Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Dnes 31.12. má sviatok svätá Katarína Labouré,rehoľníčka, mystička

14
reakcií
922
prečítaní
Tému 31. decembra 2016, 09:31 založil lea_pragmaticka1.

podobné témy:1.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   31. 12. 2016, 09:31 avatar
Katarína Labouré, rehoľníčka, mystička

krstné meno: Zoe
Svätá

Sviatok: 31. december; lazaristi a vincentky si ju pripomínajú 28. novembra
* 2. máj 1806 Fain-les-Moutiers, Burgundsko, Francúzsko
† 31. december 1876 Paríž, Francúzsko
Sv. Katarína Labouré
Sv. Katarína Labouré
Sv. Katarína Labouré (čít. laburé) pochádzala z burgundského kraja vo východnom Francúzsku. Tam sa narodila 2. mája 1806 v dedinke Fain-les-Moutiers (čít. fen-le-mutije). Bola deviata z jedenástich detí skromnej roľníckej rodiny. Jej pôvodné krstné meno bolo Zoe.
Keď mala Zoe deväť rokov, zomrela jej matka. Vtedy sa osobitne primkla k Panne Márii ako k svojej nebeskej matke.
O tri roky neskôr jej staršia sestra, ktorá sa starala o domácnosť, odišla do rehoľnej spoločnosti Dcér kresťanskej lásky (vincentky). Otec zveril vedenie domácnosti dvanásťročnej Zoe. Pomáhala jej pritom staršia slúžka a mladšia sestra Antónia. Dorastajúce dievča príkladne plnilo úlohu gazdinej.
Keď mala Zoe 14 rokov, k pravidelnej modlitbe začala vždy v piatok a sobotu pripájať aj pôst. Keď mohla, chodila aj vo všedné dni na sv. omšu do jedného chudobinca.
Plná zaujatosť prácou a inými povinnosťami jej nedovolila chodiť do školy. Čítať a písať sa naučila až neskôr. No zato už pri dospievaní vážne uvažovala o svojej budúcnosti. Chcela sa stať rehoľníčkou. Preto odmietala ponuky k sobášu. Pri voľbe rehoľnej spoločnosti jej pomohol živý sen, v ktorom ju sv. Vincent de Paul povzbudil k vstúpeniu do spoločenstva Dcér kresťanskej lásky, ľudovo nazývaného vincentky.
Zoe vstúpila do noviciátu vincentiek 21. apríla 1830. S rehoľným rúchom prijala rehoľné meno Katarína. Práve v tom čase sa mohla zúčastniť na slávnostnom prenesení ostatkov sv. Vincenta de Paul z chrámu Notre Dame (čít. notr dam) do kaplnky lazaristov (ktorých založil sv. Vincent) na ulici rue de Sevres (čít. rú d´sévr). Už v tom čase sa začali prejavovať mimoriadne omilostenia mladej rehoľníčky v podobe videní. V súvislosti s prenesením ostatkov zakladateľa apoštolských spoločenstiev lazaristov a Dcér kresťanskej lásky Sestre Kataríne Labouré sa po tri dni zjavovalo srdce sv. Vincenta nad malou schránkou s jeho ostatkami v kaplnke noviciátneho domu sestier na ulici rue du Bac (čít. rú dü bak).
V tom istom roku Sestra Katarína mala v júni videnia Pána Ježiša v Eucharistii a Krista Kráľa. Okrem toho od septembra do decembra zažila aspoň päť zjavení Panny Márie. Najdôležitejšie z nich sa odohralo 27. novembra, keď sa Panna Mária zjavila v podobe, podľa ktorej neskôr vyhotovili tzv. Zázračnú medailu P. Márie s nápisom „Ó Mária, počatá bez poškvrny hriechu, pros za nás, ktorí sa k tebe utiekame!“ Táto medaila sa rozšírila najmä po podivuhodnom obrátení židovského advokáta a bankára Alfonza Ratisbonna v januári 1842. Alfonz Ratisbonne bol veľkým odporcom kresťanstva, ale po prijatí Zázračnej medaily od priateľa sa pod vplyvom zjavenia Panny Márie stal kresťanom, katolíckym kňazom a spolu s bratom Teodorom založil rehoľné sestry a spoločenstvo kňazov Notre Dame de Sion (Sionskej Panny Márie) na obrátenie Židov. Náhle a nečakané obrátenie Alfonza Ratisbonna vyvolalo veľký ohlas a viedlo k cirkevnému schváleniu Zázračnej medaily.


