Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Za vzor morálky to vyhlásil syn boží, tak to musí byť morálne!

66
reakcií
7292
prečítaní
Tému 3. mája 2008, 21:38 založil Romann.

podobné témy:1.
označiť príspevok

Romann
   3. 5. 2008, 21:38 avatar
Za vzor morálky to vyhlásil syn boží, tak to musí byť morálne!
Domnievam sa, že koreň kresťanskej zvrátenej predstavy o spravodlivosti treba hľadať v Kristovom podobenstve o márnotratnom synovi (Lk 15, 11-32). Obávam, že práve na tomto podobenstve stojí celá zdeformovaná kresťanská predstava o vzťahu boha a človeka, ktorá končí zvrhlým uprednostňovaním kajúcich sa masových vrahov pred neveriacimi, ktorí nič zlé nevykonali, iba neprijali „pravú" kresťanskú vieru. „Ja som dobrý pastier. Dobrý pastier život kladie za ovce." (Jn 10, 11). Toto „veľkolepé" podobenstvo je tým, čo v modernom jazyku označujeme analógiou. Analógiou sa vysvetľuje neznámy jav na známom príklade. Za neznámy vysvetľovaný jav by sme v tomto prípade mohli považovať postoj boha k odpúšťaniu hriechov, za obraz, na ktorom sa tento podivný postoj má ozrejmiť, otcovskú lásku k zblúdilému synovi. Pokračovanie na: Národný Inštitút Francois Marie Voltaire, ikona TREZOR


2.
označiť príspevok

Krištof
   4. 5. 2008, 16:53 avatar
Čo je zvrátené na tom, že Boh je schopný a ochotný odpustiť aj človeku, ktorý robil zlé veci, a ktorý sa chce napraviť a obnoviť svoj vzťah s Bohom? O to v kresťanstve resp. z duchovného hľadiska ide, aby sme obnovili svoj vzťah s Bohom a žili s ním v láske. Máme však slobodnú vôľu. To nie je vec "morálky", hoci vo všeobecnej rovine sme bližšie k Bohu, keď je naše vnútro a skutky prevažne dobré, i keby sme ešte nemali adekvátne obnovený tento vzťah.


3.
označiť príspevok

Degon
   4. 5. 2008, 17:23 avatar
Podobenstvo o márnotratnom synovi nie je nijakým "vzorom morálky", ale prejavom milosrdenstva, ktoré máme všetci voči sebe prejavovať. Ježiš nebol iba moralistom, ale učiteľom lásky k Bohu a blížnemu.


4.
označiť príspevok

Romann
   4. 5. 2008, 20:27 avatar
Degon.

Prečo by sme mali Krista považovať za najväčšieho z ľudí?
Bol láskavejší, schopný viac odpúšťať, viac sa obetovať, než Budha? Bol múdrejší, šiel v ústrety smrti s dokonalejším pokojom a vyrovnanosťou, než Sokrates? Bol trpezlivejší, veľkorysejší, než Epiktétos? Bol väčším filozofom, hlbším mysliteľom, než Epikúros? V akom ohľade prevyšoval Zarathustru? Bol miernejší než Lao-tse, univerzálnejší než Konfucius? Prevyšovali jeho predstavy o ľudských právach a povinnostiach názory Zenóna? Vyslovil väčšie pravdy, než Cicero? Bola jeho myseľ precíznejšia než Spinozova? Vyrovnal sa jeho mozog mozgu Keplera, alebo Newtona? Bol vznešenejší v smrti - bol ušľachtilejším mučeníkom, než Bruno? Bol svojou inteligenciou, silou a krásou prejavu, šírkou a rozsahom myslenia, bohatstvom ilustrácií, schopnosťou porovnávať, znalosťou ľudskej mysle a srdca, všetkých vášní, nádejí a obáv, rovnocenný Shakespearovi, najväčšiemu z ľudského pokolenia? Ak bol Kristus naozaj bohom, poznal celú budúcnosť. Ako panoráma sa pred ním odvíjala história ľudstva, ktorá ešte len mala prísť. Vedel, ako sa budú jeho slová interpretovať. Vedel, aké zločiny, aké hrôzy, aké nehanebnosti sa budú páchať v jeho mene. Vedel, že hladné plamene perzekúcie budú oblizovať údy nespočetných mučeníkov. Vedel, že tisíce a tisíce odvážnych mužov a žien budú trpieť v tme žalárov, preplnených bolesťou. Videl horizont budúcnosti osvetlený plameňmi auto-da-fé. Vedel, aké vierovyznania budú vyrastať z každého textu Biblie ako jedovaté huby . Pokračovanie na: Národný Inštitút Francois Marie Voltaire, ikona TREZOR ARCHÍV, sekcia Náboženstvo, téma: Prečo by sme mali Krista považovať za najväčšieho z ľudí?


