Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Žijeme len raz

30
reakcií
2580
prečítaní
Tému 9. marca 2011, 16:58 založil sta2rky.

podobné témy:1.
označiť príspevok

sta2rky muž
   9. 3. 2011, 16:58 avatar
Žijeme len raz

Zrejme stojí za to, trochu sa zastaviť v životnom zhone a porozmýšľať, pomeditovať nad najväčším zázrakom prírody, keď vhodná skupina atómov, buniek, určitý organizmus, začne vnímať samého seba a svoje okolie, mať vedomie – žiť.

Schopnosť organizmu vnímať seba, okolie, žiť, v najširšom slova zmysle, je tým zázrakom prírody, ktorý mám na mysli a súčasne upriamujem svoju pozornosť na zánik tohto fenomenálneho zázraku prírody smrťou.

Smrť je prirodzenou súčasťou života spojenou s jeho zánikom, ak mal pôvodne akúkoľvek formu, či už to bola rastlina, živočích, alebo človek a predstavuje pre človeka, ale aj pre ostatné živé tvory neblahú, neželateľnú, ale nevyhnutnú skutočnosť. A práve v záujme odvrátenia, alebo aspoň akéhosi pozitívneho riešenia, či zmiernenia tejto neblahej skutočnosti, sa od nepamäti pokúša ľudský intelekt vymýšľať hypotézy a teórie, riešiace tento problém života a smrti.

Otázkou života a smrti sa prioritne zaoberajú náboženstvá, ktoré predpokladajú existenciu akejsi nehmotnej večne jestvujúcej duše, ktorá pri smrti opúšťa hmotné telo. Nie je tu jednomyseľnosť, čo sa týka duše. Hinduistické a budhistické náboženstvá priznávajú dušu všetkým živým tvorom, zatiaľ čo semiti, kresťania, moslimovia, len človeku. Rozdielne učenia sú aj o posmrtnom stave duše. Ak novšie náboženstvá vymysleli pre dušu večný, blahobytný pobyt v nebi, alebo rovnako trvajúce zatratenie, tie staršie, predpokladajú, sľubujú, reinkarnáciu – znovuzrodenie.

Aj keď nejestvujú relevantné dôkazy, ktoré by potvrdzovali náboženstvami sľubované posmrtné stavy nášho vedomia, či duše, väčšina ľudí prijíma vo forme viery to, čo učia jednotlivé náboženstvá.

Je tu ešte skupina nenábožensky orientovaných ľudí – ateistov, agnostikov, skeptikov, ktorí predpokladajú, že život je jednorázový, neopakovateľný prírodný jav, končiaci zánikom biologickej formy aj vedomia.

Podrobme dialektickému skúmaniu jednotlivé pohľady, názory, na život a predpokladané posmrtné stavy. V prvom rade by bolo potrebné sa vysporiadať s pojmami duša a vedomie. Náboženstvami je pojmom duša označovaná, definovaná, nehmotná, duchovná, nesmrteľná časť ľudskej bytosti. Pojmom vedomie označujeme schopnosť organizmu vnímať seba a svoje okolie v najširšom slova zmysle. Nikto nebude namietať proti konštatovaniu, že v prvých dňoch , týždňoch ba aj roku po narodení, bolo naše vedomie dosť vágne, nerozvinuté a vyvíjalo sa, zrelo, s vývojom nášho tela, hlavne mozgu, jeho schopnosťou pamätať si a nepopierateľne táto schopnosť zánikom, smrťou ľudského tela, nezvratne zaniká, lebo zaniká pamäťové médium – mozog.

Že živý organizmus má individuálne rozvinuté vedomie, dokazujeme svojou existenciou, ale že má dušu, ako to prezentujú svojim veriacim náboženstvá je rozporné v tom, že je chápaná ako nehmotná, duchovná, večná substancia, ktorej jestvovanie môžeme prijať len cez náboženskú vieru, lebo naše psychologické a fyzikálne poznanie takúto substanciu nepozná a ani nevie indikovať v ľudskom organizme rovnako, ako aj nadprirodzený svet duchov, nebo, peklo a zdá sa, že boli účelovo vymyslené k ovládaniu, strašeniu a moralizovaniu ľudí. Z uvedeného sa dá usúdiť, že je neracionálne predpokladať jednak jestvovanie duše a aj jej posmrtný stav blaženosti, či zatratenia.

