Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  politika  téma
kategórie:  

Do ankety DAV DVA prispela aj viceprezidentka odborov, Monika Uhlerová

6
reakcií
225
prečítaní
Tému 4. septembra 2019, 21:54 založil Kasafran.

podobné témy:1.
označiť príspevok

Kasafran
   4. 9. 2019, 21:54 avatar
Do ankety DAV DVA prispela aj viceprezidentka odborov, Monika Uhlerová
4. septembra 2019 Spolupracovníci 0 Comments Monika Uhlerová

V pripravovanej tlačenej revue DAV DVA zaznie hlas popredných českých a slovenských akademikov, osobností a intelektuálov. Medzi nimi bude aj viceprezidentka odborov, PhDr. Monika Uhlerová, PhD. Prinášame vám ukážku z jej článku:

Čo majú robiť odbory…
Odbory sú kolektívnym nátlakovým združením a predpokladom ich úspešnosti pri dosahovaní svojich cieľov je vysoká miera organizovanosti a podpory. Niekoľko posledných dekád sa však táto miera znižuje a oslabuje. Vplýva na to množstvo interných faktorov vychádzajúcich z vnútorných systémových, inštitucionálnych či personálnych zlyhaní, ako aj externých dosahov, ktoré sú aj dôsledkom posilňovania globálneho kapitálu a cieleného oslabovania pozície a práv pracujúcich. Ale primárnu príčinu tohto stavu vidím (a tu si pomôžem Marxom) v postupnej strate triedneho povedomia pracujúcich v dôsledku akcentácie individualizmu, s čím je aj naša spoločnosť konfrontovaná posledných tridsať rokov.
Predpokladom existencie triedy je uvedomenie si, že k nej patrím, vedomie spoločných záujmov a organizovaný boj za dosiahnutie týchto záujmov. Jedným z nástrojov zlepšovania postavenia pracujúcich je odborové organizovanie a spoločný boj za svoje sociálne práva či už formou sociálneho dialógu, rôznych nátlakových akcií a štrajku. Je potrebné si uvedomiť, že kapitál a práca, čiže zamestnávatelia a zamestnanci, sú v prirodzenom konflikte a antagonistickom vzťahu, keďže primárne záujmy oboch skupín sú odlišné, sú nimi zisk vs. mzda. Sociálny dialóg je kultiváciou tohto konfliktu a necháva ho v latentnom stave so snahou vyhnúť sa jeho priamej demonštrácii…

Viac v pripravovanej tlačenej verzii revue DAV DVA


2.
označiť príspevok

Lemmy muž
   5. 9. 2019, 03:16 avatar
Problém je vo veľmi nízkej miere organizovanosti. Ona je len formálna, na papieri, ale keď majú robotníci konať, tak sa nehrnú do konania. Predpoklad je dobrý, ale v praxi sa neuskutočňuje. Dnes už ani tak neplatí, že zamestnávateľ a zamestnanci sú v tzv. prirodzenom konflikte alebo v antagonistickom vzťahu.

Jej omyl spočíva i v tom, že sa vyhovára na individualizmus po Nežnej revolúcii (1989). Lenže počas socializmu bol individualizmus na vysokej úrovni. Papaláši si užívali výdobytky komunizmu v podobe individuálnych pôžitkov. Samozrejme, aj tí, ktorí zarábali nadpriemerne. Individualizmus sme tu mali vždy. Stačí sa pozrieť na luxusne zariadený dom komunistického papaláša, a porovnať ho s domom robotníka. Túto situáciu veľmi dobre poznám z vlastnej skúsenosti, nakoľko bývam na ulici komunistických papalášov. Čo vysoký komunistický funkcionár, to lepšie zariadený dom. Vedúci stavby si zabezpečil betón pri výstavbe domu zadarmo, prípadne veľmi lacno, lebo v tom čase sa stavali bytovky, a nejaké tie kubické metre betónu sa ľahko vo faktúrach stratili. Stačilo, aby šofér odviezol betón na stavbu domu komunistického papaláša namiesto toho, aby ten betón odviezol na stavbu bytoviek na sídlisku.

Nemám rád tie falošné obrazy o socializme.


6.
označiť príspevok

havran
   5. 9. 2019, 06:05 avatar
Lemmy - tak ako vždy, miešaš okrajové všeobecné s individuálnym a povýšuješ ho za bežný jav.
1. Socialistické zriadenie nebol komunnizmus a tiež ako kapitalizmus stál na pôspbení zákona hodnozy v rozdeľovaní. Dnes vari politická čvarga nerozkráda a nie sú to len parta z ľavice. Zapamätaj si, že kapitálová krysa sa okamžite prisaje na víťaznú stranu a za pár rokov sme tam, kde na začiatku. Kapitalizmus venuje obrovské prostriedky na potláčanie triedného vedomia. Na svete by vôbec nemuselo byť toľko chudoby a vojen, keby kapitál sa tak nepachtil za tým čo mu je vlastné-ZISK! Skús si porovnať aj terajších papalášov s bytom bežného robotníka a uvidíš , že trepeš nezmysly. A to nehovorím už o rozdiele v kvalite života. Hovoríš tu samé nezmysly a bohorovne tvrdíš, že máš pravdu.
Marx poznal pojem trieda o sebe a trieda pre seba. Ty asi o tom nič nevieš. Kapitál pochopil, že musí dostať do rúk pod kontrólu robotnícku mládež a rozbiť jej spoločenské vedomie a nahradiť ho individualizmom. Tak ako sa mení prostredie a podmienky v ktroých sa RT nachádza, tak sa musí meniť aj boj robotníckej triedy v kapitalistickej spoločnosti.Stále miešaš negatívne javy za socializmu ako negatíva komunistickej ideogie. To však je ale taktika buržoáznej ideologickej propagandy.
Súhlasí Kasafran