10.
označiť príspevok

Degon
   5. 5. 2008, 10:16 avatar
Romann, ja si myslím, že všetci tí spomínaní ľudia sú hodní úcty, aj tí mnohí neznámy o ktorých toľko toho nevieme. Je ťažké a nerozumné ich porovnávať, najmä ak pôsobili v rôznych oblastiach. Nie som za to dávať si ich na oltár a klaňať sa im ako božstvám. Ale poučiť by sme sa od nich mali nechať... 


5.
označiť príspevok

sunny
   4. 5. 2008, 23:05 avatar
Romann, Ty si ateista, preto to nedokážeš pochopiť, a pravdepodobne sa o to aj zbytočne snažíš. Objektívne, naše dobré skutky nás nikdy nedokážu spasiť, to je dôvod, prečo musíš veriť. Ak nerobíš tie najťažšie hriechy, ale iba neveríš v Boha, tak je to hošie, ako keby si robil aj tie najťažšie hriechy a pritom veril, lebo viera je dôležitá. Skutky nie sú lebo skutky každého človeka sú niekedy zlé, či už viac, alebo menej. Za zlo si zaslúžiš peklo. Len ak akceptuješ Ježiša ako spasiteľa, odvraciaš sa od pekla.


6.
označiť príspevok

Pohodka
   4. 5. 2008, 23:21 avatar
..prestáva mi to myslieť..
Čo je to menšie zlo, podla teba ?


23.
označiť príspevok

sunny
   5. 5. 2008, 20:03 avatar
Zjednodušene som mesnším zlom nazval ľahký hriech.


26.
označiť príspevok

Pohodka
   5. 5. 2008, 20:44 avatar
..vieš sunny, ja som ťažko chápava, tak mi povedz, ktoré sú to tie ľahké hriechy, aby som hlúpa neumrela..


28.
označiť príspevok

sunny
   5. 5. 2008, 21:34 avatar
Ak si hriech nespáchala vedome, dobrovoľne, alebo vo vážnej veci, tak sa nedopustila ťažkého hriechu. Veľa záleží aj od citlivosti tvojho svedomia.


30.
označiť príspevok

Pohodka
   5. 5. 2008, 21:41 avatar
sunny, nemôžeš byť konkretnejšia ? Uved prosím taký hriech.


33.
označiť príspevok

sunny
   6. 5. 2008, 07:30 avatar
Pozri Pohodka, dám ti nejaké príklady. Ak si lenivá, páchaš ťažký hriech, ale ak sa ho snažíš prekonať a zbaviť, a robíš to len nevedome, tak to je maximálne ľahký hriech. Ak malé dieťa ukrade svojim rodičom i väčšiu sumu peňazí, tak je to stále len ľahký hriech, lebo si plne neuvedomuje svoje konanie. Ak by si vynechala v nedeľu svätú omšu, bol by to ťažký hriech-vo vážnej veci, ale ak máš práve vtedy neodkladnú služobnú cestu, je to tiež maximálne len ľahký hriech, lebo to nie je celkom dobrovoľné.


41.
označiť príspevok

Pohodka
   6. 5. 2008, 21:30 avatar
..sunny, snažím sa byť chápavá, preto mám opäť otázku a uvediem ti môj prípad.
Nestotožňujem sa s tvrdením, že pochádzam z opice. Do kostola nechodím, lebo, česť výnimkam, ale farári vodu káži a vino piju. To som len velmi jemne naznačila, aké hriechy páchaju. Mám svoje morálne zásady, podla ktorých žijem a nie sú v rozpore ani s božím prikazaním, ani so svetskými zákonmi. Tak sa pýtam .. čo som ? veriaca ? ateista ? alebo nebodaj fanatik ? Pácham tým velké, alebo len malé hriechy ?


