Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Miera zrady!

6
reakcií
1025
prečítaní
Tému 3. mája 2015, 18:59 založil savras.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
21. 10. 2010
42
02. 10. 2008
35
01. 10. 2018
26
 
 


1.
označiť príspevok

savras žena
   3. 5. 2015, 18:59 avatar
Všetci vieme, že na svete existujú ľudia čestní i nečestní. Ľudia dobrí i zlí. Ale položili ste si niekdy otázku v akom pomere? Koľko je asi tých čestných v pomere k tým nečestným? A akým spôsobom sa to vyvíja? K lepšiemu, alebo k horšiemu?

Ukážkovým príkladom spred 2000 rokov, hovoriacom o určitom modelovom pomere čestných ľudí voči nečestným je dvanásť učeníkov Ježiša Krista, spomedzi ktorých bol jeden zradca. To teda znamená, že pred 2000 rokmi bola miera zrady a nečestnosti medzi obyvateľstvom tejto zeme približne v pomere dvanásť ku jedenej. Aplikované do každodennej reality to teda znamená, že v úplne každej oblasti ľudskej činnosti, v každej profesii, v každom náboženskom alebo nenáboženskom spoločenstve ľudí sa nachádza medzi dvanástimi z nich jeden nečestný a nespravodlivý.

Na prvý pohľad sa to možno nezdá až tak veľa, pretože z toho vychádza, že tých čestných a dobrých je omnoho viac. Problém však nastane, ak začneme trochu počítať a tieto čísla znásobovať. Tak teda napríklad medzi 12 000 ľuďmi bude už 1000 nečestných a nespravodlivých. Pri 120 000 ľuďoch nám to vychádza na 10 000. Pri 1 200 000 to bude už 100 000 a pri dvanástich miliónoch rovný milión. Milión zradcov, milión ľudí nečestných a nespravodlivých. To už teda predstavuje riadnu silu.

Ale poďme ešte ďalej a uvedomme si, že tento pomer dvanásť ku jednej bol aktuálny pred 2000 rokmi, z čoho logicky vyplýva závažná otázka a síce, ako je tomu v súčasnosti? Je to lepšie, alebo k horšie?

Ako si ako ľudstvo stojíme? Kráčame morálne nahor, alebo nadol? Pri uvažovaní nad touto otázkou si je však treba uvedomiť, že technický a vedecký pokrok je jedna vec a pokrok etický a morálny vec druhá. A tieto dve veci nemožno spolu miešať.

Pozrime sa trebárs do politickej sféry, ktorá určuje zásadným spôsobom celkové smerovanie spoločnosti a skúsme to objektívne posúdiť. Koľko je v tejto oblasti Judášov? Vládne tu pomer 12 ku 1, alebo 6 ku 1, alebo snáď celkom iný, priaznivejší pomer? Odpoveď nech si dá každý sám.

Čo nám však z poznania všetkých uvedených súvislostí reálne vyplýva? Je to poznanie smutnej skutočnosti, že v každom kolektíve, v každej profesii, v každom náboženstve a v každom ľudskom spoločenstve sa neblahým spôsobom odzrkadľuje vyššie zmienený pomer nečestnosti, nespravodlivosti a zrady. A to teda znamená, že nikdy nemôžeme pri posudzovaní ľudí paušalizovať a zjednodušeným spôsobom hádzať všetkých do jedného vreca. Toto poznanie vzájomného pomeru čestných voči nečestným nás totiž má viesť k opatrnosti a ku bdelému zvažovaniu. K pozornému skúmaniu toho, čo ku nám prichádza a k nespoliehaniu sa na to, že ak to prichádza z nejakej spoločensky preferovanej a uznávanej vrstvy, že v takomto prípade je to vždy a všetko v úplnom poriadku. Znamená to teda, že naivná a slepá dôvera musí každému v dnešnej dobe nevyhnutne priniesť škodu.

Prostý človek trebárs slepo verí lekárom. Úplne každému z nich, hoci mnohí, na základe všetkých vyššie spomínaných skutočností nemusia mať s nami vôbec tie najčestnejšie úmysly. Môžu byť trebárs ovplyvnení rôznymi dealermi, rôznymi farmaceutickými firmami, alebo môžu mať vlastné, zištné úmysly.

