hoď ma hore
Milí diskutujúci. Pri diskutovaní prosím: 1. nepridávaj témy pozostávajúce len z odkazov alebo jednoslovné témy / 2. nepridávaj uražlivé alebo vulgárne komentáre. Ak tieto pravidlá nedodržíš, tvoja téma pravdepodobne skončí v koši. Príjemné diskutovanie :)
none
ak chceš diskutovať, musíš sa registrovať. registrácia

tu sa nachádzaš : 

hlavná stránka  /  rôzne  /  téma

Liberálna demokracia v slobodnej a demokratickej spoločnosti nemá miesto

príspevkov
9
zobrazení
0
tému vytvoril(a) 5.5.2020 13:49 Kaies
posledná zmena 5.5.2020 16:48
1
05.05.2020, 13:49
Aj tak sa to dá povedať...

Píše popredný slovenský bloger:
odkaz
👍: J.Tull
none
2
05.05.2020, 14:04
Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan

none
3
05.05.2020, 16:02
humorné videá , Juraj Režo alias notorickyobcan, a vedúci kolotoča
none
6
05.05.2020, 16:14
Liberálna demokracia nemôže byť demokraciou... tak ako ňou nie je ani ľudová demokracia, kresťanská, socialistická... skutočná demokracia je bez prívlastkov. Liberalizmus je len jednou z množstva ideológií a politická demokracia je voľnou súťažou politických strán a ich ideológií, pokiaľ neobsahujú prvky proti ľudským právam, nekorešpondujú s nimi. Akonáhle sa však stane niektorá s ideológii doktrínou, presadzovanou nie v "myšlienkovom súboji", ale mocou, či už mocou peňazí, štátu, uzurpovaním si médií... a pod. /tak ako sa to do značnej miery deje i na Slovensku/ potom už nejde o skutočnú demokraciu aj keby formálne, navonok svojimi inštitúciami takou bola...
none
7
05.05.2020, 16:24
J. Tull slobodná demokracia nemôže byť demokraciou ???

Veď o tom je demokracia , že slobodná .

Ako sa zo slova demokrat stáva nadávka

Od talibancov a slniečkarov sme sa posunuli, už neriešime len čiastkové problémy, ale premiérovo rovno systém.

Rad radom: v parlamente máme sociálnych demokratov, ktorí nie sú sociálnymi demokratmi, a liberálov, ktorí sú liberálmi tak rôzne.

Tri strany, ktoré to do rôznej miery chcú nejako inak, a národniarov, ktorí vedia, že dnes už nemajú mať aký program, tak si na štyri roky vystačia so štyrmi floskulami.

Občiansku stranu, ktorá nie je občianskou stranou, a ďalšiu, ktorá takmer prestala existovať ešte predtým, ako sa dostala do vlády. Prieskumy ukazujú, že nikto nie je spokojný s výsledkami ani koalíciou, ale všetci by volili rovnako.

A stále máme pocit, že sa nič nedeje – počkáme štyri roky, ľudia budú voliť inak. To naozaj?

Vidieť to aj v lexikálnej rovine, slová už neznamenajú to čo predtým. Zo všetkého je zrazu nadávka.

Kaviareň bola kedysi príjemným miestom, dnes znamená, že dotyčný hovorí niečo, s čím nesúhlasím, a ja si ho potrebujem priradiť k ostatným, s ktorými nesúhlasím presne rovnako. Ľuďom sa ľahšie nadáva, keď ich najprv nahádžeme na kopu.

Podobné sa udialo aj slniečkarom, na druhej strane sa to nie tak dávno priam hemžilo klérofašistami a katotalibancami, čo je zhruba rovnako hlúpe. Slovensko však posledné roky nemá pokoja, rieši veci také zásadné a tak dlho, až zabudlo, čo by potrebovali vyriešiť jeho občania.

A všetko je to folklór, trápny, ale folklór, kaviareň tu a taliban tam. Viac hovorí o odosielateľovi ako adresátovi, ale stále sa na ňom možno zabaviť. Tieto výrazy totiž vznikli ako bočný produkt čiastkových problémov – referenda, utečencov a podobne. Sú v rámci medzí. Nenapádajú podstatu.

Pred asi šiestimi rokmi som na dnes už neexistujúce Humno.sk napísal článok o kotlebovcoch. Ešte sa vtedy len vynárali zo Sásovej, skúšali, čo sa dá dosiahnuť v takých Rudňanoch, ale v celoštátnom meradle boli na smiech. Ich maximom bol výlet do Bratislavy, na ktorom ich zatkli.

V tom článku som napísal, že ak to takto pôjde ďalej, onedlho sa dostanú do parlamentu. Mnoho kritiky sa mi vtedy zaň dostalo – od toho, že trepem, až po to, že zbytočne vyvolávam poplach, lenže čo čert nechcel, ďalej to išlo presne takto a kotlebovci sú dnes vo výboroch pre ľudské práva.

Presne podľa rovnakej nemilosrdnej logiky ide vývoj ďalej aj v lexikálnej rovine. Od talibancov a slniečkarov sme sa posunuli, už neriešime len čiastkové problémy, ale premiérovo rovno systém. Dostávame sa k podstate, prvýkrát je nadávkou už aj slovo demokrat, aspoň podľa Mariána Magáta, ktorý za kotlebovcov kandidoval síce neúspešne, ale zas z 88. miesta.

odkaz

Demokracia je v jeho očiach trápna, dobrá len ako nástroj na získanie moci; demokrati sú akísi trápni ľudia, ktorými opovrhuje. Neviem, či si dostatočne uvedomujeme, do akej miery je dôležité rámcovanie každej témy – ak dovolíme, aby ľudia ako Magát demokraciu zarámcovali ako trápnu, veľmi ťažko ju budeme brániť.

Demokracia totiž síce nie je vonkoncom dokonalá a v našich karpatských končinách sa s ňou ešte stále musíme naučiť narábať, ale na nič lepšie ešte nikto neprišiel. V momente, keď z nej urobíme nadávku, prvýkrát napadneme nie jeden konkrétny problém, ale celé zriadenie.

Práve tam však pomaly, veľmi pomaly smerujeme, predstavujem si, že presne takýmto spochybňovaním sa to začína. Neviem, či chcem vedieť, koľko Slovákov – nie nevyhnutne s dvoma osmičkami v hlave – sa s ním stotožňuje. Píšem to teraz, lebo aj kotlebovci v parlamente zneli pred šiestimi rokmi ako zlý vtip.

Stále máme pocit, že sa nič nedeje?
none

najnovšie príspevky :

rozumel
Yanko [zobraz vlákno] pred 5 hodinami
prevádzkuje diskusneforum.sk kontaktuj správcu diskusného fóra vytvoril dzI/O 2023 - 2024 verzia : 1.05 ( 17.4.2024 8:30 ) veľkosť : 110 550 B vygenerované za : 0.112 s unikátne zobrazenia tém : 48 561 unikátne zobrazenia blogov : 839 táto stránka musí používať koláčiky, aby mohla fungovať...

možnosti

hlavná stránka nastavenia blogy todo

online účastníci :

nikto je online

hľadanie :

blog dňa :

Boh vás požehnáva, pretože ste spravodliví Požehnanie je na hlave spravodlivého... Príslovia 10,6 Vždy, keď v Biblii nájdete zasľúbenie alebo požehnanie pre spravodlivých, chopte sa ho a povedzte: "Otče, prijímam toto požehnanie v mene Ježiša!" A...

citát dňa :

Mimoriadne situácie neexistujú.