hoď ma hore
Milí diskutujúci. Pri diskutovaní prosím: 1. nepridávaj témy pozostávajúce len z odkazov alebo jednoslovné témy / 2. nepridávaj uražlivé alebo vulgárne komentáre. Ak tieto pravidlá nedodržíš, tvoja téma pravdepodobne skončí v koši. Príjemné diskutovanie :)
none
ak chceš diskutovať, musíš sa registrovať. registrácia

tu sa nachádzaš : 

hlavná stránka  /  rôzne  /  téma

Svadobná

príspevkov
10
zobrazení
0
tému vytvoril(a) 28.8.2018 11:05 Osvietený
posledná zmena 28.8.2018 18:50
1
28.08.2018, 11:05
Svadobná odkaz


Z prejavu súdruha MOLOTOVA na sneme Najvyššieho sovietu ZSSR 31. augusta 1939.
[Na druhý deň, 1. septembra sa útokom na Poľsko začala najkrvavejšia vojna v histórii ľudstva.]

"Ešte len včera nemeckí fašisti uskutočňovali zahraničnú politiku proti ZSSR. Áno, ešte len včera sme boli nepriateľmi v oblasti medzinárodných vzťahov.

Dnes sa však situácia zmenila a my sme prestali byť nepriateľmi. Politické umenie v oblasti medzinárodných vzťahov nie je v tom, aby sa zvýšil počet nepriateľov krajiny. Práve naopak, politické umenie je tu na to, aby sa znížil počet takýchto nepriateľov a aby sa včerajší nepriatelia stali dobrými susedmi a udržiavali mierové vzťahy medzi sebou." (Potlesk)

"Odhaľujúc zmätok vyvolaný anglo-francúzskou a severoamerickou tlačou o nemeckých "plánoch" na okupáciu sovietskej Ukrajiny, súdruh Stalin povedal: "Zdá sa, že tento podozrivý zmätok bol zameraný na zvýšenie hnevu Sovietskeho zväzu voči Nemecku, otrávenie atmosféry a provokáciu konfliktu s Nemeckom bez zjavného dôvodu."

Ako môžete vidieť, súdruh Stalin trafil do čierneho a odhalil intrigy západoeurópskych politikov, ktorí sa snažia zraziť hlavami Nemecko a Sovietsky zväz.

Musíme priznať, že v našej krajine existovali aj niektorí krátkozrakí ľudia, ktorých tak baví protifašistická agitácia, že zabudli na túto provokačnú prácu našich nepriateľov. Vzhľadom na túto okolnosť, súdruh Stalin nastolil otázku o možnosti iných, nie nevraživých, ale dobrých susedských vzťahov medzi Nemeckom a ZSSR.

odkaz




Teraz je vidieť, že v Nemecku správne pochopili tento odkaz súdruha Stalina a urobili z toho praktické závery.

Podpísanie sovietsko-nemeckého paktu o neútočení ukazuje, že Stalinova historická predvídavosť bola absolútne opodstatnená."
(Búrlivé ovácie na počesť súdruha Stalina)

Prepis celého prejavu v ruštine:
none
4

1. Osvietený 28.08.2018, 11:05

Svadobná https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/40056664_10216133157591354_9167154617211944960_n.jpg?_nc_cat=0&oh=1225c17a9e5b11d4c56c9525ad983465&oe=5BEFB3D4


Z prejavu súdruha MOLOTOVA na sneme Najvyššieho sovietu ZSSR 31. augusta 1939.
[Na druhý deň, 1. septembra sa útokom na Poľsko začala najkrvavejšia vojna v histórii ľudstva.]

"Ešte len včera nemeckí fašisti uskutočňovali zahraničnú politiku proti ZSSR. Áno, ešte len včera sme boli nepriateľmi v oblasti med...

28.08.2018, 18:24
Edo. Správne 1. septembra!!!! Kto zaútočil? Nemecko a Slovenský štát!!!
none
5

4. 28.08.2018, 18:24

Edo. Správne 1. septembra!!!! Kto zaútočil? Nemecko a Slovenský štát!!!

28.08.2018, 18:28
stručná genéza je tu odkaz

Zautočiť mali podla dohody Nemci a ZSSR súčastne .

ZSSR však par dní logisticky zlyhali .

Čo sa týka slovenska to plnilo všetky požiadavky nemecka

Slováci napadli Poľsko 15 minút po Nemcoch

Divízia Jánošík obsadila Zakopané a postupovala na Nowy Targ. Divízia Rázus prenikla do pohraničia a chcela postupovať hlbšie do poľského vnútrozemia. Iniciatívnych Slovákov museli zastaviť až nemeckí generáli.