Slepá viera v lekárov vo všeobecnosti musí preto mnohých ľudí nevyhnutne poškodiť, nakoľko žiaľ ani lekári nepredstavujú nijakú výnimku v pomere čestných voči nečestným.

A tieto skutočnosti sa vzťahujú i na ľudí v rôznych cirkvách a vierovyznaniach, hoci práve tam by sme to možno vôbec nečakali.

Je to smutné, ale ani táto sféra nie je žiadnou výnimkou. Aj tu sa žiaľ spomínaný pomer uplatňuje presne rovnakým spôsobom, ako kdekoľvek inde. A práve preto bude možno dobré pozrieť sa na túto oblasť trochu bližšie.

Ak teda medzi dvanástimi učeníkmi Ježiša Krista bol jeden z nich zradca, nedá sa predpokladať, že by sa to po Ježišovej smrti nejako zmenilo a že by sa nečestnosť v radoch novovznikajúceho kresťanstva nevyskytovala presne v rovnakom pomere. Narastajúcim počtom prvých kresťanov narastal zároveň i počet nie celkom čestných ľudí v ich radoch. Išlo o ľudí, ktorí mali svoje vlastné názory na to, čo je dobré, správne, užitočné a múdre. Ľudí, ktorí mali svoje vlastné egoistické, zištné a mocenské ciele. Ľudí, ktorí dosahovali určitých vyšších priečok v novovznikajúcej cirkevnej hierarchii a ktorí sa kvôli svojim cieľom nerozpakovali zasahovať i do samotného výkladu Ježišovo učenia. A tak boli postupne všetky kresťanské cirkvi bez výnimky infiltrované zradou a nečestnosťou a z nich vychádzajúcich tendencií kriviť učenie Ježiša Krista z hľadiska vlastných záujmov.

Tým samozrejme nemá byť povedané, že v cirkvách sa nenachádza veľmi veľa dobrých ľudí. Avšak vo vyššie zmienenom pomere sa v nich je i mnoho ľudí nečestných a to všetko vzájomne medzi sebou dokonale premiešané.

Zostáva preto na duchovnej bdelosti každého z nás, či sa dokážeme zorientovať v tomto zmätku. A to nie len v cirkvách, v ich náukách, ale úplne v každej oblasti nášho každodenného života. V každom povolaní a v každom ľudskom spoločenstve.

Barometrom v rozlišovaní sa nám má stať naše najvnútornejšie cítenie a zvažujúce myslenie. V ľudskej schopnosti myslieť sa totiž skrýva povinnosť skúmať. Každý však, kto svoju základnú povinnosť všetko bedlivo skúmať ignoruje, každý, kto skúmavo nevyužíva svoje cítenie a myslenie, každý takýto človek sa musí stať obeťou nečestnosti, pokrivenosti a zavádzania, skrývajúceho sa všade a vo všetkom okolo nás.

Nemali by sme preto nikdy veriť niečomu len preto, lebo to hovorí nejaká autorita. Trebárs farár, učiteľ, právnik, politik a podobne. Po bedlivom zvážení máme veriť iba tomu a iba v to, s čím sa môžeme plne vnútorne stotožniť.

Naše cítenie a zvažujúce myslenie je teda jediný spôsob, ako môžeme rozpoznať to, čo nie je v poriadku a nenechať sa zviesť a oklamať. Lebo oná zrada a nečestnosť môže mať akúkoľvek tvár a akúkoľvek formu a môže sa za ňou skrývať akákoľvek autorita.

Preto platí: Bdelosť! Bdelosť! Bdelosť!

A táto požiadavka bdelosti je aktuálnou nie len vo vzťahu k cirkám, k jej predstaviteľom a náukám, ale i vo vzťahu ku všetkým oblastiam každodenného života. Nech už je to zdravotníctvo, podnikateľská sféra, politika a tak ďalej. Všade je to rovnaké. Všade sa nachádza i mnoho takých, ktorí sa spreneverili princípu všeobecného dobra a sledujú iba svoje vlastné ciele.

