hoď ma hore
Milí diskutujúci. Pri diskutovaní prosím: 1. nepridávaj témy pozostávajúce len z odkazov alebo jednoslovné témy / 2. nepridávaj uražlivé alebo vulgárne komentáre. Ak tieto pravidlá nedodržíš, tvoja téma pravdepodobne skončí v koši. Príjemné diskutovanie :)
none
ak chceš diskutovať, musíš sa registrovať. registrácia

tu sa nachádzaš : 

hlavná stránka  /  rôzne  /  téma

Ziegler: Hlad je organizovaný zločin

príspevkov
89
zobrazení
0
tému vytvoril(a) 28.2.2013 18:20
posledná zmena 1.3.2013 18:22
1
28.02.2013, 18:20
Jean Ziegler neúnavne bojuje proti hladu a gamblerom, ktorí so stávkami na potraviny zhrabujú miliardy.

Na celom svete zomiera každých päť sekúnd jedno dieťa hladom. Toto nenecháva Jeana Zieglera, bývalého zvláštneho spravodajcu OSN pre právo na potraviny, na pokoji. V interview s derStandard.at hovorí o “bankovom banditizme”, agrárnych špekulantoch, o kanibalskom svetovom poriadku a pôvode globálneho hladu.

“Dospelý človek môže spravidla žiť tri minúty bez dýchania, tri dni bez toho, že by pil, tri týždne bez toho, že by jedol. Viac nie. Potom začína telesný úpadok. Pri podvyživených deťoch sa prejavuje boj so smrťou omnoho skôr. Najprv spotrebuje telo svoje rezervy cukru, potom tuku. Deti začnú byť letargické. Strácajú rapídne na váhe. Zrúti sa imúnny systém. Hnačky zrýchlia vyčerpanie. Ústni paraziti a infekcie dýchacích ciest spôsobujú strašné bolesti. Potom začne odbúravanie svalov. (…) Ich ruky sa bezvládne kyvocú na tele. Ich tváre sa podobajú starcom. Potom nasleduje smrť.” (Koniec: nechávame ich vyhladovať. Hromadné ničenie v Treťom svete)

derStandard.at: Vám nie je zaťažko, zdôrazňovať vo vašej knihe, že každých päť sekúnd zahynie hladom jedno dieťa pod 10 rokov. Aký podiel má hrabivosť surovinových špekulantov na tomto hladomore?

Ziegler: Nie ja to tvrdím, ale Svetová organizácia pre výživu FAO. Mechanizmy, ktoré vedú k tomuto masovému vraždeniu sú veľmi komplexné. 2008/2009 najprv bankový banditizmus spustošil finančné trhy, následne pristúpili hedžové fondy, velkošpekulanti zväčša na surovinové burzy vo všeobecnosti a na burzy agrárnych surovín špeciálne. To je trh so zákazníkmi – zajatcami, pretože jesť musí každý.

derStandard.at: Avšak legálny trh.

Ziegler: Obchodník, ktorý špekuluje so základnými potravinami, je činný na všetkých frontoch a pohltí všetko, čo mu môže niečo priniesť. So špekuláciami na základné potraviny vyprodukuje s Futures (termínovanými obchodmi), Short Sellings, Leverage (pákovým efektom) a tak ďalej, celkom legálne astronomické profity. V priebehu jedného roku stúpla cena na svetovom trhu pre kukuricu o 63 percent, pre ryžu o 31,8 percenta, a cena pre tonu pšenice sa zdvojnásobila.

derStandard.at: Nie je to príliš jednoduché, urobiť zodpovedných za stúpajúce ceny surovín špekulantov?

Ziegler: Špekulant nie je jediným pôvodcom stúpania ceny, ale jeho zásahom sa zrýchľujú cenové pohyby. Od ostatných hospodárskych aktérov ho odlišuje okolnosť, že nič nekupuje pre vlastnú spotrebu. Vezmite si príklad: Tak pestovateľ obilia v Argentíne na jednej strane, ako aj majiteľ jednej siete pekární v New Yorku na druhej strane má záujem na fixnej cene. Obaja potrebujú plánovaciu bezpečnosť, aby mohli kalkulovať nasledujúci produkčný cyklus. Tento druh termínových obchodov je špekulatívny. Cena je umelá a nezodpovedá efektívnej tržnej cene. To je legitímne. Ak však účastníci trhu nie sú ani producenti, ani spotrebitelia, ide o čistú burzovú špekuláciu, ktorá nezodpovedá žiadnemu hospodárskemu osohu.

derStandard.at: Nástroje, ktoré používajú surovinoví špekulanti, sú deriváty a termínované kontrakty, trhy, preto – žiaden vynález posledných rokov. Čo sa teda zmenilo?

Ziegler: Nechajte ma odpovedať Olivierom Pastré, jedným z rozhodujúcich odborníkov na tomto poli: “Trhy pre derivátové produkty boli vytvorené už začiatkom 20. storočia v Chicagu. Avšak od začiatku 1990-tych rokov sa tieto novodobé finančné produkty zmenili z čistých poistných produktov na čisté špekulatívne produkty. Za menej ako tri roky sa podiel nekomerčných aktérov na trhu s kukuricou zvýšil zo 17 na 43 Percent.” Dnes držia veľké hedžové fondy 12.000 až 15.000 komoditných termínových kontraktov na kukuricu, sóju, obilie, ryžu a podobne, ktoré kupujú, predávajú, znovu kupujú a tak ďalej. Keď príde moment realizácie, cena na svetovom trhu exploduje.

