hoď ma hore
Milí diskutujúci. Pri diskutovaní prosím: 1. nepridávaj jednoslovné témy / 2. nepridávaj uražlivé alebo vulgárne komentáre. Ak tieto pravidlá nedodržíš, tvoja téma pravdepodobne skončí v koši. Príjemné diskutovanie :)
Homo sciens ;)
príspevkov 1 |
zobrazení 49 |
tému vytvoril(a) 14.5.2026 16:00 EnaXnaY
posledná zmena 14.5.2026 16:00
|
1
|
Myslím, že čas človeka rozumného sa pomaly blíži ku koncu a nastupuje nový "druh" : Človek vediaci 😉
🧠 Čo vlastne znamená „vediaci“?
Nie „múdry“ (sapiens). Nie „mysliaci“ (cogitans). Nie „učiaci sa“ (discens).
Vediaci = ten, kto vie. Teda človek, ktorý má poznanie, nie iba schopnosť myslieť.
A latinčina má na „vedieť“ veľmi presné sloveso:
scire = vedieť fakticky, presne, mať poznanie → odtiaľ scientia (veda), conscientia (svedomie = spoluvídenie)
Z toho vzniká:
⭐ Homo sciens — človek vediaci
|
 |
|
|
prevádzkuje diskusneforum.sk
kontaktuj správcu diskusného fóra
vytvoril dzI/O 2023 - 2026
verzia : 1.05 ( 27.4.2024 1:45 )
veľkosť : 98 645 B
vygenerované za : 0.056 s
unikátne zobrazenia tém : 2 081 080
unikátne zobrazenia blogov : 21 008
táto stránka musí používať koláčiky, aby mohla fungovať...
|
možnosti :
hlavná stránka
nastavenia
blogy
todo
hľadanie :
blog dňa :
Určené len pre maximálnych SEBA-vrahov 😉 Cesta do raja vedie skrz peklo 😉 odkaz Bol SOM "donútený" podstúpiť krst ohňom 😉 Vydal SOM sa na cestu do "pekla" 😉 Lebo SOM bol sklamaný zo sv...
citát dňa :
Svojich priateľov chváľ verejne, ale kritizuj medzi štyrmi očami.
|