V lete roku 1939 bolo v mladom Slovenskom štáte rušno. Niežeby sa už v Európe alebo nebodaj pod Tatrami strieľalo. Všetko ale nasvedčovalo tomu, že sa to čoskoro zmení.

Nemci, ktorí Slovákom nanútili tzv. ochrannú zmluvu (čím si z nich spravili svojich vazalov), zrazu začali vo veľkom prichádzať na Slovensko. Nie však preto, aby tu dovolenkovali.

Najmä na Považí opravovali mosty a cesty, budovali vojenské sklady a zákopy, stavali protiletecké kryty a delostrelecké opevnenia. Začiatkom augusta sa na Slovensko presunulo niekoľko nemeckých divízií.

Dvadsiatehoštvrtého augusta dostala vláda na čele s Jozefom Tisom prvé pokyny. Každému bolo jasné, čo bude nasledovať.

Schyľovalo sa k najkrvavejšiemu konfliktu v dejinách ľudstva. Prvou obeťou vojnového besnenia malo byť Poľsko.

odkaz
none
7

5. Osvietený 28.08.2018, 18:28

stručná genéza je tu http://www.klubvtn.info/info_308.htm

Zautočiť mali podla dohody Nemci a ZSSR súčastne .

ZSSR však par dní logisticky zlyhali .

Čo sa týka slovenska to plnilo všetky požiadavky nemecka

Slováci napadli Poľsko 15 minút po Nemcoch

Divízia Jánošík obsadila Zakopané a postupovala na Nowy Targ. Divízia Rázus prenikla do pohraničia a chcela postupovať hlbšie do poľského vnútrozemia. Iniciatívnych Slovákov museli zastaviť až nemeckí ge...

28.08.2018, 18:31
Máš pravdu. Pár dní myslím, že to bolo presne 16.
Pravdepodobne v tej dobe to bolo pár. Dnes je to pomaly nepredstaviteľná doba.
👍: Osvietený
none
2
28.08.2018, 11:50
V ľavo Boris vpravo Ardzun
none
3
28.08.2018, 11:51
none
6
28.08.2018, 18:31
Čo sa týka uplnej oddanosti a psychopacie slovenského štatu bolo vyhlôasenie vojny USA a Anglicku

Ako Slovensko vyhlásilo vojnu Amerike



Naša hrdinská armáda dokázala, že nie je všetko počet, ale že nekonečne viac je vôľa zvíťaziť. Týmito slovami komentoval denník Gardista pred 70 rokmi vyhlásenie ľudáckej vlády o vojnovom stave Slovenskej republiky so Spojenými štátmi americkými a Veľkou Britániou.

Zvažoval vari vtedajší premiér Vojtech Tuka aj nasadenie vojenských jednotiek, napríklad leteckých perutí, proti armáde Jeho Veličenstva a proti zámorskej veľmoci? Historici zhodne tvrdia, že zo strany Slovenska vtedy išlo len o symbolický akt, ktorý predpokladalo pristúpenie slovenského štátu k Trojpaktu mocností Osi (Nemecko, Taliansko, Japonsko).

Možno, že naozaj išlo o formálnosť, ale o formálnosť s ďalekosiahlymi dôsledkami pre budúcnosť malého národa. Napokon slovenská branná moc sa dostala aj do priameho kontaktu s americko-britskými ozbrojenými silami, hoci iba raz a už na sklonku vojny: 14. júna 1944 proti bombardérom USAAF, ktoré útočili na Apollku, vzlietlo osem stíhačiek 13. slovenskej letky. A jeden americký stroj vtedy aj zostrelili.

Niektorí ľudia sa dodnes pohoršujú nad tým, že Američania bombardovali rafinérie v Bratislave a Dubovej. Vraj prečo? Nuž asi aj preto, že išlo o nepriateľské územie. Predsa Slovensko vyhlásilo vojnu USA, a nie Amerika Slovensku…

Kto sa viac zapáči Hitlerovi

Všetko sa zbehlo 12. decembra 1941. Vojnu USA a Veľkej Británii vypovedala deň predtým najprv Tretia ríša ako reakciu na vyhlásenie vojny Japonsku Spojenými štátmi. Pripomíname, že štyri dni predtým, 7. decembra, Japonci letecky zničili námornú základňu v Pearl Harbore.

