Ísť na začiatok.
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  politika  téma
kategórie:  

Tak rozmýšľam...

45
reakcií
543
prečítaní
Tému 4. decembra 2022, 11:43 založil Nadja.

podobné témy:1.
označiť príspevok

Nadja žena
   4. 12. 2022, 11:43 avatar
Rusko muselo mať neuveriteľné zásoby munície a zbraní, ak celý svet dodáva Ukrajine toto všetko a Rusko vie, ako pripomína Havranko, držať krok. Netreba sa čudovať preto, že Rusko používa zastarané neefektívne zbrane, lebo efektívnejšie, ako mať plné sklady zbraní, je ich použiť. A pravdepodobne aj toto vedomie množstva zbraní umožnilo Putinovi poňať myšlienku, že zvíťazí. Europa si vajatala v nádeji, že zbrojiť už nebude treba, resp. minimálne, na čo sa USA aj sťažovali, a vlastne keby nebolo dodávok zbraní z USA, Putin si mohol zaberať štát po štáte, ako by sa mu páčilo... Preto aj Rusko nemôže bojovať modernou strategiou, teda len proti vojenským cieľom, lebo na to nemá zbrane. Nie, že by chcelo terorizovať, ale jednoducho nevie inak...
Súhlasí Scarlette


2.
označiť príspevok

Starý chren muž
   4. 12. 2022, 12:01 avatar
iba tak rozmýšľam. Celý svet nedodáva Ukrajine toto všetko. Ak by CELÝ svet dodával, zrejme by už vojnu vyhrala. Zober si napríklad, že nedodáva celá Čina s 1,5 miliardou obyvatelov, celá India s 1,4 miliardou obyvateľov,celá južná Amerika, Japonsko, celé Rusko so zvyškom Ázie, celá Afrika okrem možno Juhoafrickej republiky, celé Madarsko. Ak som niektorú krajinu, co nedodáva, vynechal, tak sa ospravedlňujem. Odhadujem, že zbrane Ukrajine dodáva možno pätina sveta rozlohou a ešte menšia casť, čo sa týka počtom obyvateľov.


3.
označiť príspevok

Nadja žena
   4. 12. 2022, 13:24 avatar
No dobre, jasne. Ale ono stačí to, že Europa skrátka nie je schopná sama sebe zabezpečiť mier... Potrebuje na to USA, a to sa môže veľmi rýchlo zmeniť po nástupe napr. Trumpa. Západ si myslel, že sa už bude len pekne ekonomicky spolupracovať, a jeden štát to vie rozhodiť ako domček z karát. A vlády sa menia, o pár rokov môže byť aj v Eu všetko inak...


4.
označiť príspevok

Scarlette žena
   4. 12. 2022, 13:26 avatar
2. zrejme sa jedna o eufemizmus . ako z kazdeho svetoveho kuta prudi pomoc ukrajine  
samozrejme nestaci zbrane len skladovat , prinajmensom je nutne tie zbrane aj udrzovat ,( ak nie modernizovat ) a nato je treba tiez vyclenit nemale financne prostriedky .
Súhlasí Nadja


6.
označiť príspevok

havran
   4. 12. 2022, 14:41 avatar
Nadja toľko rozporností v jednom odstavci. Havran si nepletie to čo vie s tým čo chce. Chápeš aký je v tom rozdiel? Argumentovať nádejami a v praxi konať úplne protichodne je aká logika? Ž Rusko bojuje tak ako vravíš je vlastne pre koho zle? Neber to ako na jeho obhajobu, ale uvažuj reálne a logicky. To , že ako vravíš "nevie inak" , očakávala by si že efektívnejšie? Teda čo chceš ? Prepáč , ale ty naozaj miešaš svoje pocity a túžby s realitou. Aj Starý Chren ťa na to upozorňuje. Kež vyzývačš k spoločnej motlitbe za Ukrajinu to je v poriadku ale nepleť si to s hodnotením reality. No si zlaté milé srdiečko , ale rozmýšľa sa niečím iným.


12.
označiť príspevok

Nadja žena
   5. 12. 2022, 18:33 avatar
Havranko, a povedz, čo chceš?
Neviem v čom si protirečím, napíš.