derStandard.at: Na druhej strane stúpa hlad…

Ziegler: Kukurica, obilie a ryža kryje 75 percent svetovej spotreby základných potravín. Zatiaľ čo hedžové fondy v obvyklých manieroch investujú miliardy a miliardy špekulatívneho kapitálu, sú zo siedmych miliárd ľudí celosvetovo 1,2 miliardy “extrémne chudobných”. To znamená, že musia prežiť s menej ako 1,25 dolára na deň, najčastejšie však s oveľa menej. World Food Report hovorí, že svetové poľnohospodárstvo v dnešnej fáze vývoja by mohlo bez problémov denne uživiť 12 miliárd ľudí. To je zhruba dvojnásobok svetového obyvateľstva. Od začiatku tohto tisícročia neexistuje viac žiadny objektívny nedostatok potravín. Každé dieťa, ktoré práve teraz, keď spolu hovoríme, zomrie, je zavraždené.
Tento masaker sa deje v absolútnej a ľadovej normalite. Nie je to žiadne umieranie v diaľke. Každý o tom vie. 57.000 ľudí denne zomrie hladom, jedna miliarda z tých siedmych miliárd obyvateľstva sveta sú permanentne podvyživení. Ak vezmeme všetky dôvody smrti spolu, zanecháva každý rok túto planétu 70 miliónov ľudí. V roku 2012 zomrelo hladom, alebo bezprostredne na jeho následky 18,2 miliónov ľudí.

derStandard.at: Vy ste osem rokov neustále cestovali ako zvláštny spravodajca OSN pre právo na potraviny po územiach v núdzi tohto sveta. Stále ešte nestrácate silu.

Ziegler: Netrpím iracionálnou zlosťou, ale hnevom. Hnevom na túto totálnu absurdnosť. Hlad je dnes najväčším, najbrutálnejším, najdôležitejším dôvodom smrti na tejto planéte. Hlad je jeden organizovaný zločin, je dielom ľudí a ľudia ho môžu premôcť.

derStandard.at: Vy vidíte teda zodpovednosť v každom jednotlivcovi?

Ziegler: Každý vie, že toto strašné masové vraždenie by bolo možné zastaviť prostredníctvom spravodlivých ústavných reforiem v demokraciách už zajtra ráno. Len náhoda fyzického narodenia nás oddeľuje od obetí, nič iného. Nadchádza uvedomenie si solidarity, povstanie svedomia. Som o tom presvedčený. Che Guevara povedal: “Aj tie najhrubšie múry padnú kvôli trhlinám.”

derStandard.at: Kto môže teda skrotiť surovinových špekulantov?

Ziegler: Žiadna burza nefunguje v bezprávnom priestore. Ak by bol tlak občanov dostatočne silný, mohli by parlamenty okamžite uskutočniť revíziu a všetkých účastníkov trhu, ktorí nie sú výrobcovia, alebo spotrebitelia, vylúčiť z trhu so základnými potravinami. Neexistuje teda žiadna fatálnosť.

derStandard.at: V uplynulých rokoch všetky veľké investičné banky vo veľkej miere nastúpili s derivátmi do obchodu s agrárnymi surovinami. Teraz špekuluje aj Deutsche Bank znovu s potravinami.

Ziegler: Šéf Deutschen Bank, Jürgen Fitschen, si myslí, že špekulácie na agrárne suroviny je jeden normálny trhový proces. Tak ďaleko to aj súhlasí. Čo však zatajuje: ak jedným úderom vstúpia na trh tisícky špekulantov, stúpne cena za komoditné termínované kontrakty.
Jean-Paul Sartre napísal: “Pour aimer les hommes, il faut détester fortement ce qui les opprime” – aby sme ľudí milovali, treba veľmi silno nenávidieť, čo ich utláča“. Rozhodujúcim je slovo “čo”. Ide o štrukturálne násilie a nie o osoby.

derStandard.at: Mimo zákazu burzových špekulácií s potravinami žiadate aj zákazy pre motorové biopalivá.

Ziegler: Američania spálili posledný rok 138 miliónov ton kukurice – to je 40 percent celej úrody kukurice – a stovky miliónov ton pšenice, aby vyrobili bioetanol a bionaftu. Je pravda, že sa klíma vyvíja k horšiemu. Je pravda, že je za to zodpovedný neprimeraný únik CO2. Je aj pravda, že tento CO2-únik pochádza z fosílnych energií. Nápad, nahradiť fosílnu energiu obnoviteľnou, nie je na prvý pohľad totálne absurdná. Avšak: vo svete, kde každých päť sekúnd zomiera hladom jedno dieťa, je agropalivo, vyrobené zo spálenej potraviny, zločinom proti ľudskosti.

derStandard.at: V EÚ má 2020 desať percent vynaloženej energie pozostávať z obnoviteľnej energie…

Ziegler: Táto direktíva musí byť anulovaná. V EU-27 nemajú roľníci potrebnú pestovateľskú plochu, aby mohli zabezpečiť toto masívne pestovanie rastlín. A čo robí prezident Európskej komisie José Barroso? Pred nedávnom dohodol z Mozambikom prenájom 55.000 hektárov ornej pôdy. Táto má dodávať palmový olej a cukor pre výrobu bioetanolu. Naviac sa to deje tam, kde je hlad medzi africkými roľníkmi a obyvateľstvom najhorší.
Kanibalský svetový poriadok je ovládaný celkom úzkou triedou finančnej oligarchie podľa princípu maximalizácie profitu: desať koncernov kontroluje 85 percent celosvetovo obchodovaných potravín. Samozrejme sa títo nesnažia bojovať proti hladu v Somálsku. Je to štrukturálne násilie, ktoré obsahuje tento kanibalský svetový poriadok, nie zlomyseľnosť jednotlivca.

derStandard.at: Ako môže byť toto štrukturálne násilie zlomené?

Ziegler: Peter Brabeck-Letmathe, jeden Villachčan, je vysoko postavený výkonný prezident najväčšieho potravinárskeho koncernu na svete: Nestlé. Je civilizovaným človekom, vie čítať a písať, chodí zrejme do kostola, zdá sa byť relatívne rozumným človekom. Ak však Brabeck ročné zhodnotenie akcionárom Nestlé nevyženie hore o určité percento, je sám behom najkratšej doby bez práce. Bodka.
To isté platí napríklad aj pre skupinu Cargill, ktorá posledný rok kontrolovala 29,8 percenta všetkého obchodovaného obilia na svete. Keď tam tamojší šéf exekutívy ročnú mieru zisku masívne nezvýši, je preč. To je to štrukturálne násilie na našej planéte. Diktatúra koncernov na tom to svete musí a môže byť zlomená slobodnými občanmi a občiankami. Francúzsky spisovateľ Georges Bernanos povedal: “Dieu n’a pas d’autres mains que les nôtre” – Boh nemá žiadne iné ruky, ako naše. Buď zlomíme tento kanibalistický svetový poriadok, alebo to neurobí nikto.

