Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Ratzinger pred súd...

22
reakcií
1608
prečítaní
Tému 10. apríla 2010, 19:41 založil fajer.

podobné témy:1.
označiť príspevok

fajer
   10. 4. 2010, 19:41 avatar
Richard Dawkins je profesor na Oxfordskej univerzite a známy propagátor ateizmu

„Mal by byť hnaný pápež Benedikt XVI. k zodpovednosti za sériu škandálov s pedofilnými kňazmi, ktoré sa šíria po Európe?"
Áno, mal. A jeho škandál budú ďalej šíriť ďalšie a ďalšie obete, až sa konečne zbaví pocitu previnenia, ktorý im cirkev vštepila v detstve, a vyjdú so svojim príbehom na svetlo.

„Mal by byť hnaný k súdu za to, ako sa staval k zneužívaniu chlapcov, ku ktorému dochádzalo za jeho arcibiskupovania v Mníchove a neskoršie, keď zastával funkciu vrchného strážcu vatikánskej doktríny?"

Samozrejme že áno. Tento bývalý šéf Inkvizície by mal byť zatknutý, ako náhle prekročí prah svojho smiešneho vatikánskeho kráľovstvička, a postavený pred riadny občiansky - nie však cirkevný - súd. Mal. Všetci ale bohužiaľ dobre vieme, že naše politicky prehnane korektné vlády sú na taký zákrok príliš zbabelé.

„Mal by pápež rezignovať?"

Nie. Kolégium kardinálov dobre vedelo, prečo ho pred pár rokmi zvolilo - Ratzinger je priamo dokonalá hlava rímskokatolíckej cirkvi. Chlipný starý podliak v sutane, ktorý celá desaťročia intrigoval za zavretými dvermi, aby dosiahol na svoj súčasný post. Človek, ktorý verí, že je neomylný a tiež sa tak chová, kňaz, ktorého protivedecké bludy sú zodpovedné za smrť nespočetných obetí AIDS v Afrike, muž, ktorého prvou reakciou na kňazov pristihnutých so spustenými nohavicami bolo zahrať škandál do autu a zneužitým chlapcom nakázať mlčanlivosť. Skrátka a dobre človek na svojom mieste. A rezignovať by nemal tiež preto, že môže krásne urýchliť pád celej tejto ohavnej, skazenej organizácie, ktorej charakter mu padne ako uliaty a pre neho je absolútne a historicky ideálnym monarchom.
Nie, pápež Ratzinger by nemal rezignovať. Mal by zostať v čele celého toho prehnitého systému, mal by sedieť na svojom stolci, až sa táto inštitúcia, ktorá má hrôzu zo žien, sýti sa ľudskou vinou, nenávidí pravdu a zneužíva deti, bude búrať a všade okolo neho budú oblaky páchnuceho kadidla a dažďa gýčovitých turistických čačiek.
Súhlasí Natalia


7.
označiť príspevok

rodinamvn muž
   11. 4. 2010, 02:07 avatar
Drahý braček "fajer". Pokoj a dobro nech je medzi nami.

Dakujem za tvoj pohľad na pápeža.
Zaujalo ma to, pretože ked som to čítal, tak som si spomenul na seba, ako som ešte dávnejšie tiež pápeža považoval za toho, ktorý si zaslúži nejaký trest. Z môjho pohľadu bol pápež vinný za iné zlé skutky (pretože vtedy som ešte nevedel o zneužívaní detí zo strany knazov). Vtedy, keby som vedel o zneužívaní detí, tak by som rovnako vinil pápeža ako toho, ktorý tomu mohol zabrániť. Neide mi teraz o to, či mohol alebo nemohol, ale skôr o to, že aj keby sa dokázala jeho vina, tak či by bolo správne ho potrestať a to väzením alebo nejakým iným trestom.

Totižto tak ako vtedy aj dnes ľudia žiadajú tresty za zlé skutky ak sa jedná o iných, ale ak sa jedná o nich, tak vtedy už o treste nechcú ani počuť. Napr: ľudia tvrdia, že pápež si zaslúži väzenie (za svoje chyby), ale keby niekto na nich poukázal, že si zaslúžia trest za ich chyby, tak to už nie !