Skúsme podrobiť analýze, názor veriacich v reinkarnáciu, ktorá je spájaná s vytváraním si karmy – zásluhovosti, determinujúcej nasledujúci zrod a život, a porovnať ho s názorom ateistov a skeptikov, že žijeme len raz. Opäť budem vychádzať z reality. Dokázateľne, ak je reálnym faktom naše opätovné zrodenie a zomieranie, potom nikto z nás si nepamätá svoj predchádzajúci život, pretože ak ho žil, tak jeho smrťou zanikli aj jeho mozgové pamäťové bunky a je tu teda stav vnímania súčasného nášho bytia, ako by bolo prvé a rovnako aj tie predchádzajúce a nasledujúce životy by sme prežívali rovnako. No pozitívne v tejto filozofii je to, že zásluhovosť, karmu pre nasledujúci život si vytvárame v súčasnom živote podľa pravidla: čo sme siali, činili iným teraz, budeme žať v nasledujúcom živote my sami.

Z predchádzajúcej analýzy vyplýva súlad s tým, ako ponímajú život a smrť sekulárni humanisti, že ho vnímame , žijeme, ten súčasný, len tento jediný raz. Či podmienky pre jeho prežitie boli náhodné, alebo determinované karmou z predchádzajúceho života nie je podstatné, ale zdá sa byť rozumné žiť tu a teraz, čo najšťastnejšie, vzájomne si neubližovať, rozvíjať si vedomie vzdelávaním a byť kreatívny aby sme neužitočne , nešťastne nepremrhali ten jedinečný zázrak prírody – život.
Ten život, ktorý dáva opodstatnenie celému vesmíru, ktorý by nemal bez inteligentného pozorovateľa žiadny zmysel.


3.
označiť príspevok

Petrana žena
   9. 3. 2011, 17:16 avatar
  zase kaleráby do hlavy...Ťažký dialektický materializmus, sústredenie sa na život, čiže hmotu. Čo potom vedie ku konzumnému užívajúcemu si spôsobu života, lebo vraj už nebude žiadne potom, je len tu a teraz... Paradox: Každý život je šanca, tvoríme si ho sami. A keďže nie je žiadne potom, len tu a teraz, nemá význam hovoriť o večnosti? Keď odmyslíš časopriestor, čo ti zostane? My si tu vysíme v SS, v presne zákonmi vymedzej zóne len tak v ničote? A čo nás vytvára naozaj? Naše telo?  


2.
označiť príspevok

Faith_No_More
   9. 3. 2011, 17:05 avatar
Nespomenuli sa duchovia, ani hypnóza v ktorej sa objavujú spomienky z minulých životov, ani rôzne de ja vu pocity, keď človek spoznáva miesta a situácie, v ktorých v tomto živote ešte nebol, teda mali by mu byť cudzie.


4.
označiť príspevok

Petrana žena
   9. 3. 2011, 17:19 avatar
...ale takých situácií, že duša dočasne opustila telo a potom sa doňho vrátila je nespočet...
Súhlasí postoy-lea


5.
označiť príspevok

netus muž
   9. 3. 2011, 17:54 avatar
Ja si myslím že po smrti nás čaká presne isté čo pred narodením čiže nič. Znie to strašidelne ale je to môj názor.
Súhlasí sta2rky


6.
označiť príspevok

Ónya žena
   9. 3. 2011, 18:02 avatar
my sme energia ..všetko živé vytvára vesmírna energia ...) ja sa tak trochu zaoberám otázkou, keď svet je svetom roky rokaté miliardy rokov dozadu..kde sa všetky tie duše pomestia ? To mi dáva odpoveď ..že "vyletená" duša je energia nového začiatku a som tam kde som bola ..) 


