Žijeme v Matrixe?
Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  počítače  téma
kategórie:  

Žijeme v Matrixe?

73
reakcií
506
prečítaní
Tému 15. júla 2018, 14:48 založil Fotoon.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
12. 08. 2015
0
13. 08. 2008
21
26. 06. 2015
76
14. 02. 2015
6
07. 04. 2013
45
 
 


1.
označiť príspevok

Fotoon muž
   15. 7. 2018, 14:48 avatar
Názor, že sme súčasťou umelo vytvoreného sveta, má čoraz viac prívržencov. (Medzi nimi aj známy Elon Musk)

Myšlienka, že náš svet nie je skutočný, ale je umelo vytvorenou počítačovou simuláciou, vôbec nie je nová. Samozrejme, najprv sa objavila vo vedecko-fantastickej literatúre. Jednoznačne ju však najviac preslávila legendárna filmová trilógia Matrix, Matrix Reloaded a Matrix Revolutions, ktorá sa do kín dostala v priebehu rokov 1999 až 2003.

Sme virtuálni?

Aj keď táto myšlienka na prvý pohľad vyzerá absurdne, nachádza prekvapivo veľa sympatizantov aj medzi vedcami. A nielen medzi nimi. Tento rok túto myšlienku podporil napríklad miliardár Elon Musk, ktorý je známy ako zakladateľ automobilky Tesla a privátnej vesmírnej spoločnosti SpaceX. Podľa neho to dokazuje obrovský pokrok vo vývoji výkonných počítačov. Treba si uvedomiť, že pred štyridsiatimi rokmi bola technologickým vrcholom hra, v ktorej sme hrali pingpong tak, že dve čiarky na monochromatickej obrazovke si medzi sebou posielali malú bodku. Dnes sme už schopní vytvárať hry vo virtuálnej realite a postupne sa začína stierať rozdiel medzi tým, čo je skutočné, a tým, čo je len počítačom vygenerovaný umelý svet. Štyridsať rokov je pritom v histórii ľudstva naozaj zanedbateľný časový úsek. Podľa Muska by to bol dokonca jeden z najlepších možných scenárov, pretože ak by sme žili v základnej realite, tak naša civilizácia má veľmi malú šancu prežiť najbližšie stovky rokov. Možno očakávať, že postupne, ako bude narastať výkon počítačov, budeme obmedzovať svoje aktivity v reálnom svete a čoraz viac sa presúvať do virtuálnych umelo vytvorených realít.

Elon Musk: Zakladateľ spoločnosti SpaceX sa v tomto roku pridal k táboru ľudí, ktorí nevylučujú, že žijeme vo svete vygenerovanom počítačom. Foto: profimedia

Od ľudí k strojom

Už dnes totiž vznikajú prvé rozhrania schopné prepojiť mozog priamo s počítačom. Čím pokročilejšie budú, tým viac bude klesať význam základnej fyzickej reality a, samozrejme, aj fyzického tela. Virtuálna realita je podľa Muska a mnohých ďalších jednou z možných ciest, ako prežiť vo svete, v ktorom je „základná realita“ čoraz viac zdevastovaná. Aby takéto rozhrania bezchybne fungovali, bude treba zabezpečiť, aby čo najlepšie spolupracovali s mozgom. Takže bude nevyhnutné vytvárať čoraz pokročilejšie rozhrania človek - stroj. Inými slovami, vedci sa budú snažiť čoraz lepšie preniesť naše vedomie do strojov, čím by sme sa oslobodili od závislosti od čoraz zraniteľnejších biologických tiel. Odtiaľ je už naozaj iba krôčik k postupnému prechodu od existencie vo fyzickom svete k životu vo virtuálnom. A netreba zabúdať ani na ďalší aspekt - čím menej bude náš život závisieť od fyzického tela, tým budeme môcť dlhšie žiť. Niet sa čo diviť, že mnohí odborníci si preto myslia, že ak sa vývoj našej civilizácie uberá týmto smerom, rovnakým smerom sa mohol ešte pred nami uberať vývoj inej vyspelejšej civilizácie. A tá - ak chce prežiť - potrebuje čo najlepšie predvídať vlastnú budúcnosť. Preto vytvorí množstvo umelých virtuálnych svetov, v ktorých bude skúmať rôzne smery a vetvy vývoja s cieľom identifikovať nebezpečné trendy vedúce k zničeniu „experimentálnych civilizácií“ a zabezpečiť tak trvanie tej vlastnej. A jednou z tých umelých môžeme byť aj my.

Moderné teórie: Podľa súčasných poznatkov priestor aj čas nie sú nemenné, dajú sa ohýbať a majú svoj začiatok a pravdepodobne aj koniec. Čo leží za nimi, nevieme. Foto: archív

Fermiho paradox

Ľudia naklonení tejto myšlienke ju obhajujú ďalšími argumentmi. Odvolávajú sa predovšetkým na známy Fermiho paradox. Ten hovorí, že pri dnes známej dĺžke existencie nášho vesmíru je tu zjavný paradox. Paradox medzi veľmi vysokou pravdepodobnosťou, že sa v ňom už pred nami vyvinuli vyspelejšie civilizácie, a faktom, že sa žiadna z nich s nami nielen neskontaktovala, ale ani my sme po nich nedokázali objaviť žiadne stopy. Tými môže byť rádiové vysielanie, ale aj rôzne astroinžinierske zásahy alebo relikty v podobe umelých sond. Ďalším je fakt, formulovaný už antickými filozofmi, že človek je mierkou všetkých vecí. My totiž vieme svoju existenciu vztiahnuť iba k nášmu vesmíru, ktorý je s najväčšou pravdepodobnosťou konečný. Jednoducho nevieme, čo je za jeho hranicou a aké fyzikálne zákony tam platia. Podobných alebo aj celkom odlišných vesmírov môžu existovať miliardy a každý z nich môže fungovať podľa vlastných pravidiel. A v niektorých vzdialenostiach, ktoré nám pripadajú astronomické, môžu byť súčasťou mikrosveta a naopak. Iný vesmír môže napríklad existovať v priestore, ktorý je pre nás menší ako jedna ľudská bunka. A tie vesmíry sa dokonca môžu svojím spôsobom prelínať. Inými slovami, vyspelejšia civilizácia o nás vôbec nemusí vedieť, pretože náš vesmír aj s našimi fyzikálnymi zákonmi je v ich svete mikroskopicky taký malý, že ho vlastne ani nedokážu zaregistrovať.

plus7dni.pluska.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí kesha1


23.
označiť príspevok

gabriel pb
   15. 7. 2018, 22:23 avatar
nežijeme, ešte stále chodia ľudia do nemocnice, ak ochorejú


26.
označiť príspevok

Aranjes žena
   16. 7. 2018, 00:29 avatar
1. Desivá predstava "budúceho matrixu" .


35.
označiť príspevok

gabriel pb
   16. 7. 2018, 10:43 avatar
skôr si myslím, že je simulácia politikov a hypokratov, predstav si to, že komustisti naplánovali od 68 100 rokov dopredu, prišiel bog a všetko zmenil, prestav si, že politici a hypokrati preskúmali istoty, či tých 100 rokov sa naplní, prišiel bog a pokoril istoty


37.
označiť príspevok

Krištof
   16. 7. 2018, 19:24 avatar
Podla Biblie Boh stvoril nebo a zem. Teda nebo a zem je reálne stvorenie, bytie, nie počítačová simulácia. Reálny, nesimulovaný je Boh a aj jeho stvorenie. Niekto i realitu môže nazvať Matrxiom, VR, simuláciou, ale to je oxymoron. Buď je to objektívna realita alebo VR, nemôže to byť OR a zároveň VR. Iná vec je, že keď niekto žije viac-menej v klamoch, v prenesenom význame akoby bol vo svojej virtualite (VR, Matrixe) Podobne by sa dala položiť otázka, či nežijeme namiesto v OR vo sne.

Známe důvody, proč s největší pravděpodobností nežijeme v počítačové simulaci:
m.vtm.zive.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Nežijeme v Matrixe. Naše životy podľa vedcov nie sú simuláciou:
www.zive.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


41.
označiť príspevok

Fotoon muž
   17. 7. 2018, 09:16 avatar


45.
označiť príspevok

Krištof
   17. 7. 2018, 12:22 avatar
Áno na túto tému sme dosť diskutovali, povedal som tam už dosť vela k tomu. Treba sa mi venovať aj iným veciam Možno by som predsa len ešte spomenul otázku činnosti svalov. Súvisí to tak trochu s už spomínanými polohami, pozícami a činnosťami tela. Totiž v reálnom živote pri rôznych činnostiach používame rôzne svaly, napr. brucha, krku, ale najmä rúk a nôh. Cítime vtedy, že pracujú, cítime ich aktivitu a príp. kontrakcie (napr. pri cvičení alebo pri chôdzi do kopca či po schodoch). Ale keby bol účastník v rámci tej domnelej dokonalej VR pripojený v polohe sedu či ľahu na nejakom kresle či posteli v OR, potom by svaly takto nepoužíval. Jeho grafická prezentácia (postavička) vo VR by mohla byť aktívna pri rôznych činnostiach, napr. pri behu alebo pri lození po horách, takže by akože namáhala svaly. Ale jemu v realite by sa svaly takto nenamáhali, bol by viac-menej pasívny. Tam by dochádzalo ku rozporu medzi OR a VR. (Navyše k tomu sa pridáva aj sila dýchania a tepová frekvencia, čo sa pri námahe velmi zvyšuje, ale v stave pasivity je nízka.) Samozrejme dali by sa uviesť aj ďalšie možné rozpory, ale zatial tolko

Platí pravidlo Occamovej britvy vždy?
Status reality
Matrix, umelá inteligencia a počítačové hry


46.
označiť príspevok

Fotoon muž
   17. 7. 2018, 13:15 avatar
Každý pocit je len akčný potenciál na príslušných nervových bunkách. Akurát ich je veľmi veľa, takže pocity sú rozmanité a rôznia sa. Preto je potrebné vytvoriť milióny prepojení medzi nervovými bunkami a PC. ....Podnety k svalovým sťahom sú to isté, len opačným smerom. Vo VR to bude prevedené na príslušné pohyby naprogramovaného svalstva a tela. čiže budeš vidieť úplne identické pohyby ako v realite a mať aj identické pocity (námahy, atď...)


47.
označiť príspevok

Krištof
   17. 7. 2018, 14:06 avatar
Tak predsa len ešte k tomuto z témy Platí pravidlo Occamovej britvy vždy? Citát: "Ale už biblia nás učí, že to čo pozorujeme (viditeľné veci) sú pominuteľné a tie ktoré nevidíme sú večné. To je ten nebeský svet, ktorý je tou skutočnou realitou."

Odpoveď: Ako som už uviedol, Biblia učí, že Boh stvoril nebo a zem, teda nebo aj zem sú jeho normálnym reálnym stvorením. Podobne Ježiš Kristus ako človek s reálnym prirodzeným telom aké má človek žil tu na zemi reálny život. Napr. reálne trpel na kríži, nežil tu len ako vo VR, nebol tu len zdanlivo. Doketizmus je názor, že telo a utrpenie Ježiša Krista bolo len zdanlivé, nie reálne. A to nie je pravda. "Doketizmus popiera historickú skutočnosť Ježišovho života a považuje telo, a vôbec hmotu, za veci, ktoré sú v rozpore s Bohom. Doketizmus zastávali mnohí gnostický učitelia. Z hľadiska kresťanskej vierouky je to však učenie chybné – heréza." bit.ly Tento odkaz smeruje mimo DF.sk Už Ján v 1. liste uvádza: "Božieho Ducha poznáte podľa tohto: Každý duch, ktorý vyznáva, že Ježiš Kristus prišiel v tele, je z Boha." Lebo doketisti vraj hovorili, že Ježišovo telo a život na zemi boli len zdanlivé či čosi také.
Nikde v Biblii nečítame niečo také, že "nebo je skutočné a zem neskutočná". To s dĺžkou trvania (času) nemá v princípe nič spoločné. Keď napr. Slnko vydrží v existencii niekolko miliárd rokov a list na strome len jeden rok, vôbec to neznamená, že list nie je reálny. Podobne ak nebo vydrží dlhšie resp. aj večne a zem sa raz v ďalekej budúcnosti pominie, neznamená to vonkoncom, že zem je nereálna.

Citát: "Ďalej fyzika nás učí, že keď sa na to čo považuješ za tak skutočné pozrieš bližšie zistíš, že všetko sú to len neviditeľné polia. Napríklad elektrón nie je žiadna gulička..."

Odpoveď: Ktorá oficiálna seriózna fyzika učí niečo také, že prirodzená realita je nejaká kvázi neskutočná? Štandardný model zrejme nie. Dokonca aj tzv. fyzikálne alebo kvantové vákuum nie je celkom prázdne, neskutočné či bez energie. Prebieha tam veľa procesov, kvantovo-mechanickej fluktuácie, tvorba párov častíc a antičastíc a ich opätovný zánik a pod. Občas sa hovorí o tzv. energii vákua.
Elektorón je reálna elementárna častica s časticovými a vlnovými vlastnosťami. Podobne napr. kvarky. Alebo tzv. Higgsov mechanizmus, ktorý je zahrnutý v štandardnom modeli elementárnych častíc. "Jednoduše řečeno je podle Higgsova mechanismu celý časoprostor vyplněn tzv. Higgsovým polem a interakcí s tímto polem získávají částice svou hmotnost. Je to tedy proces, který určitým elementárním částicím (W+, W- a Z) umožňuje, aby měly hmotnost, a zároveň foton zůstal nehmotným."
bit.ly Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Možno je prirodzená (pozemská) realita iba relatívna oproti nadprirodzenej (nebeskej). To však neznamená, že prirodzená je nereálna, niečo ako VR


48.
označiť príspevok

Fotoon muž
   17. 7. 2018, 16:11 avatar
Citát:
Ako som už uviedol, Biblia učí, že Boh stvoril nebo a zem, teda nebo aj zem sú jeho normálnym reálnym stvorením.

Odpoveď:
Nikde nemáš písnaé, že svet je taký, ako ho pozorujeme. Práve naopak: biblia zdôrazňuje, že je pominuteľný.

Citát:
Podobne Ježiš Kristus ako človek s reálnym prirodzeným telom aké má človek žil tu na zemi reálny život. Napr. reálne trpel na kríži, nežil tu len ako vo VR, nebol tu len zdanlivo.

Odpoveď:
Kto tvrdí, že VR je zdanlivá?

Citát:
Doketizmus je názor, že telo a utrpenie Ježiša Krista bolo len zdanlivé, nie reálne. A to nie je pravda. "Doketizmus popiera historickú skutočnosť Ježišovho života a považuje telo, a vôbec hmotu, za veci, ktoré sú v rozpore s Bohom. Doketizmus zastávali mnohí gnostický učitelia. Z hľadiska kresťanskej vierouky je to však učenie chybné – heréza." "Božieho Ducha poznáte podľa tohto: Každý duch, ktorý vyznáva, že Ježiš Kristus prišiel v tele, je z Boha." Lebo doketisti vraj hovorili, že Ježišovo telo a život na zemi boli len zdanlivé či čosi také.

Odpoveď:
Vo VR reálne trpíš. Pretože všetko čo existuje je tvoje ja. A toto tvoje ja vníma askutočnosť bolesi i bytia. Sú to totiž reálne akčné potenciály na axonoch.

Citát:
Nikde v Biblii nečítame niečo také, že "nebo je skutočné a zem neskutočná".

Odpoveď:
Len ty si si vytvoril falošnú dilemu, že je neskutočná. Všetko, čo sa deje je skutočné. Je to reálny program a reálne podnety. Rozdiel je len v tom, že ich zdrojom je nebeská realita.

Citát:
To s dĺžkou trvania (času) nemá v princípe nič spoločné. Keď napr. Slnko vydrží v existencii niekolko miliárd rokov a list na strome len jeden rok, vôbec to neznamená, že list nie je reálny. Podobne ak nebo vydrží dlhšie resp. aj večne a zem sa raz v ďalekej budúcnosti pominie, neznamená to vonkoncom, že zem je nereálna.

Odpoveď:
Kto vravel, že nie je reálny? Pre účastníka VR ako i našej reality je všetko reálne. Všetko totiž vníma svojim vedomím.

Citát:
Ktorá oficiálna seriózna fyzika učí niečo také, že prirodzená realita je nejaká kvázi neskutočná?

Odpoveď:
Žiadna. Iba ty učíš, že je neskutočná.

Citát:
Štandardný model zrejme nie. Dokonca aj tzv. fyzikálne alebo kvantové vákuum nie je celkom prázdne, neskutočné či bez energie. Prebieha tam veľa procesov, kvantovo-mechanickej fluktuácie, tvorba párov častíc a antičastíc a ich opätovný zánik a pod. Občas sa hovorí o tzv. energii vákua.

Odpoveď:
Súčasť programu. Tak je to spravené.

Citát:
Elektorón je reálna elementárna častica s časticovými a vlnovými vlastnosťami.

Odpoveď:
Takisto reálna bude aj vo VR.

Citát:
Podobne napr. kvarky.

Odpoveď:
Nikto zatiaľ nepreukázal, že kvarky skutočne existujú. Boli nepriamo odvodené z matematických modelov odvodených z pozorovaných vlastností hadrónov.

Citát:
Alebo tzv. Higgsov mechanizmus, ktorý je zahrnutý v štandardnom modeli elementárnych častíc. "Jednoduše řečeno je podle Higgsova mechanismu celý časoprostor vyplněn tzv. Higgsovým polem a interakcí s tímto polem získávají částice svou hmotnost. Je to tedy proces, který určitým elementárním částicím (W+, W- a Z) umožňuje, aby měly hmotnost, a zároveň foton zůstal nehmotným."

Odpoveď:
Higgsova častica bola navrhnutá, lebo zo štandardného modelu matematicky plynulo, že častica s touto energiou a účinným prierezom reakcie by mala zodpovedať za hmotnosť všetkých častíc s kľudovou hmotnosťou. (Odkazy mi nemusíš dávať. Ja som sa to učil od 90-tych rokov minulého storočia.) To však stále nedokazuje, že naša realita nie je generovaná primárnym mechanizmom a nám sa vykresľuje až sekundárne.)

Citát:
Možno je prirodzená (pozemská) realita iba relatívna oproti nadprirodzenej (nebeskej). To však neznamená, že prirodzená je nereálna, niečo ako VR

Odpoveď:
To len ty si si vykonštruoval, že je nereálna.


50.
označiť príspevok

Krištof
   17. 7. 2018, 20:49 avatar
Citát: "Kto tvrdí, že VR je zdanlivá?"

Odpoveď: Reč tam bola o pozemskej OR, kde aj Ježiš Kristus žil reálny život, nie o VR. Počítačová VR je virtuálna, ako priamo hovorí aj jej názov.

Citát: "Nikde nemáš písnaé, že svet je taký, ako ho pozorujeme. Práve naopak: biblia zdôrazňuje, že je pominuteľný."

Odpoveď: Svet je reálne stvorenie, nikde v Biblii nie je napísané ani to, že je iný než ho pozorujeme. Hoci je pominutelný. Aj napr. list na strome je pominutelny, ale to neznamená, že je iný než aký ho pozorujeme. Keby sa naň pozrel anjel z neba, tiež by vnímal reálny list. Boh to pôvodne stvoril ako list.

Citát: "Vo VR reálne trpíš."

Odpoveď: Nič ako taká dokonalá matrixovská VR v skutočnosti neexistuje (sci-fi filmy sa nerátajú). Toto je tvoja sci-fi koncepcia

Citát: "Len ty si si vytvoril falošnú dilemu, že je neskutočná. Všetko, čo sa deje je skutočné. Je to reálny program a reálne podnety. Rozdiel je len v tom, že ich zdrojom je nebeská realita."

Odpoveď: Ty v týchto témach o VR tvrdíš, že VR je rovnako skutočná ako naša prirodzená realita. Hoci vo všeobecnosti sa počítačová VR pokladá len za virtuálnu, imitovanú či simulovanú realitu v počítači, ktorú môžeme vidieť napr. pomocou špeciálnych okuliarov s displejom, nie za objektívnu realitu. Alebo tiež doslova píšeš: "Nemáš ako preukázať, že nami pozorovaná "realita" nie je tiež niečo podobné VR." Alebo napr. aj: "Ale už biblia nás učí, že to čo pozorujeme (viditeľné veci) sú pominuteľné a tie ktoré nevidíme sú večné. To je ten nebeský svet, ktorý je tou skutočnou realitou... Ďalej fyzika nás učí, že keď sa na to čo považuješ za tak skutočné pozrieš bližšie zistíš, že všetko sú to len neviditeľné polia." - Teda takýmito a podobnými výrokmi si spochybňoval skutočnosť našej prirodzenej reality.

Citát: "Higgsova častica... To však stále nedokazuje, že naša realita nie je generovaná primárnym mechanizmom a nám sa vykresľuje až sekundárne.)"

Odpoveď: Podla mňa sú dva extrémy: Jeden materialistický, ktorý príliš zdôrazňuje "istotu" prirodzenej hmoty (reality), a druhý je akýsi čudný idealizmus či spiritualizmus, ktorý naopak priveľmi spochybňuje "istotu" prirodzenej reality. Tvoj názor by sme mohli zaradiť k tomu druhému, s tým, že by mohol dostať názov napr. nebeský virtualizmus Nepoznám dôvod, prečo by naša realita mala byť "generovaná primárnym mechanizmom a nám sa vykresľuje až sekundárne". Skôr si myslím, že pravda je kdesi uprostred medzi tými dvoma extrémami, napr.: "Metarealizmus synteticky spája a prekonáva antagonistické prúdy spiritualizmu a materializmu..." bit.ly Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


51.
označiť príspevok

Krištof
   17. 7. 2018, 21:13 avatar
Citát: "Práve naopak: biblia zdôrazňuje, že je pominuteľný."

Odpoveď: Je pominutelný v tom zmysle, že napr. list zo stromu opadne a zhnije, strom raz tiež zostarne a odumrie, ludské prirodzené telo raz zomrie (duchovná stránka však pokračuje ďalej do nadprirodzenej večnosti), podobne aj Zem a Slnečná sústava prirodzene v ďalekej budúcnosti skončí... na to sú vedecké teórie... tu je Biblia v súlade s ludským rozumovým aj vedeckým poznaním... Či niečo mi ušlo?


52.
označiť príspevok

Fotoon muž
   17. 7. 2018, 23:51 avatar
Keď list zhnije, tak len premení svoju formu do inej podoby. Náš Vesmír však raz celkom zanikne a nebude po ňom ani pamiatky.

Zjv 20,11
A videl som veľký trón biely i sediaceho na ňom, pred ktorého tvárou utiekla zem i nebo, a miesto im nebolo najdené.

Zjv 21,1
1A videl som nové nebo a novú zem, lebo prvé nebo a prvá zem boly pominuly, a mora už nebolo.

Iz 34:4
a roztaví sa všetko vojsko nebies, a nebesia budú svinuté jako kniha, a všetko ich vojsko zvädne, jako zvädne a opadne lístie s viniča a jako uvädlé nedozrelky s fíka.


53.
označiť príspevok

Krištof
   18. 7. 2018, 19:37 avatar
Citát: "Keď list zhnije, tak len premení svoju formu do inej podoby."

Odpoveď: Keď list zhnije a jeho bývalá hmota sa premení na niečo iné, už to nebude ten list. List sa teda naozaj pominie. Napokon aj ten príklad Iz 34:4 tam píše o onom zániku, že to bude ako keď odpadúva a vädne lístie

"...a roztaví sa všetko vojsko nebies, a nebesia budú svinuté jako kniha, a všetko ich vojsko zvädne..." (Iz 34:4)
"Boh pri stvorení roztiahol, rozvinul nebeskú oblohu, pri súde ju zase zvinie ako knihu, pričom hviezdy (vojsko nebies) opršia z nej ako lístie zo stromu. – Knihy starých dôb boli zvitky; látka, na ktorej boli napísané, nakrútila sa na paličku ako dnešné rolety. Keď chceli čítať, rozvinuli knihu, po čítaní zas ju zvinuli." (Komentár k tomu z katolíckej Biblie) Znamená to však, že keď človek rozvinie knihu vo forme zvitku a potom ju naspäť zvinie, že prestane ten zvinutý zvitok úplne existovať, zanikne? Prestane existovať iba v danej rozvinutej riadnej podobe, ale niečo po ňom možno zostane - myslím teraz na to v súvise s tým, čo urobí s nebom a zemou Boh podla onoho textu.
A že sa toto stane raz na konci vekov, neznamená, že nebo resp. zem je niečo podobné VR. Je to jednako OR. A to na rozdiel od počítačovej VR, ktorá je iba virtuálna. Všimnime si, že sa to týka neba i zeme, nie iba zeme, aj neba. Teda ak by sa mala nejaká forma VR týkať zeme, tak potom i neba.

Porovnajme si objektívnu realitu zeme, i neba, s virtuálnou realitou na počítači aj takto: Prirodzená realita - aj v spojení s nadprirodzenou - je našou pravdou skutočnosťou. Je to náš pravý život. Máme tu svoje telo i svoju dušu. Je tu - tomu zodpovedajúce - normálne prostredie. Človek tu môže byť sám sebou a môže mať príp. aj vzťah s duchovnou realitou, s Bohom, s nebom. Samozrejme, môže prípadne žiť v klame, ale len do určitej miery. Môže prípadne žiť viac-menej nevedome, pokial ide o nebo (ateista). V každom prípade môže žiť reálny človek v normálnej realite a aspoň do určitej miery autenticky. Reč je o vesmíre, živote, človeku, duši, spoločnosti, kultúre, i o duchovne.

Naopak, ak by sme chceli žiť vo virtuálnej realite, išlo by už o umelú nepravú náhradu reality. Telo by spočívalo v prirodzenej realite, ale mysel by bola ponorená v umelej virtualite. Prostredie by bolo len grafickým, len pomocou počítača "nakresleným" a animovaným. Program by človeka obmedzoval, nešlo by o reálny život a vesmír od Boha či prírody, ale o systém, ktoré tvorí človek na počítači a to je vždy obmedzené množstvom naprogramovaného a vymodelovaného grafického okolia, jeho konkrétností, detailov, rozsahom úložiska, ale vlastne už tým, že by šlo len o grafické kresby a animácie, nie prírodnú a nadprirodzenú skutočnosť. Zatial čo telo a duša človeka sú reálne, virtuálna realita je len virtuálna. To by bol rozpor, ak by človek v tom mal žiť. V istom zmysle by to bola lož. Čosi ako hra, podobne ako PC hra či divadelná hra. Účastník by bol potom hráč, nepravý v nepravom. Nemohol by tam mať ani napr. duchovných bratov a sestry v Kristu. Pretože Boh sa niekedy zjavuje a pôsobí na zemi, v prirodzenej realite, ale nie vo VR - tam by sa nemohol a nechcel zjavovať (ani Biblia a cirkev to neučí). Sme "chrámom Božieho Ducha" v objektívnej realite, nie vo VR (grafická prezentácia - virtuálna postavička účastníka by nemohla byť pravým Božím chrámom). Pravého Boha by sme nemohli presviedčať, aby sa nejako zjavoval vo VR. VR je predsa umelý počítačový systém, nie prirodzené a nadprirodzené Božie stvorenie. A hrať sa vo VR, že akože niekde vo fiktívnom virtuálnom kostole chválime Boha a modlíme sa k nemu, to by bola falošná a aj hriešna hra bez pravého Boha.