Ale dajme tomu, že by si pripustili svoje chyby a zároven by chceli prijať za ne aj tresty. Skúsme si predstaviť spravodlivé trestanie a prijímanie trestov : Pápeža by odsúdili napr. na 10-15 rokov do väzenia. Pedofilných knazov na 20-30 rokov. Potom ostatní ... a tak všetci by sme sa trestali navzájom, pretože nikto nie je bez viny. Aj zákoníci chceli ukamenovať Magdalénu a Ježiš povedal: "kto je bez hriechu, nech prvý hodí kamenom!" Neide teraz o to,kto to povedal (ak Ježiša nepovažujú za autoritu) ale o to, čo povedal. Pretože tieto slová vystihujú nesprávne zmýšľanie ľudí.

Kde by sme boli a ako by sme žili, keby sme si navzájom brali slobodnú vôľu ? Vo väzení ? A kto by uväznil "bacharov" ?  

Atak je tiež otázne : je tu niekto spravaodlivý, kto by mohol posielať - hoc aj slovami -iných do väzenia ? Nech prvý hodí kameňom - odsúdenia ! Ja som to robil pred tým a dnes sa za to ospravedlnujem. Dnes by som radšej hodil kamen na zem a uznal, že nemám na to právo. Kto som,aby som súdil ?!

Prajem múdrosť a pravé poznanie, rozlišovanie.


8.
označiť príspevok

fajer
   11. 4. 2010, 06:42 avatar
pápež o zneužívaní vedel a neohlásil to,preto sa stáva spolupáchateľom,tie tátaniny s biblie si nechaj do kostola,stal sa ohavný trestný čin,vinníci musia byť potrestaný !!!!!!


9.
označiť príspevok

fajer
   11. 4. 2010, 07:14 avatar
USA: Kazateľ ukrýval telo manželky v mrazničke a zneužíval vlastné deti

včera 09:57 – ALABAMA

Evanjelický kazateľ a bývalý výsadkár bol v piatok uznaný vinným z vraždy svojej manželky, ktorej telo štyri roky skladoval v mrazničke, informovala agentúra AP. Porota tiež uznala 39-ročného Antonyho Hopkinsa vinného zo znásilnenia, incestu a sexuálneho zneužívania detí vo veku 12-16 rokov. Každý deň správa o zločinoch božích kazateľov,bolo by načase urobiť v tom cirkevnom chlieve poriadok,nemyslíš Rodinamvn???
Súhlasí marska


10.
označiť príspevok

marska
   11. 4. 2010, 14:54 avatar
svätý to muž


12.
označiť príspevok

ruwolf muž
   11. 4. 2010, 15:11 avatar
===ZAČIATOK CITÁTU===
Totižto tak ako vtedy, aj dnes ľudia žiadajú tresty za zlé skutky, ak sa jedná o iných, ale ak sa jedná o nich, tak vtedy už o treste nechcú ani počuť. Napr: ľudia tvrdia, že pápež si zaslúži väzenie (za svoje chyby), ale keby niekto na nich poukázal, že si zaslúžia trest za ich chyby, tak to už nie!
====KONIEC CITÁTU====
Prosím Ťa, jak si na to prišiel, že všetci ľudia sú takí pokryteckí, ako si Ty?


13.
označiť príspevok

Krištof
   11. 4. 2010, 15:17 avatar
Čo ho tak obviňuješ z pokrytectva? Zaslúžiš si trest!  


17.
označiť príspevok

ruwolf muž
   11. 4. 2010, 23:17 avatar
Rodinamvn obvinil všetkých ľudí a ak je rodinamvn človekom, tak obvinil aj sám seba - takže WTF?  


