Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Neveriť v Boha je normálne. Ale nie byť ateistom.

11
reakcií
1640
prečítaní
Tému 27. októbra 2012, 14:06 založil nabzlo.

podobné témy:1.
označiť príspevok

nabzlo muž
   27. 10. 2012, 14:06 avatar
m
Neveriť v Boha je na Slovensku normálne, len sa (preboha) neprihláste k ateistom. Ateizmus je podozrivá nálepka, ktorá budí alergické reakcie.

Býval dlho katolíkom, ale s cirkvou nebol spokojný. Z náboženskej obce sa rozhodol vystúpiť, narazil však na problém – aký presne postupovať?

„Skúšal som internet, ale nikde som nenašiel jednoznačnú odpoveď, ako je možné zrušiť formálne väzby s rímskokatolíckou cirkvou,“ spomína Milan Novota. „Dokonca, na stránkach jedného cirkevného predstaviteľa visela informácia, že také niečo vôbec nie je možné, čo mi pripadalo absurdné.“

Novota postup napokon objavil a z cirkvi úspešne vystúpil. Pamätal však na ostatných a vynašiel zlepšovák, ktorý veci zjednoduší a obíde byrokraciu. „Bezbolestné vystúpenie z katolíckej cirkvi“ ponúka webstránka Zbohom.sk, ktorá všetku potrebnú dokumentáciu vygeneruje jediným kliknutím.

„Od mája 2010 už službu využilo 3500 ľudí,“ hovorí Novota inšpirovaný podobným webom v Írsku. „Drvivá väčšina reakcií je zatiaľ pozitívnych, dôvodom asi je, že tú stránku navštevujú výhradne ľudia, čo ju hľadajú.

Čo je ateizmus
Reakcie by asi boli menej pozitívne, ak by spomínanú webstránku namiesto jej užívateľov hodnotila široká verejnosť. Ateizmus na Slovensku nemá dobrú povesť. A Zbohom.sk je spolu s webom Ateisti.sk či občianskym združením sekulárnych humanistov Prometheus jednou z hŕstky iniciatív ateistov, ktorí u nás vytvárajú predsudkami opradenú menšinu.

Situáciu komplikujú predsudky na stranách. Čo presne ateizmus znamená, totiž nevedia mnohí jeho odporcovia ale ani prívrženci.

Zakázať pápeža! Aktivisti s takýmto motívom na tričku pochodujú v Londýne vždy na jar. Požadujú sekulárnu Európu.

Základným nedorozumením je predstava ateistu ako každého, kto neverí v Boha. Skutočnosť je zložitejšia a vraví niečo iné - väčšina ľudí bez náboženskej viery nie sú totiž ateisti, ale ,iba‘ neveriaci.

Tento rozdiel vysvetľuje Miroslav Tížik zo Sociologického ústavu Slovenskej akadémie vied: „Ateista, na rozdiel od bežného neveriaceho, má vytvorený jasný, v modernej dobe najčastejšie materialistický svetonázor a dokáže ho vysvetliť. Takýchto presvedčených ateistov je v spoločnosti málo, napríklad podľa prieskumov sa u nás za ateistu považuje len tri až päť percent ľudí.“

Zvyšní neveriaci sú ľudia, ktorí sa k viere nehlásie, otázka Boha ich necháva ľahostajnými, v každodennom živote nemá pre nich význam. Čo je čosi, čo sa, napodiv, týka mnohých veriacich.

„V prieskumoch sa deklarujú ako veriaci a zároveň tvrdia, že v živote neprikladajú dôležité miesto Bohu. Znie to trochu paradoxne? Možno, hovoríme však o obyčajných ľuďoch,“ vraví Tížik.

„Spory o Boha sú záležitosťou intelektuálov a teológov, ale v bežnom živote také veci ľudia neriešia. Výnimkou býva zlomová životná udalosť. Vtedy sa stáva, že cítime potrebu udalosti vysvetliť, a človek sa prikloní buď na stranu vedy alebo náboženstva.

