Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Inkvizícia pravda a mýtus

11
reakcií
160
prečítaní
Tému 30. septembra 2020, 19:32 založil tomas12345.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
09. 10. 2019
41
03. 05. 2020
6
04. 11. 2008
9
 
 


1.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   30. 9. 2020, 19:32 avatar
Pravdy a mýty o Inkvizícii

Najprv si definujme čo to znamená výraz " katolícka inkvizícia". Katolícka inkvizícia je prenasledovanie, a fyzické trestanie osôb verejne šíriacich protikatolícke myslenie katolíckou cirkvou.

História inkvizície : Fyzická inkvizícia prakticky do 12 storočía neexistovala. Cirkevní Otcovia zakazovali trest smrti pre kacírov, hoci povolovali fyzické tresty, avšak žiaden kacír nebol až do 12 storočia fyzicky trestaní za svoje protikatolícke názory. Cirkev namiesto fyzických trestov preferovala skôr duchovné tresty akými bola exkomunikácia, prekliatie.

Toto sa zmenilo v 12 storočí, kedy začali vznikať vo väčšom rozsahu protikatolícke hnutia, ktoré sa v Európe začali rozrastať a získavať na sile. Cirkev v tom čase zriadila inkvizíciu, ktorá sa skladala z biskupov (neskôr z dominikánov), ktorí mali vyhľadávať kacírov a odovzdať ich svetskej moci - vladárom. V 12 storočí teda Cirkev povolila pri kacíroch používať i fyzické tresty, ale zásadne odmietala používanie smrteľných trestov.

Čo sa fyzických trestov týka, medzi ne patrilo väzenie, bičovanie, alebo iné fyzické tresty, ktoré sa všam mohli opakovať len raz a nesmelo pri nich dôjsť k vážnejšiemu ohrozeniu zdravia. Fyzické tresty zmizli v polke 18 storočia, kedy definitívne zmizla aj fyzická inkvizícia.

OTAZKY :
1) Koľko ľudí z tých čo boli na súdnom procese boli potrestaní fyzickými trestami, a koľkí smrteľnými trestami a koľkí boli oslobodení ?

Poznámka : Z dobových kroník z 13 storočia z Toulouse vieme, že odsúdení na fyzické tresty bol asi každý 9 človek, na smrteľné tresty každý 15 človek a teda okolo 85% obžalovaných bolo zbavených všetkých obvinení.

2) Koľko ľudí zomrelo počas inkvizície ?

Poznámka : Novodobý nezaujatý historici na základe štúdia súdobých historických spisoch dospeli k číslu, že počas 600 ročného trvania katolíckej inkvizície zomrelo okolo 23 tisíc ľudí - 15 tisíc čarodejníc, a 8 tisíc nečarodejníkov s protikatolíckymi názormi. Nejedná sa teda o počet niekoľko milionov ako to tvrdili osvietenskí autori, ktorí svoje tvrdenia nezakladali na skúmaní historických spisov.

Ako som už povedal, Cirkev nikdy neschvaľovala smrteľné tresty, a hoci v niektorých inkvizičných krajinách ako bolo Portugalsko a Spanielsko vznikli inkvizície vykonávajúce smrteľné tresty, Rímska cirkev toto nikdy neschvaľovala a jednotlivý pápeži niekoľko krát takéto správanie verejne zakázali.

RKC oficiálne schvaľovala použitie smrteľných trestoch v prípade že sa jednalo o ochranu obyvateľstva pred smrteľným nebezpečenstvom - križiacke výpravy. Katolícke obyvateľstvo ohrozovali napríklad Katari, či Husiti.

3) Podielala sa na inkvizícii len katolícka cirkev ?

Poznámka : Nie, na inkvizícii sa podieľali aj protestanti. V protestantských krajinách zomrelo cez 35 tisíc čarodejníc, a niektoré protestantské hnutia ako boli Kalvíni, Husiti, Albigénci sa podieľali na terorizovaní katolíckeho obyvateľstva i na jeho likvidácii.

4) Kto vykonával inkvizičné tresty ?

Poznámka : Cirkev vyhľadávala osoby s protikatolíckymi názormi a následne ich pred inkvizičným tribunálom zloženého z Cirkevných osob nábožensky súdila. V prípade odsúdenia ich vydala svetskej moci - vladárom, a boli to práve vladári, ktorí vykonávali fyzické či smrteľné tresty na odsúdených.
Každý odsúdený však spravidla dostal možnosť svoj čin oľutovať, a tým pádom bol od trestu ušetrený.

5) Prečo Cirkev schvaľovala fyzické tresty ?

Poznámka : RKC sa odvolávala na Sk 13:11,1 Kor 4:21 v ktorých apoštoli používali fyzické tresty.

