Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Pre koho je záväzných Desatoro božích prikázaní

37
reakcií
1808
prečítaní
Tému 1. januára 2014, 22:21 založil Kasafran.

podobné témy:1.
označiť príspevok

Kasafran
   1. 1. 2014, 22:21 avatar
Čo myslíte - pre koho (židov, kresťanov, moslimov) je najviac záväzných 10 prikázaní ich spoločného boha?

Na hore Sinaj vraj odovzdal neviditeľný Boh Mojžišovi 10 Božích prikázaní, ktoré treba dodržiavať. Hovoria nám, ako máme žiť. Prestúpením prikázania človek pácha hriech. Desať Božích prikázaní nazývame aj Dekalóg (10 slov). Dekalóg vyriekol Boh pri svojom zjavení sa Mojžišovi. Boh nimi vyjadril svoju vôľu, teda to, ako sa má človek správať. Ježiš prikázania potvrdzuje. Prikázania vyjadrujú povinnosti k Bohu, k sebe a druhým a sú nemeniteľné.

1. prikázanie

Ja som Pán Boh tvoj, nebudeš mať iných bohov okrem mňa, aby si sa im klaňal. Miluj svojho blížneho ako seba samého.

Treba dôverovať úplne Bohu. Je to prikázanie viery, nádeje a lásky k Bohu. Proti tomuto prikázaniu sa previňuje aj ten, čo popiera nejakú pravdu, ktorej máme veriť. Človek má vzdávať Bohu patričnú úctu. Nebudeš sa klaňať iným bohom obsahuje v sebe aj to, ak človek uprednostňuje napríklad bohatstvo a iné veci pred Bohom. Prikázanie zahŕňa aj veštenie, mágiu, povery. Treba odmietnuť všetky formy veštenia. Človek si v nich podmaňuje skryté mocnosti, ktoré predstavujú nebezpečenstvo. Milovať svojho blížneho znamená okrem lásky aj to, aby človek chcel pre druhého dobro, priali mu dobro.

2. prikázanie

Nevezmeš Božie meno nadarmo.

Božie meno treba mať v úcte, rovnako meno Ježiša, Márie a svätých. Nemáme ich vyslovovať zbytočne, len vtedy, ak tým človek Boha velebí a oslavuje. Nemôže byť použité ako zahrešenie, rúhanie, urážať Boha. Toto prikázanie obsahuje aj prísahu. Veriaci nemá prisahať a volať si Boha za svedka. Patrí sem aj nedodržanie sľubu, ktorý dáme.

3. prikázanie

Spomeň si, aby si deň sviatočný svätil.

Toto prikázanie nám prikazuje sláviť nedeľu a prikázané sviatky účasťou na svätej omši a zároveň to má byť deň oddychu, kedy človek nemôže vykonávať ťažkú prácu. Nedeľa je dňom, ktorý môžeme venovať sebe, rodine, odpočinku, kultúre, spoločenskému životu. Prečo práve nedeľa? V nedeľu vstal Ježiš zmŕtvych. Boh keď stvoril svet, siedmy deň odpočíval.

4. prikázanie

Cti otca svojho i matku svoju.

Boh chce, aby si človek vážil a ctil svojich rodičov, ktorým vďačí za život. Prikázanie prikazuje úctu k rodičom, starým rodičom, učiteľom, zamestnávateľom, podriadeným, predstaviteľom štátu atď.. Tiež prikazuje lásku k rodičom a poslušnosť , vďačnosť, nepohŕdať svojimi rodičmi a pomáhať im. Rodičia majú svoje deti s láskou vychovávať, postarať sa o ich potreby, vytvárať harmonickú rodinu. Sú zodpovední za kresťanskú výchovu svojich detí.

5. prikázanie

Nezabiješ.

Piate prikázanie predstavuje každé ubližovanie sebe a iným na tele alebo na duši. Voči sebe človek porušuje prikázanie aj vtedy, ak zanedbáva svoje zdravie a nestará sa oň, ubližuje si fajčením, nadmerným požívaním alkoholu a drog a všetkým, čo ubližuje jeho telu a duši a tiež samovražda. Každý hnev, nadávanie iným, fyzické ubližovanie iným, nenávisť a samozrejme vražda patrí do tohto prikázania. Všetky únosy, terorizmus, týranie. Vražda nenarodených detí a eutanázia sú ťažké hriechy. Nenarodené dieťa nemá možnosť sa brániť. Hriechom proti piatemu prikázaniu je aj každé konanie, ktoré vyvolá v druhých spáchanie hriechu. Je to pokúšanie.

6. prikázanie

Nezosmilníš.

Láska je darom pre človeka. Sexualita je tiež vzácny dar, ktorý človek dostal. Je nositeľom života a preto ju treba mať v úcte. Všetky formy, ktoré zneucťujú sexualitu človeka sú smilstvom. Slobodný človek je povolaní k čistote, má sa učiť sebaovládaniu. Naplnenie sexuálneho života prichádza v manželstve, kde môže priniesť jednotu tela i duše medzi manželmi. Previnením je nezriadená pohlavná rozkoš, ktorá sa míňa s cieľom plodenia a spojenia jednoty. Hriechom je vyhľadávanie pohlavnej rozkoše pre ňu samu. Manželský sexuálny život má dva ciele: spojivý (upevňovanie manželstva, dobro manželov) a plodivý (plodenie potomstva). Samotným smilstvom nazývame spojenie muža a ženy pred uzatvorením manželstva. Prostitúcia, pornografia, znásilnenie sú porušením šiesteho prikázania. Proti plodnosti manželstva, ktorý je jedným z cieľov je antikoncepcia. Boh dal človeku prirodzené prostriedky na reguláciu tehotnosti. Žena má cyklus s plodnými a neplodnými dňami. Vážnym prestúpením prikázania je manželská nevera a rozvod.

7. prikázanie

Nepokradneš.

