Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  rôzne  téma
kategórie:  

Bonilex

110
reakcií
8562
prečítaní
Tému 11. januára 2010, 09:55 založil santos.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
11. 06. 2018
168
 
 


1.
označiť príspevok

santos
   11. 1. 2010, 09:55 avatar
Bonilex je finančná spoločnosť, registrovaná na Okresnom súde v Banskej Bystrici, skutočne ponúka pomoc osobám ktoré sa dostali do finančných ťažkostí, nie je to žiadny podvod, a čo ma prekvapilo, je skutočnosť, že vedia riešiť ,ktoré sú už aj vedené v bankových a nebankových registroch.Znížili mi mesačné splátky o 50% a môžem ich splácať na jedno miesto. Poskytli mi úver na zaplatenie všetkých mojich dlhov v rámci ich konsolidačného programu. V podstate prevzali moje dlhy na seba a rieši to za mňa ich právne oddelenie. ak ste v podobných ťažkostiach ako som bola ja, neváhajte pokiaľ to nebude horšie. Ja som bola po psychickej na dne a verte mi že veľmi sa mi uľavilo, za čo by som sa im chcela touto cestou poďakovať. Pokiaľ to skutočne potrebujete informujte sa na: 0915530060, skutočne budete vypočutý.


6.
označiť príspevok

Mojka žena
   11. 1. 2010, 18:17 avatar
husp, poskytli ti úver na zaplatenie všetkých tvojich dlhov..verím, verím   len keby si napísala aj výšku ÚROKU za poskytnutý úver. Však aj tá s.r.o - čka chce mať svoje vysnívané zisky  ..alebo je to charita RKC? ..a keby aj, aj tú platíš ty  


12.
označiť príspevok

ellakatarina žena
   2. 3. 2010, 21:45 avatar
Mojka vyska uroku je 7% neveris skus to a uvidis.


13.
označiť príspevok

postoy-lea
   2. 3. 2010, 21:53 avatar
ella a este si zabudla povedat, ze ide 7 % urok mesacny, teda dokopy - za jeden rok (teraz uz ani nie 365 len 360 dni) to bude cinit 84 % percent - ze sa nehanbis , robit si tu reklamu a klamat. Tomu sa hovori uzera.


26.
označiť príspevok

ruwolf muž
   4. 4. 2010, 10:18 avatar
Leuš, 7% mesačný úrok je 125% ročný,
t.j. požičiaš si 1000€ a o rok musíš vrátiť cez 2250€.
Súhlasí postoy-lea


109.
označiť príspevok

santos
   21. 10. 2010, 15:37 avatar
úrok nie je mesačný, ale ročný p.á.


45.
označiť príspevok

santos
   11. 5. 2010, 09:17 avatar
Neviem odkiaľ máš tieto dezinformácie, skutočne musíš mať veľké problémy, ale over si to ešte raz.......a potom sa ku tomu vyjadri,


46.
označiť príspevok

santos
   11. 5. 2010, 09:18 avatar
Neviem odkiaľ máš tieto dezinformácie, skutočne musíš mať veľké problémy, ale over si to ešte raz.......a potom sa ku tomu vyjadri,


14.
označiť príspevok

asfyx muž
   2. 3. 2010, 22:12 avatar
Takých by mali pálit na hranici,ale aký Slovakistan taká úžera...bleéé Hi all


41.
označiť príspevok

santos
   11. 5. 2010, 08:46 avatar
Výška úveru je od 7 - 13 % ročne, to si môžeš skutočne overiť.
Pozri stránku www.bitvan.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


110.
označiť príspevok

santos
   21. 10. 2010, 15:41 avatar
na tejto stráne sa objavil nový produkt, neviete o tom viac...?


87.
označiť príspevok

hubatá žena
   21. 5. 2010, 20:16 avatar
tccc...tcccc...ďalšia čo bude o rok plakať že naletela


101.
označiť príspevok

fabi80 muž
   16. 8. 2010, 03:09 avatar
* Všetko
* Burzy a trhy
* Dane a odvody
* Investície
* Poistenie
* Poradňa
* Účty

Čudné obchody s dlžobami
Namiesto pomoci sa dlžníci môžu po „konsolidácii“ cez sprostredkovateľa dostať do väčších problémov
269718
06.08.2010 / Jana Hambálková

Jana Hambálková

* RSS autora
* Články autora

Pošli link

VEĽKOSŤ TEXTU ČLÁNKU
Malá Stredná Veľká

Vaše meno:
Komu:
Popis:
Opíšte text z obrázku: captcha

Váše meno:
Váš e-mail:
Popis chyby:
Opíšte text z obrázku: captcha

* Veľkosť textu
* Poslať e-mailom
* Oznámiť chybu
* Vytlačiť
* Diskusia (3 reakcií)

Na krku veritelia, ktorí sa nedajú zrátať ani na prstoch oboch rúk. U nich dlhy za desiatky tisíc eur. Mesačné splátky niekoľkonásobne prevyšujú čistý príjem. Z takéhoto začarovaného sa dlžníci dostávajú ťažko.

Keď sa zrazu na scéne objaví záchranca, ktorý sa ponúkne vybaviť pôžičku na vyplatenie všetkých podlžností, pre človeka bojujúceho s každomesačnými splátkami a zápismi v úverových registroch to môže znamenať malý zázrak. Kým záchranca pracuje na novom úvere, dlžníka posunie „kolegovi“. Jeho úlohou je dočasne vybaviť u veriteľov zníženie splátky najmenej o polovicu. Pod hlavičkou zmluvy o finančnej asistencii sa má skrývať konsolidáciu dlhu.

Predstava zbaviť sa jedným podpisom všetkých veriteľov, ktorí pravidelne posielajú upomínacie listy a varovné SMS, môže byť lákavá. Stovky dlžníkov na Slovensku jej podľahli. No pomoc má niekoľko háčikov.

Žilinský prípad

dlhy_pofimediaJednu z dohôd medzi dlžníkom a „konsolidačnou“ agentúrou má TREND k dispozícii. Žena zo Žilinského kraja so 14 úvermi v jedenástich firmách dlhuje spolu takmer 50-tisíc eur. Na splátkach by im mala posielať dokopy takmer deväť stoviek eur mesačne. Časť jej dlžôb pritom už vymáhajú firmy špecializujúce sa na spravovanie pohľadávok. Jej mesačný príjem je zhruba trojnásobne nižší, ako vychádza celá suma splátok.

„Konsolidácia“ cez Konsolidačnú agentúru Machala ponúka zníženie mesačných splátok na zhruba tretinu. Pôvodné horibilné splátky sa tak majú razom zmenšiť. Scenár je daný – stačí, ak dlžníčka podpíše dohodu s agentúrou, dá jej plnú moc na zastupovanie a na jej účet pošle „konsolidovanú splátku“. Nasledovať by malo preposlanie peňazí jednotlivým veriteľom spolu s priloženou plnou pomocou a s listom, v ktorom agentúra finančným domom oznámi zníženie splátky.

A na rad prichádzajú háčiky. Základný problém sa ukazuje hneď pri prvom kontakte „konsolidačnej agentúry“ s veriteľmi. Tí totiž so svojvoľným znížením splátky nesúhlasia. Na sumu predstavujúcu rozdiel medzi pôvodnou a konsolidovanou splátkou sa tak dlžníkovi nabaľujú sankčné úroky či penále z omeškania.

Hoci na prvý pohľad sa človek problému s privysokými splátkami zbavil, nakoniec zistí, že si oddýchol len na veľmi krátku chvíľu. Okrem konsolidovaných splátok a poplatkov pre „záchrancu“ totiž od neho pôvodné splátky s pribalenými sankciami ďalej pýtajú aj jeho veritelia. Začarovaný kruh sa neprerušil, len viac zamotal a dlh stále rastie.

Biznis v kríze

„Pomocníci“ s dlžobami sa v susednom Česku objavili už na konci roku 2008. Teda s príchodom krízy a pribúdajúcim počtom ľudí, ktorí prišli o prácu a schopnosť platiť pôžičky. Na Slovensku na ich činnosť upozornila začiatkom júla Asociácia organizácií splátkového predaja. Na mušku si totiž vzali najmä klientov nebankových a splátkových spoločností.

„Podľa Občianskeho zákonníka všeobecne platí, že dlžník nemôže odstúpiť dlh na inú osobu bez súhlasu veriteľa. Ak sa človek chystá podpísať zmluvu s firmou sľubujúcou »konsolidáciu« jeho záväzkov a táto firma nemá dohody s existujúcimi veriteľmi dlžníka, nič nezíska, pretože ďalej budú všetky záväzky vymáhané od neho,“ vysvetľuje Stanislav Hroš, predseda predstavenstva asociácie.

Oslovené nebankové aj splátkové firmy doteraz narazili u vlastných klientov na spoločnosť Bonilex, s.r.o., a s ňou spolupracujúcu Konsolidačnú agentúru Machala. Bonilex z Novej Bane – s jediným konateľom Milošom Číkom (a základným kapitálom 6 640 eur) – má za úlohu v priebehu dvoch rokov vybaviť pre dlžníka úver, ktorým by vyplatil všetkých veriteľov.

Dovtedy zaskakuje Josef Machala s konsolidačnou agentúrou, ktorá sa snaží primať dlžníkových veriteľov k súhlasu so znížením splátky na 35 až 50 percent pôvodnej hodnoty. Za služby obe firmy inkasujú poplatky.

Veritelia svorne tvrdia, že s Bonilexom ani J. Machalom spolupracovať nemienia. „Naša firma nezohľadňuje fakt, že klient oslovil inú spoločnosť s cieľom konsolidovať dlh. Postupujeme pri vymáhaní pohľadávky štandardným spôsobom, ktorý nám umožňuje zmluva uzatvorená s klientom,“ upozorňuje Ján Hollý zo spoločnosti CFH, ktorá patrí do skupiny VÚB a zastrešuje splátkové spoločnosti Triangel či Quatro.

Podobne reagovali aj firmy Cetelem, Provident Financial, Home Credit či Profi Credit Slovakia.

Fakt, že so znížením splátok veritelia nesúhlasia, J. Machala nepopiera. „Konkrétne dohody o akceptácii konsolidácie nie sú. Ani nepredpokladáme, že by mohli byť. Inak by to znamenalo popretie podstaty vzťahu medzi dlžníkom a veriteľom,“ argumentuje J. Machala.

Pri otázke, že vlastne ľuďom len zvyšuje ich podlžnosti a nerieši problémy, odkazuje na spolupracujúcu firmu. „Konsolidácia je o časovom období, keď dlžník nemá na celé splátky, ale je možnosť, že sa k úplnému splácaniu alebo celkovému vyplateniu dlhu dostane. Vyriešiť dlhy sa snaží Bonilex,“ tvrdí J. Machala.

O jeho služby zatiaľ vraj požiadalo necelých 460 občanov, zmluvy podpísali necelé dve tretiny. Oslovené splátkové a nebankové spoločnosti priznávajú spolu niekoľko desiatok klientov, ktorí pri komunikácii o splátkach odkazujú na Bonilex či Machalovu agentúru.

Upozorňujú pritom, že peniaze im nechodia napriek tvrdeniam dlžníkov, že ich J. Machalovi poslali. Alebo prichádzajú splátky bez jasného označenia dlžníka, ktoré nevedia priradiť.

konsolidacia

Právny pohľad

Keďže súhlas veriteľov so znížením splátok sa J. Machalovi pre dlžníkov získať nedarí, ľudia mu vlastne platia za preposielanie ich peňazí jednotlivým veriteľom. Za službu inkasuje 10 až 15 percent z celkovej sumy „konsolidovaných“ splátok. „Keďže jednám s veriteľmi, exekútormi, riešim podania na súd či rozhodcovské konania – ide o právne odborné veci. Ich individuálne riešenie by bolo v inej platovej dimenzii,“ reaguje J. Machala na otázku primeranosti odmeny.

Podľa ľudí z nebankových firiem zmluva medzi dlžníkmi a konsolidačnou firmou nezodpovedá dobrým mravom. Agentúra totiž síce v zmluve sľubuje poskytnutie služieb vedúcich k zániku záväzkov, no sankcie za neúspech jej nehrozia.

Na druhej strane, dlžníkovi za neplnenie dohody či meškanie s konsolidovanými splátkami môže účtovať nemalé pokuty. Ak by si napríklad dohodol inú pôžičku, môže od neho agentúra zinkasovať 500 eur. Za omeškanie platí 0,05 percenta za každý deň.