Záver : Či už počet obetí inkvizície predstavujú milióny, alebo tísicky, akékoľvek číslo je hrozné a smutné. Kiežby k žiadnej inkvizícii nikdy nedošlo. Modlime sa preto aby už nikdy nedochádzalo ani k smrteľným, ani k fyzickým trestom.

Zdroje : www.inky.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


9.
označiť príspevok

Shagara muž
   30. 9. 2020, 22:56 avatar
1, .... CELÉ ZLE !!!
-----------------------

Príklad: ..... píšeš----" Fyzická inkvizícia prakticky do 12 storočía neexistovala. Cirkevní Otcovia zakazovali trest smrti pre kacírov, hoci povolovali fyzické tresty, avšak žiaden kacír nebol až do 12 storočia fyzicky trestaní za svoje protikatolícke názory. "

NEPRAVDA !!!

Je viac dôkazov o tom, že tomu tak nebolo! Už hneď po tom, čo sa stala RKC štátnou cirkvou, .... tak sa objavovali takéto prípady, aj likvidácia smrťou. A aj neskôr. Samozrejme, danú dobu podrobne nepoznáme,/tých prípadov mohlo byť viac ako je nám známe/ ale z toho čo vieme, nikdy by som netvrdil to čo ty.

------------------------------------
A to, že si použil tieto texty/a sú aj iné, ktoré RKC použila na ospravedlnenie násilia/... citujem ťe: "Sk 13:11,1 Kor 4:21 v ktorých apoštoli používali fyzické tresty.", .... je hotová demagógia. Tie texty totiž nič také nenaznačujú! A ani nepripúšťajú!
A úplne niečo iné je, ak použije nejaký trest samotný Boh.
RKC si Bibliou obhájila aj otroctvo, vojny a podobne. A to je nesprávne! Niečo iné je, ak Biblia opisuje v staroveku otroctvo,/vojny/ .... a úplne niečo iné je, ak sa RKC/a nielen ona/ samotná podieľala na tomto otroctve a obchode s otrokmi! A na vojnách!
-------------------------------------
To, čo píšeš je bagatelizovanou, zľahčovanie zla, ktoré prišlo s RKC, s inkvizíciou, náboženskými vojnami a podobne.
Aj keby zomrelo len toľko ľudí, čo píšeš, tak aj to je hrozné číslo. Ale mám zato, že tento problém bol omnoho vypuklejší!
Aj preto Biblia na adresu matky smilníc/Veľkého Babylonu/ uvádza ten súd, trest slovami: .... "Našla sa v ňom krv prorokov, svätých a všetkých povraždených na zemi." Zjavenie 18,24

Viac na: milano.blog.pravda.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk - „Vyjdi môj ľud z Veľkého Babylonu“! Ide vám o život! . .. .. .. .. .. .. . /ale kto to je? /

                                


11.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   1. 10. 2020, 09:59 avatar
Tak uved nejaký prípad spred roku počas prvých 11 storočí, kedy údajne malo dochádzať k fyzickým či smrteľným trestom ? Ja zo zdroja ktorý som uviedol viem len o jednom takom prípade, dakedy v 8 storočí, a aj ten bol Cirkevnymi otcami odsúdení.

Neviem o tom žeby RKC viedla dobyvacne vojny, pokiaľ povolila kriziacku výpravu tak to bolo v prípade ochrany obyvateľstva a teda v sebaobrane.

Babylon predstavuje pohansky Rím.


2.
označiť príspevok

peter67 muž
   30. 9. 2020, 19:36 avatar
Ja sa modlím, aby k fyzickým trestom sa vrátilo.
Súhlasí Osvietený


4.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   30. 9. 2020, 19:42 avatar
prečo ?


5.
označiť príspevok

Osvietený muž
   30. 9. 2020, 20:14 avatar
tomas12345 nezistuj . Je proste konzeratívec . Čo slovenske more jak to ide ?


6.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   30. 9. 2020, 20:17 avatar
Išlo by to tak, žeby sa spravil nejaký veľký utesnený bazén do ktorého by sa pravidelne napúšťala a vypúšťala morská voda.


7.
označiť príspevok

Čeka muž
   30. 9. 2020, 20:24 avatar
Tak veľký bazen vravíš teda. Ozaj vieš ty vôbec že morská voda nie je v bazene ale stale doteká z riek ?


3.
označiť príspevok

attis
   30. 9. 2020, 19:37 avatar
Ako zvykli rozštvrtiť v stredoveku človeka?