Človek má právo na súkromné vlastníctvo. Ostatní to musia rešpektovať. Človek nemá právo siahnuť na cudziu vec, ktorá mu nepatrí. Nemôže si neoprávnene prisvojiť niečo, čo nie je jeho, teda ukrdnúť mu to. Patrí sem aj spravodlivá mzda zo strany zamestnávateľov, vyplácanie miezd. Tiež štát je zodpovedný za blaho občanov. Medzi národmi má panovať solidarita. Máme robiť dobročinné skutky a pomôcť iným, ak sú v núdzi.

8. prikázanie

Nepreriekneš krivého svedectva proti blížnemu svojmu.

Pravda je to, čo máme hovoriť. Nemožno o druhých zle hovoriť, osočovať ich, odsudzovať, posudzovať, hovoriť klamstvá a poškodzovať ich dobré meno a česť. Ak človek oklame, má to napraviť. Nemožno krivo svedčiť.

9. prikázanie

Nepožiadaš manželku blížneho svojho.

Kresťan sa má vyvarovať nezriadenosti a má si zachovať čisté srdce a myseľ, vedieť sa ovládať. Prikázanie zakazuje telesnú žiadostivosť.

10. prikázanie

Nepožiadaš majetok blížneho svojho ani ničoho, čo jeho je.

Človek sa previňuje proti prikázaniu chamtivosťou a závisťou, keď druhým nepraje to, čo majú, závidí im to. Závisť patrí medzi sedem hlavných hriechov. Nezriadená túžba po bohatstve, lakomstvo, spôsobuje prestúpenie tohto prikázania.


2.
označiť príspevok

Mnemosyne muž
   1. 1. 2014, 22:34 avatar
pre každého.to je samozrejme.nikto sa toho nedrží.jeden s dovodov ako ukazuju vsetci ze su clenmi falosneho nabozenstva
Súhlasí Kasafran


4.
označiť príspevok

Kasafran
   1. 1. 2014, 23:17 avatar
Mnemosyne,
rád by som spoznal Tvoj názor o nefalošnom náboženstve - či vôbec doteraz existovalo a či ešte niekedy vznikne...


12.
označiť príspevok

servis žena
   2. 1. 2014, 21:44 avatar
či vôbec doteraz existovalo a či ešte niekedy vznikne...
silné...zamyslime sa


22.
označiť príspevok

Kasafran
   3. 1. 2014, 21:44 avatar
(12) Servis,
veď preto som o to Mnemosyneho požiadal - no a čo Ty, aký je výsledok Tvojho doterajšieho zamyslenia...?


31.
označiť príspevok

servis žena
   5. 1. 2014, 20:25 avatar
22 Ksafran, môj postreh je v tomto: som pokrstená evanjelička, no nikdy som nevidela význam viery v tzv. "božom dome" bohu ako takom. Ja nepotrebujem boha na to aby mi odobril moje skutky...tie dobré a dal rozhrešenie pre tie zlé. Ja sama viem kedy konám dobre a kedy zle...a mám z toho pocity a tie trestajú dušu až kým ich sama neodčiním...nie boh ale ja. A už som natoľko veľká, že viem že sa nevyhnem nesprávnym rozhodnutiam už len preto, že mám city, pocity, emócie, ktoré tvoria moju prirodzenosť. Nikto nemôžeme byť dobrým človekom keď konáme dobro a konáme aj zlo, ale to nám očistí boh prostredníctvom viery. Tak to nefunguje. Musíme sa zmieriť s tým, že nie všetko naše konanie bude len dobro. Lebo dobro pre jedného môže znamenať zlo pre iného. Alebo inak dobro vykonané v dobrej vôli môže v konečnom dôsledku znamenať zlo pre človeka ktorému sme chceli vykonať dobro. Tým neodsudzujem žiadnu vieru. Chcem len povedať, že už pravdu vo viere nehľadám. Hľadám pravdu v sebe....tú pomyselnú rovnováhu.
Súhlasí Wolfe, Kasafran


3.
označiť príspevok

Michallko
   1. 1. 2014, 23:09 avatar
ja si myslím že také pravidlá sú pre tých čo by na to sami neboli schopní prísť, že zabijať je nemorálne... na to aby som nezabíjal nepotrebujem desatoro
Súhlasí Kasafran, Wolfe


5.
označiť príspevok

winry žena
   1. 1. 2014, 23:19 avatar
V prvom prikazani si potom sam Boh protireci...preco dava ludom dary,ktore su v rozpore s jeho zakonom?
Súhlasí Kasafran


6.
označiť príspevok

milky945 muž
   1. 1. 2014, 23:52 avatar
ako si protirečí, v čom?


7.
označiť príspevok

winry žena
   2. 1. 2014, 00:02 avatar
Preco rozdava napr. dar jasnovidectva, ak ho vzapati zatracuje? Navstivis jasnovidca, liecitela a je zle, lebo si sa previnil voci jeho prikazaniu. Len tomu nerozumiem, naco je to dobre?
To je akoby si maliarovi zobral platno...


8.
označiť príspevok

Kasafran
   2. 1. 2014, 00:05 avatar
Milky945,
skutočne to nechápeš - vo svojej "jedinečnosti"...!!!


9.
označiť príspevok

milky945 muž
   2. 1. 2014, 12:14 avatar
Katolícke desatoro
1. prikázanie:
Ja som Pán Boh tvoj. Nebudeš mať iných bohov okrem mňa, ktorým by si sa klaňal.

Biblické desatoro
1. prikázanie:
Ja som Hospodin, tvoj Boh, ktorý som ťa vyviedol z Egypta, z domu otrokov. Nebudeš mať iných bohov okrem mňa!

Ešte raz moja otázka: Ako a v čom si Boh protirečí?

RE "Preco rozdava napr. dar jasnovidectva" : ako vieš že rozdáva?

RE ",ak ho vzapati zatracuje?" : ako vieš že zatracuje?


10.
označiť príspevok

winry žena
   2. 1. 2014, 21:30 avatar
Viem.