(Interwiev : Sigrid Schamall, derStandard.at, 21.2.2013)

Jean Ziegler – narodil sa v roku 1934 ako Hans Ziegler v Thune vo Švajčiarsku. Je sociológom, politikom a autorom. Od 1967 až do jeho odvolania 1983 a znovu od 1987 do 1999 bol ženevským poslancom Národnej rady za Sociálne demokratickú stranu. Od 2000 do 2008 bol zvláštnym spravodajcom OSN pre právo na potraviny. 2008 bol Ziegler zvolený do poradného výboru Rady pre ľudské práva. Do 2002 bol mimo to profesorom pre sociológiu na Ženevskej univerzite, ako aj stálym hosťujúcim profesorom na Sorbonne v Paríži. Ziegler bol spriatelený s Jean-Paul Sartrom a Simone de Beauvoir, ktorí ho primäli zmeniť si meno na Jean. Počas Kubánskej účasti na prvej svetovej konferencii OSN o cukre 1964 v Ženeve, bol dvanásť dní šoférom Che Guevaru. Žije v druhom manželstve s historičkou umenia Erica Deuber-Ziegler a je otcom jedného syna.

Preklad: Juraj Borský, odkaz
Zdroj: DERSTANDARD
none
2
01.03.2013, 05:36
boris trafil si do čierneho, máš aj nejaký návrh čo môžem ja, ty on, všetci s tým niečo urobiť?
none
4

2. 01.03.2013, 05:36

boris trafil si do čierneho, máš aj nejaký návrh čo môžem ja, ty on, všetci s tým niečo urobiť?

01.03.2013, 07:57
Iste, riesenie je v zjednoteni myslenia vacsinovej masy ludi. Ak si kazdy riadne pripusti, co sa deje a prestane si hlavne domyslat vlastne scenare, da sa zjednotit. Dalej treba zial vyhodit cely parlament, inej cesty niet. Tie struktury su tam prehnite do spiku kosti. Treba opustit EU a menu euro. Dalej treba zakazat zisk a povolit len mzdu, vsetko ostatne musi podnikatel preinvestovat. Nik mu nic nezoberie.. Zaviest svoju menu, zakazat bankam urok a do 10 rokov je tu jedna z najsilnejsich ekonomik sveta.
none
5

4. 01.03.2013, 07:57

Iste, riesenie je v zjednoteni myslenia vacsinovej masy ludi. Ak si kazdy riadne pripusti, co sa deje a prestane si hlavne domyslat vlastne scenare, da sa zjednotit. Dalej treba zial vyhodit cely parlament, inej cesty niet. Tie struktury su tam prehnite do spiku kosti. Treba opustit EU a menu euro. Dalej treba zakazat zisk a povolit len mzdu, vsetko ostatne musi podnikatel preinvestovat. Nik mu nic nezoberie.. Zaviest svoju menu, zakazat bankam urok a do 10 rokov je tu jedna z najsilnejsich ekon...

01.03.2013, 08:06
Borisko, smiech je vraj zdravý, ďakujem ti.......
none
6

5. 01.03.2013, 08:06

Borisko, smiech je vraj zdravý, ďakujem ti.......

01.03.2013, 08:13
Dobre trtienko. Tvoj smiech je ale chorobny smola.
none
7

4. 01.03.2013, 07:57

Iste, riesenie je v zjednoteni myslenia vacsinovej masy ludi. Ak si kazdy riadne pripusti, co sa deje a prestane si hlavne domyslat vlastne scenare, da sa zjednotit. Dalej treba zial vyhodit cely parlament, inej cesty niet. Tie struktury su tam prehnite do spiku kosti. Treba opustit EU a menu euro. Dalej treba zakazat zisk a povolit len mzdu, vsetko ostatne musi podnikatel preinvestovat. Nik mu nic nezoberie.. Zaviest svoju menu, zakazat bankam urok a do 10 rokov je tu jedna z najsilnejsich ekon...

01.03.2013, 09:23
4/boris, ídea to je pekná, ale ako by si to zrealizoval, ja osobne odmietam násilné riešenie, samozrejme že ideálne by bolo zmeniť posuv v myslení ľudí, ale to je na niekoľko generácii...
none
11

7. 01.03.2013, 09:23

4/boris, ídea to je pekná, ale ako by si to zrealizoval, ja osobne odmietam násilné riešenie, samozrejme že ideálne by bolo zmeniť posuv v myslení ľudí, ale to je na niekoľko generácii...

01.03.2013, 10:01
Ved netreba nasilie.. Nasilie ale bude, ak sa s tym co najskor nic nespravi. Potom mozeme definitivne ocakavat vela nasilia.
Ale masa dokaze veci menit aj bez nasilia. Stacilo sa dat dokopy a polozit jasne poziadavky.
Ludia nejako zabudli, ze maju demokraciu a mozu vladu odvolat kedykolvek! A netreba k tomu ziadne nasilie.
none
8

4. 01.03.2013, 07:57

Iste, riesenie je v zjednoteni myslenia vacsinovej masy ludi. Ak si kazdy riadne pripusti, co sa deje a prestane si hlavne domyslat vlastne scenare, da sa zjednotit. Dalej treba zial vyhodit cely parlament, inej cesty niet. Tie struktury su tam prehnite do spiku kosti. Treba opustit EU a menu euro. Dalej treba zakazat zisk a povolit len mzdu, vsetko ostatne musi podnikatel preinvestovat. Nik mu nic nezoberie.. Zaviest svoju menu, zakazat bankam urok a do 10 rokov je tu jedna z najsilnejsich ekon...

01.03.2013, 09:31
A nieco konkretne co napr urobis, robis ty?
none
9

8. 01.03.2013, 09:31

A nieco konkretne co napr urobis, robis ty?