Adolf Hitler novinku ohlásil v Ríšskom sneme mimoriadne štekavým prejavom. Slovenský rozhlas ho prenášal v priamom prenose.

Ako pol roka predtým aj teraz prepukli medzi nemeckými satelitmi nevyhlásené preteky, kto sa pridá k Veľkému protektorovi prvý a urobí tak nesmiernu radosť Führerovi. Tuka zrejme usúdil – podobne ako pol roka predtým, keď išlo o nemecké vojnové ťaženie proti Sovietskemu zväzu – že najdôležitejšie je predbehnúť susedné Maďarsko. A aj sa to podarilo – takmer o celý jeden deň!

„Spomedzi všetkých štátov, ktoré pristúpili k Trojpaktu, my sme boli prví, ktorí sme prejavili odhodlanosť znášať všetky ťažkosti a následky nášho sľubu,“ oznamoval premiér Tuka poslancom Slovenského snemu o päť dní neskôr. Aj podrobne vysvetlil, ako tento úspech dosiahol:

„Len čo som sa dozvedel, že medzi Spojenými štátmi a Nemeckom vypukla vojna, som sa hlásil v Berlíne. Führer ukončil svoju reč o piatej a o šiestej hodine môj telegram, v ktorom som oznámil, že Slovensko dostojí svojmu zmluvnému záväzku, bol už v Berlíne,“ vzrušene rozprával Tuka.

Ponáhľal sa tak veľmi, že zabudol dokonca na ústavu, podľa ktorej mohol vojnu vyhlásiť len prezident republiky, a to po predchádzajúcom súhlase Snemu. Tu zrazu stačilo rozhodnutie vlády. Pritom i jej členovia sa v názoroch na správnosť tohto kroku rozchádzali. Vo svojich pamätiach to aspoň tvrdí vtedajší minister hospodárstva Gejza Medrický.

„Keby sa bolo hlasovalo, isto by bola veľká väčšina vo vláde proti vypovedaniu vojny,“ napísal Medrický. „Ešte sme aj ironizovali, či vari Slovensko má bojovať proti Američanom na pltiach.“

Po Slovensku sa už vtedy šíril iný vtip. Dvaja slovenskí drotári sa o vypovedaní vojny dozvedeli vo Švajčiarsku. Ihneď poslali vláde telegram: „Máme sa vrátiť domov, alebo udrieť zboku?“

Tuka poznamenal, akoby vedel o tom, že národ vtipkuje: „V prvom okamihu som bol v rozpakoch, že malý slovenský štát má vypovedať vojnu Spojeným štátom a Veľkej Británii. Ale nebolo tu miesta na akékoľvek uvažovanie. Musel som urobiť tento krok a necítim, žeby to bolo smiešne.“

Tuka dokonca pripúšťal, že slovenskí vojaci budú nasadení do bojových akcií proti Amerike a Anglicku. „A vtedy nám medzinárodné právo zabezpečuje tie práva a výhody, ktoré prináležia bojujúcej strane,“ prízvukoval, „ináč by ten slovenský vojak nebol vojakom, ale zbojníkom, ktorého by mohli jednoducho popraviť podľa medzinárodného práva.“

Ajhľa, aká dojímavá starostlivosť o slovenského vojaka! A ako sa vtedy zachoval prezident Jozef Tiso? Protestoval alebo sa tváril, že sa ho to netýka, lebo všetko prebehlo takpovediac za jeho chrbtom?

Podľa obžaloby pred Národným súdom Tiso vypovedanie vojny dodatočné podpísal. Obhajca Ernest Žabkay však celú vec zľahčoval. Obžalovaný si vraj uvedomoval „komickosť celej situácie“ a vyhlásenie vojny sa udialo „iba do vetra“.

„Dar“ americkým Slovákom

Státisícom amerických Slovákov však vtedy nebolo veru do smiechu. Uvedomovali si vôbec pohlavári profašistického štátu, do akého svetla postavili vypovedaním vojny početnú menšinu svojich krajanov za oceánom?