13.
označiť príspevok

havran
   5. 12. 2022, 18:45 avatar
Nadja ako si na to prišla , že niečo chcem? Ešte si pár krát prečítaj "5" , je tam všetko dosť jasne napísané. Môžem ti však napísať s čím by som v tvojom príspevku aj súhlasil. Povez mi , ktoré sú tie každé svetové kúty. Slovensko menovať nemusíš , to som už zarátal.


14.
označiť príspevok

Nadja žena
   5. 12. 2022, 18:48 avatar
Píšeš: " Havran si nepletie to čo vie s tým čo chce."

Preto sa pýtam, čo chceš... je tak ťažké pochopiť súvislosť a nie ma zasa znosiť pod zem, že si mám tvoj príspevok čítať ešte 100x?


15.
označiť príspevok

Nadja žena
   5. 12. 2022, 18:49 avatar
5/:
mimochodom mam tu prave clanok s vyjadrenim finskej premierky .
mimochodom mam tu prave clanok s vyjadrenim finskej premierky .
mimochodom mam tu prave clanok s vyjadrenim finskej premierky .
mimochodom mam tu prave clanok s vyjadrenim finskej premierky .
mimochodom mam tu prave clanok s vyjadrenim finskej premierky .

Prečítala som viackrát, ok?


18.
označiť príspevok

havran
   5. 12. 2022, 19:10 avatar
Nadja dobre , dobre Nádienka stačí je to ok. Vieš v tej ´6´ sa ti snažím vysvetliť , že realitu si nemôžeš vymodiť , za to sa musí bojovať. Tento stret na Ukrajine je historický úplne nový v tom, že USA si povedali , že nastal ten rozhodujúci čas, keď "teraz , alebo nikdy" Však vyhnali tých Rusov z NDR , rozpadol sa blok Waršavskej zmluvy , posvätil to Bača z hôr , Ukrajina získala nezávislosť. Tak čo ešte chýba? No predsa Moskva. Ver, že mne to môže byť jedno , len problém je v tom , že putinovcom to jedno nie je. Teraz to už chápeš. A povedz mi ako sa mám vyjadriť , aby si bola spokojná? Vojnu proti ukrajine som už niekoľko krát neschválil , ale ako vidíš, Putin na to kašle. Tak čo s tým urobíme?


17.
označiť príspevok

Nadja žena
   5. 12. 2022, 18:57 avatar
To chceš ako povedať, že Putin začal vojnu preto, aby mohol prezbrojiť armádu?


19.
označiť príspevok

havran
   5. 12. 2022, 19:13 avatar
Nadja prepáč , ale som úplne vyvedený z konceptu , keď si to tak pochopila. Nedivil by som sa , keby sa takto opýtal qwert, ale ty? To si robíš zo mňa kozy?


20.
označiť príspevok

qwert
   5. 12. 2022, 19:34 avatar
dedku ty si mimo.....ruska škola ti pokaličila rozum......pokrok v analýze dedku nevidím....dialektika sa nam zašprajcovala   


22.
označiť príspevok

Nadja žena
   6. 12. 2022, 10:34 avatar
Havranko, voláš teda po tom, aby USA dodávali do Ukrajiny najnovšie zbrane, ktoré nemajú ani samy? Veď to je nereálne, ani Slovensko tak nereaguje a poslalo na Ukrajinu staršie zbrane sovietskej výroby... A to nič lepšie ako Zuzky vyrábať ani nevieme. Keby nás Putin napadol a my sa chceli brániť (bez členstva v NATO) , hm... o tom ani radšej nerozmýšľať. Jedine ho privítať s otvorenou náručou, ak by sme chceli prežiť.
Otázka, čo vlastne chceš, je namieste. Veď ty píšeš jedno a vydávaš protichodné signály. Nerozumiem, tak chceš aby zvíťazil Putin alebo aby musel odísť z UA? Sám od seba to neurobí, to je jasné.