01.03.2013, 09:40
8/chucris, začnem od seba, jedno z možných riešení je regulovaná pôrodnosť, matička Zem je preľudnená, čoskoro ju zamoríme odpadom z našej produkcie...
none
10

9. 01.03.2013, 09:40

8/chucris, začnem od seba, jedno z možných riešení je regulovaná pôrodnosť, matička Zem je preľudnená, čoskoro ju zamoríme odpadom z našej produkcie...

01.03.2013, 09:44
9/ Ten priklad je ako od teba?...nerozumiem. To ako susedam chodis podvazovat vajecniky? Ved bud konkretny, co robis pre to a nie tvoje zelanie aby to tak bolo. Uved cin.
none
12

8. 01.03.2013, 09:31

A nieco konkretne co napr urobis, robis ty?

01.03.2013, 10:02
Ja sa pridam.
none
56

12. 01.03.2013, 10:02

Ja sa pridam.

01.03.2013, 15:51
No dobre...to su dvaja co budu chodit podvazovat vajecniky... A my? My co mame robit...Ved porad..
none
20

4. 01.03.2013, 07:57

Iste, riesenie je v zjednoteni myslenia vacsinovej masy ludi. Ak si kazdy riadne pripusti, co sa deje a prestane si hlavne domyslat vlastne scenare, da sa zjednotit. Dalej treba zial vyhodit cely parlament, inej cesty niet. Tie struktury su tam prehnite do spiku kosti. Treba opustit EU a menu euro. Dalej treba zakazat zisk a povolit len mzdu, vsetko ostatne musi podnikatel preinvestovat. Nik mu nic nezoberie.. Zaviest svoju menu, zakazat bankam urok a do 10 rokov je tu jedna z najsilnejsich ekon...

01.03.2013, 11:57
A vieš, že máš pravdu, Boris? Ten systém, čo navrhuješ, je ešte efektívnejší ako libertarianizmus.
none
34

20. 01.03.2013, 11:57

A vieš, že máš pravdu, Boris? Ten systém, čo navrhuješ, je ešte efektívnejší ako libertarianizmus.

01.03.2013, 13:26
Jasne, ze .. ved toto je odskusane a plne funkcne.. Az tak, ze nemci preberali vsetky zakazky sveta... Na co ich medzinarodne spolocenstvo v 1955 stoplo.
none
39

34. 01.03.2013, 13:26

Jasne, ze .. ved toto je odskusane a plne funkcne.. Az tak, ze nemci preberali vsetky zakazky sveta... Na co ich medzinarodne spolocenstvo v 1955 stoplo.

01.03.2013, 14:23
Tiež si počul tú reláciu s Rudom Vaským? Ja to mám odtiaľ.
none
3
01.03.2013, 06:50
Prečo sa pýtaš Borisa? Nemáte u vás farára?
none
13
01.03.2013, 10:10
v tretej časti článku vynorila sa otázka: Je Slovenská republika právnym štátom?..žalostné je čítať motto: súdnictvo SR je na úrovni afrických štátov..dôvod uvedený v Závere..a sme opäť pri KSČ, ale aj ostatných politických strán!
každý číta, čo ho zaujíma
none
14
01.03.2013, 10:25
ja s tym cjlapikom suhlasim. presne nacrtol absurdnost.
none
15
01.03.2013, 10:51
Na presadenie čohokoľvek sú potrebné tri veci : mať myšlienku, vedieť ako ju dosiahnuť a mať k tomu moc . Ak chýba čo len jeden aspekt, tak to nikdy nefungovalo a ani nebude. Borisove tu prezentované nápady sú naivné a nerealizovatelné a vlastne nič neriešia, čiže chýba už prvá podmienka.........sám sebe protirečí, napr. zákaz zisku a zároveň povinnosť investovať, nuž čo sa investuje, predsa zisk......ale to je iba odrobinka z kopca naivných hlúpostí, zrejme vyplývajúcich z toho že dotyčný vonkoncom netuší ako funguje svet.........
👍: dorota
none
16

15. 01.03.2013, 10:51

Na presadenie čohokoľvek sú potrebné tri veci : mať myšlienku, vedieť ako ju dosiahnuť a mať k tomu moc . Ak chýba čo len jeden aspekt, tak to nikdy nefungovalo a ani nebude. Borisove tu prezentované nápady sú naivné a nerealizovatelné a vlastne nič neriešia, čiže chýba už prvá podmienka.........sám sebe protirečí, napr. zákaz zisku a zároveň povinnosť investovať, nuž čo sa investuje, predsa zisk......ale to je iba odrobinka z kopca naivných hlúpostí, zrejme vyplývajúcich z toho že dotyčný vonko...

01.03.2013, 11:10
Hovori z teba len nevedomost a ziarlivost.
Zakazat zisk znamena zakazat si cely zisk ponechat na osobne ucely.. bazeny, limuziny vily.. Na toto mu ostane jeho plat.
Ostatok zisku sa musi preinvestovat do firmy ako takej, ci sa hodnota vytvarana trhom neprerozdeluje tak extremne, ale ostava nieco aj u beznych ludi a ti dokazu podporovat ekonomiku. Toto je strategia Tomasa Batu. Takze ak si myslis ze je to naivne, tak vravis, ze Tomas Bata, jeden z najznamejsich a najuspesnejsich podnikatelov minuleho storocia bol naivny.....
none
17

16. 01.03.2013, 11:10

Hovori z teba len nevedomost a ziarlivost.
Zakazat zisk znamena zakazat si cely zisk ponechat na osobne ucely.. bazeny, limuziny vily.. Na toto mu ostane jeho plat.
Ostatok zisku sa musi preinvestovat do firmy ako takej, ci sa hodnota vytvarana trhom neprerozdeluje tak extremne, ale ostava nieco aj u beznych ludi a ti dokazu podporovat ekonomiku. Toto je strategia Tomasa Batu. Takze ak si myslis ze je to naivne, tak vravis, ze Tomas Bata, jeden z najznamejsich a najuspesnejsich podnika...

01.03.2013, 11:24
Ty budes asi další z rady, čo si myslí: sused má viac ako ja, je zlodej. Zobrať.
none
21

17. karas 01.03.2013, 11:24

Ty budes asi další z rady, čo si myslí: sused má viac ako ja, je zlodej. Zobrať.