Nechajme radšej PC VR to miesto, čo je jej patrí, na modelovanie v počítači, na PC hry, na sci-fi filmy a pod.


54.
označiť príspevok

Fotoon muž
   21. 7. 2018, 09:12 avatar
Citát:
Keď list zhnije a jeho bývalá hmota sa premení na niečo iné, už to nebude ten list. List sa teda naozaj pominie. Napokon aj ten príklad Iz 34:4 tam píše o onom zániku, že to bude ako keď odpadúva a vädne lístie

Odpoveď:
Pominul iba tvar listu. Hmota zostala. Pri zániku nebies a Zeme však pominie hmota. A o to išlo (dal si zlý príklad).

Citát:
"Boh pri stvorení roztiahol, rozvinul nebeskú oblohu, pri súde ju zase zvinie ako knihu, pričom hviezdy (vojsko nebies) opršia z nej ako lístie zo stromu. – Knihy starých dôb boli zvitky; látka, na ktorej boli napísané, nakrútila sa na paličku ako dnešné rolety. Keď chceli čítať, rozvinuli knihu, po čítaní zas ju zvinuli." (Komentár k tomu z katolíckej Biblie) Znamená to však, že keď človek rozvinie knihu vo forme zvitku a potom ju naspäť zvinie, že prestane ten zvinutý zvitok úplne existovať, zanikne? Prestane existovať iba v danej rozvinutej riadnej podobe, ale niečo po ňom možno zostane - myslím teraz na to v súvise s tým, čo urobí s nebom a zemou Boh podla onoho textu.

Odpoveď:
Tu nešlo o to že zanikne, ale že sa dejú s nebesiami také veci, ktoré nemajú fyzikálne vysvetlenie. Naproti tomu sa dajú dobre vysvetliť tým, že žijeme v matrixe. Programátorovi je možné všetko. (Aj takýto efekt.)
....Apropó: áno, náš Vesmír (Nebesia) sú ako kniha. Je to niečo, ako napísaný program.

Citát:
A že sa toto stane raz na konci vekov, neznamená, že nebo resp. zem je niečo podobné VR. Je to jednako OR. A to na rozdiel od počítačovej VR, ktorá je iba virtuálna. Všimnime si, že sa to týka neba i zeme, nie iba zeme, aj neba. Teda ak by sa mala nejaká forma VR týkať zeme, tak potom i neba.

Odpoveď:
Najpravdepodobnejšie vysvetlenie je, že vesmír je niečo na spôsob matrixu. Realita je to tak či tak. Akurát generovaná niečim, čo nemôžeme pozorovať. -Niekto má nad tým niečim kontrolu. A ten niekto sa vola JHVH.

Citát:
Všimnime si, že sa to týka neba i zeme, nie iba zeme, aj neba. Teda ak by sa mala nejaká forma VR týkať zeme, tak potom i neba.

Odpoveď:
Veď sa to týka zeme aj neba.

Citát:
Porovnajme si objektívnu realitu zeme, i neba, s virtuálnou realitou na počítači aj takto: Prirodzená realita - aj v spojení s nadprirodzenou - je našou pravdou skutočnosťou. Je to náš pravý život. Máme tu svoje telo i svoju dušu. Je tu - tomu zodpovedajúce - normálne prostredie. Človek tu môže byť sám sebou a môže mať príp. aj vzťah s duchovnou realitou, s Bohom, s nebom. Samozrejme, môže prípadne žiť v klame, ale len do určitej miery. Môže prípadne žiť viac-menej nevedome, pokial ide o nebo (ateista). V každom prípade môže žiť reálny človek v normálnej realite a aspoň do určitej miery autenticky. Reč je o vesmíre, živote, človeku, duši, spoločnosti, kultúre, i o duchovne.

Odpoveď:
Rovnako reálny živor s telom i dušou môžeš žiť v matrixe.

Citát:
Samozrejme, môže prípadne žiť v klame, ale len do určitej miery.

Odpoveď:
Nechápem odkiaľ si nabral spojenie: "matrix = klam". Je napríklad dokumentárny film o teórii superstrún klam?

Citát:
Naopak, ak by sme chceli žiť vo virtuálnej realite, išlo by už o umelú nepravú náhradu reality.

Odpoveď:
Najprv musíš presne definovať, čo je to "pravá realita".

Citát:
Telo by spočívalo v prirodzenej realite, ale mysel by bola ponorená v umelej virtualite.

Odpoveď:
Nemôžeš vedieť, kde spočíva tvoje skutočné Ja (duša). V biblii sa píše: "aj keď sme boli mŕtvi v previneniach, spolu nás oživil s Kristom - milosťou ste spasení - a spolu vzkriesil a spolu posadil v ponebeských oblastiach v Kristu Ježišovi, " (Ef 2,5-6); "Lebo ste zomreli, a váš život je skrytý s Kristom v Bohu" (Kol 3,3) .....Čiže sme posadení (teraz) v ponebeských oblastiach a náš život je ukrytý v Bohu. Nie sme tam, kde si myslíme, že sme, tj. v nami pozorovanej realite.

Citát:
Prostredie by bolo len grafickým, len pomocou počítača "nakresleným" a animovaným.

Odpoveď:
Netvrdím, že je to pomocou počítača.
....Apropó: nie je to nakrerslené, ale generované. A to je rozdiel. Generované sú všetky vnemy 5-tich zmyslov. (Slovo nakreslené totiž znamená, že ide o 2D objekt, ktorý môžeme vnímať iba zrakom - naviac vo vzťahu k 3D okoliu, ktoré považujeme za domovskú realitu.)

Citát:
Program by človeka obmedzoval, nešlo by o reálny život a vesmír od Boha či prírody, ale o systém, ktoré tvorí človek na počítači a to je vždy obmedzené množstvom naprogramovaného a vymodelovaného grafického okolia, jeho konkrétností, detailov, rozsahom úložiska, ale vlastne už tým, že by šlo len o grafické kresby a animácie, nie prírodnú a nadprirodzenú skutočnosť.

Odpoveď:
To, čo píšeš sú len technické obmedzenia, ktoré sú v nebi už dávno vyriešené. Prakticky nekonečná rýchlosť "procesora", nekonečný objem úložiska. Detaily postupujú do najmenších detailov.
....Nejde len o grafiku (už to opakujem tisíci krát). Generované sú všetky zmysly. (Do najmenších detailov.)

Citát:
Zatial čo telo a duša človeka sú reálne, virtuálna realita je len virtuálna.

Odpoveď:
To sú len tvoje subjektívne pocity, že niečo nazývaš reálne a niečo iné virtuálne. Visrtuálne nazývaš visruálnym len preto, lebo to môžeš konfrontovať s tým, čo považuješ za domovkú (okolitú) realitu, ktorú si nazval "reálnou". (Presne tak: iba nazval. Všetko je to len hra so slovami a názvami. Toto nazvem skutočné a toto virtuálne. Žiadna exaktná definícia však toho čo je "reálne" neexistuje. Človek len verí svojim názvom a škatuľkám.)

Citát:
To by bol rozpor, ak by človek v tom mal žiť. V istom zmysle by to bola lož.

Odpoveď:
Prečo by to mala byť lož? Veď vnímame a pozorujeme všetko, tak ako to Boh plánoval pri stvorení. Nie je našou vecou starať sa do toho, ako je to v základoch spravené. GR (Generovaná Realita) generovaná primárnym zdrojom, je jedna z relevantných možností.

Citát:
Čosi ako hra, podobne ako PC hra či divadelná hra. Účastník by bol potom hráč, nepravý v nepravom. Nemohol by tam mať ani napr. duchovných bratov a sestry v Kristu.

Odpoveď:
Aká hra? Veď deje vytvárame my. O nič sa nehrá. Žijeme svoj skutočný život. Život 5-tich zmyslov a slobodných rozhodnutí. 'Ja' a jeho zážitky sú jediná skutočnosť.Všetko ostatné môže byť GR. Žijeme vo svete GR v ktorje staviame, búrame, milujeme, nenávidíme, robíme dobro i zlo. Všetko sa pritom zaznamenáva na nejaké záznamové médium - a pri skončení nášho života, keď prejdeme do tej skutočnej večnej reality nebeskej, nám to bude prehrané.

Citát:
Pretože Boh sa niekedy zjavuje a pôsobí na zemi, v prirodzenej realite, ale nie vo VR - tam by sa nemohol a nechcel zjavovať (ani Biblia a cirkev to neučí).

Odpoveď:
Presne tak. Boh sa zjavuje vo svojej GR rovnako, ako admin sa môže kedykoľvek chce zjaviť vo svojej počítačovej GR jej účastníkom. Je to identické. A práve to ešte viac navyšuje pravdepodobnosť, že naša realita je skutočne GR.

Citát:
Sme "chrámom Božieho Ducha" v objektívnej realite, nie vo VR (grafická prezentácia - virtuálna postavička účastníka by nemohla byť pravým Božím chrámom).

Odpoveď:
Pretože sa držíš stále svojej obmedzenej predstavy o tom, čo je to skutočná (100%-ná) VR. Stále to porovnávaš len s tým, čo poznáš. Nedokážeš sa pohnúť ďalej a pripustiť možnosť, že v nebeskom svete majú už všetky tieto nedokonalosti vyriešené a sú schopní generovať dokonalú GR.

Citát:
Pravého Boha by sme nemohli presviedčať, aby sa nejako zjavoval vo VR.

Odpoveď:
Počítačová VR je vnorená do našej GR. GR je zas vnorená do tej skutočnej nebeskej reality, kde sídli Boh. Preto Boh sa bude logicky zjavovať (keď treba) v tej jeho GR a nie našej, počítačom generovanej VR. (I keď ani to nie je pre neho nemožné a môže sa zjaviť i v PC VR - či lepšie povedané: v PC GR).

Citát:
VR je predsa umelý počítačový systém, nie prirodzené a nadprirodzené Božie stvorenie.

Odpoveď:
Slovo "umelý" znamená "vznikol zásahom človeka" slovniky.juls.savba.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk -Náš Vesmír vznikol zásahom Boha. To je jediný rozdiel. Oba svety vznikli zásahom inteligentnej bytosti. Naša GR i PC GR. (Opäť to bola len hra so slovíčkami a pojmami, ale nie skutočnou exaktnou definíciou oboch systémov).
....Nikde som netvrdil, že naša GR je generovaná počítačom. V nebi tak nedokonalé stroje ako počítače, nepoužívajú. Naša GR je generovaná ďaleko dokonalejším systémom.

Citát:
A hrať sa vo VR, že akože niekde vo fiktívnom virtuálnom kostole chválime Boha a modlíme sa k nemu, to by bola falošná a aj hriešna hra bez pravého Boha.

Odpoveď:
To nie je hra. Zapojených je 5 zmyslov našej duše a vytvárame v tomto svete GR isté hodnoty, ktoré sa ukladajú. To, že chválime Boha je skutočnosť, lebo chválime osobu a tá je pravou skutočnosťou. Rovnako všetky osoby v GR sú skutočné.
...To, že je to falošné, je len tvoj dojem - plynúci z nepochopenia toho, o čom GR je.

Citát:
Nechajme radšej PC VR to miesto, čo je jej patrí, na modelovanie v počítači, na PC hry, na sci-fi filmy a pod.

Odpoveď:
PC VR má svoje miesto a naša GR svoje. PC VR nám len pomohla odhaliť, že nič nebráni tomu, že naša realita môže byť generovaná podobne.


55.
označiť príspevok

Krištof
   27. 7. 2018, 19:47 avatar
Nebol som tu niekolko dní. Reku vyjadrím sa ešte k tomu

Citát: "Tu nešlo o to že zanikne, ale že sa dejú s nebesiami také veci, ktoré nemajú fyzikálne vysvetlenie. Naproti tomu sa dajú dobre vysvetliť tým, že žijeme v matrixe."

Odpoveď: Sci-fi film Matrix bol o počítačovej virtuálnej realite. My však nežijeme v podobnej PC VR. To ti je asi jasné. Žijeme v OR, aj keby si ju chápal ako akúsi GR, v Božom stvorení: reálne nebo, reálna zem.

Citát: "Apropó: áno, náš Vesmír (Nebesia) sú ako kniha. Je to niečo, ako napísaný program."

Odpoveď: Nie, lebo kniha je kniha - niečo abstraktné, teoretické, písmenká, texty, niečo pre myseľ, jej predstavivosť. Ale realita, to sú konkrétne formy a obsahy, napr. atómy, hviezdy, bunky, domy, stromy, človek... Realita je skôr ako socha, konkrétna forma s obsahom.

Citát: "Najpravdepodobnejšie vysvetlenie je, že vesmír je niečo na spôsob matrixu."

Odpoveď: Matrix (aj podla toho rovnomenného sci-fi filmu) je o PC VR, grafické "kresby", dojem 3D, PC animácie, iba formy a "ilúzia" resp. PC simulácia reality. Vesmír je však realita - konkrétne štruktúry, formy s príslušným obsahom a zložením látok. Iba symbolicky by sme život niektorých ľudí mohli prirovnať k matrixu či k VR, ak žijú viac-menej v klamoch. Alebo pre ateistu v diskusii ako symbolický príklad, že okrem Zemi môže existovať aj duchovné nebo a jeho bytosti, podobne ako v Matrixe okrem VR existovala aj skrytá OR.

Citát: "Akurát generovaná niečim, čo nemôžeme pozorovať."

Odpoveď: Či už je skutočný vesmír stvorený a hotový, alebo nejako generovaný Bohom, stále je to reálna vec. Nie virtuálny matrix. Reálny je Boh i jeho stvorenie. Podobne ako je reálny sochár i jeho socha.

Citát: "Nechápem odkiaľ si nabral spojenie: "matrix = klam"."

Odpoveď: Pozri sci-fi film Matrix, odkiaľ tento či takto chápaný pojem pochádza alebo sa rozšíril - ako kvázi klamný svet PC VR. Nebolo by správne povedať, že podobný matrix je objektívne reálny, lebo potom by sa miešali pojmy. Podobne ako keby sme povedali, že PC VR je objektívna realita (čo samozrejme nie je). Proste realita je realita a matrix či VR je čosi, čo od toho odlišujeme.

Citát: "Najprv musíš presne definovať, čo je to "pravá realita"."

Odpoveď: Už som to vyššie naznačil (reálne štruktúry, formy s príslušným obsahom, zloženie atď.) Je to o reálnom vesmíre, živote, človeku, jeho duši, vnemoch, pocitoch, spoločnosti, kultúre, i o duchovne. Zem a nebo ako reálne Božie stvorenie. Napr. aj Ježiš Kristus tu historicky reálne žil. Nežil v Matrixe a Boh nestvoril Matrix

Citát: "Nemôžeš vedieť, kde spočíva tvoje skutočné Ja (duša)."

Odpoveď: Môžeme to vedieť. Aj Biblia hovorí, že je to zatiaľ v pozemskom tele. Druhý list Korinťanom 5: "Veď kým sme v tomto stánku (v pozemskom tele), vzdycháme pod ťarchou... vieme, že kým sme v tele, sme vzdialení od Pána; lebo žijeme vo viere, a nie v nazeraní. Sme však plní dôvery a radšej sa chceme vzdialiť z tela a bývať u Pána." Teda po jednej stránke naša duša podla toho textu je zatial na zemi v prirodzenom tele a nie u Pána v nebi.

Citát: "Čiže sme posadení (teraz) v ponebeských oblastiach a náš život je ukrytý v Bohu. Nie sme tam, kde si myslíme, že sme, tj. v nami pozorovanej realite."

Odpoveď: Áno, paradoxne sa človek na zemi môže spájať aj s nebom, nielen so zemou. Teda po druhej stránke je naša myseľ aj v nebi skrze Ducha Božieho. Prirovnanie: človek je v určitej miestnosti v práci, ale mysľou si môže predstavovať plány na víkend niekde v prírode, mysľou je akoby inde. Sme na zemi i v nebi, hoci v nebi zatial iba v obmedzenej miere, ale podla zasľúbenia sa tam raz môžeme dostať v plnej miere.

Citát: "Apropó: nie je to nakrerslené, ale generované. A to je rozdiel. Generované sú všetky vnemy 5-tich zmyslov."

Odpoveď: Čo to teda v tomto tvojom ponímaní znamená, že je to generované? Stolička na ktorej sedím, tu nie je stabilne, ale je generovaná nebeským systémom? :-) Strom oproti v parku tam nie je stabilne, ale je nejako generovaný? Ja to vnímam skôr ako stabilné stvorenie, napr. ako sochárova socha (vytvorená socha je relatívne stabilná, nie generovaná a nedajbože akoby grafická).

Citát: "To sú len tvoje subjektívne pocity, že niečo nazývaš reálne a niečo iné virtuálne."

Odpoveď: Nie, aj iní v odborných kruhoch to tak nazývajú, napr.: "Virtuálny môže byť: v informatike: v skutočnosti neexistujúci, napr. virtuálna realita..."
dai.fmph.uniba.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Citát: "Žijeme svoj skutočný život. Život 5-tich zmyslov a slobodných rozhodnutí. 'Ja' a jeho zážitky sú jediná skutočnosť."

Odpoveď: Skutočný život na zemi áno, teda aj v súvise s nebom. Reč tam však bola o akejsi dokonalej matrixovej PC VR. Lebo telo a duša by boli reálne a VR virtuálna. Telo by bolo v OR a duša vo VR. Boli by tam rozpory (btw VR je virtuálna; nebo a zem sú skutočné).

Citát: "Virtuálne nazývaš viruálnym len preto, lebo to môžeš konfrontovať s tým, čo považuješ za domovkú (okolitú) realitu, ktorú si nazval "reálnou"."

Odpoveď: Aj Biblia považuje za reálne stvorenie to, čo hovorím: nebo i zem. Ale PC virtuálna realita je niečo iné. Teda nie je to tým, že ja som to tak nazval. Bolo by nesprávne subjektivizovať pozemskú realitu a objektivizovať virtuálnu realitu PC. Lebo zemská realita je objektívna, podobne ako nebeská. VR je však "subjektívna", založená na grafických simuláciách, obrazoch na displeji, dojme 3D.

Citát: "Nedokážeš sa pohnúť ďalej a pripustiť možnosť, že v nebeskom svete majú už všetky tieto nedokonalosti vyriešené a sú schopní generovať dokonalú GR."

Odpoveď: Nemám žiaden dôvod ani dôkaz myslieť si, že zem je nejako generovaná z neba akýmsi generátorom či čím.

Citát: "Oba svety vznikli zásahom inteligentnej bytosti."

Odpoveď: Nuž iba Boh dokáže stvoriť objektívnu realitu, život a pod. Človek koná už v rámci tej OR a dokáže tvoriť VR a umelé (neživé) veci, resp. spracúvať i živé, napr. potraviny. Aj to má však svoju hodnotu.

Citát: "PC VR má svoje miesto a naša GR svoje. PC VR nám len pomohla odhaliť, že nič nebráni tomu, že naša realita môže byť generovaná podobne."

Odpoveď: Ešte dám nejaké poznámky k tomu, či by sa PC VR dala zobrazovať v mozgu resp. mysli bez vonkajšieho zobrazovacieho zariadenia a priamo bez zmyslov.
Mozog neslúži ako vonkajšie zobrazovacie zariadenie, ako monitor (displej) ani ako reproduktor počítača. Mozog nie je ani napr. ako televízor. Nezobrazuje analógové či digitálne vysielanie alebo PC program; mozog zobrazuje resp. sprostredkúva konkrétne formy reality, obrazy a zvuky. V prípade funkcie mozgu ide o akýsi odraz (sprostredkovanie) reality, jej hotových, existujúcich foriem. Napr. je v reálnom prostredí auto či strom? Ak áno, potom ľudská myseľ pomocou zmyslov to vníma. Zmysly a mozog len odrážajú hotové, existujúce formy reality: domy, stromy, ľudí, bunky... Odrážajú (sprostredkúvajú) to, čo sa nachádza v danom okolí človeka. Ale analógové a digitálne informácie v rámci PC a TV nie sú takými hotovými formami. PC pomocou procesora spracuje program a pustí ho cez káble do monitora. Ten dané signály dokáže spracovať a zobraziť, aby sme my potom vnímali už akoby reálne formy, napr. zvieratá. My však podobne nedokážeme zmyslami dešifrovať a mozgom či mysľou spracovať a zobraziť samotné analógové alebo digitálne informácie ako elektromagnetické vlny a pod. Potrebujeme na to špeciálny vonkajší prostriedok - displej či televízor s reproduktormi (na zvuky). Sú to vlny, v ktorých sú uložené informácie a ktoré musí najprv funkcia monitora spracovať a zobraziť, aby ich ľudia mohli vnímať ako zmysluplné veci, obrazy, zvuky (funkcia reproduktora). Bez toho by to nešlo.
V sci-fi filme Matrix sa chlapík pozeral na monitor, kde bežali počítačové stĺpce s číslami - PC program, "nuly a jednotky". On povedal, že v tom vidí konkrétne reálne formy, obrazy: ľudí, autá, domy atď. Lenže v skutočnosti to nie je možné. Naše zmysly, mozog ani myseľ takto nefungujú. Vidíme v takej situácii len tie čísla, nie to, čo šifrujú.

Ďalej bez očí nemôžeme riadne vidieť. Odporúčam preštudovať si funkciu očí, napr. to, na čo je potrebná sietnica, ako funguje. (V odborných zdrojoch sa napr. píše, že sietnica je vlastným orgánom zraku. Funguje ako film vo fotoaparáte, zachytáva obraz. Tvorí vnútornú časť očnej gule a je to práve tá oblasť, kde sa tvorí samotný obraz. Je zjavné, že takýto ográn nemožno pre riadne videnie vynechať.) Rozhodne nestačia drôtiky v mozgu napojiť na vonkajší svet a jeho svetlo, aby sme bez očí riadne videli. Už vôbec nestačí namiesto reality napojiť mozog človeka bez očí cez drôtiky na PC VR. A niečo podobné platí aj pre ostatné zmyslové orgány. Sú napr. podmienkou riadneho počutia (uši). Mimochodom aj duchovné bytosti ako anjeli majú zmyslové orgány na vnímanie okolia, aj Ježiš v nebi. K duši možno tiež patria duchovné zmysly (resp. duchovné zmyslové orgány) a samozrejme k duchovnému telu tobôž


56.
označiť príspevok

Fotoon muž
   4. 8. 2018, 16:53 avatar
Citát:
Sci-fi film Matrix bol o počítačovej virtuálnej realite. My však nežijeme v podobnej PC VR. To ti je asi jasné. Žijeme v OR, aj keby si ju chápal ako akúsi GR, v Božom stvorení: reálne nebo, reálna zem.

Odpoveď:
Áno, na príklade PC bolo demonštrované, že realita môže byť generovaná. Tým sa nechce povedať, že aj naša realita je generovaný elektronickým javovým strojom. S naväčšou pravdepodobnosťou to bude niečo iné.

Citát:
Nie, lebo kniha je kniha - niečo abstraktné, teoretické, písmenká, texty, niečo pre myseľ, jej predstavivosť. Ale realita, to sú konkrétne formy a obsahy, napr. atómy, hviezdy, bunky, domy, stromy, človek... Realita je skôr ako socha, konkrétna forma s obsahom.

Odpoveď:
Zatiaľ sa nikomu nepodarilo 100%-ne dokázať, že pozorovaná realita sa nepremieta len v našej mysli. en.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk Napr. pomocou nejakého javového stroja, ktorý pochopiteľne nemáš možnosť pozorovať. (Podobne ako človek odpojený od prirodzených zmyslov a napojených na PC VR.)

Citát:
Matrix (aj podla toho rovnomenného sci-fi filmu) je o PC VR, grafické "kresby", dojem 3D, PC animácie, iba formy a "ilúzia" resp. PC simulácia reality. Vesmír je však realita - konkrétne štruktúry, formy s príslušným obsahom a zložením látok. Iba symbolicky by sme život niektorých ľudí mohli prirovnať k matrixu či k VR, ak žijú viac-menej v klamoch. Alebo pre ateistu v diskusii ako symbolický príklad, že okrem Zemi môže existovať aj duchovné nebo a jeho bytosti, podobne ako v Matrixe okrem VR existovala aj skrytá OR.

Odpoveď:
Nieviem prečo stále dávaš rovnítko medzi "kyberpriestor počítačovej reality" = "klam". Dokonlý generátor reality generuje všetky javy a predmety tak, ako ho vnímame našimi zmyslami. Jedinou skutočnou realitou sme my sami. Ostatné môže byť generované. Nemáš ako spoľahlivo dokázať, že nie. Len argumentuješ nedokonalosťou súčasných počítačov, na ktorých sa zatiaľ horko-ťažko podarilo rozbehnúť chábé začiatky nimi generovanej reality. To je ako keby som tvrdil, že pretože ľudia sa zatiaľ ešte nevypravili na Mars je to nemožné a vo Vesmíre neexistuje civilizácia, ktorej sa to už dávno nepodarilo.  

Citát:
Či už je skutočný vesmír stvorený a hotový, alebo nejako generovaný Bohom, stále je to reálna vec. Nie virtuálny matrix. Reálny je Boh i jeho stvorenie. Podobne ako je reálny sochár i jeho socha.

Odpoveď:
Čo je to podľa teba "reálna vec"? Nieč, čo si môžeš ohmatať, zdvihnúť ovoňať rozobrať, vidieť počuť. ...Čiže nič, čo by nejaký premakaný javový stroj nedokázal vygenerovať tvojmu vedomiu.

Citát:
Pozri sci-fi film Matrix, odkiaľ tento či takto chápaný pojem pochádza alebo sa rozšíril - ako kvázi klamný svet PC VR. Nebolo by správne povedať, že podobný matrix je objektívne reálny, lebo potom by sa miešali pojmy. Podobne ako keby sme povedali, že PC VR je objektívna realita (čo samozrejme nie je). Proste realita je realita a matrix či VR je čosi, čo od toho odlišujeme.