39.
označiť príspevok

havran
   6. 12. 2022, 16:45 avatar
Nadja robíš akési rýchle presmyčky, V pá riadkoch . Vidím, že ti robí problém dialektické uvažovanie a preto ty vidíš protichodné signály. Prosím ťa prečo si myslíš , že keď tu s tvojím videním vecí nesúhlasí, automaticky ti zasvieti v hlave kontrólka: "aha putinovec"? Vieš najviac sa bavím na takých detinských skrakách. Predsa , keď nesúhlasím s tvojim názorom , to neznamená , že obhajujem Putina. To môže znamenať , že sa v tom strácaš.


40.
označiť príspevok

qwert
   6. 12. 2022, 17:00 avatar
hlavne že sa ty nestracas v tej svojej chorej dialektike.....vidieť do prehnitej komunistickej gebule je nadludský výkon....


42.
označiť príspevok

Nadja žena
   6. 12. 2022, 17:02 avatar
QWERT, trocha úcty k človeku, nech má akýkolvek názor... keby si sa narodil v Rusku, tak položíš za Putina aj život :D ale no, chápeš...


43.
označiť príspevok

qwert
   6. 12. 2022, 17:15 avatar
Vies ja sa rusom necudujem, su naozaj pod vplyvom dezinformacii, dokonca mam tu cest pracovat s bielorusom, ktorý tvrdi, že EU je spatna dokonca aj teraz...s invaziou akotak suhlasi...ale on za to nemože...tolke roky hltal dezinfo......ale ked tu vidim smradlaveho komunistu smrdiet na slovensku, ktorý ma možnost si overovat info...a stejne je taký istý ako ten bielorus...tak dostane odo mna take hovado vyžrat......zažili sme rok 68, zažil to aj nas dialektický červený idiot....a furt nevie kde je sever....ja ho tam dotlacim lopatou...nech nesmradi tu na akej takej demokracii....je to jasné?   


41.
označiť príspevok

Nadja žena
   6. 12. 2022, 17:00 avatar
No veď, strácam, a preto sa pýtam, čo vlastne chceš ... aj tak si neodpovedal.


7.
označiť príspevok

Znuvuzrodený kresťan1 muž
   5. 12. 2022, 13:04 avatar
"Rusko muselo mať neuveriteľné zásoby munície a zbraní, ak celý svet dodáva Ukrajine toto všetko a Rusko vie"

Celý svet nie, veľké štáty ako Cina, India, Rusko nie. A tie štáty čo zbrane dodávajú, tiež nedodávajú všetko čo majú, ale len časť z týchto zbraní.
__________

"Europa si vajatala v nádeji, že zbrojiť už nebude treba, resp. minimálne"

Hmm, ked si pozrieš výdavky na zbrojenie od štátov Europy, tak je to 10 násobne viac než výdavky Ruska, čiže nie je pravda že tieto štáty zbroja minimálne.... my ako SVKK napríklad dávame na zbrojenie 2% HDP, 2 miliardy eur ročne, čo nie je málo.


8.
označiť príspevok

havran
   5. 12. 2022, 18:22 avatar
Znuvuzrodený kresťan1 - pokúsim sa odhadnúť materiálnu silu Ruska , EU a USA. vychádzajme z toho , že Slovensko je kdesi na chvoste v EU /nie na konci/ a 2 percenta sú cca 6 mld EU máme 5 mil. obyv v hrubom porovnaní by celá eu mohla zvládnuť zainvestovať do vojny Ukrajina -Rusko 60 mmiliard , USA asi 120 miliard = 180 miliard. Toto Rusko ekonomický nemôže vyvážiť. Vari to financuje Čína, India Brazília a ďalšie krajiny sveta , ktoré vraj odsudzuje celý svet? Skúste mi to vysvetliť. to nemá logiku.


11.
označiť príspevok

Nadja žena
   5. 12. 2022, 18:29 avatar
V číslach je to takto:

Rozpočet na zbrojenie v roku 2021
Suma v USD Krajina
801 mld USA
293 mld Čína
77 mld India
68 mld Veľká Británia
66 mld Rusko
57 mld Francúzsko
56 mld Nemecko
32 mld Taliansko
4 mld Česká republika
1,8 mld Slovensko


16.
označiť príspevok

havran
   5. 12. 2022, 18:52 avatar
Nadja je tu taká malá chyba. Naozaj si myslíš , že to sú sumy , ktoré sa podieľajú na financoví vojny Ukrajincov proti Rusom? Súhlasím, s tebou , ži ide o to , koľko sa venuje na vojnu. No všetci tí vojnoví menežéry vidia obrovskú príležitosť ako prezbrojiť vlasnú armádu. Keď to takto vidíš, potom je realita celkom iná.