01.03.2013, 11:57
karas, vraj Zobrať a kto berie?..Predsa naše zákony..jednou rukou dajú a druhou dvakrát Zoberú!..práve kvôli tým zákonom príde cca. 7000 ľudí o chlieb náš každodenný :(
odkaz
none
28

21. 01.03.2013, 11:57

karas, vraj Zobrať a kto berie?..Predsa naše zákony..jednou rukou dajú a druhou dvakrát Zoberú!..práve kvôli tým zákonom príde cca. 7000 ľudí o chlieb náš každodenný :(
http://hnonline.sk/ekonomika/c1-59419750-o-udrzanie-fabriky-bojuje-stat-na-viacerych-frontoch

01.03.2013, 12:20
Ak poznáš lepší štát, utekaj tam........ja netvrdím že všetko je super, ale tiež iba pindáš.......
none
29

28. 01.03.2013, 12:20

Ak poznáš lepší štát, utekaj tam........ja netvrdím že všetko je super, ale tiež iba pindáš.......

01.03.2013, 12:32
keď už, tak pindajú Hn..ja iba informujem a čom pindajú
none
38

17. karas 01.03.2013, 11:24

Ty budes asi další z rady, čo si myslí: sused má viac ako ja, je zlodej. Zobrať.

01.03.2013, 13:37
Nie.
none
19

16. 01.03.2013, 11:10

Hovori z teba len nevedomost a ziarlivost.
Zakazat zisk znamena zakazat si cely zisk ponechat na osobne ucely.. bazeny, limuziny vily.. Na toto mu ostane jeho plat.
Ostatok zisku sa musi preinvestovat do firmy ako takej, ci sa hodnota vytvarana trhom neprerozdeluje tak extremne, ale ostava nieco aj u beznych ludi a ti dokazu podporovat ekonomiku. Toto je strategia Tomasa Batu. Takze ak si myslis ze je to naivne, tak vravis, ze Tomas Bata, jeden z najznamejsich a najuspesnejsich podnika...

01.03.2013, 11:45
To je hlúposť zakázať zisk znamená zakázať jeho tvorbu, znamená to robiť iba za náklady ani vyjadriť sa nevieš. To čo píšeš je o užití zisku ale tiež je to hovadina v tvojom podaní, lebo kto bude rozhodovať o použití toho zisku ? Rada náčelníkov DF na čele s tebou ? Vieš ty vôbec ako sa tvorí zisk ? Asi nie.....Kto T.Baťovi zákonom či inak prikázal konať ako konal ? On si žiaden zisk pre osobné účely nenechával ? Je to taká hovadina, tie tvoje naivné tvrdenia, že až, nevieš najzákladnejšie pravidlá ekonomiky........Okrem toho píšeš ako by Slovensko bolo pupok sveta a celý svet sa bude automaticky riadiť tým čo povieš . Čo myslíš urobia firmy po prípadnom zákaze zisku, ak zistia že všade inde okolo nás a na celom svete je povolený ? Nikto tu neostane , ani domáci podnikatelia, nikto a dôsledky ? Ale to je na tvoj mozog asi veľa......
none
22

19. 01.03.2013, 11:45

To je hlúposť zakázať zisk znamená zakázať jeho tvorbu, znamená to robiť iba za náklady ani vyjadriť sa nevieš. To čo píšeš je o užití zisku ale tiež je to hovadina v tvojom podaní, lebo kto bude rozhodovať o použití toho zisku ? Rada náčelníkov DF na čele s tebou ? Vieš ty vôbec ako sa tvorí zisk ? Asi nie.....Kto T.Baťovi zákonom či inak prikázal konať ako konal ? On si žiaden zisk pre osobné účely nenechával ? Je to taká hovadina, tie tvoje naivné tvrdenia, že až, nevieš najzákladnejšie pravi...

01.03.2013, 12:00
Je to tam jasne napisane, ak to nechapes, tak s tym ja nic neurobim.
none
25

22. 01.03.2013, 12:00

Je to tam jasne napisane, ak to nechapes, tak s tym ja nic neurobim.

01.03.2013, 12:14
Nie je to napísané jasne, lebo to čo vraj majú preinvestovať je práve ten zisk ktorý si zakázal, ale dobre , aj tak je to hovadina, ešte nedávno si tu tvrdil že treba zakázať aj peniaze, hehehehe, to zisk potom bude 5kg zemiakov alebo polovica auta ?
none
32

25. 01.03.2013, 12:14

Nie je to napísané jasne, lebo to čo vraj majú preinvestovať je práve ten zisk ktorý si zakázal, ale dobre , aj tak je to hovadina, ešte nedávno si tu tvrdil že treba zakázať aj peniaze, hehehehe, to zisk potom bude 5kg zemiakov alebo polovica auta ?

01.03.2013, 13:18
Zakazal ponechat si cely zisk a miesto toho si pisat normalnu mzdu.
Naco sa miesas do veci o ktorych nemas sajnu? zbytocne sa nasilne strapnujes.
none
33

32. 01.03.2013, 13:18

Zakazal ponechat si cely zisk a miesto toho si pisat normalnu mzdu.
Naco sa miesas do veci o ktorych nemas sajnu? zbytocne sa nasilne strapnujes.

01.03.2013, 13:20
Hehehehe, no Boh nás ochraňuj pred takými ľuďmi ako ty........normálna mzda, hehehehehehe
none
37

33. 01.03.2013, 13:20

Hehehehe, no Boh nás ochraňuj pred takými ľuďmi ako ty........normálna mzda, hehehehehehe

01.03.2013, 13:31
Boh nas ochranuj pred takymi neludmi ako si ty.
none
18
01.03.2013, 11:37
suhlasim aj s matom, naivita tam je u borisa, lebo zakazovat zisk ktr je motivom k podnikaniu vseobecne je absurdne.
none
23

18. dorota 01.03.2013, 11:37

suhlasim aj s matom, naivita tam je u borisa, lebo zakazovat zisk ktr je motivom k podnikaniu vseobecne je absurdne.

