Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  filozofia  téma
kategórie:  

Výraz: „Otvorili sa Ti oči“...

26
reakcií
2141
prečítaní
Tému 26. apríla 2015, 12:00 založil J.Tull.

podobné témy:1.
označiť príspevok

J.Tull
   26. 4. 2015, 12:00 avatar
Aký je význam, čo znamená, ak poviem: „... potom sa mi otvorili oči“, pripadne „... otvorili sa Ti oči“; „... otvoria sa Ti oči“... a pod. ...?
Znamená, že budem (budeš, budeme, budú... ) vidieť skutočnosť, pravdu, ktorú som predtým nevidel, bol slepý voči nej... ? že sa mi rozšírilo poznanie, že viem viac ako predtým...
Napríklad môžeme povedať o človeku, ktorý si prečítal Mein Kampf a následne sa stal neofašistom, že sa mu otvorili oči, že sa mu rozšírilo poznanie, že teraz vidí lepšie skutočnosť, pravdu, ktorú predtým nevidel, že sa stal v tomto smere, dokonalejším...?


4.
označiť príspevok

Karola žena
   26. 4. 2015, 12:13 avatar
no že sa ti "rozvidnelo" - rozjasnilo v hlave...akože si už pochopil situáciu, stav , skutočnosť, problematiku a pod., ,..ale to je používaný prívlastok vždy k niečomu, aby si nebol zaslepený, ..

neprisudzuje sa celkom k poznaniu samotnému, ale k vedomstnému poznaniu ako prehľad napr. Main Kampf, ti môže umožniť vidieť veci z iného uhla pohľadu..al k tzomu aj treba iné materiály a ybs i si doíkázal vytvoriť videnie v tejto udalosti.
Súhlasí Apolon


5.
označiť príspevok

dorota
   26. 4. 2015, 12:17 avatar
podla mna to on o sebe moze povedat. ak sa mu zdaju byt arguemnty dostatocne .


6.
označiť príspevok

Lemmy muž
   26. 4. 2015, 12:18 avatar
Áno, či už v kladom alebo zápornom význame.


18.
označiť príspevok

LANVIN žena
   26. 4. 2015, 17:14 avatar
Tak mne sa oči väčšinou otvoria,keď sa zobudím....   
Súhlasí Lemmy


23.
označiť príspevok

Lemmy muž
   26. 4. 2015, 19:01 avatar
Tomu sa hovorí, že sa mu otvorili oči. PŘÍMÉ DŮKAZY O EXISTENCI MIMOZEMSKÉ CIVILIZACE(UFO)


26.
označiť príspevok

hriešnica
   27. 4. 2015, 18:07 avatar
Vždy,keď začneme brať čokolvek ako rutinu, samozrejmosť a niečo čo nám naležite patrí . Je čas sa zastaviť a pozrieť sa nato ešte raz. Sám človek bude prekvapený , kolko starých ,,vecí " dokáže vidieť inak - novo . Pretože všetko je stále v procese tvorivosti. Vohnať to do nejakých obmedzených mantinelov, znamená ubrať tomu možnosť rásť .


27.
označiť príspevok

Lemmy muž
   27. 4. 2015, 18:13 avatar
Tu je príklad na "otvorili sa im oči", vrchnosti: Co ukazala kauza byvaleho trnavskeho arcibiskupa Roberta Bezaka?


2.
označiť príspevok

Oleandra žena
   26. 4. 2015, 12:06 avatar
Ze clovek ziskal dalsiu-novu vedomost, vdaka ktorej hlbsie vidi do danej problematiky..
akoby nadvihol pokrievku na hrnci a tak s istotou zistil, co je vo vnutri.)
Súhlasí Lemmy, Karola, J.Tull, ranexil


3.
označiť príspevok

Patrick91 muž
   26. 4. 2015, 12:12 avatar
ano


8.
označiť príspevok

J.Tull
   26. 4. 2015, 13:13 avatar
Patrick91, čo myslíš pod svojim "ano"
...človek, ktorý prečítal Mein Kampf a následne sa stal neofašistom, tomu sa otvorili oči, rozšírilo poznanie, teraz vidí lepšie skutočnosť, pravdu, ktorú predtým nevidel, stal sa v tomto smere, dokonalejším...?
...tomuto si pritakal? 
... takto to vnímajú aj ostatní kresťania? 


14.
označiť príspevok

Patrick91 muž
   26. 4. 2015, 15:53 avatar
nevieš na čo si sa pýtal?