23.
označiť príspevok

Nadja žena
   6. 12. 2022, 10:37 avatar
Čo si ja myslím, je úplne irelevantné
USA môžu prezbrojiť svoju armádu s tým rozpočtom môžu, kedy chcú. Dávať zbrane na UA je v dôsledku platobnej neschopnosti UA podobné, ako ich hádzať do oceánu... nie, je to drahšie, musia ich odviezť do Ukrajiny.


25.
označiť príspevok

Znuvuzrodený kresťan1 muž
   6. 12. 2022, 13:10

Príspevok bol vymazaný administrátorom.30.
označiť príspevok

Nadja žena
   6. 12. 2022, 13:50 avatar
26 - "V Rusku stojí výroba tanku 2 miliony eur. Vo Francuzsku a v Británii ten istý tank by stál 4 miliony eur."

A dôkaz? Z čoho vychádzate? Vo Francúzsku sa vyrábajú ruské tanky?


24.
označiť príspevok

Znuvuzrodený kresťan1 muž
   6. 12. 2022, 13:03

Príspevok bol vymazaný administrátorom.26.
označiť príspevok

havran
   6. 12. 2022, 13:12 avatar
Znuvuzrodený kresťan1 je jasné , že chápeš ale kladieš otázku tým pár premúdrelým mudrákom. Jasne tým odhaľuješ ako sa pomocou výdavkov na "obranu" okráda národ. Je jasné , že všetky nitky po ktorých odchádzajú nie len naše peniaze sa zbiehajú v USA a to na tom zarába. Len by som chcel vedieť koľko zarobí USA na tých investovaných 801 miliard. Je jasné , že masí byť odbyt vojenskej produkcie a na to treba vytvárať podmienky strachu vo svete.
Súhlasí qwert


28.
označiť príspevok

Znuvuzrodený kresťan1 muž
   6. 12. 2022, 13:47 avatar
"Je jasné , že všetky nitky po ktorých odchádzajú nie len naše peniaze sa zbiehajú v USA a to na tom zarába"

Chceš teda povedať že rozpočet na obranu ide do kapsy USA ? A prečo by tak SVK robilo ?

" Len by som chcel vedieť koľko zarobí USA na tých investovaných 801 miliard."

O akých investovaných 800 miliárd tu hovoríš ? Píše konkérnte


32.
označiť príspevok

qwert
   6. 12. 2022, 15:37 avatar
Jasne, podla šervenej komunistickej svine, ktorá hnije na Slovenskum platí.

"Je jasné , že všetky nitky po ktorých odchádzajú nie len naše peniaze sa zbiehajú v USA a to na tom zarába"

Havrane havrane , ty dedku prehnitý...patríš za Ural, alebo na smetisko....vyber si


33.
označiť príspevok

Starý chren muž
   6. 12. 2022, 16:05 avatar
Tie dve miliardy idú na všetko, čo sa týka armády, teda na platy, opravu techniky, pohonné hmoty, výstroj vojakov, stravu, elektrinu a plyn, strelivo, zbrane. Na nákup novej techniky až tak veľa potom nezostáva.
Súhlasí havran


34.
označiť príspevok

qwert
   6. 12. 2022, 16:15 avatar
my mame dnes v podstate lacnu ochranu.....za totality islo na zbrojenie ovela vatsie percento.....


35.
označiť príspevok

Starý chren muž
   6. 12. 2022, 16:21 avatar
Odpovedal so ZK, prečo máme 50 tankov a nie 600.


36.
označiť príspevok

qwert
   6. 12. 2022, 16:24 avatar
ja viem....len som dodal, že dnes mame v podstate lacnu ochranu.....POdla jarabaka este aj na tom USA zaraba....


37.
označiť príspevok

havran
   6. 12. 2022, 16:26 avatar
Starý chren tah je to ako vravíš aj s tými americkými 801 miliardami. No dopočítať sa ako je to s americoku štatistikou sa nikto ai nedoráta.


