Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Úvaha o modernej fyzike a náboženstvách

67
reakcií
2152
prečítaní
Tému 9. decembra 2009, 16:14 založil Petrana.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
09. 10. 2010
83
02. 02. 2011
55
 
 


1.
označiť príspevok

Petrana žena
   9. 12. 2009, 16:14 avatar
Moderná fyzika, mám na mysli hlavne teóriu relativity a kvantovú fyziku, nás núti vidieť svet veľmi podobnými očami ako ho vidí hinduista, budhista, taoista, či hermetik. Čím hlbšie moderná veda vniká do submikroskopického sveta, vidí svet ako systém neoddeliteľných, interagujúcich a ustavične sa pohybujúcich zložiek, pričom človek ako pozorovateľ, jeho vedomie, je súčasťou tohto systému. V priebehu histórie vedy sa ukázalo, že ľudská myseľ je schopná dvojakého poznania: racionálneho a intuitívneho. Racionálne odvodzuje na základe skúseností a schopností, ktoré sú veľmi individuálne a relatívne, závislé od momentálnych okolností, a stupňa vývoja. Intuitívne myslenie sa nedá presne opísať a pochopiť, lebo každé slovo, pojem má len obmedzené použitie. Je ťažké opísať pravú skutočnosť obmedzenými prostriedkami. "Rozpoznaním Toho, čo je nehlučné, nedotknuteľné, beztvaré, nezničiteľné, a takisto bez chuti, stále a bez vône, bez počiatku a bez konca, väčšie než veľké, nemenné - sa človek oslobodí z pažeráka smrti." (Upanišady) Takéto poznanie budhisti nazývajú "absolútnym poznaním", a takéto poznanie nikdy nemožno úplne opísať slovami, lebo sa nachádza za sférami zmyslov a intelektu.


67.
označiť príspevok

postoy-lea
   9. 12. 2009, 21:11 avatar
Petrana Ty si asi na VŠ študovala fyziku, škoda, že takým veciam nerozumiem, lepšie povedané som to neštudovala a teda tomu nerozumiem. Ale možno si to raz naštudujem.


2.
označiť príspevok

Petrana žena
   9. 12. 2009, 16:35 avatar
"Naše normálne bdelé vedomie , čiže to, čo nazývame racionálnym, je len jedným špeciálnym typom vedomia, kým všade vôkol neho, oddelené iba najtenšími stenami sa nachádzajú potencionálne formy úplne iného vedomia." (Wiliam James)Svedčia o tom aj pokusy v oblasti psychológie. A predsa! Z akéhosi neobmedzeného vedomia, nekonečného zdroja inšpirácie čerpá aj naše "rácio", a znova a znova objavuje, formuluje, špecifikuje, a poznáva nové pojmy, a zákonitosti nášho sveta. Nezávislý hmotný svet by bol nemožný bez svojej subatómovej podstaty. Ako vzniká hmota, príroda a celý vesmír objasňuje kvantová fyzika. Teória relativity ukazuje, že absolútny čas a priestor nejestvuje. Všetko závisí od pozorovateľa a jeho úrovne vedomia.


3.
označiť príspevok

dorota
   9. 12. 2009, 16:48 avatar
boze, to zase bude debata.
mozno si to mala radsej nazvat transpersonalna psychologia.


9.
označiť príspevok

Petrana žena
   9. 12. 2009, 16:56 avatar
Myslím, že som to nazvala dobre. 


4.
označiť príspevok

Samson muž
   9. 12. 2009, 16:49 avatar
kvantova mechanika rata aj s jednou, ci viacerymi dimenziami nad nasimi troma poznanymi.
je to len teoria, ale matematicky by to nevychadzalo, ak by sa ratalo len s nasim troj dimezionalnym svetom. Nieje aj v teorii relativity spominany stvrty rozmer? myslim, ze je....
Preto ma udivuje s akym presvedcenim niektori ludia mudruju a pritom vieme, ze nevieme vlastne absolutne nic.. akurat sa dostavame do stadia, kedy si to zaciname uvedomovat-nasu nevedomost.
Moj nazor je taky, ze sa dalej veda ani nedostane.. este cern napovie nieco o strukture hmoty, ale tot vsjo... nedostane sa k tvorivej sile-inteligentnej energii.. ta sa neda merat.. tiez zaujimave, ze sa hmota sprava inak, ked sa pozoruje a ked sa nepozoruje  
Súhlasí Petrana


6.
označiť príspevok

dorota
   9. 12. 2009, 16:54 avatar
stvrty rozmer sa chape cas
tiez ma udivujes svojou nafukanostou


15.
označiť príspevok

A-čko muž
   9. 12. 2009, 17:11 avatar
Stvrty rozmer nemusi byt len cas . Cas je len jeden z vektorov stvrteho rozmeru. Cas je obycajny otrokar nasich troch dimenzii, lebo ideme jeho smerom nech robíme cokolvek.