Príkladom je človek konfrontovaný so smrťou pri autonehode, ktorú si vyloží buď ako nešťastnú náhodu, alebo ako Boží zásah. Mimo takých výnimočných chvíľ však väčšina ľudí nejako zásadne nerozmýšľa o Bohu, nešpekuluje o jeho existencii. Necíti tú potrebu.“

Kampaň na londýnskych autobusoch v roku 2008 v reakcii na reklamu anglikánskej cirkvi propagovala ateizmus

Podozrivá nálepka
Napriek tomu ateizmus na Slovensku živorí na okraji a slovo ateista znie podozrivo veriacim aj neveriacim. Špeciálne záhadne to pôsobí vo svetle výskumov o rozšírenej nechuti Slovákov k inštutúcii katolíckej cirkvi.

Miroslav Tížik vysvetľuje paradox Slovenska, ktoré je kresťanskou a zároveň antiklerikálnou krajinou: „Veľa ľudí, aj keď sa deklarujú ako veriaci, cíti k cirkvi vážne výhrady. Dôvodom môže byť úloha cirkvi v živote komunity, u nás je totiž cirkev omnoho menej zapojená do udržiavania bežnej solidarity a pomoci, ako je to napríklad v Poľsku.“

Otázkou zostáva, prečo potom pretrváva nechuť k cirkvi spoločne s nechuťou k ateizmu. Inými slovami, prečo jedno neživí to druhé? Prečo sa Slováci bez viery v Boha a s odporom k cirkvi nepriznajú k ateizmu?

Ateista - komunista
Dôvody sú historické a môžeme ich stopovať do minulého desaťročia. Negatívny obraz ateizmu je dôsledkom najmä obdobia socializmu a jeho oficiálnej štátnej doktríny – marxizmu-leninizmu. Ľudia sa proti tomu dodnes vymedzujú bez ohľadu to, či majú, alebo nemajú skúsenosť s reálnym ateizmom.

„Ateista sa ľuďom bežne spája s komunistom,“ hovorí sociológ Tížik. „Vyvoláva predstavu militantného zadubenca, kohosi, kto druhým berie nárok na vieru a spochybňuje ju. A ľudia nemajú radi spochybňovačov.“

Ešte z éry socializmu si mnohí veriaci pamätajú učiteľov či okresných tajomníkov, ktorí mali za úlohu kontrolovať a postihovať veriacich za návštevy kostolov. Po novembri 1989 sa u nás ustálil obraz katolíckej cirkvi ako obete komunizmu a ateisti automaticky dostali nálepku prenasledovateľov.

„Dôsledkom toho je, že vyhlásiť sa za ateistu môže byť – v istých kruhoch – spoločensky nepríjemné. Kritizovať cirkev je na Slovensku bežné, ale nie je jedno, kto to robí.

Ak si obyčajný veriaci aj neveriaci uťahuje z cirkvi, berie sa to podobne obligátne, ako keď sa vysmievame politikom. No ak to robí ateista, ľudia v tom vidia niečo podozrivé a neprimerane bojovné,“ dodáva Tížik.

Boží blud
Celkom iné postavenie má organizovaný ateizmus v zahraničí. V USA silnie hnutie takzvaného nového ateizmu spojené s osobnosťami, ako sú autor knihy Boží blud (The God Delusion) Richard Dawkins, neurológ Sam Harris či filozof Daniel Dennett.

Populárne filmové dokumenty Religulous (2008) či Jesus Camp (2007) si berú na mušku deti poznačené americkým kresťanským fundamentalizmom. Internetovými fenoménmi s tisíckami prívržencov sú recesistická sekta Neviditeľný ružový jednorožec či Cirkev Veľkého špagetového monštra, ktoré sa snažia ironizovať a podvracať náboženskú vieru v rozličné nadprirodzené bytosti.

Osamelé iniciatívy slovenských ateistov sa často zahraničím inšpirujú. V našom prostredí však vzbudzujú len malú pozornosť.

Viera a fakty
Inšpiráciu zahraničím priznáva Metod Rybár z ateistov okolo webu Ateisti.sk. Neziskový portál, ktorý funguje od jari, zatiaľ prevádzkujú piati.