„Dlžník je povinný platiť priamo veriteľovi a tak, ako sa dohodli. Keď si povinnosť neplní, musí znášať sankcie. Ak mu niekto sľúbi, že s veriteľom dohodne nižšie splátky, berie za to odmenu a nedohodne ich, laicky povedané je to podvod,“ myslí si právnik Dominik Okenica.

Právne služby J. Machala môže na Slovensku poskytovať protiprávne. Nie je totiž zapísaný v Slovenskej advokátskej komore. Z českej ho ešte v septembri v roku 2000 v disciplinárnom konaní vyškrtli na jeden rok. Podľa informácií Českej advokátskej komory totiž opakovane neplatil príspevky na činnosť komory. Odvtedy už do zoznamu komory nebol zapísaný.

Slovenská advokátska komora zvykne v takýchto prípadoch podávať trestné oznámenie pre neoprávnené podnikanie. Či tak spraví i v prípade J. Machalu, jej predstavitelia TRENDU nepotvrdili.

Bonilex je tiež veľkou neznámou. V registri veriteľov Národnej banky Slovenska, v ktorom by mali byť od júna tohto roku postupne zapísané všetky spoločnosti poskytujúce úvery, sa firma zatiaľ neobjavila. Centrálna banka podľa hovorkyne Petry Pauerovej neeviduje požiadavku na zápis do registra.

No sťažnosti na Bonilex a J. Machalu sa už dostali na stôl ministerstvu spravodlivosti. Špeciálna komisia prešetrujúca sťažnosti spotrebiteľov by sa nimi mala čoskoro zaoberať.

Podanie trestného oznámenia už podľa informácií TRENDU zvažujú i niektoré finančné domy.

České vzory

Proti firmám s podobným podnikateľským modelom sa v Česku, kde sa problém objavil už skôr, postavila tamojšia banková asociácia aj Človek v tiesni. U západných susedov je známych niekoľko stoviek prípadov. Neziskovka si urobila analýzu, v rámci ktorej zhrnula služby štyroch rôznych „oddlžovacích“ agentúr. Vstupné poplatky sa v nich hýbu v sumách medzi 5- až 15-tisíc českých korún. Mesačné poplatky predstavujú 15 až 30 percent z výšky splátok. Sankcie za porušenie zmluvy dosahujú 20-tisíc českých korún a možnosť vypovedať dohodu je veľmi zložitá.

Podobné agentúry slúžia podľa analýzy ako veľmi drahý a hlavne zbytočný sprostredkovateľ medzi dlžníkom a skutočným veriteľom.

konsolidacia2

Konsolidácia naozaj

Ako funguje reorganizácia záväzkov dlžníka v bankách

Základným pravidlom konsolidácie dlhu je poskytnutie jedného veľkého úveru, z ktorého dlžník vyplatí všetkých menších veriteľov. Pôžičku potom spláca už len jednému finančnému domu, v jeden deň, s jednou úrokovou sadzbou a zúženými poplatkami. Vďaka výmene napríklad piatich rôznych splátok v rôznych spoločnostiach – kreditnej karty, lízingu, spotrebného úveru, nákupu na splátky či prečerpaniu na účte – za jednu v jednom finančnom dome môže klient mesačne ušetriť desiatky eur. Väčší úver totiž môže mať dlhšiu splatnosť či lepšiu sadzbu.

Banky produkt ponúkajú už niekoľko rokov. Hoci upozorňujú, že je určený len pre ľudí, ktorí so splácaním nemajú problém. „Klient nesmie byť v omeškaní so splátkami. Od veriteľov tiež musí priniesť súhlas s predčasným splatením a potvrdenie o aktuálnych zostatkoch,“ vysvetľuje Angelika Farkašová, vedúca oddelenia úverov vo VÚB. Kým nový úver dostane, mal by si podľa nej spočítať, či sa mu oplatí. Teda že na rôznych poplatkoch za predčasné splatenie existujúcich záväzkov nezaplatí viac, ako by mohol ušetriť s novou pôžičkou.

Ak sa pre konsolidovaný úver rozhodne, banka posúdi jeho bonitu a overí si v úverovom registri, či nepatrí medzi problematických klientov. Keď mu pôžičku priklepne, peniaze rozpošle priamo jeho veriteľom.

Vo VÚB sa dá do jedného konsolidovaného úveru zabaliť najviac päť menších. V Slovenskej sporiteľni počet existujúcich menších pôžičiek pri konsolidácii neobmedzujú. Podľa Michaely Trojčákovej, vedúcej oddelenia retailových úverov v Slovenskej sporiteľni, ľudia u nich konsolidáciu využívajú najčastejšie na prefinancovanie viacerých spotrebných úverov, kreditky či lízingu.

Banky umožňujú konsolidovať aj viaceré menšie úvery do jedného balíka spolu s hypotékou. Vtedy vďaka založeniu nehnuteľnosti môže klient získať výhodnejší úrok. Tatra banka na splatenie viacerých úverov jedným ponúka napríklad americkú hypotéku, teda úver zabezpečený nehnuteľnosťou.

Pre ľudí, ktorí majú problémy so splácaním úverov, banky ponúkajú reštrukturalizáciu dlhu. Na rozdiel od konsolidácie, o ktorú môže požiadať aj neklient, reštrukturalizácia je určená výlučne klientovi konkrétnej banky. Finančný dom mu ponúkne predĺženie splatnosti úveru, dočasné zníženie splátky či výnimočne odklad. Najviac na pol roka a klient musí preukázať závažné dôvody na nesplácanie. Napríklad stratu práce, úmrtie partnera či dlhodobú chorobu.

Článok vyšiel v aktuálnom vydaní TRENDU č. 31.


2.
označiť príspevok

*game* žena
   11. 1. 2010, 18:06 avatar
No stojim pred rozhodnutim ....vziat si pozicku...a dufam, ze neskoncim tak, ze ju nebudem vediet splacat...este som nebola v takej situacii...snad nemusim prezit na svete upne vsetko...


3.
označiť príspevok

somik muž
   11. 1. 2010, 18:08 avatar
ak mozes radsej sa pozicke vyhni, len malo veci na svete stoji az tak velmi zato


4.
označiť príspevok

*game* žena
   11. 1. 2010, 18:10 avatar
Asi nemam velmi na vyber...ak nechcem spavat na ulici...


5.
označiť príspevok

somik muž
   11. 1. 2010, 18:13 avatar
tazko radit niekomu, aspon bud max. opatrna -porovnaj vacej bank, od nebankovky pozicku neber- zozeru ta uroky!
Súhlasí piskotka, *game*, Mojka, Ónya


7.
označiť príspevok

somik muž
   11. 1. 2010, 18:18 avatar
daj si pozor aj tento bonilex, zda sa ze su chytry 


8.
označiť príspevok

Natalia žena
   12. 1. 2010, 01:08

Príspevok bol vymazaný administrátorom.9.
označiť príspevok

Janka229 žena
   4. 2. 2010, 13:09 avatar
No neviem ja som tiež uvažovala nad touto spoločnosťou nakoľko som dosť vo veľkých dlhoch, ale neviem či im môžem dôverovať, chcú zaplatiť za vstup 105 eur čo nieje málo.Je tu niekto komu skutočne pomohli? 


11.
označiť príspevok

katulienka žena
   16. 2. 2010, 13:18 avatar
Janka ak fakt nevies si rady ziadna spoločnost ti nieje ochatna pomost ta kosolidacia je naozaj pre nas čo mame v uvodzovkach vysoke prijmi velmi dobra , je v tom manžel aj ja zaplatili sme može to byť na jednu zmluvu k su manželia my sme to dali rozdelene lebo peniaze sa nam do buducnosti este hodia.


107.
označiť príspevok

37196637 muž
   13. 10. 2010, 00:09 avatar
bonilex ešte nikomu nepomohla,ja som im tiež naletel,prišiel som asi o 1500eur,a teraz neviem kde mi hlaava stoji,už som podal na nich aj trestne oznamenie .radim vam ,neberte to,,,,


108.
označiť príspevok

37196637 muž
   13. 10. 2010, 00:15 avatar
bonilex ešte nikomu nepomohla,ja som im tiež naletel,prišiel som asi o 1500eur,a teraz neviem kde mi hlaava stoji,už som podal na nich aj trestne oznamenie .radim vam ,neberte to,,,,


10.
označiť príspevok

katulienka žena
   16. 2. 2010, 13:11 avatar
Ak niekto nemá záujem tak nech radšej nič nepíše, ne že by sme si mali pomáhať ale len nadávame. Už som v tom programe bola som aj na školí a fakt klobúk dole .Teraz čakám na kosolid.splátku podrobnosti mate aj na www.bonilex.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sktak sa pozrite .viete kolkym stat dovoli registraciu a uroky maju 100percentne je to spravodlive ja mam urok 6percent schvalili mi aj hypobonitny uver .


15.
označiť príspevok

katerinka žena
   9. 3. 2010, 08:20 avatar
len sa chcem opýtat prisla uz niekomu skosolidovana splatka ak ano prosim napiste viem, že je to trošku zdhavý proces ale je tam nadej ako pomoct pri oddlženi uverov tak zatial


48.
označiť príspevok

santos
   11. 5. 2010, 09:38 avatar
Áno zdieľam Tvoj názor, tiež mi to veľmi pomohlo, za čo im ďakujem.


16.
označiť príspevok

marcelino muž
   9. 3. 2010, 18:53 avatar
uz si podpisala zmluvu a poslala si tie vypisy pravnikovy? pocul som ze treba este zaplatit aktivacny poplatok a potom by mala prist prva splatka


17.
označiť príspevok

katerinka žena
   10. 3. 2010, 10:10 avatar
ano posielala som vsetko kosolidacnej agenture ,dnes som sa rozpravala s konat.agentury tak teraz som trosku zmetena on sam sa vyjadril .ze niektori zastupcovia to riesia po svojom tak neviem a ze musim platit i nadalej pokial nepride skosolidovana splatka tak som to nevedela lebo mne bolo po edane ze ak zaplatim kosolidacny poplatok tak nemusim platit ostatne pladky je to inac tak je to zrozumitelne ze ma skosoliduu ale to bude trvat este napisem


18.
označiť príspevok

marcelino muž
   10. 3. 2010, 15:25 avatar
mne bolo povedane ze ak zaplatim aktiv. poplatok a podpisem zmluvu s plnou mocou a poslem pravnikovy som odbremeneny
a mam sa odvolavat na pravne odelenie je to uz ich vec ako to spravia predsa nemozem platit aj im aj ostatne splatky to by nebola konsolidacia ale pridanie dalsieho bremena .Spoj sa s pravnikom a opytaj sa ho ja sa ho nemozem pztat lebo mne este neprisli papiere z registra ale ako pises ze ty mas uz vsetko vybavene ty mas nato pravo sa opytat na com si


19.
označiť príspevok

ev40ca žena
   12. 3. 2010, 09:37 avatar
Dobrý deň. Ja mám tiež ten istý problém ako väčšina z Vás, tiež potrebujem skonsolidovať úvery. Zisťujem si informácie ohľadom rôznych spoločností, no zatiaľ je na tom najlepšie práve Bonilex. Snažím sa o to už viac ako pol roka a tých ponúk bolo dosť, ale keď som chcela vedieť bližšie podmienky tak som radšej cúvla. No teraz som natrafila na Bonilex, snažím sa o ňom zisťovať si viac informácií, ale mám problém neviem sa dostať na ich stránku. Vie mi niekto poradiť, alebo poslať nejaké bližšie informácie? Ďakujem


22.
označiť príspevok

katerinka žena
   12. 3. 2010, 16:17 avatar
www.bonilex.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sktam je napisane presne aky maju postup a zameranie.skuste hladat


20.
označiť príspevok

Harry muž
   12. 3. 2010, 09:40 avatar
tiež si myslím ,že s bonilexom to bude elegantné riešenie ,ako sa dostať z blata do kaluže
Súhlasí ruwolf


35.
označiť príspevok

Marta žena
   29. 4. 2010, 20:15 avatar
vYMYSLI ALEBO NAJDI NIECO LEPSIE V NASICH BANKOVYCH DOMOCHJ, CO?


50.
označiť príspevok

santos
   11. 5. 2010, 09:50 avatar
blatom si už prešiel a nachádzaš sa v kaluži, potrebuješ sa s nej dostať, spoločnosť BONILEX a konsolidačná agentúra JUDr.Machala, je skutočná cesta, ako sa s nej dostať.