38.
označiť príspevok

qwert
   6. 12. 2022, 16:31 avatar
to ruske statistiky su prehliadnejsie vtaku jarabáku


45.
označiť príspevok

havran
   7. 12. 2022, 12:10 avatar
qwert ukáž mi , ktorá krajina má prehľadnú štatistiku o vojenských výdajoch.


46.
označiť príspevok

Nadja žena
   7. 12. 2022, 13:45 avatar
Havranko, ale to TY si napísal: "dopočítať sa ako je to s americoku štatistikou sa nikto ai nedoráta."

Nakoniec si sa sám dobral k tomu, že sa nik nedoráta pri nijakej krajine. Tak prečo to vôbec spomínaš pri len jednej z krajín? A potom sa čuduješ, že tieto prejavy chalani vyhodnotia ako nepriateľské. Veď to úplne kričí... Odsudzuješ agresiu Ruska, ale to USA potrebujú prezbrojiť atď, toho je spusta, čo upozorňuje na to, že nie si úprimný...
Súhlasí qwert


10.
označiť príspevok

Nadja žena
   5. 12. 2022, 18:27 avatar
Akou časťou príjmu prispievame na armádu

Počet obyvateľov nie je jediným faktorom ovplyvňujúcich výšku investície do zbrojenia. Rovnako dôležitou je ochota vlád vyčleniť percento z HDP, teda podiel z bohatstva.
Podiel HDP Krajina
6,6% Saudská Arábia
4,1% Rusko
3,5% USA
2,7% India
1,9% Francúzsko
1,8% Slovensko
1,4% Česká republika
1,3% Nemecko


44.
označiť príspevok

Fotón
   7. 12. 2022, 08:32 avatar
Z detskej izby sa zdá byť všetko ružové, že.
Súhlasí qwert


5.
označiť príspevok

Scarlette žena
   4. 12. 2022, 13:27 avatar
mimochodom mam tu prave clanok s vyjadrenim finskej premierky .  


9.
označiť príspevok

havran
   5. 12. 2022, 18:26 avatar
Scarlette prečítaj mi to prosím, fínsky neviem.


21.
označiť príspevok

Scarlette žena
   5. 12. 2022, 22:56 avatar
9. vyzera ze nevies ani po Slovensky .


27.
označiť príspevok

havran
   6. 12. 2022, 13:20 avatar
Scarlette viem , že si veriaca a veríš , že to čo čítaš po slovensky ona povedala po fínsky?


29.
označiť príspevok

Znuvuzrodený kresťan1 muž
   6. 12. 2022, 13:48 avatar
Takže to čo citovala skarlet ona nepovedala ? A čo potom povedala ?


31.
označiť príspevok

Nadja žena
   6. 12. 2022, 14:00 avatar
Z prekladača:

" 17:00 
Premiér Povedať Marin (úvodná reč)
:

Vážený pán prezident! Rusko svojou útočnou vojnou proti Ukrajine porušilo a opustilo ústredné princípy a záväzky európskeho bezpečnostného poriadku. Fínsko ako súčasť Európskej únie reagovalo na vojnu rozsiahlymi sankciami proti Rusku. Oslabujeme tak schopnosť Ruska financovať vojnu a udržiavať vojenskú techniku. Okrem toho podporujeme Ukrajinu mnohými spôsobmi na národnej úrovni a ako súčasť Európskej únie politicky, ekonomicky a materiálne – od humanitárnej pomoci až po obranné zariadenia. V našej podpore budeme pokračovať tak dlho, ako to bude potrebné. 

Rusko, ktoré teraz podlieha rozsiahlym sankciám, testuje odhodlanie, jednotu a odolnosť EÚ tým, že obmedzuje dovoz energie do Európy. Zároveň to odhaľuje našu zraniteľnosť, pretože Únia bola príliš závislá od ruskej energie. Vydieranie našich spoločností dodávkami energie je zámerným spôsobom, ako narušiť fínsku a európsku podporu Ukrajine. Toto nemôžeme akceptovať. [Ben Zyskowicz: Dobre!] Preto sa vláda domácimi rozhodnutiami, ako aj vplyvom na EÚ snažila zabezpečiť, aby nepriame následky vojny, ktoré ľudia zažívajú v každodennom živote, neviedli k týmto dôsledkom, ktoré Rusko mieri na. Európske a domáce rozhodnutia by mali naďalej robiť všetko pre to, aby bežní občania a spoločnosti prežili akútnu energetickú krízu. 

