hoď ma hore
Milí diskutujúci. Pri diskutovaní prosím: 1. nepridávaj témy pozostávajúce len z odkazov alebo jednoslovné témy / 2. nepridávaj uražlivé alebo vulgárne komentáre. Ak tieto pravidlá nedodržíš, tvoja téma pravdepodobne skončí v koši. Príjemné diskutovanie :)
none
ak chceš diskutovať, musíš sa registrovať. registrácia

tu sa nachádzaš : 

hlavná stránka  /  náboženstvo  /  téma

Očistec 2

príspevkov
57
zobrazení
0
tému vytvoril(a) 7.1.2019 15:56 auxiliarius
posledná zmena 16.1.2019 09:28
1
07.01.2019, 15:56
Viete si predstavit, ze ludia zomru a pojdu rovno do neba? Tie hadky a zvady, ake by tam nastali?
Preto existuje ocistec, kde sa ludia utrpenim ocistuju, aby boli schopni spolu vychadzat.

Uz tu na zemi utrpenie dokaze cloveka zlepsit a urobit schopnym vychadzat s druhymi, a ocistec je vacsie utrpenie, nez akekolvek na zemi, takze potom ludia su schopni ist do raja a nesekat sa tam.
none
9

1. auxiliarius 07.01.2019, 15:56

Viete si predstavit, ze ludia zomru a pojdu rovno do neba? Tie hadky a zvady, ake by tam nastali?
Preto existuje ocistec, kde sa ludia utrpenim ocistuju, aby boli schopni spolu vychadzat.

Uz tu na zemi utrpenie dokaze cloveka zlepsit a urobit schopnym vychadzat s druhymi, a ocistec je vacsie utrpenie, nez akekolvek na zemi, takze potom ludia su schopni ist do raja a nesekat sa tam.

10.01.2019, 12:51
Učenie o očistci je účelová lož a popiera Božie dokonalé diel milosti, ktoré Boh učinil na kríži.
👍: Myslitel
none
10

9. RealitaABC 10.01.2019, 12:51

Učenie o očistci je účelová lož a popiera Božie dokonalé diel milosti, ktoré Boh učinil na kríži.

10.01.2019, 12:53
Ale dobre sa to v kostoloch počúva...Dáva nádej aj nepolepšiteľným hriešnikom, že sa dostanú nakoniec do neba. Tým pádom budú radi chodiť do kostola, pre takú útechu. A o to predsa RKC ide, nie?
none
11

9. RealitaABC 10.01.2019, 12:51

Učenie o očistci je účelová lož a popiera Božie dokonalé diel milosti, ktoré Boh učinil na kríži.

10.01.2019, 12:54
Niekto sa spolieha, že pôjde do očistca. No očistec neexistuje, ale peklo áno.
none
20

11. RealitaABC 10.01.2019, 12:54

Niekto sa spolieha, že pôjde do očistca. No očistec neexistuje, ale peklo áno.

13.01.2019, 17:29
Podľa svedkov Jehovových neexistuje ani peklo, ani očistec.
Podľa vás peklo áno, očistec nie.
Podľa katolíkov peklo áno a aj očistec.
Boh vie ako to je.
👍: milky945
none
19

9. RealitaABC 10.01.2019, 12:51

Učenie o očistci je účelová lož a popiera Božie dokonalé diel milosti, ktoré Boh učinil na kríži.

13.01.2019, 17:24
V podstate je pár veršov, ktoré akoby podporovali teóriu o očistci. Ťažko povedať. Ja si skôr myslím, že očistec je blud.
Veľa veršov odporujú teórii o očistci. Boh vie.
none
15

1. auxiliarius 07.01.2019, 15:56

Viete si predstavit, ze ludia zomru a pojdu rovno do neba? Tie hadky a zvady, ake by tam nastali?
Preto existuje ocistec, kde sa ludia utrpenim ocistuju, aby boli schopni spolu vychadzat.

Uz tu na zemi utrpenie dokaze cloveka zlepsit a urobit schopnym vychadzat s druhymi, a ocistec je vacsie utrpenie, nez akekolvek na zemi, takze potom ludia su schopni ist do raja a nesekat sa tam.

