hoď ma hore
Milí diskutujúci. Pri diskutovaní prosím: 1. nepridávaj témy pozostávajúce len z odkazov alebo jednoslovné témy / 2. nepridávaj uražlivé alebo vulgárne komentáre. Ak tieto pravidlá nedodržíš, tvoja téma pravdepodobne skončí v koši. Príjemné diskutovanie :)
none
ak chceš diskutovať, musíš sa registrovať. registrácia

tu sa nachádzaš : 

hlavná stránka  /  rôzne  /  téma

Podvod storočia

príspevkov
7
zobrazení
0
tému vytvoril(a) 28.2.2013 09:22
posledná zmena 28.2.2013 18:01
1
28.02.2013, 09:22
Pomoc bankrotujúcemu Grécku nás už od roku 2010 oberá o úspory a perspektívu lepšieho života. Vláda posiela naše peniaze do Grécka bez akejkoľvek nádeje, že nám tie miliardy niekedy vrátia.

Keď sa v roku 2001 Gréci pokúšali skryť svoju katastrofálnu hospodársku bilanciu vstupom do eurozóny, vedelo sa, že ich obrovské zadlženie je neprekonateľnou prekážkou tejto ambície. V čase pripravovanej olympiády sa však žiadalo zakryť finančné problémy krajiny, a preto sa grécka vláda obrátila na spoločnosť Goldman Sachs s požiadavkou o „odbornú pomoc" pri riešení situácie. A účtovníci tejto spoločnosti za slušnú odmenu neváhali.

S využitím účtovného triku, pomocou swapovej operácie s fiktívnym forexovým kurzom, vymazali Grécku dlh vo výške 2,8 miliardy a formálne spravili z Grécka krajinu, spĺňajúcu prísne kritériá na vstup do eurozóny. Aby sa v Goldman Sachs vyhli prípadnej právnej a trestnej zodpovednosti za „kreatívne" pozmeňovanie účtovníctva, kryli sa vraj konzultáciami pochybnej operácie s autorizovanými štatistikmi únie v Eurostate.

Keď nám život po rokoch ukázal, aká je grécka realita a koľko všetci zaplatíme za podfuky z účtovníctva tejto krajiny, prišla na rad aj otázka: Kto je za to zodpovedný?

Po mnohých nevydarených pokusoch získať od Európskej centrálnej banky potrebné informácie sa nakoniec agentúra Bloomberg rozhodla domáhať odtajnenia interných dokumentov ECB o tajomnom gréckom swape žalobou, s odvolaním sa na základné právo verejnosti na slobodný prístup k informáciám.

Európsky súd však po takmer dvoch rokoch skúmania nakoniec uprel právo verejnosti na informácie o tom, kto manažoval jeden z najväčších podvodov v histórii modernej Európy s odôvodnením: „Odtajnenie týchto dokumentov by podkopalo ochranu verejných záujmov."

Sudcovia Európskeho súdu sa nám teda zjavne vysmiali.

Odtajnenie požadovaných dokumentov by mohlo podkopať len ochranu tých potentátov z politických a finančných kruhov únie, ktorí sú za mnohomiliardový podvod zodpovední. Vo verejnom záujme naopak je, aby ľudia vedeli, ktorí to sú.

Neostáva nám teda iné, ako sa zamyslieť, čože to máme v únii za súd, ktorý chráni podvodníkov, necháva okrádať slušných ľudí a ešte sa im aj vysmieva.

Už len na okraj - šéfom Európskej centrálnej banky je dnes Mário Draghi, bývalý vrcholový manažér Goldman Sachs.

Autor je podpredsedom politickej skupiny
EFD group v Európskom parlamente.

odkaz
none
5

1. 28.02.2013, 09:22

Pomoc bankrotujúcemu Grécku nás už od roku 2010 oberá o úspory a perspektívu lepšieho života. Vláda posiela naše peniaze do Grécka bez akejkoľvek nádeje, že nám tie miliardy niekedy vrátia.

