Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  politika  téma
kategórie:  

2010: vitajte v Orwellovom svete

1
reakcií
1897
prečítaní
Tému 14. januára 2010, 02:21 založil Boris.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
04. 07. 2015
6
22. 11. 2018
7
 
 


1.
označiť príspevok

Boris muž
   14. 1. 2010, 02:21 avatar
John Pilger je známy a množstvom novinárskych cien vyznamenaný austrálsky novinár a filmový dokumentarista. Od 1963 – 86 bol šéfom zahraničnej redakcie „Daily Mirror“. Odvtedy pracuje ako slobodný novinár. Nakrútil viacej ako 50 filmov a za svoju kariéru prispieval do množstva anglicky píšucich novín (napr. „The Inedependent“, „The Guardian“ a „The New York Times“).

V „1984”popísal George Orwell superštát menom Oceánia, ktorého vojnová reč budovala lži, ktoré vošli do histórie a stali sa pravdou. ‚Kto ovláda minulosť,’ znelo hlavné heslo strany, ‚ovláda budúcnosť; kto ovláda prítomnosť, ovláda minulosť.’“

Barack Obama je vodcom takejto súdobej Oceánie. Vo dvoch prejavoch na konci desaťročia uisťoval tento nositeľ Nobelovej ceny mieru, že mier nie je dlhšie mierom, ale trvajúca vojna, ktorá „pravdaže siaha od Afganistanu a Pakistanu“ k „neporiadnym regiónom a neurčitým nepriateľom.“ Označil to ako „globálnu bezpečnosť.“ Ľudom v Afganistane, ktorý Spojené štáty prepadli a obsadili, hovorí vtipne: „My nemáme žiadny záujem okupovať vašu krajinu.“

V Oceánii je pravda a lož neoddeliteľná. Podľa Obamu bol americký útok proti Afganistanu 2001 povolený Radou bezpečnosti OSN. Neexistovalo žiadne povolenie. On povedal, „Svet“ podporoval inváziu následkom 9/11, zatiaľ čo v skutočnosti podľa prieskumu Gallupovho ústavu všetky, okrem troch z 37 krajín vyjadrili prevažne jednoznačné odmietnutie. On povedal, že Amerika vmašírovala do Afganistanu až potom, „potom čo Taliban sa zdráhal, vydať Osamu bin Ladena.“ Pakistanský vojenský režim informoval, že Taliban v 2001 sa trikrát pokúšal, vydať bin Ladena za účelom súdneho procesu a bol ignorovaný.

Dokonca Obamova mystifikácia 9/11 ako zdôvodnenie pre túto vojnu je falošná. Viacej ako dva mesiace pred útokom na Dvojičky bolo pakistanskému ministrovi zahraničia Niazovi Naikovi Bushovou vládou oznámené, že v polovici októbra sa uskutoční vojenský útok na Spojené štáty americké. Talibanský režim v Kábule, ktorý Clintonova administratíva ešte tajne podporovala, nebol viac považovaný za dostatočne „stabilný“, aby zabezpečil americkú kontrolu nad ropovodmi a plynovodmi v oblasti Kaspického mora. Mal by odstúpiť.

Obamova najbezočivejšia lož je, že Afganistan dnes je „bezpečný prístav” pre útoky al-Kájdy voči Západu. Jeho najbližší vlastný bezpečnostný poradca generál James Jones povedal v októbri, v Afganistane existuje „menej ako 100“ ľudí aj Kájdy. Podľa tajných služieb je 90% Talibanu žiadny Talibanec, ale „povstalecké hnutie na kmeňovej báze, ktorí sa považujú za protivníkov Spojených štátov amerických, pretože táto je okupačnou mocou.“ Len tí neobmedzene hlúpi ešte veria na „svetový mier“ značky Obama.
Pod povrchom sa ukrývajú ale vážne zámery.

Pod svojráznym generálom Stanley McChrystalom, ktorý si získal povesť svojimi vražednými komandami v Iraku, vytvára okupácia jednej z najchudobnejších krajín model pre tie „neporiadne regióny“ na svete, ktoré sa ešte stále nachádzajú mimo sféru vplyvu Oceánie. Tieto sú známe pod menom COIN – Counter-Insurgency Network (Sieť pre boj proti povstaniam) a zahrňuje vojakov, pomocné organizácie, psychológov, antropológov, média a ľudí z reklamnej branže. Za heslami o získavaní sŕdc a mozgov sa skrýva ciel, podnecovať proti sebe etnické skupiny a vyvolávať občianske vojny: Tadžikov a Uzbekov proti Paštúnom.

Toto robili Američania v Iraku, aby zničili multietnickú spoločnosť. Podplácaním zriadili deliace valy medzi spoločenstvami, ktoré sa predtým medzi sebou sobášili, čo viedlo k etnickým čistkám voči Sunnitom a k vyhnaniu miliónov ľudí z krajiny. Podkupné média informovali o tom, ako o „mieri“ a americkí akademici, kúpení Washingtonom a Pentagonom inštruovanými „bezpečnostnými expertmi“ vystúpili v BBC, aby rozšírili tieto dobré správy. Ako v 1984 zodpovedal práve opak pravde.