Žiaľ, takto dnes vyzerá realita okolo nás a iba my samotní musíme prostredníctvom svojej bdelosti dbať o to, aby sme neutrpeli škodu, alebo aby sme na to doslova tragickým spôsobom nedoplatili. Či už fyzicky, hmotne, alebo duchovne.

kusvetlu.blog.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk v spolupráci s M.Š.
Súhlasí bystrik


2.
označiť príspevok

bystrik muž
   4. 5. 2015, 07:43 avatar
rozdelenie je dnes približne takéto: 2/3 by tu vôbec nemali byť a 1/3 sú praví obyvatelia tejto planéty, a z tej 1/3 je veľa ľudí už mimo svojej správnej dráhy . Netreba sa preto čudovať, že je tu potom toľko zla v akejkoľvek podobe---preto prichádza ku konečnému zúčtovaniu---Každý teraz dostane to, čo si sám zaslúžil---Zlo končí---svitá nový deň, kde po zle už nebude ani smietka----ani zmienka----


3.
označiť príspevok

mirdo muž
   4. 5. 2015, 09:38 avatar
Keď si spomenieš na príbeh o Jozefovi a jeho bratoch, tak pomer čestnosti k nečestnosti je 1:11. Ježišovi učeníci ho vlastne tiež všetci zradili, aj Peter, ktorý ho trikrát zaprel, kým kohút zaspieval. Ak je čestnosť biela, tak nečestnosť má svoje odtiene šedej až po čiernu.
Súhlasí Linda


6.
označiť príspevok

Shagara muž
   5. 5. 2015, 00:49 avatar
Savras-či už odpovieš,alebo nie...ten "pomer" /dobrých,zlých/ udal Ježiš slovami:" „Dobrý strom rodí dobré ovocie, kým zlý strom rodí zlé ovocie. Dobrý strom nemôže rodiť zlé ovocie a zlý strom nemôže rodiť dobré ovocie.“ Matúš 7:17, 18,
Aj každá cirkev,náboženská denominácia je ako "strom". Ak nesie zlé ovocie, tak je neprijateľná Bohu a naopak.
Je ilúzia si myslieť,...že Boh má svojich vyvolených v rôznych náboženstvách,...kde sú aj dobrí,aj zlí. A že si Boh z toho vyberie. Pôvodne to tak bolo,ale nesmieme zabúdať,že "Boh v čase konca zhromaždí svojich vyvolených v jedno stádo",/Ef.1:9-10/......a potom tí druhí/burina/ bude "spálená",zničená. Teda, kladiem dôraz na čas konca/2 príchodu Krista/ a ten tu evidentne je.
Ale možno niekto povie,...ved aj Judáš zradil,a bolo i mnoho iných neverných učeníkov v 1 storočí..atd. Ano, to je fakt, pretože všetci sme nedokonalí,.....ale ,Ježiš dal aj smernice,ako zachovať kresťanský zbor čistý a ako ukázniť,napraviť,.....poťažne potrestať,vylúčiť previnilcov aby sa neskazil "strom".Každý dobrý záhradkár,vie o čom hovorím.
"V ten deň......Potom uvidíte rozdiel medzi spravodlivým a zlým človekom, medzi tým, kto Bohu slúži, a tým, kto mu neslúži." Mal.3:17-18.


7.
označiť príspevok

stevka žena
   5. 5. 2015, 01:08 avatar
V pohode, Boh zastepi koho on chce z planej olivy na dobru.
Súhlasí milky945


4.
označiť príspevok

fajer
   4. 5. 2015, 10:07 avatar
alebo bláboli na kusvetlu, náboženstvo charakterizuje tmu....


5.
označiť príspevok

Karola žena
   4. 5. 2015, 20:14 avatar
človek môže byť bdelý kludne aj bez náboženstva, resp.sa doporučuje človeku byť bdelým pre jeho vlastné dobro.
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Žena sa vydáva s nádejou, že manžela zmení. Ale on sa nemení.
Muž sa žení s nádejou, že sa žena nezmení. Ale ona sa mení.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(61 649 bytes in 0,432 seconds)