7.
označiť príspevok

sta2rky muž
   9. 3. 2011, 18:09 avatar
Petrana, skús vecne oponovať s názormi v texte. Tie stavy čo opisuješ nesúvisia s opustením tela dušou , ale stratou vedomia, pričom pamäťové médium - mozok ešte žije, funguje, vytvára endorfíny a haluciogénne vidiny.


9.
označiť príspevok

Petrana žena
   9. 3. 2011, 19:32 avatar
...prepáč, nechcela som sa dotknúť tvojej neviery v reinkarnáciu...som astrologička. Astrológia je postavená na preexistence duše. Nebudem ťa presviedčať o reinkarnácii, každý život je dôležitý a každý život je šanca polepšiť si, alebo nie. Ale raz to určite príde a každý pochopí. Nemá výzmam sa o tom prieť, je to založené na viere a praktických skúsenostiach - osobných. Hawg.
Súhlasí postoy-lea


11.
označiť príspevok

scirocco muž
   10. 3. 2011, 08:12 avatar
Astrológia je postavená na hlúpych poverách:
www.sysifos.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Ale ako píšeš, nemá význam sa o tom prieť, niekto to proste nedokáže pochopiť.
Súhlasí carybdeida


14.
označiť príspevok

Petrana žena
   10. 3. 2011, 11:52 avatar
...najväčší odborníci na strológiu sú vždy tí, ktorí ju nikdy neštudovali...ak bola vymyslená, potom je vymyslené všetko, respektíve, všetko je iba vymyslené.  Okultá veda? Nie, presná, ako hodinky a teda dokázateľná.   Je tu len jeden problém. Ak chceš niečo dokázať, že to existuje, musíš pripustiť, že to existuje. 


17.
označiť príspevok

ruwolf muž
   11. 3. 2011, 02:56 avatar
Citát:
"Najväčší odborníci na astrológiu sú vždy tí, ktorí ju nikdy neštudovali."

Odpoveď:
Dr. Kapišinský ju študoval a to poriadne a dôkladie - no tiež zistil, že je to blbosť.

===

Citát:
"Ak bola vymyslená, potom je vymyslené všetko, respektíve, všetko je iba vymyslené."

Odpoveď:
Na toto si ako prišla?

===

Citát:
"Ak chceš niečo dokázať, že to existuje, musíš pripustiť, že to existuje."

Odpoveď:
Ja pripúšťam všetko.


18.
označiť príspevok

Petrana žena
   11. 3. 2011, 11:25 avatar
...citát č.1: Dr. Kapišinský ju určite neštudoval dosť dlho a dosť poriadne, keď prišiel k takýmto záverom. (Nič nie je blbosť, čo je, keby to bola blbosť, tak by to nebolo.) 
...citát č.2: Mysľou
...citát č.3: Lebo absolútne všetko, čo si vymyslíš, existuje. A teda: Všetko je v mysli Absolútna. Aj astrológia. 


23.
označiť príspevok

ruwolf muž
   12. 3. 2011, 19:34 avatar
Chceš mi vari natárať, že nepoznáš žiadnu blbosť?


8.
označiť príspevok

sta2rky muž
   9. 3. 2011, 18:16 avatar
A ešte, dialektika, ako spôsob uvažovania, nemusí mať nič s materializmom. V predchádzajúcom texte oravujem, nie mozok, ale mozog.


10.
označiť príspevok

scirocco muž
   10. 3. 2011, 08:09 avatar
Dialektika, nie je spôsob uvažovania. Dialektika popiera elementárnu logiku.

A ešte chvíľu "oravuj" a bude to dobre. ;-)


12.
označiť príspevok

sta2rky muž
   10. 3. 2011, 09:15 avatar
"Len tak pro zasmání" Otvorený slovník cudzích slov
dialektika
schopnosť logicky myslieť, odborné použitie logiky v myslení aj v diskusii; učenie o vývoji ducha a myslenia
Zdroj: www.cudzieslova.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Ciao!


