Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  politika  téma
kategórie:  

Je cesta rozvoja ľudske civilizácie geneticky predurčená, alebo môžeme byť iní?

21
reakcií
1333
prečítaní
Tému 7. apríla 2011, 22:38 založil havran.

podobné témy:1.
označiť príspevok

havran
   7. 4. 2011, 22:38 avatar
AKO ďalej. Spoločenské vlastníctvo , či súkromné , ako nájsť rovnováhu , čo je demokracia a ako spolu navzájom súvisia.
V mene čoho sa zrýchľuje rozvoj spoločnosti a aké sú jej nové prvky , ktoré odumierajú , kam smerujeme?
Myslím ,že podobné otázky si kladú mnohí. Pravda býva vždy kdesi uprostred. Je to asi štatistika priemernosti.
 


15.
označiť príspevok

Ónya žena
   12. 4. 2011, 08:49 avatar
smerujeme do riti Paľovej ..) 


2.
označiť príspevok

peeter
   8. 4. 2011, 00:32 avatar
Demokracia je volba. Vlastníctvo je kliatba a rovnováhu musí každý jedinec nájst sám v svojom srdci.
No a kam smerujeme ? Podla mna sú ludia odsudený na spoluprácu a to nielen na urovni EU, Ameriky... ale na spoluprácu všetkých. Problém je hlavne v tom, že náboženstvá a kulturne rozdiely medzi všetkými ludmi sú ohromné a kým nás neohrozí nejaká globálna hrozba horšia ako oteplovanie planéty tak sa to bude tahat dalších 500 rokov. No ale ked si jedného dna každý na planéte uvedomí, že zem je všetkých a nik nema právo na jej ovládanie a vlastnenie, tak v ten den nastane bud koniec sveta, alebo raj na zemi, ked sa zmažu všetky hranice a rozdieli medzi ludmi.
Toho sa však na 100 percent nedožijem, ale nádej zomiera posledná.
Súhlasí *game*


3.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   8. 4. 2011, 08:15 avatar
najvacsim logickym problemom tej uvahy je veta ze zem patri niekomu... ci uz vsetkym alebo jednemu...


4.
označiť príspevok

havran
   8. 4. 2011, 12:33 avatar
Sci-fi scénare o útoku mimozemskej civilizácie dokázali zjednotiť a pomohli prežiť. To však má jeden znak- prichádza to naraz a masívne. Naopak , čím pomalšie procesy , tým menšia reakcia. Tento fakt využívajú na Zemi mnohé organizácie a ľudia si ani neuvedomujú , že postupne nebudú mať čo dýchať. Už dnes vám zakazujú vstúpiť do lesa , atď...A všetko začalo nevinne vytváraním chránených území pre obživu a bezpečnosť. Vznikali organizované skupiny spoločenstiev hierarchický štrukturalizovaných. Myslím , že nás čaká kvalitatívny skok a to najmä z toho dôvodu , že tradičná spoločnosť narazila na technologický strop.Nie je predsa možné donekonečna vyrábať pre neustále rastúcu populáciu "jednorazovky" , ktoré spotrebujú suroviny Zeme a energiu ľudstva na to , aby sme to zajtra vyhodili. Podľa mňa , nás čaká prechod od materiálneho bezduchého konzumu k duchovnému rozvoju. V mene čoho 95 percent populácie je hnané do dynamizujúcej výroby , keď aj tak to skončí vo vreckách 5 percent? Súhlasím s peeter , ale kto a kedy začne vychovávať každé srdce zvlášť?
Je tu napríklad cirkev , ktorá nesporne mala svoj historický význam.Aké hodnoty háji dnes reálne?


5.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   8. 4. 2011, 12:44 avatar
mozne to je pokracovat... vsak kto ma rozum si spocita ze takyto postup nemoze skoncit inac nez katastrofou... predpokladam ze to vedia i ti co su pri moci... otazne ostava ci to tam smeruju vedome alebo uz len rezignovali na svoju ulohu viest to k udrzatelnemu stavu... ak nieco nefunguje treba to bud reformovat alebo zalozit nove podla potreby... aj tak je na na kazdom jednom z nas ako sa k tomu postavime... bud budeme hrat mrtveho chrobaka alebo vyhrnieme rukave a ideme na vec...
Súhlasí Scarlett


6.
označiť príspevok

havran
   8. 4. 2011, 13:07 avatar
Možno ,že som idealista , keď si myslím , že ľudský rod je možné presmerovať. Som toho názoru , že revolúcia a evolúcia sú dialektickou dvojicou a navzájom sa potrebujú , len tak môže vzísť nové. Myslím , že nie je to márne , keď diskutovať o takých témach. Aj malé iskry už dokázali zažať veľké ohne. Prvým logickým krokom je zhodnotiť kde sme.Aké sú podmienky a predpoklady na dosiahnutie cieľa a samozrejme tie "vyhrnuté" rukávy. Predstavitelia Výrobných vzťahov však využívajú nesmierne bohatstvo na relatívne konzervovanie stavu spoločnosti a svoje zovretie uvoľňujú len veľmi neradi.