46.
označiť príspevok

sunny
   7. 5. 2008, 19:22 avatar
Pohodka, prečo pochybuješ o sviatostiach, a odôvodňuješ to tým, že farári nie sú vzorom morálky? Ježiš ustanovil svätú omšu podľa poslednej večere a apoštolom povedal, že komu hriechy rozviažu, budú mu rozviazané v nebi, a komu ich zviažu, budú mu zviazané – podľa toho je spoveď. A chcem ťa upozorniť, že ak veríš, že Boh existuje, potom by si Mu aj mala dôverovať, že nedopustil, aby sa Jeho "manuál" pre nás - Biblia - šírila v zmenenom alebo nesprávnom znení prostredníctvom Jeho ustanovizne Cirkvi. Potom už niet o čom pochybovať a žiadny farár ťa nemôže odradiť.


51.
označiť príspevok

Pohodka
   7. 5. 2008, 20:19 avatar
..sunny, prečo odpovedáš otázkou ? Nedostala som odpoveď na moje otázky ..čakám..


7.
označiť príspevok

Noemi
   4. 5. 2008, 23:30 avatar
sunny,ty kde trcis??Denne sa tu riesia ohromne debaty,medzi krestanmi a neveriacimi psami,a ty sa tu ani neukazes-nehanbis sa?


29.
označiť príspevok

sunny
   5. 5. 2008, 21:35 avatar
Dík, že si si na mňa spomenula


32.
označiť príspevok

Noemi
   6. 5. 2008, 01:13 avatar
Jasne sunny,ako by som mohla na teba zabudnut,po precitani par tvojich prispevKOV.
Ale hlavne,nabalachal si mi toho tolko o pekle,ze sa mi normalne zle spava


15.
označiť príspevok

Romann
   5. 5. 2008, 13:58 avatar
sunny : "Ak nerobíš tie najťažšie hriechy, ale iba neveríš v Boha, tak je to hošie, ako keby si robil aj tie najťažšie hriechy a pritom veril, lebo viera je dôležitá."
Takže ja, ktorý som nikdy v živote nikoho nezavraždil som horší, ako veriaci vrah?
Čo je to za mieru morálky?


17.
označiť príspevok

sunny
   5. 5. 2008, 19:45 avatar
Áno, v podstate to je tak. Pretože aj ty, aj vrah ste zhrešili. Akurát jeden viac ako druhý. Preto potrebuješ akceptovať a prijať fakt, že Ježiš na seba zobral tvoj nekonečný test za hriech, ktorý si spravodlivo zasluhuješ za toto tvoje konanie.


18.
označiť príspevok

sunny
   5. 5. 2008, 19:46 avatar
Aj ty, aj vrah ste nemorálni a neverím, že ty si nikdy v živote nespáchal žiadny ťažký hriech, a to nemusí byť len vražda. Takže obidvaja by ste si zaslúžili trest.


16.
označiť príspevok

Krištof
   5. 5. 2008, 16:52 avatar
sunny
"Ak nerobíš tie najtažšie hriechy, ale iba neveríš v Boha, tak je to horšie, ako keby si robil aj tie najtažšie hriechy a pritom veril, lebo viera je dôležitá."
Aj ja som veriaci, ale s týmto sa celkom nestotožňujem. Ježiš "na konci vekov" podľa Mt 25, 31-46 bude súdiť na základe skutkov ("Čo ste urobili/neurobili jednému z týchto najmenších, mne ste...". Nehovorí tam o viere či neviere. Podobne to poníma Pavol v Liste Rimanom 2, 5-16: "Boh odplatí každému podľa jeho skutkov." Normálny ľudský človek, ktorý nebrojí proti viere a Bohu, nemá prečo skončiť v pekle, napriek tomu, že neverí v Krista, aspoň nie nejako optimálne. Je stvorený na Boží obraz, má dobrú vôľu... A naopak - teoreticky - keby niekto, kto dostal spásu od Krista, porušoval schválne dobrú vôľu... Ako tam píše Pavol: "Lebo Boh nikoho neuprednostňuje."