21.
označiť príspevok

katerinka žena
   12. 3. 2010, 16:15 avatar
dobry tak uz som sa spojila aj s pravnikom fakt clovek na urovni nema rad omacky povie rovno na vec ja som uz vsetky papiere poslala priamo na jeho adresu t.jkosolidacnu agenturu. je suverejny a cestny ,teraz lepsia pre mna je komunikacia cez emial .ja viem ze maju toho dost uz komunikuju so spolocnostami priamo teraz cakam len na kosolidacnu splatku to by mala dojst a terim kedy budem platit je to oddlzenie na 2roky ta kosolidacia .tak ak budem mat nieco nove tak vam napisem je uz niekto v kontakte s pravnikom .


23.
označiť príspevok

ev40ca žena
   23. 3. 2010, 15:31 avatar
Dobrý deň. Chcela som sa opýtať či už mate nejaké informácie. Ja som zatiaľ komunikovala len telefonicky, lebo momentálne mam problém zaplatiť aj tých 120 Eur takže musím počkať do budúceho mesiaca. Nepozná niekto pána Baráneka z tejto firmy? Ma už niekto vybavenú konsolidáciu, ak áno tak sa ozvite. Jedna pani mi písala (sprostredkúva tieto úvery), teraz posledný prípad čo riešila tak im vraj znížili splátku zo 650 na zhruba 215 Eur. Môže to byť pravda? Ak áno napíšte.


44.
označiť príspevok

santos
   11. 5. 2010, 09:10 avatar
Áno je to pravda, tvoje mesačné splátky sa môžu ponížiť na sumu od 35 do 50 % Príklad, keď mesačne splácaš na všetky pôžičky 1000,- eur, a splátka je konsolidovaná na 35 % , mesačne splácaš 350,- eur všetkým svojím veriteľom. Skutočne to nie je sen, ale realita. Pozri si stránku www.bitvan.sk, Tento odkaz smeruje mimo DF.sktam je to podrobne rozpísané. 


52.
označiť príspevok

ruwolf muž
   11. 5. 2010, 11:01 avatar
Prv, než sem kydneš nejaký odkaz, over si, čo je na ňom.
Tá stránka stále nefunguje.


56.
označiť príspevok

ev40ca žena
   12. 5. 2010, 20:29 avatar
Už som sa na tú stránku dostala a všetko som si preštudovala. Momentálne si zháňam všetky zostatky zo spoločností ktorým dlhujem, aby sme mohli podpísať zmluvu, lebo podľa mňa je to naozaj dobrá spoločnosť. Aj Ty máš skonsolidované úvery?


58.
označiť príspevok

ruwolf muž
   12. 5. 2010, 22:59 avatar
Čo tu už všetkým pôžičkárom šibe? Kde tam máš čo na študovanie?

===ZAČIATOK STRÁNKY BITVAN.SK===
Toto je Váš nový www-server Tento odkaz smeruje mimo DF.skna doméne

www.bitvan.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Táto stránka sa prestane zobrazovať,
akonáhle umiestnite do Vášho podadresára www_root Tento odkaz smeruje mimo DF.sksúbor index.htm alebo index.php

© 2010 Webstránky, All Rights Reserved
====KONIEC STRÁNKY BITVAN.SK====


59.
označiť príspevok

ev40ca žena
   13. 5. 2010, 12:11 avatar
Neviem akú stránku otváraš, ale ja som zatiaľ nemala žiadny problém. Našla som tam informácie o úveroch, konsolidácii, kontaktné údaje a mnoho ďalších informácií. Skús znova, prípadne požiadaj niekoho iného, aby našiel stránku miesto Teba, lebo Ty to asi nevieš. Prípadne choď cez google, kde si napíšeš bonilex a tam sa Ti otvorí stránok koľko len chceš a aj táto o ktorej sa tu bavíme.


63.
označiť príspevok

ruwolf muž
   13. 5. 2010, 14:33 avatar
Sleduj na koho reagujem, čo ten píše a čo ja píšem - a až potom reaguj, OK?


67.
označiť príspevok

ev40ca žena
   15. 5. 2010, 16:59 avatar
Sledujem na koho si reagoval a bolo to na mňa. Ja som napísala, že som si to preštudovala a Ty si odpísal či nám pôžičkárom šibe a kde je tam čo na preštudovanie. Takže ja som reagovala na to čo si napísal Ty a preto si Ty preštuduj poriadne na koho reaguješ.


76.
označiť príspevok

ruwolf muž
   17. 5. 2010, 20:44 avatar
Santos písal o www.bitvan.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk,
Ty si sa do toho zamiešala, vraj "už som sa na tú stránku dostala a všetko som si preštudovala",
ja som sem skopíroval obsah www.bitvan.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk,
takže o čom točíš?


24.
označiť príspevok

katerinka žena
   24. 3. 2010, 10:28 avatar
ano moze ak zadate prijem tak vam musi ostataj na zivobitie to znamena ze vam ostane aj pre vas ,ja uz len cakam na sksolidovanu splatku ak mi pride tak vam dam vediet


38.
označiť príspevok

Marta žena
   29. 4. 2010, 20:20 avatar
JA UZ MAM ZMLUVU A SKONSOLIDOVANU SPLATKU, ZACINAM NAMIESTO 10 UVEROV SPLACAT JEDENU SPLATKU , ZTEJ IDU DPLATBY OSTATNYM VERITELPM


25.
označiť príspevok

marcelino muž
   4. 4. 2010, 08:01 avatar
ja tiez cakam na prvu uz skonsalidovanu splatku ,povedz mi kolko si cakala?
a preco pises ze ak ti pride tak napises to znamena ze ti nemusi prist alebo
ako to myslis lebo stalo to dost penazy na to aby to nevyslo ak nechces o tom pisat
tu tak mi napis na email milanm688@gmail.com


27.
označiť príspevok

Marta žena
   25. 4. 2010, 18:32 avatar
Bonilex konsolidacna spolocnost nie je ziadny podvod, su seriozna spolocnost a riesia na urovni problemy, ved kto vam pomoze ked mate dlhy a nemas z coho splacat, prevysuju tvoj prijem, oni ti pomozu ako mne, je to super, poplatok na pravne ukony, hned vas zaregistruju na riesenie 120 eur poplatok ak to chces zrychlene 60 eur, maju toho vela 80% slovakov je zadlzenych atoto ti neda ziadna banka


82.
označiť príspevok

pegi1752
   19. 5. 2010, 12:55 avatar
máte teda dobrú skúsenosť, ja som tiež spísala zmluvu so zástupcom spoločnosti a poslala som dotazník asi pre týždňom, ešte sa neozvali. Neviete koľko treba asi čakať, alebo môžu Vás aj odmietnúť? 


28.
označiť príspevok

Marta žena
   25. 4. 2010, 18:35 avatar
Este som zabudla v Cech ach funguje uz 7 rokov uspesne, jedna z malo serioznych spolocnosti a terz konecne u nas, ved kazdy ponuka len uvery akto ich bude platit?a z coho,


29.
označiť príspevok

somik muž
   25. 4. 2010, 18:40 avatar
Super Marta   Takže si myslíš ,že sme BLBCI  
Súhlasí ranexil


36.
označiť príspevok

Marta žena
   29. 4. 2010, 20:17 avatar
mOZNO AJ, ALE MAM VLASTNU SKUSENOST, NO ZREJME PRE TEBA TO NIE JE POTREBNE


30.
označiť príspevok

ranexil muž
   25. 4. 2010, 18:46 avatar
Satan jak diabol.
Súhlasí somik


33.
označiť príspevok

somik muž
   28. 4. 2010, 20:47 avatar
A marlboro jak marcelino  


49.
označiť príspevok

santos
   11. 5. 2010, 09:44 avatar
stretol si sa už s jedným, alebo druhým....? asi nie, ale skús sa postaviť realite a začni konať, pokiaľ nie je neskoro....!!!


51.
označiť príspevok

ranexil muž
   11. 5. 2010, 10:15 avatar
Čo konat ?
Ja nemam na seba napísané ani ponožky, ked by som sa dostal do žumpy tak to mam hlboko v p.


31.
označiť príspevok

marlboroFK muž
   28. 4. 2010, 16:05 avatar
marcelino
Vybavil si už niečo? Alebo niekto iný? Mám tiež podobné finančné problémy, takže rozmýšľam nad ich pomocou-ponukou. Ak by ste už niekto od nich dostal niečo konkrétne, bol by som Vám vďačný, alebo keby mi z Vás niekto vedel pomôcť. Už aj mne horí strecha nad hlavou. ďakujem.


47.
označiť príspevok

santos
   11. 5. 2010, 09:25 avatar
Ak Ti už horí strecha nad hlavou, tak nečakaj a konaj, pokiaľ Ti nezhorí celá, Spoločnosť BONILEX a konsolidačná agentúra JUDr. MACHALA Sú skutočne seriózne inštitúcie, ktorým sa dá veriť, o čom sa presvedčilo už mnoho zadĺžených klientov. Viac o produktoch nájdeš na stránke www.bitvan.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


32.
označiť príspevok

marcelino muž
   28. 4. 2010, 20:43 avatar
ahoj malboro.ja uz mam konsolidovanu splatku, zmluvu s pravnikom kedze som mu dal plnu moc tak uz sa nebavim ani so spolocnostiami od ktorych som si pozical pravnik vsade poslal dotazniky so splatkami aj s plnou mocou takze diskutuju medzi sebou.Skonsolidoval mi splatky o väcsiu polovicu je to super .Pravnik je velmi seriozny clovek ktory s nami citi a ako slubil tak aj splnil.sam mi to napisal a po cely cas sme spolu boli v kontakte takze to neni ziadny ojeb ako niekto pise stalo ma to nejaky peniaz ale ani trocha nebanujem to je tak ako ked vsadis na cervene eso a ono ti ozaj pride ja som mimoriadne spokojny a co ty si siel do toho ? napis marcelo


34.
označiť príspevok

Marta žena
   29. 4. 2010, 20:13 avatar
Ano je to pravda, sToji to vela usilia, ALE VYBAVIA A POMOZU


61.
označiť príspevok

katerinka žena
   13. 5. 2010, 14:24 avatar
ano mozem potvrdit,ze právnik a kosolidacna agetura,spoločnost bonilex je seriozna, komunikacia je stale ,riesime vsetko cez emaili ak nastane nieaky problem obe strany to riesia diskretne .tie nervy čo som si prežila pri urcitych vyhrazkach od roznych spoločnosti to je skoda ,ze som si to nenahrala ,ludia na vyšších postoch a taka komunikacia hovoria si manážeri a zastupuju urcite spoločnosti eticke kódexy nepoznaju strašne viete niekedy niečo zlé je na niečo dobré učíme sa na vlastnych chybam uz budem vediet a radim kazdemu dajte si poistit uver ak beriete .


66.
označiť príspevok

vici74 muž
   13. 5. 2010, 17:21 avatar
Ja sa možem len pridať. Všetko je OK.


37.
označiť príspevok

Marta žena
   29. 4. 2010, 20:18 avatar
MOHLI BY STE SA PRESVEDCIT A POTOM UZERNICIT, JA BY SOM BONILEX NAZVALA STOP UZERE


39.
označiť príspevok

ev40ca žena
   30. 4. 2010, 13:28 avatar
Súhlasím s Martou, že Bonilex sa snaží pomôcť nám obyčajným ľuďom, ktorí sa dostali do problémov. Teraz som objavila stránku, kde som sa dostala k zaujímavým informáciám ohľadom tohoto programu. Skúste si ju pozrieť a potom sa rozhodnite či do toho pôjdete : www.bitvan.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk Ja som sa už rozhodla a dúfam, že to neobanujem.


40.
označiť príspevok

ruwolf muž
   30. 4. 2010, 15:20 avatar
Internetová doména bitvan.sk nejestvuje.


42.
označiť príspevok

santos
   11. 5. 2010, 08:50 avatar
Nemáš pravdu, doména bitvan jestvuje, www.bitvan.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


53.
označiť príspevok

ruwolf muž
   11. 5. 2010, 11:02 avatar
V čase písania môjho príspevku nejestvovala.
Ani teraz tam nič nie je, prázdna stránka.