01.03.2013, 12:00
Pozor! Tento systém bol zavedený v povojnovom Nemecku a osvedčil sa. Nech odídu tí podnikatelia, čo chcú si len niečo urvať a nech tu zostanú len tí, ktorí chcú reálne podnikať. Borisov systém je jeden z najlepších, aké som doteraz poznal.
none
24

23. 01.03.2013, 12:00

Pozor! Tento systém bol zavedený v povojnovom Nemecku a osvedčil sa. Nech odídu tí podnikatelia, čo chcú si len niečo urvať a nech tu zostanú len tí, ktorí chcú reálne podnikať. Borisov systém je jeden z najlepších, aké som doteraz poznal.

01.03.2013, 12:10
Povojnové Nemecko. Až na to, že si mýliš zisk s daňami.( preinvestovanie daní) A takéto opatrenie by perspektívny laureát Nobelovej ceny, Boris neprežil.
none
26

24. karas 01.03.2013, 12:10

Povojnové Nemecko. Až na to, že si mýliš zisk s daňami.( preinvestovanie daní) A takéto opatrenie by perspektívny laureát Nobelovej ceny, Boris neprežil.

01.03.2013, 12:17
Taký stimul bol aj u nás asi pred 10 rokmi, kedy sa časť dani zo zisku mohla preinvestovať, ale zázraky to neprinieslo a už dávno to aj zrušili........ono všetko ale úplne všetko v ekonomike existuje iba na kritériu tvorby zisku, neexistuje žiadne iné podobné kritérium či stimul prečo ľudia podnikajú.......reguľovať dsa podľa mňa nedá zisk, iba daň z neho.......
none
27

24. karas 01.03.2013, 12:10

Povojnové Nemecko. Až na to, že si mýliš zisk s daňami.( preinvestovanie daní) A takéto opatrenie by perspektívny laureát Nobelovej ceny, Boris neprežil.

01.03.2013, 12:19
Borisa už minimálne dva dni v Arieli perieme..ešte koľko dní budeme?
none
30

27. 01.03.2013, 12:19

Borisa už minimálne dva dni v Arieli perieme..ešte koľko dní budeme?

01.03.2013, 12:40
Mám zlý pocit že mu to nepomôže........
none
31

30. 01.03.2013, 12:40

Mám zlý pocit že mu to nepomôže........

01.03.2013, 12:43
jeho vec a naša zbytočná starosť
none
36

30. 01.03.2013, 12:40

Mám zlý pocit že mu to nepomôže........

01.03.2013, 13:29
TY skus pomoct sam sebe.
none
35

24. karas 01.03.2013, 12:10

Povojnové Nemecko. Až na to, že si mýliš zisk s daňami.( preinvestovanie daní) A takéto opatrenie by perspektívny laureát Nobelovej ceny, Boris neprežil.

01.03.2013, 13:28
Si mimo, alebo vysvetli.
none
44

23. 01.03.2013, 12:00

Pozor! Tento systém bol zavedený v povojnovom Nemecku a osvedčil sa. Nech odídu tí podnikatelia, čo chcú si len niečo urvať a nech tu zostanú len tí, ktorí chcú reálne podnikať. Borisov systém je jeden z najlepších, aké som doteraz poznal.

01.03.2013, 15:33
aha, takze nejde ani tak o zisk ako o to,ze by nemal byt cielom ale prostriedkom. lenze to uz nie je ekonomicky model. .-)
to je etika.
none
51

44. dorota 01.03.2013, 15:33

aha, takze nejde ani tak o zisk ako o to,ze by nemal byt cielom ale prostriedkom. lenze to uz nie je ekonomicky model. .-)
to je etika.

01.03.2013, 15:49
Dobre, a načo mám teraz akože reagovať? :D
none
78

51. 01.03.2013, 15:49

Dobre, a načo mám teraz akože reagovať? :D

01.03.2013, 16:14
naprikla na to ze etika sa len tazko da nalinkovat . a presadit. a udrzat. ja ako neeticky podnikatel po zakaze zisku "pre seba ho "preinvestujem" do zvysenia mojho platu , kludne do dekadentnej vysky. :-D lebo ako soms atu niekde docitala plat mozem mat. a dane budu normalne a este sa aj budu znizovat.
none
86

78. dorota 01.03.2013, 16:14

naprikla na to ze etika sa len tazko da nalinkovat . a presadit. a udrzat. ja ako neeticky podnikatel po zakaze zisku "pre seba ho "preinvestujem" do zvysenia mojho platu , kludne do dekadentnej vysky. :-D lebo ako soms atu niekde docitala plat mozem mat. a dane budu normalne a este sa aj budu znizovat.

01.03.2013, 17:05
Nie, myslelo sa to tak, že plat do 12000 euro ročne môžeš mať zdanený jednocifernými percentami, ale každú korunu nad tým zdaníme 95 percentami.
none
88

86. 01.03.2013, 17:05

Nie, myslelo sa to tak, že plat do 12000 euro ročne môžeš mať zdanený jednocifernými percentami, ale každú korunu nad tým zdaníme 95 percentami.

01.03.2013, 18:21
Presne, alebo pozvolne zvysovanie.. Vsetko zalezi od celkovej prosperity.. no zo zaciatku si treba iste opasok ruiadne utiahnut a budovat.
none
40
01.03.2013, 14:46
Boris a ako máš poriešené dane ? Budú nebudú a z čoho ?
none
41

40. 01.03.2013, 14:46

Boris a ako máš poriešené dane ? Budú nebudú a z čoho ?

01.03.2013, 14:49
Iste ze budu. Normalne dane.. ktore sa budu ale casom znizovat, kedze v dobre fungujucej ekonomike nieje nutne zdierat danami. Zisk, ktory nebude preinvestovany bude tiez zdaneny a to bude motivacia pre ludi tie peniaze radsej investovat, ako ich darovat statu.
none
43

41. 01.03.2013, 14:49

Iste ze budu. Normalne dane.. ktore sa budu ale casom znizovat, kedze v dobre fungujucej ekonomike nieje nutne zdierat danami. Zisk, ktory nebude preinvestovany bude tiez zdaneny a to bude motivacia pre ludi tie peniaze radsej investovat, ako ich darovat statu.

