Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  politika  téma
kategórie:  

Čestne o demokracii

10
reakcií
576
prečítaní
Tému 26. augusta 2017, 23:08 založil Kasafran.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
29. 06. 2016
100
27. 12. 2008
2
22. 02. 2010
39
 
 


1.
označiť príspevok

Kasafran
   26. 8. 2017, 23:08 avatar
Čestne o demokracii
Mgr. Miroslav Kuna
28.12.2016 - Filozofia, Politika
meapatria.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Vládcovia nie sú tí, ktorí majú žezlo, ani tí, ktorí boli kýmkoľvek zvolení… ani tí čo získali vládu násilím alebo klamom, ale tí, ktorí dokážu vládnuť.
Nie je to tak dávno, čo sme si pripomenuli “deň boja za slobodu a demokraciu” a prieskum verejnej mienky agentúry Ineko vykonaný na prelome októbra a novembra zasa odhalil, že veľká časť občanov odmieta parlamentný systém.
Vyššie uvedené slová gréckeho filozofa a vojvodcu Xenofonta tak odrazu získavajú na aktuálnosti aj v našich dňoch. Naozaj ťažko by sme v antike, kedy demokracia vznikla, našli jediného filozofa či štátnika, ktorý by sa o nej vyjadroval pozitívne.
Tiež Sókrates tvrdil, že kto nemá potrebné vedomosti, nie je politik… ani keby ho všetci ľudia volili. Dokonca aj aténsky demokratický štátnik Solón na margo volebnej praxe obviňoval svojich spoluobčanov, že viac hľadia na jazyk a slová, ktorými kandidát hovorí, nie však na jeho činy. Rímsky republikán Cicero mu v diele De Rei publicae (O veciach verejných) zdatne sekunduje: keby všetci videli to najlepšie a zhodli sa na tom, nikto by si neželal volených vládcov. Títo veľkí muži tak už pred takmer dva a pol tisíc rokmi kritizovali jednu podstatnú a dodnes nevyriešenú vadu demokracie.
Človek sa stane politikom nie na základe odbornosti, ale schopnosti okázalo chrliť chytľavé heslá. Ďalším úskalím demokracie je fakt, že ľudia sa málokedy dokážu rozhodnúť správne. Aj otec dejepisu Hérodotos na margo toho napísal, že je ľahšie presvedčiť o hocičom ľudí v demokratických Aténach, ako čo i len jediného občana Sparty. Avšak hlavným problémom nie je to, že voliči sú omylní, ale to, z akých kandidátov majú vlastne na výber. Už spomínaný Sókrates tvrdil, že nikto z nás by si nevybral lekára alebo architekta spôsobom, akým si vyberáme politikov. Každé povolanie vyžaduje roky štúdia a praktickej prípravy. Ale ak sa chce niekto stať politikom, nemusí vedieť vôbec nič. Dokonca ani čítať, ako ukázala prax v niektorých východoslovenských obciach.
Je správa obce alebo štátu niečím, čo zvládne každý? Tak ako lekár musí získať potrebnú atestáciu, pilot licenciu alebo kuchár výučný list, tak by mal aj kandidát pre správu vecí verejných mať nejaké potvrdenie o špecializovanom vzdelaní v politických vedách. Najkomplexnejšie sa tejto téme venoval Platón vo svojom nesmrteľnom diele Ústava. Navrhuje v ňom, ako je všeobecne známe, vládu filozofov. Už menej známy je fakt, že títo vládcovia sa majú vyberať z triedy vojakov, ktorí boli predtým podrobení vojensko-asketickej výchove. Platón to zdôvodňuje tvrdením, že vládcovia musia byť vybraní z tých mužov a žien, ktorí sa dobrovoľne rozhodnú pre tú najrizikovejšiu službu. Inteligencia a vysoká morálka sú však rozhodujúce. Bojovníkov, vybraných na základe týchto kritérií, čaká dlhá vedecko-filozofická príprava. Platón preto pripúšťa kandidátov k tomu najnižšiemu postu v štátnej správe až v 35-tom roku života.
Nie je samozrejme možné presne okopírovať štátoprávny model navrhovaný antickým politickým géniom. V hlavných rysoch je však stále veľmi inšpirujúci. Vynára sa logická otázka, či by to neobmedzilo právo občanov zúčastniť sa na správe štátu. Zdá sa, že ani v najmenšom. Politikom by sa mohol stať predsa každý pod podmienkou, že by sa na výkon svojho povolania riadne pripravil a preukázal dostatok schopností. Učiť sa o správe štátu až počas zastávania úradu je totiž naozaj neskoro. Nechali by sme sa ošetriť lekárom, ktorý začne študovať medicínu až po otvorení vlastnej ordinácie? Myslím, že volebný systém, kde by sa výkonná moc štátu zverovala len takto vzdelaným odborníkom, by bol rozhodným krokom vpred k zodpovednému riadeniu vecí verejných namiesto súčasného chaosu. Dokonca by prispel k výraznému skvalitneniu demokratickej praxe. Zákonodarná moc by sa zas mala odňať politickým stranám a ich vodcom vo funkcii matadorov, ktorých zaujímajú len posty a hmotné zabezpečenie svoje a svojich sponzorov. Nahradiť by ich mal korporatívny parlament, zložený z odborných zástupcov stavovských a regionálnych záujmov, ako som o tom písal tu (meapatria.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk ).
Liberálna demokracia sa už jednoducho prežila. Pomaly odchádza do zabudnutia bez toho, aby sa mohlo spomínať na jej kvality. Duch čias nás varuje pred prelomovými zmenami, ktoré určite prídu. Je preto potrebné byť pripravený na vylepšenie fungovania štátu podľa našich, paneurópskych tradícii. Alebo opäť slovami Xenofontovimi: Najlepší a bohom najmilší sú tí, ktorí vykonávajú dobre svoje povolanie, či už sú roľníci, alebo lekári, alebo politici.