13.01.2019, 15:23
@ 1, auxiliarius - Ocistec je sektarskym ucenim. Krestan sa ma riadit ucenim Krista zo svateho Pisma. V nom ziadna rec o ocistci neexistuje. Je to dogma ktoru katolicki knazi zneuzivali po starocia na predaj odpustkov oklamanym ignorantom ktori svate Pismo nepoznali.
Tu je co pise Biblia o stave ludi ktori zomru:

- mrtvi nevedia o nicom, necitia, nevnimaju.

Ecc 9:5 Lebo živí aspoň vedia, že zomrú, kým mŕtvi už o ničom nevedia.
Ecc 9:6 Ani odmeny sa im už nedostane, lebo ich pamiatka upadla do zabudnutia. Aj ich láska a ich nenávisť, aj ich žiarlivosť patrí minulosti a už nikdy nemajú podiel na ničom, čo sa deje pod slnkom.

Zalm 6:6 Veď medzi mŕtvymi nik nemyslí na teba [Boze]. A kto ťa môže chváliť v podsvetí?
Zalm 115:17 Mŕtvi ťa, Pane, chváliť nemôžu, ani tí, čo zostupujú do ríše mlčania.

Eze. 18:4 Veď všetky duše sú moje [Bozie], ako duša otca, tak duša syna je moja. Duša, ktorá zhreší, tá zomrie.

- nie je cloveka ktory by nezhresil.

1Jn 1:8 Ak hovoríme, že nemáme hriech, klameme sami seba a nie je v nás pravda.
Rom 3:23 veď všetci zhrešili a chýba im Božia sláva;

- Smrt je ako hlboky spanok. Pribeh ako Jezis vzkriesil Lazara:

Jan 11:11 Toto povedal a dodal: „Náš priateľ Lazár spí, ale idem ho zobudiť.“
11:12 Učeníci mu povedali: „Pane, ak spí, ozdravie.“
11:13 Ježiš však hovoril o jeho smrti, a oni si mysleli, že hovorí o spánku.
11:14 Vtedy im Ježiš povedal otvorene: „Lazár zomrel.

- Zosnuli spia, kedy sa vlastne ti zosnuli stretnu s Kristom?

1Tes 4:15 Toto vám hovoríme podľa Pánovho slova: My, čo žijeme a zostaneme až do Pánovho príchodu, nepredídeme tých, čo zosnuli.
1Tes 4:16 Lebo na povel, na hlas archanjela a zvuk Božej poľnice sám Pán zostúpi z neba a tí, čo umreli v Kristovi, vstanú prví.
1Tes 4:17 Potom my, čo žijeme a zostaneme, budeme spolu s nimi v oblakoch uchvátení do vzduchu v ústrety Pánovi, a tak budeme navždy s Pánom.

- Kto Kristus vlastne je?

Zj. 1:17-18 „Neboj sa! Ja som Prvý a Posledný a Živý. Bol som mŕtvy, a hľa, žijem na veky vekov a mám kľúče od smrti a podsvetia (hrobu).

- Kedze On ma v rukach zivot a moc nad smrtou, ako sa mozme uistit ze aj my dostaneme ten vecny zivot od Krista?

1Jn 5:11 A toto svedectvo je, že Boh nám dal večný život a tento život je v jeho Synovi.
1Jn 5:12 Kto má Syna, má život; kto nemá Syna, nemá Boží život.
1Jn 5:13 Toto som vám napísal, aby ste vedeli, že máte večný život vy, čo veríte v meno Božieho Syna.

Cize ziaden ocistec, ani odpustky. O tychto katolickych vymysloch v svatej Biblii nenajdes ani slovo. Naopak Pismo ide presne proti tomuto uceniu.
👍: milky945
none
16

15. Myslitel 13.01.2019, 15:23

@ 1, auxiliarius - Ocistec je sektarskym ucenim. Krestan sa ma riadit ucenim Krista zo svateho Pisma. V nom ziadna rec o ocistci neexistuje. Je to dogma ktoru katolicki knazi zneuzivali po starocia na predaj odpustkov oklamanym ignorantom ktori svate Pismo nepoznali.
Tu je co pise Biblia o stave ludi ktori zomru:

- mrtvi nevedia o nicom, necitia, nevnimaju.

Ecc 9:5 Lebo živí aspoň vedia, že zomrú, kým mŕtvi už o ničom nevedia.
Ecc 9:6 Ani odmeny sa im už nedostane, le...