56.
označiť príspevok

Petrana žena
   9. 12. 2009, 19:14 avatar
Čas - sústava točivých torzných polí, ktoré vytvárajú vhodnú kozmickú energiu pre náš fyzický život. Ignorovať ho počas života nemožno.


16.
označiť príspevok

Samson muž
   9. 12. 2009, 17:11 avatar
he? preco?
.... teória relativity iba nie je schopná opísať presne pohyb v gravitačných poliach, pri ktorom sa teleso dostáva do miest s rôznym gravitačným potenciálom.....
Cas iba ciastocne nahradza chybajuci element.. nieje dokazana uplnost, cize cas to nieje, ale da sa ciastocne pouzit.


5.
označiť príspevok

Petrana žena
   9. 12. 2009, 16:53 avatar
Kvantová fyzika definitívne odmietla Newtonovský mechanistický svetonázor, a to, že hmota sa skladá z určitých pevných stavebných blokov. V novom svetonázore sa vesmír považuje za dynamickú sieť vzájomne spätých udalostí v jednoliaty celok. Hmota sama o sebe nie je ničím. K pojmu energia a hmota, pribudli pojmy informácia a vedomie. Naším telom hýbe naše vedomie, ktoré má schopnosť prijímať, reprodukovať a tvoriť informácie. Nové myšlienky preformulované do slov hýbu svetom. Čo je ich zdrojom?


7.
označiť príspevok

dorota
   9. 12. 2009, 16:55 avatar
BOH.
odchadzam, kokotske temy ma nebavia


10.
označiť príspevok

Petrana žena
   9. 12. 2009, 16:58 avatar
Dorota, u teba je to tiež nafúkanosť, alebo nadradenosť? 


8.
označiť príspevok

Vlado muž
   9. 12. 2009, 16:55 avatar
Uveď príklad rozdielov v správaní.


11.
označiť príspevok

Petrana žena
   9. 12. 2009, 16:59 avatar
Akých správaní? 


12.
označiť príspevok

Vlado muž
   9. 12. 2009, 17:02 avatar
4. bod; Samson: tiez zaujimave, ze sa hmota sprava inak, ked sa pozoruje a ked sa nepozoruje

Tak som ho požiadal, aby uviedol nejaký príklad. Ale nakoľko si ho v tom bode č. 4 vlastne podporila "súhlasom", tak môžeš aj ty pokojne sa pridať, a uviesť nejaký príklad. Keď s ním súhlasíš, iste vieš aj nejaký príklad.


13.
označiť príspevok

Samson muž
   9. 12. 2009, 17:05 avatar
http://www.youtube.com/watch?v=DfPeprQ7oGc Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


tu je to krasne vysvetlene Vlado.


17.
označiť príspevok

Vlado muž
   9. 12. 2009, 17:15 avatar
Čím sa odlišuješ od A-čka? Ničím. Dúfam, že ostatní budete pozornejší, a nenaletíte na každý nezmysel, čo napíšu. Inak, ťažko napísať príklad, si tak naivný, až to bolí. Vieš, čo? Najprv si naštuduj, čo je QED, zober si napríklad do ruky knihu od R. Feynmana, jeho prednášky, a potom dúfam, že nebudeš tárať nezmysly. Bolí ma hlava z toho, ako sa hlúpo vyjadruješ. Veď ty si vôbec nepochopil, čo je kvantová elektrodynamika.


18.
označiť príspevok

A-čko muž
   9. 12. 2009, 17:19 avatar
Vies v com je rozdiel ? Nas zeny bastia, takych ako ty nie..asi v tom a to je jedine co ti vadí.  


