hoď ma hore
Milí diskutujúci. Pri diskutovaní prosím: 1. nepridávaj jednoslovné témy / 2. nepridávaj uražlivé alebo vulgárne komentáre. Ak tieto pravidlá nedodržíš, tvoja téma pravdepodobne skončí v koši. Príjemné diskutovanie :)
Ake je Božie meno?
príspevkov 21 |
zobrazení 62 |
tému vytvoril(a) včera qwert
posledná zmena pred 7 hodinami
|
18
|
|
|
17. Tomas123456 dnes, 13:59
Nevyplnené proroctvá sú rovnaký princíp.. proroci ich používajú, ale v NZ sa nezmienujú... rovnako tak JHVH sa v prorokoch používa, ale v NZ sa nepoužíva. Takže princíp je zcela rovnaký...
▲
dnes, 14:06
|
|
ako odpoveď na :
17
|
|
|
16. qwert dnes, 13:56
chap to tak, že tlaci Jehovu do noveho zakona.....nejde teraz o proroctvá.....
▲
dnes, 13:59
|
Nevyplnené proroctvá sú rovnaký princíp.. proroci ich používajú, ale v NZ sa nezmienujú... rovnako tak JHVH sa v prorokoch používa, ale v NZ sa nepoužíva. Takže princíp je zcela rovnaký...
|
 |
|
ako odpoveď na :
16
|
|
|
15. Tomas123456 dnes, 13:53
"Preto je úplne mimo, keď niekto berie Iz 43 (Starý zákon, Izrael, tetragram) a tlačí ho do Skutkov 15 (Nový zákon, cirkev, gréčtina bez tetragramu).to už je zufalstvo...."
Nevyplnené proroctva ktoré Ježiš ešte nestihol vyplniť sa v prorokoch nachádzajú, ale v Novom Zákone nie. Sú tieto proroctvá neplatné, kedže sa nachádzajú iba v prorokoch ale nie v Novom Zákone ?
▲
dnes, 13:56
|
chap to tak, že tlaci Jehovu do noveho zakona.....nejde teraz o proroctvá.....
|
 |
|
ako odpoveď na :
15
|
|
|
10. qwert včera, 20:10
Jehovisti môžete tlačiť meno Jehova do Nového zákona koľko chcete, ale mate smolu. Nový zákon má len jedno meno, ktoré Boh ustanovil pre spásu a to nie je Jehova. Biblia hovorí jasne
1. Niet iného mena pod nebom, daného ľuďom, v ktorom by sme mali byť spasení.(Sk 4:12) A to meno je o pár veršov vyššie presne určené: v mene Ježiša Krista Nazaretského (Sk 4:10)
2.Pred menom Ježiša pokľakne každé koleno… a každý jazyk vyzná, že Ježiš Kristus je Pán.“ (Fil 2:10–11) Nie J...
▲
dnes, 13:53
|
"Preto je úplne mimo, keď niekto berie Iz 43 (Starý zákon, Izrael, tetragram) a tlačí ho do Skutkov 15 (Nový zákon, cirkev, gréčtina bez tetragramu).to už je zufalstvo...."
Nevyplnené proroctva ktoré Ježiš ešte nestihol vyplniť sa v prorokoch nachádzajú, ale v Novom Zákone nie. Sú tieto proroctvá neplatné, kedže sa nachádzajú iba v prorokoch ale nie v Novom Zákone ?
|
 |
|
ako odpoveď na :
10
|
|
|
7. solo12 včera, 17:36
Simeon nám práve vyrozprával, ako Boh po prvý raz obrátil svoju pozornosť na iné národy, aby z nich vybral ľud pre svoje meno. (Skutky 15:14)
„Ste moji svedkovia,“ vyhlasuje Jehova, „môj služobník, ktorého som si vyvolil, aby ste ma poznali a verili vo mňa a pochopili, že som stále ten istý. Predo mnou nebol vytvorený nijaký Boh a ani po mne nebude. Ja, ja som Jehova a okrem mňa nie je iný záchranca.“ (Izaiáš 43:10–12)
============================
Máme Jehovistov…<b...