20.
označiť príspevok

rodinamvn muž
   12. 4. 2010, 08:55 avatar
Drahý braček "ruwolf". Pokoj a Pravda nech je v tvojom srdci

Nie je to tak, ako si myslíš. Tým citátom som myslel len na tých, ktorí tak zmýšľajú, čiže s nesprávnym úmyslom i konajú. A to niekedy robím aj ja, za čo sa ospravedlnujem a podľa ľudských zákonov by som mal byť nemilosrdne potrestaný aspoň nejakým trestom. A práve na to som chcel poukazať, že keby sme sa navzájom trestatali podľa ľudských zákonov a všetci to prijmali, tak kde by sme boli a ako žili : Absurdné ! Ľudské zákony sú bud nedostatočné alebo sa človek musí naučiť čítať medzi riadkami a aj tak by sa nesprávne rozhodol, keby chcel ľudí odsudzovať trestami odnatia slobody   

Dúfam, že to neberieš v zlom a osobne God bless you +


22.
označiť príspevok

Vlado muž
   12. 4. 2010, 09:18 avatar
Rodinamvn, hoci máš čudnú prezývku, dá sa to vydržať... však na internete je to jednoduchšie, ako v bežnom živote... kto by si dal takú hlúpu prezývku v bežnom živote, však... ale k veci... píšeš, že: a podľa ľudských zákonov by som mal byť nemilosrdne potrestaný aspoň nejakým trestom.

Prečo? Odkiaľ pochádza takéto tvoje zlé uvažovanie? Kde vás učia takto rozmýšľať? Kto ti také haluze vtĺka do hlavy? Nie si sám... po čase zisťujem, že sa plodíte jedna radosť, každým dňom objavím nejakú novú osobu, ktorá sa takto čudne na internete prejavuje... Zrejme si to už neuvedomuješ, a nie si asi ani schopný to už pochopiť, že tvoja myseľ bola poškodená. A ešte ste na toto poškodenie hrdí. Beda tým, ktorí to nevedia rozpoznať!

Píšeš veľmi veľa haluzí, vybral som jednu na ukážku, ktorá mi udrela do očí. Takže k vete: a podľa ľudských zákonov by som mal byť nemilosrdne potrestaný aspoň nejakým trestom.

Videl si ten primitívny film, asi Da Vinciho kód, kde sa telesne trýznil nejaký magor, neskôr sa zistilo, že bol vrah... taký blázon, čo sa bičoval... do krvi... Keď som čítal to tvoje, tak mi na um prišla práve tá scéna z filmu.


14.
označiť príspevok

Krištof
   11. 4. 2010, 15:32 avatar
Príslovia 15,1
"Vľúdna odpoveď odvracia prchkosť,
ale urážlivé slovo vzbudzuje hnev."
Súhlasí rodinamvn


2.
označiť príspevok

somik muž
   10. 4. 2010, 19:50 avatar
Svatý otec ...na To nezabúdaj .


3.
označiť príspevok

fajer
   10. 4. 2010, 19:57 avatar
daj si dole okuliare viery a uvidíš reálny svet....
Súhlasí Natalia


4.
označiť príspevok

megamikro muž
   10. 4. 2010, 20:36 avatar
Seriozne by som poprosil nejakého veriaceho o odpoved na otazku akým právom sa o niektorých ludoch ktorý chodia po tejto planéte teraz v tomto čase hovorý že sú svatý.
Súhlasí Natalia


5.
označiť príspevok

Veronika Hadobásová žena
   10. 4. 2010, 20:38 avatar
Myslím si že je to pre to že konajú dobro a sú blísky Bohu.


6.
označiť príspevok

piskotka žena
   10. 4. 2010, 20:44

Príspevok bol vymazaný administrátorom.11.
označiť príspevok

Krištof
   11. 4. 2010, 14:59 avatar
Tento článok o problematike kňazov a pedofílie som našiel v Katolíckych novinách (KN 10/2010, zo sveta); sú tam aj štatistiky. To, že ide o Katolícke noviny, neznamená, že je to neobjektívne. Z neobjektivity by sme mohli obviniť aj niektorých ateistov a pod.

"Dnes by už málokto riskoval postaviť vysokú stavbu bez hromozvodu. V búrkach priťahuje blesky a dom robí bezpečným. Známym sociologickým javom je, že v ohrození každá – menšia či väčšia – spoločnosť hľadá podvedome hromozvod. Už niekoľko rokov je takýmto ohrozením pedofília. Ohavný čin dospelých, ktorí si sexuálne úchylky vybíjajú na malých deťoch.