20.
označiť príspevok

J.Tull
   26. 4. 2015, 18:34 avatar
Patrick91, pýtal som sa aj
"Napríklad môžeme povedať o človeku, ktorý si prečítal Mein Kampf a následne sa stal neofašistom, že sa mu otvorili oči, že sa mu rozšírilo poznanie, že teraz vidí lepšie skutočnosť, pravdu, ktorú predtým nevidel, že sa stal v tomto smere, dokonalejším...?"
...podľa Teba "ano"?


24.
označiť príspevok

Patrick91 muž
   26. 4. 2015, 21:34 avatar
to je iba príklad. Základná otázka v 1. je, čo znamená, keď povieme "otvorili sa mu oči" a znamená to to, že ten človek nadobudol nový pohľad na fakty. Takto dokáže človeka inšpirovať hocijaká kniha.. od svätých kníh až po odpad typu DaVinčiho kód, takže kľudne aj Mein Kampf


7.
označiť príspevok

Lemmy muž
   26. 4. 2015, 12:20 avatar
Je aj výraz: Pravda kole oči

slovakia.humanists.net Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


9.
označiť príspevok

ranexil muž
   26. 4. 2015, 13:15 avatar
Tull...z pohladu daneho jedinca je to mozno otvorenie oci.
Veci na svete su anto, aby si nasli pouzivatela. Popularita roznych veci je rozna. Napr. sex je najpopularnejsi. :D
Súhlasí J.Tull


10.
označiť príspevok

J.Tull
   26. 4. 2015, 14:12 avatar
ranexil Vo svojom výpotku (HĽADANIE SKUTOČNOSTI alebo VECI MEDZI NEBOM A ZEMOU)
som napísal:
„Človek nie je stroj. Je cítiacou bytosťou. Každý sme nejako svojím spôsobom mentálne nastavený. Na základe našich pocitov si vytvárame svoj prvý dojem, ktorému uveríme. Len veľmi ťažko sa ho zbavujeme, aj keď všetky fakty ukazujú, že sme sa mýlili. Podvedome nútime rozum, aby to, čomu sme takto uverili, podporil. Krútime faktom dovtedy, kým tejto viere nezodpovedá, alebo aspoň neodporuje. A podobne je to s každou myšlienkou, názorom, vierou. Naše prvé reakcie na skutočnosť sú viac citové ako rozumové. Čím viac sme na svoju mylnú myšlienku, názor, vieru, citovo naviazaný, tým ťažšie sa dostávame z omylu.“

Podľa môjho názoru, v spomenutom príklade, sa dotyčný stal neofašistom, lebo Mein Kampf vyhovoval jeho cíteniu, fašizmus jeho naturelu... aj keď o sebe môže prehlasovať, že „čítaním Hitlera“ sa mu „otvorili oči“... „výberovo oslepol“ - prestal vidieť skutočnosti, ktoré svedčia proti, odporujú fašistickej ideológii; aj keď ich predtým možno nevidel, teraz voči ním „načisto oslepol“... tak asi sotva možno použiť, v tomto prípade, výraz „otvorili sa mu oči“... platilo by to vtedy, ako písala Karola: „Main Kampf, ti môže umožniť vidieť veci z iného uhla pohľadu“, pritom však neostať slepým voči faktom, ktoré protirečia...


11.
označiť príspevok

dorota
   26. 4. 2015, 14:17 avatar
ale ty pises o inom uz Tull...... jeden pohlad je pohlad jedinca sameho na seba v zmysle , ze sa identifikuje z ideou fasizmu ako "pravdivou" ; a ine je pohlad na neho a vidiet ze sa myli. :-)


12.
označiť príspevok

ranexil muž
   26. 4. 2015, 15:40 avatar
vystihla si to..dodatok som nedal, ani ja vo forme spatnej vazby posudzovaniami inymi jeho "otvoreniu ocu"


13.
označiť príspevok

Scarlet666 žena
   26. 4. 2015, 15:51

Príspevok bol vymazaný administrátorom.15.
označiť príspevok

milicano
   26. 4. 2015, 16:09 avatar
tiež sa o niekom hovorí že je "otvorená hlava" a nemyslí sa tým lobotomia