Odpoveď:
Matrix nie je "klamný svet", ale len "svet". Svet so všetkými zmyslovými prejavmi ako náš. Našu realitu od Matrixu rozlišuješ len preto, lebo si schopný pozorovať stroj, ktorý Matrix generuje. Tí, čo by však od narodenia v Matrixe žili, by však nemali túto výsadu. Mohli by si síce v ňom zostrojiť svoj počítač, generujúci svoj Matrix (vrámci toho, v ktorom už žijú (podobne ako v televízii vidíš film, v ktorm sa filmové postavy dívajú na film v televízii)), ale to by im nepomohlo vyriešiť otázku, akej podstaty je ich realita.

Citát:
Už som to vyššie naznačil (reálne štruktúry, formy s príslušným obsahom, zloženie atď.) Je to o reálnom vesmíre, živote, človeku, jeho duši, vnemoch, pocitoch, spoločnosti, kultúre, i o duchovne. Zem a nebo ako reálne Božie stvorenie. Napr. aj Ježiš Kristus tu historicky reálne žil. Nežil v Matrixe a Boh nestvoril Matrix

Odpoveď:
Prepracovaný generátor reality dokáže generovať rovnaké štruktúry, formy s obsahom, zložením, atď... Všetky vnemy vrátane hmatu, vône, vizuálneho pozorovania i sluchového.

Citát:
Môžeme to vedieť. Aj Biblia hovorí, že je to zatiaľ v pozemskom tele. Druhý list Korinťanom 5: "Veď kým sme v tomto stánku (v pozemskom tele), vzdycháme pod ťarchou... vieme, že kým sme v tele, sme vzdialení od Pána; lebo žijeme vo viere, a nie v nazeraní. Sme však plní dôvery a radšej sa chceme vzdialiť z tela a bývať u Pána." Teda po jednej stránke naša duša podla toho textu je zatial na zemi v prirodzenom tele a nie u Pána v nebi.

Odpoveď:
Za ten čas čo sme v pozemskom tele, sme však zároveň "skrytý s Kristom v Bohu" (Kol 3,3) a "spolu posadení v ponebeských oblastiach v Kristu Ježišovi"(Ef.2,6). Čiže podstata našej skutočnej existencie je inde. Je v nebesiach (Prítomný čas.)

Citát:
Áno, paradoxne sa človek na zemi môže spájať aj s nebom, nielen so zemou. Teda po druhej stránke je naša myseľ aj v nebi skrze Ducha Božieho. Prirovnanie: človek je v určitej miestnosti v práci, ale mysľou si môže predstavovať plány na víkend niekde v prírode, mysľou je akoby inde. Sme na zemi i v nebi, hoci v nebi zatial iba v obmedzenej miere, ale podla zasľúbenia sa tam raz môžeme dostať v plnej miere.

Odpoveď:
Nepíše sa "po duchovnej stránke". Ale: "sme". Naša myseľ je tá skutočná realita. A tá je v nebi (odkiaľ je pre ňu generovaná nami vnímaný svet. A nie len pre ňu, ale aj pre miliardy ďalších osôb, ktoré sa nrodili do tejto reality.).

Citát:
Čo to teda v tomto tvojom ponímaní znamená, že je to generované? Stolička na ktorej sedím, tu nie je stabilne, ale je generovaná nebeským systémom? :-) Strom oproti v parku tam nie je stabilne, ale je nejako generovaný? Ja to vnímam skôr ako stabilné stvorenie, napr. ako sochárova socha (vytvorená socha je relatívne stabilná, nie generovaná a nedajbože akoby grafická).

Odpoveď:
Je to predkladané tvoju vedomiu, ktoré je tou skutočnou realitou. To, že niečo cítiš alebo voniaš - napr. štipľavý zápach s nádychom kyslosti, je vnem tvojho vedomia. Molekuly nevnímajú žiaden zápach. Ten vnímaš ty, tvoje vedomie (duša), ktoré nie je zložené s baryónovej hmoty.

Citát:
Nie, aj iní v odborných kruhoch to tak nazývajú, napr.: "Virtuálny môže byť: v informatike: v skutočnosti neexistujúci, napr. virtuálna realita..."

Odpoveď:
Je jedno, koľko ľudí má taký názor. Je to len názor, nepodložený ničím hodnoverným. (ad populum)

Citát:
Skutočný život na zemi áno, teda aj v súvise s nebom. Reč tam však bola o akejsi dokonalej matrixovej PC VR. Lebo telo a duša by boli reálne a VR virtuálna. Telo by bolo v OR a duša vo VR. Boli by tam rozpory (btw VR je virtuálna; nebo a zem sú skutočné).

Odpoveď:
Skutočný je jedine Boh a bytosti, ktoré stvoril. To, akým tvarom a prejavom sa sami sebe a navzájom zmyslovo javia, bolo stvorené - aj spolu s ostatnými neživými predmetmi, ktoré vnímame. Nemáš šancu zistiť, aká je podstata toho, čo sa tvojmu vedomiu prezentuje ako realita.

Citát:
Aj Biblia považuje za reálne stvorenie to, čo hovorím: nebo i zem.

Odpoveď:
Nepovažuje. Hovorí o tom, ako o pominuteľnom. To čo je v nebesiach, ako o večnom. (Ale aj to v nebesiach bolo kedysi stvorené a pred tým toho nebolo. Večný, skutočne reálny je len Boh a bytosti, ktoré stvoril.)

Citát:
Ale PC virtuálna realita je niečo iné. Teda nie je to tým, že ja som to tak nazval. Bolo by nesprávne subjektivizovať pozemskú realitu a objektivizovať virtuálnu realitu PC. Lebo zemská realita je objektívna, podobne ako nebeská. VR je však "subjektívna", založená na grafických simuláciách, obrazoch na displeji, dojme 3D.

Odpoveď:
O názvy nejde. Ide o podstatu veci, princíp a jeho prejav.

Citát:
Nemám žiaden dôvod ani dôkaz myslieť si, že zem je nejako generovaná z neba akýmsi generátorom či čím.

Odpoveď:
Rovnako neexistuje žiaden dôvod ani dôkaz myslieť si opak.

Citát:
Nuž iba Boh dokáže stvoriť objektívnu realitu, život a pod. Človek koná už v rámci tej OR a dokáže tvoriť VR a umelé (neživé) veci, resp. spracúvať i živé, napr. potraviny. Aj to má však svoju hodnotu.

Odpoveď:
Boh stvoril realitu. Objektívnou si ju nazval už ty. Nevieš aká je podstata tejto reality. Len sa o nej domnievaš na základe svojich vnemov.

Citát:
Mozog neslúži ako vonkajšie zobrazovacie zariadenie, ako monitor (displej) ani ako reproduktor počítača.

Odpoveď:
Mozog nie. Veď ten je tiež len súčasťou generovaného sveta, v ktorom sa nachádzame. Súčasťou jeho zákonov. Všetko čo tu pozorujeme (vrátane nášho mozgu) je generované. Riadi sa to zákonmi, naprogramovanými na úrovni elementárnych častíc. Zvyšok sa buď skladá a organizuje sám (podľa týchto zákonov) - a to, čo pomocou nich nebolo možné zložiť (napr. biosféra) usporiadal sám Tvorca, Admin a Programátor v jednej osobe (Boh).

Citát:
Mozog nie je ani napr. ako televízor. Nezobrazuje analógové či digitálne vysielanie alebo PC program; mozog zobrazuje resp. sprostredkúva konkrétne formy reality, obrazy a zvuky. V prípade funkcie mozgu ide o akýsi odraz (sprostredkovanie) reality, jej hotových, existujúcich foriem. Napr. je v reálnom prostredí auto či strom? Ak áno, potom ľudská myseľ pomocou zmyslov to vníma. Zmysly a mozog len odrážajú hotové, existujúce formy reality: domy, stromy, ľudí, bunky... Odrážajú (sprostredkúvajú) to, čo sa nachádza v danom okolí človeka. Ale analógové a digitálne informácie v rámci PC a TV nie sú takými hotovými formami. PC pomocou procesora spracuje program a pustí ho cez káble do monitora. Ten dané signály dokáže spracovať a zobraziť, aby sme my potom vnímali už akoby reálne formy, napr. zvieratá. My však podobne nedokážeme zmyslami dešifrovať a mozgom či mysľou spracovať a zobraziť samotné analógové alebo digitálne informácie ako elektromagnetické vlny a pod. Potrebujeme na to špeciálny vonkajší prostriedok - displej či televízor s reproduktormi (na zvuky). Sú to vlny, v ktorých sú uložené informácie a ktoré musí najprv funkcia monitora spracovať a zobraziť, aby ich ľudia mohli vnímať ako zmysluplné veci, obrazy, zvuky (funkcia reproduktora). Bez toho by to nešlo.

Odpoveď:
Mozog len umožňuje nášmu vedomiu (duši) kontakt s touto realitou, lebo je to tak naprogramované. Je to tak generované javovým "strojom" mimo tento svet. Akýkoľvek reťazec príčin a následkov v závislosti na prostredí, počnúc na molekulárnej úrovni a končiac na makroúrovni, vrátane všetkých účinkov toho na náš organizmus alebo v ňom, tak ako sa to nakoniec javí nášmu vedomiu, je program. (Aby som bol presnejší: MÔŽE BYŤ program. Netvrdím, že je. Iba celý čas poukazujem na to, že sa to nedá zistiť a dokázať. Ani za, ani proti.)

Citát:
Ďalej bez očí nemôžeme riadne vidieť. Odporúčam preštudovať si funkciu očí, napr. to, na čo je potrebná sietnica, ako funguje. (V odborných zdrojoch sa napr. píše, že sietnica je vlastným orgánom zraku. Funguje ako film vo fotoaparáte, zachytáva obraz. Tvorí vnútornú časť očnej gule a je to práve tá oblasť, kde sa tvorí samotný obraz. Je zjavné, že takýto ográn nemožno pre riadne videnie vynechať.) Rozhodne nestačia drôtiky v mozgu napojiť na vonkajší svet a jeho svetlo, aby sme bez očí riadne videli. Už vôbec nestačí namiesto reality napojiť mozog človeka bez očí cez drôtiky na PC VR. A niečo podobné platí aj pre ostatné zmyslové orgány. Sú napr. podmienkou riadneho počutia (uši). Mimochodom aj duchovné bytosti ako anjeli majú zmyslové orgány na vnímanie okolia, aj Ježiš v nebi. K duši možno tiež patria duchovné zmysly (resp. duchovné zmyslové orgány) a samozrejme k duchovnému telu tobôž

Odpoveď:
Poznám ju. Ale nie je potrebné ju poznať. To potreboval vedieť programátor, ktorý systém videnia vytvoril. ...Apropó každý zachytený fotón je premenený na akčný potenciál. Elektrický signál potom putuje po zrakovej dráhe do mozgu. Medzi mozgom a sietnicou už nič iné nie je. Čiže dá sa to nahradiť. Netvrdím, že dne, alebo teraz. Ani na Mars zatiaľ ešte nelietame. Ale myslieť si, že kvôli tomu nikdy ani nepoletíme je veľmi ukvapené tvrdenie.


57.
označiť príspevok

Krištof
   4. 8. 2018, 20:19 avatar
Citát: "Zatiaľ sa nikomu nepodarilo 100%-ne dokázať, že pozorovaná realita sa nepremieta len v našej mysli. en. wikipedia.org"

Odpoveď: Akože napr. to, čo mi tu píšeš, že je len súčasť mojej mysle, a teda ty realne objektívne neexistuješ? Solipsizmus, extrémny subjektivizmus? (Aj vzhladom na ten odkaz.) Veď to je čisté šialenstvo, tzv. psychotický autizmus. 1) Subjekt by nevedel, že realita "okolo" neho je v skutočnosti iba subjektívna v jeho mysli; hoci reálne pri zdravom rozume vieme rozlišovať medzi "ja" a "nie ja", svetom. 2) Každá činnosť k domnelému vonkajšiemu svetu, vrátane domnelej komunikácie s druhými ľuďmi by bola nezmyselná a zbytočná, lebo by vraj šlo iba o mysel daného subjektu, nie o objektívnu realitu. 3) Dokazovať taký solipsizmus má ten, kto tvrdí, že možno existuje. Lenže komu ho má potom vlastne dokazovať - má sa "hádať" akoby sám so sebou, keď jedna časť - on sám - tvrdí, že je to všetko iba jeho myseľ a druhá jeho domnelá časť - svet, iní ľudia - tvrdí, že solipsizmus neexistuje?

Citát: "Napr. pomocou nejakého javového stroja, ktorý pochopiteľne nemáš možnosť pozorovať. (Podobne ako človek odpojený od prirodzených zmyslov a napojených na PC VR.)"

Odpoveď: Ten javový stroj by bolo potrebné najprv dokázať, podložiť reálnymi argumentami. (Nič také ako človek odpojený od prirodzených zmyslov a napojených na PC VR neexistuje; a vždy keď je človek na PC VR vie, že ide o PC VR, nie OR, aspoň pokial má normálny rozum.)

Citát: "Nieviem prečo stále dávaš rovnítko medzi "kyberpriestor počítačovej reality" = "klam"."

Odpoveď: Myslíš PC virtuálnu realitu? To je skrátka PC VR. Od nej odlišujeme objektívnu realitu.

Citát: "Dokonlý generátor reality generuje všetky javy a predmety tak, ako ho vnímame našimi zmyslami."

Odpoveď: Nič také objektívne neexistuje. Alebo aspoň si existenciu toho zatiaľ nedokázal. A nemôže takto generovať predmety, napr. reálne stromy Mohol by generovať javy pre naše vnemy, ale v skutočnosti aj na javy sú potrebné predmety, čo ich vyvolávajú. Keby sme to porovnali s PC VR, kde sú virtuálne javy - simulácie, formy, tak aj tam sú pre naše vnímanie i predmety: displej a to čo je na ňom zobrazené. No realita nemá žiaden displej. Predmety sú v nej priamo bez sprostredkovania, bez obrazovky PC či TV.

Citát: "Čiže nič, čo by nejaký premakaný javový stroj nedokázal vygenerovať tvojmu vedomiu."

Odpoveď: V tom prípade by napr. aj diskusia medzi dvoma ľuďmi na zemi bola iba akýmsi javom z generátora v nebi. Slnečná sústava, Zem, príroda, ludia, všetko fyzické na zemi. Vlastne i moje telo. Ale človek je telo i duša, cíti telo i dušu, či už ide o prirodzené alebo nadprirodzené telo, dušu. Boh stvoril i zem, kde zatiaľ žijeme telesne i duševne. Viem, že som skutočný, ale podobne je skutočný aj moj blížny - telesne i duševne. Komunikujeme spolu, podávame si ruky atď. Z hmoty, z akej máme telo, je i naše okolie, v ktorom žijeme, zem, príroda, domy, stromy, vzduch... V opačnom prípade by sa dalo povedať, že aj toto, čo píšeš (text, príspevok na nete), je možno tiež takým generovaným javom z neba, a to by sa nedávalo zmysel, lebo by si nebol reálne na zemi ani hmotný, telesný ani pri PC atď. Bol by si len generovaným javom z neba pre moje vedomie. Biblia hovorí, že Ježiš mal reálne telo, reálne telesne i duševne žil a trpel na zemi; odmieta i spomínaný doketizmus.

Citát: "Naša myseľ je tá skutočná realita. A tá je v nebi."

Odpoveď: Nie, zatiaľ sme telom i dušou na zemi Aj Biblia hovorí, že sme zatiaľ v pozemskom tele. Napr. ten Druhý list Korinťanom 5: "Veď kým sme v tomto stánku (v pozemskom tele), vzdycháme pod ťarchou... vieme, že kým sme v tele, sme vzdialení od Pána; lebo žijeme vo viere, a nie v nazeraní. Sme však plní dôvery a radšej sa chceme vzdialiť z tela a bývať u Pána." Teda po jednej stránke naša duša podla toho textu je zatial na zemi v prirodzenom tele a nie u Pána v nebi. Ale človek na zemi sa môže spájať aj s nebom, nielen so zemou. Teda po druhej stránke je naša myseľ aj v nebi skrze Ducha Božieho. Sme teda na zemi i v nebi, hoci v nebi zatial iba v obmedzenej miere, ale podla zasľúbenia sa tam raz môžeme dostať v plnej miere (po smrti prirodzeného tela).

Citát: "Matrix nie je "klamný svet", ale len "svet"."

Odpoveď: Matrix predovšetkým objektívne neexistuje. Je to len sci-fi film. A následne i nejaké nedokázané sci-fi teórie.

Citát: "Prepracovaný generátor reality dokáže generovať rovnaké štruktúry, formy s obsahom, zložením, atď... Všetky vnemy vrátane hmatu, vône, vizuálneho pozorovania i sluchového."

Odpoveď: Generátor reality neexistuje. Ak by generoval iba javy, nešlo by o reálne štruktúry, formy s príslušným obsahom a zložením látky. A reálne veci zas musia reálne existovať, napr. Zem; nemôžu byť len nejako javovo generované pre vnemy.

Citát: "Hovorí o tom, ako o pominuteľnom. To čo je v nebesiach, ako o večnom. (Ale aj to v nebesiach bolo kedysi stvorené a pred tým toho nebolo. Večný, skutočne reálny je len Boh a bytosti, ktoré stvoril.)"

Odpoveď: Reálnosť vecí nezávisí od času ich trvania. List na strome existuje ako reálna vec len niekoľko mesiacov. Slnko vo vesmíre existuje niekoľko miliárd rokov. Z pohľadu reality sú však oba tieto predmety rovnako objektívne reálne. Zem ako Božie stvorenie je reálna podobne ako nebo.

Citát: "Boh stvoril realitu. Objektívnou si ju nazval už ty. Nevieš aká je podstata tejto reality. Len sa o nej domnievaš na základe svojich vnemov."

Odpoveď: Nie iba ja, objektívna realita je všeobecne zaužívaný pojem aj v odborných kruhoch, ale aj veriaci pokladajú Božie stvorenie za objektívne reálne. Alebo akú realitu Boh stvoril, pokiaľ ide o zem a nebo? Subjektívnu, solipsistickú, generovanú, doketistickú? Aký je na to dôkaz? Nie, zem a nebo je reálne Božie stvorenie. Podobne ako keď sochár vytvorí sochu - socha je objektívny konkrétny reálny artefakt.

Citát: "Nemáš šancu zistiť, aká je podstata toho, čo sa tvojmu vedomiu prezentuje ako realita."

Odpoveď: Zistiť sa to dá zmyslami a zdravým rozumom, poznávaním, komunikovaním s inými ľuďmi, pomocou vedy, ale napr. aj z Biblie. V opačnom prípade by sa to, čo tu píšeš, vzťahovalo aj na tieto tvoje tvrdenia; totiž že sa tento tvoj text možno len tak javí môjmu vedomiu, že reálne na zemi neexistuješ atď. Ale potom nemám kvalitný dôvod veriť takým neobjektívnym javom, nemám sa prečo spoliehať na tvoje tvrdenie. Sú to vraj len také javy z generátora v nebi. Pritom v skutočnosti vychádzame z toho, že povedzme reálne si pri PC niekde na Zemi a píšeš to. Protirečí si to.

Citát: "Aby som bol presnejší: MÔŽE BYŤ program. Netvrdím, že je."

Odpoveď: Áno, je to taká tvoja teoretická možnosť


58.
označiť príspevok

Krištof
   4. 8. 2018, 21:10 avatar
Ešte niečo k tomu solipsizmu, že možno existuje iba moja myseľ, takže svet a ľudia sú len jej subjektívnou súčasťou. Prvok rozporu by bol už v tom, že niekedy sme napr. v názorovom konflikte s druhými ľuďmi. To akoby bol človek (solipsista) v rozpore so sebou samým. Alebo ludia neraz robia iné veci, než by sme chceli. Podobne realita (svet) sa niekedy správa inak, než by sme chceli. Ako je možný ten rozdiel a rozpor, keď ide len o mysel jedného človeka? Prečo sa solipsista nemôže stať napr. kráľom GB UK, hoci by chcel, keď je to všetko iba jeho? Ďalej človek sa vyvíja a učí z prostredia, od druhých ľudí. Spoznáva od nich to, čo nevedel, napr. v škole. Kto je ten učiteľ, "vonkajší objekt", ktorý daný subjekt (solipsistu) učí nové veci? A takto by sa o rozdieloch medzi "ja" a reálnym svetom dalo pokračovať. Napokon len naozaj málokto si myslí, že solipsizmus je reálny (solipsizmus zrejme obsahuje niečo psychicky narušené, egoistické, narcistické, príp. značne nezrelé). A keď už, potom by musel dokazovať solipsista, že reálny je. Lenže komu by to dokazoval, s kým by o tom diskutoval, so sebou, či s druhými - od neho nezávislými luďmi? Reálne však môže mať diskusia či uvažovanie v rámci filozofovania význam, aby si človek pokial možno ujasnil dané veci


59.
označiť príspevok

Fotoon muž
   5. 8. 2018, 12:40 avatar
Citát:
Akože napr. to, čo mi tu píšeš, že je len súčasť mojej mysle, a teda ty realne objektívne neexistuješ?

Odpoveď:
Ja tiež existujem, ako aj iné osoby ktoré sa zúčastňujú na dianí v tomto svete. Akurát sa môže všetko len zobrazovať v našich mysliach a našim zmyslom. (Generovaná realita nebeským systémom pre všetkých zúčastnených spoločne.)

Citát:
Ten javový stroj by bolo potrebné najprv dokázať, podložiť reálnymi argumentami.

Odpoveď:
Táto téma nie je o tom že existuje, ale o tom, že MÔŽE existovať. (Stále to musím pripomínať.)

Citát:
(Nič také ako človek odpojený od prirodzených zmyslov a napojených na PC VR neexistuje; a vždy keď je človek na PC VR vie, že ide o PC VR, nie OR, aspoň pokial má normálny rozum.)

Odpoveď:
V nebesiach nemuseli nič odpájať. Od začiatku je to stvorené tak, že svet je napojený na naše vedomie. .....Odpojenie zmyslov a napojenie na PC VR bol iba myšlienkový príklad, že keby sa také niečo stalo a počítač by bol dostatočne výkonný a program sveta dostatočne prepracovaný, nerozoznal by si VR od našej reality.

Citát:
Myslíš PC virtuálnu realitu? To je skrátka PC VR. Od nej odlišujeme objektívnu realitu.

Odpoveď:
PC VR bol len príklad, ako je možné vygenerovať realitu tak, aby si o tom vedel, že je niečim generovaná, pri čom by bola rozoznateľná od našej, ak by si mal k dispozícii dostatočne výkonný počítač a dostatočne prepracovaný program VR.

Citát:
Nič také objektívne neexistuje.

Odpoveď:
Dokáž to. (Vyslovil si tvrdenie. Tvrdenie sa musí dokazovať.)

Citát:
Alebo aspoň si existenciu toho zatiaľ nedokázal.

Odpoveď:
To nemusím. Netvrdím totiž, že to existuje. Len pripúšťam takú možnosť. 50 na 50. Vedie ma k tomu zrovna tá myšlienková konštrukcia dokonale prepracovaného programu, na výkonnom PC a dokonale prepojenom na náš mozog. Všetky zmyslové vnemy sú do nášho mozgu vedené v konečnom dôsledku ako elektrické signály. Už táto skutočnosť sama o sebe stačí.

Citát:
A nemôže takto generovať predmety, napr. reálne stromy Mohol by generovať javy pre naše vnemy, ale v skutočnosti aj na javy sú potrebné predmety, čo ich vyvolávajú. Keby sme to porovnali s PC VR, kde sú virtuálne javy - simulácie, formy, tak aj tam sú pre naše vnímanie i predmety: displej a to čo je na ňom zobrazené. No realita nemá žiaden displej. Predmety sú v nej priamo bez sprostredkovania, bez obrazovky PC či TV.

Odpoveď:
Prečo niečo považuješ za reálne? Lebo to môžeš ohmatať, cítiť hmatový vnem, vôňu, vidieť to, počuť. Keď je toto všetko zasúpené, prehlásiš o predmete ktorý držíš, že je reálny. (Prípadne ho môžeš ešte rozobrať.) Toto všetko sa pomocou PC VR dá spraviť. Stačí len viesť konkrétne elektrické signály na príslušné miesta do mozgu. (A nová rralita je na svete.)

Citát:
V tom prípade by napr. aj diskusia medzi dvoma ľuďmi na zemi bola iba akýmsi javom z generátora v nebi.

Odpoveď:
Vnebi je generovaný svet, na ktorý sú pripojené všetky osoby, ktoré sa doň narodili. Všetky tie osoby majú svoje vlastné vedomie a môžeš s nimi komunikovať. Podobne, ako Minecraft, keď je pripojený on-line a vidíš tam iných pripojených účastníkov. ...Akurát v Minecrafte nemôžeš rozoberať a stavať od úrovne rozmerov 10^(-15) metra (ako sú v našom svete elementárne častice), ale len do úrovne centimetrových elementov (kocečiek). Nestíhali by totiž súčasné krafické karty. Nie sú tam tiež naprogramované fyzikálne súvislosti medzi elementami. (Preto môžeš stavať len obyčajným prikladaním kocečiek, ktoré sa vždy spojja.)

Citát:
Slnečná sústava, Zem, príroda, ludia, všetko fyzické na zemi. Vlastne i moje telo.

Odpoveď:
Všetko to sa dá naprogramovať.

Citát:
Ale človek je telo i duša, cíti telo i dušu, či už ide o prirodzené alebo nadprirodzené telo, dušu.

Odpoveď:
Dušu cítiš vždy. Či si v tomto svete alebo mimo neho, to s tým nemá nič. (Tak či tak je duša pre tento svet = pre telesné zmysly, neviditeľná.) Telo cítiš preto, lebo si pripojený na tento svet všetkými zmyslymi. (duša = vedomie+zmysly.)

Citát:
Boh stvoril i zem, kde zatiaľ žijeme telesne i duševne. Viem, že som skutočný, ale podobne je skutočný aj moj blížny - telesne i duševne. Komunikujeme spolu, podávame si ruky atď.

Odpoveď:
Vieš to len vďaka svojim zmyslom, ktoré sú však doménou duše, nie tela. Telo ti ich len sprostredkúva v kontakte s týmto svetom. Keď tvoja duša opustí telo, zmysly budeš mať naďalej so sebou. Čiže to, ako sa nejaký vnem v konečnom dôsledku javí tvojmu vedomiu, nie je doménou hmoty. (Molekuly nemajú zmysly.)