Ani niektorí kňazi Katolíckej cirkvi sa takýmto prípadom nevyhli. Znamená to však, že zvyšok spoločnosti je v poriadku a vinníci sú iba v radoch Katolíckej cirkvi? Sociologický jav hromozvodu opäť zafungoval.
Svätý Otec v sobotu zverejnil dlhoočakávaný pastiersky list pre Írsko. Ešte v ten deň tento krok médiá vyzdvihli. V pondelok sa však situácia radi­kálne obrátila. Ostrovná agentúra známa vyhraneným názorom na Cirkev udala iný tón. Vraj sa katolíci v Írsku hanbia za pápeža, lebo neurobil dostatočne to, čo sa od neho očakávalo. V nedeľu poobede mi volal redaktor istého slovenského denníka. Jeho otázka znela, či je KBS spokojná s tým, čo pápež napísal. Opýtal som sa ho, či pastoračný list čítal. Zmohol sa na odpoveď, že si prečítal to, čo priniesli agentúry.

„Morálna panika“
Problematiku spojenú s medializovanou kauzou sa snažím sledovať z viacerých zdrojov. Medzi nimi je aj zaujímavá analýza talianskeho filozofa, právnika a sociológa Massima Introvigneho. Je to všeobecne uznávaná osobnosť, ktorú možno ťažko obviniť zo zaujatosti. Pre mediálnu prezentáciu toho, čo sa práve deje, našiel veľmi výrečný výraz. Ide o „morálnu paniku“. Tento pojem vznikol v roku 1970 a opisuje jav, pri ktorom prichádza k sociálnemu zveličeniu. Jednou z charakteristík „morálnej paniky“ je systematické zveličovanie. Jav, ktorý sa udial pomerne dávno, je prezentovaný ako niečo „nové“. Ako niečo, čo verejnosť vníma ako „teraz“ a „tu“. Ďalším znakom je nárast faktu – „to je len začiatok, to podstatné ešte len príde“. „Morálna panika“ je teda vyvolaná skutočným faktom, ktorý je však zveličený a ukazuje iba jediného vinníka, ktorý je navyše identifikovaný s celou inštitúciou. V tomto prípade ide o skutočné prípady pedofílie. Aj keby boli len dva, je to morálne neospravedlniteľné. V skutočnosti však nie je jedno, či sú dva, či sú ich desiatky, stovky či tisíce. Pozrieme sa teda na fakty.

Výsledky nezávislej štúdie
Doteraz najväčšou a nezávislou v oblasti zneužívania detí kňazmi je štúdia John Jay College of Criminal Justice zo City University of New York. Ide o najuznávanejšiu akademickú inštitúciu v USA v oblasti kriminológie.
Štúdia hovorí o 4 392 prípadoch kňazov z celkového počtu 109-tisíc, ktorí boli v rokoch 1950 až 2002 obvinení zo sexuálnych vzťahov s mladistvými. Z nich bolo odsúdených menej ako sto. V niektorých prípadoch išlo o malé číslo aj z dôvodu premlčania alebo smrti obvinených. Napriek tomu však len nepatrné množstvo z obvinených bolo uznaných za vinných. Medzi obvinenými nechýbalo množstvo úplne nevinných kňazov. Hovorca Konferencie biskupov USA mi dokonca potvrdil, že niekoľko kňazov, ktorí neuniesli ťarchu falošných obvinení, spáchalo samovraždu. Falošné obvinenia radikálne narástli po roku 1990, keď došlo k prvým úspešným pokusom s finančným odškodnením.
Aj v aktuálnych prípadoch sa hovorí o kňazoch, ktorí sú obvinení. Každý, ktorý sa takého skutku dopustil, musí niesť i následky. Obvinenie však nie je dokázanie skutku a odsúdenie. Napriek tomu v médiách rezonujú čísla, s ktorými sa narába veľmi nekorektne.