22.
označiť príspevok

Samson muž
   9. 12. 2009, 17:27 avatar
hmm to je vsetko Vlado? ak by si napisal, ze nerozumies po anglicky, tak este pochopim, ale toto je detinska reakcia  
Ide o to, ze sa fyzici pokusali robit experiment so spravanim materie-elektronov.. Ziaric namierili na stenu s otvorom, kade mali elektrony prechadzat a za dierou vytvorit stopu.. stalo sa.. za stenou bola priama stopa po priamociarom lete elektronov. Potom pridali na stenu dalsi otvor.. Cize dva otvory vedla seba a ocakavalo sa, ze za stenou budu dve stopy (logicky), ale neboli.. za stenou ostala stopa po vlneni, cize stop bolo viac.. To im neslo dohlavy, tak chceli zistit co sa deje.. ku stene postavili meracie zariadenie a spustili pokus znova s dvoma otvormi, ALE za stenou ostali dve stopy a nie viac stop po vlneni. Ked chceli vediet, ako sa elektron sprava, pretoze nevedeli vysvetlit vlnenie.. chceli ho pozorovat, ale elktron sa zachoval inak, akoby si proste povedal, ze sa zachova logicky ako by sa normalne ocakavalo..
asi tak.


24.
označiť príspevok

Vlado muž
   9. 12. 2009, 17:37 avatar
Povedal si: tiez zaujimave, ze sa hmota sprava inak, ked sa pozoruje a ked sa nepozoruje

Z príkladu interferencie svetla nevyplýva to, čo si povedal. Dobre, uznávam, že sa nevieš vyjadrovať zrozumiteľne. Keby si povedal, že môžeme napríklad v jednej chvíli vedieť hmotnosť elektrónu, ale nebudeme vedieť jeho polohu, a opačne, ak by sme zistili jeho polohu, nevedeli by sme jeho hmotnosť, tak to by som pochopil ako príklad. Ale uviesť interferenciu ako príklad považujem za veľmi pritiahnuté za vlasy. Ale aspoň si ma dostal do obrazu, na čo si myslel, keď si napísal tú nezmyselnú vetu. Však, veriacim je ťažké hneď porozumieť, čo myslia, keď píšu.

Inak, tvoja veta nesúhlasí s tým, čo sa hovorí o interferencii. Ale nech je po tvojom, máš zvláštny slovník, mne jedno, prekvapila ma tá veta, lebo je iste zle povedaná, ale keď si za ňou stojíš, nech!


26.
označiť príspevok

Samson muž
   9. 12. 2009, 17:47 avatar
uff Vlado radsej nic  


23.
označiť príspevok

Petrana žena
   9. 12. 2009, 17:28 avatar
Mám tú knihu od Feyemana. Sám v nej priznáva, že takto "to" funguje, takto sa "to" správa, ale nikto nevie, že prečo! 
Súhlasí Samson


25.
označiť príspevok

Samson muž
   9. 12. 2009, 17:38 avatar
presne tak. nevie nik.. preto sa priklanaju k teorii o inteligentnej energii.. alebo predpokladaju este existenciu castice nesucej informaciu, ale odkial by sa pre BOHA   vzala  


14.
označiť príspevok

bosorka78 žena
   9. 12. 2009, 17:07 avatar
ahojte,
no a teraz si pripadam ako debil
Súhlasí Ónya


19.
označiť príspevok

Petrana žena
   9. 12. 2009, 17:19 avatar
Napríklad neurčitosť a náhodnosť, alebo komplementarita a neurčitosť správania sa kvantových systémov. Pokiaľ určitý kvantový systém nepozoruješ, nachádza sa v superponovano vlnovom stave, čo je vyjadrené vlnovou funkciou častice. Pokiaľ napríklad kvantum svetla nepozoruješ, zaujíma všetky svoje stavy súčasne -potencionálne. Akonáhle je merané, alebo pozorované, je v určitom čase iba v tej pozícii, ktorú práve meriaš. Z toho vyplýva, že pokiaľ kvantá nie sú merané, nevieš prepokladať, aký stav zaujmú.
Súhlasí Samson


20.
označiť príspevok

Ónya žena
   9. 12. 2009, 17:22 avatar
kvanto sem - kvanto tam a mne je to úplne jedno, z toho sa nenajem"))   
Súhlasí bosorka78


21.
označiť príspevok

bosorka78 žena
   9. 12. 2009, 17:25 avatar
ónya, najhoršie je že nemam na to žiadny názor pretože im vôbec nerozumiem, je to otrasný pocit
Súhlasí Ónya


27.
označiť príspevok

Vlado muž
   9. 12. 2009, 17:51 avatar
Bosorka, čomu nerozumieš? Skús sa aspoň opýtať na to, čo nechápeš. Skús položiť otázky. Ja sa zasa pokúsim na ne odpovedať, ale neboj sa, nie tak, ako by ti odpovedal Samson, či Petrana.