Medrický v spomienkach tvrdí, že niektorí áno. Najmä preto vraj protestovali na zasadnutí vlády: „Veď sme sa tak dostali do nepriateľského pomeru takmer so štvrtinou nášho národa, s americkými Slovákmi, ktorí nám tak pomáhali v boji za autonómiu.“

Tuka o tom tiež vedel, ale v spomínanej reči pred poslancami Snemu cynicky povedal: „V Amerike žijú na stá a státisíce Slovákov. Keď je tam teraz zavedená vojnová povinnosť, tí naši musia byť narukovaní. Takže nie je vylúčené, že sa niekde títo vojaci s našimi stretnú.“

A čo Tiso? Žabkay v obhajovacej reči naznačil, že jeho mandant po vyhlásení vojny USA ťažko niesol práve túto okolnosť. „Preto nebyť nemeckého nátlaku a Tukovo naliehania, určite by obžalovaný tento krok nemohol urobiť,“ tvrdil Tisov obhajca.

Na to, čo nasledovalo po vypovedaní vojny, americkí Slováci dodnes neradi spomínajú. Dlhoročný tajomník Slovenskej ligy Ján A. Holý v našom rozhovore pred štyrmi rokmi hovoril aj o sledovaní a internáciách viacerých funkcionárov krajanských spolkov, predovšetkým katolíckych.

Administratíva USA pritom oficiálne nereagovala na vypovedanie vojnového stavu Slovenskou republikou. Slavomír Michálek z Historického ústavu SAV márne hľadal stanovisko Štátneho departementu v Americkom národnom archíve v College Park. Ako si vysvetľuje, že nič nenašiel?

„Dá sa to vysvetliť len tým, že USA neuznávajú bábkové vlády, ktoré len kopírujú činy svojho protektora,“ odpovedá, „a potom – Spojené štáty nikdy neuznali vojnovú Slovenskú republiku. Jednoducho Slovensko ako suverénny štát pre ne neexistovalo.“

To však neznamená, že príslušné štátne orgány v USA po vyhlásení vojny Slovenskom nespozorneli. Viacerí príslušníci slovenskej národnosti sa zrazu ocitli pod drobnohľadom. Akýkoľvek pokus o priame spojenie sa so „starou vlasťou“ sa vykladal ako vlastizrada, čo vzhľadom na vojnový stav bolo aj dosť prirodzené.

„Za takýchto okolností sa netreba čudovať, že americkí Slováci sa vyčerpávali obranným postojom a stálym opakovaním vernosti americkej vlasti,“ píše Jozef Paučo vo svojom letopise Prvej katolíckej slovenskej jednoty.

Čoskoro si však uvedomili, že prejavom lojality a presvedčivým argumentom nie sú proklamácie, ale skutky. Tisíce mladých Slovákov narukovali do americkej armády, zúčastnili sa bojov proti fašizmu na frontoch druhej svetovej vojny, mnohí tam aj padli.

Krajanské spolky zároveň organizovali kampaň za zakúpenie štátnych vojnových dlhopisov. Len Slovenská liga dokázala predať úpisy v hodnote 53 miliónov dolárov. Získala za to oprávnenie, aby tri vojenské lode typu Liberty boli pomenované podľa jej návrhu. Niesli mená Milana R. Štefánika, Štefana Furdeka (zakladateľa Slovenskej ligy) a Mateja Kocaka, hrdinu, seržanta vojenského námorníctva USA, ináč rodáka z Gbiel.

Do vojny na dvoch frontoch

Pre lepšie pochopenie širších súvislostí si treba uvedomiť, kedy vyhlásenie vojny západným veľmociam z Bratislavy prišlo. Na jeseň 1941 sa zdalo, že Hitler vojnu v Európe už už vyhrá. Eufórii prepadol nielen Berlín, ale aj jeho verní spojenci.

Koncom októbra, po návrate od Hitlera z jeho hlavného stanu, Tuka v Bratislave hneď zvolal tlačovku a na nej novinárom oznámil, že vojna je vyhraná.

Denníky Slovák a Gardista prinášali vtedy palcovými titulkami správy o tom, že nemecké bomby padajú na Moskvu. Lenže onedlho, 5. decembra, sa začala bitka o toto mesto, Stalin nasadil do nej čerstvé sibírske divízie a čoskoro udrel aj „generál zima“. V neprospech wehrmachtu, samozrejme, ktorému sa potom prestalo dariť.

Medrický spomína, že mu bolo čudné, prečo sa vojaci z frontu nevracajú, ale, naopak, ríšska tlač vyhlasuje veľkú zbierku kožušín, ušianok, teplej bielizne, rukavíc – pre nemeckých frontových vojakov. A v takej situácii začať vojnu na dvoch frontoch a zapojiť sa do nej hoci len „symbolickým aktom“ bolo prinajmenšom nerozumné.