13.01.2019, 15:37
none
17

15. Myslitel 13.01.2019, 15:23

@ 1, auxiliarius - Ocistec je sektarskym ucenim. Krestan sa ma riadit ucenim Krista zo svateho Pisma. V nom ziadna rec o ocistci neexistuje. Je to dogma ktoru katolicki knazi zneuzivali po starocia na predaj odpustkov oklamanym ignorantom ktori svate Pismo nepoznali.
Tu je co pise Biblia o stave ludi ktori zomru:

- mrtvi nevedia o nicom, necitia, nevnimaju.

Ecc 9:5 Lebo živí aspoň vedia, že zomrú, kým mŕtvi už o ničom nevedia.
Ecc 9:6 Ani odmeny sa im už nedostane, le...

13.01.2019, 15:47
none
18

15. Myslitel 13.01.2019, 15:23

@ 1, auxiliarius - Ocistec je sektarskym ucenim. Krestan sa ma riadit ucenim Krista zo svateho Pisma. V nom ziadna rec o ocistci neexistuje. Je to dogma ktoru katolicki knazi zneuzivali po starocia na predaj odpustkov oklamanym ignorantom ktori svate Pismo nepoznali.
Tu je co pise Biblia o stave ludi ktori zomru:

- mrtvi nevedia o nicom, necitia, nevnimaju.

Ecc 9:5 Lebo živí aspoň vedia, že zomrú, kým mŕtvi už o ničom nevedia.
Ecc 9:6 Ani odmeny sa im už nedostane, le...

13.01.2019, 15:50
Mysliteľ, odpusti mi moju zvedavosť, ale smiem vedieť k akému náboženstvu, resp. ku ktorej odnoži kresťanstva sa hlásiš?
none
24

18. Veľký Kocúr 13.01.2019, 15:50

Mysliteľ, odpusti mi moju zvedavosť, ale smiem vedieť k akému náboženstvu, resp. ku ktorej odnoži kresťanstva sa hlásiš?

13.01.2019, 23:30
Teba opijú aj suchým rožkom.
none
23

15. Myslitel 13.01.2019, 15:23

@ 1, auxiliarius - Ocistec je sektarskym ucenim. Krestan sa ma riadit ucenim Krista zo svateho Pisma. V nom ziadna rec o ocistci neexistuje. Je to dogma ktoru katolicki knazi zneuzivali po starocia na predaj odpustkov oklamanym ignorantom ktori svate Pismo nepoznali.
Tu je co pise Biblia o stave ludi ktori zomru:

- mrtvi nevedia o nicom, necitia, nevnimaju.

Ecc 9:5 Lebo živí aspoň vedia, že zomrú, kým mŕtvi už o ničom nevedia.
Ecc 9:6 Ani odmeny sa im už nedostane, le...

13.01.2019, 23:30
"Krestan sa ma riadit ucenim Krista zo svateho Pisma."

Bol Kristus rasista ako ty?: odkaz
none
25

23. Evanjelista 13.01.2019, 23:30

"Krestan sa ma riadit ucenim Krista zo svateho Pisma."

Bol Kristus rasista ako ty?: https://lnk.sk/eGR7

13.01.2019, 23:33
plus: odkaz

odkaz
none
2
07.01.2019, 16:07
Ja by som poprosil do pekla bez očisca . Kujééééééééééééééééééééééééééééém .
none
4
07.01.2019, 16:11
ž je hneď vedľa
none
5
07.01.2019, 16:13
Posmrtný život
Koncepcia nebeského raja podľa pastafariánov zahŕňa najmä pivnú sopku a striptízové tanečnice. Peklo je v zásade koncipované rovnako, iba s tým rozdielom, že pivo je zatuchnuté a striptérky majú pohlavne prenosné choroby.
none
6
07.01.2019, 16:25
Ja som tam bol po havárii dvakrát. Prišiel som najoprv do nejakého priestoru ,akoby tu na zemi a automaticky som sa postail ku dveráma čakal som.
Keď som prišiel na rad dvere sa otvorili, ale ani nie na štvrť a vystrčila sa ruka s poznámkou, :ty tu ešte nepatríš ! A tak som tu.
Ale čo bolo za tými dverami, to neviem, lebo sa ki nepodarilo ani nakúknuť.
Niektorí, čo boli na druhej strane viacej a prešli cez tieto dvere , tí majú veľa zážitkov z onoho sveta a každý zdôrasznil, že bol postavenú pred akúsi tabuliu poznania a v momente pochopil, o čom to je tu mna zemi. Jeden mi dokonca povedal, že hneď ako tam prišiel, tak sa na neho vbyrútil svokor prvej ženy a že mal,z topho aj strach, že to bolo velmi zle. Všetko, čo mu na zemimnepovedal, dam dostal ako na tácke.
Ja si myslím, že niečo také ako očistec za tými dveram, kde mňa nepustili, určite niečo je, lebo aj ježiš sa vyjadril: nevyjdeš odtial, pokial nezaplatíš do poslednej mince. Ak teda si tu niekto nejakým iným spôsobom, teda hriešnym pomohol, tam to bude musieť vrátiť do poslednej mince.
none
12