20.
označiť príspevok

sunny
   5. 5. 2008, 19:56 avatar
"Píšem tieto veci vám, ktorí ste uverili v meno Božieho Syna, aby ste vedeli, že máte život večný" (1 Jána 5:13) Viera je kľúč k večnému životu, teda do neba.

"Lebo Boh tak miloval svet, že dal svojho jednorodeného Syna, aby každý, kto uverí v Neho nezahynul, ale mal večný život" (Ján 3:16).

"Ja som cesta, pravda, aj život. Nikto neprichádza k Otcovi len skrze mňa" (Ján 14:6) Takže naša viera je veľmi potrebná k spaseniu.

"Lebo všetci zhrešili a postrádajú slávu Božiu" (Rímskym 3:23) Preto potrebujeme Spasiteľa, ktorý sa za nás obetuje, aby sme my nemuseli byť zatratený. Je ním Ježiš Kristus. Biblia nám hovorí, že všetci sme zhrešili, každý spáchal zlé skutky (Rímskym 3:10-18). Dôsledkom hriechu si zasluhujeme Boží hnev a odsúdenie. Jediným spravodlivým trestom za naše hriechy, ktorých sme sa dopustili proti nekonečnému a večnému Bohu, je nekonečný trest (Rímskym 6:23; Zjavenie 20:11-15). Preto potrebujeme Spasiteľa! To je dôvodom, prečo veriť v Boha.


8.
označiť príspevok

Noemi
   4. 5. 2008, 23:34 avatar
teda mi vychadza-lepsie je byt zly veriacy ako dobry ateista-no to uz hej
A ked sa mi ten boh nedal spoznat,potom co-mam si ho vycucat z prsta?


9.
označiť príspevok

Kaonashi
   4. 5. 2008, 23:36 avatar
kľudne, tak to predsa začalo...


19.
označiť príspevok

sunny
   5. 5. 2008, 19:50 avatar
Noemi, nemôžeš veriť tak alibisticky, že pritom budeš naschvál páchať hriechy, a veriť len preto, aby si bola spasená, to je nesprávna cesta. Kto hľadá, ten nájde.


11.
označiť príspevok

Degon
   5. 5. 2008, 10:18 avatar
Boha netreba spoznávať - treba ho iba uznať... 


12.
označiť príspevok

Kaonashi
   5. 5. 2008, 12:44 avatar
to mu na tom tak záleží? potrebuje niečie uznanie?


13.
označiť príspevok

Degon
   5. 5. 2008, 12:58 avatar
Boh nepotrebuje nás, ale my potrebujeme Boha...


14.
označiť príspevok

Kaonashi
   5. 5. 2008, 13:06 avatar
my? aké my?


21.
označiť príspevok

sunny
   5. 5. 2008, 20:01 avatar
Ak by za teba nezomrel Ježiš Kristus na kríži, po smrti by si nemal šancu ísť do neba kvôli dedičnému hriechu. Teraz máš ale možnosť, môžeš si teda vybrať medzi nebom a peklom. Ty však hovoríš, že Ho nepotrebuješ, takže si aj vyberáš, kde skončíš...


25.
označiť príspevok

Kaonashi
   5. 5. 2008, 20:23 avatar
a prečo nie Alláh alebo Šiva?


27.
označiť príspevok

sunny
   5. 5. 2008, 21:31 avatar
Pretože to nie sú pravé náboženstvá, ale o tom sa vôbec nemusíme hádať. Dôležitá je viera v Boha, preto môžeš byť spasený i v inom náboženstve ako Kresťanstvo, teda mohol by si veriť i v alaha, ak by si k tomu bol od detstva vedený. Avšak nie všetky náboženstvá vedú do neba.


31.
označiť príspevok

Kaonashi
   5. 5. 2008, 21:53 avatar
nie sú to pravé náboženstvá? ako to? veď to o sebe vyhlasujú rovnako ako všetky iné...


34.
označiť príspevok

sunny
   6. 5. 2008, 09:12 avatar
Vyhlasujú to o sebe, ale Bohužiaľ neprávom.


36.
označiť príspevok

Kaonashi
   6. 5. 2008, 14:15 avatar
všetky? všetky.