01.03.2013, 15:15
Dane do hranice povedzme 12000 eur by mali byť naprosto minimálne.
none
50

43. 01.03.2013, 15:15

Dane do hranice povedzme 12000 eur by mali byť naprosto minimálne.

01.03.2013, 15:49
na rok, v pohode.
none
47

41. 01.03.2013, 14:49

Iste ze budu. Normalne dane.. ktore sa budu ale casom znizovat, kedze v dobre fungujucej ekonomike nieje nutne zdierat danami. Zisk, ktory nebude preinvestovany bude tiez zdaneny a to bude motivacia pre ludi tie peniaze radsej investovat, ako ich darovat statu.

01.03.2013, 15:45
A vieš čo všetko musí štát hradiť z daní ? Školstvo, zdravotníctvo, sociálne výdaje, obrana, ochrana občanov, investovanie do infraštruktúry, to ma len tak narýchlo napadlo......máš to zrátané ? Čo sú to normálne dane ? Bude iba daň zo zisku alebo aj iné dane ? A čo colná politika, ako to chceš riešiť ?
none
58

47. 01.03.2013, 15:45

A vieš čo všetko musí štát hradiť z daní ? Školstvo, zdravotníctvo, sociálne výdaje, obrana, ochrana občanov, investovanie do infraštruktúry, to ma len tak narýchlo napadlo......máš to zrátané ? Čo sú to normálne dane ? Bude iba daň zo zisku alebo aj iné dane ? A čo colná politika, ako to chceš riešiť ?

01.03.2013, 15:52
Normalne dane su tie, ktore v podstate funguju aj dnes.. alebo leosie pred takymi 5 rokmi.
Cim lepsie bude ekonomika rast, tym mensie dane budu nutne.. Ovsem zisk bude riadne zdaneny vzdy, alebo! preinvestovany.. pretoze toto je hlavny piler funkcnosti tohoto konceptu.
none
61

58. 01.03.2013, 15:52

Normalne dane su tie, ktore v podstate funguju aj dnes.. alebo leosie pred takymi 5 rokmi.
Cim lepsie bude ekonomika rast, tym mensie dane budu nutne.. Ovsem zisk bude riadne zdaneny vzdy, alebo! preinvestovany.. pretoze toto je hlavny piler funkcnosti tohoto konceptu.

01.03.2013, 15:54
Zaujimave, ze vyspela staty ako Svedsko, Dansko maju dane ako svina. To nejak nezapada do tvojho konceptu.. Kde je chyba??
none
65

61. 01.03.2013, 15:54

Zaujimave, ze vyspela staty ako Svedsko, Dansko maju dane ako svina. To nejak nezapada do tvojho konceptu.. Kde je chyba??

01.03.2013, 15:56
Asi tam, ze Svedsko ani Dansko nemaju obmedzeny zisk a ich ekonomiky prepadaju.. Logicky, ked zisk odchadza z krajiny prec....
none
66

58. 01.03.2013, 15:52

Normalne dane su tie, ktore v podstate funguju aj dnes.. alebo leosie pred takymi 5 rokmi.
Cim lepsie bude ekonomika rast, tym mensie dane budu nutne.. Ovsem zisk bude riadne zdaneny vzdy, alebo! preinvestovany.. pretoze toto je hlavny piler funkcnosti tohoto konceptu.

01.03.2013, 15:57
Ešte pred chvílou si tvrdil, že užitie zisku bude zakázané, tak aké zdanenie ?
none
71

66. 01.03.2013, 15:57

Ešte pred chvílou si tvrdil, že užitie zisku bude zakázané, tak aké zdanenie ?

01.03.2013, 15:59
Uzitie zisku zakazane, ale nie jeho preinvestovanie ved CITAJ ...
none
42
01.03.2013, 14:55
Kto vzal bozk a nevezme všetko, zaslúži si, aby stratil aj to, čo získal.
👍: vladobronx
none
45

42. 01.03.2013, 14:55

Kto vzal bozk a nevezme všetko, zaslúži si, aby stratil aj to, čo získal.

01.03.2013, 15:34
po*** sa.
none
46

45. 01.03.2013, 15:34

po*** sa.

01.03.2013, 15:37
Mas nejaky komplex?? Preco urazas?? Ved neoslovuje teba
👍: vladobronx
none
53

46. 01.03.2013, 15:37

Mas nejaky komplex?? Preco urazas?? Ved neoslovuje teba

01.03.2013, 15:49
pal do **** aj ty kreten.
none
59

53. 01.03.2013, 15:49

pal do **** aj ty kreten.

01.03.2013, 15:52
Ťažko je v lese stáť, keď búrka stromy láme.
none
49

45. 01.03.2013, 15:34

po*** sa.

01.03.2013, 15:48
Ak je na obraze škvrna alebo diera, hlupák to zbadá hneď; prednosti vidí len znalec. Dobrí ľudia začínajú posudzovať z dobrej stránky.
none
52

49. 01.03.2013, 15:48

Ak je na obraze škvrna alebo diera, hlupák to zbadá hneď; prednosti vidí len znalec. Dobrí ľudia začínajú posudzovať z dobrej stránky.

01.03.2013, 15:49
Ty sa poobzeraj kde zijes retard... a dobre si premysli, co je tu dobre...
none
55

52. 01.03.2013, 15:49

Ty sa poobzeraj kde zijes retard... a dobre si premysli, co je tu dobre...

01.03.2013, 15:51
Želám ti to, čo želáš ty mne. Tak si to veľmi dobre premysli !
none
60

55. 01.03.2013, 15:51

Želám ti to, čo želáš ty mne. Tak si to veľmi dobre premysli !

01.03.2013, 15:54
Nech sa paci... niesom veriaci dement.
none
62

60. 01.03.2013, 15:54

Nech sa paci... niesom veriaci dement.