Citát:
Z hmoty, z akej máme telo, je i naše okolie, v ktorom žijeme, zem, príroda, domy, stromy, vzduch... V opačnom prípade by sa dalo povedať, že aj toto, čo píšeš (text, príspevok na nete), je možno tiež takým generovaným javom z neba, a to by sa nedávalo zmysel, lebo by si nebol reálne na zemi ani hmotný, telesný ani pri PC atď. Bol by si len generovaným javom z neba pre moje vedomie. Biblia hovorí, že Ježiš mal reálne telo, reálne telesne i duševne žil a trpel na zemi; odmieta i spomínaný doketizmus.

Odpoveď:
Hmotu poznávaš len hmatom, čuchom, chuťou, zrakom, sluchom. Tieto zmysly existujú nezávisle na hmote, sú zakotvené v tvojom vedomí, duši. Všetko to sa dá generovať vedomiu ale aj cez PC. To naznačuje, že realita nemusí byť to, čo si myslíš.

Citát:
Nie, zatiaľ sme telom i dušou na zemi

Odpoveď:
To si len myslíš.

Citát:
Aj Biblia hovorí, že sme zatiaľ v pozemskom tele.

Odpoveď:
To nevylučuje, že si zároveň v nebi. ...Keď vo VR uvidíš svoje počítačom generované telo tiež bude platiť, že si momentálne vtedy v tom tele, ale zároveň aj sedíš na stoličke.

Citát:
Napr. ten Druhý list Korinťanom 5: "Veď kým sme v tomto stánku (v pozemskom tele), vzdycháme pod ťarchou... vieme, že kým sme v tele, sme vzdialení od Pána; lebo žijeme vo viere, a nie v nazeraní. Sme však plní dôvery a radšej sa chceme vzdialiť z tela a bývať u Pána."

Odpoveď:
Áno, s Pánom budeme, až keď túto realitu opustíme. Teraz sme na ňu napojení a žijeme každý svoj život, vykonávame v nej svoje skutky, ktoré budú postavené pred súd. Všetko sa zaznamenáva na záznamové médium. ....Dovtedy musíme veriť, lebo ten svet (odkiaľ je generovqaná naša realita) nevidíme.

Citát:
Teda po jednej stránke naša duša podla toho textu je zatial na zemi v prirodzenom tele a nie u Pána v nebi. Ale človek na zemi sa môže spájať aj s nebom, nielen so zemou. Teda po druhej stránke je naša myseľ aj v nebi skrze Ducha Božieho. Sme teda na zemi i v nebi, hoci v nebi zatial iba v obmedzenej miere, ale podla zasľúbenia sa tam raz môžeme dostať v plnej miere (po smrti prirodzeného tela).

Odpoveď:
Nepíše sa, že niesme v nebi, ale len, že nie sme u Pána.

Citát:
Matrix predovšetkým objektívne neexistuje. Je to len sci-fi film. A následne i nejaké nedokázané sci-fi teórie.

Odpoveď:
Matrix bol ukážkou toho, aká môže byť skutočná podstata reality. Že nemusí byť taká, ako sa nám javí a ako si mylne pod našimi dojmami z nej myslíme. Kedysi aj notebooky, či mobilné telefóny boli len doménou sci-fi.

Citát:
Generátor reality neexistuje.

Odpoveď:
Je možný. A to stačí. Zatože ľudstvo ho nemá neznamená, že ho nemôže mať niekto iný (v ktorého svete sa teraz nachádzame).

Citát:
Ak by generoval iba javy, nešlo by o reálne štruktúry, formy s príslušným obsahom a zložením látky. A reálne veci zas musia reálne existovať, napr. Zem; nemôžu byť len nejako javovo generované pre vnemy.

Odpoveď:
Všetko by generoval. Plné zasúpenie všetkých 5 zmyslov, do najmenšieho detailu. Mohol by si látky aj rozoberať. (Veď v počíačových simuláciách rozoberanie či skladanie objektov funguje už dnes. V hrubých rysoch aj v komerčnej sfére - napr. stavanie/búranie vo svete Minecraftu.)

Citát:
Reálnosť vecí nezávisí od času ich trvania. List na strome existuje ako reálna vec len niekoľko mesiacov. Slnko vo vesmíre existuje niekoľko miliárd rokov. Z pohľadu reality sú však oba tieto predmety rovnako objektívne reálne. Zem ako Božie stvorenie je reálna podobne ako nebo.

Odpoveď:
Slnko alebo list je len usporiadanie hmoty do určitého tvaru. Pominie len ten tvar a zoskupenie hmoty. Materiál zostáva. Je to podobné, ako keď formuješ predmety z hliny a potom ich znovu rozpustíš vo vode.

Citát:
Nie iba ja, objektívna realita je všeobecne zaužívaný pojem aj v odborných kruhoch, ale aj veriaci pokladajú Božie stvorenie za objektívne reálne. Alebo akú realitu Boh stvoril, pokiaľ ide o zem a nebo? Subjektívnu, solipsistickú, generovanú, doketistickú? Aký je na to dôkaz? Nie, zem a nebo je reálne Božie stvorenie. Podobne ako keď sochár vytvorí sochu - socha je objektívny konkrétny reálny artefakt.

Odpoveď:
Pojmy nie sú dôkazy. Pojmy si vymysleli ľudia - často len na základe svojich dojmov. Veci treba popisovať exaktne, nie pojmami. Objektívnym faktom zostáva, že nevieme ako je to spravené. Generovanie reality je jedna z možností asi tak 50 na 50. ...Už len keď sa pozrieš na tento fakt: Naša realita stojí na základoch kvantovej mechaniky, ktorá sa správa celkom odlišne od makrosveta. Už tu vidno zásadný rozdiel medzi tým "čo vnímame" a "ako to v skutočnosti je".

Citát:
Zistiť sa to dá zmyslami a zdravým rozumom, poznávaním, komunikovaním s inými ľuďmi, pomocou vedy, ale napr. aj z Biblie.

Odpoveď:
To čo poznávame našimi zmyslami je len špička ľadovca. Nemôžeš na základe toho čo pozoruješ vynášať závery o celom ľadovci. Túto chybu robia ateisti.

Citát:
V opačnom prípade by sa to, čo tu píšeš, vzťahovalo aj na tieto tvoje tvrdenia; totiž že sa tento tvoj text možno len tak javí môjmu vedomiu, že reálne na zemi neexistuješ atď. Ale potom nemám kvalitný dôvod veriť takým neobjektívnym javom, nemám sa prečo spoliehať na tvoje tvrdenie. Sú to vraj len také javy z generátora v nebi. Pritom v skutočnosti vychádzame z toho, že povedzme reálne si pri PC niekde na Zemi a píšeš to. Protirečí si to.

Odpoveď:
Áno, neveriaci epistemologickí solipsisti majú tento názor. (pozor je rozdiel medzi solipsistom a solipsistom) Ja ako veriaci biblii však verím, že existujú aj iné osoby ako ja, ktoré tiež majú svoje vedomie ako ja, a tí čo sa narodili na svet sú spolu somnou "online".

Citát:
Ja:
"Aby som bol presnejší: MÔŽE BYŤ program. Netvrdím, že je."
Krištof:
Áno, je to taká tvoja teoretická možnosť

Odpoveď:
Preto odomňa nežidaj priamy dôkaz, lebo ho nemám. Existujú len indície - prípadne nepriame dôkazy, ako napr. zákony kvantovej mechaniky javiace skôr ako program. (Preto im nikto z veľkej časti nerozumie a vymýšľajú sa len zbytočne komplikované teórie.)

Citát:
Ešte niečo k tomu solipsizmu, že možno existuje iba moja myseľ, takže svet a ľudia sú len jej subjektívnou súčasťou. Prvok rozporu by bol už v tom, že niekedy sme napr. v názorovom konflikte s druhými ľuďmi. To akoby bol človek (solipsista) v rozpore so sebou samým. Alebo ludia neraz robia iné veci, než by sme chceli. Podobne realita (svet) sa niekedy správa inak, než by sme chceli. Ako je možný ten rozdiel a rozpor, keď ide len o mysel jedného človeka? Prečo sa solipsista nemôže stať napr. kráľom GB UK, hoci by chcel, keď je to všetko iba jeho? Ďalej človek sa vyvíja a učí z prostredia, od druhých ľudí. Spoznáva od nich to, čo nevedel, napr. v škole. Kto je ten učiteľ, "vonkajší objekt", ktorý daný subjekt (solipsistu) učí nové veci?

Odpoveď:
Nie, ja nemám ten názor, že osoby sú tiež generované. Osoby sú on-line účastníci tejto reality, rovnako ako ja.

Citát:
A takto by sa o rozdieloch medzi "ja" a reálnym svetom dalo pokračovať.

Odpoveď:
Pokračuj...

Citát:
Napokon len naozaj málokto si myslí, že solipsizmus je reálny (solipsizmus zrejme obsahuje niečo psychicky narušené, egoistické, narcistické, príp. značne nezrelé). A keď už, potom by musel dokazovať solipsista, že reálny je. Lenže komu by to dokazoval, s kým by o tom diskutoval, so sebou, či s druhými - od neho nezávislými luďmi? Reálne však môže mať diskusia či uvažovanie v rámci filozofovania význam, aby si človek pokial možno ujasnil dané veci

Odpoveď:
Nikto zatiaľ spoľahlivo nedokázal, že epistemologický solipsizmus je nepravdivý. ....Áno, viem o tom, že väčšine ľudí to pripadá scestné, lebo z pozorovania sveta získali dojem, že je to niečo pevné a objektívne jestvujúce. Ale je to len dojem, ktorého sa držia a nevedia ho nijako exaktne podložiť. Dojmy sú dojmy. Tie sú premenlivé a často zavádzajúce. Kedysi si napríklad ľudia mysleli, že základnou skutočnosťou je, že predmety padajú dole na zem. Až Newton premýšľaním a odvodzovaním odhalil, že základnou skutočnosťou vesmíru je stav beztiaže a to, že predmety padajú k zemi, je spôsobené prítomnosťou gravitácie.


60.
označiť príspevok

Krištof
   5. 8. 2018, 21:38 avatar
Citát: "Ja tiež existujem, ako aj iné osoby ktoré sa zúčastňujú na dianí v tomto svete. Akurát sa môže všetko len zobrazovať v našich mysliach a našim zmyslom. (Generovaná realita nebeským systémom pre všetkých zúčastnených spoločne.)"

Odpoveď: Takže sme všetci na tomto svete niekde na zemi, aspoň zdanlivo, ale všetko (procesy, objekty, javy) sa nám iba generuje do myslí (z neba)? :-) To akože niekde sedíme na stoličke a do hláv nám prúdi "generovaná realita" z neba? :-) A čo keď sa dostaneme po smrti prirodzeného tela do neba - tam už budeme žiť normálne, alebo zase len budeme niekde sedieť a na hlavu nám dajú ďalší "generátor reality"? :-) To asi nie, lebo v nebi podla teba by sme už žili priamo reálny život. Tak prečo to zbytočne komplikovať na zemi a nežiť už aj tu reálny život? Boh stvoril aj zem, nielen nebo. (Reálny život je samozrejme všetko to, čo si normálne aj pod tým predstavujeme aj to robíme: život, pohyb, kontakt s vecami a ľuďmi, Zem, spoločnosť atď.) Zbytočne čudná a zložitá teória. Omnoho normálnejšia je možnosť, že proste normálne žijeme reálny život na zemi, normálne ako nebo existuje i zem a reálny život na nej a potom v ňom.

Citát: "V nebi je generovaný svet, na ktorý sú pripojené všetky osoby, ktoré sa doň narodili. Všetky tie osoby majú svoje vlastné vedomie a môžeš s nimi komunikovať."

Odpoveď: Keď to porovnávaš s PC VR, ktorá existuje a kde by sme boli viacerí online, tak vo VR by boli v skutočnosti iba naše grafické prezentácie - virtuálne postavičky. My by sme sa reálne jeden s druhým ani s vecami nemohli kontaktovať, nič reálne by sme pri tom virtuálnom kontakte (napr. pri podaní si rúk) necítili. PC VR je všetko iba grafická VR: veci i osoby. Predstav si, že si reálne - nie vo VR - napr. s kamarátom na káve v kaviarni. Stretnete sa, podáte si ruku, rozprávate sa, sedíte v kaviarni, pijete kávu. To je reálny živý kontakt, skutočný pocit, nie ten virtuálny cez PC. Ako by niečo také mohol urobiť onen generátor? Keby sme v skutočnosti každý oddelene niekde sedeli a len by nám do duše premietali predstavu, že sme spolu v meste, že sa dotýkame ľudí, vecí atď. Pritom nešlo by len o individuálnu predstavu, lež o spoločnú, lebo by sa na tom podielalo viacero ľudí a vecí spolu. Reálny živý kontakt nie je iba predstava generovanej "reality", o čom nás presviedčajú zmysly aj rozum.

Citát: "PC VR bol len príklad, ako je možné vygenerovať realitu tak..."

Odpoveď: PC VR je príklad, že reálne nie je možné vygenerovať to, čo - pri zdravom rozume - pokladáme za objektívnu realitu (to, čo ňou aj je). Je možné vygenerovať iba od toho lahko rozoznatelnú virtuálnu realitu v počítači.

Citát: "Táto téma nie je o tom že existuje, ale o tom, že MÔŽE existovať."

Odpoveď: To, či to reálne môže existovať, nie je zďaleka isté. Je to skôr iba čisto teoretická možnosť, čosi ako sci-fi film Matrix.

Citát: "Dokáž to. (Vyslovil si tvrdenie. Tvrdenie sa musí dokazovať.)"

Odpoveď: Dôkazom je už to, že pre svoje tvrdenia nemáš dôkazy. Teda to nie je nejaké moje teoretické tvrdenie - to je konštatovanie zjavnej reality. :-) Sám hovoríš, že je to iba možnosť, že to teda vraj ani nemusíš dokazovať. Prirovnanie, príklad: Niekto by tvrdil, že po zemi v Karpatoch sa preháňajú jednorožce, ale dôkazy by k tomu nedal. Moja reakcia: Nič také na zemi neexistuje. On: Dokáž toto svoje tvrdenie. :-)

Citát: "Vedie ma k tomu zrovna tá myšlienková konštrukcia dokonale prepracovaného programu, na výkonnom PC a dokonale prepojenom na náš mozog."

Odpoveď: PC VR dokážeme pri zdravom rozume lahko rozoznať od OR. VR a OR sú proste podstatne odlišné a odlíšitelné. Navyše tá myšlienka PC pripojeného priamo na mozog vysielajúceho nám do mysle VR nerozpoznatelnú od reality atď. - to je iba nedokonalá teoretická myšlienka. Nie prakticky uskutočnitelná vec.

Citát: "Prečo niečo považuješ za reálne? Lebo to môžeš ohmatať, cítiť hmatový vnem, vôňu, vidieť to, počuť."

Odpoveď: Áno aj to, pričom v PC VR sa nedá mať živý hmatový vnem s osobami ani vecami a nie je reálne možné zažiť a cítiť tam vôňe atď. Všetko je tam len "grafické", formy obrázkov, animácie a pod. Plus za reálne niečo považujeme aj vďaka rozumu. Rozum dokáže chápať, hodnotiť, rozoznávať napr. medzi PC VR a OR atď.

Citát: "Všetko to sa dá naprogramovať."

Odpoveď: Nie, objektívnu realitu nemožno naprogramovať. Iba VR.

Citát: "Čiže to, ako sa nejaký vnem v konečnom dôsledku javí tvojmu vedomiu, nie je doménou hmoty. (Molekuly nemajú zmysly.)"

Odpoveď: Hmota však často vnemy vyvoláva. Napr. pozrieš sa na strom vedla seba a zmysly ho "odzrkadlia" (sprostredkujú) tvojmu vnímania. (Molekuly nie, ale človek zmysly má a pod mikroskopom môže vidieť aj molekuly.)

Citát: "Matrix bol ukážkou toho, aká môže byť skutočná podstata reality. Že nemusí byť taká, ako sa nám javí a ako si mylne pod našimi dojmami z nej myslíme."

Odpoveď: Primeraný príklad z Matrixu si môžeme brať len v symbolickej rovine; aby sme sa zamysleli nad svojím životom, či náhodou nežijeme v niečom v klame, alebo príp. či okrem pozemskej reality neexistuje aj nebeská a pod. Ale netreba brať film Matrix doslovne, pretože to je naozaj iba sci-fi film.

Citát: "Keď vo VR uvidíš svoje počítačom generované telo tiež bude platiť, že si momentálne vtedy v tom tele, ale zároveň aj sedíš na stoličke."

Odpoveď: To je niečo ako doketizmus. Ale podla Biblie napr. Ježiš sa reálne narodil na tento prirodzený svet, žil tu a trpel na kríži reálne. Nešlo len o generovaný jav, či len do našej duše premietaný jav. Teda podla Biblie doketizmus nie je pravdivý.

Citát: "Nepíše sa, že niesme v nebi, ale len, že nie sme u Pána."

Odpoveď: Iste nechceš tvrdiť, že podla Biblie - podla toho textu - všetko na zemi, všetci ľudia a veci od stvorenie rajskej záhrady a Adama cez celé dejiny až doteraz boli a sú v nebi a nie na zemi, však? Biblia hovorí, že sa to všetko nachádzalo, nachádza, dialo a deje v nebi, nie na zemi? :-)

Citát: "Všetko by generoval. Plné zasúpenie všetkých 5 zmyslov, do najmenšieho detailu."

Odpoveď: Nie, nejde generovať objektívnu realitu. Boh objektívnu realitu stvoril, je to "stály stav", my sme jej súčasťou, zažívame ju v sebe - vo svojom tele i duši - aj okolo seba.

Citát: "Už len keď sa pozrieš na tento fakt: Naša realita stojí na základoch kvantovej mechaniky, ktorá sa správa celkom odlišne od makrosveta. Už tu vidno zásadný rozdiel medzi tým "čo vnímame" a "ako to v skutočnosti je"."

Odpoveď: Nikto z ľudí nemá dokonalé poznanie toho, ako je to s kvantovou mechanikou a pod. Naša makro úroveň reality je logicky pravdepodobne v súlade s nano a mikro úrovňou reality, musí tam zrejme byť nejaký patričný poriadok. Nám pri našom nedokonalom poznaní sa prípadne zdá, že je tam niečo viac-menej nesedí. Na mikro úrovni to zdanlivo čiastočne funguje inak, ale v skutočnosti to vo výslednom efekte vedie k normálnej povahe mikro aj makro reality, ktorú bežne vnímame. Ak napr. telesné bunky na mikro úrovni v niečom fungujú inak než na makro úrovni orgány, ktoré sa z nich skladajú, iste je medzi nimi v skutočnosti súlad, lebo v opačnom prípade by to celé logicky nefungovalo. Je teda logické, že mikro i makro úrovne reality sú zosúladené, podobne ako makro fyziologické orgány a mikro bunky, čo ich tvoria. Dá sa logicky predpokladať, že ak sa nám zdá, že je čiastočný rozpor medzi nano a makro úrovňami, potom to môže byť naším nedokonalým poznaním. Teda nestaval by som to proti sebe.

Citát: "To čo poznávame našimi zmyslami je len špička ľadovca. Nemôžeš na základe toho čo pozoruješ vynášať závery o celom ľadovci."

Odpoveď: Rozumom však poznávame veci do hĺbky. (Plus existuje i vnuknutie "zhora".)

Citát: "Nikto zatiaľ spoľahlivo nedokázal, že epistemologický solipsizmus je nepravdivý."

Odpoveď: To je podobné ako tvrdiť, že nikto zatial spolahlivo nedokázal, že v Karpatoch sa nepreháňajú jednorožce. Dokazovať má solipsista. Psychotikovi v stave autizmu nemožno dokázať, že reálny svet okolo nie je len jeho subjektívny svet a že jeho subjektívny svet nie je "objektívny" atď. Lebo jeho myseľ má poškodenú schopnosť objektivity (môže sa to však liečiť). Ale ľudia so zdravým rozumom to dokážu rozoznať (majú na to patričný potenciál). Argumenty som už uviedol, prečo zrejme solipsizmus neplatí (rozdiely a rozpory medzi "ja" a inými ľuďmi a vecami sveta; jednotlivec nedokáže reálne urobiť čokolvek, čo by chcel, podlieha realite iných ľudí a vecí; napr. aj keby chcel, nemôže sa reálne stať oficiálnym kráľom inej krajiny; alebo nemôže v súčasnosti raketou pristáť na Neptúne; hoci v subjektívnej predstave by mohol; ak teda reálne nemôže, i keby chcel a aj keď v predstave môže, ako je to možné, keď celý reálny svet je vraj len jeho v jeho mysli?)


61.
označiť príspevok

Krištof
   6. 8. 2018, 18:47 avatar
Tá generovaná realita by bola vlastne čosi ako simulácia PC VR. Tým pádom by mala aj podobné problémy ako vo VR (tie som rozoberal v daných témach). Išlo by pri GR podobne ako v PC VR iba o vonkajšie formy bez patričného obsahu a bez patričného zloženia látok. Boli by to len akési javy a "zdania","ilúzie skutočnosti" - pre naše subjektívne vnímanie, vedomie, bez patričných objektov. Napr. nebol by tam objektívny strom, len jeho formálna simulácia, "generovanie javov do vedomia". Naše zmysly fungujú v OR tak, že objektívne veci v našom okolí - napr. domy, stromy, osoby - sledujeme zmyslami a tie nám tieto veci z okolia sprostredkúvajú pre vnímanie. To potom "vyhodnocujeme" rozumom, podla pamäte a skúsenosťami. Objektívna realita je však podla našej skúsenosti objektívna, nie generovaná: konkrétne štruktúry, objekty, formy s príslušným obsahom a zložením látok: príslušné atómy, chemické prvky, materiály, napr. biologické: bunky rastlín, živočíchov... Naše kontakty, aktivity, skúsenosti, vnemy, rozum, potreby tela nesvedčia o tom, že by sme prijímali len akúsi generovanú imitovanú realitu do mysle, lež zjavne ide o komplexnú OR (pokial sme aspoň ako-tak psychicky zdraví).

Dôveryhodnosť svojich zmyslov si môžeme overiť aj nezávisle pomocou objektívnych prístrojov: fotoaparát, kamera, záznamník zvuku, diktafón. Fotoaparát zachytáva vizuálnu skutočnosť okolo nás a my si ju potom môžeme pozrieť na fotkách. A ako vieme, fotky či záznamy kamery zodpovedajú nášmu vnímaniu cez zmysly. Pre zvuky sú zvukové záznamníky, diktafóny, takže to, čo je počujeme zmyslami v okolí, možno zaznamenať aj na nezávislý diktafón (aj kamera má zvyčajne mikrofón na zvuky). To vyhodnocujeme rozumom. Naše zmysly fungujú pre vnímanie podobne ako tie prístroje. Ide o "zrkadlenie", "odrážanie" vonkajšej skutočnosti v našich zmysloch a vo vnímaní. (Už druhá vec je, že vnímanie sa týka aj vnútorných duševných vecí, teda nielen objektívnych, vonkajších)


62.
označiť príspevok

Fotoon muž
   7. 8. 2018, 02:43 avatar
Citát:
Takže sme všetci na tomto svete niekde na zemi, aspoň zdanlivo, ale všetko (procesy, objekty, javy) sa nám iba generuje do myslí (z neba)? :-)

Odpoveď:
To nie je zdanlivo. Je to realita. Akurát jej podstata je iná ako si myslíme. Tkvie v generátore.

Citát:
To akože niekde sedíme na stoličke a do hláv nám prúdi "generovaná realita" z neba? :-)

Odpoveď:
Do žiadnych hláv. Hlavu vidíme len tu, v tejto generovanej realite. Nie do hláv, ale do našej duše. Spomeň si napr. čo si myslel Peter, keď ho vyviedol anjel von z väzenia:
Sk 12,8-9
"Anjel mu povedal: „Opáš sa a obuj si sandále!“ Keď to urobil, povedal mu: „Prehoď si plášť a poď za mnou!“ Vyšiel von a šiel za ním; ani nevedel, že je to skutočnosť, čo sa dialo skrze anjela. Myslel si, že má videnie."
....Čiže keď je z neba generované videnie, je nerozoznateľné od skutočnosti. Čím Peter rozoznal, že to bola skutočnosť a nie videnie?
verše 10-11:
"Prešli cez prvú i druhú stráž a došli k železnej bráne, čo vedie do mesta. Tá sa im sama otvorila. Vyšli ňou, a keď prešli jednou ulicou, anjel mu zmizol. Tu Peter prišiel k sebe a povedal si: „Teraz naozaj viem, že Pán poslal svojho anjela a vyslobodil ma z Herodesovej ruky a zo všetkého, čo očakával židovský ľud"
....Áno správne: rozoznal to tak, že dianie malo svoje pokračovanie na miestach ktoré už predtým poznal a prechádzal nimi. Keby žil celý svoj život vo videní a mohol sa vňom svojvolne pohybovať, považoval by to za skutočnosť. ...Naša skutočnosť môže byť presne takéto videnie. Ktoré trvá celý život.

Citát:
A čo keď sa dostaneme po smrti prirodzeného tela do neba - tam už budeme žiť normálne, alebo zase len budeme niekde sedieť a na hlavu nám dajú ďalší "generátor reality"? :-) To asi nie, lebo v nebi podla teba by sme už žili priamo reálny život. Tak prečo to zbytočne komplikovať na zemi a nežiť už aj tu reálny život? Boh stvoril aj zem, nielen nebo. (Reálny život je samozrejme všetko to, čo si normálne aj pod tým predstavujeme aj to robíme: život, pohyb, kontakt s vecami a ľuďmi, Zem, spoločnosť atď.)

Odpoveď:
Je kľudne možné, že veškeré pozorovanie všetkých realít je generované v Bohu ktorý bol od vekov, čiže vždy. Takže on je tou jedinou pravou realitou + osoby, ktoré svtoril. Nedá sa to vylúčiť, ale samozrejme ani dokázať.

Citát:
Zbytočne čudná a zložitá teória. Omnoho normálnejšia je možnosť, že proste normálne žijeme reálny život na zemi, normálne ako nebo existuje i zem a reálny život na nej a potom v ňom.

Odpoveď:
Veď žijeme normálne svoj reálny život na zemi. Ide len o to, čo je zdrojom tejto reality. Ty si stále myslíš, že je to nejaký klam. Nie je. Je to riadna realita, aká má byť. Akurát jej podstata je iná, než si myslíme. V Ňom všetko spočíva, trvá, jestvuje. V Bohu. Čiže keby Boh (zdroj našej reality) prestal jestvovať, prestalo by jestvovať všetko. Lebo v ŇOM to spočíva.