▲
včera, 20:10
|
Jehovisti môžete tlačiť meno Jehova do Nového zákona koľko chcete, ale mate smolu. Nový zákon má len jedno meno, ktoré Boh ustanovil pre spásu a to nie je Jehova. Biblia hovorí jasne 1. Niet iného mena pod nebom, daného ľuďom, v ktorom by sme mali byť spasení.(Sk 4:12) A to meno je o pár veršov vyššie presne určené: v mene Ježiša Krista Nazaretského (Sk 4:10) 2.Pred menom Ježiša pokľakne každé koleno… a každý jazyk vyzná, že Ježiš Kristus je Pán.“ (Fil 2:10–11) Nie Jehova. Ježiš.3..A všetko, čokoľvek robíte… robte v mene Pána Ježiša. (Kol 3:17) Nie v mene Jehova. 4..Tým, čo veria v jeho meno, dal moc stať sa Božími deťmi. (Jn 1:12) A evanjelium nikde nehovorí, že to meno je Jehova.
5..Pavol je vyvolená nádoba, aby niesol moje meno medzi národy.!!!!“ (Sk 9:15) A to meno je Ježiš, nie Jehova.
6...Ak vás hanobia pre meno Kristovo… (1Pt 4:14) Nie pre meno Jehova. Nový zákon ani raz nepovie, že kresťania nesú meno Jehova. Ale desiatky ráz hovorí, že nesú meno Ježiša.
Preto je úplne mimo, keď niekto berie Iz 43 (Starý zákon, Izrael, tetragram) a tlačí ho do Skutkov 15 (Nový zákon, cirkev, gréčtina bez tetragramu).to už je zufalstvo.... Starý zákon = Izrael a JHWH. Nový zákon = cirkev a Ježiš Kristus. A spása je len skrze Ježiša, nie skrze Jehova.  
|
 |
|
ako odpoveď na :
7
|
|
|
6. qwert včera, 15:21
Máme Jehovistov… ale kde sú Elohimci? Kde sú Adonajci? Kde sú El‑Šaddajisti?
To by bola pestrá scéna Elohimci by tvrdili, že oni majú to najstaršie meno, Adonajci by sa modlili len s titulom Pán, a Šaddajisti by mali zborové tričká „Všemohúci team“.
▲
včera, 17:36
|
Simeon nám práve vyrozprával, ako Boh po prvý raz obrátil svoju pozornosť na iné národy, aby z nich vybral ľud pre svoje meno. (Skutky 15:14)
„Ste moji svedkovia,“ vyhlasuje Jehova, „môj služobník, ktorého som si vyvolil, aby ste ma poznali a verili vo mňa a pochopili, že som stále ten istý. Predo mnou nebol vytvorený nijaký Boh a ani po mne nebude. Ja, ja som Jehova a okrem mňa nie je iný záchranca.“ (Izaiáš 43:10–12)
============================
Máme Jehovistov… ale kde sú Elohimci? Kde sú Adonajci? Kde sú El‑Šaddajisti?
no kdeže všetci títo sú? poviem ti: ak aj existovali, tak bez Božej podpory sa - rovnako ako Milosť - ďaleko nedostali.
|
 |
|
ako odpoveď na :
6
|
|
|
5. Yanko včera, 14:34
V Biblii sa nachádzajú tri hlavné pôvodné mená Boha (Jahve, Elohim, Adonai), od ktorých sa odvíjajú desiatky zložených mien vyjadrujúcich Božie vlastnosti a činy.
Kompletný zoznam všetkých hlavných a zložených biblických mien Boha s ich presným významom.
Tri primárne mená Boha
Jahve (JHVH / Jehova): Jediné vlastné meno Boha. Znamená „Ja som, ktorý som“ alebo „Súci“. Vyskytuje sa v Starom zákone takmer 7 000-krát.
Elohim: Znamená „Boh“, „Stvoriteľ“ alebo „Mocný vládc...
▲
včera, 15:21
|
Máme Jehovistov… ale kde sú Elohimci? Kde sú Adonajci? Kde sú El‑Šaddajisti?
To by bola pestrá scéna Elohimci by tvrdili, že oni majú to najstaršie meno, Adonajci by sa modlili len s titulom Pán, a Šaddajisti by mali zborové tričká „Všemohúci team“.
|
 |
|
ako odpoveď na :
5
|
V Biblii sa nachádzajú tri hlavné pôvodné mená Boha (Jahve, Elohim, Adonai), od ktorých sa odvíjajú desiatky zložených mien vyjadrujúcich Božie vlastnosti a činy.
Kompletný zoznam všetkých hlavných a zložených biblických mien Boha s ich presným významom.