8.
označiť príspevok

Lemmy muž
   31. 12. 2016, 09:51 avatar
Tej je hej, a to kvôli nej bude toľko ohňostrojov?
Súhlasí fajer


2.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   31. 12. 2016, 09:32 avatar
Sestra Katarína Labouré sa s mimoriadnymi omilosteniami nezdôverila nikomu okrem svojho spovedníka pátra Aladela. Iba po jeho smrti pokladala za potrebné povedať o nich svojej predstavenej. Počas noviciátu na nej nik nezbadal nič mimoriadne. Bola síce nevšedne nábožná, ale pritom jednoduchá a pokojná. Preto pri ukončení noviciátu predstavení zaznačili o nej takýto posudok: „Katarína Labouré, silná, strednej postavy, vie slabšie čítať a písať. Má dobrú povahu a priemerný úsudok. Je nábožná a usiluje sa o čnosť.“
S takýmto hodnotením ju poslali do chudobinca na parížskom predmestí sv. Antona. Tam strávila 45 rokov rehoľného života. Konala najnižšie práce okolo starých v kuchyni, v krajčovni, na gazdovskom dvore a na vrátnici. Jej jednoduchosť, poníženosť a pokoj boli najsilnejším dôkazom toho, že omilostenia, ktoré dostala, boli pravé. Keď sa predstavená dozvedela o jej mimoriadnych zážitkoch a vyjadrila svoj obdiv, skromná sestra je dala najavo, že sa nemá čím pýšiť. Aj čítať a písať sa naučila až v reholi. Ona je iba nástrojom v Božích rukách a z Božej vôle je jednoduchou posolkyňou Panny Márie.
Sestra Katarína Labouré zomrela 31. decembra 1876, teda 70-ročná. Pápež Pius XI. ju v máji 1933 vyhlásil za blahoslavenú a Pius XII. v júli 1947 za svätú. Pri exhumácii pred blahorečením našli jej telo neporušené. Uložili ho pod oltárom v kaplnke, kde sa jej zjavovala Panna Mária.
Dcéry kresťanskej lásky slávia aj sviatok Zjavenia nepoškvrnenej Panny Zázračnej medaily, a to deň pred sviatkom sv. Kataríny Labouré, to znamená 27. novembra.


Literatúra:
ONDRUŠ, R.: Blízki Bohu i ľuďom 5. Dobrá kniha Trnava 1995
www.zivotopisysvatych.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

PS: Je to jedna z mojich kľúčových svätých, často ju po modlení prosím o orodovanie u Boha resp. Pána Ježiša. Osobne veľmi odporúčam nosiť Zázračnú medailu Panny Márie a najlepšie posvätenú kňazom.


3.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   31. 12. 2016, 09:34 avatar
Komu sa nechce čítať je tu kratučké video, ktoré je veľmi zaujímavé.

Video s názvom:Katarína Laboure. Medailu zvanú Zázračná medaila, darovala svetu Panna Mária

http://www.youtube.com/watch?v=yVleyBPl3r0 Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


5.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   31. 12. 2016, 09:38 avatar
To, že medailu ozaj dala Panna Mária resp. Pán Ježiš cez ňu a ona cez Katarínu dala svetu, svedčí fakt - svätá Katarína Labouré po svojej smrti nepodľahla rozkladu a jej telo je neporušené, pričom nebola balzamovana.

http://www.youtube.com/watch?v=nnk7Ob1HMJs Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


10.
označiť príspevok

fajer
   31. 12. 2016, 10:43 avatar
jej mrtvola vyschla ako mäso. v púšti....ináč čo tá sliepka spravila pre ľudí, aby sme si ju mali pripomínať...v jej životopise som nič nenašiel, bola to obyčajná fanatička, ako ty lea...