13.
označiť príspevok

scirocco muž
   10. 3. 2011, 11:02 avatar
Slovo "dialektika" má viac významov. Ja hovorím o Hegelovskej dialektike. Jej základné tézy: "vývoj ducha a myslenia", "téza, antitéza, syntéza", "zjednocovanie protikladov", "premenu kvantity v kvalitu" a ďalšie 'perly' sú logické (aj iné) nezmysly.

Ak hovoríš o správnom logickom myslení a usudzovaní, tak to je "logika" sama.

A používaj hodnovernejší slovník cudzích slov, nie nejaký obskurný internetový. Odporúčam napríklad tento:
knihy.abz.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


15.
označiť príspevok

Petrana žena
   10. 3. 2011, 12:58 avatar
A len tak pre zasmiate: samotná hmota nemá hmotnú štruktúru. Elementárne častice, ktoré ju tvoria, sú len kvantá vlniacej sa - rezonujúcej energie, a pokope ju drží len ich vzájomná interakcia.


16.
označiť príspevok

sta2rky muž
   10. 3. 2011, 20:53 avatar
Petrana, no a čo z toho má vyplynúť? Aj my sme tvorení vo fyzike známymi aj neznámymi energetickými poliami. Aj tá interacia sa mi páči. Som rád, že ako žena to chápeš.
scirocco, aj tá Hegelova dialektika je per partes správna. Asi jej nerozumieš.


19.
označiť príspevok

Petrana žena
   11. 3. 2011, 11:35 avatar
...a mňa mrzí, že ty ako muž nechápeš viac a komplexne.  Elementarne častice, fotón, elektrón, bozón, atď, sú úplne rovnaké, a napriek tomu vytvárajú úplne odlišné atómy a molekuly, ktoré vytvárajú nielen pestrofarebnú prírodu, jedinečného-originálneho človeka, ale celý vesmír. Píšeš, že sme tvorení aj neznámymi energetickými poliami...a ja sa pýtam, že čo tvorí tieto polia? Čo tvorí tvoje energetické biopole? 


20.
označiť príspevok

Boris muž
   11. 3. 2011, 11:49 avatar
cauko Petrus Vrele odporucam ak si nevidela "Cern: továrna na absolutno (2010)"
download.hellshare.com Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Tam sa aj par vedcov priamo z cernu vyjadrilo tak, ze nechapu k comu to cele je. Hladame ani nevieme co vlastne. Rozbijame hmotu na stale mensie castice a pri tom podstupujeme nepoznane riziko. Rozbijame hmotu na stale mensie castice, aby sme zistile, ze tie sa skladaju z este mensich castic a tak to pojde aj nadalej. Jediny skutocny dovod pre tie masivne vydavky, plytvanie zdrojov a casu je nasa zvedavost, ale stoji to naozaj za to?

www.csfd.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


22.
označiť príspevok

Petrana žena
   12. 3. 2011, 18:16 avatar
...ale tu nejde o to, že ako sa to dá rozdeliť, a čo potom s tým...ide o Zákon rozumu veľkej Mysle, čo častice spája... 


21.
označiť príspevok

sta2rky muž
   11. 3. 2011, 19:00 avatar
Podľa mňa neide o častice , ale o energie, energetické polia, avšak najzáhadnejši gravitačné pole, ale s jeho indikáciou sú problémy, javí sa ako pomerne slabé pre jeho registráciu a mám za to že práve ono je dôležité lebo určuje hmotnosť elementu a tým aj jeho energiu E= m.c na2.


24.
označiť príspevok

pollio
   13. 3. 2011, 23:50 avatar
Žijeme len raz:
Epikuros vraví: -uži dňa-, lebo po smrti nie je nič
Kristus: žiť s tým vedomím, že tvoj život bude zvážený, po smrti je život, ale nie pre všetkých
Súhlasí Scarlett