11.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   2. 1. 2014, 21:32 avatar
to je ako naburat sa do banky a cudovat sa ze ta policajti nahanaju...


17.
označiť príspevok

milky945 muž
   3. 1. 2014, 11:21 avatar
winry 10:
Tak to bude určite pravda, keď vieš. To mi stačí ako záruka.  


13.
označiť príspevok

elemír muž
   2. 1. 2014, 22:52 avatar
Dalo by sa s tým súhlasiť, až na tú antokoncepciu.Tieto veci treba nechať na manželov a posvätnosť ich zväzku, aby sa naplnil hlavný úkol manželstva, aby pokušenie nemohlo prísť zvonku, teda čo je v manželstve, je iba medzi nimi ako modlitba medzi veriacím a bohom a manželôiaby mali vždy hľadať spôsoby, ako tomuto vonkajšiemu nebezpečenstvu zabrániť, pretože antikoncepcia môže naopak toto pokušenie priviesť veľmi ľahko. Podľa mňa vidí boh človeka ako samostaného tvora a bude ho za to súdiť, ako narábal s tým, čo mu zveril a teda aj za sex sa bude človek zodpovedať a teda aak boh nechal všetku zodpovednosť na človeku, bude ho plne aj za to súdiť a tým pádom boh nerozhoduje o tom, či manželia chcú mať deti alebo nie a koľko. Je to vbec ich zodpovednosti voči bohu a musia to mať oni sami plne pod kontrolou, aby ich potm boh za to plne zodpovedne súdil. Výhovorka pred boho za to, že ja som dieťa nechcela a ty si mi ho dal, sú trápne ako že ja som zhrešiť nechcel, alebo nechcela a ty si ma do pokušenia uvuiedol.
V ničom sa nevyhovarajme na Boha, že rozhoduje za nás, to je zbabelosť, ktorou ho chceme obviniť z toho, že za naše hriechy môže iba on. Je to podľa mňa pred bohom idiotizmus a nezodpovednosť, vyhadzovať bohu na oči to, za čo som ja zodpovedný a naivne dúfať, že mi to odpustí. Máme iné ťažšie hriechy v ktorých dúfame na odpustenie, prečo premrhať túto šancu na lajdáckom a nedôslednom správanáí sa v sexe.
Nariaďovanie antikoncepcie je preto hrubý zásah do manželstva a obmedzuje samostatnosť osobnosti, ktorú sme od Boha dostali a na ktorú sa on na nás spolieha. Je napísané jasne milujte sa a množte sa, a jeden z najväčších božích trestov je čas, keď nepočuť hlas ženícha a nevesty.
Treba si samozrejme aj uvedomiť, že ak niekto berie na seba zodpovednosť niekomu niečo nariaďovať, musí si uvedomiť, že bude za to aj patrične súdený. Ak sú následky bohumilé, určite zožne odmenu, ale v tomto prípade by som si to ja , pred takým sudcom, ako je náš otec, stokrát premyslel. Lebo tu by sa dalo povedať, že nariadením preberá na seba zodpovednosť za všetky manželské zväzky, v ktorých toto nariadenie mohlo spôsobiť veľa hriechu.
Myslím, že by už bolo konečne na čase, prestať sa hrať na Boha a jeho zástupcu na zemi, maximálne sa mu podriadiť, veď nakoniec tu máme požidavky Fatimy a s tým sa nič nerobí.
Na jednej strane sa mu pletieme bohu do remesla, čo si určite nepraje a na druhej strane máme na stole jeho požiadavky a na to sa zvysoka .................???????????? Dokedy ešte ???
A pri tom si stačí dennodenne otvoriť noviny, koľko zla sa preto deje a každá slza bude z oka zotretá a každá kvapka zúčtovaná a tu si akoby nikto nevšímal stámilionové ľudské obete ?????
A najhlavnejším problémom cirkvi je, že či majú manželia požívať kondóm, alebo nie ???
Boh je Boh a je preto boh,že zošle trest ako boh, ale za ten trest, ktorý vykonal ako Boh, bude súdiť tých, čo boli príčinou toho, že ten trest musel zoslať, ako Boh.
Lebo to, čo chce boh a čo si myslí je napísané v evanjeliu a je tam aj veta, že človek bude súdený aj za každé zbytočne vyslovené slovo a čo potom tie zbytočne vydané nariadenia, zákazy a príkazy.
Ja tu nechcem zo seba robiť mudrca, či buriča , či čokolvek, ja chcem len upozorniť aj na takúto možnosť, či aj takýto by ten náš Boh nemohol byť.
Spoliehajme sa na neho ako žiaci na učiteľa cez školský rok a prosme ho o pomoc aby nám dal toho čo najviac, aby sme sa čo najviac naučili, ale nakoniec musíme uznať spravodlivosť, že na konci šklolského roku musí posúdiť a známkou zhodnotiť naše výsledky a možeme sa vyhovárať na to, že bol zlý učiteľ, ak vedľa nás sedia žiaci, čo ho počúvali a sú výborní ???
Táto spravodlivosť nakoniec usvedčí každého z nás a každý z nás uvidí na tých dobrých a lepších od nás, že má pravdu a že jeho spravodlivosť je jeden z najkrutejších zákonov tohoto sveta, ktorý ho práve pre túto spravodlivosť nenávidí.
Zoberme si napríklad, či má spoločné niečo Fatima so sýriou ? Áno, má, lebo je v tom zapletené Rusko. Atď .....

Pokrytci, podľa toho, ako zapadá slnko, viete predpovedať, aký bude zajtrajší deň, ale znamenia kráľovstva božieho vás nezaujímajú.
A koľko je ešte takýchto viet v evanjeliu a zostávajú stále nepovšimnuté ......


14.
označiť príspevok

Wolfe muž
   2. 1. 2014, 23:56 avatar
Ked nebude antikoncepcia, tak sa trebars z obavy zena rozhodne, ze potom radsej ziaden sex, lebo trebars este nechce mat dieta, nie je toto prave otvorena brana k pokuseniu z vonku? (1Kor 7,5)

pises "teda čo je v manželstve, je iba medzi nimi " >> ak je to IBA MEDZI NIMI, tak by si tam nemal tlacit Boha...