16.
označiť príspevok

J.Tull
   26. 4. 2015, 17:07 avatar
dorota; ranexil; nerozumiem  Čo mi vyčítate?  Písal som predsa:
"aj keď o sebe môže prehlasovať, že „čítaním Hitlera“ sa mu „otvorili oči“" ...ergo "z pohladu daneho jedinca je to mozno otvorenie oci"
...aj o tomto je téma... ak si myslíme, že sa nám "otvorili oči" (napríklad Main Kampfom, keď sme mu nekriticky uverili tak, že odmietame vidieť všetko to, čo odporuje... prípadne uverili podobne Biblii... pritom si ani neuvedomujeme našu "slepotu" voči protirečiacim faktom... krútime nimi, lebo sme "citovo naviazaní" na Main Kampf, Bibliu, Korán, Oskara Ernsta Bernhardta... ateizmus, komunizmus... atď... potom tiež platí: "otvorili sa nám oči"... ?


17.
označiť príspevok

ranexil muž
   26. 4. 2015, 17:13 avatar
Prepac, nie sme asi dosledni v citani.
Je to trosku chybou zaplav precitaneho na fore.
Súhlasí J.Tull


21.
označiť príspevok

J.Tull
   26. 4. 2015, 18:37 avatar
ranexil, nič sa nedeje...tiež sa mi to stáva... na druhej strane, žiaľ, je málo takých, ktorí si to dokážu priznať (... niečo to o nich vypovedá... )


19.
označiť príspevok

winry žena
   26. 4. 2015, 17:37 avatar
oči sú slepé, aj keď otvorené v mnohých prípadoch...


22.
označiť príspevok

antarctica
   26. 4. 2015, 18:56 avatar
co s tym ?


25.
označiť príspevok

J.Tull
   27. 4. 2015, 10:53 avatar
Patrick91, k „24“ lenže ten príklad bol súčasťou „základnej otázky“...
Napíšem iné príklady. Ešte predtým jedna „opytovacia“ myšlienka... ak si človek myslí, že sa mu „otvorili oči“, kto môže s istotou povedať, že je tomu skutočne tak? Kto je oprávnený určiť, že sa „neotvorili oči“, ale daný človek (čítaním Main Kampfu, Biblie, Koránu, Oskara Ernsta Bernhardta... Dawkinsa, Marxa... ) „výberovo oslepol“ (ako som o tom viac písal v „10“; „16“). Je to Boh...?
Príklad:
„A stalo sa, že keď bol s nimi pri stole, vzal chlieb, povedal požehnanie, potom ho lámal a dával im ho. Vtom sa im otvorili oči, poznali ho, ale on im zmizol.“
Čo keď si dotyčný len mysleli, že sa im „otvorili oči“, pričom ich len mali zastreté smútkom a cudzinca si pomýlili s Ježišom? Lámanie chleba im ho pripomenulo, neuvedomili si, že je to u Židov „bežný“ zvyk a cudzincove pohyby mohli byť podobné, mohli pripomínať pohyby ich učiteľa a v rozrušení i z radosti, že ich milovaný „majster“ je živý (človek ľahko podľahne radostným správam, aj keď sú klamné... ) si nevšimnúť nenápadný cudzincov odchod... mohlo to byť takto, alebo nie? Nemohlo, lebo sú to biblické verše, teda „Slovo Božie“... ? (tento príklad je však skôr otázkou pre tých, ktorí berú bibliu doslovne / Shagara, stefan 5, veriaci-4... )
Iné príklady:
Stane sa, že ubližujeme človeku, o ktorom „vieme“, že nám, alebo našim blízkym urobil niečo zlé... po čase však, na základe pre nás nových skutočností, sa nám „otvoria oči“ a spoznáme, že je nevinným v tom, z čoho sme ho vinili... ako radi by sme naše zlé skutky vzali späť, ale už je neskoro...
Stáva sa, že si dieťa popáli pršteky na rozpálenej žehličke, hoci ho rodič predtým vystríhal, hovoriac, v zmysle: „Nedotýkaj sa žehličky, lebo sa popáliš“. Lenže žehlička je pre malé deti asi takým silným lákadlom (najmä, keď sú na äu upozornené, i keď v negatívnom smere... ), že neodolajú a popália sa. Môžeme v takomto prípade, bez toho, aby sme sa mýlili, povedať „otvorili sa mu oči“ a spoznalo, že žehlička páli a druhýkrát už tak neurobí, dokonca bude viac dbať na to, čo mu rodičia hovoria?...
  
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Za svoje skúsenosti musíme v živote platiť. Ak máme šťastie, dostaneme zľavu.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(95 198 bytes in 0,477 seconds)