Nulová tolerancia
Katolícka cirkev vyhlásila nulovú toleranciu v prípade kňazov, ktorí sa dopustili pedofílie. Podľa Massima Introvigneho by mala platiť tá istá nulová tolerancia pre všetkých, ktorí sa dopustili falošného obvinenia. V USA po zverejnení spomínanej štúdie radikálne poklesol počet obvinení a s tým i odsúdení. Štúdia John Jay College priniesla aj niekoľko ďalších zaujímavých faktov. Ako pedofilné boli médiami označované i obvinenia, ktoré sa dotýkali vzťahov kňazov s dospievajúcimi. Nikto nepopiera, že aj v týchto prípadoch ide o morálne zlyhanie. Takisto nemorálne je však tvrdenie, že ide o pedofíliu. Za samotnú pedofíliu bolo odsúdených 54 kňazov za 52 rokov. Teda zhruba jeden za rok v celých USA.
Čo sa týka právneho stavu, Katolícka cirkev sa stavia k týmto prípadom oveľa tvrdšie ako civilné právo. Dokument Kongregácie pre náuku vie­ry z roku 2001 De delictis gravioribus ustanovuje, že biskup musí nahlásiť kongregácii každý prípad sexuálneho vzťahu klerika s osobou mladšou ako 18 rokov. Predpokladá sa lehota premlčania 10 rokov po dovŕšení 18. roku veku obete. V USA však samotná Konferencia biskupov požiadala o úpravu, podľa ktorej neexistuje lehota premlčania takéhoto prípadu, aby nezostali nepotrestané činy pedofílie spáchané v minulosti. Je to teda oveľa prísnejší postup ako v civilnom práve.
Štúdie John Jay College však idú ďalej. Hovoria o tom, že prípadov pedofílie je v Katolíckej cirkvi 2- až 10-krát menej ako v iných denomináciách, v ktorých sú pastori ženatí. O tom však médiá cie­lene mlčia.

Pedofília v rodinách
Celibát teda nie je príčinou pedofílie. Najviac prípadov pedofílie, odhliadnuc od príslušnosti ich páchateľov, až 90 percent, je medzi ženatými. Ešte šokujúcejším faktom je, že až dve tretiny prípadov pedofílie je páchaných vo vlastných rodinách: otcami, otčimami, strýkami, bratrancami, dokonca bratmi. Mimo rodín ide najmä o vychovávateľov, učiteľov a športových trénerov mladistvých. Massimo Introvigne dodáva, že štatistiky predkladajú i ďalšie fakty, ktoré nie sú politicky korektné, no treba ich povedať. Až 80 percent tých, ktorí sa dopustili pedofílie, sú homosexuálne prípady. Teda dospelý muž, ktorý zneužíva dieťa mužského pohlavia. Deväťdesiat percent odsúdených kňazov bolo tých, ktorí mali homosexuálne sklony. Aj z tých­to čísiel jasne vidieť, že nejde o problém celibátu, ale o toleranciu, ktorá prevládala v sedemdesiatych rokoch minulého storočia v seminároch práve v oblasti pripúšťania kandidátov na kňazstvo s nevyriešenými sexuálnymi problémami.
Skúsme si spojiť túto „morálnu paniku“ so snahou Cirkvi postaviť sa vždy a za každých okolností na stranu ochrany rodiny a práva na život.
„Vyzývam vás všetkých, ako Boží ľud v Írsku, aby ste premýšľali o ranách spôsobených na Kristovom tele, niekedy bolestivých liekoch na ich ošetrenie a zahojenie a o potrebe jednoty, lásky a vzájomnej podpory v dlhom procese obnovy,“ napísal Svätý Otec. Treba, aby tí, ktorí taký vážny dokument komentujú, si ho aspoň prečítali. Aby komentovali to, čo v ňom je. Nie to, čo v ňom nie je.
Okrem hlbokej bolesti je tu totiž aj nádej. Že pravda nás vyslobodí. Hoci v tejto chvíli tak veľmi bolí.
Komentár odznel vo Vatikánskom rozhlase."