29.
označiť príspevok

Samson muž
   9. 12. 2009, 17:58 avatar
Vlado co chces prosim ta vysvetlovat.. ved si napisal totalnu kravinu..
Interferencia je prelinanie vln... to nema nic spolocne s tym, co som napisal ja a co bolo krasne znazornene vo videu, aby si to este lepsie pochopil.. lenze ty si si ho ani nepozrel... inak by ti mozno aspon trosku trklo  


31.
označiť príspevok

Samson muž
   9. 12. 2009, 18:17 avatar
to som hladal zamerne pre teba video, lebo som vedel, ze na moje vysvetlenie by si aj tak mrkotal  


46.
označiť príspevok

Ónya žena
   9. 12. 2009, 18:46 avatar
Vladko, akú má bosorka položiť otázku, keď my dve nevieme o čom točíte .. španielska dedina je šuvix, osobne je to pre mňa veľké neznámo a akosi nevidím zmysel tejto debaty ... je to pre nás nejaký prínos ?


43.
označiť príspevok

Ónya žena
   9. 12. 2009, 18:44 avatar
bosorka ja to isté ..vôbec netuším kde ju a sever a o čom to je ??? jediné slová ktorým rozumiem je racionálny a intuitíévny ale v tejkto súvoslostzi som z toho magor -- čiže neviem klásť ani otázky, lebo magorsky tomu nerozumiem a nemám potuchy čo z toho majú včely. 


48.
označiť príspevok

bosorka78 žena
   9. 12. 2009, 18:50 avatar
onya, chapem ja som sa fyziku učila na chvilu, pretože som jej nerozumela tak mi všetko vypadlo z hlavy. problem je asi ten že si potrebujem veci predstaviť a tu neviem, tak ako som to napisala s tým svetlom...)


28.
označiť príspevok

bosorka78 žena
   9. 12. 2009, 17:58 avatar
celá fyzika je pre mňa neznama...napríklad Samsuš hovoril o stopách po žiariči, ako môže nechať stopu a ako sa to môže dať merať...skúšam si to predstaviť ale ee nejde mi to. a napapríklad Petranke 17:19 som nerozumiela vôbec, teda prve tri riadky určite


30.
označiť príspevok

Petrana žena
   9. 12. 2009, 18:10 avatar
Moderná fyzika má teraz veľmi odlišný prístup k tomu, čo meria a pozoruje. Dospela totiž k presvedčeniu, že všetky teórie prírodných javov, vrátane zákonov, ktoré ich opisujú, sú výtvormi ľudskej mysle! Sú to skôr vlastnosti našej pojovej mapy skutočnosti, ako skutočnosť sama. Všetky prírodné javy sú vzájomne späté. Ak chceme vysvetliť krorýkoľvek z nich, musíme pochopiť všetky ostatné, čo je zjavne nemožné a tak sa opäť natíska otázka z budhizmu: žijeme v ilúzii?
Súhlasí Samson


33.
označiť príspevok

Samson muž
   9. 12. 2009, 18:23 avatar
Ak by to rozluskli, tak by sa clovek stal automaticky bohom.. mal by kluc k hmote.
To sa nestane. Teda par ludom sa to podarilo.. A neprehanam ked poviem, ze taky clovek nadobudne schopnost napr. aj teleportacie.. jednoducho realita pre neho prestava existovat je len stav.
K tomuto uz treba pristupovat zmyslami a otvorenou myslou a nie vedou.. moj nazor.


37.
označiť príspevok

Vlado muž
   9. 12. 2009, 18:29 avatar
Kto rozumie Samsonovi?

Ak by to rozluskli, tak by... To sa nestane. Teda par ludom sa to podarilo.

Tak NESTANE SA, alebo sa to už pár ľuďom PODARILO? 


40.
označiť príspevok

Samson muž
   9. 12. 2009, 18:39 avatar
Vlado, nestane sa tak racionalnym postupom vedy.
Nizsie som pripisal.
K tomuto uz treba pristupovat zmyslami a otvorenou myslou a nie vedou.. aj tak to dosiahne len velmi malo ludi.
Jezis kristus bol jednym z nich.


35.
označiť príspevok

bosorka78 žena
   9. 12. 2009, 18:24 avatar
petranka pojovej?? čo to?
takže sa menia pravidla ?