Tri primárne mená Boha
Jahve (JHVH / Jehova): Jediné vlastné meno Boha. Znamená „Ja som, ktorý som“ alebo „Súci“. Vyskytuje sa v Starom zákone takmer 7 000-krát.
Elohim: Znamená „Boh“, „Stvoriteľ“ alebo „Mocný vládca“. Používa sa hneď v prvom verši Biblie (Genezis 1:1).
Adonai: Prekladá sa ako „Pán“ alebo „Majster“. Vyjadruje Božiu zvrchovanosť a autoritu nad človekom.
Zložené mená s koreňom „El“ (Boh)
El Šadaj (El Shaddai): „Všemohúci Boh“ alebo „Vše-postačujúci Boh“.
El Eljon: „Najvyšší Boh“ – vyjadruje, že Boh je nad všetkými ostatnými domnelými bohmi.
El Olám: „Večný Boh“ alebo „Boh vekov“.
El Roi: „Boh, ktorý ma vidí“ (pomenovala Ho tak Hagar na púšti).
El Chaj: „Živý Boh“.
El Kanná: „Žiarlivý Boh“ (v zmysle horlivej lásky, ktorá nestrpí modly).
Zložené mená s koreňom „Jahve“ (Hospodin)Tieto mená ľudia Bohu dávali po tom, čo s ním zažili konkrétnu životnú skúsenosť:
Jahve Jireh: „Hospodin sa postará“ (Abrahám na hore Mória).
Jahve Rapha (Rofé): „Hospodin, ktorý uzdravuje“.
Jahve Šalom: „Hospodin je pokoj“ (Gideon po stretnutí s anjelom).
Jahve Nissi: „Hospodin je moja zástava“ (víťazstvo nad Amalekitmi).
Jahve Raah: „Hospodin je môj pastier“ (zo známeho Žalmu 23).
Jahve Shamma (Šama): „Hospodin je prítomný“ alebo „Hospodin je tam“.
Jahve Cebaot (Sabaoth): „Hospodin zástupov“ (Pán nebeských vojsk a hviezd).
Jahve Cidkenu: „Hospodin, naša spravodlivosť“.
Jahve Mekodišchem: „Hospodin, ktorý vás posväcuje“.
Jahve Hoseenu: „Hospodin, náš Tvorca“.
Ostatné tituly Starého zákona
Atik Jomin:„Vekitý dňami“ alebo „Starodávny dňami“ (z proroka Daniela).
Eš Ochlá: „Stráviaci oheň“ (Boh spravodlivého hnevu a svätosti).
HaŠem: Židovský výraz znamenajúci doslova „To Meno“. Používa sa pri čítaní textu, aby sa vyhlo vysloveniu svätého mena JHVH.
Mená a tituly v Novom zákoneNový zákon rozširuje poznanie Boha prostredníctvom postavy Ježiša Krista a Ducha Svätého:
Theos: Grécky ekvivalent pre slovo Boh.
Kyrios: Grécky výraz pre Pán.
Abba: Aramejské detské oslovenie „Ocko“ vyjadrujúce dôverný vzťah k Bohu Otcovi.
Alfa a Omega: „Prvý a Posledný“, „Začiatok i Koniec“ (zo Zjavenia Jána).
Logos: „Slovo“(označenie pre Ježiša ako Božie Slovo na začiatku Jánovho evanjelia).
Immanuel: „Boh s nami“ (proroctvo o narodení Ježiša).
Paraklétos: „Tešiteľ“ alebo „Obhajca“ (označenie pre Ducha Svätého).
|
 |
|
|
prevádzkuje diskusneforum.sk
kontaktuj správcu diskusného fóra
vytvoril dzI/O 2023 - 2026
verzia : 1.05 ( 27.4.2024 1:45 )
veľkosť : 66 435 B
vygenerované za : 0.044 s
unikátne zobrazenia tém : 2 110 874
unikátne zobrazenia blogov : 21 576
táto stránka musí používať koláčiky, aby mohla fungovať...
|
možnosti :
hlavná stránka
nastavenia
blogy
todo
hľadanie :
blog dňa :
If you’re hunting for a quirky, low-pressure gaming experience that still scratches an itch for progression and curiosity, Italian brainrot clicker is a surprisingly engaging pick. The game leans into the classic clicker vibe—tap, collect, upgrade—wh...
citát dňa :
Keď sa budeš cítiť najhoršie, tak si spomeň, že aj tá najhoršia hodina má iba 60 minút.
|