Vážený pán prezident! Dôsledky činov Ruska sú hmatateľné a vážne tak vo Fínsku, ako aj v celej Európe. V dôsledku znížených dodávok prudko vzrástli ceny fosílnych palív. Oproti bežnej úrovni sa desaťnásobne zvýšila najmä cena plynu. Dočasné pozastavenie dodávok z plynovodu Nord Stream 1 ešte viac oslabilo dostupnosť plynu v Európe. Energetická kríza, ktorú zažívame, je vo veľkej miere spojená s plynom. Elektrina na plyn určuje trhovú cenu všetkej elektriny v strednej Európe. Na spoločnom európskom trhu s elektrinou sa cena premieta aj vo Fínsku, aj keď podiel plynu na našej výrobe elektriny je veľmi malý. Trhy s plynom a elektrinou sú tak silne prepojené. Vysoké ceny elektriny v Európe zároveň ovplyvňuje aj množstvo ďalších faktorov, 

Vážený pán prezident! Nevieme, ako dlho bude Ukrajina vo vojne. Musíme sa pripraviť na to, že je pred nami dlhá obloha, ktorá preverí aj každodenný život Fínov. V reakcii na energetickú krízu spôsobenú Ruskom zohrávajú kľúčovú úlohu európske, domáce a rozhodnutia súvisiace s urýchlením zeleného prechodu. Po týchto akciách musíme obrátiť svoj pohľad aj na naše ďalšie nadnárodné závislosti. 

Počas vojny Fínsko pevne stálo za politikou sankcií EÚ a inými spoločnými európskymi riešeniami a takto konáme aj naďalej. Úzko diskutujeme za stolmi EÚ na všetkých úrovniach, od štátnych zamestnancov po ministrov a komunikáciu na najvyššej politickej úrovni. Náš odkaz je jasný. Na výzvu, ktorú Rusko predstavuje pre Európu, možno odpovedať len spoločne na európskej úrovni. Vláda je pripravená otvorene preskúmať všetky spoločné európske prostriedky na zmiernenie rastu cien energií. V EÚ sa už prijali opatrenia na zabezpečenie dostupnosti plynu. Ruský plyn bol nahradený dodávkami z iných zdrojov vo forme skvapalneného zemného plynu a dodávkami plynovodmi z Nórska a oblasti Kaspického mora. S EÚ, ktorá vstúpila do platnosti v júli: 

Vláda je stále odhodlaná aktívne presadzovať riešenia, ktoré poskytujú úľavu akútnej situácii a ktoré sú vhodné pre rôzne situácie členských štátov. Neexistujú však žiadne hotové a jednoduché riešenia. [Juha Mäenpää: Je!] Medzi prezentovanými opatreniami sú spôsoby zníženia vplyvu ceny plynu na cenu elektriny, zníženie maximálnej ceny ponúk na burze elektriny a európske riešenia požiadaviek na zabezpečenie elektriny. trh s derivátmi. Fínsko aktívne pracuje na ovplyvňovaní najmä zníženia maximálnej ceny burzových ponúk elektriny a pravidiel obchodovania s derivátmi.V tejto výnimočnej situácii nie je možné vylúčiť žiadnu možnosť. Opatrenia, ktoré sa majú zaviesť, však nesmú spôsobiť nové, väčšie problémy na trhu, než tie, ktoré majú za cieľ napraviť. EURÓPSKA ÚNIA: Rada pre energetiku a ministri financií n budú tento týždeň na svojich stretnutiach diskutovať o spoločných európskych krokoch. V najbližších dňoch sa od Komisie očakávajú nové konkrétne návrhy. 