43.
označiť príspevok

santos
   11. 5. 2010, 08:58 avatar
Bonilex je jedna z najserióznejších spoločností, ktorá je na slovensko trhu a v súčinnosti konsolidačnou agentúrou JUDr.MACHALA, skutočne riešia finančné ťažkosti zadĺžených klientov. Podrobnosti o tomto produkte nájdete na www.bitvan.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


54.
označiť príspevok

ruwolf muž
   11. 5. 2010, 11:03 avatar
Opakujem oznam: na tej stránke stále nič nie je.


55.
označiť príspevok

ev40ca žena
   12. 5. 2010, 20:24 avatar
Ako je možné, že nás je viac čo sa na tú stránku dostaneme a Tebe sa to zatiaľ nepodarilo? Skús to znova a prípadne si napíš: www.bitvan.biznisweb.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk Ja som sa tam dostala aj teraz bez problémov.


57.
označiť príspevok

ruwolf muž
   12. 5. 2010, 20:59 avatar
Klikni sem a až potom kecaj: www.bitvan.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk !


60.
označiť príspevok

ev40ca žena
   13. 5. 2010, 12:15 avatar
Ak ja mám kliknúť a nekecať, tak skús kliknúť Ty na www.bitvan.biznisweb.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.ska tiež nekecaj a študuj stránku.


62.
označiť príspevok

ruwolf muž
   13. 5. 2010, 14:28 avatar
Reagoval som na Santos-a, on spomínal jedine www.bitvan.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
A podobné veci študovať nepotrebujem - nie som totiž tak blbý, bych si bral kadejaké pôžičky od kadejakých pofidérnych firmičiek.


64.
označiť príspevok

katerinka žena
   13. 5. 2010, 14:41 avatar
naco tu pises aa znervoznuješ ostatnych ak nemas problem nepiš a nemaj pripomienky .
Súhlasí ev40ca


65.
označiť príspevok

ruwolf muž
   13. 5. 2010, 14:49 avatar
Reagujem na nezmysly.


68.
označiť príspevok

ev40ca žena
   15. 5. 2010, 17:12 avatar
Ale tie nezmysly väčšinou píšeš Ty. A ešte niečo ja som túto stránku písala už pred Santosom a bolo to 30.4.2010. A k tým pôžičkám. Je to pravda, že sú tu kadejaké spoločnosti, ale sú aj taký ľudia, ktorí v banke jednoducho nepochodia, vôbec s nimi nechcú komunikovať o znížení splátok a pod. Mám aj takú osobnú skúsenosť, že mi pracovníčka jednej nemenovanej banky povedala, aby som si úver zobrala z nebankovky, všetko vyplatila a potom po určitom čase sa môžeme porozprávať o novej pôžičke z banky. Alebo keď som chcela znížiť splátky, tak po prehodnotení mi splátku dokonca zvýšili z 30 na 85 Eur. Je to normálne, keď máš problém s nižšími splátkami a navrhnú Ti vyššie, aby si to čím skôr splatil. Je to normálne? A stalo sa mi to dokonca v dvoch bankách no v jednej chceli, aby som vyplatila polovicu dlžnej sumy a na zvyšnú sumu mi znížia splátky o polovicu. Tak skús reagovať teraz.


73.
označiť príspevok

ruwolf muž
   16. 5. 2010, 17:54 avatar
Neberiem si pôžičky. Nikdy.
Súhlasí somik, ranexil


74.
označiť príspevok

somik muž
   16. 5. 2010, 17:58 avatar
A robíš dobre . Požička je dobrovolné OTROCTVO . 


75.
označiť príspevok

ev40ca žena
   17. 5. 2010, 20:12 avatar
Tak buď máš bohatých rodičov, ktorí Ťa dobre zabezpečili, ale máš veľmi dobrý príjem (ktovie akým spôsobom zarobený, keď môžeš takto rozprávať). Asi si ešte nikdy nebol na úrade práce, PN a pod. Tak nie každý sa dostal do týchto problémov svojim ľahkovážnym prístupom. Naša rodina žila pár mesiacov z cca 350 Eur, keď sme boli s manželom obidvaja na PN (jeden - operácia kolena a druhý - rakovina), pritom máme dve školopovinné deti. A to že sa môže stať aj niečo takéto nevieš 3 - 4 roky dopredu. Tak ako by si reagoval?


77.
označiť príspevok

ruwolf muž
   17. 5. 2010, 20:51 avatar
Mám chronickú chorobu od 16tich (invalidný dôchodok nepoberám), som dlhodobo nezamestnaný (a vôbec nemám bohatých rodičov).


69.
označiť príspevok

marcelino muž
   16. 5. 2010, 08:41 avatar
prosim ta nerozculuj sa nad takymito debilami ktory tu len provokuju mozno ked ray sa dostane do takychto sraciek
sa mu to vrati dvojnasobne a pocuvaj ruwolf ja som tymto presiel a predstav si ze to mam skonsolidovane a mam
pokoj od vsetkych nebankoviek a p. Machala nie je ziadny podvodnik som snim kazdy den v kontakte odpoveda mi na kazdy email moje splatky mi znizil o 58 percent nemam stym ziadny problem jedine kto tu ma problem si ty aj s nejakym somikom
a vobec co hladas na tejto stranke vrat sa odkial si prisiel ked nemas poradit
Súhlasí vici74, ev40ca


71.
označiť príspevok

ev40ca žena
   16. 5. 2010, 11:51 avatar
Marcelino mohol by si mi napísať na e.klefflerova@centrum.sk, lebo by som sa chcela niečo opýtať. Ďakujem


70.
označiť príspevok

vici74 muž
   16. 5. 2010, 11:20 avatar
Dobrý deň,
máte niekto už Zmluvu o hypobonitnom úvere?


72.
označiť príspevok

wapman muž
   16. 5. 2010, 17:52 avatar
Zmluvu o hypobonitnom úvere? asi tazko ked od jesene existuje tato firma. skor ako v oktobri asi nikto nebude mat, kedze min.1rok musis poctivo platit . Mam aj ja fin. problemi, len sa neviem rozhodnut ci ist do tohto, kedze po skonsolidovani uverov ti uz spolocnosti ani banky neposkytnu pozicky kedze budes mat skonsolidovane splatky, a ked si to spravil raz, mozes aj 2.krat...takze uz budes vedeny ako neplatic.hmm. dilemma ci to risknut, uzivat si dva roky,ale co potom? pokial viem v zmluvach nieje pisane ze nakolko rokov dostanete hypobonitny uver, ani konkretne podmienky z ich strany! Co spravis ked ti daju dajme tomu 20000eur splatit za5rokov?+uroky samozrejme? Banky uz nedaju, budes musiet pristupit na ich podmienky alebo prides o vsetko?


78.
označiť príspevok

lelinka
   18. 5. 2010, 11:56 avatar
No neviem, ja akosi tejto spoločnosti prestávam veriť ...mala som záujem o konsolidáciu, poslala som teda všetky potrebné údaje a kontaktovala som sa s pracovníkom ich spoločnosti....bolo to raz zhuba pred viac ako mesiacom, odvtedy sa na neho nemôžem nakontaktovať, neodpovedá na sms-ky, maily ani zmeškané hovory. Týmto prístupom sa stáva pre mňa Bonilex nedôveryhodnou spoločnosťou, hoci veľmi potrebujem pomoc, neviem, či by som už teraz bola ochotná im zaplatiť vopred. Už ma totižto jeden človek, ak ked nie z tejto firmy obral o 1000 eur :( .....mám dojem, že tento svet je nespravodlivý a veľa podvodníkov sa nabaľuje na nešťastí iných, pretože vedia, že tí ľudia, podobne ako ja nemajú veľa možností....povedzte, existuje tu niekto, kto vie ešte seriozne pomôcť, bez toho , aby si od Vás pýtal nehorázne poplatky vopred, alebo založenie nehnuteľnosti....mne by na pokrytie stačilo 5000 Eur , len bez registra...:( ....prestávam veriť


80.
označiť príspevok

katerinka žena
   19. 5. 2010, 09:51 avatar
ahoj lelinka neprestavaj veriť Bonilex ma ine na starosti aj kosolidačna spoločnosť nemozem tvrdiť ,že všetko ide tip top je to nove a banky a niektoré spoločnosti to nemôžu prehltnuť je zapisana v obchodnom regisdtri je a banky tak isto komu máš veriť ak nie samej seba to sme na začiatku ani ten kto ide do boja nevie aký bude koniec vieš koľko ludí ma take problemy a dali sa do toho lebo ina cesta pre nich nieje ak ti nedaju uver tak spon mas istu ,ze platiš ponizenu splatku nepracujem pre nikoho ale pomohla som vela ludom aby sa obratili na tuto spoločnosť a este aj teraz mi pisu tak zatial pa


79.
označiť príspevok

Marta žena
   18. 5. 2010, 12:34 avatar
WAPMAN po tom ako ti príde domov zmluva o finančnej asistencii ( už podpísaná právnikom) ty musíš zaplatiť prvú skonsolidovanú splátku a príde ti domov zmluva o Hypobonitnom úvere. Čo sa týka toho, že ti banky už viac neposkytnú ďaľší úver po ukončení konsolidácie si myslím, že nie je pravda , pretože ty im všetky dlžné čiastky vyplatíš Hypobonitným úverom a ten už budeš ďalej splácať BONILEXU. LELINKA , ak máš problémy s tým pracovníkom s ktorím si sa pokúšala vyriešiť si situáciu tak sa obráť na pracovníka na email: konsolidaciabb@gmail.com , mne tak isto veľmi pomohla tá pani a nestalo sa mi, že by sme niečo nedotiahli dokonca pres. neodpovedala mi na hovory a pod.


81.
označiť príspevok

Vlado muž
   19. 5. 2010, 10:10 avatar
Marta: Seriózny mailový kontakt na ešte serióznejšiu firmu alá BMG Horizont.  Ste v poriadku? Zdravý človek takéto informácie hádže do koša. Ak chcete uspieť na trhu, nerobte si planú reklamu v diskusnom fóre, a nepoužívajte Gmail pre komunikáciu so zákazníkmi. Otras: konsolidaciabb@gmail.com . Seriózny kontakt môže vyzerať takto: konsolidaciabb@bonilex.sk, ideálne: bonilex@bonilex.sk.


83.
označiť príspevok

ranexil muž
   19. 5. 2010, 12:57 avatar
HEH, najskor podpísu zmluvu so Satanom a potom, ked uz zdochínaju dolezie Lucifer s novou krajsou a podpísu aj tu!!!   
Somari.


84.
označiť príspevok

babca01 žena
   20. 5. 2010, 23:26 avatar
Dobrý večer.Mám jednu otázku, ak môžte, poraďte mi. Zmluvu o konsolidácii a plnú moc som nepodpísala, dala som ju prečítať právnikovi. Ľudia, treba ju čítať celú a poriadne.Táto spoločnosť nevstupuje do tohto vzťahu ako dlžník, to znamená, že nepreberá Vaše dlžoby na seba a pod...je to veľmi zdĺhavé vysvetliť.Jednoducho a proste, Vy ste povinný platiť a platiť a neviem čo ešte a oni nemajú v podstate žiadne povinnosti.Áno, majú povinnosť Vám radiť a oznámiť Vám reakcie spoločností.Za pomoci právnika sme sa rozhodli s manželom do toho neísť, stačia nám tie nervy a splátky, ktoré máme teraz. Teraz tá otázka- podpísali sme zmluvu o hypobonitnom úvere, 5 mesiacov sme už platili po 50 Euro, a aj od toho chceme odstúpiť. Samozrejme všetko v súlade so zákonom. Ako na to? Máte niekto vzor, ako vyzerá odstúpenie od takejto zmluvy- tá spoločnosť mi nič nevyplatila,nič ešte nevybavila-len navrhli konsolidovanú splátku.My sme do toho do dnešného dňa investovali dokopy 570 Euro- TOTÁLNA HLÚPOSŤ z našej strany a viem, že tie peniaze už nikdy neuvidím.No hádam sme s manželom prispeli na výdatnú a chutnú večeru a kávu istým osobám....že nemajú začo- tie peniažky sme mohli použiť na zaplatenie nejakých splátok.Milá katerinka, ak robíte tejto spoločnosti takúto reklamu-ja Vám to neberiem- poradíte mi v tomto? Ďakujem.