„Väčšina ľudí, ktorí v Boha neveria, ďalej náboženstvo nerieši,“ vysvetľuje Rybár, prečo sa chceli združovať. „Niektorí však vidia, koľko zla náboženstvá spôsobujú, a rozhodli sa angažovať.“ Ich agendou je ,nedotknuteľnosť‘ cirkví a vier neprístupných kritike, odluka cirkvi od štátu a podľa nich pre štát jednostranne nevýhodná Vatikánska zmluva.

Najviac im prekáža náboženská viera, ak býva argumentom v o debate o spoločenských otázkach. „Homosexuáli, eutanázia, interrupcie či plánované rodičovstvo – to sú témy, kde treba argumentovať racionálne a na základe faktov. Akákoľvek viera takýmto faktom nie je.“

Okrem tých náboženských sa mnohí ateisti vyjadrujú aj k širším otázkam, ako sú práva žien, rasizmus, sexizmus a sociálne otázky. Ako vysvetľuje Rybár, pre takýto postoj sa v poslednom čase vžilo pomenovanie Ateizmus+. „To chce ukázať, že ateisti by sa nemali zameriavať výhradne na náboženstvo, ale aj na širšiu agendu a týmto propagovať ateistický pohľad na svet.“

Propagátor takzvaného nového ateizmu Richard Dawkins.

Toto nie je Amerika
Otázkou zostáva, do akej miery si organizovaní ateisti za svoje okrajové postavenie na Slovensku môžu sami. Popularite im určite nepridajú detinské argumenty („dospelý človek nemôže uveriť historke o hovoriacom hadovi“), militantné výroky Denisa Diderota z 18. storočia ("Ľudstvo nebude slobodné, kým posledný kráľ nebude zaškrtený črevami posledného kňaza" alebo špeciálne správy pre ateistov s bulvárnymi titulkami Farár na smrť dobil starostu, Vzor zbožnosti znásilňoval chlapcov či Na príkaz Boha ubil mamu tĺčikom na mäso (odkazy na zahraničné zroje zdieľané na webe Ateisti.sk).

Inšpirovať sa americkým ateizmom je podľa sociológa Miroslava Tížika na Slovensku zradné. V USA má ateizmus celkom inú históriu, vychádza z odlišnej tradície a spravidla rieši odlišné problémy.

„V Spojených štátoch je viera v Boha súčasťou národnej kultúry, identifikačným znakom Američana. Proti tomu sa tamojší ateisti vymedzujú a ako každá skupina, ktorá sa vymedzuje, sú v istom zmysle agresívni a militantní.

No Európa má úplne iný kontext ako Amerika a ateizmus sa u nás nerieši spôsobom ako v USA,“ vysvetľuje Tížik. „Len u nás si to mnohí ateisti neuvedomujú a potom sú prekvapení domácimi reakciami."

Ateistov máme stále rovnako
Sociológ MIROSLAV TÍŽIK je autorom knihy Náboženstvo vo verejnom živote na Slovensku.

Pribúda na Slovensku ateistov?
"Nie podľa výskumov. Presvedčenými ateistami sa začiatom deväťdesiatych rokov deklarovali 3,4 percenta ľudí, na štyri percentá stúpol ich počet do roku 2008. To je, vzhľadom na možnú štatistickú chybu, takmer rovnako."

Povesť ateistickej spoločnosti má Česko. Oprávnene?
"Česko je sekularizovaná, ale nie ateistická spoločnosť. Za ateistu sa v Česku v súčasnosti deklaruje väčšie percento ľudí ako na Slovensku, ale aj tam sú ateisti v menšine oproti veriacim aj neveriacim.

Kým na začiatku deväťdesiatych rokov ich bolo päť percent, v súčasnosti je to pätnásť percent, čo je stále približne o dvadsať percent menej ako neveriacich. Napokon, z historického hľadiska ateizmus nebol nikdy v žiadnej spoločnosti dominantný.

Kto z našich elít sa verejne hlásil k ateizmu?
"Nezabúdajme na to, že v minulosti mohli mať podobné výrazy trochu odlišný význam od dnešného. Móda ateizmu medzi elitami u nás zavládla po vojne. Bola to reakcia na slovenský štát, ktorý náboženstvo sprofanoval - príkladom by mohol byť Dominik Tatarka a jeho gesto vystúpenia z cirkvi.