4.
označiť príspevok

Patrick91 muž
   31. 12. 2016, 09:36 avatar
a čo pápež Silvester :P
Súhlasí lea_pragmaticka1


6.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   31. 12. 2016, 09:41 avatar
Silvester I., pápež

Sviatok: 31. december
* Rím
† 31. december 335 tamtiež
Pontifikát: 314 – 335
Význam mena: obyvateľ lesov, lesný muž (lat.)
Sv. Silvester sa narodil v Ríme. Za kňaza ho vysvätil pápež sv. Marcelín. Bolo to v pokojnom období, po ktorom prišlo prenasledovanie kresťanov za cisára Diokleciána. Silvester ho prežil a takisto aj prenasledovanie za Maximiána. Dočkal sa pokojných časov, ktoré nastali vďaka cisárovi Konštantínovi Veľkému a jeho Milánskemu ediktu roku 313. Roku 314 sa stal pápežom. V tom istom roku poslal štyroch legátov na koncil Západnej Cirkvi, ktorý zvolal kvôli ariánom. Roku 325 sa konal slávny koncil v Nicei. Vtedy už bol Silvester vo vysokom veku, a tak znova vyslal na koncil svojich legátov. Zomrel r. 335.
www.zivotopisysvatych.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


7.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   31. 12. 2016, 09:44 avatar
Pápežov mám veľmi rada a vážim si, lebo jednak to boli najväčší a najodvážnejší muži. Silvester napr. odvážne sa postavil proti arianom - bludárom, heretikom. A tento blud napr. aj dnes ožíva u mnohých ľudí. Pozrime sa čo je arianizmus.

Arianizmus je christologické učenie alexandrijského biskupa Areia, ktorý nepriznáva Kristovi rovnocennosť s Bohom. Roku 325 bolo odsúdené na prvom nicejskom koncile.

Arius vystúpil v teologických diskusiách s názorom, že pred stvorením sveta stvoril Boh-otec Krista ako prostredníka medzi sebou a tvorstvom a že teda obaja nie sú rovnakej podstaty.

sk.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


12.
označiť príspevok

Ludwig muž
   31. 12. 2016, 10:54

Príspevok bol vymazaný administrátorom.11.
označiť príspevok

fajer
   31. 12. 2016, 10:45 avatar
tiež nic moc ten životopis, nič neurobil ani nevymyslel, jeho život bol obrovský omyl...


13.
označiť príspevok

fajer
   31. 12. 2016, 10:56 avatar
ylvester Enzio Stallone (* 6. júl 1946, New York) je americký filmový herec, scenárista a režisér, v 80. rokoch 20. storočia predstaviteľ drsných silákov v akčných dobrodružných trileroch. Jeho najznámejšie filmy sú série Rocky a Rambo.

Súkromný život[upraviť | upraviť zdroj]
Stallone bol ženatý 3-krát. Vo veku 28 rokov – 28. decembra 1974, sa oženil so Sashou Czack. Narodili sa im 2 synovia – Sage Moonblood (* 5. máj 1976) a Seargeoh (* 1979). Manželstvo bolo rozvedené 14. februára 1985. V tom istom roku po ukončení rozvodového konania sa 15. decembra 1985 oženil s modelkou a herečkou Brigitte Nielsen, v Beverly Hills, Kalifornia, USA. Jeho druhé manželstvo vydržalo 2 roky. V máji 1997 sa Stallone oženil s Jennifer Flavin, s ktorou má 3 dcéry: Sophia Rose (* 27. augusta 1996), Sistine Rose (* 27. júna 1998) a Scarlet Rose (* 25. mája 2002).


14.
označiť príspevok

fajer
   31. 12. 2016, 11:09 avatar
www.pornhub.com Tento odkaz smeruje mimo DF.sk Tiež svätý Silvester...


9.
označiť príspevok

havran
   31. 12. 2016, 09:57 avatar
lea_pragmaticka1- zalez prosím ťa, daj priestor normálnym ľuďom, čo chcú trochu zábavy aspoň na Silvestra.


15.
označiť príspevok

Master of Puppets ? muž
   31. 12. 2016, 13:57 avatar
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Niekomu ide práca od ruky a niekomu zasa ruky od práce.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(92 987 bytes in 0,392 seconds)