Citát:
Keď to porovnávaš s PC VR, ktorá existuje a kde by sme boli viacerí online, tak vo VR by boli v skutočnosti iba naše grafické prezentácie - virtuálne postavičky.

Odpoveď:
Naše telá sú tiež takéto prezentácie. Jediný rozdiel je len v tom, že tu je všetko naprogramované na elementárnej úrovni. Takže žena počne, porodí, telo rastie, dospieva, zostarne a zomrie. Vlastnosti molekúl sú dané vlastnosťami atómov a ich vzájomných väzieb. Tie sú určené výstavbovým princípom atómového obalu. Výstavbový princíp je určený vlnovo-časticovým dualizmom, nábojom a hmotnosťou elektrónu, hmotnosťou jadra, rýchlosťou svetla a planckovou konštantou. Týchto zopár vecí stačilo naprogramovať. Potom stačilo už iba vytvoriť bunku s jej orangelami, naprogramovať DNA vrátane vštkých enzýmov zodpovedných za transkripúciu, transláciu a replikáciu a je to. Potrebné biochemické reakcie už potom bežia samé podľa tých naprogramovaných vecí elementárneho sveta. Jednoducho program beží. Už doň netereba zasahovať.

Citát:
My by sme sa reálne jeden s druhým ani s vecami nemohli kontaktovať, nič reálne by sme pri tom virtuálnom kontakte (napr. pri podaní si rúk) necítili. PC VR je všetko iba grafická VR: veci i osoby. Predstav si, že si reálne - nie vo VR - napr. s kamarátom na káve v kaviarni. Stretnete sa, podáte si ruku, rozprávate sa, sedíte v kaviarni, pijete kávu. To je reálny živý kontakt, skutočný pocit, nie ten virtuálny cez PC. Ako by niečo také mohol urobiť onen generátor? Keby sme v skutočnosti každý oddelene niekde sedeli a len by nám do duše premietali predstavu, že sme spolu v meste, že sa dotýkame ľudí, vecí atď. Pritom nešlo by len o individuálnu predstavu, lež o spoločnú, lebo by sa na tom podielalo viacero ľudí a vecí spolu. Reálny živý kontakt nie je iba predstava generovanej "reality", o čom nás presviedčajú zmysly aj rozum.

Odpoveď:
Samozrejme, že cítili. Veď zapojených je všetkých 5 zmyslov. Ja tu nehovorím o virtuálnej realite len s grafickou prezentáciou. Dotknem sa teba a ty to cítiš. Všetko je sprostredkované cez sieť medzi PC, na ktoré sú pripojení účastníci.

Citát:
PC VR je príklad, že reálne nie je možné vygenerovať to, čo - pri zdravom rozume - pokladáme za objektívnu realitu (to, čo ňou aj je). Je možné vygenerovať iba od toho lahko rozoznatelnú virtuálnu realitu v počítači.

Odpoveď:
Rýchly vývoj však naznačuje, že to možné bude. Pozri tu: virtualnarealita.eu Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
....Jednoducho nič tomu nebráni. Neexistuje tu prekážka, ktorá by sa nedala časom prekonať.

Citát:
To, či to reálne môže existovať, nie je zďaleka isté. Je to skôr iba čisto teoretická možnosť, čosi ako sci-fi film Matrix.

Odpoveď:
Existujú sci-fi nerealizovateľné a sci-fi realizovateľné. Prepracovaná VR realizovateľná je. Stroj času napríklad, realizovateľný nie je.

Citát:
Dôkazom je už to, že pre svoje tvrdenia nemáš dôkazy.

Odpoveď:
To je logický nezmysel. Neprítomnosť dôkazov o generátore našej reality nie je dôkazom neexistencie generátora našej reality. Všeobecne platí, že neprítomnosť dôkazov o čomkoľvek nie je dôkazom neexistencie toho. Príklad: Kedysi nemali dôkazy o platnosti špeciálnej teórie relativity. Bolo to teda VTEDY dôkazom o jej neplatnosti?

Citát:
Teda to nie je nejaké moje teoretické tvrdenie - to je konštatovanie zjavnej reality. :-)

Odpoveď:
To nie je realita, ale len tvoj názor.  

Citát:
Sám hovoríš, že je to iba možnosť, že to teda vraj ani nemusíš dokazovať. Prirovnanie, príklad: Niekto by tvrdil, že po zemi v Karpatoch sa preháňajú jednorožce, ale dôkazy by k tomu nedal. Moja reakcia: Nič také na zemi neexistuje. On: Dokáž toto svoje tvrdenie. :-)

Odpoveď:
Ja ale netvrdím, že po zemi v Karpatoch sa preháňajú jednorožce. Karpaty máme preskúmané. Je to pomerne malá plocha. Vieme, že tam jednorožce nie sú. Máš už podobne preskúmaný celý vesmír a poznáš absolútnu podstatu hmoty, energie a priestoru?

Citát:
PC VR dokážeme pri zdravom rozume lahko rozoznať od OR. VR a OR sú proste podstatne odlišné a odlíšitelné.

Odpoveď:
Pretože máš s čím porovnať a generátor VR môžeš pozorovať.

Citát:
Navyše tá myšlienka PC pripojeného priamo na mozog vysielajúceho nám do mysle VR nerozpoznatelnú od reality atď. - to je iba nedokonalá teoretická myšlienka. Nie prakticky uskutočnitelná vec.

Odpoveď:
Je možné to uskutočniť. Neexistuje tu prekážka, ktorá by sa nedala prekonať.

Citát:
Áno aj to, pričom v PC VR sa nedá mať živý hmatový vnem s osobami ani vecami a nie je reálne možné zažiť a cítiť tam vôňe atď. Všetko je tam len "grafické", formy obrázkov, animácie a pod.

Odpoveď:
Je to realizovateľné.

Citát:
Plus za reálne niečo považujeme aj vďaka rozumu. Rozum dokáže chápať, hodnotiť, rozoznávať napr. medzi PC VR a OR atď.

Odpoveď:
Rozum nie je doménou hmoty, ale nášho vedomia (duše). Rozmýšľať teda dokážeš nezávisle na hmote. Preto je jedno, čo nášmu vedomiu generuje vnemy 5tich zmyslov. Budeme vždy rozmýšľať na základe toho, čo sa nám zobrazuje.

Citát:
Nie, objektívnu realitu nemožno naprogramovať. Iba VR.

Odpoveď:
VR je možné naprogramovať tak, aby mala všetko, čo naša realita. Je to len otázka výkonu stroja a potom času a úsielia venovaného programovaniu. (Nič, čo by sa nedalo niekedy prekonať.)

Citát:
Hmota však často vnemy vyvoláva.

Odpoveď:
Vo VR ich vyvoláva počítač pomocou programu VR.

Citát:
Napr. pozrieš sa na strom vedla seba a zmysly ho "odzrkadlia" (sprostredkujú) tvojmu vnímania. (Molekuly nie, ale človek zmysly má a pod mikroskopom môže vidieť aj molekuly.)

Odpoveď:
Podobne, keď sa pozrieš na strom vo VR.

Citát:
(Molekuly nie, ale človek zmysly má a pod mikroskopom môže vidieť aj molekuly.)

Odpoveď:
To nie je problém naprogramovať aj vo VR.

Citát:
Primeraný príklad z Matrixu si môžeme brať len v symbolickej rovine; aby sme sa zamysleli nad svojím životom, či náhodou nežijeme v niečom v klame, alebo príp. či okrem pozemskej reality neexistuje aj nebeská a pod. Ale netreba brať film Matrix doslovne, pretože to je naozaj iba sci-fi film.

Odpoveď:
Matrix nie je klam.

Citát:
Ale netreba brať film Matrix doslovne, pretože to je naozaj iba sci-fi film.

Odpoveď:
Veľa krát sa stalo, že sci-fi dali podnet ku skutočným objavom.

Citát:
To je niečo ako doketizmus. Ale podla Biblie napr. Ježiš sa reálne narodil na tento prirodzený svet, žil tu a trpel na kríži reálne. Nešlo len o generovaný jav, či len do našej duše premietaný jav. Teda podla Biblie doketizmus nie je pravdivý.

Odpoveď:
To nemá s doketizmom nič spoločné. Všetko, čo sa v našej realite deje, je skutočné. Akurát podstata tej reality spočíva inde, než si myslíme. Ježiš skutočne trpel (=bol zapojený hmatový vnem). Ako to bolo sprostredkované, je jedno.

Citát:
Iste nechceš tvrdiť, že podla Biblie - podla toho textu - všetko na zemi, všetci ľudia a veci od stvorenie rajskej záhrady a Adama cez celé dejiny až doteraz boli a sú v nebi a nie na zemi, však? Biblia hovorí, že sa to všetko nachádzalo, nachádza, dialo a deje v nebi, nie na zemi? :-)

Odpoveď:
Všetky dejiny od stvorenia až po dnes, celý svet, ležia pred Bohom ako na dlani. Čiže v nebi.

Citát:
Nie, nejde generovať objektívnu realitu. Boh objektívnu realitu stvoril, je to "stály stav", my sme jej súčasťou, zažívame ju v sebe - vo svojom tele i duši - aj okolo seba.

Odpoveď:
Nič tomu nebráni. Naša realita môže byť generovaná. Výrok, že "všetko spočíva v Bohu" to dokonca priamo naznačuje, že on je ten generátor našej reality.

Citát:
Nikto z ľudí nemá dokonalé poznanie toho, ako je to s kvantovou mechanikou a pod.

Odpoveď:
Vieme, ako sa prejavuje ten svet. Že je to úplne iné od nášho makro-sveta. Akurát vysvetlenie chýba. To je celé.

Citát:
Naša makro úroveň reality je logicky pravdepodobne v súlade s nano a mikro úrovňou reality, musí tam zrejme byť nejaký patričný poriadok.

Odpoveď:
V kvantovom svete platia úplne iné poriadky.

Citát:
Nám pri našom nedokonalom poznaní sa prípadne zdá, že je tam niečo viac-menej nesedí. Na mikro úrovni to zdanlivo čiastočne funguje inak, ale v skutočnosti to vo výslednom efekte vedie k normálnej povahe mikro aj makro reality, ktorú bežne vnímame.

Odpoveď:
Vieme ako to v kvantovej mechanike funguje. Je to preskúmané. A je to zásadne odlišné od nášho makro-sveta.

Citát:
Ak napr. telesné bunky na mikro úrovni v niečom fungujú inak než na makro úrovni orgány, ktoré sa z nich skladajú, iste je medzi nimi v skutočnosti súlad, lebo v opačnom prípade by to celé logicky nefungovalo.

Odpoveď:
Bunky majú už ďaleko od mikrosveta kvantovej mechaniky. Sú na to príliš veľké.

Citát:
Je teda logické, že mikro i makro úrovne reality sú zosúladené, podobne ako makro fyziologické orgány a mikro bunky, čo ich tvoria. Dá sa logicky predpokladať, že ak sa nám zdá, že je čiastočný rozpor medzi nano a makro úrovňami, potom to môže byť naším nedokonalým poznaním. Teda nestaval by som to proti sebe.

Odpoveď:
Jediný rozdiel je vo veľkosti, akou sa na svet pozeráme. Tak napríklad neurčitosť polohy. V mikrosvete by bežne platilo, že stolička sa pod tebou nachádza len s určitou pravdepodobnosťou. S istou pravdepodobnosťou sa však nachádza aj pri stene či pod oknom. Aj tam ju nájdeš a môžeš si na ňu sadnúť. -A pri tom je to tá istá stolička! Čiže iný svet, s inými zákonmi, ako je ten náš makro.

Citát:
Rozumom však poznávame veci do hĺbky. (Plus existuje i vnuknutie "zhora".)

Odpoveď:
Do akej hĺbky?

Citát:
To je podobné ako tvrdiť, že nikto zatial spolahlivo nedokázal, že v Karpatoch sa nepreháňajú jednorožce.

Odpoveď:
To už je dokázané, že nie. Karpaty sú konečná plocha, ktorá je preskúmaná. Jednorožcov ani v jednej časti nikto nevidel. To stačí.

Citát:
Dokazovať má solipsista.

Odpoveď:
Solipsizmius je možnosť, ktorá prichádza do úvahy. Ten kto tvrdí, že za žiadnu cenu nie, musí to dokázať. Ten kto pripúšťa nedokazuje. Stačí len aby uviedol, aké indície ho k tomu viedli. Ten kto tvrdí, musí dokazovať, lebo tvrdenie je výrok - a z výrokovej logiky vieme, že buď je pravdivý alebo nepravdivý.

Citát:
Psychotikovi v stave autizmu nemožno dokázať, že reálny svet okolo nie je len jeho subjektívny svet a že jeho subjektívny svet nie je "objektívny" atď. Lebo jeho myseľ má poškodenú schopnosť objektivity (môže sa to však liečiť). Ale ľudia so zdravým rozumom to dokážu rozoznať (majú na to patričný potenciál).

Odpoveď:
Áno, všetko je to len vnímaní. My chceme psychotikovi dokázať, že ten náš svet je narozdiel od jeho objektívny a Boh raz možno ukáže nám, že ten nebeský svet je narozdiel od nášho ten objektívny.

Citát:
Argumenty som už uviedol, prečo zrejme solipsizmus neplatí (rozdiely a rozpory medzi "ja" a inými ľuďmi a vecami sveta; jednotlivec nedokáže reálne urobiť čokolvek, čo by chcel, podlieha realite iných ľudí a vecí; napr. aj keby chcel, nemôže sa reálne stať oficiálnym kráľom inej krajiny; alebo nemôže v súčasnosti raketou pristáť na Neptúne; hoci v subjektívnej predstave by mohol; ak teda reálne nemôže, i keby chcel a aj keď v predstave môže, ako je to možné, keď celý reálny svet je vraj len jeho v jeho mysli?)

Odpoveď:
Iní ľudia sú objektívne jestvujúci tiež, ako moje ja. Solipsistické je len naše vnímanie sveta a + "mnotných schránok" osôb, zvierat.

Citát:
aj keby chcel, nemôže sa reálne stať oficiálnym kráľom inej krajiny; alebo nemôže v súčasnosti raketou pristáť na Neptúne; hoci v subjektívnej predstave by mohol; ak teda reálne nemôže, i keby chcel a aj keď v predstave môže, ako je to možné, keď celý reálny svet je vraj len jeho v jeho mysli?)

Odpoveď:
V solipsizme ale neplatí, že svet ktorý pozoruješ si generuješ sám.
Po druhé:
sníval sa ti už niekedysen, kde si si nemohol robiť čo si ty chcel? V ktorom si komunikoval s inými osobami, podliehal si v ňom ich realite, nemohol si sa len tak z vlastnej vôle stať kráľom, atď..?

Citát:
Tá generovaná realita by bola vlastne čosi ako simulácia PC VR. Tým pádom by mala aj podobné problémy ako vo VR (tie som rozoberal v daných témach).

Odpoveď:
Nikto tu netvrdil, že naša realita je generovaná technikou na našej súčasnej úrovni. Tým všetky tebou popisované problémy odpadajú.

Citát:
Išlo by pri GR podobne ako v PC VR iba o vonkajšie formy bez patričného obsahu a bez patričného zloženia látok.

Odpoveď:
Zloženie látok nie je problém naprogramovať. Stačí objekt naprogramovať viac do detailu. Aj patričný pocitový vnem jednotlivých materiálov sa dá naprogramovať. Niečo z toho už máme dnes: virtualnarealita.eu Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Citát:
Boli by to len akési javy a "zdania","ilúzie skutočnosti" - pre naše subjektívne vnímanie, vedomie, bez patričných objektov.

Odpoveď:
Tie objekty by mali status existencie rovnaký, ako naše. O tých našich tiež nevieš nič. Len sa čosi domnievaš.

Citát:
Napr. nebol by tam objektívny strom, len jeho formálna simulácia, "generovanie javov do vedomia".

Odpoveď:
Dokáž, že náš strom nie je na tom rovnako.

Citát:
Naše zmysly fungujú v OR tak, že objektívne veci v našom okolí - napr. domy, stromy, osoby - sledujeme zmyslami a tie nám tieto veci z okolia sprostredkúvajú pre vnímanie.

Odpoveď:
Rovnakými zmyslami by si sledoval objekty vo VR.

Citát:
To potom "vyhodnocujeme" rozumom, podla pamäte a skúsenosťami.

Odpoveď:
Rovnaké skúsenosti a vyhodnocovanie budeš mať s objektami, javmi a dejmi v dokonalej VR.

Citát:
Objektívna realita je však podla našej skúsenosti objektívna, nie generovaná:

Odpoveď:
To je len náš dojem z nej.

Citát:
Objektívna realita je však podla našej skúsenosti objektívna, nie generovaná: konkrétne štruktúry, objekty, formy s príslušným obsahom a zložením látok: príslušné atómy, chemické prvky, materiály, napr. biologické: bunky rastlín, živočíchov...

Odpoveď:
Všetky tieto štruktúry, objekty, rôzne materiály, atómy sa dajú naprogramovať. Mnohé vedecké simulácie na superpočítačoch už pracujú s dostatočnou hĺbkou jemnosti štruktúry objektov a ich obsahov.

Citát:
Naše kontakty, aktivity, skúsenosti, vnemy, rozum, potreby tela nesvedčia o tom, že by sme prijímali len akúsi generovanú imitovanú realitu do mysle, lež zjavne ide o komplexnú OR (pokial sme aspoň ako-tak psychicky zdraví).

Odpoveď:
Neexistuje nič, čím by si rozlíšil dokonale gnerovanú realitu od tej, o ktorej si myslíš, že nie je generovaná. Všetky vnemy, všetky zmysly sú zastúpené. Všetko si možeš ohmatať i pocitovo rozlíšiť, vidieť, svojim rozumom vyhodnotiť, mať z toho patričné vnemy, naplniť potreby tela.

Citát:
Dôveryhodnosť svojich zmyslov si môžeme overiť aj nezávisle pomocou objektívnych prístrojov: fotoaparát, kamera, záznamník zvuku, diktafón. Fotoaparát zachytáva vizuálnu skutočnosť okolo nás a my si ju potom môžeme pozrieť na fotkách.

Odpoveď:
Nie je nič zložité naprogramovať vo VR foťák, ktorým si odfotíš krajinu a máš z toho obrázok, zázmnam, zvukovú stopu, atď. Zrejme nehrávaš PC hry, pretože niečo také už dávno existuje. Napríklad NFS, tam si môžeš pozrieť záznam svojej jazdy - atď, atď....

Citát:
A ako vieme, fotky či záznamy kamery zodpovedajú nášmu vnímaniu cez zmysly. Pre zvuky sú zvukové záznamníky, diktafóny, takže to, čo je počujeme zmyslami v okolí, možno zaznamenať aj na nezávislý diktafón (aj kamera má zvyčajne mikrofón na zvuky).

Odpoveď:
V mnohých 3D PC hrách máš foťáky i kamery, ktorými si odfotíš čo tam len chceš, i zvukovo zaznamenáš. Potom si to môžeš prehrať a na foťáku vidieť svoju fotku. Keby si bol napojený do VR, držal by si ten foťák v ruke a mohol fotiť. Rovnako by si uchopil diktafón a mohol nahrávať zvuky a všetko si potom prehrať.

Citát:
To vyhodnocujeme rozumom. Naše zmysly fungujú pre vnímanie podobne ako tie prístroje. Ide o "zrkadlenie", "odrážanie" vonkajšej skutočnosti v našich zmysloch a vo vnímaní

Odpoveď:
Rozumom vyhodnocuješ to, čo prichádza zvonku do tvojho vedomia a ku tvojim zmyslom. Keby to bolo generované dokonalou VR, vyhodnocoval by si to, čo prichádza z VR.

Citát:
(Už druhá vec je, že vnímanie sa týka aj vnútorných duševných vecí, teda nielen objektívnych, vonkajších)

Odpoveď:
Vnútorné duševné veci sú nezávislé na hmote. Budeš ich mať so sebou aj po opustení tela. (Alebo po napojení na dokonalú VR.)


63.
označiť príspevok

Krištof
   8. 8. 2018, 20:23 avatar
Citát: "...Čiže keď je z neba generované videnie, je nerozoznateľné od skutočnosti. Čím Peter rozoznal, že to bola skutočnosť a nie videnie?"

Odpoveď: Písmo tu hovorí, že sa tam stala mimoriadna situácia s anjelom, ktorý zachraňoval Petra a to Petra na chvíľu pomýlilo, takže si myslel, že je to videnie. Ale potom zistil, že išlo o skutočnú - hoci zázračnú udalosť vyslobodenia s anjelom. Bola to velmi nezvyčajná situácia, to Petra nachvíľu zmiatlo, ale následne zistil, že naozaj išlo o skutočnosť: Sk 12, 11: "Tu Peter prišiel k sebe a povedal si: „Teraz naozaj viem, že Pán poslal svojho anjela a vyslobodil ma z Herodesovej ruky a zo všetkého, čo očakával židovský ľud." - Proste následné udalosti a rozum mu povedali, že je to objektívna skutočnosť, a nie iba videnie v mysli. Biblia aj tu - ako všade - jasne rozoznáva medzi skutočnosťou a videním. Významné biblické postavy, ktoré zažili videnie, vždy vedeli a rozoznali, kedy majú len videnie v duchu a kedy ide o objektívnu skutočnosť, ktorá sa týka udalostí pozemskej reality a bdelého konania daných postáv.

Citát: "Áno správne: rozoznal to tak, že dianie malo svoje pokračovanie na miestach ktoré už predtým poznal a prechádzal nimi. Keby žil celý svoj život vo videní a mohol sa vňom svojvolne pohybovať, považoval by to za skutočnosť. ...Naša skutočnosť môže byť presne takéto videnie. Ktoré trvá celý život."

Odpoveď: Nič také však podla Biblie neexistuje, nič také ako: "keby žil celý svoj život vo videní a mohol sa vňom svojvolne pohybovať, považoval by to za skutočnosť". Biblia nič také nepodporuje. Peter bol chvíľu zmätený z toho zázraku s anjelom, ale potom pochopil a rozoznal, ako to je, že ide o skutočnosť, mimoriadnu skutočnú udalosť, a nie len o videnie v mysli. To je biblická indícia, že nežijeme len v duševnom videní, ale podobne ako tam Peter žijeme v skutočnosti. Je to tiež indícia, že by dokážeme rozoznať medzi videním a skutočnosťou. Videnie odlišujeme od skutočnosti. Bez skutočnosti by sme nemali ako rozoznať videnie, lebo videnie by bolo tou skutočnosťou, čo však nie je, aj Biblia ich rozlišuje.

Inak je tu rozdiel. Božie videnie je jav, v ktorom je prorok, čo dostáva to videnie, pasívny prijímatel. Je mu oznámené, že to a to sa stane a pod. Ale v realite nie sme iba pasívni prijímatelia. Aktívne žijeme, tvoríme si plány a realizujeme ich. Existuje sloboda a zodpovednosť atď. Rozpor je potom i v tom, že zatial čo v reálnom živote žijeme aktívne aj telesne a v priestore, v GR vraj len naše duše bez tela niekde spočívajú a do duše im je nevedome "premietaná" duševná "realita" - zdanlivé prostredie a ilúzia aktívneho telesného života v ňom.

Citát: "Naše telá sú tiež takéto prezentácie. Jediný rozdiel je len v tom, že tu je všetko naprogramované na elementárnej úrovni. Takže žena počne, porodí, telo rastie, dospieva, zostarne a zomrie. Vlastnosti molekúl sú dané vlastnosťami atómov a ich vzájomných väzieb."

Odpoveď: GR by musela byť duchovná, keďže hmotný svet, pozemská realita a telo by neexistovali v rámci nej, len duševná ilúzia toho premietaná nám do duševnej mysle. A duchovná GR by nemohla obsahovať také telesné veci, ako ich poznáme z objektívnej pozemskej reality: telo, atómy, molekuly. V objektívnej realite je to tak, že rozoznávame duševné a telesné, duchovné a hmotné. Lenže čisto duševná či duchovná GR by nemohla obsahovať tie objektívne telesné a hmotné veci, iba duševné javy. Písal si, že by to bol akýsi duchovný javový stroj pre naše duše. Teda to, čo mi považujeme v objektívnej realite za telesné, priestorové a hmotné by podla koncepcie GR bolo iba ilúzia nám prezentovaná do duše.

Citát: "Dotknem sa teba a ty to cítiš. Všetko je sprostredkované cez sieť medzi PC, na ktoré sú pripojení účastníci."

Odpoveď: V GR by sa nikto nikoho reálne nedotýkal, išlo by len o iluzórny mentálny jav generovaný do duší a ani telo by sme vraj nemali - žiadne jeho končatiny. Ako by mohol fungovať dotyk ruky, keby sme nemali ruku - súčasť tela? A keby sme akože mali nejaké fiktívne telá s rukami, tak by šlo len o fiktívne telá a človek nemôže zažívať príslušný telesný dotyk bez tela len s ilúziou tela. V OR samozrejme môžeme zažívať plnohodnotný telesný kontakt s ľudmi, vecami...

Citát: "Rýchly vývoj však naznačuje, že to možné bude. Pozri tu: virtualnarealita.eu ...Jednoducho nič tomu nebráni. Neexistuje tu prekážka, ktorá by sa nedala časom prekonať."

Odpoveď: To je a bude všetko veľmi obmedzené a lahko rozpoznatelné. Normálny účastník by vždy vedel (tj. pokial by nebol veľmi psychicky chorý), že ide len o VR, nie o OR. Aj teraz existujú nejaké obmedzené stimulácie kože, ale ako som práve povedal, je to vždy o tom, že vieme, že je to len VR, nie OR.

Citát: "Prepracovaná VR realizovateľná je."

Odpoveď: Vždy to bude len obmedzená VR, ktorú každý so zdravým rozumom bude vedieť lahko a samozrejme rozoznať od OR. Napr. už keď si nasadzuješ na oči tie VR okuliare s displejom, zrejme vieš, že ide len o VR, nie OR

Citát: "Všeobecne platí, že neprítomnosť dôkazov o čomkoľvek nie je dôkazom neexistencie toho."