Ich ateizmus však spočíval najmä v dištancovaní sa od cirkvi. Neznamenalo to automaticky materialistický svetonázor. V komunizme videli lepšiu víziu spoločnosti založenú na vede. Bežne sa vravelo, že spoločnosť nepotrebuje kňazov, ale lekárov, vedcov, fungujúci sociálny systém. V tom spočíval vtedajší ľudový ateizmus."

Kedy sa stal ateizmus negatívnou nálepkou?
"Ateista bol pôvodne skôr výraz používaný veriacimi, ktorí ním častovali odporcov. Už za prvej republiky cirkev strašila pred boľševikmi s tým, že sú to ateisti, neznabohovia – tí, ktorí búrajú kostoly, prenasledujú veriacich či pestujú mnohoženstvo."

Čo na tom zmenil socializmus?
"Komunisti v povojnovom období proti náboženstvu tak jednoznačne nevystupovali. Ešte začiatkom päťdesiatych rokov sa väčšina obyvateľov na Slovensku a aj v Česku hlásila ku kresťanstvu, čo sa týkalo aj väčšiny obyčajných komunistov.

Zásadná zmena prišla po roku 1949. Vtedajší pápež vydal dekrét, ktorým odmietol komunistický svetonázor a komunistov exkomunikoval z cirkvi. Reakciou komunistov bola nedôvera a neskôr aj represie proti veriacim a cirkvám ako nespoľahlivým."

Čo bolo ďalej?
"Negatívny obraz ateizmu posilnila normalizácia. V sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch si staršie ľudové predstavy veriacich osvojila aj širšia nenáboženská verejnosť."

Dôvod?
"Po roku 1968 stratil komunizmus v Československu legitimitu, v normalizácii už bol založený predovšetkým na ideologickej represii. Prestal byť súčasťou širšieho ľudového hnutia, ako to – s výnimkou éry stalinizmu – bývalo predtým, najmä počas Pražskej jari.

Ľudia sa proti komunizmu začali výraznejšie vymedzovať a výraz ateista získal význam byrokrata, aparátčika šikanujúceho ľudí. Tento obraz pretrváva dodnes."

Čítajte viac: www.sme.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí mysoulflies


2.
označiť príspevok

milenia žena
   27. 10. 2012, 21:41 avatar
Ďakujem, už dlhšie uvažujem o vystúpení, prišla som sem po dlhej dobe - ako na zavolanie :-D
Súhlasí mysoulflies


3.
označiť príspevok

sta2rky muž
   28. 10. 2012, 09:38 avatar
Ja sa cítim byť ateistom a preto uvádzam moju definíciu súčasného ateistu, ako ho ja poznám a žijem.
Súčasný ateizmus je ž i v o t n ý š t ý l založený na vysokej úcte k životu, poznaní a životných skúsenostiach mnohých generácií, všeobecne platných morálnych princípoch, na logickom kritickom myslení, ktorý odráža hlboké vnútorné presvedčenie človeka - ateistu o tom, že jestvovanie, či nejestvovanie akýchkoľvek hypotetických nadprirodzených síl, bytostí, bohov, ho k n i č o m u n e z a v ä z u j e, tobôž nie k tomu, aby staval kostoly, bol členom niektorej z cirkví, vydržiaval armádu tzv. duchovných, mal neracionálny postoj k životu rešpektovaním iluzórnych náboženských predstáv, cirkevných dogiem, predpisov a veľakrát aj človeku nedôstojných magických úkonov. Je pochopiteľné, že ateista považuje akékoľvek predstavy o nadprirodzene – abstraktnom svete bohov, za ilúzie.
Čo sa týka náboženstiev, považujem ich za nepravdivé, klamlivé učenia, o ktorých pripúšťam, že niektorým ľuďom vyhovujú tak, ako napr. astrológia. Pritom si treba uvedomiť, že náboženstvo sa získava akýmsi dedením od rodičov, cez krst a vyučovanie náboženstva (psychologickou manipuláciou), zatiaľ čo ateista sa dopracuje k svojmu presvedčeniu vlastným úsilím.