39.
označiť príspevok

Petrana žena
   9. 12. 2009, 18:34 avatar
pojovej je skrátený výraz pre pojmovú... 


45.
označiť príspevok

bosorka78 žena
   9. 12. 2009, 18:45 avatar
)) na dobre ja to snažila dať do nejakeho slova no nešlo mi to


32.
označiť príspevok

Vlado muž
   9. 12. 2009, 18:17 avatar
Bosorka, ono je to takto: Postupne, ako objavujeme viac a viac o svete, zisťujeme, že pôvodné názory nie sú celkom presné. Napríklad: Newtonová fyzika je platná, ale len zhruba, na naše bežné životné podmienky iste postačí. Ale pokiaľ budeme skúmať mikrosvet, svet atómu, tak tam už prestávajú, presnejšie povedané, podľa Newtonových zákonov by sme sa dostali k veľmi zlým výpočtom, pretože tie Newtonové zákony nie sú až také presné. Na to musela prísť Einsteinová teória, ktorá to lepšie vysvetľuje, tie javy, a zároveň sme zistili, že vlastnosti hmoty, ktoré skúmame, sa nedajú vždy jednoznačne popísať len pomocou jednej teórie. Vznikla ďalšia teória, kvantová mechanika, ktorá v podstate inak opisuje to isté. Kombinácia týchto popisov nám potom v praxi dáva dobre výsledky, to, čo pozorujeme, s teoretickými predpokladmi. A stále sa to upravuje, vlastne sa hľadá nejaká novšia teória, tzv. teoria veľkého zjednotenia, GUT, ktorá by zjednotila elektromagnetickú silnú a slabú silu.

Ale aby som to nekomplikoval, tak jednoducho, napríklad: Ak bežne meriaš kus látky, tak ti je jedno, či tá látka má 1000,000004 mm alebo jeden meter. Zopár drobných sa stratí, aj tak to po ušití nerozpozná nikto. Lebo na tom vôbec nezáleží. Tu by si si vystačila aj trebárs s bežnou "starou" fyzikou podľa Newtona. Ale u atómov, fotónov, napríklad, keď opisujeme udalosti pri svetle, tam by nám pomocou Newtona vychádzali výsledky v rozpore s meraním. Napríklad, dôvod, ktorý viedol k vzniku novej teórie, bol ten, že sme niečo iné namerali pri pozorovaní dráhy Merkúru. Jednoducho, výsledky nesúhlasili s Newtonovou teoriou. Einsteinová, ale kvantová teoria, tie tú pôvodnú, Newtonovú, len upresňujú, lepšie vysvetľujú pozorované javy. Sú jednoducho, presnejšie... ale to neznamená, že teraz sa musíme kvôli tomu vzdať Newtonových zákonov. V bežnom živote si vystačíme aj s nimi.
Súhlasí Natalia


42.
označiť príspevok

bosorka78 žena
   9. 12. 2009, 18:42 avatar
dakujem
ale potom je otazka zas času teda rokov, kedy sa opäť zistí že tieto nove teorie bol nie presne...ako nam pomôže toto meranie ktoreé bude presné na neviem kolko %.
je to vlastne skoro ako nekonečno, vždy vzniknu nove a nove teorie
ja som divna , vobec nechapem ako sa može merať napríklad svetelny rok chapem definíciu, ale ako sa to meralo a predstava toho času je pre mna niečo nepochopitelne...


49.
označiť príspevok

Vlado muž
   9. 12. 2009, 18:53 avatar
Akože nám to pomôže? Veru, veľmi nám to už pomohlo. Až na základe tých novších poznatkov sme dokázali zostrojiť napríklad GPS, navigačný systém, alebo aj trebárs dnešné televízory, rádia... počítače... Poznatky z modernej vedy si nezaslúžia, aby sme ich len tak zhadzovali, že sú také a také... chápem dôvody u náboženských fundamentalistov, že si potrebujú vrznúť do vedy, lebo si myslia, že to podkopáva ich funduš, ale aj tak je v zásade spokojný s novými poznatkami, teda s tým, čo nazývame modernou vedou.