96.
označiť príspevok

katerinka žena
   31. 5. 2010, 08:55 avatar
Nepracujem v tej spoločnosti nechápem prečo by som mala robiť reklamu a ak ste podpisali zmluvu o Hb tak ste určite vedeli do čoho idete je tam jasne napísane ,že vaše dlžoby sú vase ,kto si ich zoberie ,viete každy pravnik má na to iný názor tak neviem,tak si ešte raz prečítajte celu zmluvu o HBuvere urcite vam poradi vaš pravnik ako sa odstupuje od zmluvy sú na to zákony a určita lehota vy ste vlastne este nič nedostali len ste vlozili tam peniaze a to je ako vasa bonita ak je to ten hypobinitny uver tak neviem a hlavne bez tej reklamy naozaj ju nerobim nikom,kazdy rozhoduje sám za seba nemožte chciet aby niekto za vas vyplatil a vy nič nedáte aj rada stoji groš či nie tak všetko dobré


85.
označiť príspevok

vici74 muž
   21. 5. 2010, 17:53 avatar
Dajte si tu námahu a podajte nám to zdĺhavé vysvetlenie. Ohľadne konsolidačnej zmluvy, nič nového ste nám nepovedali. Je to v poriadku. Prečo by mal niekto tretí preberať zodpovednosť za naše dlžoby. Stále sú to naše dlžoby a tak to aj ostane.
Vaša kritika je neopodstatnená. Skúste to ešte raz a hlavne "k veci".


86.
označiť príspevok

marcelino muž
   21. 5. 2010, 19:40 avatar
babca prosim ta a ktora konsolidovana spolocnost na slovensku ti da zmluvu ze prebera od teba dlhy ?Pocula si o prvej konsolidacnej spolocnosti?s 3000 ziadosti vyhoveli len 0,5 percenta a ani oni sa nenapisu ako spoludlznici takisto jednaju so spolocnostiami ako aj tito ja platim uy druhy mesiac konsolidovanu splatku tejto spolocnosti a mam od uzernikov pokoj
s pravnikom som stale spojeni aj dnes som snim volal splatkz sa platia a zatial je to O.K. keby to nebolo tak uz som davno na sude teraz mi nieco povedz kolko si raz zaplatila konsolidovanu splatku?ani raz? tak potom ako chces abz nieco vybavili alebo chces aby to pravnik platil so svojho?a hypobonitny uver platis mesacne ale to ti na zaciatku vysvetlili nie


88.
označiť príspevok

Marta žena
   21. 5. 2010, 22:43 avatar
Ja som tak isto prešla konsolidáciou a je všetko v poriaku. Pokiaľ dodáte právnikovi všetky náležitosti a plníte si svoje pohľadávky tak to pôjde bez problémov ako u ostatných čo tu píšu. Ja som z BONILEXOM veľmi spokojná ! Vytiahli ma z biedy a dostala som sa do platobnej schopnosti!
Súhlasí vici74


89.
označiť príspevok

Vlado muž
   21. 5. 2010, 22:53 avatar
Ja som takisto prešiel konsolidáciou a je všetko v poriadku. Pred konsolidáciou som meral 185 cm, po konsolidácii len 168 cm.
Ale nie som spokojný s IVANOM LEXOM! Neviem, či je príbuzný s Bonom Lexom, ale Bono z U2 je sympaťák: liberaldoomsayer.files.wordpress.com Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Však, žienky naše diskusné... 


90.
označiť príspevok

johan muž
   22. 5. 2010, 15:21 avatar
Ludia vy ste taky hlúpy čo robíte zo zúfalstva ved ktorá nebankovka Vám dá 7-13% úrok ved už tú to smrdí. Nebankovky riskujú že prídu o peniaze a ic úroky sú minimálne 20% a ked už je to menej tak je to bez ručenia. To je len úplna pyramída a tí ludia ktorý si Bonilex chvália sú to len obchodný zástupcovia a bojá sa že prídu o klientov tak si chvália že oni uver majú a že im pomohli, ale opak je pravda takisto zaplatili a prišli o peniaze a kedže chcú sa zbaviť svojích dlhov musia oklamať dalších aby mohli mať peknú výplatu a vyplatiť si svoje dlhy. Mám s tým skúsenosti lebo tiež som to tak robil, ale zistil som že to sa nedá ludí okrádať. Ja viem keď sa človek topí a iný mu ponúkne slamku tak sa jej rád chytí ale ovedomne si že zo slamkou vás nikto nevytiahne. Tak si urobte o tom sami svoj názor. Želám firme BONILEX čo najviac oklamaných ludí, lebo ludia sú tak hlúpi!!!!!
Súhlasí david lane


91.
označiť príspevok

katerinka žena
   24. 5. 2010, 08:50 avatar
johan prečo myslíš ,že sme hlúpy ,my tu nehovoríme o tom ,že za nás niekto bude platiť tu sa píše o tom ako sa dá pomoc ľuďom tak si nemýľ somára s komárom .Každý je zodpovedný sám za seba všetky zmluvy sú prospech spločností nie klienta to tak bola aj bude prajem ti všetko dobré


92.
označiť príspevok

eva z čech
   25. 5. 2010, 00:35 avatar
katerinka,santos a další-prosím o vaše zkušenosti s agenturou Machala(Bonilex) u nás v čechách je to C H service.Jsem poradce tady u nás ,a jsou tu taky pochybnosti klientů.Když mají platit dopředu.Uvítám vaše zkušenosti s touto firmou.Já vím ,že je to seriozní společnost,prověřila jsem si ji,protože jinak bych pro ni nedělala.Ale klienti neznaj a proto uvítám vaše osobní zkušenosti.Prosím pište mi na mejl evi-na@seznam.cz děkuji Eva z čech


93.
označiť príspevok

vici74 muž
   25. 5. 2010, 16:19 avatar
Mňa by zaujímalo, koľko klientov už prešlo komplet týmto programom tzn. až do úplného oddlženia.


94.
označiť príspevok

maruška žena
   28. 5. 2010, 01:15 avatar
no ja som to všetko tuná prečítala a priznám sa, že mám z toho zmiešané pocity....polovice pre...polovica proti.... Mám tiež veľké problémy so splácaním, teda nesplácaním a rozmýšľam nad týmto produktom.... To akej výšky dlhov netreba ručenie alebo niečo podobné...a dá sa to urobiť aj keď je jeden z manželov bez príjmu (momentálne nezamestnaný?)


95.
označiť príspevok

katerinka žena
   28. 5. 2010, 08:25 avatar
maruška ano aj s toho sa da stale je riesenie napis na spolocnost alebo zavolaj nechcem to tu rozpisovat kazdy z nas ma nieaky problem oni ti urcite najdu riesenie tak vsetko dobre ak mas zmiešane pociti tak si to nechaj priest hlavou a potom konaj ja som hladala vyhody a nevyhody ale stale som dosla k tomu ,ze musim to tak riesit tak zatial pa


97.
označiť príspevok

marym žena
   7. 7. 2010, 19:39 avatar
Ahojte, citala som vsetky prispevky, ale som bezradna. Ja mam zaujem o spolupracu, som z okresu DS.
Je tu niekto kto uz spoluprcuje s mimi? Aka su provizie? Firma dá podporu napr. na kancelarske vydavky?


98.
označiť príspevok

Bobok
   10. 7. 2010, 12:27 avatar
Čo sa týka tých rečí čo sa tu vedú sú zavádzajúce je to firma ktorá sa snaží dať klientovi poslednú šancu pred bankrotom
ale musí spolupracovať ten kto si myslí že sa schová za firmu a tiež chce schovať svoje dlhy ten je na omyle nech radšej spláca ako vie môže sa stať, že skončí na ulici.Aj keď sa konsolidujete vždy budú do Vás veritelia tlačiť aby ste splácali aj im na to majú právo.Je zaujímavé, že splátky cez agentúru berú!!! Sú to Vaše dlhy a Vy ich budete splácať nikto to za Vás neurobí..Môj názor a reči, ktoré počujem hovoria o jednom pokiaľ sa udržia, čo vyzerá, že áno budú mať úspech a pomôžu ľudom, ktorí to naozaj potrebujú nie tým, ktorí si myslia, že ich spasia.Je to všetko o vzťahoch a o ľuďoch nie len o peniazoch platí sa aj tam ako všade, kto si myslí, že to bude zdarma nech si to rieši po svojom nikoho nenútia do toho.Ešte jedna poznámka zavolajte kompetentným a nie zisťujete info na internete.Vraj majú aj dobrý produkt na prefinancovanie.Sú vo vývoji!!!


103.
označiť príspevok

fabi80 muž
   16. 8. 2010, 03:11 avatar
* Všetko
* Burzy a trhy
* Dane a odvody
* Investície
* Poistenie
* Poradňa
* Účty

Čudné obchody s dlžobami
Namiesto pomoci sa dlžníci môžu po „konsolidácii“ cez sprostredkovateľa dostať do väčších problémov
269718
06.08.2010 / Jana Hambálková

Jana Hambálková

* RSS autora
* Články autora

Pošli link

VEĽKOSŤ TEXTU ČLÁNKU
Malá Stredná Veľká

Vaše meno:
Komu:
Popis:
Opíšte text z obrázku: captcha

Váše meno:
Váš e-mail:
Popis chyby:
Opíšte text z obrázku: captcha

* Veľkosť textu
* Poslať e-mailom
* Oznámiť chybu
* Vytlačiť
* Diskusia (3 reakcií)

Na krku veritelia, ktorí sa nedajú zrátať ani na prstoch oboch rúk. U nich dlhy za desiatky tisíc eur. Mesačné splátky niekoľkonásobne prevyšujú čistý príjem. Z takéhoto začarovaného sa dlžníci dostávajú ťažko.

Keď sa zrazu na scéne objaví záchranca, ktorý sa ponúkne vybaviť pôžičku na vyplatenie všetkých podlžností, pre človeka bojujúceho s každomesačnými splátkami a zápismi v úverových registroch to môže znamenať malý zázrak. Kým záchranca pracuje na novom úvere, dlžníka posunie „kolegovi“. Jeho úlohou je dočasne vybaviť u veriteľov zníženie splátky najmenej o polovicu. Pod hlavičkou zmluvy o finančnej asistencii sa má skrývať konsolidáciu dlhu.

Predstava zbaviť sa jedným podpisom všetkých veriteľov, ktorí pravidelne posielajú upomínacie listy a varovné SMS, môže byť lákavá. Stovky dlžníkov na Slovensku jej podľahli. No pomoc má niekoľko háčikov.

Žilinský prípad

dlhy_pofimediaJednu z dohôd medzi dlžníkom a „konsolidačnou“ agentúrou má TREND k dispozícii. Žena zo Žilinského kraja so 14 úvermi v jedenástich firmách dlhuje spolu takmer 50-tisíc eur. Na splátkach by im mala posielať dokopy takmer deväť stoviek eur mesačne. Časť jej dlžôb pritom už vymáhajú firmy špecializujúce sa na spravovanie pohľadávok. Jej mesačný príjem je zhruba trojnásobne nižší, ako vychádza celá suma splátok.

„Konsolidácia“ cez Konsolidačnú agentúru Machala ponúka zníženie mesačných splátok na zhruba tretinu. Pôvodné horibilné splátky sa tak majú razom zmenšiť. Scenár je daný – stačí, ak dlžníčka podpíše dohodu s agentúrou, dá jej plnú moc na zastupovanie a na jej účet pošle „konsolidovanú splátku“. Nasledovať by malo preposlanie peňazí jednotlivým veriteľom spolu s priloženou plnou pomocou a s listom, v ktorom agentúra finančným domom oznámi zníženie splátky.

A na rad prichádzajú háčiky. Základný problém sa ukazuje hneď pri prvom kontakte „konsolidačnej agentúry“ s veriteľmi. Tí totiž so svojvoľným znížením splátky nesúhlasia. Na sumu predstavujúcu rozdiel medzi pôvodnou a konsolidovanou splátkou sa tak dlžníkovi nabaľujú sankčné úroky či penále z omeškania.

Hoci na prvý pohľad sa človek problému s privysokými splátkami zbavil, nakoniec zistí, že si oddýchol len na veľmi krátku chvíľu. Okrem konsolidovaných splátok a poplatkov pre „záchrancu“ totiž od neho pôvodné splátky s pribalenými sankciami ďalej pýtajú aj jeho veritelia. Začarovaný kruh sa neprerušil, len viac zamotal a dlh stále rastie.

Biznis v kríze

„Pomocníci“ s dlžobami sa v susednom Česku objavili už na konci roku 2008. Teda s príchodom krízy a pribúdajúcim počtom ľudí, ktorí prišli o prácu a schopnosť platiť pôžičky. Na Slovensku na ich činnosť upozornila začiatkom júla Asociácia organizácií splátkového predaja. Na mušku si totiž vzali najmä klientov nebankových a splátkových spoločností.