Odpoveď: Nejde len o neprítomnosť dôkazov, lež aj o to, že to, čo tu predkladáš, odporuje normálnemu poznaniu, rozumu, skúsenosti, tomu, čo hovorí Biblia atď. Biblia napr. hovorí, že existuje objektívna skutočnosť, ktorá je odlišná od čisto duchovného videnia, že existuje skutočný pozemský život, že človek má prirodzené telo, bude mať aj duchovné telo, že Kristus žil na zemi telesne a pod. Proste predkladáš tu 1) čudnú subjektívno mystickú koncepciu, ktorá odporuje tomu, čo normálne poznáme a 2) nemáš k nej dôkazy. Ak by mal niekto niečo v súvise s touto koncepciou dokazovať, potom predovšetkým ty, ktorý ju predkladáš, a nie ja, ktorý pre jej platnosť nevidím žiadne dôkazy, skôr naoapak

Citát: "Príklad: Kedysi nemali dôkazy o platnosti špeciálnej teórie relativity. Bolo to teda VTEDY dôkazom o jej neplatnosti?"

Odpoveď: ŠTR však nikdy nebola čudnou mystickou koncepciou, ktorá by odporovala poznaniu a pod.

Citát: "Máš už podobne preskúmaný celý vesmír a poznáš absolútnu podstatu hmoty, energie a priestoru?"

Odpoveď: Aký vesmír, akú hmotu, energiu a priestor - tie z generovanej zdanlivej reality? To, čo vieme z vedy, z rozumu, zo skúseností, zo zmyslov aj Biblie je veľmi odlišné od koncepcie GR, ktorú tu predkladáš. Nič také neučí ani žiadna (štandardná) cirkev, napr. Apoštolské vyznanie viery ani Nicejsko-carihradské vyznanie viery o ničom takom nehovorí. Pritom tie vyznania majú s menšími odlišnosťami nielen katolícka a pravoslávna cirkev, lež i štandardné protestanské.

Citát: "Rozum nie je doménou hmoty, ale nášho vedomia (duše). Rozmýšľať teda dokážeš nezávisle na hmote."

Odpoveď: Každopádne nám však rozum hovorí, že žijeme aj s reálnym prirodzeným telom v objektívnej realite, v priestore, nie v zdanlivej GR.
To, že je niečo realita a reálny život vieme a zakusujeme nielen pomocou zmyslov a rozumu (hoci tie majú pritom tiež dôležitú úlohu). Deje sa to totiž aj cez zážitky, psychické prežívanie, pocity, komplexné skúsenosti a pod. Príklad: Keď človek ide spolu s niekým po lese, stúpa do kopca, cíti lesný vzduch, dýcha rýchlejšie, cíti ako sa mu namáhajú nohy, svaly, bije srdce, cíti zem pod nohami, má dobrý pocit zo spevu vtáčikov, teší sa, že uvidí a zažije rozhladňu na kopci, ku ktorej smerujú; pohybuje sa zjavne v skutočnom trojrozmerom priestore, pri reálnych stromoch, ktorých sa môže aj dotknúť; neskôr keď vyhladne a unaví sa, keď mu telo zahlási určité potreby, sadne si a naje sa, zažíva chuť jedla; drží, cíti v ruke, v ústach a tele reálne jedlo; zhovára sa s niekým, prežíva pritom možno veselosť atď. To všetko spolu so zmyslami a rozumom je spôsob či prostriedok, pomocou čoho vieme a zakusujeme, že to je komplexná objektívna realita, a nie iba nejaký duševný jav. Úlohu tam má aj telo, jeho činnosť, aktivita. (Samozrejme, vyžaduje to aspoň elementárne psychické zdravie.)

Citát: "VR je možné naprogramovať tak, aby mala všetko, čo naša realita."

Odpoveď: Potom by sa to nevolalo VR, ale OR. VR je vždy len VR - grafické modely na displeji, PC hry, PC imitácia reality, no nie sama objektívna realita.

Citát: "Podobne, keď sa pozrieš na strom vo VR."

Odpoveď: Vieš, že strom vo VR je iba grafická forma. Nemôžeš ho napr. objať a cítiť, lebo vo VR ani reálne nie si, len "tvoja" grafická virtuálna postavička atď.

Citát: "To nemá s doketizmom nič spoločné. Všetko, čo sa v našej realite deje, je skutočné. Akurát podstata tej reality spočíva inde, než si myslíme. Ježiš skutočne trpel (=bol zapojený hmatový vnem). Ako to bolo sprostredkované, je jedno."

Odpoveď: V prípade GR by Ježiš nemal skutočné objektívne telo, bol by len dušou, ktorá by niekde "uložená" spočívala a iba by sa mu v mysli premietali nejaké mentálne javy a deje o tých golgotských udalostiach na kríži (kríž by bol len duševným javom generovaným mu do mysle). Nezomrel by reálne telesne, len zdanlivo, iluzórne. Nemohol by ani reálne telesne vstať z mŕtvych. Skutočné Kristovo telo by neexistovalo. Nemohol by telesne trpieť, keby nemal telo ako človek. Navyše ani Ježiš neučil nič o tom, že pozemský život neexistuje taký, aký zjavne existuje, ale že v skutočnosti len ako duše niekde nevedome spočívame a do duše nám len čosi mentálne "premietajú", akési spoločné duchovné "videnie". Bolo by zrejme nemožné konať niečo telesné bez reálneho tela a konať niečo vo fyzickom priestore bez reality toho priestoru.

Citát: "Výrok, že "všetko spočíva v Bohu" to dokonca priamo naznačuje, že on je ten generátor našej reality."

Odpoveď: "Všetko v ňom spočíva" v danom kontexte sa dá vyložiť rôzne. Ale Biblia hovorí jasne, že existuje aj zem, zemské stvorenia, napr. zvieratá, rastliny, priestor, more, človek s prirodzeným telom atď. Boh je podla nej Stvoritel toho, nie namiesto toho generátor "mentálnej" reality.

Citát: "Zloženie látok nie je problém naprogramovať. Stačí objekt naprogramovať viac do detailu."

Odpoveď: To je len o počítačových modeloch vo VR, nie o daných látkach či štruktúrach. V takej VR sú len grafické kresby a dojem 3D. Napr. v objektívnej realite - v reálnom 3D priestore - môže existovať živý pes s biologickým organizmom: fungujúce biologické štruktúry, bunky, DNA. Ale vo VR na displeji nemôže existovať živý pes so skutočným biologickým organizmom; len jeho formálny model.

Citát: "Dokáž, že náš strom nie je na tom rovnako."

Odpoveď: Komu to mám dokazovať? Psychotickému autistovi či solipsistovi? Každý normálny človek predsa vie, že reálny strom je živý telesný organizmus - objekt v reálnom prirodzenom priestore. Niečo podobné môže existovať aj v nebi, akurát v nadprirodzenej forme: nadprirodzený priestor i objekty.

Citát: "Všetky tieto štruktúry, objekty, rôzne materiály, atómy sa dajú naprogramovať. Mnohé vedecké simulácie na superpočítačoch už pracujú s dostatočnou hĺbkou jemnosti štruktúry objektov a ich obsahov."

Odpovedať: Ale iba vo virtuálnej forme ako modely, nie v reálnej forme s príslušným obsahom. Napr. nemáš v PC skutočnú molekulu glukózy, len virtuálnu, ako formálny model bez príslušného obsahu.

Citát: "Neexistuje nič, čím by si rozlíšil dokonale gnerovanú realitu od tej, o ktorej si myslíš, že nie je generovaná. Všetky vnemy, všetky zmysly sú zastúpené. Všetko si možeš ohmatať i pocitovo rozlíšiť, vidieť, svojim rozumom vyhodnotiť, mať z toho patričné vnemy, naplniť potreby tela."

Odpoveď: Ale veď v údajnej GR tvoja duša iba nevedome niekde spočíva uložená bez tela, bez priestoru, bez telesného pohybu, bez skutočných kontaktov a zážitkov. Len jej vraj čosi premietajú do mysle, čosi akosi prežíva. To nemôžeme považovať za náš reálny život so všetkými formami a prejavmi telesnými, psychologickými, spoločenskými, v reálnom 3D priestore, v prírode, kultúre atď.


64.
označiť príspevok

Fotoon muž
   9. 8. 2018, 02:29 avatar
Citát:
Písmo tu hovorí, že sa tam stala mimoriadna situácia s anjelom, ktorý zachraňoval Petra a to Petra na chvíľu pomýlilo, takže si myslel, že je to videnie. Ale potom zistil, že išlo o skutočnú - hoci zázračnú udalosť vyslobodenia s anjelom. Bola to velmi nezvyčajná situácia, to Petra nachvíľu zmiatlo, ale následne zistil, že naozaj išlo o skutočnosť: Sk 12, 11: "Tu Peter prišiel k sebe a povedal si: „Teraz naozaj viem, že Pán poslal svojho anjela a vyslobodil ma z Herodesovej ruky a zo všetkého, čo očakával židovský ľud." - Proste následné udalosti a rozum mu povedali, že je to objektívna skutočnosť, a nie iba videnie v mysli. Biblia aj tu - ako všade - jasne rozoznáva medzi skutočnosťou a videním. Významné biblické postavy, ktoré zažili videnie, vždy vedeli a rozoznali, kedy majú len videnie v duchu a kedy ide o objektívnu skutočnosť, ktorá sa týka udalostí pozemskej reality a bdelého konania daných postáv.

Odpoveď:
Prečo ho to zmiatlo? Lebo mal už s videniami svoje skúsenosti. Napr. tá plachta, ktorá sa spúšťala z neba, kde boli všetky druhy zvierat. Bolo to nerozoznateľné od skutočnosti. To, že bolo hento s väzením skutočnosť zistil až z následného pokračovania diania v jemu známej realite, na ktorú bol zvyknutý od narodenia (ocitol sa totiž skutočne ponku pred bránami väzenia). Ničím iným to nerozlíšil. Scéna ktorá sa totiž zobrazuje človeku počas videnia je nerozoznateľná od skutočnosti. Je to dokonalá VR generovaná z neba. ...Naša skutočnosť ktorú pozorujeme môže byť rovnakého druhu, akurát beží pre všetkých účastníkov od jej stvorenia.

Citát:
Nič také však podla Biblie neexistuje, nič také ako: "keby žil celý svoj život vo videní a mohol sa vňom svojvolne pohybovať, považoval by to za skutočnosť". Biblia nič také nepodporuje. Peter bol chvíľu zmätený z toho zázraku s anjelom, ale potom pochopil a rozoznal, ako to je, že ide o skutočnosť, mimoriadnu skutočnú udalosť, a nie len o videnie v mysli. To je biblická indícia, že nežijeme len v duševnom videní, ale podobne ako tam Peter žijeme v skutočnosti. Je to tiež indícia, že by dokážeme rozoznať medzi videním a skutočnosťou. Videnie odlišujeme od skutočnosti. Bez skutočnosti by sme nemali ako rozoznať videnie, lebo videnie by bolo tou skutočnosťou, čo však nie je, aj Biblia ich rozlišuje.

Odpoveď:
V biblii neexistuje nič ani o existencii planéty Neptun, zemského jadra, či Južnej ameriky. Vylučuje to teda ich existenciu? ....Každopádne je v biblii vyjadrená aspoň Petrova neschopnosť rozoznať videnie od skutočnosti počas videnia. Jednoducho prejav je celkom totožný. K rozlíšeniu dochádza až po skončení videnia. Ak je naša realita iný druh takéhoto videnia, nemáme to ako rozlíšiť, lebo niet s čím porovnať.

Citát:
Bez skutočnosti by sme nemali ako rozoznať videnie, lebo videnie by bolo tou skutočnosťou, čo však nie je, aj Biblia ich rozlišuje.

Odpoveď:
Presne. K rozlíšeniu dochádza až keď videnie skončí. Keby videnie pokračovalo do konca života, bola by to pre účastníka videnia skutočnoť. Čiže ak je naša skutočnosť tiež len iné videnie ktoré trvá od stvorenia, nemáme to ako rozlíšiť a s čím porovnať. Jednoducho môže to takto byť. Vylúčiť sa to nedá.

Citát:
Inak je tu rozdiel. Božie videnie je jav, v ktorom je prorok, čo dostáva to videnie, pasívny prijímatel. Je mu oznámené, že to a to sa stane a pod. Ale v realite nie sme iba pasívni prijímatelia. Aktívne žijeme, tvoríme si plány a realizujeme ich. Existuje sloboda a zodpovednosť atď. Rozpor je potom i v tom, že zatial čo v reálnom živote žijeme aktívne aj telesne a v priestore, v GR vraj len naše duše bez tela niekde spočívajú a do duše im je nevedome "premietaná" duševná "realita" - zdanlivé prostredie a ilúzia aktívneho telesného života v ňom.

Odpoveď:
Existujú ale aj videnia, kde prijímateľ v ňom niečo robí či môže robiť. Nie je teda pasívny. Napr. Zjv 10:10 alebo Sk 10:13

Citát:
GR by musela byť duchovná, keďže hmotný svet, pozemská realita a telo by neexistovali v rámci nej, len duševná ilúzia toho premietaná nám do duševnej mysle. A duchovná GR by nemohla obsahovať také telesné veci, ako ich poznáme z objektívnej pozemskej reality: telo, atómy, molekuly. V objektívnej realite je to tak, že rozoznávame duševné a telesné, duchovné a hmotné. Lenže čisto duševná či duchovná GR by nemohla obsahovať tie objektívne telesné a hmotné veci, iba duševné javy. Písal si, že by to bol akýsi duchovný javový stroj pre naše duše. Teda to, čo mi považujeme v objektívnej realite za telesné, priestorové a hmotné by podla koncepcie GR bolo iba ilúzia nám prezentovaná do duše.

Odpoveď:
Áno, naša realita môže byť rovnakej podstaty ako videnia. ....Duševné a telesné tu rozoznávame preto, lebo naše duše sú naše vedomie + zmysly. Uvedomujeme si svojej ja. To je jedna stránka veci, ktorá je ale nezávislá na hmote. Druhá stránka je okolitý svet, ktorý sa prezentuje našim zmyslom. Ten vnímame, že prichádza k nám z vonku a vnímame ho cez zmysly. Nič o jeho samotnej podstate nevieme. Nie sme my. Len vnímame, že k nám čosi prichádza a my to cítime hmatom, sluchom, čuchom, chuťou, zrakom.

Citát:
V GR by sa nikto nikoho reálne nedotýkal, išlo by len o iluzórny mentálny jav generovaný do duší a ani telo by sme vraj nemali - žiadne jeho končatiny. Ako by mohol fungovať dotyk ruky, keby sme nemali ruku - súčasť tela? A keby sme akože mali nejaké fiktívne telá s rukami, tak by šlo len o fiktívne telá a človek nemôže zažívať príslušný telesný dotyk bez tela len s ilúziou tela. V OR samozrejme môžeme zažívať plnohodnotný telesný kontakt s ľudmi, vecami...

Odpoveď:
Sprostredkované dotyky by boli nerozoznateľné od toho, ako keď si podáš ruku s niekym v našej realite. ....V súvislosti s tým chcem spomenúť jeden princíp, ktorý sa vo fyzike používa a zne: "Čo sa nelíši, je to isté." Napríklad princíp ekvivalencie z oblasti všeobecnej teórie relativity, ktorý hovorí, že: "Nie je možné rozlíšiť gravitačné zrýchlenie od zrýchlenia pohybom." Teraz to môžeme preniesť sem a prehlásiť: "Nie jemožné rozlíšiť podanie si ruky v dokonalej VR a v realite našej". Čiže dalo by sa uzavrieť, že je to vlastne to isté: "Skutečnost jako přirozená virtuální realita" fikacek.blog.idnes.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk (Jan Fikáček Vystudoval chemii, kybernetiku a teorii systémů. Roky vyučoval filosofii fyziky a filosofii virtuální reality na PřF a MFF UK v Praze.)

Citát:
To je a bude všetko veľmi obmedzené a lahko rozpoznatelné. Normálny účastník by vždy vedel (tj. pokial by nebol veľmi psychicky chorý), že ide len o VR, nie o OR. Aj teraz existujú nejaké obmedzené stimulácie kože, ale ako som práve povedal, je to vždy o tom, že vieme, že je to len VR, nie OR.

Odpoveď:
Obmedzené je to len teraz. Hovorím: neexistuje prekážka, ktorá by sa nedala časom prekonať. Možno to nebude hneď. Ale časom sa to vyladí do takej jemnosti, že to bude úplne k nerozoznaniu.

Citát:
Vždy to bude len obmedzená VR, ktorú každý so zdravým rozumom bude vedieť lahko a samozrejme rozoznať od OR. Napr. už keď si nasadzuješ na oči tie VR okuliare s displejom, zrejme vieš, že ide len o VR, nie OR

Odpoveď:
Všetky obmedzenia sú dané len výkonom súčasnej techniky. A tá ako vieme rastie. Dá sa tiež spojiť viacero počítačov dohromady a značne tak navýšiť výkon. Stojíme na prahu novej éry kvantových počítačov, ktorých výpčtový výkon je o niekoľko rádov vyšší. Prvé prototypy už existujú a fungujú. Potom sa bude dať realita naprogramovať na úrovni atómov a elementárnych zákonov. Ostatné v tej realite sa už bude skladať samo podľa tých zákonov.

Citát:
Nejde len o neprítomnosť dôkazov, lež aj o to, že to, čo tu predkladáš, odporuje normálnemu poznaniu, rozumu, skúsenosti, tomu, čo hovorí Biblia atď. Biblia napr. hovorí, že existuje objektívna skutočnosť, ktorá je odlišná od čisto duchovného videnia, že existuje skutočný pozemský život, že človek má prirodzené telo, bude mať aj duchovné telo, že Kristus žil na zemi telesne a pod. Proste predkladáš tu 1) čudnú subjektívno mystickú koncepciu, ktorá odporuje tomu, čo normálne poznáme a 2) nemáš k nej dôkazy. Ak by mal niekto niečo v súvise s touto koncepciou dokazovať, potom predovšetkým ty, ktorý ju predkladáš, a nie ja, ktorý pre jej platnosť nevidím žiadne dôkazy, skôr naoapak

Odpoveď:
Nie. Odporuje to len našim dojmom z reality. Ale veď už fyzik vie, že sú to len dojmy, že napr hmota je ničo pevné. V atómoch je toľko prázdneho miesta, že existoval spôsob, ako túto prázdnotu vymyčkať, celé ľudstvo by sa zmestilo do veľkosti jednej kocky cukru. lnk.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Biblii to tiež v ničom neodporuje. Práve naopak. (Ale o tom som už písal.)
....Moje tvrdenie je len jedno: Nie je možné vyvrátiť ani dokázať, že skutočnosť je len prirodzená virtuálna realita. Ty tvrdíš, že zásadne nie. Preto musíš dokazovať. (Dokazuje sa tvrdenie.

Citát:
ŠTR však nikdy nebola čudnou mystickou koncepciou, ktorá by odporovala poznaniu a pod.

Odpoveď:
Práve naopak: bola veľmi čudná. Ľuďom pripadalo vtedy pritiahnuté za vlasy, že by čas mohol meniť svoju rýchlosť, dĺžka sa skracovať, hmotnosť narastať - a to všetko len zvyšovaním rýchlosti.

Citát:
Aký vesmír, akú hmotu, energiu a priestor - tie z generovanej zdanlivej reality? To, čo vieme z vedy, z rozumu, zo skúseností, zo zmyslov aj Biblie je veľmi odlišné od koncepcie GR, ktorú tu predkladáš. Nič také neučí ani žiadna (štandardná) cirkev, napr. Apoštolské vyznanie viery ani Nicejsko-carihradské vyznanie viery o ničom takom nehovorí. Pritom tie vyznania majú s menšími odlišnosťami nielen katolícka a pravoslávna cirkev, lež i štandardné protestanské.

Odpoveď:
Tú o ktorej tvrdíš, že je tak skutočná.
...Veda, ani rozumové úvahy a ani biblia nevyvracia myšlienku, že naša realita je generovaná. Práve naopak: "v Ňom všetko spočíva a jestvuje".
...Cirkev sú ľudia a ľudia sú omylní. Často podliehajú mylným dojmom (ako história už veľa krát dokázala).

Citát:
Každopádne nám však rozum hovorí, že žijeme aj s reálnym prirodzeným telom v objektívnej realite, v priestore, nie v zdanlivej GR.

Odpoveď:
Nie rozum, ale naše dojmy. Rozumovými úvahami je však možné tieto dojmy ľahko spochybniť (ako som už ukázal - a nie len ja).

Citát:
To, že je niečo realita a reálny život vieme a zakusujeme nielen pomocou zmyslov a rozumu (hoci tie majú pritom tiež dôležitú úlohu). Deje sa to totiž aj cez zážitky, psychické prežívanie, pocity, komplexné skúsenosti a pod.

Odpoveď:
Všetko toto identicky budeš mať aj v dokonalej VR.

Citát:
Príklad: Keď človek ide spolu s niekým po lese, stúpa do kopca, cíti lesný vzduch, dýcha rýchlejšie, cíti ako sa mu namáhajú nohy, svaly, bije srdce, cíti zem pod nohami, má dobrý pocit zo spevu vtáčikov, teší sa, že uvidí a zažije rozhladňu na kopci, ku ktorej smerujú; pohybuje sa zjavne v skutočnom trojrozmerom priestore, pri reálnych stromoch, ktorých sa môže aj dotknúť; neskôr keď vyhladne a unaví sa, keď mu telo zahlási určité potreby, sadne si a naje sa, zažíva chuť jedla; drží, cíti v ruke, v ústach a tele reálne jedlo; zhovára sa s niekým, prežíva pritom možno veselosť atď. To všetko spolu so zmyslami a rozumom je spôsob či prostriedok, pomocou čoho vieme a zakusujeme, že to je komplexná objektívna realita, a nie iba nejaký duševný jav. Úlohu tam má aj telo, jeho činnosť, aktivita. (Samozrejme, vyžaduje to aspoň elementárne psychické zdravie.)

Odpoveď:
Úplne identicky toto môžeš zažívať aj v dokonalej VR, vypracovanej na atomárnych základoch a pripojenej na každé nervové zakončenie vedúce do mozgu. Pocity námahy, tlkot srdca, zeme pod nohami nie je nič iné, než to. Dobrý pocit so spevu vtákov, pocit plného žalúdka po jedle, generovaná chuť jedla - to všetko získaš aj v dokonalej VR. Rozhladňa vo VR na kopci tiež nie je žiadny problém (veď to už existuje aj dnes lnk.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk ). Atď, atď....

Citát:
Potom by sa to nevolalo VR, ale OR. VR je vždy len VR - grafické modely na displeji, PC hry, PC imitácia reality, no nie sama objektívna realita.

Odpoveď:
Súhlasím. Je to len vecou, ako to nazveš. Podstata však zostáva rovnaká ako vo VR - tj niečo tú realitu generuje, vytvára našim zmyslom.

Citát:
Vieš, že strom vo VR je iba grafická forma. Nemôžeš ho napr. objať a cítiť, lebo vo VR ani reálne nie si, len "tvoja" grafická virtuálna postavička atď.

Odpoveď:
Omyl. Vo VR ho môžeš aj objať a cítiť.

Citát:
V prípade GR by Ježiš nemal skutočné objektívne telo, bol by len dušou, ktorá by niekde "uložená" spočívala a iba by sa mu v mysli premietali nejaké mentálne javy a deje o tých golgotských udalostiach na kríži (kríž by bol len duševným javom generovaným mu do mysle). Nezomrel by reálne telesne, len zdanlivo, iluzórne. Nemohol by ani reálne telesne vstať z mŕtvych. Skutočné Kristovo telo by neexistovalo. Nemohol by telesne trpieť, keby nemal telo ako človek. Navyše ani Ježiš neučil nič o tom, že pozemský život neexistuje taký, aký zjavne existuje, ale že v skutočnosti len ako duše niekde nevedome spočívame a do duše nám len čosi mentálne "premietajú", akési spoločné duchovné "videnie". Bolo by zrejme nemožné konať niečo telesné bez reálneho tela a konať niečo vo fyzickom priestore bez reality toho priestoru.

Odpoveď:
Všetko čo vytvára GR je pre nás skutočné. Sú totiž zapojené všetky zmysly. Ako je táto realita vytváraná je nepodstatné. (Biblia naznačuje, že spočíva a jestvuje v Bohu).

Citát:
"Všetko v ňom spočíva" v danom kontexte sa dá vyložiť rôzne. Ale Biblia hovorí jasne, že existuje aj zem, zemské stvorenia, napr. zvieratá, rastliny, priestor, more, človek s prirodzeným telom atď. Boh je podla nej Stvoritel toho, nie namiesto toho generátor "mentálnej" reality.

Odpoveď:
Ja sa nesnažím nič vykladať, pokiaľ to nie je nutné. Verím biblii tak, ako ju vidím napísanú. Z toho si utváram svoje závery.
...Fakt, že svet spočíva v Ňom (v Bohu) nepopiera, že stvorenie existuje. Veď existuje. Existuje v ňom. On je zdrojom jestvovania všetkého. Jeho moc a božstvo. To je ten "počítač".

Citát:
To je len o počítačových modeloch vo VR, nie o daných látkach či štruktúrach. V takej VR sú len grafické kresby a dojem 3D. Napr. v objektívnej realite - v reálnom 3D priestore - môže existovať živý pes s biologickým organizmom: fungujúce biologické štruktúry, bunky, DNA. Ale vo VR na displeji nemôže existovať živý pes so skutočným biologickým organizmom; len jeho formálny model.

Odpoveď:
Pretože stále berieš do úvahy len zrakový vnem. VR je aj o ďalších 4-och zmysloch (čiže dohromady piatich).
...Pokiaľ VR naprogramuješ od atomárnej úrovne (tj zadáš len vlastnosti elementárnych častíc a ich zákony), budú vytvárať štruktúry identické s našou realitou. Potom budeš mať aj psa s biologickým organizmom a fungujúcimi biologickými štruktúrami. Bunky i DNA (už som o tom viac krát písal).

Citát:
Komu to mám dokazovať? Psychotickému autistovi či solipsistovi? Každý normálny človek predsa vie, že reálny strom je živý telesný organizmus - objekt v reálnom prirodzenom priestore. Niečo podobné môže existovať aj v nebi, akurát v nadprirodzenej forme: nadprirodzený priestor i objekty.

Odpoveď:
Dokazuje sa exaktne. Tak, aby každý, kto nad veciami uvažuje do hĺbky, mohol z toho dospieť k jasne podloženému záveru. Dojmy nestačia ako dôkaz. Napríklad kedysi mali ľudia dojem, že zem je plochá, Slnko a hviezdy obiehajú okolo nej a všetko padá k zemi. To považovali vďaka svojim dojmom za nemennú skutočnosť. Dnes vieme, že je to inak.

Citát:
Ale iba vo virtuálnej forme ako modely, nie v reálnej forme s príslušným obsahom. Napr. nemáš v PC skutočnú molekulu glukózy, len virtuálnu, ako formálny model bez príslušného obsahu.