Keď sa v roku 2001 Gréci pokúšali skryť svoju katastrofálnu hospodársku bilanciu vstupom do eurozóny, vedelo sa, že ich obrovské zadlženie je neprekonateľnou prekážkou tejto ambície. V čase pripravovanej olympiády sa však žiadalo zakryť finančné problémy krajiny, a preto sa grécka vláda obrátila na s...

28.02.2013, 12:25
...Grécko zadĺžili miliardové kontrakty na nákup vojenskej techniky, ktoré boli podmienkou vstupu do EÚ...Po tomto dávno známom fakte akože pátrajú? Najsilnejšie ekonomiky EÚ nás majú v hrsti. Všetkých.
none
6

5. 28.02.2013, 12:25

...Grécko zadĺžili miliardové kontrakty na nákup vojenskej techniky, ktoré boli podmienkou vstupu do EÚ...Po tomto dávno známom fakte akože pátrajú? Najsilnejšie ekonomiky EÚ nás majú v hrsti. Všetkých.

28.02.2013, 12:49
Zaujimalo by ma, kto dlazdil cestu slovenska do EU. Preco bol podporovany volicmi, ked mnohe veci ohladom EU boli este pred nasim vstupom zname.
none
2
28.02.2013, 09:30
Boris_I. - súčasná politika v EU má svoje pramene. Kde pramenia a čia voda z nich tečie , komu má uhasiť smäd a priniesť úžitok? Toto je vlastne otázka na odpovede ktoré si napísal v úvode. Navonok je EU veľká vec no komu naozaj slúži? Aký je to napr. signál , že Británia si drží svoju menu?
none
3
28.02.2013, 10:55
A tak ma vlastne v ramci, ale aj mimo temy napada, preco uz ani u nas nemoze existovat alternativna vlada, ktora by mala naozaj zaujem riesit problemy.. Dovod je celko jasny a jednoduchy. Ak by nastupila naozaj nova garnitura, ktora nieje poprepletana a skorumpovana spolu s inymi stranami, ako to momentalne je aj s nasou pravicou a lavicou, tak by nastalo obdobie obzalovani a odsudzovani zodpovednych osob, ktore od pociatku prevratu vedome ruinovali tuto krajinu, pachali nespocet trestnych cinov.
Uz len z tohoto dovodu tam nikoho noveho nevpustia, boja sa.. je to suhra pilitikov, medii a vyssich zaujmovych skupin. V hrubej podstate sa tato situacia vobec nijako neodlisuje od komunistickej strany, ktora nikho ineho k vladnutiu nepustila.. len s tym rozdielom, ze krajina sa aspon budovala a nie devastovala.
none
4
28.02.2013, 11:00
to je tak, jednou rukou ti šmátrajú vo vreckách, aby ti zobrali aj posledný cent do euroválova ... a aby si mal pri tom zahmlený zrak, tak ti ešte aj napľujú do očí - a to je celý princíp prístupu EU ku gréckemu podvodu
none

najnovšie príspevky :

prevádzkuje diskusneforum.sk kontaktuj správcu diskusného fóra vytvoril dzI/O 2023 - 2024 veľkosť : 90 999 B vygenerované za : 0.079 s unikátne zobrazenia tém : 27 745 unikátne zobrazenia blogov : 349 táto stránka musí používať koláčiky, aby mohla fungovať...

možnosti

hlavná stránka nastavenia blogy todo

online účastníci :

hľadanie :

blog dňa :

odkaz 1. Vytvor si rozpočet 2. Pokús sa míňať len do výšky svojho príjmu 3. Zabaľ si svoj obed (nekupuj v reštaurácii) 4. Nejedz toľko 5. Šetri na elektrine 6. Prestaň fajčiť 7. Choď pešo, bic...

citát dňa :

Som vegetarián, ale na mäso sa pozerať môžem.