„Podľa Občianskeho zákonníka všeobecne platí, že dlžník nemôže odstúpiť dlh na inú osobu bez súhlasu veriteľa. Ak sa človek chystá podpísať zmluvu s firmou sľubujúcou »konsolidáciu« jeho záväzkov a táto firma nemá dohody s existujúcimi veriteľmi dlžníka, nič nezíska, pretože ďalej budú všetky záväzky vymáhané od neho,“ vysvetľuje Stanislav Hroš, predseda predstavenstva asociácie.

Oslovené nebankové aj splátkové firmy doteraz narazili u vlastných klientov na spoločnosť Bonilex, s.r.o., a s ňou spolupracujúcu Konsolidačnú agentúru Machala. Bonilex z Novej Bane – s jediným konateľom Milošom Číkom (a základným kapitálom 6 640 eur) – má za úlohu v priebehu dvoch rokov vybaviť pre dlžníka úver, ktorým by vyplatil všetkých veriteľov.

Dovtedy zaskakuje Josef Machala s konsolidačnou agentúrou, ktorá sa snaží primať dlžníkových veriteľov k súhlasu so znížením splátky na 35 až 50 percent pôvodnej hodnoty. Za služby obe firmy inkasujú poplatky.

Veritelia svorne tvrdia, že s Bonilexom ani J. Machalom spolupracovať nemienia. „Naša firma nezohľadňuje fakt, že klient oslovil inú spoločnosť s cieľom konsolidovať dlh. Postupujeme pri vymáhaní pohľadávky štandardným spôsobom, ktorý nám umožňuje zmluva uzatvorená s klientom,“ upozorňuje Ján Hollý zo spoločnosti CFH, ktorá patrí do skupiny VÚB a zastrešuje splátkové spoločnosti Triangel či Quatro.

Podobne reagovali aj firmy Cetelem, Provident Financial, Home Credit či Profi Credit Slovakia.

Fakt, že so znížením splátok veritelia nesúhlasia, J. Machala nepopiera. „Konkrétne dohody o akceptácii konsolidácie nie sú. Ani nepredpokladáme, že by mohli byť. Inak by to znamenalo popretie podstaty vzťahu medzi dlžníkom a veriteľom,“ argumentuje J. Machala.

Pri otázke, že vlastne ľuďom len zvyšuje ich podlžnosti a nerieši problémy, odkazuje na spolupracujúcu firmu. „Konsolidácia je o časovom období, keď dlžník nemá na celé splátky, ale je možnosť, že sa k úplnému splácaniu alebo celkovému vyplateniu dlhu dostane. Vyriešiť dlhy sa snaží Bonilex,“ tvrdí J. Machala.

O jeho služby zatiaľ vraj požiadalo necelých 460 občanov, zmluvy podpísali necelé dve tretiny. Oslovené splátkové a nebankové spoločnosti priznávajú spolu niekoľko desiatok klientov, ktorí pri komunikácii o splátkach odkazujú na Bonilex či Machalovu agentúru.

Upozorňujú pritom, že peniaze im nechodia napriek tvrdeniam dlžníkov, že ich J. Machalovi poslali. Alebo prichádzajú splátky bez jasného označenia dlžníka, ktoré nevedia priradiť.

konsolidacia

Právny pohľad

Keďže súhlas veriteľov so znížením splátok sa J. Machalovi pre dlžníkov získať nedarí, ľudia mu vlastne platia za preposielanie ich peňazí jednotlivým veriteľom. Za službu inkasuje 10 až 15 percent z celkovej sumy „konsolidovaných“ splátok. „Keďže jednám s veriteľmi, exekútormi, riešim podania na súd či rozhodcovské konania – ide o právne odborné veci. Ich individuálne riešenie by bolo v inej platovej dimenzii,“ reaguje J. Machala na otázku primeranosti odmeny.

Podľa ľudí z nebankových firiem zmluva medzi dlžníkmi a konsolidačnou firmou nezodpovedá dobrým mravom. Agentúra totiž síce v zmluve sľubuje poskytnutie služieb vedúcich k zániku záväzkov, no sankcie za neúspech jej nehrozia.

Na druhej strane, dlžníkovi za neplnenie dohody či meškanie s konsolidovanými splátkami môže účtovať nemalé pokuty. Ak by si napríklad dohodol inú pôžičku, môže od neho agentúra zinkasovať 500 eur. Za omeškanie platí 0,05 percenta za každý deň.

„Dlžník je povinný platiť priamo veriteľovi a tak, ako sa dohodli. Keď si povinnosť neplní, musí znášať sankcie. Ak mu niekto sľúbi, že s veriteľom dohodne nižšie splátky, berie za to odmenu a nedohodne ich, laicky povedané je to podvod,“ myslí si právnik Dominik Okenica.

Právne služby J. Machala môže na Slovensku poskytovať protiprávne. Nie je totiž zapísaný v Slovenskej advokátskej komore. Z českej ho ešte v septembri v roku 2000 v disciplinárnom konaní vyškrtli na jeden rok. Podľa informácií Českej advokátskej komory totiž opakovane neplatil príspevky na činnosť komory. Odvtedy už do zoznamu komory nebol zapísaný.

Slovenská advokátska komora zvykne v takýchto prípadoch podávať trestné oznámenie pre neoprávnené podnikanie. Či tak spraví i v prípade J. Machalu, jej predstavitelia TRENDU nepotvrdili.

Bonilex je tiež veľkou neznámou. V registri veriteľov Národnej banky Slovenska, v ktorom by mali byť od júna tohto roku postupne zapísané všetky spoločnosti poskytujúce úvery, sa firma zatiaľ neobjavila. Centrálna banka podľa hovorkyne Petry Pauerovej neeviduje požiadavku na zápis do registra.

No sťažnosti na Bonilex a J. Machalu sa už dostali na stôl ministerstvu spravodlivosti. Špeciálna komisia prešetrujúca sťažnosti spotrebiteľov by sa nimi mala čoskoro zaoberať.

Podanie trestného oznámenia už podľa informácií TRENDU zvažujú i niektoré finančné domy.

České vzory

Proti firmám s podobným podnikateľským modelom sa v Česku, kde sa problém objavil už skôr, postavila tamojšia banková asociácia aj Človek v tiesni. U západných susedov je známych niekoľko stoviek prípadov. Neziskovka si urobila analýzu, v rámci ktorej zhrnula služby štyroch rôznych „oddlžovacích“ agentúr. Vstupné poplatky sa v nich hýbu v sumách medzi 5- až 15-tisíc českých korún. Mesačné poplatky predstavujú 15 až 30 percent z výšky splátok. Sankcie za porušenie zmluvy dosahujú 20-tisíc českých korún a možnosť vypovedať dohodu je veľmi zložitá.

Podobné agentúry slúžia podľa analýzy ako veľmi drahý a hlavne zbytočný sprostredkovateľ medzi dlžníkom a skutočným veriteľom.

konsolidacia2

Konsolidácia naozaj

Ako funguje reorganizácia záväzkov dlžníka v bankách

Základným pravidlom konsolidácie dlhu je poskytnutie jedného veľkého úveru, z ktorého dlžník vyplatí všetkých menších veriteľov. Pôžičku potom spláca už len jednému finančnému domu, v jeden deň, s jednou úrokovou sadzbou a zúženými poplatkami. Vďaka výmene napríklad piatich rôznych splátok v rôznych spoločnostiach – kreditnej karty, lízingu, spotrebného úveru, nákupu na splátky či prečerpaniu na účte – za jednu v jednom finančnom dome môže klient mesačne ušetriť desiatky eur. Väčší úver totiž môže mať dlhšiu splatnosť či lepšiu sadzbu.

Banky produkt ponúkajú už niekoľko rokov. Hoci upozorňujú, že je určený len pre ľudí, ktorí so splácaním nemajú problém. „Klient nesmie byť v omeškaní so splátkami. Od veriteľov tiež musí priniesť súhlas s predčasným splatením a potvrdenie o aktuálnych zostatkoch,“ vysvetľuje Angelika Farkašová, vedúca oddelenia úverov vo VÚB. Kým nový úver dostane, mal by si podľa nej spočítať, či sa mu oplatí. Teda že na rôznych poplatkoch za predčasné splatenie existujúcich záväzkov nezaplatí viac, ako by mohol ušetriť s novou pôžičkou.

Ak sa pre konsolidovaný úver rozhodne, banka posúdi jeho bonitu a overí si v úverovom registri, či nepatrí medzi problematických klientov. Keď mu pôžičku priklepne, peniaze rozpošle priamo jeho veriteľom.

Vo VÚB sa dá do jedného konsolidovaného úveru zabaliť najviac päť menších. V Slovenskej sporiteľni počet existujúcich menších pôžičiek pri konsolidácii neobmedzujú. Podľa Michaely Trojčákovej, vedúcej oddelenia retailových úverov v Slovenskej sporiteľni, ľudia u nich konsolidáciu využívajú najčastejšie na prefinancovanie viacerých spotrebných úverov, kreditky či lízingu.

Banky umožňujú konsolidovať aj viaceré menšie úvery do jedného balíka spolu s hypotékou. Vtedy vďaka založeniu nehnuteľnosti môže klient získať výhodnejší úrok. Tatra banka na splatenie viacerých úverov jedným ponúka napríklad americkú hypotéku, teda úver zabezpečený nehnuteľnosťou.

Pre ľudí, ktorí majú problémy so splácaním úverov, banky ponúkajú reštrukturalizáciu dlhu. Na rozdiel od konsolidácie, o ktorú môže požiadať aj neklient, reštrukturalizácia je určená výlučne klientovi konkrétnej banky. Finančný dom mu ponúkne predĺženie splatnosti úveru, dočasné zníženie splátky či výnimočne odklad. Najviac na pol roka a klient musí preukázať závažné dôvody na nesplácanie. Napríklad stratu práce, úmrtie partnera či dlhodobú chorobu.

Článok vyšiel v aktuálnom vydaní TRENDU č. 31.


104.
označiť príspevok

Zaza62 žena
   17. 8. 2010, 13:49 avatar
Pani redaktorka tu pekne napísala,hlavne konsolidáciu bánk, len akosi zabudla na skupinu ĺudí ktorých neskonsoliduje banka. Nemá záujem, radšej presunie dlhy do nevymožiteľných pohľadávok a bude ich žmýkať kým budú žiť, podmienky na konsolidáciu sú postavené tak že prejde len mizivé percento ľudí.A naše slávne nebankové spoločnosti? Horor po slovensky!!!! Všetci zatvárajú oči pred skutočnosťou že Slovensko je predĺžené.Ako je potom možné že ľudia s príjmom 400 euro majú splátky vo výške 800 euro,dlžobu v celkovej výške 20 000 euro,v banke zmeškané splátky ,na krku vymáhačov z nemenovaných nebankových subjektov.Ak niekto príde s lepším nápadom ako je Bonilex tak dostane Nobelovu cenu na Slovensku.Momentálne je tu kopec múdrych ľudí tak poďme von s návrhom na solídne oddĺženie ĺudí .


99.
označiť príspevok

slavka123
   15. 7. 2010, 21:47 avatar
pridavam moj skromny prispevok do tejto diskusii, kedze sama pracujem v jednej nebankovej spolocnosti a niektori nasi dlznici naleteli na firmu Bonilex, mozem vsetkym poskytnut informaciu, ze tato spolocnost okrada ludi, ktorí su uz aj tak v tazskej situacii a nemaju zmluvu so ziadnu bankovou ani nebankovou instituciou, dlznici platia v domneni, ze ich dlhy budu splatene do spolocnosti, ale ziadne splacanie sa nekona a uvadzam jasny dokaz preco vlastne, vrelo odporucam kazdemu, kto rozmysla nad podpisom zmluvy u spol. Bonilex, pokial nechcete vyhodit peniaze von oknom precitajte si tento clanok:
ekonomika.sme.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
tento clanok je skutocnost a nie domnienka jednej osoby.


100.
označiť príspevok

vici74 muž
   28. 7. 2010, 21:35 avatar
Napíšte radšej niečo o Vašej spoločnosti napr. za akých podmienok poskytujete služby občanom. Myslí, že to by bolo na založenie novej témy na tomto fóre.


