hoď ma hore
Milí diskutujúci. Pri diskutovaní prosím: 1. nepridávaj témy pozostávajúce len z odkazov alebo jednoslovné témy / 2. nepridávaj uražlivé alebo vulgárne komentáre. Ak tieto pravidlá nedodržíš, tvoja téma pravdepodobne skončí v koši. Príjemné diskutovanie :)
none
ak chceš diskutovať, musíš sa registrovať. registrácia

tu sa nachádzaš : 

hlavná stránka  /  náboženstvo  /  téma

Sloboda na spôsob RKC

príspevkov
5
zobrazení
5
tému vytvoril(a) 10.9.2023 07:40 qwert
posledná zmena 11.9.2023 19:53
1
10.09.2023, 07:40
Chceš byť u nás kňazom?....v tom prípade sa ale nemôžeš oženiť.
👍: SAKI22
none
2

1. qwert 10.09.2023, 07:40

Chceš byť u nás kňazom?....v tom prípade sa ale nemôžeš oženiť.

10.09.2023, 07:45
RKC si vytvara svoje pravidla a nie je to biblické.....tak ako vela veci v RKC.
none
3

1. qwert 10.09.2023, 07:40

Chceš byť u nás kňazom?....v tom prípade sa ale nemôžeš oženiť.

10.09.2023, 08:03
Cirkev má mať svoje pravidla, to áno, ale pravidlá, ktore korenšponduju s Božím Slovom.....Nikde v Božom Slove nevidíme
,
že kňazi sa nesmú ženiť...naopak vidíme pravidla ako sa ma spravať ženatý biskup....

Biskup musí byť bezúhonný, muž jednej ženy, triezvy, uvážlivý, slušný, pohostinný, schopný učiť.

Tak prečo vlastne sa RKC takto rozhodla a to pravidlo zjavne není z Ducha Svateho.....naopak je to satanova pasť, ktorá

prináša svoje ovocie...
👍: SAKI22
none
4
11.09.2023, 19:38
Mt 19, 11-12:
"On (Ježiš) im povedal: "Nie všetci pochopia toto slovo, iba tí, ktorým je to dané. Lebo sú ľudia neschopní manželstva, pretože sa takí narodili zo života matky, iných takými urobili ľudia a iní sa takými urobili sami pre nebeské kráľovstvo. Kto to môže pochopiť, nech pochopí."

Cirkevný výklad: "Dobrovoľne sa zrieknuť manželstva z lásky k Bohu je záslužný skutok. Stáva sa to pod vplyvom zvláštnej milosti. Nie všetci sú teda na to povolaní. Ide o jednu z evanjeliových rád, pomocou ktorých možno dosiahnuť kresťanskú dokonalosť." odkaz

1Tim 4, 3:
"...zabraňujú ženiť sa..."

Výklad: "U falošných učiteľov sa už začínalo prejavovať gnostické dualistické učenie, podľa ktorého duch je dobrý a hmota zlá. Preto zakazovali manželstvo a niektoré pokrmy." odkaz

A naozaj boli také sekty... Ale Katolícka cirkev taká nie je. Veď jedna jej dôležitá a známa súčasť je aj cirkevný sobáš ("svadba v kostole" )...

Inak ženatý nebol ani Ježiš, ani apoštol Pavol, ani mnohí ďalší z Cirkvi "kvôli Božiemu kráľovstvu".

K 1Tim 3,2: Nie, biskup nemusí mať nutne ženu, nemusí byť povinne ženatý; ale môže mať podľa toho textu iba jednu ženu. Takže hovorí sa tam o tom, že biskup môže mať jednu ženu, nie viac. Môže "pre nebeské kráľovstvo" (Mt 19,12) žiť bez manželstva. Je možné, že Pavol žiada, aby biskupom bol muž, ktorý bol iba raz ženatý, čiže po smrti manželky má zostať vdovcom.