"Nariaďovanie antikoncepcie je preto hrubý zásah do manželstva a obmedzuje samostatnosť osobnosti, ktorú sme od Boha dostali a na ktorú sa on na nás spolieha." >> nie je hruby zasah do manzelstva aj zakazovanie antikoncepcie?

"Je napísané jasne milujte sa a množte sa" >>> ked sa ateista odkazuje na stary zakon, tak krestan poukazuje, ze je tu novy zakon. Ale ked sa to hodi, tak sa aj krestan odkazuje na stary zakon  

1Kor 7,1-5
1 Dobre je, keď sa muž nedotýka ženy.
2 Ale vzhľadom na nebezpečenstvo smilstva nech má každý svoju ženu a každá nech má svojho muža.
3 Muž nech plní povinnosť voči manželke a podobne aj manželka voči mužovi.
4 Žena nemá moc nad svojím telom, ale muž; podobne ani muž nemá moc nad svojím telom, ale žena.
5 Neodopierajte si jeden druhému, iba ak na čas so vzájomným súhlasom, aby ste sa mohli venovať modlitbe, a opäť buďte spolu, aby vás satan nepokúšal pre vašu nezdržanlivosť.
Súhlasí Kasafran


15.
označiť príspevok

elemír muž
   3. 1. 2014, 06:42 avatar
Toto, wolfe, čo si napísal, si mal napísať na bilboard 30x20 metrov a postaviť na Vatikánske námestie.
A potom by som tam doplnil ešte ja jeden o Fatime a hneď by bola budúcnosť tohoto sveta jasnejšia a istejšia !!!
Ale podľa tohoto pavelsprávne poznamenal aj rozdiel medzi 6 a 9.prikázaním, lebo šieste je o smilstve a to je sex mimo manželstva a preto je v prikázaniach hriech proti manželstvu ďalej, lebo sex mimo manželstva, teda smilstvo, je horšie ako požiadať manželku blížneho. Nakoniec obudvahriechy sú smrteľné, ale to len aby reč nestála.


16.
označiť príspevok

auxiliarius
   3. 1. 2014, 06:53 avatar
elemir, ty si vo svetkom mudrejsi nez Cirkev


18.
označiť príspevok

elemír muž
   3. 1. 2014, 11:22 avatar
auxiliiiii 16
Na čo do toho pletieš múdrosť, múdrosť je pojem relatívny, proste mám na to takýto názor, čo si myslíš, že cirkev sa z týchto mojích názorov pototo ????? CHa - cha !
Nedbočuj od témy k múdrosti a radšej sa k tomu vyjadrí, ty nemáš žiadny svoj názor ???
Nedá sa k niktorým veciam nevyjadriť, ak sa to z toho režú trenky do riti.
jednoduché jako sviňa, ja by som sa v tom videl ako idiot a ako sa na to a na nás majú pozerať ľudia z vonku ???
Tých múdrosť ťa nezaujíma, ktorým sme pre toto na posmech ???? Diametrálne nezmysly dokonca niekedy ešte aj povýšené na svätosť ?
To sa tu naozaj nenájde dieťa, ktoré by zakričalo: Kráľ je nahý !
Wolfe tvrdí o sebe, že je neveriací, alebo len tak ležérny.
Ty si čo ? A ak si katolík, prečo si si nechal od neho neveriaceho otrieskať o hlavu citáciu Pavlových listov ? Celému svetu je to jasné, iba katolíkom nie a to ešte nosia nad halvou ako nikto iný na sveté ????
Podľa mariánskzch zjavení je pápežský stolec jediný zástupca zeme na nebi, tak by sa mohlo aj predpokladať, že dovedie do neba aj najviac dobrých ľudí ?!?!? Ale kto si zodpovie tých, čo zostanu pred bránami spásy práve pre tento posmech ???
O čom a načo sú vlastne tí ľudia tam hore, kde sa tam vzali a čo si myslia o Bohu, ak nedokážu šmahom ruky prevrátiť v chráme stôl ako Kristus a všetku špínu zosypať do pekiel ?

Alebo z tých stolov v chráme máme parádny zisk a potom beda tomu, kto nám na to siahne ?????
Aj Ježiša sa opýtali: Kým sa robíš, že toto robíš ? A na čom záležalo vtedy najviac, to čím sa ježiš robil, alebo to, čo robil, bez ohľadu na to, čo bol.

Neskúmajte, kto, čo povedal, ale skúmajte, čo je povedané.

Veď predsa všetci neveriací sú aj preto neveriací, že skúmajú v prvom rade, kto je Boh a kto kristus a akí su a či vôbec existovali a neskúmajú čo povedal Ježiš v evanjeliu, lebo nehľadajú dôvody uveriť, ale hľadajú dôvody, ako sa nad všetko povýšiť a tým si dokázať svoju múdrosť a istotu, že to my sme múdri a vy idioti, ale práve slová evanjelia, ku ktorým nedošli presvoju veľkú múdrosť, tie práve urobiua uz nich idiotov v čase, keď hrubá čiara za životom už bude urobená a bude už len účtovanie. Horší žiak sa zobudí dva týždne pred koncom roka a chcel by dobehnúť to, čo sa dobrí žiaciučili celý rok. To sa predssa nedá.

Toto sú všetko dôsledky a toto je zodpovednosť pred Bohom! Zostáva len otázka na čo sa spoliehame, žeaký je BOh.
A ja som tu dal najavo, že s týmto by som šiel k nemu so spoteným chrbtom od strachu, Veď koľko príčin, aby som sa ho báíl, mám už dnes a čo s týmto ešte, to si neviem predstaviť, načo sa títo "zodpovední" ľudia spoliehajú ????