6. elemír 07.01.2019, 16:25

Ja som tam bol po havárii dvakrát. Prišiel som najoprv do nejakého priestoru ,akoby tu na zemi a automaticky som sa postail ku dveráma čakal som.
Keď som prišiel na rad dvere sa otvorili, ale ani nie na štvrť a vystrčila sa ruka s poznámkou, :ty tu ešte nepatríš ! A tak som tu.
Ale čo bolo za tými dverami, to neviem, lebo sa ki nepodarilo ani nakúknuť.
Niektorí, čo boli na druhej strane viacej a prešli cez tieto dvere , tí majú veľa zážitkov z onoho sveta a každý zdôrasznil, že bo...

11.01.2019, 09:52
Ľudský mozog dokaže divy , ked je po úraze, alebo ked je clovek v kóme.. a po prebudeni si myslí, ze niekde bol.. a pritom lezal na JISke
none
13

12. Johny Pravda 11.01.2019, 09:52

Ľudský mozog dokaže divy , ked je po úraze, alebo ked je clovek v kóme.. a po prebudeni si myslí, ze niekde bol.. a pritom lezal na JISke

11.01.2019, 12:14
Veruže tak. Dokonca mi vsugerováva predstavy, že bolo nejaké včera, a predvčerom a že som prežil už nejaké dni týždne, mesiace a roky na tomto svete. Mozog potvora mi vsugerováva, že som včera mal nejaké myšlienky o nejakých veciach, že som cítil chute, farby, vône....

Mám mu vôbec veriť, divotvorcovi?
🙂
none
31

13. -era- 11.01.2019, 12:14

Veruže tak. Dokonca mi vsugerováva predstavy, že bolo nejaké včera, a predvčerom a že som prežil už nejaké dni týždne, mesiace a roky na tomto svete. Mozog potvora mi vsugerováva, že som včera mal nejaké myšlienky o nejakých veciach, že som cítil chute, farby, vône....

Mám mu vôbec veriť, divotvorcovi?
🙂

14.01.2019, 11:14
aj ty si po nejakom úraze a poskodení mozgu?
none
39

31. Johny Pravda 14.01.2019, 11:14

aj ty si po nejakom úraze a poskodení mozgu?

14.01.2019, 17:28
35. Netuším, či vôbec mám nejaký mozog. Nikdy som si ho nevidel.
none
21

6. elemír 07.01.2019, 16:25

Ja som tam bol po havárii dvakrát. Prišiel som najoprv do nejakého priestoru ,akoby tu na zemi a automaticky som sa postail ku dveráma čakal som.
Keď som prišiel na rad dvere sa otvorili, ale ani nie na štvrť a vystrčila sa ruka s poznámkou, :ty tu ešte nepatríš ! A tak som tu.
Ale čo bolo za tými dverami, to neviem, lebo sa ki nepodarilo ani nakúknuť.
Niektorí, čo boli na druhej strane viacej a prešli cez tieto dvere , tí majú veľa zážitkov z onoho sveta a každý zdôrasznil, že bo...

13.01.2019, 19:08
"Lebo kým ideš so svojím protivníkom k vrchnosti, na ceste sa pričiň o to, aby si sa ho sprostil, aby ťa snáď nezavliekol k sudcovi, a sudca by ťa vydal hajdúchovi, a hajdúch by ťa uvrhnul do žalára. Hovorím ti, že nevyjdeš ztade, dokiaľ nezaplatíš aj posledného haliera." (Lk 12,59-59)

Ježiš tu jednoznačne hovorí o človeku žijúcom na zemi. To vyplýva aj z predošlého textu. Takže žalárom tu nie je nejaký posmrtný stav.
none
7
07.01.2019, 16:33
elemír mal si šťastie že si nebol po delostreleckej palbe museli by ti to posunkovou rečou prekladať ale asi by si toho toľko počul ako videl .