KKC "1579 Všetci vysvätení služobníci Latinskej cirkvi, okrem trvalých diakonov, sa normálne vyberajú spomedzi veriacich mužov, ktorí sú slobodní a chcú zachovávať celibát „pre nebeské kráľovstvo“ (Mt 19,12). Sú povolaní, aby sa s nerozdeleným srdcom zasvätili Pánovi a jeho veciam, a teda sa celí oddávajú Bohu a ľuďom. Celibát je znakom tohto nového života. Na službu tomuto životu je služobník Cirkvi vysvätený. Keď je celibát prijatý s radostným srdcom, pôsobivo ohlasuje Božie kráľovstvo."
"1618 Kristus je stredobodom celého kresťanského života. Spojenie s ním má prednosť pred všetkými ostatnými zväzkami, či už rodinnými, alebo spoločenskými. Už od začiatku boli v Cirkvi muži a ženy, ktorí sa zriekli veľkého dobra manželstva, aby nasledovali „Baránka, kamkoľvek ide“ (Zjv 14,4), aby sa starali o veci Pánove a usilovali sa mu páčiť a aby išli v ústrety Ženíchovi, ktorý prichádza. Sám Kristus pozval niektorých, aby ho nasledovali v tomto spôsobe života, ktorého je on vzorom:
„Lebo sú ľudia neschopní manželstva, pretože sa takí narodili zo života matky, iných takými urobili ľudia a iní sa takými urobili sami pre nebeské kráľovstvo. Kto to môže pochopiť, nech pochopí“ (Mt 19,12)."

Je možné, že v budúcnosti sa toto upraví, urobia sa výnimky; veď tie sa už aj čiastočne urobili, tí kňazi, čo prešli do rkc z anglikánskej cirkvi, boli svätení ako ženatí a mohli takí v rkc zostať. Taktiež kňazi v Gréckokatolíckej cirkvi môžu byť ženatí. (Gréckokatolícka cirkev má to isté učenie ako Rímskokatolícka, toho istého pápeža a ten istý katechizmus, akurát má trochu rozdielne obrady a pod.) Tí, ktorí sa v rkc rozhodujú, že budú jej kňazmi, robia to dobrovoľne, nie sú k tomu nútení. Zrejme ani ten celibát im nevadí (aspoň väčšine z nich).

Kristus dal Cirkvi, ktorú založil, určité poverenie a autoritu rozhodovať a určovať niektoré veci (Mt 16, 19; Mt 18, 18). Niektoré menej závažné veci Cirkev zrejme upravovať môže. Iné však nie. Písmo je hlavné a určujúce pre všetkých.
none
5

4. Enfant Terrible 11.09.2023, 19:38

Mt 19, 11-12:
"On (Ježiš) im povedal: "Nie všetci pochopia toto slovo, iba tí, ktorým je to dané. Lebo sú ľudia neschopní manželstva, pretože sa takí narodili zo života matky, iných takými urobili ľudia a iní sa takými urobili sami pre nebeské kráľovstvo. Kto to môže pochopiť, nech pochopí."

Cirkevný výklad: "Dobrovoľne sa zrieknuť manželstva z lásky k Bohu je záslužný skutok. Stáva sa to pod vplyvom zvláštnej milosti. Nie všetci sú teda na to povolaní. Ide o jednu z evanjeliových...

11.09.2023, 19:53
Toto by som teda v rkc ako problém nevidel. Skôr sú tam problémy napr. extrémy liberalizmu alebo naopak ultra konzervativizmu. Nie je problém základné učenie, lež skôr akosi vedľajšie veci; to, keď sa niečo preháňa a pod.

Ale svoje nedostatky môžu mať aj iné, menšie, neskôr vzniknuté cirkevné spoločenstvá (škaredo sa im hovorí aj sekty). Respektíve niektorí jednotlivci v nich. Napr. pokiaľ ide o manipuláciu, netoleranciu iných cirkví, nátlak a pod.
none

najnovšie príspevky :

prevádzkuje diskusneforum.sk kontaktuj správcu diskusného fóra vytvoril dzI/O 2023 - 2024 verzia : 1.05 ( 27.4.2024 1:45 ) veľkosť : 109 513 B vygenerované za : 0.077 s unikátne zobrazenia tém : 59 868 unikátne zobrazenia blogov : 1 348 táto stránka musí používať koláčiky, aby mohla fungovať...

možnosti

hlavná stránka nastavenia blogy todo

online účastníci :

nikto je online

hľadanie :

blog dňa :

odkaz Šialené zhony alebo pokoj, stromček, pod stromčekom darčeky a ľudia, ktorí sú nejakým spôsobom k sebe viazaní spolu pokope v strese či radosti... A ešte narodeniny... Pre niekoho skut...

citát dňa :

Je potrebné usilovať sa o to, aby každý videl a vedel viac, ako videl a vedel jeho otec a ded.