JOZEF KOVÁČIK


15.
označiť príspevok

fajer
   11. 4. 2010, 19:23 avatar
škoda ,že som sa od Kováčika nedočítal kedy budú pedofilný farári postavený pred súd,posledný súd je nedôveryhodný....a nič nerieši...


16.
označiť príspevok

rodinamvn muž
   11. 4. 2010, 23:08 avatar
Drahí bráškovia a ségričky  

Dnes je sviatok Božieho milosrdenstva : nebudem nikoho súdiť  


18.
označiť príspevok

rains
   12. 4. 2010, 08:13 avatar
a co dnes? dnes mozeme niekoho sudit, ci aj dnes ma cirkev akysi sviatok, kedy nebudeme nikoho sudit?


19.
označiť príspevok

rodinamvn muž
   12. 4. 2010, 08:48 avatar
Drahý braček "rains". Pokoj s Tebou

Máš pravdu. "Sám to hovoríš". Každý deň je dňom milosrdenstva (aj ked nie je vyhlásený tak ako bol včera). Prenechajme súd Bohu až príde a On nebude meškať. Konec koncom súd a verdikt je už v tom, že každý, kto pácha hriech, sa odsudzuje tým, že neprežíva lásku. Ak si myslí, že áno, tak to je len časť z toho čo mohol dostať." Prajem tomu najväčšiemu satanistovi to najväčšie milosrdenstvo. Boh nechce naše odsúdenie, ale aby sme sa obrátili a žili!
Dakujem, že si ...


21.
označiť príspevok

rains
   12. 4. 2010, 09:03 avatar
drahy bratcek rodinamvn. Dovolim si par poznamok:
1. Preco cakat na Bozi sud, ked vinnikov mozeme potrestat teraz. Preriekli sa proti boziemu prikazaniu: Nezosmilnis!!! Ak teda mame cakat podla teba na bozi sud, tak mozeme aj beztrestne zabijat, okradat a znasilnovat. Preco potom sedia v zalaroch ti, ktori nie su katolicky knazi a znasilnuju deti? Preco sedi v base holandky pedofil, za to ze si to rozdaval s chlapcom? Vari su cirkevni hodnostari viac ako obycajni ludia a su nad zakonom, ktory plati pre vsetkych rovnako? Bez rozdielu, viery, pohlavia a farby pleti? Co robi ciernokabatnikov nadradenymi nad ostatnymi?
2. Ak je pravda to, co hlasa cirkev, ze ucin pokanie a vyspovedaj sa zo svojich hriechov a bude ti odpustene, tak potom aky budu mat tito nasilnici bozi sud? Ak sa pred smrtou vyspvoedaju na smrtelnej posteli, olutuju, ucinia pokanie a vyspovedaju sa, ich kolega v cirnej sutane im hriechy odpusti a da rozhresenie tak pojdu do neba cisty a neposkvrneny. takze aky bude bozi sud? ake mu Boh da preciny a zlociny, ked mu je vsetko odpustene? Potrestal by Boh niekoho kto je bez viny a nema ziaden hriech?
3. Preco ma spolocnsot zatvarat oci pred takymito skutkami a prepacit to cirkevnym hodnsotarom? nemali by ist oni v slapajach svojho boha a byt moralnym prikaldom pre vsetkych ostatnych? Ak su teda oni fyzickymi zastupcami Boha, tak sa pytam, je Boh uchylak, perverzne hovado, nasilnik a ma rad male detske prdelky? rad si to Boh rozdava s malymi chlapcami v nebicku?