7.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   8. 4. 2011, 13:18 avatar
som tiez idealista v mnohom a tiez si myslim ze by to slo... ak aj existuje dialekticka dvojica resp.existovala doteraz, snad uz je ludsky rod dostatocne daleko a skusil premysliet ci by to neslo inym sposobom... diskusia je vzdy potrebna... ale najhorsie na diskusiach ktore som zazil je ze sa vzdy tvoria akesi opozicie... tabory ktore sa budu natahovat dovtedy kym to jedna strana nevzda a druha hura systemom na chvilu preberie moc do svojich ruk... zmysel jin-jangu nie je o tom ze by mali medzi sebou bojovat... skutocnu silu dosiahnu vtedy ak sa zacnu doplnat... neist na to systemom dva kroky vpred a 3 vzad... nevravim.. aj takyto progres ma svoje caro... ale rozhodne si myslim ze existuju i lepsie cesty... na to ze sme v prdeli nemusime robit nejake hlboke analyzy... ale inac tak ako pises...jedina cesta je cim rychlejsie najdenie rieseni na problemy ktorymi sa momentalne predierame... ich neriesenie znamena ze sa budu prehlbovat... az raz uz nebude cesta von... bill maher to vo svojom filme religulous na konci pekne zhodnotil... dospejme alebo vazne dojde k naplneniu vsetkymi ocakavaneho konca...my sami si ho sposobime...


8.
označiť príspevok

Scarlett žena
   8. 4. 2011, 15:07

Príspevok bol vymazaný administrátorom.9.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   8. 4. 2011, 15:15 avatar
analyza:
1. Zadefinovat problem
2. Rozpitvat problem
3. Navrhnut mozne riesenia
4. Vybrat najlepsie riesenie
nasledne nastupuje realizacia


10.
označiť príspevok

Faith_No_More
   8. 4. 2011, 15:20 avatar
V tak komplexnej otázke, akou je rozvoj celej civilizácie, pochybujem, že to funguje takto elementárne. Veď sa jedná o celý komplex problémov a ku nim pristupuje viacero navzájom protichodne zmýšľajúcich riešiteľov.


11.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   8. 4. 2011, 15:25 avatar
najprv je nutno urcit priority...
cim viac hlav viac rozumu = viac detailov pri pitvani = vsak musi byt koordinacia pri navrhovani rieseni...
zabudnut na to ze jednotlivec prezije ak neprezije spolocenstvo... mozno par chuckov norisov... vazby, specializacia a globalizacia pokrocila... dnes uz sa neda fungovat sam za seba... ak sa nezmeni tento individualisticky pohlad, nic sa neda riesit...


12.
označiť príspevok

peeter
   9. 4. 2011, 11:54 avatar
No ja si myslim že nie je všetko stratene.Lebo my všetci môžme vplivat na naše okolie a ked nas bude masa bude to riadny tlak aj na tych vyvolenych. Technologie nam v tom môzu pomôct. Napr. V Afrike nastal taky pohyb vdaka novej generacii.


13.
označiť príspevok

havran
   10. 4. 2011, 18:08 avatar
EnaFnaY naznačuje istý systémový prístup ako sa k riešeniu problému postaviť.Predpokladám ,že problém je viac menej definovaný. Berúc do úvahy predchádzajúce vyjadrenia , súhlasím s tým , že je dôležité určiť podstatu dnešného problému ľudstva. Takmer denne sa táto mozaika doplňuje . Mohli by sme nájsť hoc aj biblické paraléry. Myslím si , že spoločnosť dospela do takého štádia , keď technologické aspekty , ktoré zabezpečovali jej rozvoj prestali v súčinnosti so zdrojmi tejto planéty zabezpečovať dynamiku podľa obvyklých kritérií. Myslím , že neustály proces narastajúcej spotreby a populácie má svoje limity. Čo tak začať s úplne novou filozófiou. Niečo v to smere minulého roku predniesol na stretnutí s politickou a podnikateľskou špičkou Obama. Myslím , že už aj tým manažéro sveta dochádza ,že narazili. Veď čo je to finančná kríza. Od r. 1909 ,keď 11 amerických bankárov vymyslelo centrálnu banku , stačilo tlačiť doláre a rozpútavať konflikty všade tam , kde boli suroviny. Musíme sa postupne zmeniť na duchovnú spoločnosť a dať dolu nohu z plynu. Kto to vlastne potrebuje. Žije sa ti lepšie s vedomím , že máme miliardárov , ktorí naozaj netvoria hodnoty. Organizujú síce náš život. Somálsko je jediný štát , ktorý nemá vládu a čuduj sa svete od kedy ju nemá , zaznamenáva ekonomicky rast. Toto jasne dokazuje , že vlády môžu byť dobré a zlé. No nateraz dobrí králi ostávajú v rozprávkach a Dávid a Šalamún - to bolo už dávno.