40.
označiť príspevok

fajer
   6. 5. 2008, 18:56 avatar
kvôli takýmto ľudom ako si ty,vznikajú náboženske vojny.


22.
označiť príspevok

fajer
   5. 5. 2008, 20:01 avatar
hovor za seba,


24.
označiť príspevok

sunny
   5. 5. 2008, 20:05 avatar
Fajer, prosím, nepoškodzuj si toľko, ak tomu nerozumieš alebo neveríš. Radšej to nekomentuj.


35.
označiť príspevok

Degon
   6. 5. 2008, 11:41 avatar
Ja si myslím, že nám neprislúcha hodnotiť kto bude spasený a kto nie. O tom nerozhoduje cirkev, ale samotný Boh. On je Sudca! Takže mu prenechajme jeho kompetenciu a nesúďme za neho. Ja si osobne myslím, že nie je dôležitá predstava o Bohu, ktorú si človek o ňom robí. Boh je nepoznateľný, lebo je dokonalosť a plnosť sama. Akákoľvek predstava o Bohu je Božím znevažovaním jeho plnosti a obsolútnosti. Preto sa ani nemôže zjaviť v tomto svete, ktorý je vo svojej podstate omedzený a pominuteľný. Nemôže sa plnosť prejaviť v omedzenosti...


37.
označiť príspevok

mamina
   6. 5. 2008, 14:36 avatar
Degon čím viac čítam tvoje príspevky tým viac ťa považujem za fanatika. Ja som ateistka a nijako sa za to nehanbím a necítim žiadne previnenie, jednoducho neverím v boha. Mám priateľov kresťanov, rozumných kresťanov a nijako kresťanstvo neurážam. U teba mám však pocit že sa v tom doslovne vyžívaš a neuvažuješ ako normálny racionálne zmýšľajúci človek .
Učenie je pekné ale je Bohom realizované na zemi prostredníctvom človeka - teda cirkvi. Cirkev ja považujem za jednu bandu, ktorá vodu káže a víno pije.
Neviem koľko máš rokov a neviem či si ženatý, ale ak svojej priateľke budeš citovať takéto veci v deň svadobnej noci no neviem ....


38.
označiť príspevok

Degon
   6. 5. 2008, 15:17 avatar
Mamina, ďakujem za otvorenosť a Tvoj názor. Tvoj názor dokazuje iba jedinú vec. To, že každý seba považuje za jednotku normálnosti a iných, ktorí sú odlišní, alebo uvažujú inak, považujú za úchylku, ktorú je najlepšie označiť za fanatizmus, alebo bláznovstvo. Musím priznať, že aj ja mám niekedy sklony podobne uvažovať a všetkých ateistov zaradiť do dajakej nelichotivej skupiny, ale dokážem sa ovládnuť a s tým sa vyrovnať. Hoci sme sa narodili všetci z jedného otca a jednej matky a máme rovnaké telesné a zdravotné problémy, predsa sme duchovne veľmi rozdielní, čo nie je všetkým zrejmé. Ak by som uvažoval podobne ako Ty, musel by som všetkých umelcov tiež zaradiť do tej skupiny fanatikov, lebo vynikajú v tom, čo ja nie a uznávajú hodnoty, ktoré neuznávam ja. Myslím, že je dobré, že sme rozdielní, lebo inak by na tomto svete bola poriadna nuda... 


39.
označiť príspevok

mamina
   6. 5. 2008, 16:39 avatar
Ale ja nehádžem všetkých katalíkov do jedného vreca. Mám množstvo priateľov, dobrých priateľov medzi katolíkmi a vôbec ich nehádžem do jedného vreca. Ale stretávam sa s názormi na tejto stránke, konkrétne od sony že aj veriaci vrah je lepší ako neveriaci slušný človek a to už je fanatizmus. Pretože ja nekradnem, necudzoložím , starám sa o deti, tvrdo pracujem a pravidelne platím dane. Jedinou mojou "chybou" je to, že neverím v Boha. Tak preto som postavená na úroveň vraha a pácham hriech a s týmto ja nesúhlasím.
Nemám dobré skúsenosti s takzv. veriacimi. Môj sused pravidelne každú nedeľu chodil do kostola , hral na gitare a mal kopec rečí o Bohu. Keď sa však ženil, jeho manželka si nevidela na konce prstov, v takom bola štádiu tehotenstva.
S veriacimi kamarátmi sa o viere nerozprávame, oni neurážajú mňa a ja ich. Nikomu neberiem jeho presvedčenie ale keď už niečo vyznávam tak poriadne a nie len tak na oko ( sused ).
Moja starká je veriace, ale so svojou sestrou sa nerozpráva roky, navzájom sa šikanujú a ohovárajú ( miluj blížneho svojho :-))).


