hoď ma hore
Milí diskutujúci. Pri diskutovaní prosím: 1. nepridávaj témy pozostávajúce len z odkazov alebo jednoslovné témy / 2. nepridávaj uražlivé alebo vulgárne komentáre. Ak tieto pravidlá nedodržíš, tvoja téma pravdepodobne skončí v koši. Príjemné diskutovanie :)
none
ak chceš diskutovať, musíš sa registrovať. registrácia

tu sa nachádzaš : 

hlavná stránka  /  náboženstvo  /  téma

Annu Kolesárovú vyhlásia za blahoslavenú 1. septembra v Košiciach

príspevkov
10
zobrazení
0
tému vytvoril(a) 12.5.2018 23:37 meaculpa
posledná zmena 16.5.2018 02:47
1
12.05.2018, 23:37
none
2
13.05.2018, 00:50
Nerozumiem.
none
3

2. 13.05.2018, 00:50

Nerozumiem.

13.05.2018, 00:56
Blahoslaveni, svati = vzory. Najma pre katolikov
none
4

3. meaculpa 13.05.2018, 00:56

Blahoslaveni, svati = vzory. Najma pre katolikov

13.05.2018, 01:00
Dobrí ľudia aneb trpitelia.
Hovorí sa, že "boh ho skúša"... My s kolegami zvykneme hovoriť, keď niečo ťažké prenášame, že je to "ťažké jak život" 🙂
Kto v živote netrpí, ten o živote nič nevie, nič nepochopí a nestane sa ušlachtilým.
👍: meaculpa
none
5
13.05.2018, 12:17
Tento prípad poznám, počul som o tom v TV a na nete. Chcel by som vysloviť svoj názor na danú udalosť ale hlavne na postoj katolíckej cirkvi.

Nijako nechcem zľahčovať situáciu, v ktorej boli na konci vojny. Mala zrejme veľmi krátky čas na rozhodnutie v danej stresovej situácii, ale to jej rozhodnutie nehodnotím za najlepšie možné. Rovnako dobré riešenie (ak nie lepšie) bolo nechať sa znásilninť. Prečo?

Tým by si zachránila život a život je to najdôležitejšie. Katolícka cirkev však tvrdí, že si chránila svoju dôstojnosť i čistotu aj za cenu obety vlastného života, v duchu hesla : radšej smrť ako hriech. Ale to je logika päť ročného decka. Prečo?
Lebo
1. Nebol by to jej hriech, ale hriech vojaka, ktorý by ju znásilnil. Ona bola obeť nie páchateľ.
2. Ak by to bol jej hriech, nebol určite prvý v jej živote. Prečo nevolila smrť pred tým? Prečo nevolila smrť pri predchádzajúcich hriechoch? Najlepšie pri dedičnom hriechu, ktorý bol jej prvý, ale to už je iná téma.
3. Je isté že prišla o život. A je rovnako isté, že znásilnením by prišla o dôstojnosť i čistotu? Nie, nie je. To je len názor niektorých ľudí a katolíckej cirkvi. Je to len ich názor a postoj k danej veci, žiadna istota podporená pravdou.

A nepríjemná otázka na záver. Prečo otec poslal vlastnú dcéru hore, aby dala vojakovi jesť, keď vedel o riziku znásilnenia (ženy v dedine sa obliekali v čiernom kvôli tomu)?
none
6

5. milky945 13.05.2018, 12:17

Tento prípad poznám, počul som o tom v TV a na nete. Chcel by som vysloviť svoj názor na danú udalosť ale hlavne na postoj katolíckej cirkvi.

Nijako nechcem zľahčovať situáciu, v ktorej boli na konci vojny. Mala zrejme veľmi krátky čas na rozhodnutie v danej stresovej situácii, ale to jej rozhodnutie nehodnotím za najlepšie možné. Rovnako dobré riešenie (ak nie lepšie) bolo nechať sa znásilninť. Prečo?

Tým by si zachránila život a život je to najdôležitejšie. Katolícka cirkev v...

13.05.2018, 12:50
Ešte raz by som chcel zdôrazniť jednu vec, prečo tu o tom píšem. Nesúdim a nehodnotím Annu, chcem hodnotiť a súdiť postoj katolíckej cirkvi, ktorá zneužila jej tragédiu na svoje ciele. Myslím si, že Anna v danej situácii neuvažovala tak, ako uvažuje o nej Katolicka cirkev, že si chránila svoju dôstojnosť i čistotu alebo radšej smrť ako hriech a podobné. Proste mala len strach, nechcela sa podvoliť vojakovi a to je normálne. Ale RKC v tom chce za každú cenu vidieť niečo výnimočné / nadprirodzené / nasledovaniahodné. Čo majú malo sv§tých / málo modiel?
none
7

5. milky945 13.05.2018, 12:17

Tento prípad poznám, počul som o tom v TV a na nete. Chcel by som vysloviť svoj názor na danú udalosť ale hlavne na postoj katolíckej cirkvi.

Nijako nechcem zľahčovať situáciu, v ktorej boli na konci vojny. Mala zrejme veľmi krátky čas na rozhodnutie v danej stresovej situácii, ale to jej rozhodnutie nehodnotím za najlepšie možné. Rovnako dobré riešenie (ak nie lepšie) bolo nechať sa znásilninť. Prečo?

