hoď ma hore
Milí diskutujúci. Pri diskutovaní prosím: 1. nepridávaj témy pozostávajúce len z odkazov alebo jednoslovné témy / 2. nepridávaj uražlivé alebo vulgárne komentáre. Ak tieto pravidlá nedodržíš, tvoja téma pravdepodobne skončí v koši. Príjemné diskutovanie :)
none
ak chceš diskutovať, musíš sa registrovať. registrácia

tu sa nachádzaš : 

hlavná stránka  /  rôzne  /  téma

Blesková vojna - Blitzkrieg

príspevkov
1
zobrazení
0
tému vytvoril(a) 28.11.2013 16:57 Sphynxinatorix
posledná zmena 28.11.2013 16:57
1
28.11.2013, 16:57
Blitzkrieg (z nemeckého blitz – blesk a krieg – vojna) alebo blesková vojna je vojenská teória založená na rýchlom prieniku motorizovaných, mechanizovaných v súčasnosti aj aeromobilných jednotiek do hĺbky obrany nepriateľa.

Hlavnou myšlienkou tejto vojenskej taktiky je rýchle obsadenie veliteľských a zásobovateľských uzlov nepriateľa, prerušenie jeho dôležitých komunikácií a narušenie komunikácie a zmysluplného usporiadania jeho bojových formácií. Aj keď hlavnú úlohu pri uskutočňovaní bleskovej vojny v minulosti zohrali mobilné tankové sily, vyžadovali si podporu, ktorá zahŕňala spoluprácu s plne mechanizovanými jednotkami pechoty, motorizovaného delostrelectva a letectva.

Prvýkrát bol tento vojenský termín použitý nemeckým hlavným velením pri plánovaní útoku na Francúzsko počas 1. svetovej vojny. Tento útok však z vojenského hľadiska v konečnom dôsledku nespĺňal podstatu bleskového útoku a bol čoskoro zastavený.

Doktrína nasadenia tankových a mechanizovaných vojsk bola prvýkrát podrobnejšie rozpracovaná britskými ozbrojenými silami. Pre britské vojská však nemala výraznejší vplyv, pretože Británia sa viac sústreďovala na letecké a námorné sily a malá pozemná armáda nemala možnosť vyskúšať si teóriu o bleskovej vojne v praxi. Okrem Britov sa touto teóriou zaoberali vo veľmi obmedzenej miere aj Francúzi, spomedzi nich najmä mladší dôstojníci, ako bol Charles de Gaulle, ich teórie sa však nepresadili prakticky vôbec.

V Nemecku sa tejto doktríny chopil Heinz Guderian, budovateľ nemeckých tankových vojsk. ktorý ju rozvinul do použiteľnej podoby a presadil ako jednu z hlavných doktrín v nemeckých ozbrojených silách. Bola použitá v priebehu nemeckej invázie do Poľska a do Francúzska v rokoch 1939 až 1940, kedy sa nepripravení protivníci s touto taktikou nedokázali vyrovnať a boli porazení. Po čase sa však protivníci Nemecka dokázali prispôsobiť a vyvinuli účinné spôsoby, ako sa jej brániť.

Teória bleskovej vojny je aj dnes súčasťou bojových doktrín moderných armád. Ako dokonalý príklad metód blitzkriegu je možné uviesť: šesťdňovú vojnu (z roku 1967) alebo operáciu iracká sloboda (z roku 2003).

Ak má protivník kvalitne vybudovanú hlbokú obranu a disponuje dostatočne mobilnými a silnými jednotkami a infraštruktúrou, ktoré mu umožnia viesť protiútoky a taktický ústup, možnosť využitia bleskovej vojny sa výrazne znižuje. Ďalšou prekážkou pri vedení bleskovej vojny je tiež nepriechodný terén (hory, husté lesy, rozsiahle zastavané oblasti...) a stret dvoch porovnateľne silných mobilných armád.

Video: odkaz

-Sphynxinatorix
none

najnovšie príspevky :

prevádzkuje diskusneforum.sk kontaktuj správcu diskusného fóra vytvoril dzI/O 2023 - 2024 verzia : 1.05 ( 27.4.2024 1:45 ) veľkosť : 86 386 B vygenerované za : 0.095 s unikátne zobrazenia tém : 51 212 unikátne zobrazenia blogov : 942 táto stránka musí používať koláčiky, aby mohla fungovať...

možnosti

hlavná stránka nastavenia blogy todo

online účastníci :

hľadanie :

blog dňa :

odkaz Poviem to na príklade svojom 😉 Keď píšem, že SOM bol v "pekle", tak sa tým nemyslí, že SOM vycestoval na planétu plnú ohňa, kde pobehovali čertovia s rohmi a "Satanom" ako ich šéfom ...

citát dňa :

Nikdy neopúšťaj niekoho, koho miluješ, pre niekoho,
kto sa ti páči, pretože ten, kto sa ti páči, ťa opustí pre niekoho, koho miluje.