2.
označiť príspevok

Lemmy muž
   27. 8. 2017, 00:30 avatar
Ineko nemá s tým prieskumom pravdu, pretože volieb len v roku 2016 sa zúčastnilo 2 648 184 voličov, čo je 59,82 %.

A 59,82 je takmer 60, čo znamená väčšinu. Takže záver: Väčšina neodmieta parlamentný systém.


4.
označiť príspevok

Kasafran
   27. 8. 2017, 09:21 avatar
Lemmy,
čítaj pozornejšie - autor článku nepíše o väčšine, ale o "veľkej časti". Odkedy je pre Teba 40 % časť voličov zanedbateľnou...?
Súhlasí Romanov


6.
označiť príspevok

Lemmy muž
   27. 8. 2017, 10:18 avatar
Veľká časť neodmieta. Z takých údajov, aké ponúkaš, sa to nedá zistiť. Prieskum sa robí na vzorke, s povedzme 1 000 respondentmi. To môže byť akurát tak náznak, ale nie fakt. To, že veľa ľudí nechodí voliť, neznamená, že nechcú parlament, len majú nejaké rôzne dôvody a výhovorky: prší, je zamračené, mám čosi na záhrade, idem na výlet, som na dovolenke, nechce sa mi, aj tak je to jedno, kto bude v parlamente, všetci sú rovnakí… z toho vôbec nevyplýva, že sú proti. Im je to jedno.


3.
označiť príspevok

Lemmy muž
   27. 8. 2017, 00:33 avatar
Táraniny: Človek sa stane politikom nie na základe odbornosti, ale schopnosti okázalo chrliť chytľavé heslá. Ďalším úskalím demokracie je fakt, že ľudia sa málokedy dokážu rozhodnúť správne.

Práve preto je demokracia najlepšia voľba, lebo sa rozhodujú za seba občania, a nie, aby za nich rozhodovali o nich bez nich nejakí namyslení chrapúni, ktorí si chybne namýšľajú, že sú múdrejší odborníci ako občania. Nie! Stačilo, keď vládli fašisti a komunisti, nakoniec sa predsa ukázalo, že občania sami chcú rozhodovať, nech aj zle, ale vždy to bude lepšie, ako keď o nich bez nich budú rozhodovať akože odborníci (jedno, či fašisti alebo komunisti, alebo tzv. stavovské organizácie).