102.
označiť príspevok

fabi80 muž
   16. 8. 2010, 03:09 avatar
* Všetko
* Burzy a trhy
* Dane a odvody
* Investície
* Poistenie
* Poradňa
* Účty

Čudné obchody s dlžobami
Namiesto pomoci sa dlžníci môžu po „konsolidácii“ cez sprostredkovateľa dostať do väčších problémov
269718
06.08.2010 / Jana Hambálková

Jana Hambálková

* RSS autora
* Články autora

Pošli link

VEĽKOSŤ TEXTU ČLÁNKU
Malá Stredná Veľká

Vaše meno:
Komu:
Popis:
Opíšte text z obrázku: captcha

Váše meno:
Váš e-mail:
Popis chyby:
Opíšte text z obrázku: captcha

* Veľkosť textu
* Poslať e-mailom
* Oznámiť chybu
* Vytlačiť
* Diskusia (3 reakcií)

Na krku veritelia, ktorí sa nedajú zrátať ani na prstoch oboch rúk. U nich dlhy za desiatky tisíc eur. Mesačné splátky niekoľkonásobne prevyšujú čistý príjem. Z takéhoto začarovaného sa dlžníci dostávajú ťažko.

Keď sa zrazu na scéne objaví záchranca, ktorý sa ponúkne vybaviť pôžičku na vyplatenie všetkých podlžností, pre človeka bojujúceho s každomesačnými splátkami a zápismi v úverových registroch to môže znamenať malý zázrak. Kým záchranca pracuje na novom úvere, dlžníka posunie „kolegovi“. Jeho úlohou je dočasne vybaviť u veriteľov zníženie splátky najmenej o polovicu. Pod hlavičkou zmluvy o finančnej asistencii sa má skrývať konsolidáciu dlhu.

Predstava zbaviť sa jedným podpisom všetkých veriteľov, ktorí pravidelne posielajú upomínacie listy a varovné SMS, môže byť lákavá. Stovky dlžníkov na Slovensku jej podľahli. No pomoc má niekoľko háčikov.

Žilinský prípad

dlhy_pofimediaJednu z dohôd medzi dlžníkom a „konsolidačnou“ agentúrou má TREND k dispozícii. Žena zo Žilinského kraja so 14 úvermi v jedenástich firmách dlhuje spolu takmer 50-tisíc eur. Na splátkach by im mala posielať dokopy takmer deväť stoviek eur mesačne. Časť jej dlžôb pritom už vymáhajú firmy špecializujúce sa na spravovanie pohľadávok. Jej mesačný príjem je zhruba trojnásobne nižší, ako vychádza celá suma splátok.

„Konsolidácia“ cez Konsolidačnú agentúru Machala ponúka zníženie mesačných splátok na zhruba tretinu. Pôvodné horibilné splátky sa tak majú razom zmenšiť. Scenár je daný – stačí, ak dlžníčka podpíše dohodu s agentúrou, dá jej plnú moc na zastupovanie a na jej účet pošle „konsolidovanú splátku“. Nasledovať by malo preposlanie peňazí jednotlivým veriteľom spolu s priloženou plnou pomocou a s listom, v ktorom agentúra finančným domom oznámi zníženie splátky.

A na rad prichádzajú háčiky. Základný problém sa ukazuje hneď pri prvom kontakte „konsolidačnej agentúry“ s veriteľmi. Tí totiž so svojvoľným znížením splátky nesúhlasia. Na sumu predstavujúcu rozdiel medzi pôvodnou a konsolidovanou splátkou sa tak dlžníkovi nabaľujú sankčné úroky či penále z omeškania.

Hoci na prvý pohľad sa človek problému s privysokými splátkami zbavil, nakoniec zistí, že si oddýchol len na veľmi krátku chvíľu. Okrem konsolidovaných splátok a poplatkov pre „záchrancu“ totiž od neho pôvodné splátky s pribalenými sankciami ďalej pýtajú aj jeho veritelia. Začarovaný kruh sa neprerušil, len viac zamotal a dlh stále rastie.

Biznis v kríze

„Pomocníci“ s dlžobami sa v susednom Česku objavili už na konci roku 2008. Teda s príchodom krízy a pribúdajúcim počtom ľudí, ktorí prišli o prácu a schopnosť platiť pôžičky. Na Slovensku na ich činnosť upozornila začiatkom júla Asociácia organizácií splátkového predaja. Na mušku si totiž vzali najmä klientov nebankových a splátkových spoločností.

„Podľa Občianskeho zákonníka všeobecne platí, že dlžník nemôže odstúpiť dlh na inú osobu bez súhlasu veriteľa. Ak sa človek chystá podpísať zmluvu s firmou sľubujúcou »konsolidáciu« jeho záväzkov a táto firma nemá dohody s existujúcimi veriteľmi dlžníka, nič nezíska, pretože ďalej budú všetky záväzky vymáhané od neho,“ vysvetľuje Stanislav Hroš, predseda predstavenstva asociácie.

Oslovené nebankové aj splátkové firmy doteraz narazili u vlastných klientov na spoločnosť Bonilex, s.r.o., a s ňou spolupracujúcu Konsolidačnú agentúru Machala. Bonilex z Novej Bane – s jediným konateľom Milošom Číkom (a základným kapitálom 6 640 eur) – má za úlohu v priebehu dvoch rokov vybaviť pre dlžníka úver, ktorým by vyplatil všetkých veriteľov.

Dovtedy zaskakuje Josef Machala s konsolidačnou agentúrou, ktorá sa snaží primať dlžníkových veriteľov k súhlasu so znížením splátky na 35 až 50 percent pôvodnej hodnoty. Za služby obe firmy inkasujú poplatky.

Veritelia svorne tvrdia, že s Bonilexom ani J. Machalom spolupracovať nemienia. „Naša firma nezohľadňuje fakt, že klient oslovil inú spoločnosť s cieľom konsolidovať dlh. Postupujeme pri vymáhaní pohľadávky štandardným spôsobom, ktorý nám umožňuje zmluva uzatvorená s klientom,“ upozorňuje Ján Hollý zo spoločnosti CFH, ktorá patrí do skupiny VÚB a zastrešuje splátkové spoločnosti Triangel či Quatro.

Podobne reagovali aj firmy Cetelem, Provident Financial, Home Credit či Profi Credit Slovakia.

Fakt, že so znížením splátok veritelia nesúhlasia, J. Machala nepopiera. „Konkrétne dohody o akceptácii konsolidácie nie sú. Ani nepredpokladáme, že by mohli byť. Inak by to znamenalo popretie podstaty vzťahu medzi dlžníkom a veriteľom,“ argumentuje J. Machala.

Pri otázke, že vlastne ľuďom len zvyšuje ich podlžnosti a nerieši problémy, odkazuje na spolupracujúcu firmu. „Konsolidácia je o časovom období, keď dlžník nemá na celé splátky, ale je možnosť, že sa k úplnému splácaniu alebo celkovému vyplateniu dlhu dostane. Vyriešiť dlhy sa snaží Bonilex,“ tvrdí J. Machala.

O jeho služby zatiaľ vraj požiadalo necelých 460 občanov, zmluvy podpísali necelé dve tretiny. Oslovené splátkové a nebankové spoločnosti priznávajú spolu niekoľko desiatok klientov, ktorí pri komunikácii o splátkach odkazujú na Bonilex či Machalovu agentúru.

Upozorňujú pritom, že peniaze im nechodia napriek tvrdeniam dlžníkov, že ich J. Machalovi poslali. Alebo prichádzajú splátky bez jasného označenia dlžníka, ktoré nevedia priradiť.

konsolidacia

Právny pohľad

Keďže súhlas veriteľov so znížením splátok sa J. Machalovi pre dlžníkov získať nedarí, ľudia mu vlastne platia za preposielanie ich peňazí jednotlivým veriteľom. Za službu inkasuje 10 až 15 percent z celkovej sumy „konsolidovaných“ splátok. „Keďže jednám s veriteľmi, exekútormi, riešim podania na súd či rozhodcovské konania – ide o právne odborné veci. Ich individuálne riešenie by bolo v inej platovej dimenzii,“ reaguje J. Machala na otázku primeranosti odmeny.

Podľa ľudí z nebankových firiem zmluva medzi dlžníkmi a konsolidačnou firmou nezodpovedá dobrým mravom. Agentúra totiž síce v zmluve sľubuje poskytnutie služieb vedúcich k zániku záväzkov, no sankcie za neúspech jej nehrozia.

Na druhej strane, dlžníkovi za neplnenie dohody či meškanie s konsolidovanými splátkami môže účtovať nemalé pokuty. Ak by si napríklad dohodol inú pôžičku, môže od neho agentúra zinkasovať 500 eur. Za omeškanie platí 0,05 percenta za každý deň.

„Dlžník je povinný platiť priamo veriteľovi a tak, ako sa dohodli. Keď si povinnosť neplní, musí znášať sankcie. Ak mu niekto sľúbi, že s veriteľom dohodne nižšie splátky, berie za to odmenu a nedohodne ich, laicky povedané je to podvod,“ myslí si právnik Dominik Okenica.

Právne služby J. Machala môže na Slovensku poskytovať protiprávne. Nie je totiž zapísaný v Slovenskej advokátskej komore. Z českej ho ešte v septembri v roku 2000 v disciplinárnom konaní vyškrtli na jeden rok. Podľa informácií Českej advokátskej komory totiž opakovane neplatil príspevky na činnosť komory. Odvtedy už do zoznamu komory nebol zapísaný.

Slovenská advokátska komora zvykne v takýchto prípadoch podávať trestné oznámenie pre neoprávnené podnikanie. Či tak spraví i v prípade J. Machalu, jej predstavitelia TRENDU nepotvrdili.

Bonilex je tiež veľkou neznámou. V registri veriteľov Národnej banky Slovenska, v ktorom by mali byť od júna tohto roku postupne zapísané všetky spoločnosti poskytujúce úvery, sa firma zatiaľ neobjavila. Centrálna banka podľa hovorkyne Petry Pauerovej neeviduje požiadavku na zápis do registra.

No sťažnosti na Bonilex a J. Machalu sa už dostali na stôl ministerstvu spravodlivosti. Špeciálna komisia prešetrujúca sťažnosti spotrebiteľov by sa nimi mala čoskoro zaoberať.

Podanie trestného oznámenia už podľa informácií TRENDU zvažujú i niektoré finančné domy.

České vzory

Proti firmám s podobným podnikateľským modelom sa v Česku, kde sa problém objavil už skôr, postavila tamojšia banková asociácia aj Človek v tiesni. U západných susedov je známych niekoľko stoviek prípadov. Neziskovka si urobila analýzu, v rámci ktorej zhrnula služby štyroch rôznych „oddlžovacích“ agentúr. Vstupné poplatky sa v nich hýbu v sumách medzi 5- až 15-tisíc českých korún. Mesačné poplatky predstavujú 15 až 30 percent z výšky splátok. Sankcie za porušenie zmluvy dosahujú 20-tisíc českých korún a možnosť vypovedať dohodu je veľmi zložitá.

Podobné agentúry slúžia podľa analýzy ako veľmi drahý a hlavne zbytočný sprostredkovateľ medzi dlžníkom a skutočným veriteľom.

konsolidacia2

Konsolidácia naozaj

Ako funguje reorganizácia záväzkov dlžníka v bankách

Základným pravidlom konsolidácie dlhu je poskytnutie jedného veľkého úveru, z ktorého dlžník vyplatí všetkých menších veriteľov. Pôžičku potom spláca už len jednému finančnému domu, v jeden deň, s jednou úrokovou sadzbou a zúženými poplatkami. Vďaka výmene napríklad piatich rôznych splátok v rôznych spoločnostiach – kreditnej karty, lízingu, spotrebného úveru, nákupu na splátky či prečerpaniu na účte – za jednu v jednom finančnom dome môže klient mesačne ušetriť desiatky eur. Väčší úver totiž môže mať dlhšiu splatnosť či lepšiu sadzbu.

Banky produkt ponúkajú už niekoľko rokov. Hoci upozorňujú, že je určený len pre ľudí, ktorí so splácaním nemajú problém. „Klient nesmie byť v omeškaní so splátkami. Od veriteľov tiež musí priniesť súhlas s predčasným splatením a potvrdenie o aktuálnych zostatkoch,“ vysvetľuje Angelika Farkašová, vedúca oddelenia úverov vo VÚB. Kým nový úver dostane, mal by si podľa nej spočítať, či sa mu oplatí. Teda že na rôznych poplatkoch za predčasné splatenie existujúcich záväzkov nezaplatí viac, ako by mohol ušetriť s novou pôžičkou.