Odpoveď:
O podstate foriem tohoto sveta tiež nevieš nič.
....Vytvoriť molekulu glukózy v kyberpriestore PC nie je problem i so všetkými detailami. Už stačí potom len zapojiť všetky zmysly do takej reality a máš to identické. ....Dnes sa vlastnosti molekúl skúmajú bez problémov v počítačových simuláciách a počítačovom modelovaní. Potom sa chemik púšťa do výroby danej molekuly a dostáva úplne identicé vlastnosti ako v simulácii. Viď napr.: www.richtera.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Citát:
Ale veď v údajnej GR tvoja duša iba nevedome niekde spočíva uložená bez tela, bez priestoru, bez telesného pohybu, bez skutočných kontaktov a zážitkov. Len jej vraj čosi premietajú do mysle, čosi akosi prežíva. To nemôžeme považovať za náš reálny život so všetkými formami a prejavmi telesnými, psychologickými, spoločenskými, v reálnom 3D priestore, v prírode, kultúre atď.

Odpoveď:
Nie niekde, ale v Bohu, z ktorého pochádza. Všetko jestvovanie má totiž svoju podstu v Bohu. V ňom jestvuje aj náš svet, ktorý sa prezentuje našim zmyslom.


65.
označiť príspevok

Krištof
   9. 8. 2018, 13:08 avatar
Citát: "Prečo ho to zmiatlo? Lebo mal už s videniami svoje skúsenosti."

Odpoveď: Miatlo ho to preto, ako som uviedol, že sa tam stala mimoriadna situácia s anjelom, ktorý zachraňoval Petra a to Petra na chvíľu pomýlilo, takže si myslel, že je to videnie. Ale potom zistil, že išlo celý čas o skutočnú - hoci zázračnú udalosť vyslobodenia anjelom. Bola to velmi nezvyčajná situácia, to Petra na chvíľu zmiatlo, ale následne zistil, že naozaj išlo o skutočnosť: Sk 12, 11: "Tu Peter prišiel k sebe a povedal si: „Teraz naozaj viem, že Pán poslal svojho anjela a vyslobodil ma z Herodesovej ruky a zo všetkého, čo očakával židovský ľud."

Citát: "Napr. tá plachta, ktorá sa spúšťala z neba, kde boli všetky druhy zvierat. Bolo to nerozoznateľné od skutočnosti."

Odpoveď: Bolo to videnie pre Petra určite rozoznatelné od skutočnosti, ako Písmo hovorí: "Ale kým mu pripravovali jedlo, upadol do vytrženia a videl otvorené nebo a to, ako k nemu zostupuje akási nádoba ako veľká plachta... Kým Peter v rozpakoch rozmýšľal, čo má znamenať videnie, ktoré práve videl..." (Sk 10) - Teda vedel, že išlo len o videnie v mysli. Nepomýlil si ho so skutočnosťou.
Biblia jasne hovorí, že existujú videnia aj skutočnosť, teda skutočnosť nie je iba videním. Biblia hovorí, že naša skutočnosť je naozaj skutočnosť a nie je to všetko len videnie, rozlišuje medzi videním a skutočnosťou.

Citát: "Naša skutočnosť ktorú pozorujeme môže byť rovnakého druhu, akurát beží pre všetkých účastníkov od jej stvorenia."

Odpoveď: Biblia však jasne rozlišuje medzi videním a skutočnosťou, v ktorej žijeme. Podobne ako existuje subjektívny sen a objektívna skutočnosť a dá sa urobiť medzi nimi rozdiel.

Citát: "K rozlíšeniu dochádza až keď videnie skončí."

Odpoveď: Peter v SK 10 s tou plachtou zrejme vedel, že je to iba videnie, keď sa dostal do toho duchovného vytŕženia. Rozlišoval medzi skutočnosťou a videním.

Citát: "V biblii neexistuje nič ani o existencii planéty Neptun, zemského jadra, či Južnej ameriky. Vylučuje to teda ich existenciu?"

Odpoveď: Tu nejde o to, aké témy sa v Biblii nevyskytujú. Ide tu konkrétne o túto tému o videní a skutočnosti, ktorá sa v Biblii vyskytuje. Biblia je v tomto smere určitá autorita, takže keď sa v nej uvádza, že žijeme v skutočnosti a nie v nejakom GR videní, má to určitú váhu.

Citát: "Áno, naša realita môže byť rovnakej podstaty ako videnia."

Odpoveď: Videnie môže byť také, aké je, iba preto, že existuje okrem neho i skutočnosť, s ktorou máme nejaké skúsenosti, vedomosti. Príklad: Keby si mal vo videní sedem rúk a štyri hlavy, asi by si sa tomu poriadne čudoval, nedávalo by ti to žiaden zmysel. Lebo v skutočnosti máš iba dve ruky a jednu hlavu. Napr. keby Peter v Sk 10 podla poznania zo skutočnosti nevedel, že existuje plachta, zvieratá, nebo a zem, potom by mu to videnie nedávalo zmysel. V tom videní bola plachta so zvieratami, čo sa spúšťala z neba ku zemi. Tie veci (plachta, zvieratá, nebo, zem) poznal Peter zo skúseností a poznania zo skutočnosti. Teda okrem videnia existuje i skutočnosť, v ktorej napokon existuje aj ten Peter (či iný prorok), ktorému je to videnie zjavované. Peter aj podla Biblie žil na skutočnej zemi, keď mu prišlo ono videnie.

Citát: "Duševné a telesné tu rozoznávame preto, lebo naše duše sú naše vedomie + zmysly. Uvedomujeme si svojej ja. To je jedna stránka veci, ktorá je ale nezávislá na hmote."

Odpoveď: Svoje telo zrejme nemôžeme rozoznávať, cítiť a vnímať len preto, že máme dušu a k nej vraj zmysly. To by bolo niečo podobné, ako keby sme si mali uvedomovať, cítiť a vnímať napr. svoj dom, ktorý by akože priamo patril k našej duši v GR, hoci v našej pravej realite by ten dom k duši nepatril. Teda telo cítime a uvedomujeme si zrejme preto, lebo ho naozaj máme ako svoju súčasť. (Aj anjeli a Ježiš v nebi majú telo, Písmo hovorí, že existujú i duchovné telá.)

Citát: "Druhá stránka je okolitý svet, ktorý sa prezentuje našim zmyslom. Ten vnímame, že prichádza k nám z vonku a vnímame ho cez zmysly."

Odpoveď: Nielen to, že okolitý svet vnímame, ale v ňom i žijeme. Nie sme len nejakí pasívni prijímatelia toho, čo sa nám prezentuje z okolia. Aktívne žijeme, konáme v danom prostredí, v okolitom svete. Jeden človek je pre druhého tiež "okolitý svet", spoločnosť, kultúra, osoby okolo nás, ale aj domy, stromy a ostatné veci. Objekty, ktoré vnímame, musia existovať, lebo sú zdrojom toho vnímania a živých kontaktov. Navyše sa to týka aj priamo daného jednotlivca, ktorý to vníma - jeho tela (objektu) žijúceho v tom svete, kde sú aj ostatné objekty. (Fikciu - GR - okolitého sveta by sme zrejme rozoznali, podobne ako rozoznávame TV film a PC VR od skutočnosti. Hoci to už do toho dávam "predpoklad", že žijeme v skutočnosti.)

Citát: "Len vnímame, že k nám čosi prichádza a my to cítime hmatom, sluchom, čuchom, chuťou, zrakom."

Odpoveď: Nemôžeme cítiť primerané hmatové a chuťové vnemy bez príslušných objektov pre hmat a chuť, bez reálnych živých kontaktov s danými objektami, bez jedla v ústach atď.

Citát: "Sprostredkované dotyky by boli nerozoznateľné od toho, ako keď si podáš ruku s niekym v našej realite. ....V súvislosti s tým chcem spomenúť jeden princíp, ktorý sa vo fyzike používa a zne: "Čo sa nelíši, je to isté."... Čiže dalo by sa uzavrieť, že je to vlastne to isté: "Skutečnost jako přirozená virtuální realita""

Odpoveď: Ale ten spomínaný princíp vo fyzike alebo ten článok o VR pochádzajú práve z tej skutočnosti, o ktorej hovoríš, že v rámci GR objektívne neexistuje. Tým sa popiera reálna platnosť napr. toho údajného princípu vo fyzike, lebo podla GR to objektívne neexistuje. Existujú vraj iba naše duše so zmyslami pripojené na akýsi fiktívny svet GR ("Matrix".

Citát: "Všetky obmedzenia sú dané len výkonom súčasnej techniky... Ale časom sa to vyladí do takej jemnosti, že to bude úplne k nerozoznaniu... Stojíme na prahu novej éry kvantových počítačov, ktorých výpčtový výkon je o niekoľko rádov vyšší."

Odpoveď: Vždy sa to bude dať rozoznať (pri zdravom rozume), ale ide opäť aj o čosi iné: Dávaš sem príklad zo skutočnej vedy a techniky, ktorá však podla GR objektívne neexistuje. Odvolávaš sa na objektívne veci napr. z techniky, ktorá jestvuje na zemi, ktorá však podla GR objektívne neexistuje. Tým chtiac-nechtiac spochybňuješ jej skutočnú platnosť. Z pohladu GR by aj to bola len "fikcia" nám prezentovaná do duše.

Citát: "Ale veď už fyzik vie, že sú to len dojmy, že napr hmota je ničo pevné."

Odpoveď: Aj tu robíš to isté - vychádzaš z interpretácie nejakej skutočnej fyziky, ale podla GR ani tá fyzika objektívne neexistuje, podobne ako podla toho neexistuje ani samotná zem, na ktorej sa robí tá veda. Platnosť tej fyziky je tým teda popieraná. Mimochodom o tom, že vo fyzike napr. Štandardný model a Higgsov mechanizmus nehovoria nič také, že všetko v hmotnej realite by bolo takmer neskutočné, som už písal minule.

Citát: "Tú o ktorej tvrdíš, že je tak skutočná."

Odpoveď: Áno, ale ty tvrdíš, že možno vôbec skutočná nie je

Citát: "Nie rozum, ale naše dojmy. Rozumovými úvahami je však možné tieto dojmy ľahko spochybniť (ako som už ukázal - a nie len ja)."

Odpoveď: Dojmy tu možno spochybňuješ nie rozumom, ale pseudorozumom (racionalizácia, viď Erich Fromm, 1950). A z dojmov, ktoré takto spochybňuješ, si vytváraš nedokázanú domnienku, napokon aj ty hovoríš, že ide len o možnosť, na ktorú nemáš dôkazy a ani ju dokazovať nemusíš Navyše objektívnu realitu spochybňuješ tým, že sa odvolávaš na vedu a techniku (či ich interpretáciu), ktoré pôsobia práve v tej realite

Citát: "...Cirkev sú ľudia a ľudia sú omylní. Často podliehajú mylným dojmom (ako história už veľa krát dokázala)."

Odpoveď: Všetci sa mýlia, ale iste ani ty nie si lietadlo, že? Možno sa v tomto prípade mýliš ty, ak si aj ty človek. Pravda, pokial nie si iba neidentifikovaná duša so zmyslami v GR

Citát: "Dokazuje sa exaktne."

Odpoveď: V rámci GR? Navyše ani ty nedokazuješ exaktne GR, čo je podla teba iba možnosť, ktorú preto nemusíš dokazovať.

Citát: "Tak, aby každý, kto nad veciami uvažuje do hĺbky, mohol z toho dospieť k jasne podloženému záveru."

Odpoveď: Do hĺbky sa nad vecami môže zamýšľať aj psychotický autista či solipsista. Háčik je však v tom, že im chýba schopnosť objektívneho myslenia. Prežívajú a myslia viac-menej vo svojom subjektívnom svete a myslení. Niečo podobné sa však do istej miery týka aj človeka, ktorý inak nie je príliš subjektívny, no v určitej oblasti je značne zaujatý (napr. vo svetonázore). (Opäť viď racionalizácia, Erich Fromm, 1950)

Citát: "Napríklad kedysi mali ľudia dojem, že zem je plochá, Slnko a hviezdy obiehajú okolo nej a všetko padá k zemi."

Odpoveď: Niektoré vedecké veci kedysi ľudia nepoznali, nemali poznatky o tom. Ale niektoré veci poznali už aj vtedy, vrátane spomínaného príkladu, že "každý normálny človek predsa vie, že reálny strom je živý telesný organizmus - objekt v reálnom prirodzenom priestore". Na to stačí aj zdravý sedliacky rozum, nie je k tomu potrebná exaktná veda.

Citát: "Vytvoriť molekulu glukózy v kyberpriestore PC nie je problem i so všetkými detailami."

Odpoveď: V kyber priestore PC na displeji je to vždy iba virtuálna grafická formálna glukózy; nie skutočná molekula ako napr. v živej rastline v OR, ktorú môže skutočný človek skonzumovať a ktorá sa môže zapojiť do jeho metabolizmu v telesných bunkách.

Citát: "Potom sa chemik púšťa do výroby danej molekuly a dostáva úplne identické vlastnosti ako v simulácii."

Odpoveď: To už je mimo kyber priestor a mimo displej PC. Robí to už živý chemik v OR s príslušnými materiálmi (uhlíková báza)


66.
označiť príspevok

Fotoon muž
   včera, 01:06 avatar
Citát:
Miatlo ho to preto, ako som uviedol, že sa tam stala mimoriadna situácia s anjelom, ktorý zachraňoval Petra a to Petra na chvíľu pomýlilo, takže si myslel, že je to videnie. Ale potom zistil, že išlo celý čas o skutočnú - hoci zázračnú udalosť vyslobodenia anjelom. Bola to velmi nezvyčajná situácia, to Petra na chvíľu zmiatlo, ale následne zistil, že naozaj išlo o skutočnosť: Sk 12, 11: "Tu Peter prišiel k sebe a povedal si: „Teraz naozaj viem, že Pán poslal svojho anjela a vyslobodil ma z Herodesovej ruky a zo všetkého, čo očakával židovský ľud."

Odpoveď:
Mimoriadne situácie s anjelmi sa dejú aj vo videniach. Ako teda zistil, že to nie je videnie? Lebo videl, že je skutočne zachránený, keď zostal vonku sám pred bránami väzenia. O tom hovorí veta, ktorú si zabudol citovať: "Vyšli ňou, a keď prešli jednou ulicou, anjel mu zmizol." -Čiže to, že sa nejadná o videnie zistil na základe toho, že dej vyslobodenia mal pokračovanie v realite (peter sa ocitol vonku z väzenia). Ak je naša realita podobobného charakteru (len iné videnie), nemáme ako zistiť, že je tomu tak alebo nie je, lebo nemáme "sa kde ocitnúť", aby sme mohli porovnať.

Citát:
Bolo to videnie pre Petra určite rozoznatelné od skutočnosti, ako Písmo hovorí: "Ale kým mu pripravovali jedlo, upadol do vytrženia a videl otvorené nebo a to, ako k nemu zostupuje akási nádoba ako veľká plachta... Kým Peter v rozpakoch rozmýšľal, čo má znamenať videnie, ktoré práve videl..." (Sk 10) - Teda vedel, že išlo len o videnie v mysli. Nepomýlil si ho so skutočnosťou.

Odpoveď:
Lebo videl otvorené nebo. V Sk 12,9 naznačuje, že samotná scéna sa nedá rozoznať od skutočnosti. Tomu zodpovedá aj fakt, že Peter mohol skutočne biť a jesť tie zvieratá na plachte. (Sk 10,13)

Citát:
Biblia jasne hovorí, že existujú videnia aj skutočnosť, teda skutočnosť nie je iba videním. Biblia hovorí, že naša skutočnosť je naozaj skutočnosť a nie je to všetko len videnie, rozlišuje medzi videním a skutočnosťou.

Odpoveď:
Nikde v sa nepíše, že skutočnosť nie je videním. Ani nikde nepíše, že naša skutočnosť je naozaj skutčnosť.

Citát:
Biblia však jasne rozlišuje medzi videním a skutočnosťou, v ktorej žijeme. Podobne ako existuje subjektívny sen a objektívna skutočnosť a dá sa urobiť medzi nimi rozdiel.

Odpoveď:
Nikde však nepopiera, že skutočnosť je len iným druhom videnia. Práve naopak: píše sa, že všetko jestvuje a spočíva v Bohu. Keď videl Ján na ostrove Patmos nebo otvorené a na nebi trón na ktorom sedel Boh: nebola to skutočnosť?

Citát:
Peter v SK 10 s tou plachtou zrejme vedel, že je to iba videnie, keď sa dostal do toho duchovného vytŕženia. Rozlišoval medzi skutočnosťou a videním.

Odpoveď:
Lebo videl nebo otvorené. Za videnie to evidentne považoval až po skončení. V tom videní videl skutočné zvieratá, ktoré mohol biť a jesť. A jednoznačne by sa z toho aj najedol (Boh nie je klamár).

Citát:
Tu nejde o to, aké témy sa v Biblii nevyskytujú. Ide tu konkrétne o túto tému o videní a skutočnosti, ktorá sa v Biblii vyskytuje. Biblia je v tomto smere určitá autorita, takže keď sa v nej uvádza, že žijeme v skutočnosti a nie v nejakom GR videní, má to určitú váhu.

Odpoveď:
V biblii nikde nenájdeš, že "keby si žil celý svoj život vo videní a mohol sa vňom svojvolne pohybovať, nepovažoval by to za skutočnosť". Biblia nič také nevylučuje.

Citát:
Videnie môže byť také, aké je, iba preto, že existuje okrem neho i skutočnosť, s ktorou máme nejaké skúsenosti, vedomosti. Príklad: Keby si mal vo videní sedem rúk a štyri hlavy, asi by si sa tomu poriadne čudoval, nedávalo by ti to žiaden zmysel. Lebo v skutočnosti máš iba dve ruky a jednu hlavu. Napr. keby Peter v Sk 10 podla poznania zo skutočnosti nevedel, že existuje plachta, zvieratá, nebo a zem, potom by mu to videnie nedávalo zmysel. V tom videní bola plachta so zvieratami, čo sa spúšťala z neba ku zemi. Tie veci (plachta, zvieratá, nebo, zem) poznal Peter zo skúseností a poznania zo skutočnosti. Teda okrem videnia existuje i skutočnosť, v ktorej napokon existuje aj ten Peter (či iný prorok), ktorému je to videnie zjavované. Peter aj podla Biblie žil na skutočnej zemi, keď mu prišlo ono videnie.

Odpoveď:
Keby si však so skutočnosťou (našou realitou) skúsenosti ani vedomosti nemal žiadne, považoval by si videnie za skutočnosť. (V ktorom by si od narodenia žil.)
....Peter by predsa plachty, zvieratá, zem spoznal zo skúseností vo svete videnia, v ktorom by od narodenia žil. Nepotreboval by k tomu život v našej realite.

Citát:
Svoje telo zrejme nemôžeme rozoznávať, cítiť a vnímať len preto, že máme dušu a k nej vraj zmysly. To by bolo niečo podobné, ako keby sme si mali uvedomovať, cítiť a vnímať napr. svoj dom, ktorý by akože priamo patril k našej duši v GR, hoci v našej pravej realite by ten dom k duši nepatril. Teda telo cítime a uvedomujeme si zrejme preto, lebo ho naozaj máme ako svoju súčasť. (Aj anjeli a Ježiš v nebi majú telo, Písmo hovorí, že existujú i duchovné telá.)

Odpoveď:
Narozdiel od domu je naše telo prepojené s dušou. Duša však môže existovať nezávisle na tomto tele (so všetkými 5 zmyslami). Čiže telo duši iba umožňuje kontakt s touto realitou (podobne, ako počítač môže so svetom VR.)

Citát:
Nielen to, že okolitý svet vnímame, ale v ňom i žijeme. Nie sme len nejakí pasívni prijímatelia toho, čo sa nám prezentuje z okolia. Aktívne žijeme, konáme v danom prostredí, v okolitom svete. Jeden človek je pre druhého tiež "okolitý svet", spoločnosť, kultúra, osoby okolo nás, ale aj domy, stromy a ostatné veci. Objekty, ktoré vnímame, musia existovať, lebo sú zdrojom toho vnímania a živých kontaktov. Navyše sa to týka aj priamo daného jednotlivca, ktorý to vníma - jeho tela (objektu) žijúceho v tom svete, kde sú aj ostatné objekty. (Fikciu - GR - okolitého sveta by sme zrejme rozoznali, podobne ako rozoznávame TV film a PC VR od skutočnosti. Hoci to už do toho dávam "predpoklad", že žijeme v skutočnosti.)

Odpoveď:
Podobne môžeš žiť vo svete dokonalej VR. Aj tam budeš mať prostredie, spoločnosť (iných pripojených účastníkov), kultúru, osoby, objekty. (Znovu pripomínam, že zapojených je všetkých 5 zmyslov.) Keby si sa do tejto dokonalej VR pripojil až v dospelosti, videl by si ako sa na ňu pripájaš. Preto by si mal po ruke vždy vedomosť o tom, že si len pripojený do VR a vonku existuje iná realita, v ktorej si žil od narodenia. ....Keby ťa ale pripojili tesne po narodení, nemal by si so sebou túto vedomosť. Celý život by si preto VR považoval za svoju skutočnú (domovskú) realitu.

Citát:
Nemôžeme cítiť primerané hmatové a chuťové vnemy bez príslušných objektov pre hmat a chuť, bez reálnych živých kontaktov s danými objektami, bez jedla v ústach atď.

Odpoveď:
Vo VR môžeme. V tsakej VR, kde každému objektu je priradený príslušný hmatový, zrakový, sluchový, čuchový - prípadne chuťový vnem.

Citát:
Ale ten spomínaný princíp vo fyzike alebo ten článok o VR pochádzajú práve z tej skutočnosti, o ktorej hovoríš, že v rámci GR objektívne neexistuje. Tým sa popiera reálna platnosť napr. toho údajného princípu vo fyzike, lebo podla GR to objektívne neexistuje. Existujú vraj iba naše duše so zmyslami pripojené na akýsi fiktívny svet GR ("Matrix".

Odpoveď:
Mohol by byť rovnako dobre napísaný aj vo svete dokonalej počítačovej VR alebo inej GR. lnk.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk Napríklad Ján na ostrove Patmos písal vo videní (čo je len ďalší druh GR). Viď napr.: Zjv 10:4; Zjv 14:13; Zjv 19:9; Zjv 21:5

Citát:
Vždy sa to bude dať rozoznať (pri zdravom rozume), ale ide opäť aj o čosi iné: Dávaš sem príklad zo skutočnej vedy a techniky, ktorá však podla GR objektívne neexistuje. Odvolávaš sa na objektívne veci napr. z techniky, ktorá jestvuje na zemi, ktorá však podla GR objektívne neexistuje. Tým chtiac-nechtiac spochybňuješ jej skutočnú platnosť. Z pohladu GR by aj to bola len "fikcia" nám prezentovaná do duše.

Odpoveď:
Počítače sú rýchlejšie ako človek a ľudský mozog. Jedného dňa sa to nebude dať vôbec rozoznať od našej rality.

Citát:
Dávaš sem príklad zo skutočnej vedy a techniky, ktorá však podla GR objektívne neexistuje. Odvolávaš sa na objektívne veci napr. z techniky, ktorá jestvuje na zemi, ktorá však podla GR objektívne neexistuje. Tým chtiac-nechtiac spochybňuješ jej skutočnú platnosť. Z pohladu GR by aj to bola len "fikcia" nám prezentovaná do duše.

Odpoveď:
Ty si ešte nevidel počítačové hry v ktorých je počítač, na ktorom pracuješ ako účastník hry? Je fakt tak ťažké si predstaviť, že jedna GR je vnorená do druhej? Jeto ako matrioška: vyleziš s jednej aby si videl tú väčšiu. Also: dáš dolu dátové okuliare a rukavice, aby si videl našu súčasnú GR. Tú keď po smrti opustíš, uvidíš tú nebeskú realitu, kde sídli Boh. (...A aj tá môže byť GR, pretože všetko - vrátane nebeského sveta bolo stvorené Bohom a kedysi to tu nebolo. Bol len Boh od večnosti.).

Citát:
Aj tu robíš to isté - vychádzaš z interpretácie nejakej skutočnej fyziky, ale podla GR ani tá fyzika objektívne neexistuje, podobne ako podla toho neexistuje ani samotná zem, na ktorej sa robí tá veda. Platnosť tej fyziky je tým teda popieraná. Mimochodom o tom, že vo fyzike napr. Štandardný model a Higgsov mechanizmus nehovoria nič také, že všetko v hmotnej realite by bolo takmer neskutočné, som už písal minule.

Odpoveď:
Neviem prečo stále kladieš rovnítko medzi "GR" a "Neexistuje". Tá realita existuje, akuráte je generovaná nažim zmyslom javovým strojom.
...Štandardný model, Higgsov mechanizmus, vlnovo-časticový dualizmus atď je program. Existuje napr. toto fórum kde diskutujeme? Podľa teba asi nie. Ale podľa mňa áno. Existuje. Existuje toto fórum a jeho zákony riadené programom. Tak je tomu zrejme aj v našom svete.

Citát:
Áno, ale ty tvrdíš, že možno vôbec skutočná nie je

Odpoveď:
Záleží, ako definuješ slovo skutočná. Jetoto diskusné fórum skutočné? Alebo je to len ilúzia? Nie je. Je skutočné. Sú tu skutočné okienka, do ktorých píšeš skutočné príspevky. A za všetkým je program. Ten riadi "prírodné" zákony tohoto fóra. Preto môžeš písať príspevky, odosielať, ktoré sa nakoniec zobrazia pod sebou v istej štruktúre, vidia ich aj iní pripojení účastníci, atď, atď.......

Citát:
Dojmy tu možno spochybňuješ nie rozumom, ale pseudorozumom (racionalizácia, viď Erich Fromm, 1950). A z dojmov, ktoré takto spochybňuješ, si vytváraš nedokázanú domnienku, napokon aj ty hovoríš, že ide len o možnosť, na ktorú nemáš dôkazy a ani ju dokazovať nemusíš Navyše objektívnu realitu spochybňuješ tým, že sa odvolávaš na vedu a techniku (či ich interpretáciu), ktoré pôsobia práve v tej realite

Odpoveď:
Ale no... Úvahami som spochybnil v našich predstavách bežne zaužívaný status reality. (Dokonca som to nebol ja ale vyštudovaní fyzici, ktorí sú odborníkmi na filozofiu fyziky.) Ukázalo sa, že nie je na tom nič pevné, neexistuje žiaden pevný dôkaz, absolútny, ktorým by si mohol dokázať jej objektívnu existenciu. To súvisí s tým, že ani vo fyzike neexistuje absolútny dôkaz. Taký existuje žiaľ len v matematike.