25.
označiť príspevok

J.Tull
   14. 3. 2011, 18:10 avatar
sta2rky; Ja si nemyslím, že "nadprirodzený svet duchov, nebo, peklo a zdá sa, že boli účelovo vymyslené k ovládaniu, strašeniu a moralizovaniu ľudí"
Podľa mňa, ako som už viackrát písal, nám naše "transcendentálne predstavy", v rannom štádiu, pomohli v boji o, možno umožnili, prežitie. Rozvíjali abstraktné myslenie /aj jaskynné maľby, od ktorých sa odvíja schopnosť zobrazovať skutočnosť, mať "symboly", vznikli podľa všetkého z "transcendentálneho" myslenia/ a aj vďaka ním sme intenzívnejšie vnímali našu spolupatričnosť ... Slovom naša schopnosť abstraktne myslieť, vytvorila "sacrum" a to sa postupne vyvíjalo /evolučne, dialekticky/ v náboženstvá až po tie dnešné, astrológiu včítane ... A tak, ako doposiaľ každá ľudská myšlienka i náboženstvá boli/sú zneužité ...


26.
označiť príspevok

Petrana žena
   14. 3. 2011, 19:00 avatar
...a ja zase viem, že človek je komtinuálna duchovná bytosť, ktorá sa vývíja vo večnom bytí, v procesoch neustálnej zmeny a transformácie. 
Súhlasí ranexil


27.
označiť príspevok

ranexil muž
   14. 3. 2011, 19:35 avatar
Avsak sama je pozorovatelom tych zmien...ja to neviem Petrana, a cim si duchovna bytost pameta? Ved vsetko podlieha zmene a chatraniu .., alebo nic, radsej


28.
označiť príspevok

Petrana žena
   14. 3. 2011, 19:38 avatar
...a čo si chceš pamätať?


29.
označiť príspevok

ranexil muž
   14. 3. 2011, 19:52 avatar
No predsa buducnost))


30.
označiť príspevok

J.Tull
   15. 3. 2011, 12:02 avatar
Petrana; ... to si reagovala na 25? Tiež si myslím, že človek je, v istom zmysle, kontinuálna duchovná bytosť. Vývoj, evolúcia sa netýka, len našej telesnej, fyziologickej stránky, ale aj tej "duchovnej" ... A či je nejaké večné bytie, či je za tým vývojom niečo nadzmyslové ... to ja neviem. Je možné, že náš mozog, rozum, vedomie, duša ... boli nejakým spôsobom darované - z akýchsi príčin - nejakým "božstvom", nadzmyslovou inteligenciou, lietajúcim špagetovým monštrom ... To ja neviem; neviem ani ako vlastne evolúcia, vývoj, či už vesmíru, Zeme, človeka, "duchovna" ... konkrétne prebiehala, prebieha ...
Udivuje ma, ako mnohí veriaci všetko vedia, len nechápem, prečo nechcú odpovedať, vysvetliť tie vedecké /i "mimovedecké"/ poznatky, na ktoré sa odvolávajú. Petrana mohla by si mi vysvetliť ako to, že " Elementarne častice, fotón, elektrón, bozón, atď, sú úplne rovnaké"? Ako môže byť bozón takým ako je elektrón? Čo je spin? Pôvabný kvark je rovnaký ako podivný kvark? Napísali si: "Elementárne častice, ktoré ju tvoria, sú len kvantá vlniacej sa - rezonujúcej energie, a pokope ju drží len ich vzájomná interakcia". Mohla by si vysvetliť ako sa dá vypočítať pomocou vzorcov termodynamiky, aké množstvo energie môže konkrétna elektromagnetická vlna určitej dĺžky, frekvencie, amplitúdy niesť? Vysvetliť fotoelektrický jav? Možno potom by som snáď porozumel tomu, ako sú "elementárne častice len kvantá vlniacej sa - rezonujúcej energie".
"Lebo absolútne všetko, čo si vymyslíš, existuje"
S tým súhlasím. Minule som v lese stretol vlka s veľkými ušami, očami, ústami. Pýtal sa ma na Červenú čiapočku, či som ju náhodou nestretol. Na oblohe lietalo Špagetové monštrum, ktoré o sebe tvrdilo, že je stvoriteľom všetkého, len neviem či mu veriť. Marduk tvrdil, že to on stvoril nebesia a Zem tým, že roztrhol Tiámat. A keď sa vyberieš do krajiny, kde sa piesok leje a voda sype, určite tam objavíš aj iných krokofantov ...
Čo sa týka reinkarnácie - kedy, v akom okamihu, duša "vstupuje" /ako?/ do tela? Ešte predtým ako sa vyvinie mozog, alebo až potom ...? A prvé duše, duša Adama a Evy, koho skutky museli odčiniť? A vôbec, kde a ako vznikajú nové duše, keďže "tiel" je stále viac a viac? A takáto duša, ktorá sa prvýkrát inkarnuje, čo určuje jej karmu? ...
  