Vážený pán prezident! Od jari vláda prijíma rozhodnutia a aktívne hľadá spôsoby, ako obmedziť nákladové efekty spôsobené vojnou a zvýšiť sebestačnosť. Najnovšie vláda v rozpočtovom zhone načrtla opatrenia na zmiernenie ťažkej situácie domácností v dôsledku vysokých cien elektriny. Súčasťou balíka opatrení je dočasné zníženie dane z pridanej hodnoty na elektrinu na desať percent, dočasný odpočet elektriny na dani z príjmu a dočasná dotácia elektriny pre občanov, ktorých príjem neumožňuje plne využiť odpočet elektriny. Existujú aj revízie a zmeny systému sociálneho zabezpečenia, ktoré sa zameriavajú na najzraniteľnejších občanov.

Zásadný význam má aj úspora elektrickej energie a dostatočná kapacita výroby elektriny v zimnom období. Znižovanie spotreby je dôležité najmä v časoch, keď je elektrina drahá a kapacita výroby elektriny je široko využívaná. Aj mierne zníženie spotreby elektriny v týchto časoch výrazne znižuje trhovú cenu. Zodpovednosť za šetrenie elektriny nepatrí len domácnostiam, ale aj verejnému sektoru a firmám. 

Energetická kríza vo Fínsku súvisí aj s problémami trhu s derivátmi elektriny. Výrobcovia elektriny, ako aj veľkí odberatelia elektriny a maloobchodníci uzatvárajú odvodené zmluvy, ktoré garantujú výrobcovi určitú cenu za budúci predaj elektriny. V praxi predajca elektriny vloží hotovostnú zábezpeku zodpovedajúcu očakávanej budúcej cene elektriny na účet derivátovej burzy. Keď sa na niektorých miestach znásobili očakávania o budúcej cene elektriny, zároveň výrazne vzrástla hotovostná zábezpeka požadovaná od výrobcov elektriny. Záruky musia byť splnené vo veľmi krátkom čase, inak je elektrárenská spoločnosť definovaná ako insolventná. Aby sa predišlo vážnym následkom v dôsledku výkyvov na trhu, vláda v doplnkovom rozpočte navrhla štátny úverový a záručný program pre spoločnosti vyrábajúce elektrinu pôsobiace na trhu s derivátmi elektriny. Účelom je zabezpečiť dostatok peňažných zdrojov elektroenergetických spoločností. Úvery ponúkané výrobcom elektriny obsahujú veľmi prísne podmienky. Úver, ktorý ponúka štát, je pre firmy veľmi drahý a určite krajný. Cieľom prísnych podmienok je nasmerovať spoločnosti k trhovému financovaniu. 

Výhľad do budúcnosti je teraz mimoriadne neistý. Okrem už prijatých opatrení pozorne sledujeme, ako sa vyvíja situácia občanov, firiem a trhu. Sme pripravení rýchlo robiť nové rozhodnutia, ak si to situácia vyžaduje. 

Vážený pán prezident! Po vojne sa nevrátime k tomu, ako to bolo s Ruskom. Rusko teraz vydiera Európu energiou, no zároveň koná krátkozrako. Energia je zbraň, ale dá sa použiť len raz. Plynová kríza v našich rukách len urýchľuje neúprosný trend Európy obracať sa chrbtom k ruskej fosílnej energii. Okrem zvládnutia akútnej situácie je dôležité získať viac investícií do bezemisnej výroby elektriny a potrebné skladovacie a prenosové kapacity v celej Európe. Tieto investície do zeleného prechodu podporujú aj znižovanie emisií skleníkových plynov. 

Vážený pán prezident! Odpútanie sa od ruskej fosílnej energie na úrovni systému stále nestačí. Je načase, aby sme brali vážne závislosť, ktorú máme od autoritárskych krajín a ich schopnosť kontrolovať napríklad informačné siete a dostupnosť technológií. Musíme sa pozrieť na všetky aspekty a funkcie našich spoločností, ktoré sú životne dôležité pre živobytie, zdravie, bezpečnosť, práva a slobody. Na európskej úrovni by sa mali spoločne preskúmať zraniteľné miesta a ich odstránenie. Krátko po akútnej kríze musí byť Európska únia sebestačnejšia ako teraz a musí byť schopná konať nezávisle od vplyvu krajín, ktoré nezdieľajú naše spoločné hodnoty. 
Predseda Matti Vanhanen
:

Diskusia sa teda bude viesť s odpoveďami, ktoré sa vyžadujú stlačením tlačidla V. — Zástupca Lindtman. 
17.09 
Antti Lindtman SD (reakcia na odpoveď)
:

Vážený pán prezident! Situácia vo Fínsku a celej Európe s touto energetickou krízou je naozaj vážna, ale aj vážna svetová situácia po ruskom útoku. Je dôležité, aby sme sa v Európe a tu vo Fínsku navzájom podporovali a nepodľahli Putinovmu vydieraniu.