50.
označiť príspevok

bosorka78 žena
   9. 12. 2009, 18:57 avatar
Vladko nezhadzujem ju, ja jej len nerozumiem, je to akoby to bolo niečo nadprirodzené


52.
označiť príspevok

Vlado muž
   9. 12. 2009, 19:05 avatar
Vieš, my sme len užívatelia vedeckých prác. Nemusíme im veľmi dobre rozumieť. Pozri, je to ako s užívaním počítačov. Možno nevieš zapojiť počítače tak, aby medzi sebou komunikovali [internet], možno nerozumieš zdrojovým kódom, ale dokážeš diskutovať, teda využívať "vedu". Nemyslím si, že pre môj život je veľmi nevyhnutné poznať nejakú teóriu relativity. Na vede nie je nič nadprirodzené, ak berieme, že nadprirodzené je niečo, čo je v rozpore s prírodnými zákonmi. Naopak, veda skúma, a zaoberá sa len tým prirodzeným. Čo je "nadprirodzené", to nie je v oblasti záujmu vedcov. Teda, môže byť, časom, v oblasti záujmu psychiatrov, neurológov, ale neuvažujem o tom, že teoretickí fyzik sa bude zaoberať tým "nadprirodzeným". Skôr sa to dá očakávať od fundošov, čo si vymysleli novú akože teóriu boha "tzv. inteligentný dezén".


57.
označiť príspevok

bosorka78 žena
   9. 12. 2009, 19:14 avatar
Myslela som to tak že je to pre mňa neznáma. A čo ty vieš možno aj to nadprirodzené sa raz vysvetlí. Len teraz záleží čo si kto nad slovom nadprirodzené vysvetlí


59.
označiť príspevok

Vlado muž
   9. 12. 2009, 19:17 avatar
Nadprirodzený jav je taký, ktorý je v rozpore s prírodnými zákonmi. Ak by bol nejaký boh podriadený prírodným zákonom, ak by sa správal podľa prírodných zákonov, trebárs aj takých, aké dnes ešte nepoznáme, tak potom by sme museli predefinovať dnešné vlastnosti tých bohov, teda skôr len jedného, lebo teológovia už to zúžili len do jedného boha. Aj ich teórie sa vyvíjajú.


62.
označiť príspevok

bosorka78 žena
   9. 12. 2009, 19:35 avatar
no ja v boha neverím ale v niektore nadprirodzene javy ano)) ale chapem čo si chcel povedat


63.
označiť príspevok

Vlado muž
   9. 12. 2009, 19:36 avatar
Ktorý jav poznáš, že je v rozpore s teraz známymi zákonmi?


64.
označiť príspevok

bosorka78 žena
   9. 12. 2009, 19:39 avatar
no na to zabudni a budem na posmech, nehrozí...
Súhlasí Vlado


34.
označiť príspevok

Petrana žena
   9. 12. 2009, 18:23 avatar
Nedôvera v zmyslové poznanie a logické myslenie je napríklad v taoizme silnejšia než v ostatných náboženských filozofiách. Je založená na skalopevnom presvedčení, že ľudský intelekt nemôže Tao - zvrchovanú myseľ nikdy pochopiť: "Pes sa nepovažuje za dobrého preto, že dobre breše a človek sa nepovažuje za múdreho preto, že rozumne hovorí...Polemika je dôkazom toho, že jasne nevidíte." (Čuang-c)


36.
označiť príspevok

Mortiis
   9. 12. 2009, 18:27 avatar
Skrátená verzia Vlada mnou interpretovaná: Newtonovou fyzikou dokážeme rátať mikrokozmos; jednotlivé disciplíny kvantovej teórie rátajú (teoreticky) makrokozmos.
Tieto čísla (mikrokozmosu a makrokozmosu) sa tak líšia, že ich nie je možné zlúčiť. Keby sa našiel kompromis, vedci by dostali odpovede na niektoré doteraz nezodpovedané otázky - to je hypotéza.


38.
označiť príspevok

machine
   9. 12. 2009, 18:31 avatar
naopak s tým mikro a makro...


41.
označiť príspevok

Mortiis
   9. 12. 2009, 18:41 avatar
Môže to byť aj naopak, ak myslíš mikro etymologicky - teda zaoberanie sa časticami atomu (mikročasticami). Ja som to myslel ako človek-mikrokozmos (proste úkony klasickej mechaniky, v ktorej nie sú kvantové javy) a makrokozmos (vesmír).
Ale nehádam sa, je to len moja úvaha.