Tú ruku som videl v pelíškoch keď Kodet stromček opieral

Keď ťa z neba otočia a dva krát to už nemôže byť náhoda
none
8
07.01.2019, 17:07
1: Dobrá úvaha, má však len jednu chybu. Myslím si, že utrpenie samo o sebe ma nespraví lepším človekom, možno len zatrpknutejším. Treba k tomu ešte milosť božiu, aby sa zmenilo srdce človeka / moje srdce. Preto nemôžem súhlasiť s Borisom v 3 (Utrpenie rozhodne robí ľudí pokornejších), aj keby som rád. Boh dopúšťa utrpenie, ale spolu s ním prichádza milosť božia a potom utrpenie môže mať svoj efekt a môže platiť príspevok 3.
👍: t-e-ó-m-a
none
14
12.01.2019, 20:32
Toto sú veci, ktoré naozaj musíčlovek zažiť na vlastnej koži, inak radšej uverí o zhášaní mozgu, alebo o endorfínoch .
Lebo práve na tomto príklade je možné sa naučiť rozoznávať, čo sú napríklad informácie, ktoré dostávaš v duchovnej forme napríklad z neba aoto sa nedá nanútiť, vyvolať si to kedy chceš, to je niečo čo musí prísť, sebo dokonca s tým nejaký duch musí prísť.
Alebo ak niekto z vás trenoval autogenny trening, ja som to robil, keď som bol mneveriací, že týmto si môžem veci vsugerovať a nemusím preto byť veriací. Lenže nakoniec somprišiel na to, že aj tam si hovoríš: napríklad: moja ruka je ťažKá A TEPLA. ale to ty nerozkazuješ svojmu podnvedomiu, čo sa má stať, ty to musíš vysloviť, ako prianie, či nejaký ovel a musíš čakať, ši sa to naplní. Teda vyslovíš popdnet a čakáš či sa to naplní s tým, že už to nemôžeš viac ovládať.
Je veľa vecí, ktoré sa nesmeli vysloviť, napríklad v súvistlosti so srdcom, mnohí sa dostali do velkých problémov so srdcom. Lebo vyslovíš podnet a ak je zložitý, tak sa naplní neskôr, keď si na to zabudol a VIAC TO NEčAKáš.
Ja som prestal používať autogenny trening a doslova som sa toho zľakol, keď som chcel schudnúť.
Tak som si vsugeoval, že aby potravy v mojich črevách poostupovala oveľa rýchlejšie a tým sompredpokladal, že nebude mať časmna také sparcovcanie, aby som z toho priberal. No péočas treningu sa ani nič nestalo a bral dom to ako nevydarený podnet autogenného treningu.
Lenže vážení, a to sa asi teraz zasmejete,prišla na mňa taká hnačka, že to zo mňa letelo všetko ako z rakety. a potom už na jmise som musel odvolávať, čo so si privolal.
A práve na tomto som začal hladať niečo, ako kontrakt nie samého seba so sebou, ale som pochopil, že takto duchovne môžem osloviť aj iných duchov nielen na zemi, ale hlavne v nebi. A na tom som si potom zalôožil vieru, lebo som mal vždy potvdené odozvu na moju modlitbu, ak bola a ak nebola tak som to dostal pocítené a hneď som prišiel na to, čo som zbudol. Ale ak som sa modlil, život sa uplne uzmenil a stávali sa mi veci aj také, že mi raz ktosi povedal, že ty robíš veci o ktorých iní iba snívajú. Napríklad raz v robote ktosi naVRHOL, POĎME DO VEčERNEJ šKOLY NA JAZYKY.išli sme a ešte sôr kao po polroku som zostal sám a nakoniec som chodil skoro 6 rokov večerne nemčinu a angličtinu.
Keď som porom robil v nemecku stavbyvcedúceho, tak naši chlapi, čo ma počuli roprávať po nemecky mi hovorili: Veď ty rozprávaš nemecky ako esesáík v televízi vo filmoch z popvstania.- A naozaj, vtzedy som talk vedel nemnecky, že som si spätne nevedel spomenúť, kedy som hovoril nemecky a kedy slovensky.
Nechcem tu vypisovať iné veci, o ktorých som ani nesníval., že budem robiť, verím, že práve to je dôsledok viery, aj toto okrem iných, nechcem tu dráždiť ateistov.
Lebo to je vlastne ta forma života, žiť nielen tým, čo je na zemi a zmskej logike, ale žiť v duchovnom svete aj iných časopriestoroch, aj keď je to trochu nebezpečnejšie, ale zase sa mi stalo, že tí z druhej strany, na ktorých sa spolieham, často prídu a uplne inak zorganizujú situáciu, podľa ktorej sj sa mi malo, stať ničo zlé, ale na to prídem až neskôr, lebo som netušil, čo bolo pre mna pripravené, dokonca raz doma, keď som to analyzoval, som uvidel v bielom niekoho z druhej strany.
Samozrejme, že každý tú vieru orežíva inak a cíti to v niečom inom, aleveriací sú väčšinoupreto veriací, že si tým podstatne vylepšili život a potom investícia času a energie do modlitby, či iného praktizania viery, je takmer bez námahy a každý to rád urobí, lebo vie, že to nebude zadarmo. A to ešte tu hovorím otom, čo som zažil, ale kolko je vecí a situácii, o ktorých netuším, ako mali byť pre mňa nebezpečné a proste sa nestali.
Takže ak by sa mňa niekto opýtal, prečo verím, nemám s tým problém, práve ste to čítali.
none
22
13.01.2019, 19:39
"'Aj vy buďte pripravení; lebo Syn človeka príde v hodinu, o ktorej sa nenazdáte.' I povedal Mu Peter: 'Pane, či nám hovoríš toto podobenstvo, a či všetkým?' A Pán odpovedal: 'Kto je teda verný a rozumný šafár, ktorého Pán ustanoví nad svojou čeľaďou, aby jej načas dával určenú stravu? Blahoslavený sluha, ktorého pán, keď príde, nájde tak robiť. Pravdu vám hovorím, že ho ustanoví nad celým svojím majetkom. Keby si však ten sluha myslel: Môj pán ešte nepríde, a začal by sluhov a slúžky biť a hodovať, piť, opíjať sa; príde pán toho sluhu v deň, keď sa nenazdá, a v hodinu, ktorú nepozná, rozpoltí ho a s nevernými určí mu podiel. Ale sluha, ktorý poznal vôľu svojho pána, a nebol pripravený a nekonal po jeho vôli, bude veľmi bitý; ten však, čo nepoznal a spáchal, čo je trestuhodné, bude menej bitý. Lebo od každého, komu bolo mnoho dané, bude sa mnoho pohľadávať; a komu mnoho zverili, od toho budú viac žiadať.'" - Lukáš 12,40-48