Tým by si zachránila život a život je to najdôležitejšie. Katolícka cirkev v...

13.05.2018, 15:08
milky pri svatoreceni sa berie do uvahy cely zivot, nielen smrt, a jej zivot bol prikladny aj pred smrtou

Tu je cast z jej zivotopisu:

Anna Kolesárová sa narodila 14. júla 1928 vo Vysokej nad Uhom rodičom Jánovi a Anne rodenej Kušnírovej. Keď mala desať rokov, zomrela jej mama. Po jej smrti prevzala na seba všetky jej povinnosti, ktoré si svedomito plnila. Žila veľmi jednoducho a skromne v dobrej povesti a nevinnosti. Cez dobrú kresťanskú výchovu vyzrela v silnú a zrelú osobnosť. Pravidelne chodievala do kostola a na pobožnosti, pristupovala k sviatostiam. Rada sa modlievala svätý ruženec.

A jej zivot a smrt ma dost velky vplyv na ludi. Ale ak si proti vseobecnej cirkvi, tak ti ako veriacemu-4 bude vsetko vadit.

svati su dolezite vzory, ludia ich potrebuju. je vidiet ako bezni ludia bez tychto vzorov dopadaju, casto su v pochybnostiach a tak.
none
8
13.05.2018, 16:19
8: no vidíš meaculpa, tak skvelý a príkladný život si mala radšej všemožne chrániť, keď navyše nechala samého otca v ťažkých časoch. Tým jej nechcem nič vyčítať, len krútim hlavou nad vašou logikou.
none
9

8. milky945 13.05.2018, 16:19

8: no vidíš meaculpa, tak skvelý a príkladný život si mala radšej všemožne chrániť, keď navyše nechala samého otca v ťažkých časoch. Tým jej nechcem nič vyčítať, len krútim hlavou nad vašou logikou.

13.05.2018, 18:30
milky945
Ak aplikujeme tvoju logiku aj na iné, aj keď podobné prípady svätorečených ľudí, môžeme sa pýtať taktiež, prečo toľkí mučeníci si radšej volili smrť, akoby mali obetovať modlám?
Prečo toľkí v celej histórii kresťanstva radšej nezapreli svoju vieru, aby mohli žiť ale na miesto toho si zvolili najvyššie svedectvo svojej viery? Taktiež v Katolíckej Cirkvi poznáme prípady svätých, ktorí obetovali svoj život, aby zabránili znesväteniu Eucharistie.

Ak poznáš odpoveď na túto otázku, tak potom si si odpovedal aj na tú svoju.

Píšeš : "život je to najdôležitejšie". To s tebou nemôžem súhlasiť, pretože ak by bol život na tejto zemi najdôležitejší, tak by za nás Kristus nezomrel, lebo jeho "život" by bol cennejší ako jeho "smrť". Ale my sme neboli vykúpení skrze jeho "život" ale skrze jeho "smrť".

Nie sme pánmi našich životov. Boh každému jednému z nás nameral toľko, koľko je pre nás potrebné. Nie je podstatné, či žijem 20 alebo 70 rokov. Ale dôležité je, aký som nadobudol vzťah k Bohu za stanovený čas.
Boh taktiež od niekoho vyžaduje najvyššie svedectvo viery, aby oni boli príkladom pre iných.

Chápeš ty vôbec prozreteľnosť božiu? Človek, ktorý sa modlí, sa nemodlí za to, aby zmenil božiu prozreteľnosť ale naopak sa modlí za to, aby ju naplnil. Boh už od večnosti videl, či sa konkrétny človek bude modliť a podľa toho mu usporiadal život k cieľu. A vedz, že človek urobí viac na tom druhom svete, ako na tomto. Ešte k tomu, keď je Katolíckou Cirkvou povýšený na oltár a vzhliadajú a modlia sa k nemu ľudia. Povedal to aj Kristus "Aj ten, kto verí vo mňa, bude konať skutky, aké ja konám, ba bude konať ešte väčšie, lebo ja idem k Otcovi."
none
10
16.05.2018, 02:47
este dva linky:

odkaz
odkaz
none

najnovšie príspevky :

prevádzkuje diskusneforum.sk kontaktuj správcu diskusného fóra vytvoril dzI/O 2023 - 2024 veľkosť : 104 803 B vygenerované za : 0.074 s unikátne zobrazenia tém : 36 473 unikátne zobrazenia blogov : 545 táto stránka musí používať koláčiky, aby mohla fungovať...

možnosti

hlavná stránka nastavenia blogy todo

online účastníci :

hľadanie :

blog dňa :

odkaz 1. Vytvor si rozpočet 2. Pokús sa míňať len do výšky svojho príjmu 3. Zabaľ si svoj obed (nekupuj v reštaurácii) 4. Nejedz toľko 5. Šetri na elektrine 6. Prestaň fajčiť 7. Choď pešo, bic...

citát dňa :

Keď vás práca začína naozaj baviť, znamená to, že ju pravdepodobne robíte zle.