20.
označiť príspevok

auxiliarius
   3. 1. 2014, 15:51 avatar
ja mam nazor - Jezis je Boh, antikoncepcia nie je moralna a vo Fatime nikto od cirkvi neziadal zrusit pravdy viery, zaujimave je, ze ty si dosiel vo vsetkych otazkach k opaku, mal by si mat viac pokory pred Cirvkou a tym sa nemysli prave farar ani kardinal, ale Cirkev (to si aj ty aj ja.....), nemysli si, ze Cirkev sa myli. kolkokrat v zivote si sa mylil? a odrazu mas vo vsetkom pravdu?
nemusis verit vsetkym knazom, aj oni sa mozu mylit, to robia prave odpadlici. ale ver oficialnemu uceniu Cirkvi (pravdy viery, encykliky a podobne), tam nemas omyl, samozrejme ze vo vsetkom ostatnom mas pravdu, naozaj ludia co odmietaju Boha, dokonca ho chcu sudit, su blazni, aj tak skoncia, rovnako mam rovnaky nazor na sviatosti..
chces hovorit konkretne preco je antikoncepcia zla? uz si si o tom aj nieco precital z cirkevnych zdrojov? ved ty uved svoj nazor, kde sa oficialna argumentacia napr. papeza v Evangelium Vitae myli


21.
označiť príspevok

Wolfe muž
   3. 1. 2014, 17:49 avatar
Taakze precital som si Evangelium Vitae - cast o anitkoncepcii .

1. nikde tam sa neodvolava na bibliu ani nijak nedreivuju nic z pisma, vsetko je to len idea tych, ktori to vymysleli.
Tych ktori maju prakticku skusenost s narodenim, vychovou dietata: 0%.
(Hlavne sa mi nesnaz nahovorit, ze prax maju, pretoze to je asi taka prax, ako ked male dieta vyhlasi, ze by sa vedelo postarat ponika, len preto, ze ho chodi obdivovat do ZOO)

Hovorit o zmareniu zivota, ked nedojde k spojeniu, by bolo asi ako zabitie, ked si ostriham vlasy..

2. Logicky si tam protireci, pretoze prave nepouzivanie antikoncepcie zvysuje moznost toho, ze sa rodicia rozhodnu pre aborciu, co je podla mma, ovela horsie...

3. Co je lepsie:
A) ked ludia nepouzivaju antikoncepciu potom dieta nevychovava s laskou, alebo ma problem sa o neho postartat, alebo. da dieta do ostrova nadeje/detskeho domova, kde sa z nich tak ci tak stavaju socialne pripady, ba dokonca kriminalnici, alebo ovela horsie, ide zena na potrat a najhorsie, i take pripady sa stavaju, ze zena svoje dieta zabije (hoc aj v nejakom osiali)

alebo
B) Nech pouzivaju antikoncepciu, a ked planuju zalozit rodinu, tak ju pouzivat prestanu. A dieta, ktore sa narodi je aspon chcene, a nie nejaka na(/ne)hoda


24.
označiť príspevok

auxiliarius
   4. 1. 2014, 04:43 avatar
Ty si to zjavne necital, ked argumentujes hlupostami, ktore su tam davno vysvetlene, ty vol.


26.
označiť príspevok

HAHAHAHA
   4. 1. 2014, 11:41 avatar
Tvoj slovnik a sposob "myslenia", je priamo umerny stupnu indoktrinacie.Si referencnou vzorkou nabozenskeho fanatika.Hotovy islamsky talibanec,ci saman woodoo. 
Súhlasí Kasafran


28.
označiť príspevok

Wolfe muž
   4. 1. 2014, 14:37 avatar
To je presne to co som ti pisal, nevies sa spravat...
Jedine co vies su invektivy..

Co z toho, co som napisal je hlupost?
Mozes to skopirovat?
Súhlasí Kasafran


19.
označiť príspevok

sta2rky muž
   3. 1. 2014, 13:15 avatar
"Toto sú všetko dôsledky a toto je zodpovednosť pred Bohom! Zostáva len otázka na čo sa spoliehame, žeaký je BOh.
A ja som tu dal najavo, že s týmto by som šiel k nemu so spoteným chrbtom od strachu, Veď koľko príčin, aby som sa ho báíl, mám už dnes a čo s týmto ešte, to si neviem predstaviť, načo sa títo "zodpovední" ľudia spoliehajú ????"
elemir, zbytočne sa traumatizuješ katolíckym, či kresťanským náboženstvom. To v čo ty chceš veriť vymysleli chytráci pre hlupákov ktorým sa nechce, alebo nevedia racionálne rozmýšľať. A nepi toľko. Niektoré tvoje texty mi pripadajú, že ich píšeš pod vplyvom alkoholu, či nejakej inej drogy.


23.
označiť príspevok

Kasafran
   4. 1. 2014, 01:57 avatar
Sta2rky,
nebuď na Elemíra až taký tvrdý, on dokáže stále hľadať svoju "mystickú pravdu" aj bez opiátov - ja mu však prajem, aby sa dostával stále bližšie k tej skutočnej, reálnej a racionalistickej... Lebo on na to ešte stále má!