Tento text Písma sa zrejme vzťahuje na situáciu konca, po skončení tohto prirodzeného života. Hovorí sa tam o druhom príchode Syna človeka, o súde a že niektorí budú bití - možno kvázi očistec. Na jednej strane títo niektorí nebudú zatratení do pekla a na druhej strane nepôjdu ani hneď do neba (dobrí a verní však budú hneď odmenení). Niektorí z nich budú bití viac, iní menej, ale žiadne ohnivé jazero či peklo sa tam pre nich neuvádza (na rozdiel od iných miest Písma v súvise s odsúdením do zatratenia). Podla mňa ďalšia možná biblická indícia pre očistec
none
26

22. Krištof 13.01.2019, 19:39

"'Aj vy buďte pripravení; lebo Syn človeka príde v hodinu, o ktorej sa nenazdáte.' I povedal Mu Peter: 'Pane, či nám hovoríš toto podobenstvo, a či všetkým?' A Pán odpovedal: 'Kto je teda verný a rozumný šafár, ktorého Pán ustanoví nad svojou čeľaďou, aby jej načas dával určenú stravu? Blahoslavený sluha, ktorého pán, keď príde, nájde tak robiť. Pravdu vám hovorím, že ho ustanoví nad celým svojím majetkom. Keby si však ten sluha myslel: Môj pán ešte nepríde, a začal by sluhov a slúžky biť a hodo...

13.01.2019, 23:36
To sú len dohady. Nič také v texte nie je. Ten čo je bitý nepôjde do neba, ale podľa iných textov bude vyhodený do vonkajšej tmy, kde bude plač a škrípanie zubami.
none
27

26. Evanjelista 13.01.2019, 23:36

To sú len dohady. Nič také v texte nie je. Ten čo je bitý nepôjde do neba, ale podľa iných textov bude vyhodený do vonkajšej tmy, kde bude plač a škrípanie zubami.