23.
označiť príspevok

mato1105 muž
   16. 4. 2010, 20:30 avatar
rains: odpovede k jednotlivym bodom:
1. - beztrestne nezabija nikto, aj keby na zemi nebol odsudeny - tak je to podla Krista = Pravdy. cirkevni hodnostári nie su viac, ale aj cirkevni hodnostari su ludia, na ktorych vplyvaju napr. médiá, dokonca i náš spôsob zivota. co mozeme cakat od správania ludí (teda aj knazov, biskupov atd), ked media nas vkuse zasycujú hnusnymi spravami a v telke, na nete a zial aj v rádiách je kultura hriechu? coze sme naprogramovaní, aby sme nerobili zlo? my nevidime do tych knazov, ze ako sa modlili za mnohe problemy (aj tykajuce sa pedofilie neveriacich). mnohi nemaju ani poňatie, aké skúšky zažívaju ludia, ktori chcu, aby sa svet zlepsil, a pritom v boji viery padnú.
ale preco sa stavaju do role sudcu tí, ktori na ten post neboli menovani?a neznamena, ze aj ti, co boli menovani, su automaticky spravodlivi. preco sa hrame na svätcov, ked nimi nie sme? coze nema kazdy clovek vlastne svedomie, ktore mu teraz (a mozno zial - kedysi) hovori, co je správne a co nie? kazdy sa nejako vyvíja a mnohe veci ho ovplyvnuju. pozname azda zivot tych knazov? preco povazujeme papeza za toho knaza, ktory to spáchal? to azda ak môj brat bude odsudeny za pedofiliu a ja ho cele roky poznam ako cloveka, ktory inklinuje ku zlu, odsudia aj mna, ak s nim nezijem? a dalsia podotázka - viete, co je spovedné tajomstvo a aká je povinnost krestana, ked spácha trestny cin? Boh mu neodpusti, ak nepride na políciu a neprizná sa. ved to by bola pretvárka. ak viem, ze som urobil velmi zly skutok, musim sa priznat. schovávat sa za plášť Boha sa nedá. aj ked vynadám svojej sestre a urazim ju a chcem, aby mi Boh odpustil tento hriech, musim sa s nou zmierit. inak tá ľútost (hoc aj nedokonalá - vid Katechizmus Katolickej cirkvi) nie je lutostou a odpustené nie je.
ukazujes, ako si nad vecou - pre teba sú knazi ciernokabátnici. nepoznáš ich. aj keby si poznal, nemohol by si ich odsudit? ty si rad, ked ta niekto obvinuje? chces, aby na teba platilo pravidlo: "co chces, aby druhi robili tebe, rob aj ty im". hadzes na nich. to znamena, ze chces, aby hadzali na teba? ja na teba hadzem, pretoze to, co hovorim, je pravda. preto sa nebojim. lebo chcem, aby aj druhi mi hovorili pravdu, ked sa mylim. to môze kazdy...
2.-clovek musi dokonale olutovat, aby mu bolo odpustene. stale si myslis, ze je to lahke? dokonala lutost znamena - ze ten clovek spoznal, co daný skutok hriesnej povahy naozaj znamena... + nie kazdy dostava moznost olutovania na smrtelnej posteli. to, co je za otazku: "Potrestal by Boh niekoho kto je bez viny a nema ziaden hriech?" kto nema hriech, nemoze byt potrestany. hawk. to je jasne. len treba spravne chapat dane pojmy a suvislosti.
3.-spolocnost nezatvara oci, ale posudzuje velmi rychlo. zháňa vselijake informacie, ktore niekoho pošpinia a vôbec sa nesprava tak, ako chce, aby sa k nej druhi spravali. teda to co som uz povedal. prilis sa starame o druhych. mame strach... co ked niekto znasilni moje dieta...? kto si vyberie cestu kresťanstva a odhali pravu podstatu a necha sa preniknut Pravdou a Duchom, veri v Spravodlivost. chce to trpezlivost, otvorenost, snahu o pravy pokoj, neegoizmus, láskavosť a vieru v Boha, ktoremu nie je nic nemozne. nikto sa nevyhne stretu s jeho Synom. davajme si na to pozor... "nemali by ist oni v slapajach svojho boha a byt moralnym prikaldom pre vsetkych ostatnych?" - odpoved v prvom bode (knazi ako sluzobnici, ktori sa modlia za obratenie ludi a navrat k svojmu Stvoritelovi, riziko pádu, ktore podstupuju). asi az prilis obranujem? nie, studuj viac a uznas, ze aj tento aspekt treba brat do uvahy.
pekný deň.
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
V boji o vlastné štastie víťazí ten, kto sa nevzdáva.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(100 570 bytes in 0,238 seconds)