25.
označiť príspevok

elemír muž
   4. 1. 2014, 10:36 avatar
Starký,
viera nie je o hľadaní dô§kazov,čo boh je, alebo nie je. To buďto zažiješ a žiješ, alebo si vedľa jak ta jedla a nič s týmn neurobíš, ani keby si sa po..tto. Proste, dajte si neveriaci konečne povedať, že ak ste to nezažili, nemáte šajnu to pochopiť aj keby ste mali IQ 450 a nevieš o čom hovoríš. Zbytočne sa miešaš do rozhovoru na tému, o ktorej nemáš poňatia. To je to isté, ako keby si ako stredoškolák vypočítal rovnicu o dvoch neznámzch a malý prváčik ti povie: Ty si ale idiot, ako môžeš počítať písmenká, keď matematika je o číslach. a nemáš tam skoro žiadne čísla.
Auxuiliareuse
pokoru určite mám a tohlavne pred každým, ktorozumne uvažuej, ale predovšetkým pred nebom, lebo toje naša prvá pokora.Ajk tu robí veľa šudí chybu, že sa viac klaňajú biuskupom, ako nebu a podorbne to je aj s učením, aj lLenin napísal toho za dve skrine a všetko sa premenilo na idiotizmus ajestli sú dogmy proti evanjeiu a v niektorých prípôadoch priamo rúhanie bohu, tak pred tým to ja nebudem mať nikdy pokoru a nikdy nebudem súhlasiť s tý, o čom si myslím, žýe je rúhanie sa bohu. A to ako som pochopil fatimu, to som vždy jasne vysvetlil, lenže akáý je rozdiel medzi tými, čo to uznávajú a medzi neveriacími ????? Ešte donedávna sa hovorilo, že katolíka a komunistu nepresvedčíš a vieš prečo, majú niečo spoločné, uverili niečo, čo vymyslel niekto iný okrem Boha. Zober si dedičný hriech, neomylnosť pápeža, nepochopiteľné tajomsvto na tomk najsvätejšom a na tom najdôležitekjšom v živote človeka. Ježiš v evanjeliu v podobenstve o vinnom kmeni vykresľuje, ako funguje Svätá trojica, ako má každý z nich svoju originálnu úlohu, ako nás zachrániť z tohoto satanovho marazmu, s predpoveďami o konci sveta sa trhajú vrecia, a ak chceš tak si to ver, ale ja si nenechám toto najcennejšie zakryť satanovým tajomstvom, aby som bol slepýpred tým ako sa zachrániť, najdôležtejšia časť evenjelia a tato si to niekto nehá zatajiť? Ako sa potopm tí ľudia tam vlastbne chcú dostatťž. Je pravda, že každý sa spolieha na niečo iné a nielen veriaci, aj neveriaci s spoliehajú, že smrť neexistuje, že človek iba skape ako pes, čo ho prešlo auto a netvrdím ani ja na beton,.že to na čo sa ja splolieham, je 100%, to nikto nevie, ale v nebi to vedia od začiatku, o čom to je a v evanjeliu je to viac ako zrozumiteľné, ak odtiaľ dáš preč učenia , dogmy a náboženstvo. Evanjelium, evanjelium a nnič iné tristorazy, len evanjelium !!!!!!!!!!!
Dajte sikonečne povedať ! Že je to satanove. ježiš povedal Jasne: PO ovocí ich poznáte! AQké je ovocie dogiem, ddeičného hriechu.meomylnosti pápeža, rozdelenie cirkvi v stredoveku a zbytočné krvi prelievamnie, s ktoprým ježiš nemôže mať nič spoločné a nikto mu to ani nemôže prišiť, lebo má v ruke svoje čisté evanjelium, kde nie je písané vôbec o tom, že by dovolil na človeku preliať čo len jednukvapku krvi.
A čo ak práve táto čidtota jeho evanjelia vám bude otrieskaná na poslednom súde o hlavu, ako ti teraz napríklad Wolfe ukázal, čo je manželastvo podľa Pavla apoštola a nikto z cirkvi si toto doteraz nevšimol ????? Alebo to vieme a krútime sa pritom ako slizký hadi len preto, že sme zožrali satanov klam ?????
Ja nikomu nenanucujem svoju vieru, lebo neverím na základe doghioem, učení cirkvi a čo ja viem ešte čoho, ja verím na základe evanjelia, ktoré ma doviedlo k tomui, že som poznal, že ten deň, keď sa modlím a som v kostole, či po spovedi jer umňa uplne iný, že cítim, ako prúdi do mňaJežišova živá voda a keď som si pustil záznam so zjavenia z dechtíc, tak som sa nestačil diviť, čo to so mnou robí. Prečo tioto biskupi slovenska nenávidia, veď tí ľudia tam predsa nechodia vzývať stana, ale sa modli k bohu Ježišovi, akože utekajú od ľudí, čo sa modlia ježišovi ak on povedal, kde sú dvaja traja v mojom mene, tam som aj ja s nimi. Potom defakto utekajú od ježiša ???? Vyháňajú spomedzi seba exorsistov ? Veď exorcista je to, čo satan najviac nenávidí, ten čo chcel urobiť poriadok, toho zatratili a ostatným to zdôvodnili asi tak, že môžete nás .....o čom to potom všetko je ????
Takže milý auxili...... toto ja neberiem a netreba na to ani žiadnu vysokú inteligenciu, evenjelium je inteligencia najvyššia tohoto sveta a čisto ho vidí len ten, čo má čisté oči. Ak je oko čisté, je čisté aj celé telo.
Koľko ľudí kô§li tomuto nevstúpilo a neuverilo, čo ak za každého takto strateného budeme všetci trpieť. Veže kostolov sa prehliadnúť nedajú, to je pravda, ale dnes už viac ropzhoduje propaganda. Chceš povedať, že ani vo fatime nedošlo ny výzvu Matky božej na obrátenie hrioešniokov, to jer najzákladnejšia úloha veriaceho, cho´dte a hlásajte evenjelium do celého sveta, ale kto nám uverí ak sme svetu na posmech pre debiliny, s ktorými si nevieme rady, lebo z cirkvi sa vytvorilo monštrum a pomaly už ani nikto nevie,kto je tu za čo zodpovedný.
Každý diktátor si myslí, že má všetko pod kontrolou, ale iby myslí a nejhovoriac o tom, že samostatné osobnosti, ktoré boh potrebuje ani kontrolu nepotrebujú. Alebo čo je dôležitejšie, ak boha veríš nazáklade samostaného rozhodnutia, alebo ak ťa tam niekto dokopal. Načo by boli v nebi ľudia, ktorých tam niekto diktatúrou dkopal, ak Ježiš hovorí, že kto chce išť za mnou, teda ako demokrat, kto chce ísť za mnou ....
Ak by som už aj pripustil, že viera stáleplní najhlavnejší úkol odpustenia hriechov na zemi a tí, čo uverili na odpustenie hriechou a perú si košelel v krvi baránkovej spovbe´dou podľa vzoru Jordánu a Jána krtiteľa, tí majú obrovskú šancu, že si nás boh vyberie, ale čo tí, o ktorých je každé marianske zjavenie,.čo tí, ktorí musia ísť do pekla a úplne zbytočne, len preto, že sme im boli smiešní.A miesto vážnej veci o jedinej možnosti záchrany človeka tu niekto z toho všetk=ého urobnil estrádu ??? A napriek milionovým obetiam vo vojne a v komunizme, čo bolo vo fatime povedané a splnené, nikoho ďaolej fgatima nezaujíma, napriek tomu, že sú tu medzi veriacimi hrozby o konci sveta a medzi neveriacimi dokonca podľa inkov úž nemáme viac ako sto sdní. ???? František bol vo fatime a na čo ?????? Ani slovo o tom najhlavnejšom, ale bo čo si myslí ako pápež, že čo bolo na Fatime najhlavmnejšie, tetrálne divadlo, ktoré si vyžobrala niekoľkodesať tisícová návštevnosť, alebo zázraky uzdravenie a obrátenia, , alebno samotné dialogy, v ktorých bolo presne pôovedané, čo sa má orobiť a ak nie, tak príde to čo neskôr aj prišlo. Toto je pre niekoho náhoda ??? Tak potom prečo sa modlíme, aby sme mali
lepšie dni, či aj to je len náhoda ???