42.
označiť príspevok

Noemi
   7. 5. 2008, 02:22 avatar
Vystizne napisane!Aby sme boli spravodlivi,aj veriaci su len ludia,hoci neviem kde v biblii je prikazany sex az po svadbe,alebo knazi maju podliehat celibatu ale to je asi na inu temu.MOzem potvrdit,hlavne katolici ti su vykvet,niektore ich nazori su mor tejto doby.
Farari si nevahaju rovno pri svat.kaznach otierat usta o ateistov,de facto o cokolvek a kohokolvek,dokazu dementovat ludi krutym sposobom,len aby neprisli o svoju poziciu a dalej mohli sledovat svoje mocenske ciele a takych to ludi mam nasledovat?Dobre by mi sibalo..Ked si vezmes aj toto forum,ludia budu vypisovat do skoncenia sveta,ale o laske k bliznemu ani chyru.Vsetci veriaci,by mali byt svojimi skutkami prikladom,ved ako inak prispeju k rozsievanu vieri-co je jednou z hlavnych uloh krestanov.Dalej to uz radsej nekomentujem..


48.
označiť príspevok

sunny
   7. 5. 2008, 19:57 avatar
Noemi, všakže je najľahšie otierať si ústa o druhých? Napr. ty o kňazov. Ja ti hovorím, že neviem o farárovi, ktorý by v kázni urážal alebo iným spôsobom útočil na ateistov!!! A na základe tvojho odporu voči Cirkvi predpokladám, že do toho kostola nechodíš veľmi často, takže neviem, na čom sa zakladá tvoje tvrdenie. Žiaľ, takéto reči majú väčšinou tí ľudia, ktorí do kostola ani nechodia.


49.
označiť príspevok

sunny
   7. 5. 2008, 20:03 avatar
Noemi, ak by som písal o láske k blížnemu a pod., tak komu by som tým pomohol, aby bol spasený? To je len jedna z xy vecí, ktoré by mal človek dodržiavať.


50.
označiť príspevok

sunny
   7. 5. 2008, 20:06 avatar
Avšak, ak píšem o posmrtnom živote a o tom, ako v skutočnosti vyzerá peklo, tým môžem pomôcť ľuďom, aby aspoň vedeli, čo je po smrti, a po prípade sa môžu rozhodnúť zmeniť svoj život, ak sú ateisti.


43.
označiť príspevok

Degon
   7. 5. 2008, 10:23 avatar
Mali by sme sa vyvarovať vidieť smietku v oku blížneho a nevidieť brvno v oku svojom...
A to platí rovnako aj o posudzovaní (súdení) blížneho.
Veriť v Boha nie je povinnosť, lebo viera sa nedá prikázať. Ak by Boh chcel, aby sme o jeho existencii boli presvedčení, tak by sa nám jasnejšie a viditelnejšie zjavil. Tiež nechce, aby sme sa mu klaňali a ho uctievali. On je naším dobrotivým a milosrdným Otcom a rodičia od svojich detí nepožadujú, aby si ich prehnane uctievali, nie? A čo od nás chce? To isté, čo rodičia od svojich detí a to nie je až tam mnoho... 


44.
označiť príspevok

Noemi
   7. 5. 2008, 11:34 avatar
Jasne degon,jezis nehovoril-uctievajte ma ale nasledujte ma..Ale kedy si konecne katolici vyberu to povestne brvno zo svojho oka?? 


