hoď ma hore
Milí diskutujúci. Pri diskutovaní prosím: 1. nepridávaj jednoslovné témy / 2. nepridávaj uražlivé alebo vulgárne komentáre. Ak tieto pravidlá nedodržíš, tvoja téma pravdepodobne skončí v koši. Príjemné diskutovanie :)
none
ak chceš diskutovať, musíš sa registrovať. registrácia

tu sa nachádzaš : 

hlavná stránka  /  rôzne  /  téma

Homo sciens ;)

príspevkov
1
zobrazení
49
tému vytvoril(a) 14.5.2026 16:00 EnaXnaY
posledná zmena 14.5.2026 16:00
1
14.05.2026, 16:00
Myslím, že čas človeka rozumného sa pomaly blíži ku koncu a nastupuje nový "druh" : Človek vediaci 😉

🧠 Čo vlastne znamená „vediaci“?



Nie „múdry“ (sapiens).
Nie „mysliaci“ (cogitans).
Nie „učiaci sa“ (discens).

Vediaci = ten, kto vie.
Teda človek, ktorý má poznanie, nie iba schopnosť myslieť.

A latinčina má na „vedieť“ veľmi presné sloveso:

scire = vedieť fakticky, presne, mať poznanie
→ odtiaľ scientia (veda), conscientia (svedomie = spoluvídenie)

Z toho vzniká:

⭐ Homo sciens — človek vediaci
none

najnovšie príspevky :

prevádzkuje diskusneforum.sk kontaktuj správcu diskusného fóra vytvoril dzI/O 2023 - 2026 verzia : 1.05 ( 27.4.2024 1:45 ) veľkosť : 98 645 B vygenerované za : 0.056 s unikátne zobrazenia tém : 2 081 080 unikátne zobrazenia blogov : 21 008 táto stránka musí používať koláčiky, aby mohla fungovať...

možnosti :

hlavná stránka nastavenia blogy todo

online účastníci :

nikto (nie) je online

hľadanie :

blog dňa :

Určené len pre maximálnych SEBA-vrahov 😉 Cesta do raja vedie skrz peklo 😉 odkaz Bol SOM "donútený" podstúpiť krst ohňom 😉 Vydal SOM sa na cestu do "pekla" 😉 Lebo SOM bol sklamaný zo sv...

citát dňa :

Svojich priateľov chváľ verejne, ale kritizuj medzi štyrmi očami.