Kasafran
niečo by som ešte naozaj mal, ale nyjlepšie je kokrétne sa pýtať, nakoniec aksi tozrekapituluješ a ja sa stále k tomu vraciam, nie je to nič zložité, je to strašne jednoduché, je samozrejme aj u mňa chyba, že možno jednoduché veci popisujem zložito, ale vidíš, že taklmer okamžite sa mi vynorí odpoveď na hoci čo ni pretom, že by sombol inteligentný, ale preto, že som si tieto veci usporiadal v makovici jednoducho a účinne. Nič nie je zložité a ani toto, ak by to aj na niekoho pôsobilo inteligemntne, nieje to pravda, lebo mňa na tom najviac rozčuľujke tá jednoduchosť.
V predajni mototechny boli ženy, ktoré mali v halve 5 až desať aút do poslednej súčiastky. A bolo to pre ne jednoduché a každý kto by s tým robil dlhšie by ich prestal obdivovať a toto je aj evanjelium, je to jednoduché, pokiať to nenastrkáš do počítača a hneď k tomu skladové hospodárstvo, podvojné účtovníci a nezrozumiteľná príšera je na svete.
Takto podobne si skomplikovala jednoduché evanjelium cirkev. Ajk to len asi preto, aby sa v tom vyznalo iba pár ľudí ????


29.
označiť príspevok

Wolfe muž
   4. 1. 2014, 15:17 avatar
Ako rad by som proti vela veciam oponoval (hlavne v tom, ze nikto nemoze citit, to co citis ty a ty nemozes citit ako citi niekto iny, kazdy to vidi svojim pohladom, to ze veris biblii nie je vec Boha, alebo biblie, ale je to vec tvojho pohladu, presne tak ako nedovera je vec pohladu ateistu), ale je toho fakt vela a budem uprimny som lenivy.  

* Ale mohol by si mi dat suradnice k tomuto? "podobenstve o vinnom kmeni vykresľuje, ako funguje Svätá trojica, ako má každý z nich svoju originálnu úlohu.."
Pretoze mam pocit, ze nikto nemoze pochopit ako funguje svata trojica. Kazdy si to len vysvetluje po svojom. Ani si nepamatam/netusim, kde v biblii je zmienka o svatej trojici.

Inak je zaujimave, ze nepouzivas slovo najsvatejsia .. to je katolicky sposob ako oddelit Boha od svatych ludi, proste "mokry" a "najmokrejsi"... aj ked v biblii sa jasne pise, ze Boh riekol "budte svati, lebo aj ja som svaty", a bud svaty je, alebo nie je, nemoze byt niekto polosvaty tak ako nemoze byt polomokry,
lebo ked sa to tak zoberie, tak ma duch svaty posvacovat, preco by mal byt menej svaty.

* "Ježišova živá voda a keď som si pustil záznam so zjavenia z dechtíc, tak som sa nestačil diviť, čo to so mnou robí." >> existuje nejaky link na to video? Predstav si ako funguje voodoo na niekoho kto tomu uplne veri (nocebo efekt), a kto tomu neveri vobec...
Myslim, ze ta ocarila hlavne sila ocakavania.. Kazdy o tom hovori, vsade o tom nieco je... A zrazu sa s tym stretnes...


30.
označiť príspevok

Kasafran
   4. 1. 2014, 15:52 avatar
(29) Wolfe,
je pravda, že Písmo sväté (a to ani Nová zmluva!) žiadne explicitné (výslovné, jasné a zreteľné) učenie o svätej Trojici nemá...
Súhlasí Wolfe


27.
označiť príspevok

Kasafran
   4. 1. 2014, 13:41 avatar
Elemír,
poznám Ťa z tohto DF ako hĺbajúceho veriaceho, a preto Ti úprimne ľudsky prajem, aby si sa vo svojom hĺbaní dostával stále bližšie k tej skutočnej, reálnej a racionalistickej pravde oslobodenej od akýchkoľvek zázrakov...
Súhlasí Wolfe, servis


32.
označiť príspevok

Kasafran
   6. 1. 2014, 16:31 avatar
(31) Servis,
postreh, či odkaz, ktorým si mi odpovedala, je pre mňa skutočne zaujímavý, pretože mnoho podobných stavov alebo situácií som vo svojom živote prežil aj ja...
Ja som tiež pokrsteným evanjelikom. Po pár rokoch vnútorných bojov a hľadania zreteľnejšej a pochopiteľnejšej pravdy o sebe a prostredí, v ktorom žijem, som sa rozhodol stať ateistom. Priznám sa, že prijať také dôležité vážne vnútorné rozhodnutie v mojom veku 19-20 rokov nebolo vôbec ľahké. Pretože, čo ak existuje...? Povedal som si však - ak aj náhodou niečo také existuje - rozhodol som sa slobodne, a preto, v prípade potreby, budem niesť svoju zodpovednosť pred akýmkoľvek božstvom...