44.
označiť príspevok

myrai žena
   9. 12. 2009, 18:44 avatar
ohladom makro a mikro sa oplati co to precitat od Makoto Kobajasi..viac nenapisem a nemudrujem,bo nechcem byt vdaka Vladovi a spol.za tu sibnuteho debila


47.
označiť príspevok

bosorka78 žena
   9. 12. 2009, 18:47 avatar
ahoj myrai, neboj v tejto otazke za vačšieho debila ako som ja nemôžeš byť ) a ńemyslím si že ak máš niečo na jazyku mala by si byť ticho
Súhlasí Ónya


51.
označiť príspevok

Petrana žena
   9. 12. 2009, 19:05 avatar
Keď sa pozrieme na sedem základných zákonov hermetizmu, na ktorých je postavená celá náboženská filozofia starého Egypta a Grécka, súvislosť s modernou fyzikou je až zarážajúca:
1. Zákon mentalizmu: Všetko je myseľ!- vedomie
2. Zákon zhodnosti: Ako hore, tak dole, ako dole, tak hore!- Všetky fyzikálne a chemické zákony platia v celom vesmíre rovnako.
3. Zákon vibrácií: Nič sa nenachádza v kľude, všetko sa pohybuje a všetko vibruje! - viď QED
4. Zákon polarity: Všetko je podvojné, všetko má dva poĺy, všetko má svoj opak. Každá pravda je len polopravdou, a všetky paradoxy možno vyriešiť. - plus, mínus, kladná a záporná energia, a pod.
5. Zákon rytmu: Všetko má svoj príliv a odliv. Pohyb kyvadla sa prejavuje vo všetkých javoch. Miera zhupnutia kyvadla doľava je rovnaká ako miera zhupnutia kyvadla doprava. - princíp akcie a reakcie.
6. Zákon príčiny a následku: Každá príčina má svoj následok, a každý následok svoju príčinu. Všetko sa deje v súlade so zákonmi, náhoda je len nerozpoznaný zákon. - kauzalita
7. Zákon pohlavia: Všetko má pohlavie, všetko má svoj ženský a mužský aspekt. Existencia pohlavia sa prejavuje na všetkých úrovniach existencie. - Iba na základe rozdielnosti pohlavia a polarity vôbec je zaručený kolobeh života.


53.
označiť príspevok

Vlado muž
   9. 12. 2009, 19:07 avatar
A platí aj 8. zákon? Ako vľavo, tak i napravo.


54.
označiť príspevok

Vlado muž
   9. 12. 2009, 19:08 avatar
Keby okolo Zeme neobiehal Mesiac, mali by sme tu príliv a odliv?


58.
označiť príspevok

Petrana žena
   9. 12. 2009, 19:17 avatar
Keby oklo Zeme neobiehal Mesiac, moria by sa vyliali. Zákon č.6. 


60.
označiť príspevok

Vlado muž
   9. 12. 2009, 19:21 avatar
Nezmysel, že by sa vyliali. A prečo č. 6? Ako sa môže neexistencia nejakého telesa okolo Zeme chápať ako nejaký dôsledok, dôsledok čoho? Veď ja nehovorím o tom, že niekedy predtým by Mesiac obiehal okolo Zeme, a časom už by neobiehal. Nevieš si predstaviť situáciu, že Zem by vznikla tak, že by nemala žiaden satelit? Od samotného začiatku vývoja Zeme. A tak sa na toto pýtam, keby Zem vznikla bez Mesiaca, či aj tak by si mala zákon o prílive a odlive.


55.
označiť príspevok

Ónya žena
   9. 12. 2009, 19:09 avatar
Petrana tak tomuto už lepšie rozumiem.. veľmi múdre "zákony". 


61.
označiť príspevok

Petrana žena
   9. 12. 2009, 19:32 avatar
č.6O: netuším, skús popátrať v google.