13.01.2019, 23:38
Zubami? Čo viem, tak kresťania hovoria, že pôjdu do neba ako duše. Čiže ide o duchovné zuby?
none
28

27. Lemmy 13.01.2019, 23:38

Zubami? Čo viem, tak kresťania hovoria, že pôjdu do neba ako duše. Čiže ide o duchovné zuby?

13.01.2019, 23:39
Potom ma zaujíma, ako vyzerá duchovný záchod v nebi. A kanalizácia potom ide do pekla?
none
30

28. Lemmy 13.01.2019, 23:39

Potom ma zaujíma, ako vyzerá duchovný záchod v nebi. A kanalizácia potom ide do pekla?

14.01.2019, 11:10
32. Povedal by som, že v nebi vôbec nie je záchod ani kanalizácia
🙂
none
32

30. -era- 14.01.2019, 11:10

32. Povedal by som, že v nebi vôbec nie je záchod ani kanalizácia
🙂

14.01.2019, 11:15
Možno tam však rátať s vecami, ktoré pozostávajú z nadprirodzenej látky, napr. stôl, stoličky... 🙂 Tu sú veci z prirodzenej látky (hmoty), tam z nadprirodzenej
none
29

26. Evanjelista 13.01.2019, 23:36

To sú len dohady. Nič také v texte nie je. Ten čo je bitý nepôjde do neba, ale podľa iných textov bude vyhodený do vonkajšej tmy, kde bude plač a škrípanie zubami.

14.01.2019, 11:05
Preto hovorím, že je to len možná indícia (náznak, nepriamy dôkaz), nie dôkaz (evidentný či jasný). Mimochodom možno ani výraz "vyhodenie do tmy, kde bude plač a škrípanie zubami", nemusí znamenať večné peklo. Môže ísť tiež o výraz pre "očistec". To peklo sa totiž v súvise s posledným súdom označuje inak: pozri Matúš 25:41, príp. i 46a.

Uviedol by som ešte jeden biblický text, o ktorom si myslím, že by mohol byť indíciou pre očistec. Matúš 18, 23-35:
"Preto nebeské kráľovstvo sa podobá kráľovi, ktorý chcel účtovať so svojimi sluhami. Keď začal účtovať, priviedli mu jedného, ktorý mu bol dlžný desaťtisíc talentov. Pretože mu ich nemohol vrátiť, pán rozkázal predať jeho, jeho ženu, deti i všetko čo mal, a dlh splatiť. Tu mu sluha padol k nohám a na kolenách ho prosil: Pozhovej mi a všetko ti vrátim. Pán sa nad sluhom zľutoval, prepustil ho a dlh mu odpustil. Len čo ten sluha odišiel, stretol jedného zo svojich spolusluhov, ktorý mu bol dlžný sto denárov. Chytil ho, škrtil a volal: Vráť, čo si dlžen! Spolusluha mu padol k nohám a prosil ho: Pozhovej mi a vrátim ti. Ten však nebol ochotný, ale odišiel a dal ho do väzenia, kým mu nesplatí dlžobu. Keď jeho spolusluhovia videli, čo sa stalo, veľmi sa zarmútili. Išli a oznámili svojmu pánovi všetko, čo sa stalo. Tu si ho pán zavolal a povedal mu: Ty zlý sluha, odpustil som ti celý dlh, pretože si ma prosil. Nemal si sa teda aj ty zľutovať nad svojím spolusluhom, ako som sa ja zľutoval nad tebou? Jeho pán sa rozhneval a odovzdal ho mučiteľom, dokiaľ nesplatí celú dlžobu. Tak aj môj nebeský Otec urobí vám, ak neodpustíte každý zo srdca svojmu bratovi."

Tu je tiež možný náznak, čo by Boh mohol urobiť tým osobám (dušiam), ktoré na zemi neboli milosrdné k blížnym - "očistec", "dokiaľ nesplatia celú dlžobu". "...nebeské kráľovstvo sa podobá... Jeho pán sa rozhneval a odovzdal ho mučiteľom, dokiaľ nesplatí celú dlžobu. Tak aj môj nebeský Otec urobí vám, ak neodpustíte každý zo srdca svojmu bratovi." Teda namiesto milosti dostanú spravodlivosť - dokial nesplatia dlžobu; žalár, muky, ale keď zaplatia, môžu byť prepustený (očistený) do nebeského kráľovstva.