33.
označiť príspevok

Wolfe muž
   6. 1. 2014, 22:10 avatar
To mi pripomina mna (tiez evanjelik => ateista..), az na to, ze o 20 rokov neskor...


34.
označiť príspevok

Kasafran
   6. 1. 2014, 23:59 avatar
Wolfe,
myslím si, že to nie je podstatné, o koľko rokov skôr, alebo neskôr...
Pre každého človeka (nezávisle od jeho veku) považujem za podstatné dosiahnutie stavu, keď si racionálne uvedomí, že nebol stvorený, ale splodený - a za svoj život má byť vďačný nielen svojim rodičom, ale aj nespočetným generáciám svojich predkov. Keď si uvedomí, že nie je stvorením, ale neopakovateľnou osobnosťou a možným reálnym tvorcom/autorom/realizátorom nových myšlienok a vecí...
Na mňa dosť zapôsobila myšlienka brazílskeho astronóma a pedagóga Paola Freiera (1921 - 1997):
"Vzdelanie nemení svet, mení ľudí a tí pôjdu zmeniť svet..."
Stotožnil som sa s ňou už dávnejšie a pritom som si uvedomil podstatnú príčinu, prečo všetky cirkvi a súkromnovlastnícke ekonomické systémy sveta sú zamerané proti všeobecnej dostupnosti kvalitného a všestranného vzdelania...
Súhlasí Wolfe, servis


35.
označiť príspevok

Wolfe muž
   7. 1. 2014, 11:13 avatar
"myslím si, že to nie je podstatné, o koľko rokov skôr, alebo neskôr..." >> Je to dost podstatne, pretoze mi pride, ze som si to uvedomil prilis neskoro a este k tomu stale s tym bojujem..

Pride mi, ze viera v Boha je ako ovcie kiahne. Najlepsie sa toho zbavit este v detstve, pretoze v dospelosti to moze byt nebezpecne...
Súhlasí Kasafran, servis


36.
označiť príspevok

servis žena
   7. 1. 2014, 21:34 avatar
To máš tak, zvyk je železná košeľa. Ja som bola a aj stále som čierna ovca v rodine....ktorá si "nectí starú mať" lebo nie je ochotná ísť do kostola. No...bola som..."neskutočný zážitok"...keď som sa rozhliadla okolo. Nechcem znevažovať nikoho, hovorím o sebe o dojmoch ako to celé na mňa pôsobilo. Ten kostol ako taký keď je prázdny niečo vyžaruje... ako všetky stavby do ktorých boli vložené emócie. Len keď bol plný ľudí...niekto tam niečo pokazil, niekto tam vniesol to čo tam nepatrí.


37.
označiť príspevok

JA SOM
   15. 1. 2014, 10:28 avatar
Po ovocí ich poznáte !!!


38.
označiť príspevok

Kasafran
   15. 1. 2014, 20:44 avatar
JA SOM,
ja Ťa vítam na tomto fóre a pre začiatok od Teba očakávam poučenie o druhoch ovocia, po ktorých ich poznávaš Ty...
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 01:37,  "Nech sa každý podriaďuje vládnucej moci, lebo všetka moc pochádza od Boha. Tých,...
dnes, 00:33,  Ja nemusím hľadať učiteľov ako ty tých svojich mudrcov z Brooklynu aby som spoznal pravdu....
dnes, 00:29,  Slepá poslušnosť démonovi a vymývanie mozgu démonom podľa teba je ok? "Lebo ty...
dnes, 00:25,  Genocída, vraždy, obety...to je ten tvoj jehova.
dnes, 00:24,  59, ..... oklamaný si ty Teoma! A to hrozne, ..... a aj viem prečo stále meníš svoje...
dnes, 00:23,  Jehova v starom zákone bažil po krvi čo je typická vlastnosť démonov.
dnes, 00:22,  Nie som ateista. Ja verím v Boha. Zmätení? Veď Jehova sa podľa starého zákona správa jak...
dnes, 00:20,  57, .... teda dnes si už ateista? Vieš, sú ľudia ktorí ešte nepoznajú Boha, .... a...
dnes, 00:15,  Zlo spôsobil ten tvoj jehova. Je to taký zločinec ako aj ostatní démoni.
dnes, 00:13,  Potom si na mňa spomeň keď sa toto všetko udeje a nastane na zemi konečne ráj a znova sa...
dnes, 00:10,  Pravda čoskoro víjde na povrch ako sme boli klamaní politicky, nábožensky, historicky....
dnes, 00:10,  djjaro, aj tebe pokojné dni, nech si stále svoj a v slove tiež, paaa...
dnes, 00:10,  54, ..... "Ked hladíme spiatky dlhými vekmi vlády trojice...poznáme ,že málo doktrín...
dnes, 00:09,  A nový zákon je poprekrúcaný.
dnes, 00:08,  Opakujem Jehova je démon. A starý zákon to dokazuje. Jeho chtíč po krvi, zabíjaní...atď.
dnes, 00:07,  Ani sa nepýtaj. *26 Oddýchni si, dobrú nooooooc... *14...
dnes, 00:06,  51, ..... znovu zmena? Teoma, ty každý mesiac v niečo iné veríš! A povedz, je Boh...
dnes, 00:01,  Kiež by bol Jehova len nejaká trojhlavá kreatúra.
dnes, 00:00,  Trefa.*21
dnes, 00:00,  4%, .....OK, .... v prvom rade, Boh nie je nejaká trojhlavá kreatúra! To skôr pasuje na...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Je potrebné usilovať sa o to, aby každý videl a vedel viac, ako videl a vedel jeho otec a ded.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(138 734 bytes in 0,395 seconds)