

Istanbulský dohovor o nejaký piatok skôr ...
Na samom počiatku bolo tiež ešte svetlo ...
A potom sa začali opäť zbiehať mraky ...
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Človek mieni a človek aj mení.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(57 950 bytes in 0,434 seconds)