Citát:
Všetci sa mýlia, ale iste ani ty nie si lietadlo, že? Možno sa v tomto prípade mýliš ty, ak si aj ty človek. Pravda, pokial nie si iba neidentifikovaná duša so zmyslami v GR

Odpoveď:
To je mi ale argument.   Neargumentovali takto aj s Galileom alebo Kopernikom?  

Citát:
Ja:
"Dokazuje sa exaktne."
Krištof:
V rámci GR? Navyše ani ty nedokazuješ exaktne GR, čo je podla teba iba možnosť, ktorú preto nemusíš dokazovať.

Odpoveď:
Dokazuje sa a argumentuje sa medzi osobami a osobám, ktoré majú vedomie. Myseľ je skutočná objektívna realita: en.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk Zvyšok (okolitý svet) môže byť gnerovaný.

Citát:
Do hĺbky sa nad vecami môže zamýšľať aj psychotický autista či solipsista. Háčik je však v tom, že im chýba schopnosť objektívneho myslenia. Prežívajú a myslia viac-menej vo svojom subjektívnom svete a myslení. Niečo podobné sa však do istej miery týka aj človeka, ktorý inak nie je príliš subjektívny, no v určitej oblasti je značne zaujatý (napr. vo svetonázore). (Opäť viď racionalizácia, Erich Fromm, 1950)

Odpoveď:
Zatiaľ si nepreukázal, čo je na tejto veci objektívne. Žiaden pevný bod si nedal. Všetko čo si doteraz popísal sa dá nasimulovať výkonným počítačom. O tom, že je to simulácia by si vedel len preto, lebo by si videl seba, ako sa pripájaš na počítač (k nervovej sústave) a mal teda možnosť porovnať so svojou doterajšou skúsenosťou v našej realite.

Citát:
Niektoré vedecké veci kedysi ľudia nepoznali, nemali poznatky o tom. Ale niektoré veci poznali už aj vtedy, vrátane spomínaného príkladu, že "každý normálny človek predsa vie, že reálny strom je živý telesný organizmus - objekt v reálnom prirodzenom priestore". Na to stačí aj zdravý sedliacky rozum, nie je k tomu potrebná exaktná veda.

Odpoveď:
Rovnako my nemáme dnes poznatky o tom, aká je skutočná podstata hmoty, energie, priestoru.
...Za reálne to považujme len vďaka našim zmyslom. Tie sa dajú ale aj nasimulovať. Tým je spochybnený názor o objektivite našej reality.

Citát:
V kyber priestore PC na displeji je to vždy iba virtuálna grafická formálna glukózy; nie skutočná molekula ako napr. v živej rastline v OR, ktorú môže skutočný človek skonzumovať a ktorá sa môže zapojiť do jeho metabolizmu v telesných bunkách.

Odpoveď:
Kto tu hovorí, že to má skončiť len displejom. Keď budeš mať naprogramované všetky vlastnosti atómov a molekúl, môže započať rast rastliny v kyberpriestore PC. Všetko to bude prebiehajúci program. Keď potom zapojíš k PC všetkých 5 zmyslov (samozrejme tie už budú pre jednotlivé molekuly čiže látky naprogramované), budeš cítiť aj chuť počas jedenia, pocit plného žalúdka, atď... Tvoje telo v takej realite bude tiež vystavané už na báze molekúl, takže všetky procesy (vrátane metabolizmu) budú prebiehať.

Citát:
To už je mimo kyber priestor a mimo displej PC. Robí to už živý chemik v OR s príslušnými materiálmi (uhlíková báza)

Odpoveď:
Keby bola z toho spravená 3D realita a doplnená obsluha pre všetkých 5 zmyslov, chemik by sa pripojil do VR takejto simulácie a mohol robiť všetko tam. Prebiehalo by to identicka s našou realitou. Molekuly by sa správali identicky (veď to v kyber priestore robia už dnes).


67.
označiť príspevok

Krištof
   včera, 21:16 avatar
Nemám teraz čas na konkrétne reakcie, ani som to teraz nečítal, som na ceste od návštevy z iného mesta; len krátko takú celkovú myšlienku k tomu, čo mi zišla na um (píšem na smartfóne):

Kde je istota, že ten systém GR je v podstate práve taký, ako uvádzaš? Totiž že sme všetci len duše so zmyslami, ktoré niekde v Bohu nevedome spočívajú a sme v "ilúzii", ktorú nám Boh generuje do mysle, že máme telo a žijeme pozemský život? Boh nám predsa nezjavil, že je to práve tak a ani Biblia a cirkev nemá také učenie. Keby sme to brali tak nejako "iluzórne", potom tá ilúzia by mohla mať aj celkom iné rôzne podoby. Napr. čo ak je ilúzia aj to, že sme všetci napojení na ten "matrixový" GR systém, zatiaľ čo v skutočnosti je napojená iba tvoja duša, takže Boh iba tebe generuje niečo také do duše? To by znamenalo, že tá "ilúzia" by nebola iba zem a naše telesné životy na nej, ale aj klamný dojem, že je vela duší do toho zapojených. Ostatné duše by napr. mohli byť v nebi mimo ten "Matrix" alebo v rámci nejakej solipsistickej koncepcie by ostatné azda ani nejestvovali. A takto by sa dali vymyslieť ešte iné scenáre, o ilúziách života. Napr. čo ak som ten Boh ja a hrajem sa takto? Samozrejme nezmysel, ale ďalší možný iluzórny príklad, ak by sme to tak brali.

Myšlienka, ktorá je v Biblii, že "všetko v ňom spočíva", alebo to, že na zemi existuje sci-fi film Matrix a PC VR, nie sú žiadne reálne indície ku GR - napr. preto, že podla GR objektívne neexistuje zem, ani ľudia na nej, ani Biblia, ani film Matrix a PC VR. Biblia a cirkev tiež žiadne GR neučí. Film Matrix (a PC VR) tiež nie je o takej náboženskej GR a už vôbec nie konkrétne o tej verzii, ktorú tu prezentuješ.

A vôbec, čo by to bolo za Boha, keby nás takto klamal o živote na zemi a dával by nám takýto GR "Matrix" do myslí? To by nebolo pravdivé ani správne. Vo filme Matrix takto klamali a zneužívali ľudí zlé stroje. Pravý Boh taký nie je a Diabol na to nemá moc.

Koncepcia GR predpokladá klamy či ilúzie o živote, "Matrix" a pod. Tie iluzórne scenáre by však potom mohli mať aj celkom iné podoby a možnosti, než aké predkladáš ty. Teda celkovo je to pochybné, nedôveryhodné a navyše nedokázatelné. Samozrejme, nehovorím o tebe, len o tejto tvojej "koncepcii"


68.
označiť príspevok

Fotoon muž
   dnes, 07:56 avatar
Prečítal som si len prvé vety tvojho príspevku. Skončil som pri tejto. Ďalej som nečítal:

"Kde je istota, že ten systém GR je v podstate práve taký, ako uvádzaš?"

Nikde. Nepochopil si vôbec, v akom duchu píšem. Už to tu opakujem X krát. Skúsim ešte raz:

Nie je možné vyvrátiť ani dokázať možnosť, že žujeme v GR. (Pravdepodobne na to znovu zabudneš a znovu mi budeš po čase vkladať do úst niečo o akejsi "istote".)


69.
označiť príspevok

Krištof
   dnes, 09:13 avatar
Ok, keď chceš. V tom prípade tu je myšlienka k otázke, či je objektívna realita rovnako (ne)dokázatelná ako GR resp. Matrix VR. Niekedy sa pri podobných témach hovorí, že to, či žijeme alebo nežijeme v Matrixe, sa nedá dokázať, takže je pravdepodobnosť jedného a druhého približne rovnaká. Problém síce nie je v tom, že by sa ľudia nedokázali zhodnúť, že sa deje to, čo sa zjavne deje, že sa to deje zjavne tam, kde sa to deje - aspoň zdanlivo. Napr. sedím za počítačom v miestnosti a píšeš tieto slová. Niekto iný o nejaký čas niekde inde na Zemi to číta z PC. Pritom napr. popíja kávu, hraje mu hudba, vedla sú nejakí ľudia atď. To je "praktická" zjavná vec. Na tom sa (normálni) ľudia zhodnú - deje sa to tam, kde to je. Rozdiel je však "filozofický", spočíva v "teoretickej" interpretácii podla nejakej "koncepcie", či sa to naozaj deje v OR alebo či je to iba nejaká matrixovská ilúzia resp. GR zdanie. Dôkaz, že sa to deje v objektívnej realite, je práve v tom, že sa to prakticky zjavne deje. Naozaj to "prakticky" zjavne píšem v tej miestnosti, počúvam pokojnú hudbu z reproduktora, okno je otvorené... všetko zjavne v OR... a niekto iný to o nejaký čas číta z PC, sedí alebo stojí pritom niekde v OR atď. To je praktický dôkaz v prospech objektívnej reality. Deje sa to zjavne a nemožno pri zdravom rozume prakticky dokázať, že je to Matrix; totiž či je alebo nie je to Matrix resp. GR, je otázka iba teoretickej interpretácie, názoru v mysli a pod. Aj teoreticky by sa dalo dokázať, že pravdepodobne sa to deje skôr v OR než v Matrixe alebo GR; ale hlavný dôkaz je praktický, že sa to zjavne deje v OR, na čom sa všetci (normálni) zhodujú, pretože to zažívajú a vnímajú. Hoci teoreticky to dokazovať v prospech OR je už o čosi ťažšie; no rovnako ťažké, ba ešte viac-menej ťažšie je dokazovať teoreticky, že ide len o zdanie Matrixu, GR. V prospech Matrixu alebo GR možno použiť len nejaké teoretické argumenty, že to, čo sa prakticky zjavne deje v OR, je v skutočnosti len to zdanie. S tým však človek - zjavne žijúci v OR - nemusí súhlasiť, tým skôr ak nejde o velmi presvedčivé teoretické argumenty (vs argumenty v prospech OR)


70.
označiť príspevok

Fotoon muž
   dnes, 09:54 avatar
Na všetko je odpoveď v príspevku 66


71.
označiť príspevok

Krištof
   dnes, 10:29 avatar
66. som si prečítal, ale nenachádzam tam k 69. primeranú odpoveď. Platí, že prakticky zjavne žijeme v objektívnej realite, pretože ju zažívame a vnímame. K možnosti, že OR je iba zdanie pochádzajúce z Matrixu VR či GR, je iba teoretická interpretácia zjavnej reality a možno k tomu uviesť len nejaké teoretické argumenty. Sám tvrdíš, že GR nemožno dokázať, nie je to žiadna istota a pod. V prospech OR máme praktické zjavné dôkazy, pretože v nej žijeme a vnímame ju, pričom v rámci diskusie môžeme k tomu doplniť aj teoretické argumenty. GR alebo Matrix je však iba akási filozofická koncepcia, teoretická interpretácia reality bez zjavných praktických dôkazov


72.
označiť príspevok

Fotoon muž
   dnes, 10:43 avatar
Popíš, čo je to objektívna realita a dokáž, že v nej "zjavne žijeme".


73.
označiť príspevok

Krištof
   dnes, 11:09 avatar
Objektívna realita je napr. to, čo sa zjavne prakticky deje v nás (napr. v našom tele) a v našom okolí, pretože to zažívame a vnímame. Na tom sa všetci (so zdravým rozumom) zhodujú. Napr. sedím pri PC a píšem a čítam, počúvam hudbu z reproduktora, na stene sú nástenné hodiny, vedla je kvet v kvetináči, sedí sa mi pohodlne vďaka pohodlnej stoličke atď. Toto zjavne prakticky platí, pretože to zažívam a vnímam, to je praktický zjavný dôkaz; ten slúži samozrejme v prospech platnosti OR, nie VR či GR. Rozdiel je iba v teoretickej interpretácii zjavne prakticky zažívanej a vnímanej OR, či je to naozaj OR alebo či to možno nie je iba zdanie Matrixu resp. VR. Ostatné v 69. a 71. (K zdaniam Matrixu či GR aj 67.)


74.
označiť príspevok

Fotoon muž
   dnes, 11:22 avatar
Citát:
Objektívna realita je napr. to, čo sa zjavne prakticky deje v nás (napr. v našom tele) a v našom okolí, pretože to zažívame a vnímame. Na tom sa všetci (so zdravým rozumom) zhodujú.

Odpoveď:
V dopodrobna vypracovanej virtuálnej realite budeš rovnako zažívať deje v tele, v ktorom v nej budeš prezentovaný. Napr. vezmeš si špendlík a pochneš do prsta svojho tela, ktoré vidíš vo VR. Počítač vygeneruje elektrický signál na príslušných vodičoch, ktoré sú napojené na nervy toho prsta, čím sa zmení akčný potrnciál a vzruch pichnutia je vedený synapsiou cez nervovú dráhu do mozgu. Ucítiš skutočné pichnutie.
....Svoje okolie zažívaš vďaka 5-tim zmyslom. Nič iné v tom nie je. Signály pre všetky tieto zmysly však dokáže generovať aj počítač, keď si pripojený vo VR. (V dopodrobna vypracovanej VR.)

Citát:
Napr. sedím pri PC a píšem a čítam, počúvam hudbu z reproduktora, na stene sú nástenné hodiny, vedla je kvet v kvetináči, sedí sa mi pohodlne vďaka pohodlnej stoličke atď. Toto zjavne prakticky platí, pretože to zažívam a vnímam, to je praktický zjavný dôkaz;

Odpoveď:
Rovnaký počítač, stoličku, pocit sedenia na nej, počúvanie hudby z reproduktora, hodiny, kvet a kvetináč uvidíš aj vo VR. Stačí ich len naprogramovať, umiestniť na príslušné miesto a vytvoriť obsluhu pre všetky zmysly. (PC pripojený cez prevodníky na nervovú sústavu.)

Citát:
ten slúži samozrejme v prospech platnosti OR, nie VR či GR. Rozdiel je iba v teoretickej interpretácii zjavne prakticky zažívanej a vnímanej OR, či je to naozaj OR alebo či to možno nie je iba zdanie Matrixu resp. VR. Ostatné v 69. a 71. (K zdaniam Matrixu či GR aj 67.)

Odpoveď:
Človek pripojený 5timi zmyslymi na GR vníma všetko ako OR.


49.
označiť príspevok

Fotoon muž
   17. 7. 2018, 18:15 avatar
K tomu všetkému je ešte nudné dodať, že napr. zrakový vnem je generovaný elektrickým signálom po absorbcii fotónu rhodopsínom. Je jedno, či tento signál vyvolám drôtikom z vonku. Opsín, ako transmembránový proteín spriahnutý G-proteínom vyvolá v bunke signálnu kaskádu. "Zapnutý" G-proteín aktivuje cGMP fosfodiesterázu, ktorá rozkladá tento cyklický guanosinmonofosfát (cGMP), na otvorený GMP. Keď však v bunke nie je cGMP, spôsobí to uzatvorenie sodíkových kanálov, čo zapŕičiní zvyšovanie membránového elektrického potenciálu. To utlmí synapsie a vedie to zastaveniu produkcie neurotransmiterov. Ich nedostatok spôsobí depolarizáciu membrány nervových buniek v sietnici a vznik akčného potenciálu v očnom nerve. Následne dôjde k dodaniu tejto informácie do mozgu. Celý tento proces sa dá obísť a akčný potenciál v očnom nerve vyvolať drôtikom z PC cez D/A prevodník. Do mozgu potom pokračuje úplne identický vnem, ako keby ho vyvolal fotón svetla na opsínovom receptore. Samozrejme každý očný nerv bude v počítači zastúpený jedným signálom z drôtiku z PC. Takto sa vygeneruje komplexný obraz vnímaný našim mozgom ako skutočná realita.


42.
označiť príspevok

Fotoon muž
   17. 7. 2018, 09:21 avatar
"Podobne by sa dala položiť otázka, či nežijeme namiesto v OR vo sne."

en.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


43.
označiť príspevok

Fotoon muž
   17. 7. 2018, 09:22 avatar


44.
označiť príspevok

Fotoon muž
   17. 7. 2018, 09:29 avatar


2.
označiť príspevok

Scarlette žena
   15. 7. 2018, 15:04 avatar
fermiho paradox ma aj riesenie, ale o to nejde. ono Musk argumentuje aj tym, v simulacii moze ludstvo zit aj dobrovolne. napr, ürave preto aby sme ako civilizacia nikdy nezanikli
Súhlasí kesha1


3.
označiť príspevok

kesha1
   15. 7. 2018, 15:12 avatar
Ponúkam na zhliadnutie tento film zo života mládeže v USA a tiež života žralokov m.youtube.com Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí Scarlette


4.
označiť príspevok

Scarlette žena
   15. 7. 2018, 15:23 avatar
3. fuck yyyouuu . to je picovina  
Súhlasí kesha1


5.
označiť príspevok

kesha1
   15. 7. 2018, 15:49 avatar
Je to síce pičovina, ale tento žáner ( hororové komédie) je super , to uznávaš  


6.
označiť príspevok

Scarlette žena
   15. 7. 2018, 16:44 avatar
5. toto ked ma byt horor, tak balim kufre  
Súhlasí kesha1


17.
označiť príspevok

kesha1
   15. 7. 2018, 17:58 avatar
Haha haha


9.
označiť príspevok

Fotoon muž
   15. 7. 2018, 16:54 avatar
Stúpenci matrixu majú ale jeden problém: svet je stvorený. A je v ňom možný prakticky akýkoľvek zázrak. Trebárz aj, aby kamenie hovorilo (mimochodom, ako sa píše v biblii).  


7.
označiť príspevok

Fotoon muž
   15. 7. 2018, 16:51 avatar
Kesha ty farizej - nespamuj moju tému hovadinami!!!!!!!


8.
označiť príspevok

Scarlette žena
   15. 7. 2018, 16:54 avatar


18.
označiť príspevok

kesha1
   15. 7. 2018, 18:00 avatar
Foton, farizejstvo nespočíva v tomto
Súhlasí Scarlette


10.
označiť príspevok

Scarlette žena
   15. 7. 2018, 16:59 avatar
toto je topic na ktory som cakala cely zivot. ale nie som vo forme, nefunguje mi mozog . ne ne ne ne .... neee ne ne


11.
označiť príspevok

Scarlette žena
   15. 7. 2018, 17:02 avatar
tech.sme.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
ty kks my vlastne neexistuje, to je strasne LOL


12.
označiť príspevok

Slušný človek muž
   15. 7. 2018, 17:09 avatar
Upokojuje sa, existujeme. To je surová realita. 


13.
označiť príspevok

Scarlette žena
   15. 7. 2018, 17:14 avatar
12. daj dokaz ?


14.
označiť príspevok

Slušný človek muž
   15. 7. 2018, 17:17 avatar
Keď sa štipnem, bolí ma to. Keď sa porežem, tečie mi krv.


15.
označiť príspevok

Scarlette žena
   15. 7. 2018, 17:42 avatar
14. to je nic, a okrem ineho uz teraz je dost vymakana mixed - virtual reality. a predstav si este vymakanejsi system, kedy by ti boli implantovane aj spomienky etc. je to v haji, ludia ojebali uz aj turingov test.


16.
označiť príspevok

Temnýmyseľ
   15. 7. 2018, 17:49 avatar
Tak to vidíš děvenko,
já jsem o..bal Fotooona.    
Teda né žeby to bylo nějak težké, jenom že je to blázen. 
Ty taky nevěříš, že já sú peter67?  


19.
označiť príspevok

Scarlette žena
   15. 7. 2018, 18:04 avatar
16. je mi to lahostajne.
Súhlasí kesha1


21.
označiť príspevok

kesha1
   15. 7. 2018, 18:25 avatar
16. Myslíme si, že si asi záhorák. Keďže píšeš, ako by si mjau o kolesko méňe
Súhlasí Fotooon


25.
označiť príspevok

Aranjes žena
   16. 7. 2018, 00:26 avatar
21. Hele ,tak za prvé ..nenavážaj sa do Záhorákú ,lebo Ti rozhodím matrix! ...za druhé mjaukajú akorát tak záhorácké kočky ,Ty experte na myslení ..a za tretí...jak jediný odborník na spisovnú záhoráčtinu na temto fóri,Ti možem odprisahat,že ten človíček z temnú myslú sa pokúšá né o záhoráčtinu ,ale o češtinu...aj to dost blbje  


36.
označiť príspevok

Fotooon muž
   16. 7. 2018, 18:27 avatar
Nešaškuj ! .....


20.
označiť príspevok

veriaci-4
   15. 7. 2018, 18:17

Príspevok bol vymazaný administrátorom.22.
označiť príspevok

Fotooon muž
   15. 7. 2018, 22:18 avatar
Áno, spravil si zo seba blázna.

Ale to sa pri sedlákoch stáva.   

Kto by tvojim klamstvám uveril.   


38.
označiť príspevok

Scarlette žena
   17. 7. 2018, 01:27 avatar
22. ak je to peter67, tak je to dobre falosny clovek. ktory chodi na df teraz robit len bordel a strka sa hentomu do zadku na lipke
Súhlasí Fotooon


24.
označiť príspevok

gabriel pb
   15. 7. 2018, 22:37 avatar
kde sa dvaja bijú, žena dedí


27.
označiť príspevok

Scarlette žena
   16. 7. 2018, 02:31 avatar
OK. ak zijeme v simulacii, za 1. co by mala tato simulacia simulovat (?)
2, znamena to ze aj tento text co teraz pisem je vopred naprogramovany (?)
3, keby sme aj zili v simulacia, tak to bude pravdepodobne nejake chybna beta verzia LOL

Ale aha pozri , io9.gizmodo.com Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


28.
označiť príspevok

Scarlette žena
   16. 7. 2018, 02:37 avatar


29.
označiť príspevok

salbea žena
   16. 7. 2018, 07:06 avatar
v matrixe je kazdy jeden v komunikacii s nimi za nemluvna
takze mi je to velmi smiesne, ked zakladatel temy sa povazuje na tomto moste, ktory ma rozne stupne vedomia za toho, ktory moze druhych osocovat. vid prisp.c22
kazdy jeden ludsky tvor je nemluvna


30.
označiť príspevok

salbea žena
   16. 7. 2018, 07:14 avatar
nema vyznam komunikovat, slovna zasoba ludskeho tvora prizemna, vedomosti ludskeho tvora na urovni arogancie a dusevnej poruchy s mentalnym postihnutim,retardacia genomu, ktory je nezvratny mutaciou DNA
vid.idiotsky geniovia, aspergerov syndrom a atd.
spoznat matrix je pre cloveka nedosiahnutelnym, pretoze imunita ludskeho tvora je naprogramovana docasne a v case na tom danom, ludsky tvor zanikne v pritomnom case pozemskeho casu, ked stvori zarodok matrixu v hmote
clovek sa znici sam presne podla programu matrix


31.
označiť príspevok

salbea žena
   16. 7. 2018, 07:15 avatar
ludsky tvor ma preto uz nezaujima, smrdi, pachne, rozklada sa za ziva, parazituje
avsak iba docasne


32.
označiť príspevok

salbea žena
   16. 7. 2018, 07:30 avatar
nemozem ist uz ani do tesca, na kavu do obchodneho centra je pre mna utrpenim, pach ludi citim na metre, kanaly ludskych vykalov mi zapricinuju abnormalny chtic viac sa na Zem nevratit, tu zijem v stoke
hniloba ludskeho ducha smrdi a pachne hrozne, je to najhorsi horor co prezivama musim a vaic sa sem nevratim
zijem v stoke ludskeho ducha, v stoke najodpornejsieho parazita vsetkych cias


39.
označiť príspevok

Scarlette žena
   17. 7. 2018, 01:28 avatar
32. tak chod zit do jaskyne, kto ta potrebuje ?


40.
označiť príspevok

gabriel pb
   17. 7. 2018, 07:40 avatar
kto sa pýta


33.
označiť príspevok

salbea žena
   16. 7. 2018, 07:31 avatar
zit medzi ludmi je pre mna traumou a obrovskym utrpenim


34.
označiť príspevok

salbea žena
   16. 7. 2018, 07:41 avatar
skoda, ze nemozu jest vonne oleje a pit hektolitre parfemov
mozno by ludia zacali aj vonat, inak smrdia ako kandel
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 17:31,  Dobrý deň. Chcem sa spýtať. Beriem antikoncepciu karhlu. A mám mať tento týždeň menzes...
dnes, 17:31,  Jebni si po papuli!!!!!!!!!!!!!!!!!!
dnes, 17:26,  Pri rôznych smeroch a učeniach je dôležitá otázka najmä dobro a zlo. Aká je tam morálka...
dnes, 17:10,  aktuálne potrebné informácie o tom Zdenkom Pašinským
dnes, 17:07,  Lisamona111 Hľadáte toho podvodníka Tiež ho hľadám Napísal som vám e-mailom
dnes, 17:05,  KOTLEBA na hrad !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
dnes, 17:05,  KOTLEBA na hrad !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
dnes, 17:04,  "Je mariánska úcta biblická?" http://modlitba.sk/?p=2269 - V prvej časti toho textu...
dnes, 17:01,  https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/39165937_10211760198752764_5592088998970392576_n.jp...
dnes, 16:48,  Myslíte si že slúžite Bohu, pričom ste pekne naleteli satanovi.
dnes, 16:41,  A ešte skrz naskrz máte všade vyčapené slobodomurárske znaky.
dnes, 16:26,  Trojjedinosť rozoberať nemienim už sme sa o tom bavili dosť. Ale mam prijímať výklad...
dnes, 16:25,  treba pomenovat veci spravnejsie . tie hovnomety ktore zdiela ardzun či havran...
dnes, 16:19,  bože, gabko, začni užívať predpísané lieky.
dnes, 16:18,  nebudem to googliť, tvoja téma, vysvetľuj, inak na to / teba kašlem
dnes, 16:17,  Vieš, kocúrik, podmienky používania väčšinou obsahujú zákazy a príkazy. Sú na to, aby...
dnes, 15:09,  niekto ano niekto nie
dnes, 15:05,  Torro- to ty tak robíš? Si aSI RIADNY NAIVáčEK hlúpy a rýchly, bez schopnosti niečomu...
dnes, 14:59,  Dokážu sa ľudia v tej kvitnúcej džugngli orientova a nestratiť sa?
dnes, 14:36,  https://www.youtube.com/watch?v=K0gHD1x86xo
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Všetci sme iní, ale všetci sme si rovní.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(367 182 bytes in 0,262 seconds)