5.
označiť príspevok

elemír muž
   1. 11. 2012, 11:29 avatar
Škoda, že som k tomuto neprišiel skorej, lebo toto je tá najvýstižnejšia chrakteristika ateistu na tomto diskusnom fore.Stručne a jasne definovaný skutočne inteligentný a teda aj dobrý človek. Toto sú tie kvantá dobrých a neveriacích ľudí, ktorých zatiaľ cirkev nedokázala osloviť. A podľa evanjelia akoby sa s nimi ani nepčítalo v budúcnosti. Možno to je kruté, ale iba jedna šestina hierarchie a jedna desatina veriacich. A preto je teba týmto dobrým a nevericim ľuďom vlastne poďakovať za to, svetová situácia, ktorú 10% veriacich ani nemôže mať pod kontrolou, je aspom taká, aká je. A že za každý deň bez zla vojny a iných satanových radovánok im tiež treba poďakovať, lebo oni sú tu teraz väčšina a oni väčšinou vládnu.Pretože netreba hľadať v dejinách a ani vo svete, že už tu bolo aj horšie. Veď oni vlastne dodržujú deväť prikázaní bez toho prvého, ktovie ako im to ohodnotí raz Boh, ak Ježiš aj o veriacich hovorí, že ich budú do neba predbiehať neviestky, alebo lámu si nohy, aby získali jedného veriaceho a keď sa im to podarí, urobia z neho sedemkrát horšieho, ako sú oni sami.


6.
označiť príspevok

Romanov muž
   4. 11. 2012, 09:30 avatar
Re: 3

Hlúposť tvojej definície: "náboženstvo sa získava akýmsi dedením od rodičov, cez krst a vyučovanie náboženstva (psychologickou manipuláciou), zatiaľ čo ateista sa dopracuje k svojmu presvedčeniu vlastným úsilím." Definícia kontroverzná, nezmyselná. Ja ako humanista s takouto definíciou ateizmu nesúhlasím. Toto napíše len človek, ktorý bol v minulosti veriaci. Skôr mi to pripadá, že bol komunistickou ideológiou "presvedčený" o ateizme a nevychádza to (ateizmus) z jeho vnútra.
Súhlasí Vladko


7.
označiť príspevok

Antidogmatik muž
   4. 11. 2012, 09:47 avatar
Romanov 6. Ja som bol veriaci cez rodičov a krst. Zmenilo sa to keď som sa dostal k Písmu a dedinský farár nás rúbal s dlhou palicou, keď sme sa hrali na guličky. Keď zomrel, jeho nástupca z kazateľnice vykrikoval klebety, ktoré mu donášali najväčšie dedinské klebetnice. A to som ešte nečítal Písmo. K pochybnostiam o cirkevnej pravde ma priviedli vlastné úvahy. A to som nebol ani komunista. Preto nabzlo aj sta2rky majú môj plný súhlas.


8.
označiť príspevok

Romanov muž
   4. 11. 2012, 10:04 avatar
7

Na rozdiel od teba som nebol nikdy veriaci. Ja mám vzdelaných a rozumných rodičov. Totalitné ideológie komunizmus a klerikalizmus u nás doma miesto nemali. Vzdelávanie, výchova, úcta k človeku, vlasti a národnej histórií boli a sú prostriedkom na vytváranie intelektuálnych hodnôt, o ktoré sa opieram dodnes a prenášam to na svoje potomstvo. Akési vaše táraniny o ateizme sú nezmyslom.


9.
označiť príspevok

Vlado muž
   4. 11. 2012, 10:10 avatar
R: Definícia kontroverzná, nezmyselná. Ja ako humanista s takouto definíciou ateizmu nesúhlasím.

Napíš svoju definíciu.


10.
označiť príspevok

Vladko muž
   4. 11. 2012, 16:45 avatar
2 Sta2rky

"Súčasný ateizmus je ž i v o t n ý š t ý l" To väčšiu chujovinu si nevedel vypotiť. Že životný štýl :-(


4.
označiť príspevok

Sono Daxis a-Lia muž
   30. 10. 2012, 22:14 avatar
Lepšie byť ateistom ako trááááááápnym agnostikom.