31.
označiť príspevok

sta2rky muž
   15. 3. 2011, 17:57 avatar
J.Tull ,
"nadprirodzený svet duchov, nebo, peklo a zdá sa, že boli účelovo vymyslené k ovládaniu, strašeniu a moralizovaniu ľudí."
Toto moje konštatovanie vyplýva z textov Starého Zákona, keď Mojžišovi hrozilo ukameňovanie súkmeňovcami a on ich potreboval umravniť cez rukolapné zázraky vykonané iluzórnym hospodinom (šikovným a na faraónovom dvore vzdelaným Mojžišom) ale aj tebou opisovaná možnosť má opodstatnenie.
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 10:11,  Zuzika :) Nie som zo stredného Slovenska, aj keď to tam poznám. Z výletov. A istý čas som...
dnes, 09:59,  Kasafran, pozdravený buď s úctou mojou a očami veľkými ako svet, čo ako sa nimi vieme...
dnes, 09:40,  Tak Ninka ja ti dam odpoved si pre mna cely svet co ty ku mne citis znasob 1000 krat. *52
dnes, 09:35,  Dobry vyber *21
dnes, 09:24,  Partle, dávaj na seba pozor. *19 Je to ustavičný zápas. Len si nenechať otupieť myseľ,...
dnes, 09:20,  Kazdy vecer pred spravami na STV poprosim toto video...
dnes, 09:12,  Teraz sa odohrava zaverecny boj dobra so zlom a ti dobry vyhravaju
dnes, 09:07,  video uvedené níže by měl vidět každý člověk žijící na planetě zemi, promiňte v...
dnes, 09:06,  kntsz, niekedy sa bojím, tak teda nerob dlhé pauzy v pozdravoch k nám, ku mne, dobre? *19...
dnes, 08:57,  Zlatého veku sa ti zachcelo :) Veď počkaj, príde taký zlatý vek, o akom sa nám ani...
dnes, 08:55,  Ja som tiež rád, že tu Shagara vysvetľuje svoju cirkev. Inak by som sa asi nikdy nedozvedel,...
dnes, 08:50,  Nevsimli si ani to ze Jezis Nazaretsky hovoril ked pridem nabudúce nebudete ma moct ukrizovat...
dnes, 08:50,  Ježiš sa narodil v Jeruzaleme? To ti zjavila siedma čakra? *18*18*18
dnes, 08:44,  Nevsimli si ani to ze najkrajsia a najcistejsia bytosť aká kedy chodila po zemi medzi politikmi...
dnes, 08:44,  Smutne je, že jehovoví svedkovia v podstate ignoruju Bozie zaslubenia....odmietaju...
dnes, 08:41,  Nevsimli si ani to ze papezom bol Vladimir Vladimirovic Putin jediny prezident na tejto planete...
dnes, 08:35,  Presne tak nevsimli si ze ulica v Jeruzaleme kde narodil Jezis Nazaretsky sa vola ulica Vladimira...
dnes, 08:29,  Ja nevidim ziadnu zakernu hybridnu vojnu vidim len zakerneho klamarskeho osvieteneho a pravdu...
dnes, 08:15,  Psavci neoficiálních médií lžou – zadarmo. Psavci oficiálních médií říkají pravdu...
dnes, 07:13,  Shagara, som rad, že si na tomto fore, a ukazuješ caše ucenie. Poviem ti, je to naprosto...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Priatelia sú príbuzní, ktorých si ľudia vyberajú sami.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(119 971 bytes in 0,323 seconds)