Ak sa pre konsolidovaný úver rozhodne, banka posúdi jeho bonitu a overí si v úverovom registri, či nepatrí medzi problematických klientov. Keď mu pôžičku priklepne, peniaze rozpošle priamo jeho veriteľom.

Vo VÚB sa dá do jedného konsolidovaného úveru zabaliť najviac päť menších. V Slovenskej sporiteľni počet existujúcich menších pôžičiek pri konsolidácii neobmedzujú. Podľa Michaely Trojčákovej, vedúcej oddelenia retailových úverov v Slovenskej sporiteľni, ľudia u nich konsolidáciu využívajú najčastejšie na prefinancovanie viacerých spotrebných úverov, kreditky či lízingu.

Banky umožňujú konsolidovať aj viaceré menšie úvery do jedného balíka spolu s hypotékou. Vtedy vďaka založeniu nehnuteľnosti môže klient získať výhodnejší úrok. Tatra banka na splatenie viacerých úverov jedným ponúka napríklad americkú hypotéku, teda úver zabezpečený nehnuteľnosťou.

Pre ľudí, ktorí majú problémy so splácaním úverov, banky ponúkajú reštrukturalizáciu dlhu. Na rozdiel od konsolidácie, o ktorú môže požiadať aj neklient, reštrukturalizácia je určená výlučne klientovi konkrétnej banky. Finančný dom mu ponúkne predĺženie splatnosti úveru, dočasné zníženie splátky či výnimočne odklad. Najviac na pol roka a klient musí preukázať závažné dôvody na nesplácanie. Napríklad stratu práce, úmrtie partnera či dlhodobú chorobu.

Článok vyšiel v aktuálnom vydaní TRENDU č. 31.  


105.
označiť príspevok

Zaza62 žena
   17. 8. 2010, 13:51 avatar
Pani redaktorka tu pekne napísala,hlavne konsolidáciu bánk, len akosi zabudla na skupinu ĺudí ktorých neskonsoliduje banka. Nemá záujem, radšej presunie dlhy do nevymožiteľných pohľadávok a bude ich žmýkať kým budú žiť, podmienky na konsolidáciu sú postavené tak že prejde len mizivé percento ľudí.A naše slávne nebankové spoločnosti? Horor po slovensky!!!! Všetci zatvárajú oči pred skutočnosťou že Slovensko je predĺžené.Ako je potom možné že ľudia s príjmom 400 euro majú splátky vo výške 800 euro,dlžobu v celkovej výške 20 000 euro,v banke zmeškané splátky ,na krku vymáhačov z nemenovaných nebankových subjektov.Ak niekto príde s lepším nápadom ako je Bonilex tak dostane Nobelovu cenu na Slovensku.Momentálne je tu kopec múdrych ľudí tak poďme von s návrhom na solídne oddĺženie ĺudí .


106.
označiť príspevok

Funo1 muž
   19. 8. 2010, 10:20 avatar
Zaza62 zaujimavé, že všetky banky ako i iné spoločnosti tvrdia, že firma Bonuilex klientom nepomáha, je na Slovensku protiprávne a nieje tu ani registrovaná (čítaj článok predtým - bolo na nu podane trestné oznámenie), len niektorí ľudia tvrdia, že ti pomohli.. a ako? do kedy? s kým sa firma Bonilex dohodla na tretinových splátkach keď všetky subjekty to popierajú a klientom naďalej narastajú poplatky za omeškanie a pokuty? ľudská hlúposť je nekonečná,,,najviac milujem ľudí, čo sa zadlžia, preúverujú sa, lebo si chcú žiť nadštardantne ale na to nemajú a potom vyplakávajú a nadávajú na všetkých a všetko..zapamätajte si, 80% ľudí si za svoje problémy môže samo !!!
Zaza62 keby si sa rozumel/a do oblastu úverov veľmi ľahko by si pochopil/a, že za to, že ľudia majú vyššie splátky ako príjmy je ich chyba..príklad: prídes do VUB zoberies si uver a splatku ti nastavia na 200€, nasledne si o rok zoberies uver napriklad v spol.HomeCredit zo splátkou 150€, ale v zmluve nepriznáš, že máš už iný uver ktorý splácaš vo výške 200€, HomeCredit si to nemá ako zistiť, keďže nieje v bankovom registri, o dalsi rok si zoberies uver napriklad v spol.Providnet zo splatkou 200€ a priznas napriklad ze splacas iba jeden uver,, zrazu ma klient po 3 rokoch splatky vo výške 550€ a príjmy iba 400€ ,,,kto je na vine? no podla mna klient....ked niekto nevie počítať a chce mať všetko, ale na to nemá, tak dobre mu tak,...dalsia vec,,takmer nikto si uvery nepoistuje na stratu zamestnanie, lebo nikto nemyslí na buducnost, klienti lutuju davat o 5€ vyssiu splatku na poistenie uveru a potom ked stratia pracu a nemaju z coho splacat tak nadávaju na všetkých a všetko presne ako to robíš ty !!! Netreba žiadne návrjy ako píšeš,,stačí úplne jednopduchý recept: ľudská zodpovednosť !!a každý nech si zoberie na svoje plecia iba toľko koľko unesie,,,keď niekto nemá na Mercedes tak si ho asi nekúpi,,ale na Slovensku je to inak...
pridávam nový aktuálny článok:

Pri sľuboch o oddlžení spozornite

[HN; 19/08/2010; s.: 3; redakcia ; Zaradenie: EKONOMIKA]

Úvery. Konsolidačné firmy sľubujú pomoc so splátkami. Upomienky však chodia klientom naďalej.

Bratislava - Úvery, hypotéky, kreditky či faktúry za telefón. Mnohým ľuďom sa v čase krízy nahromadilo viac záväzkov, ako unesú. A sú ochotní akceptovať akúkoľvek pomoc.

Tú, ktorú ponúkajú niektoré konsolidačné agentúry, však treba zásadne odmietnuť.

Tretinová splátka

Jedným z "konsolidátorov" je Josef Machala a s ním spolupracujúca firma Bonilex. Sľubujú (takmer) nemožné.

Zníženie mesačných splátok o polovicu i viac. Stačí podpísať zmluvu o "finančnej asistencii". Zadlžený človek po podpise prestane posielať splátky na účty bánk či nebankoviek, ale výrazne zníženú sumu priamo Machalovi. Ako ju on "rozmnoží" tak, aby zaplatil všetky dlžoby za svojho klienta, nie je jasné.

HN majú k dispozícii zmluvu klienta, ktorému Machala splátky znížil z 884 eur mesačne na 340 eur.

"Za najväčší problém pokladáme fakt, že tretia strana prevezme záväzky nášho klienta bez súhlasu veriteľa - teda nás ako banky, " hovorí Alena Walterová z VÚB banky. Machala totiž vstupuje do vzťahu dlžník - veriteľ bez toho, aby o tom banku vopred informoval. Tá nemá dôvod akceptovať znížené či omeškané splátky od neho a vystavuje pôvodnému klientovi nové a nové upomienky. "Prevzatie dlhu je podmienené súhlasom veriteľa, " upozorňuje aj Richard Fides z Orangeu.

Operátor však zatiaľ "konsolidačné" aktivity Machalu a Bonilexu nezaznamenal.

Nebankový Cetelem vie o probléme priamo z vlastnej skúsenosti.

"Bonilex nás dosiaľ nekontaktoval s návrhom na riešenie pre konkrétne úverové prípady, napriek tomu, že niekoľko našich klientov nás informovalo o podpísaní zmluvy s touto spoločnosťou, " potvrdzuje hovorkyňa Andrea Trebuľová.

"Klienti, ktorí podpísali s pánom Machalom zmluvu, s nami odmietajú komunikovať, pretože im to dôrazne zakazuje, " tvrdí Michal Dyttert z firmy Provident.

Obviňuje banky

Machala oponuje, že je to "absolútny nezmysel". "Nebol daný žiadny písomný ani ústny pokyn na obmedzovanie rozširovania našej zmluvy, " tvrdí. V odpovediach pre HN opakovane argumentuje tým, že "nikto nespomenul zlú prácu tých, ktorí poskytovali úvery bez vyhodnotenia návratnosti". To, že na účty veriteľov nechodia splátky pravidelne, odôvodňuje technickými problémami pri prevodoch na účty. Ako dokáže "rozmnožiť" tretinu až polovicu pôvodnej splátky na celú sumu, jasne nevysvetlil.

"Má to znaky podvodu. Odporúčam občanom obrátiť sa na orgány činné v trestnom konaní, " hovorí riaditeľka Slovenskej obchodnej inšpekcie Nadežda Machútová.

Sťažnosti na "konsolidátorov" zatiaľ neeviduje. Zmluvy s konsolidátormi však zrejme majú desiatky až stovky Slovákov.

Banky, nebankovky, operátori aj predajcovia elektriny svorne radia: nijakú konsolidáciu cez tretie osoby neakceptujte. Firmy majú vytvorené vlastné mechanizmy na rozloženie či zníženie splátok.

Za najväčší problém pokladáme fakt, že tretia strana prevezme záväzky nášho klienta bez súhlasu veriteľa - teda nás ako banky.

Alena Walterová, VÚB banka


111.
označiť príspevok

audepozi žena
   22. 9. 2016, 11:35 avatar
Potrebujete pôžičku, úver alebo hypotéku? Pretože tie sú odmietnuté bankami, tie sú v zlom stave alebo vo vážnych finančných viažu.
Buď budete potrebovať financovanie, peniaze vytvoriť alebo začať podnikať. My vám môže poskytnúť akýkoľvek druh úveru.
Oprávnené: Všetci vrátane zahraničných rezidentov (obzvlášť opatrovateľka, obchodník, podnikateľov ...).
Sumy úverov: až 250.000 eur. veľmi priaznivá úroková sadzba (z 2,8 na 5,5%). Prosím kontaktujte nás požiadať o váš úver.
E-mail: projet.daide@gmail.com
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 16:24,  Volebná účast na volbách o zmenách Ústavy činila 67,97%. Pre zmenu ústavy hlasovalo...
dnes, 16:20,  J.Tull veď netáraj. Ruský národ je bežne obviňovaný zo zla ale neexistuje aby bol niekto...
dnes, 16:16,  10/ Havran? Na Slovensku 2,5miliona pracujucich 1000euro priemerny plat 2,5miliardy euro...
dnes, 16:14,  hokejis, nie je kritika ako kritika... kritizovať môžeš v podstate koho len chceš, včítane...
dnes, 16:13,  Líbyu ktorú rozvrátili Francúzi a Američania.
dnes, 16:06,  -era-, nielen fašistický názor... v zákone máme zakázané aj názory týkajúce sa napr....
dnes, 16:06,  Židov nesmie kritizovať ani cigán :)
dnes, 16:04,  Klasickou hudbou proti rasizmu :)
dnes, 15:54,  Temnýmyseľ, nevedel som, že Marek Baláž je biely... *01*13
dnes, 15:49,  Grofik šrobik - daj pozor, lebo ťa zažalujú za prezradenie štátneho tajomstvá, ako sa...
dnes, 15:43,  Osvietený- ty si hotová encyklopédia ako vždy. Tebe je hlava úplne zbytočná, používaj...
dnes, 15:37,  6/ Apropo peniaze ktore neutratia ludia utratia statny zamestnanci a naopak!!!!Kurva to je ako...
dnes, 15:36,  Bijoux- netráp si peknú hlavičku, skús povedať ktorá nie je populistická- istotne...
dnes, 15:31,  Rapom proti rasizmu :)
dnes, 15:28,  5/ Menej pre plebs znizis kupischopnost klesa ti vyroba stat je fakt nevyhnutne zlo...:)))
dnes, 15:24,  1/ Skajka radsej si poloz otazku ake paky zostali zakonodarcom??? Zvysovat a znizovat dane v...
dnes, 15:20,  11/ Invalidak na hlavu??? Prepac ale na tvoje hnile vajcia robit nebudem!!!!Ved vies ze stat je...
dnes, 15:17,  24/ Hokejis budeme sa tvarit ze Europsku trznicu nikto neriadi dobre???:)))
dnes, 15:00,  Rap nie je rasistický ?
dnes, 15:00,  A potom dopadnú ako Baláž, Rostas, Mazurek.. . :)
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Starajúc sa o šťastie druhých nachádzame to vlastné.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(285 109 bytes in 0,208 seconds)