11.
označiť príspevok

elemír muž
   4. 11. 2012, 21:33 avatar
Zaujímavá situácia, keď sa chytili medzi sebou ateisti v kolonke náboženstvo, ale na druhej strane sa musí oceniť, že sa pri tom, ako väčšinou, nekydá na cirkev.Predpokladám, že sú to inteligentní ľudia, ktorí vlastne plnia 10 prikázaní bez toho prvého a ich hrdosť, alebo suverenita, je niekde vyššie, ako u veriacích. Vo všetkých národoch, či štátoch tvoria väčšinu
obyvateľstva a sú vlastne zodpovední za svetové politické dianie.


12.
označiť príspevok

Bojislav muž
   4. 11. 2012, 21:51 avatar
elemir, zaklad je uvedomit si ze zivot je len jeden a spravat sa k nemu ako len ku skuske, ocistcu, prechodu a pod. s tym ze ma bude potom cakat vacsny je neuctive a je to marnenie zivotom, kazdy by mal svoj cas vyuzit co najlepsie a nie sa spoliehat na to ci ono, smrt je nevyhnutna a ultimatna, keby kazdy bol ochotny si uvedomit ze je len tato existencia tak by urcite ludia tolko zivotom nemrhali a mali by pred nim vacsiu uctu a respekt a vyuzivali by svoj cas konstruktivnejsie ako modlenim sa, sedenim na zadku v kostole alebo niektory benevolentnejsi pozeranim farmy a pod. velmi velka cast populacie sa v kutiku mysle ubezpecuje ze bude druha sanca, tretia, alebo ze bude nejaky dalsi vecny zivot a podla toho to tak vyzera, ludia zijuci zo dna na den, zo zvyku, konzumny zombici
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 15:01,  Elemír, nože som Ťa našla, *29 ... Posielam Ti peknú správu, čo sa Ti možno bude hodiť....
dnes, 14:55,  Kasafran, vieš, že si veľký kokot? Prečo trpíš fóbiou, a neliečiš sa? Veď zo...
dnes, 14:47,  (1-3) Humanitárny bombardér a Hokejis, to je skutočne exemplárny príklad zákulisného...
dnes, 14:36,  " Lebo kto nad oblakmi je roveň Pánovi? Kto sa z Božích synov podobá Pánovi"...
dnes, 14:33,  Naďuš 90% odkazov Kasafrana nefunguje *13*13*13 Možno je to tým , že Kasafran na 90%...
dnes, 14:32,  140: RKC jednotná je a vždy bola, pretože mi máme len jeden katechizmus, jedni dogmy a...
dnes, 14:28,  9 : Protestanti nie sú o nič lepší, sami sa nevedia zhodnúť na nauke ale druhým vyčítajú
dnes, 14:27,  Kasafran je dobrá správa že penťacky týždenník Pčolinského nemusí . Penta ako...
dnes, 14:08,  Šokujúce fakty o Vladimírovi Pčolinskom......
dnes, 13:42,  ELAN - Jedenaste prikazanie
dnes, 13:41,  *03 kntsz, a ty (mi) tu už chýbaš, tak nám napíš niečo. *38 Ako sa máš? Ako tráviš...
dnes, 13:39,  *19*19*19 ja by som tak nechcela, často sa od toho sama v sebe musím oddištancovať… *56
dnes, 13:32,  Jasňačka, Parlíčku, mávam ti vdiaľ... *56*55*39 Dneska, keď prídem dom, robím iba tak...
dnes, 13:05,  Matovičova sestra Zuzana pokračuje v drsných útokoch, schytalo to celé OĽaNO: Môžete sa...
dnes, 11:46,  6- zlá odpoveď, lebo je mimo podstaty jediného Boha.
dnes, 11:38,  Školník a upratovačka tiež hovoria: Ja a riaditeľ sme sa dohodli , ..... .... ...,,...
dnes, 11:28,  Tiez plati ze ja a Ninkine buchty sme jedno *21
dnes, 11:23,  Narabaš s písmom ako opica s príborom....*58*58*58
dnes, 10:59,  Pokial vsetko co vo vesmire existuje a je tu od pociatku je energia ktora nijako nepribuda ani...
dnes, 10:54,  nemal ani tušenia o tom, že raz nejaký Ježiš bude existovať
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Genialita veľké dielo začína, ale len vytrvalosť ho dokončí.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(89 375 bytes in 0,418 seconds)