14.
označiť príspevok

Ónya žena
   11. 4. 2011, 17:25 avatar
vždy je niekto, kto čelí konkurencii a určuje tempo ..je to prestíž "kto z koho.. rýchlejší /šikovnejší vyhráva"..a na koho úkor to je , .. vieme všetci )


16.
označiť príspevok

havran
   12. 4. 2011, 14:48 avatar
Kapitál má tendenciu konzervovať výrobné vzťahy vo svoj prospech. Hlavný článok výrobných síl je masírovaný ilúziou , že aj bezprostredný tvorca hodnôt môže vystúpiť na Olymp kapitálu.Som presvedčený , že ten tlak ktorý je umelo vytvorený , nie je v prospech všetkých. V skutočnosti aj keď by ľudia chceli sa vyrovnať tým bohatým ,jednoducho na takú rýchlosť nie sú stavaní. Sú preto menej cenní?


17.
označiť príspevok

peeter
   12. 4. 2011, 16:36 avatar
Tento svet sa niekam pohol, To nevie ani Boh ako skončíme. Bohatý urobia všetko preto, aby o svoje bohatstvo neprišli a kedže to vytvára odpor a tlak masy bude narastat a bude tiect vela krvy. Psychologická vojna medzi bohatými a tými druhými prerastie v konflikt. Dnes už ani chudobný nie su až tak lahko manipulovatelný, lebo informovanost sa zvyšuje.


18.
označiť príspevok

havran
   12. 4. 2011, 19:52 avatar
Myslím ,že INTERNET výdatne prispieva k posunu spoločenského vedomia.Je tu mohutný tok informácii a interakcie medzi ľuďmi a odhaľuje sa podstata zahmlievaných zámerov. Je tu však technický problem - ako realizovať nad Slnko jasnejšie a všeobecne uznávané dobro pre ľudí? Bez tej krvi to asi nepôjde. Veď tu pôjde ako vždy o sveté právo na súkromné vlastníctvo.
Nechoďme ďaleko. Stačí sa pozrieť ako to funguje na Slovensku . Každá nová vláda opľuje tu stará a dušuje sa , že oni budú čestní a poctivi , len sa potom nevedia ubrániť tlaku svojích sponzorov a chúťam spasiteľov , ktorí dosť dobre nevedia , čo by mali dostať za svojú "nezištnú" prácu pre spoločenské blaho. Najprv sa musí udiať niečo v naších hlavách.Toje však beh s cieľom ďaleko za horizontom našej doby. a TEDA zatiaľ nič nového na obzore , tak sa ide ako doteraz.Len nikto nevie , kedy odpadne koleso z voza.


19.
označiť príspevok

peeter
   12. 4. 2011, 20:27 avatar
U nás je to s mladými tragické. Skoro všetci sú uzavretý vo svojom virtualnom svete. Facebook nie je život. Vonku je slnko, les, voda, príroda ,skutočný ľudia, skutočný svet. Spoločenský kontakt sa pomali vytráca a PC deti sa pomali z normalneho života vytrácajú. Stačí im mať prácu, dievča, byt a stop. Vonkajší svet ich nezaujíma. Keby bol koniec sveta, len len že by si to všimli.   


20.
označiť príspevok

ether muž
   12. 4. 2011, 20:31 avatar
ale nie sme na tom až tak zle 
tragické je, že necítia žiaden zmysel svojho života, žiaden účel, to je tá dnešná svetová tragédia

inak uzavretý aj skutočný je podľa vzoru pekný teda v pl. je to s "í" a pomaly sa pomaly ale isto píše s "y" 


21.
označiť príspevok

peeter
   13. 4. 2011, 00:03 avatar
Pravopis je fajn. Zmysel života si každý musí hladat sám. Ale hlavne ludia nezabudnite žit.  


22.
označiť príspevok

havran
   13. 4. 2011, 08:13 avatar
Duchovný stav mládeže je v tejto dobe iste veľmi zložitý. Veď zo všetkých strán sa na ňu hrnú bezduché formulky. Je síce pravda , že je "držiteľka rána ", no po prežúrkovanej nočnej párty by najradšej spali až do následujúcej párty. Pozrite na to , čím kŕmia už najmenších , tinedžérov a potom už dobre chytených skoro dospelých, ktorí dokážu samostatne konať podľa reklamných vzorcov. Veď tento svet za posledných 20 rokov úplne gumuje názory a skúsenosť minulých generácii , akoby ten pravý svet začal až dnes. Kto potrebuje ľudí bez ideálov , závislých len po bezbrehom konzume?
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Aj múdry sa stane hlúpym, keď na sebe prestane pracovať.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(85 939 bytes in 0,632 seconds)