5.
označiť príspevok

Kasafran
   27. 8. 2017, 09:49 avatar
Lemmy,
ako humanista by si si mal uvedomiť, že za vlád liberálov rôzneho zamerania boli po roku 1989 "demokraticky" okradnutí a ozbíjaní občania všetkých postsocialistických štátov vo východnej Európe o svoje národné majetky a stali sa novodobými otrokmi nadnárodného kapitálu, a to všetko aj v mene židovského Jahveho, trojjediného Boha kresťanov a moslimského Alaha...
Mal by si si uvedomiť, že ctitelia týchto "bohov" vždy a s plným nasadením slúžili majiteľom súkromného vlastníctvu výrobných prostriedkov - otrokárom, feudálom, kapitalistom aj vo forme fašizmu, nacizmu a sionizmu! No komunistov vždy zatracovali a zatracujú. Nože mi napíš, prečo to tak robia aj spolu s vami liberálmi...?
Súhlasí Romanov


7.
označiť príspevok

Lemmy muž
   27. 8. 2017, 10:19 avatar
Ach, bezobsažné pletky. Ty toho natáraš. Ako na schôdzi KSČ.  


8.
označiť príspevok

Kasafran
   27. 8. 2017, 11:47 avatar
Lemmy,
nože sa staň konečne vecnejším a obsažnejšie začni reagovať aj na kritiku liberálnej zmesi fašizmu, nacizmu a sionizmu spolu s náboženstvami posväcujúcej a ospravedlňujúcej ožobračovanie väčšiny občanov, národov a ich štátov...
Súhlasí Romanov


9.
označiť príspevok

Grofik šrobik muž
   28. 8. 2017, 18:24 avatar
7/ Lemmy ,najlepsie bude ak jadrovu elektraren bude riadit vratnik upratovacka a ten co ma najvacsiu hubu!!!!!!hahahahah


10.
označiť príspevok

Grofik šrobik muž
   28. 8. 2017, 18:25 avatar
7// Lemmy ked ludom slubim stonasobne platy bude somna dobry politik???? )))


11.
označiť príspevok

Grofik šrobik muž
   28. 8. 2017, 18:28 avatar
7/ Ozaj Lemmy vies ze pravne je demokracia na Slovensku mrtva??? Pravo demokracie je volit a byt voleny a toto pravo byt voleny bolo odobrane Marianovi Magatovi ak sa nemylim... ))
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 03:33,  http://diskusie.slovakforum.net/t381-topic
dnes, 03:12,  prosím vás, nejebte tomíqa *21 youtube.com/watch?v=cTuh7Sv0HPU
dnes, 02:32,  komunistickí demokrati *13*13*13
dnes, 02:15,  V roku 1989 dohnil zločinecký režim , I ja som bol ten čo stal na tribune i ja som bol ten...
dnes, 02:12,  Gabo predvolebnu si dal
dnes, 02:11,  Ked to tak necitiš nechoď
dnes, 02:08,  Zavládlo ticho . Nie že by sa niekto nevedel vyjadriť ale ego ano ego mu to nedovoluje
dnes, 01:30,  Ahoj Anina. Krasne si to napisala, ze ako dieta sme nasli Boha tak lahko, lebo nase srdce bolo...
dnes, 01:23,  Tublatanka - Loď do neznáma
dnes, 00:56,  Gabko takto https://www.youtube.com/watch?v=KKN0BcGCi8I Děkuji Karel Kryl Stvořil Bůh,...
dnes, 00:41,  lieky
dnes, 00:39,  pozitívne, lebo ľudstvo je krehké ako bábiky
dnes, 00:35,  Anna K - Večírek za koncem - Live at Božkov Fest 2011, Kojetín
dnes, 00:32,  When I Look At You, Miley Cyrus Music Video - THE LAST SONG - Available on DVD & Blu-ray
dnes, 00:30,  milujte svojich nepriateľov a ochraňujte svojich blížnych
dnes, 00:25,  V roku 1989 sme sa mnohí s nádejou zúčastnili na fraške, ktorou ste si pripravili priestor...
dnes, 00:24,  V roku 1989 sme sa mnohí s nádejou zúčastnili na fraške, ktorou ste si pripravili priestor...
dnes, 00:22,  dobrú noc všetkým
dnes, 00:21,  V roku 1989 sme sa mnohí s nádejou zúčastnili na fraške, ktorou ste si pripravili priestor...
dnes, 00:05,  50. ved si o tom zaloz topic :)
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Medzi mužmi a ženami nie je rozdiel. Rozdiel je len medzi dobrými a zlými ľudmi.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(93 042 bytes in 1,775 seconds)