Ale stalo sa. A čo sa raz stalo, už sa nikdy neodstane.


odkaz
none
8
28.08.2018, 18:38
Edo. Čím to zase bude, že teraz sme prví, kto si neplní povinnosti v % HDP na armádu?
Nemcov sme sa báli viac ako dnes Nato/USA?
none
9
28.08.2018, 18:46
Nato neexistovalo až po roku 1949 .Tam neišlo o bátie sa iba o bábkovú vládu v područí Nemecka . Podobnú sme mali po vojne zo ZSSR . Je už na počudovanie sa že nám vôbec povolili UNRRA pomoc Marshallov plan už povolenie nedostal z Kremľa . Srandovné je že ten zoznam krajín na ktoré zaútočili USA je i Nemecko To je fakt neutralne USA vtrhli na Nemecko s tým sa stotožnujem a s veľkým úspechom .
Žartovne je že kamarati Stalin a Hitler sa nejako rozkamaratili po tom čo stalin predviedol vo finsku vedel Hitler že ZSSR hravo porazí čo by sa i bolo stalo keby sa USA nezapojili do vojny a nedali ZSSR gigantickú materialnu pomoc LEND LEASE Ono to zase nebola taka bagateľná pomoc

Po napadnutí ZSSR sa krajina v lete a na jeseň 1941 dostala do ťažkej vojenskej situácie, ktorú sťažoval fakt, že nacisti okupovali najbohatšie a priemyselne aj poľnohospodársky najvyspelejšie časti krajiny.

Dodávky zo Spojených štátov a ďalších Spojencov Sovietskemu zväzu uľahčili zásobovaciu situáciu a odľahčili ťažko skúšanej vojnovej ekonomike. Jednalo sa o napr. o dodávky potravín. Do ZSSR boli dodávané hlavne vysokokalorické potraviny (za kritické roky 1941 - 1942 to bolo napr. 50% spotreby cukru, zeleniny, 40% spotreby tukov, 100% spotreby sušených a koncentrovaných potravín, čokolády a pod.)[5]

Do krajiny bolo dodaných 34 miliónov vojenských uniforiem, 15 miliónov párov topánok, 350 000 ton výbušnín, 3 milióny ton nafty, 4,5 miliónov ton potravín (asi 25% potravinových zásob potrebných počas vojny), 12 000 železničných vagónov, 1860 lokomotív, 375 000 nákladných automobilov a 50 000 džípov.[1] Nesmierne dôležité boli dodávky 18 000 stíhacích a bombardovacích lietadiel a 15 000 leteckých motorov.[6] Významné boli dodávky kovov, najmä ocele, ktoré umožnili opäť rozbehnúť produkciu tankov a delostreleckých zbraní.

Veľký význam Spojeneckej pomoci krajine hodnotili kladne Stalin, Žukov[7] aj Mikojan, ktorý bol počas vojny zodpovedný za zásobovanie Červenej armády. V neskoršom povojnovom období sa však sovietska histografia stavala k tejto pomoci viac kriticky. Sovietsky zväz nakoniec zaplatil len okolo 722 miliónov dolárov a väčšia avšak nie celá časť dlhu bola krajine podobne ako ostatným odpustená.

odkaz
none
10
28.08.2018, 18:50
Čo sa týka našej aliancie záväzok mala naša krajina 2 % z HDP dávame 1,2 % . Tie 2 % sú záväzkom všetkých členských krajín . To robí členstvo v aliancii nie len najefektívnejšou ale i najlacnejšou obranou na svete . V komunizme sa na zbrojenie dávalo 60 % HDP . To nedáva ani severna korea ta dáva okolo 40 % hdp
none

najnovšie príspevky :

prevádzkuje diskusneforum.sk kontaktuj správcu diskusného fóra vytvoril dzI/O 2023 - 2024 verzia : 1.05 ( 17.4.2024 8:30 ) veľkosť : 118 837 B vygenerované za : 0.123 s unikátne zobrazenia tém : 50 623 unikátne zobrazenia blogov : 914 táto stránka musí používať koláčiky, aby mohla fungovať...

možnosti

hlavná stránka nastavenia blogy todo

online účastníci :

hľadanie :

blog dňa :

odkaz Možno si sa niekedy zamýšľal, ako bude vyzerať ten Nový Jeruzalem, nebeské kráľovstvo, ktoré má zostúpiť, podľa proroctva 😉 Nuž, asi ťa sklamem trochu, ale nejedná sa o klasické mesto...

citát dňa :

Buď samouk, nečakaj, kým ťa naučí život.