8.
označiť príspevok

peter67 muž
   30. 9. 2020, 20:26 avatar
Koňmi.  
Súhlasí 0svietení


10.
označiť príspevok

Shagara muž
   30. 9. 2020, 23:12 avatar
3, .... Naťahovaním na škripci! Alebo niekedy stačilo oddeliť len hlavu od tela. /vybranie vnútorností, odrezanie genitálií, vypichnutie očí, atď/ Ale tých spôsobov bolo viac. Ešte dnes sa nám zachovali takéto miesta v mnohých krajinách, kde sa dokumentuje kresťanská láska k blížnemu!
Na internete je veľmi veľa článkov/fotodokumentácie/ z "kresťanskej Európy", Ameriky a podobne, na túto tému, a uisťujem vás, že na také spôsoby popráv, týrania, mučenia mohol prísť len sám diabol.
A predsa niekto aj tak tvrdil: .... "Vcelku inkvizícia konala ľudsky - Joseph Blötzer,Katolícka Encyklopédia".
dam.nmhmedia.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Viac na : www.google.com Tento odkaz smeruje mimo DF.sk - príjemné čítanie!
 


12.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   1. 10. 2020, 10:10 avatar
3) Ževraj RKC nevykonávala tieto sadisticke činy, a totiž nebolo oficiálnou naukou Cirkvi praktizovať fyzické tresty typu odrezaná ruka, vypichnute oko, zmrzačenie.

Fyzickymi trestami nemohlo dôjsť k zmrzaceniu, najčastejším fyzickým trestom bolo väzenie, či domáce väzenie, alebo bicovanie.

Ono sa vyskytovali aj tresty mrzacenia, ale to nebolo oficiálne učenie Cirkvi, to spôsobili niektorí rozvasneni inkvizitori či rozzúrený dav či svetska moc na základe svojej ľudskej slabosti.

Ano máš pravdu, že akékoľvek číslo obetí, či akékoľvek fyzické tresty sú kruté a preto sa spolu modlime aby už k takýmto incidentom nikdy nedošlo.
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 08:15,  Prišiel nám zvestovať svoju vieru :)
dnes, 07:26,  Smutné je najmä to, že človek nazve iného človeka odpadom.
dnes, 07:09,  Je to boj. Niekto niekomu diktuje, ale ten vyvíja odpor - na tom sa učí aj ten, kto diktuje....
dnes, 07:00,  Tak vypadá aj planeta Zem.Zato,to je v poriadku,keď ľudstvo diktuje človeku,žiť ako oni?
dnes, 06:58,  kntsz uchýľuješ sa k tautológii a to je dôkaz tvojho inflačného myslenia. Ateisti sa...
dnes, 06:55,  Ľudstvu nikto nebude diktovať, čo je to "žiť ako človek". Ľudstvo si to určuje...
dnes, 06:42,  Otázka vyvznie,žije ľudstvo na planéte,ako človek?Alebo je len pomocou eufórie,plynúcej z...
dnes, 05:59,  Osvietený netráp sa s mojím chápaním, to ty máš praženicu v hlave a to potom nemôžeš...
dnes, 05:42,  VIXO 1990čo ťa sem priviedlo?
dnes, 05:39,  Osvietený, len tak pre zábavu: Poraď tým naším odborníkom, lebo včera na TA3 si nevedeli...
dnes, 05:34,  Osvietený, ty by si mal byť vyšetrovateľ, prokurátor i sudca v jednej osobe a všetko by...
dnes, 05:32,  Osvietený ani sa nedivím, tvojmu chápaniu . Si na tom tak ako Matovič, Remišová a...
dnes, 05:18,  každý z nás pozná tu prostu otázku ktorú bud počuje od iných alebo aj od samého seba aky...
dnes, 03:34,  Shagara ty si asi múdrejší než všetci svätci. sv. J. Escrivá Peklo existuje.....
dnes, 03:09,  Ak už by sme mali veriť v neexistujúce peklo, tak Biblia nás učí , že daný trest by mal...
dnes, 02:03,  1, ..... k tej zmene na "opice" už dávno došlo!*15 Správame sa promiskuitné, .......
dnes, 02:00,  My dnes zažívame radikálne zmeny, .... a to hlavne vedia posúdiť tí, ktorých sa to...
dnes, 01:51,  Oni si to ale inak plánovali ešte pred vyhlásením, že celoplošné bude. .. ani prezidentka...
dnes, 01:48,  *21 *21 plochá Zem. .. noooo ... Vieš ako. .. *21 *21 nemam čo dodať k tomu.
dnes, 01:47,  Vakcína vyvíjaná vedcami z Oxfordu, na ktorú má licenciu farmaceutický gigant AstraZeneca,...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Ak v živote nájdeš cestu bez prekážok, tak pravdepodobne nevedie nikam.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(90 559 bytes in 0,206 seconds)