Teraz bol potrebný predovšetkým tento okamžitý núdzový balík, ktorý, zdá sa, mierne znížil očakávania cien elektriny. Po druhé, potrebujeme podporu pre občanov, rozhodnutia, ktoré vláda urobila. Po tretie, musia sa vyriešiť problémy tohto trhu. Áno, veľkoobchodný trh potrebuje cenový strop, ktorý znižuje očakávania. A po štvrté, musíme pokračovať v prechode od fosílnej energie k obnoviteľnej energii, pretože to je jediné trvalé riešenie, ako sa zbaviť tejto drahej dovážanej energie, fosílnej energie. Krajiny, ktoré tento prechod oddialili, a ich občania teraz doplácajú najviac. Fínsko by toto riziko nemalo podstúpiť. "
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 18:35,  Jqwert , jasné ty si lietadielko a dobre si pochopil , že nie si tým, za ktorého sa...
dnes, 18:21,  "Tvoje príspevky tuná nikomu nechýbajú, iba tebe." A havranove niekomu chýbajú...
dnes, 18:21,  no ved som ti Krasne odpovedal v 4.....to je presno to o com píšeš v 2.....a plati to na rusov...
dnes, 18:17,  qwert tto čo si tu vyvrhol tu istane a každý príčetný človek uvidí čo si ty za človeka...
dnes, 17:34,  Jarabaku, ty si odbornik na spolocenske javy....nevieš nahodou čo vznikne, ak sa spari mongol s...
dnes, 17:29,  jarabaku povim ci tajomstvo ako rozpoznať Ruskeho trola.....bude tvrdit, že vojna na Ukrajine...
dnes, 17:15,  to máš jedenoduché, Tvoje príspevky tuná nikomu nechýbajú, iba tebe. Sorry. Si však...
dnes, 15:56,  to mnoho radových Rusov, nevidi to zlo, čo sa skrýva za spinavou klamarskou politikou...
dnes, 15:44,  jarabaku choj šdudirovať spoločenske javy za ural...tam ťa budu mať za zjava.....myslim, že...
dnes, 15:41,  Asi najťažšie je vytriediť tých propagandistov. Zatiaľ nebudem hovoriť o tom ako ich...
dnes, 15:32,  Dôležité je tiež rozpoznať propagandistu od politického analytika.
dnes, 14:46,  Nie asi, ale určite nebudú. Reálne už teraz maju Ukrajinci problémy zohnať vojakov na...
dnes, 14:37,  Zaujímavé, pozerám že užívateľ Clear1 je zablokovaný, a mne zmizli všetky témy a...
včera, 18:08,  Ako funguje človek!?...
včera, 17:18,  Pravá podstata a prirodzenosť "nie ja"...
včera, 13:25,  havrane, bez ohľadu na to či s tebou súhlasím alebo nie, "komunikuješ" už horšie...
včera, 11:00,  qwert tak to vníma iba hlupák , no pamätaj Ukrajinci asi nebudú bojovať do posledného...
včera, 10:54,  Scarlette aj zákon pozná výhradu svedomia , čo je však hlboký omyl do ktorého sú ľudia...
včera, 10:48,  kntsz máš pravdu 1-2 semestre gumovania mozgu si asi absolvoval a možno aj 3. Biblia má v...
včera, 10:41,  qwert si naozaj chudák , keď potrebuješ čuchať prdy a chýba ti to. Je to nápadne podobné...
neprehliadnite
vyhľadávanie
 
Dneškom začína zvyšok tvojho života, tak ho nepremárni.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(138 351 bytes in 0,195 seconds)