01.03.2013, 15:55
Najprv sa musíš naučiť hrať podľa pravidiel, potom musíš na pravidlá zabudnúť a hrať podľa srdca.
none
68

62. 01.03.2013, 15:55

Najprv sa musíš naučiť hrať podľa pravidiel, potom musíš na pravidlá zabudnúť a hrať podľa srdca.

01.03.2013, 15:58
bla bla...
none
64

60. 01.03.2013, 15:54

Nech sa paci... niesom veriaci dement.

01.03.2013, 15:55
Veraiaci nemusis byt....ale dement si
none
48
01.03.2013, 15:47
A znovu sa pýtam, ak Volkswagen, Kia, Peugeot i ďalší zistia že u nás nesmú disponovať ziskom, čo asi urobia ? Bude z toho armáda nezamestnaných a obrovský pokles príjmov štátu, čo chceš s tým robiť ?
none
54

48. 01.03.2013, 15:47

A znovu sa pýtam, ak Volkswagen, Kia, Peugeot i ďalší zistia že u nás nesmú disponovať ziskom, čo asi urobia ? Bude z toho armáda nezamestnaných a obrovský pokles príjmov štátu, čo chceš s tým robiť ?

01.03.2013, 15:50
Dostanu moznost podnikat slovaci.
none
57

54. 01.03.2013, 15:50

Dostanu moznost podnikat slovaci.

01.03.2013, 15:52
Kde ....s kym?? Ved nebud taky naivny...Radsej napisem naivny ako sprosty. ....Ale vahal som.
none
63

54. 01.03.2013, 15:50

Dostanu moznost podnikat slovaci.

01.03.2013, 15:55
Ako a od koho ho dostanú ? Máš aspoň hrubú predstavu o tom koľko treba investovať napr. do automobilky ? Kde na to niekto zoberie peniaze ?
none
67

63. 01.03.2013, 15:55

Ako a od koho ho dostanú ? Máš aspoň hrubú predstavu o tom koľko treba investovať napr. do automobilky ? Kde na to niekto zoberie peniaze ?

01.03.2013, 15:57
Ak si hore necital pozorne, tak zopakujem.. Banky dostanu zakazany urok. Mozes si pozicat a ist do toho.
none
70

67. 01.03.2013, 15:57

Ak si hore necital pozorne, tak zopakujem.. Banky dostanu zakazany urok. Mozes si pozicat a ist do toho.

01.03.2013, 15:59
No radšej to nechajme, je to naivné nerealizovatelné, krčmová utópia.........
none
72

70. 01.03.2013, 15:59

No radšej to nechajme, je to naivné nerealizovatelné, krčmová utópia.........

01.03.2013, 16:00
naivny si ty.
none
69
01.03.2013, 15:58
Veď si tvrdil, že firmy nesmú mať zisk a majitelia budú mať iba tkz. obyčajný plat.........
none
73

69. 01.03.2013, 15:58

Veď si tvrdil, že firmy nesmú mať zisk a majitelia budú mať iba tkz. obyčajný plat.........

01.03.2013, 16:00
Nesmu si ho nechat ty kar...........................................
none
75

69. 01.03.2013, 15:58

Veď si tvrdil, že firmy nesmú mať zisk a majitelia budú mať iba tkz. obyčajný plat.........

01.03.2013, 16:01
Hehe on ti nadava ze si auto...to si nechas??
none
79

75. 01.03.2013, 16:01

Hehe on ti nadava ze si auto...to si nechas??

01.03.2013, 16:19
To nemá význam on vonkoncom nechápe čo hovorí, aké by to malo následky a podobne.......
none
80

79. 01.03.2013, 16:19

To nemá význam on vonkoncom nechápe čo hovorí, aké by to malo následky a podobne.......

01.03.2013, 16:21
V povojnovom slovensku by ale z neho bol dobry agitator...to musis uznat.
none
81

80. 01.03.2013, 16:21

V povojnovom slovensku by ale z neho bol dobry agitator...to musis uznat.

01.03.2013, 16:28
Populistické krčmové reči.......dúfam že dnes už by mu veľa ľudí nenaletelo.......
none
82

81. 01.03.2013, 16:28

Populistické krčmové reči.......dúfam že dnes už by mu veľa ľudí nenaletelo.......

01.03.2013, 16:33
Ved aj Vladimir Visarionovic od Lenina zacinal v krcme
none
83

82. 01.03.2013, 16:33

Ved aj Vladimir Visarionovic od Lenina zacinal v krcme

01.03.2013, 16:35
Heh...uz sa mi ti dvaja masoví hrahovia pletu....IĽjič Lenin
none
84

83. 01.03.2013, 16:35

Heh...uz sa mi ti dvaja masoví hrahovia pletu....IĽjič Lenin

01.03.2013, 16:36
vrahovia....kua aj s dotykacmi
none
87
01.03.2013, 17:16
Pokiaľ bude hierarchia, dovtedy budú rozdiely vo všetkom... Sýty - hladný, bohatý - chudobný...
none
89

87. 01.03.2013, 17:16

Pokiaľ bude hierarchia, dovtedy budú rozdiely vo všetkom... Sýty - hladný, bohatý - chudobný...

01.03.2013, 18:22
Hierarchia nieje potrebna. Nic nam nebrani ju preorganizovat.
none

najnovšie príspevky :

prevádzkuje diskusneforum.sk kontaktuj správcu diskusného fóra vytvoril dzI/O 2023 - 2024 veľkosť : 290 782 B vygenerované za : 0.171 s unikátne zobrazenia tém : 24 647 unikátne zobrazenia blogov : 294 táto stránka musí používať koláčiky, aby mohla fungovať...

možnosti

hlavná stránka nastavenia blogy todo

online účastníci :

nikto je online

hľadanie :

blog dňa :

odkaz 1. POČÚVAJ bez prerušovania 😉 2. HOVOR bez obviňovania 😉 3. DÁVAJ hojne 😉 4. MODLI sa neprestajne 😉 5. ODPOVEDAJ bez hádok 😉 6. HOVOR pravdu 😉 7. UŽÍVAJ si bez frflania 😉 8. BOHU...

citát dňa :

Hoci temperament velí zahrešiť z plných pľúc, intelekt káže zachovať chladnú hlavu a argumentovať triezvo.