Inak z takého nadhľadu (objektívne) povedané, nejde len o logické (teologické) či biblické argumenty. Máme totiž aj svoje "subjektívne sklony" (obmedzenia) - záleží tiež na tom, k akému kresťanskému prúdu (spoločenstvu) veriaci patria. Katolíci budú pravdepodobne očistec obhajovať a protestanti odmietať. Takýto nadhľad umožňuje určité pochopenie toho druhého, takže sa s ním nebudem "dohadovať", akoby existovali iba logické a nie aj "subjektívne" dôvody pre jeho a náš názor. Diskutovať sa teda dá, ale s tým, že v danom čase môžeme mať i "subjektívne sklony" (predpojatosť)
none
57
16.01.2019, 09:28
Ešte jeden aspekt. Predstavme si človeka, ktorý počas svojho života ("zámerne") robil pomerne veľa zlých skutkov ľuďom, pomerne veľa im ubližoval. Zároveň však ("zámerne") konal niekedy i dobré skutky a chodil občas na bohoslužby, ako veriaci, modlil sa. Povedzme, že aj na smrteľnej posteli žiada o odpustenie, milosť, hoci možno skôr zo strachu pred väčším trestom, aby sa tento zmiernil, aby si uľavil na duši, no predsa len. (Viď napr. film Arn templársky rytier, kde istá žena konala počas života podobne, potom na smrteľnej posteli chcela odpustenie od ženy, ktorej ublížila [zachovala sa však opäť agresívne, nepokorne, keď jej odpustenie prejavené nebolo]). Čo s tým? Má ísť po smrti hneď do pekla či do neba, aby bola naplnená Božia spravodlivosť aj milosť? Lebo Boh je podľa Biblie spravodlivý (primerane trestá a odmeňuje ľudí podľa ich dobra a zla) a tiež milosrdný (odpúšťa vinu tým, čo sa s ním chcú zmieriť). Jedna vec je odpustiť vinu a druhá čo s vážnymi dôsledkami za zlé skutky? Príklad: Keď niekto podpáli dom nejakej rodine a potom sa z toho kajá, je mu možné odpustiť, takže sa na neho už tak nehneváme, ale ten zničený dom pre tú rodinu sa tým nepostaví do pôvodného stavu. Preto omilostený hriešnik by mal čo najviac prispieť k tomu, aby svoj zlý skutok odčinil, aby pomohol tej rodine s bývaním, aby na kompenzáciu vykonal dobré skutky, čo ho niečo stojí (námaha, financie...), čím sa očisťuje. Tak sa naplní i spravodlivosť.

Preto riešením pre takého "polozlého, polodobrého" človeka (pre jeho dušu), človeka, čo prosí na smrteľnej posteli o odpustenie, je práve očistec. Aby bol Boh spravodlivý a súčasne milosrdný, očistec (dočasný trest) môže byť riešením. Teda môže odpustiť takému človeku jeho "zlo", nemusí sa na neho hnevať (zásadne) pre svoje milosrdenstvo, ale aby sa aj spravodlivosť naplnila, mal by onoho človeka dať do očistca.

Teda odpustiť takému človeku treba, a to i preto aby ten človek, ktorý je vyzvaný alebo ktorý má odpustiť, sám nebol neodpustením zaťažený. Avšak s tým, že dotyčného "hriešnika", ktorému odpúšťame, čaká pravdepodobne ešte očistec, aby bolo učinené zadosť milosti i spravodlivosti.
none

najnovšie príspevky :

prevádzkuje diskusneforum.sk kontaktuj správcu diskusného fóra vytvoril dzI/O 2023 - 2024 veľkosť : 173 702 B vygenerované za : 0.136 s unikátne zobrazenia tém : 36 195 unikátne zobrazenia blogov : 538 táto stránka musí používať koláčiky, aby mohla fungovať...

možnosti

hlavná stránka nastavenia blogy todo

online účastníci :

hľadanie :

blog dňa :

odkaz Ďakujem ti náš Stvoriteľ, chcem byť s Tebou večný priateľ, ty's život si nám podaroval, potom si sa kdesi schoval. Milujem Ťa milý Bože, nechcem s Tebou byť na nože. Moja vôľa snáď pom...

citát dňa :

Všetci ľudia sú detailisti. Jedni vedome, iní podvedome.