65.
označiť príspevok

J.Tull
   9. 12. 2009, 20:00 avatar
... najprv som ani nechcel reagovať. – mám málo času /narýchlo/ a budem sa opakovať
Kvantová teória 1. časť
Kvantová teória 2. časť
Priestor a čas
...prírodné, alebo ak chcete, božie zákony, podľa ktorých sú veci, vesmír, nútené, sa správať, neexistujú.
„Newton odmietal prijať neexistenciu absolútneho priestoru hoci vyplývala i s jeho zákonov a veril v absolútny čas. Einsteinove teórie prišli s revolučným chápaním priestoru i času a presnejšie opisujú vesmír. Vesmírne telesá sa však neriadia matematikou Tycho de Brahe, ani Keplerovými, Newtonovými, či Einsteinovými teóriami; „veci“ sa neriadia, javy sa nedejú podľa nejakých zákonov, ktoré stoja mimo nich, nad nimi. „Svet koná“ len v rámci svojich možností, ktoré vyplývajú z jeho štruktúry. „Veci“ sa menia, „javy sa dejú“ len v intenciách svojho zloženia s ohľadom na iné „veci“ a „deje“, ktoré na seba vzájomne pôsobia; a toto všetko sa ľudia snažia pochopiť a čím presnejšie opísať zákonmi. „Prírodné zákony“ nie sú nejakými normami podľa ktorých sú „veci“ nútené sa správať. Pomocou nich popisujeme deje, vzťahy, prírodu a pomáhajú nám zorientovať sa, dokonca mnohé z nej i ovládať, využívať. Napríklad Newton dobre popísal gravitáciu, ale Einsteinova teória je presnejšia; telesá sa však nepriťahujú preto, že existuje nejaký gravitačný zákon. Človek nedokáže, bez použitia „strojov“ lietať, lebo mu vtom bráni nejaký zákon, ale preto, že na to nie je „vybavený“ dokáže a koná len v rámci svojej „výbavy“... obdobne sa z kačacieho vajíčka vyliahne káčatko, z tekvicového semienka vyrastie tekvica, nie preto, žeby tu boli nejaké kačacie, tekvicové zákony. V kačacom vajíčku je obsiahnutá „možnosť“ vyliahnutia káčatka a nie krokodíla a v tekvicovom semienku „možnosť“ tekvice a nie jablka.
... stojí za zamyslenie: ak neveriaci nerozumie, nechápe, povie neviem, ale možno to niekedy budem vedieť a hľadá. Ak veriaci nerozumie, nechápe, povie za tým je „Boh“ a finito. ...mno a ešte označí neveriaceho za človeka bez fantázie.
 
Súhlasí Vlado, Natalia


66.
označiť príspevok

Ivan V
   9. 12. 2009, 20:08 avatar
 
pekný úryvok - Fritjof Capra: „TAO fyziky": www.frantiskani.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí Petrana


68.
označiť príspevok

Petrana žena
   10. 12. 2009, 23:44 avatar
Ďakujem Ivan V, za peknú bodku do tejto témy. 
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 14:51,  https://scontent.fbts7-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/126941640_787396595141965_3493148176704347511_n.j...
dnes, 14:50,  https://scontent.fbts7-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/126941640_787396595141965_3493148176704347511_n.j...
dnes, 14:48,  Ako sme sa dali obabrať...
dnes, 14:48,  Mozes sa ojebovat sam
dnes, 14:46,  prejavuješ sa tu ako veľmi nerozumný
dnes, 14:45,  https://scontent.fbts7-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/127557187_10207583083531988_5658163604257008838_n...
dnes, 14:45,  teoma daj o tom temu.....pekne si Shagaru usvedcil....
dnes, 14:45,  59, ....... to je len prvý krok. Potom treba v súlade s ním aj konať a vytrvať v tom až do...
dnes, 14:44,  ty nevieš čo je mudrosť havran....sorry....je to sčítanosť?.....Nie....je to mudrosť z...
dnes, 14:43,  *39 *39 ... Ja že má niekto niečo proti papežovi. ..
dnes, 14:43,  58, ...... to nie je Shagarov svet. Tak učí Biblia. A Boha hádam nebudeme súdiť, .... lebo...
dnes, 14:42,  V čase pandémie 1,1 milióna ruských občanov dostalo pokuty v celkovej sume 1,7 miliardy...
dnes, 14:41,  Osvietený blikáč, Lemmyj vie, že na teba žiadna argumentácia nezaberá, lebo to by si...
dnes, 14:40,  Aj do slovenského informačného priestoru sa dostali vyjadrenia Alexandra Lukašenka o...
dnes, 14:39,  ondrík , ty to potrebuješ najviac a nehab sa postaviť ako prvý u sv.Petra, leď rozdával...
dnes, 14:38,  Po skončení II. svetovej vojny bol európsky kontinent rozdelený „železnou oponou“ a...
dnes, 14:38,  Kazdy nech sa rozhodne ,,, nie nasilu presviedcat
dnes, 14:38,  sám to nerobíš vodu kážeš víno piješ
dnes, 14:37,  Amerika diktujúca svetu, to je také nadnárodné :)
dnes, 14:36,  djjaro to celkom nejde, može sa to stať ale je treba tomu dopomôcť.....znovuzrodení ludia...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Čo si nevysvetlil slovami, palicou nevyjasníš.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(201 814 bytes in 1,021 seconds)