Niečo podobného je plánované aj pre Afganistan. Ľudia majú byť nanútení do „cieľových území“, ktoré sú kontrolované Američanmi a cez ópium financovaných warlordov. To, že títo warlordi sú známi aj svojimi barbarskými praktikami, nehrá žiadnu úlohu. „S tým vieme žiť,“ povedal jeden diplomat z Clintonovej éry k téme utlačovania žien v „stabilnom“, Talibanom ovládanom Afganistane. Vyvolené západné pomocné organizácie, inžinieri a poľnohospodárski experti budú túto „humanitárnu krízu“ sprevádzať a týmto spôsobom podmanené kmeňové územia „zabezpečovať“.

To je teória. Táto fungovala v Juhoslávii, kde rozdrobenie podľa etnicko-náboženských kritérií vyhubilo predtým mierovú spoločnosť, táto však nefungovala vo Vietname, kde CIA projekt tzv.„strategických dedín“ mal oplotiť a rozdeliť obyvateľstvo Juhu, aby zvíťazili nad Viet Congom –Viet Cong bol pre Američanov pojem značiaci odpor, podobne ako aj „Taliban“.

Za mnohými týmito vecami trčia Izraelci, ktorí už dlho radia Američanom pri ich dobrodružstvách v Iraku a Afghanistane. Etnické čistky, stavba múrov, kontrolných bodov, kolektívne tresty a trvalý dozor – tieto bežia pod izraelskými inováciami, ktoré sa úspešne osvedčili pri lúpeži veľkej časti palestínskeho teritória od svojich pôvodných obyvateľov. Avšak bez ohľadu od všetkých útrap nebolo možné Palestíncov neodvolatelne rozštiepiť a existujú ďalej ako národ, napriek všetkým očakávaniam.

Veľavravným predchodcom Obamovho plánu, o ktorom by nositel Nobelovej ceny mieru, jeho svojrázny generál a jeho propagandisti boli najradšej, aby sme ich zabudli sú tí, ktorí samotní narazili v Afghanistane. Briti v 19.storočí a Sovieti v 20. storočí sa pokúsili, túto divokú krajinu za pomoci etnických čistiek si podmaniť a boli vyrazení, aj keď najprv po strašlivom krviprelievaní. Imperiálne cintoríny sú ich pamätníky.

Sila ľudu, často tajomná , často heroická, ale osivo ostáva pod snehom, a votrelci sa ho boja.
„Bolo zvláštne,“ písal Orwell v 1984, „si myslieť, že nebo nad všetkými je rovnaké, v Eurázii, alebo v Eastazii, rovnako ako tu. Aj ľudia pod nebom sa navzájom veľmi odlišovali, všade, na celom svete ... Ľudia, ktorí nevedeli nič o existencii tých druhých, rozdelení múrmi z nenávisti a lží, a predsa skoro tí istí ľudia, ktorí ... vo svojich srdciach a bruchách a svaloch ukladali moc, ktorá jedného dňa postaví svet na hlavu.“

original.antiwar.com Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


2.
označiť príspevok

Natalia žena
   14. 1. 2010, 16:30

Príspevok bol vymazaný administrátorom.

váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 02:34,  131. tiez si myslím, hlavne pri urázani prezidentky ;) všakze
dnes, 02:31,  130. uz asi pät rokov *39 vravím málo špehuješ, ty náš úchylačik *19
dnes, 02:03,  Čo je pravda, je pravda. Ak človek nie je atraktívny, nemal by sa posmievať iným. *21
dnes, 02:01,  Tak, to gratulujem. Veď oni to zistia neskôr, čo si zač. *21
dnes, 01:57,  107. vskutku, vychovu máš ako z kanála :)
dnes, 01:56,  126. veru, preto ma chcú na jednom fóre za moderatora . *39 málo špehuješ, no *39
dnes, 01:54,  123. veru, mi rozbil srdce na črepy *39
dnes, 01:54,  Ja sa nepotrebujem liečiť, to ty máš všade, kam prídeš, problémy s ľuďmi. Skús sa nad...
dnes, 01:51,  Vtipné, Lemmy tučko sa snaží byť zábavný. *21
dnes, 01:50,  121. jáj ty omyl prírody *39 chod si to dat liečit uz konečne . aj ked komplexy a debilita su...
dnes, 01:48,  Aj to, ako za Enaxom stále doliezaš a on ťa odmieta, niečo o tebe hovorí. Musíš byť na...
dnes, 01:47,  17. trump je politicky vtip :)
dnes, 01:46,  To, že si s ním prišiel do pohlavného styku, je tvoja osobná vec. Dôkazy o pohlavnom...
dnes, 01:46,  Áno, to je obvyklá barlička, aby človek neupadol do hlbokej depresie. *21
dnes, 01:45,  118. veru si kripel , aj psychicky aj mentálny *39
dnes, 01:45,  Lemmy ja Trumpa nebranim . Mne je veľmi nesympatický človek . Tých vyhlasení bolo...
dnes, 01:44,  116. tak len zalez do toho kanála, odkial intriguješ. ty hoviadko bozie *39
dnes, 01:44,  Kripel? Ty si poslala Enaxovi fotku odzadu, prečo asi? Musíš byť veľmi škaredá, keď sa...
dnes, 01:43,  pamataj si, akonáhle na teba začnú vyskakovat regulérni mešuge ako toto tu, robíš niečo...
dnes, 01:42,  Ty už mi nestojíš za námahu. Najprv vylez z kanála a potom sa môžeme o niečom baviť. *21
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Nie šaty z hodvábu, nie prsteň zo zlata, ale srdce čisté je ozdobou dievčaťa.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(53 696 bytes in 0,368 seconds)