3.
označiť príspevok

Lemmy muž
   5. 9. 2019, 03:19 avatar
Keď som položil otázku vrcholným predstaviteľom odborov, prečo nejdú do ostrého štrajku, vyjadrili sa: Aj my máme rodiny, aj my máme zamestnanie (žijú z peňazí odborárov). A nechcú skončiť na ulici. Inde by sa totiž v práci neuplatnili. Majú len tie odborárske znalosti, ako sa držať pri fleku.


4.
označiť príspevok

Lemmy muž
   5. 9. 2019, 03:22 avatar
Odvtedy vrcholovým odborárom nedôverujem. Myslia len na to, aby zarábali mesačne nejaký príjem. Ich nezaujímajú nejaké štrajky, lebo vedia, že radoví zamestnanci ich nepodporia.

Odborári sú takou piatou kolónou v spoločnosti. Nič nerobia, ale berú za nič nerobenie peniaze.


5.
označiť príspevok

Lemmy muž
   5. 9. 2019, 03:24 avatar
Kasafran, a v DAV DVA vedia o tvojom fašistickom svetonázore? Vedia, že ľudí ohováraš fašistickými nadávkami ako sionfašista?


7.
označiť príspevok

Kasafran
   5. 9. 2019, 14:25 avatar
(5) Lemmy,
v Tvojich prejavoch "humanizmu" čím ďalej-tým viac vidieť, že rozum, cit aj prirodzený intelekt Ti už voľáko prestáva slúžiť, alebo Ťa už ani nenapadne, aby si ich začal opäť používal ako normálny človek...!
Nože mi prezraď, odkedy označenie SIONFAŠISTA považuješ za nadávku a nie za označenie človeka, ktorý sa stotožňuje s ideológiou sionizmu a jej odrody fašizmu...?!
Už si až natoľko otupel, že môj komunistický svetonázor dlhodobo označuješ za fašistický len preto, že obhajujem socializmus, mier a slovanstvo nielen u nás na Slovensku, ale aj vo svete...?
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 21:55,  A tak to ostane až do mojej SMRTI ;)
dnes, 21:43,  Nie, nie, JA SOM programátor ;)
dnes, 21:42,  Robotky je dosť, stačí sa len premôcť, tebe by pomohla fyzická práca. *04
dnes, 21:07,  V roku 2006 sa zmenil môj svet ;) Zbláznil SOM sa ;) A zavreli ma na psychiatriu ;)...
dnes, 19:59,  Všade samí mágovia, celá hudba je preniknutá mágiou :)
dnes, 19:57,  Mne nikto nič nenakukal :) 74 je napísaná v úplne všeobecnej forme. Ak si sa v nej našiel,...
dnes, 19:35,  -era-, kto Ti nakukal, že chcem žiť v minulosti? ... žijem aj prítomnosťou... je však...
dnes, 19:28,  -era-, kde som písal, že to čo mám rád, na čo sa vždy rád vrátim v spomienkach do tých...
dnes, 19:25,  Toto je gitarový mág Fero Griglák https://www.youtube.com/watch?v=EsBXTAkHiAQ
dnes, 19:16,  Lemmy, je pravdou, že na mnohé rockové koncerty* sa chodilo do Budapešti, niečo v Prahe......
dnes, 19:01,  Ale ak niekto chce žiť v minulosti, nech sa páči, nenamietam. Nech sa bárs aj obloží...
dnes, 18:59,  To, čo bolo, bolo. A môj vzťah k tomu je, že to bolo v nejakej minulosti oprávnené, možno...
dnes, 18:56,  Určite, keby mi tu niekto o nich napísal: Túto knihu milujem, to je proste niečo úžasného!...
dnes, 18:47,  Tento za 25,90 € vyzerá dobre:...
dnes, 18:47,  -era-, prečo hneď študovať? ... aj o Euklidovi, Daimlerovi by si tvrdil, že sú...
dnes, 18:46,  Nie, len teraz komunikujem len s jedným bezdomovcom. Nie je to vôbec jednoduché, komunikovať...
dnes, 18:44,  Myslíš Loap Beach Shade M?
dnes, 18:43,  Si charakterný muž, určite pôjdeš do humánneho neba.
dnes, 18:43,  Roluj nižšie ;)
dnes, 18:43,  Najlacnejší tam vidím za 14,90 ;)
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
„Kreativita je vynaliezanie, experimentovanie, riskovanie, porušovanie pravidiel, robenie chýb a radosť z toho všetkého.“ Mary Lou Cook
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(61 226 bytes in 0,693 seconds)