45.
označiť príspevok

Krištof
   7. 5. 2008, 14:00 avatar
sunny, Biblia - Písmo sväté - si v jednotlivých myšlienkach či tvrdeniach, ako je napr. otázka skutkov a viery, neprotirečí. Keď Pavol a iní svätopisci uvádzajú, že Boh odplatí každému podľa jeho skutkov, tak to nie je nezmysel a neprotirečí to ani viere. Keď Ježiš Kristus pri poslednom súde bude hladieť na skutky človeka, resp. na to, akým bol človekom, aké mal srdce, lebo z toho vychádzajú potom aj skutky, tak to nemožno ignorovať a neprorečí to viere. Boh je láska, pravda, spravodlivosť...
Večný život je život s Bohom skrze Ježiša Krista. "Ja som prišiel, aby mali život, a to v hojnej miere." (Jn 10, 11)
Keď Adam a Eva - nech už si ten príbeh vysvetľujeme tak alebo onak -, ktorí boli stvorení na obraz a podobu Boha, "padli", dostali sa do "smrti". Dovtedy žili s Bohom, možno povedať s jeho životodárnym Duchom. Potom toto puto stratili, a ľudia toto po nich dedia. Ježiš prišiel tento vzťah medzi Bohom a ľuďmi obnoviť. Prišiel dať ľuďom večný život pochádzajúci z Boha, zo vzťahu s ním, z poznania Boha. Toto sa nemá uskutočniť až po telesnej smrti človeka v nebi, ale už tu a "teraz" na zemi, už tu môžeme mať večný život - pravý obnovený vzťah s Otcom sprostredkovaný Ježišom. Ježiš (Syn) sa modlil k Otcovi: "Ako si mu (Synovi) dal moc nad všetkými ľuďmi, tak nech on dá večný život všetkým, ktorých si mu dal. A večný život spočíva v tom, aby poznali teba, jediného pravého Boha a toho, ktorého si poslal, Ježiša Krista." (Jn 17, 2-3)
Napríklad Pavol najprv "nepoznal" Otca a Ježiša, ale potom, keď sa mu Boh a Ježiš dal spoznať, keď dostal večný život, obrátil sa a začal hlásať Božie duchovné veci. Dovtedy bol mimo.
Ale nie všetci mali a majú také požehnanie od Boha - ako napr. Pavol či Ján... alebo neskôr možno Augustín či medzi protestantami Billy Graham (totiž aby som spomenul známe postavy)... Lebo viera a milosť, spása a život je dar - pre tých, ktorí hľadajú resp. ktorých si Boh vyberie (Ef 2, 1-10)... Ale na obraz a podobu Boha sú stvorení všetci ľudia, to sa nemení, a do neba sa po telesnej smrti môžu dostať aj tí, ktorí neuverili na zemi v Krista - aj s tým súvisia tie skutky, na ktoré naráža Pavol i Ježiš. Boh predsa nebude nespravodlivý k ľuďom.
A napokon, večný život v inom zmysle znamená aj život po telesnej smrti v nebi. Život s Bohom sa však môže začať už tu vďaka spáse a vykúpeniu - preto prišiel Ježiš... O vieru sa treba snažiť.


47.
označiť príspevok

sunny
   7. 5. 2008, 19:35 avatar
Krištor

Je istota večnosti biblická?

Keď ľudia uveria v Krista ako svojho Spasiteľa, získavajú vzťah s Bohom, ktorý im zaručuje istotu večnosti. List Júdov 24 hovorí: "Tomu však, ktorý vás môže zachrániť od pádu a nepoškvrnených postaviť s plesaním pred svoju slávu." Božia moc môže zachrániť veriaceho od pádu. Je to na Ňom, nie na nás, aby nás postavil do svojej slávnej prítomnosti. Naša večná istota je dielom Božej záchrany, nie našej schopnosti udržať si spasenie.

Pán Ježiš Kristus povedal: "Ja im dávam večný život a nezahynú naveky, a nikto mi ich nevytrhne z ruky. Čo mi dal Otec je väčšie ako všetko a nikto to nemôže vytrhnúť Otcovi z ruky (Ján 10:28-29b). Aj Ježiš aj Jeho Otec nás pevne držia vo svojej ruke. Kto nás môže vytrhnúť z ruky Otca a Syna?

Efezským 4:30 nám hovorí, že veriaci sú "zapečatení až do dňa vykúpenia." Ak by veriaci nemali istotu večnosti, zapečatenie by nebolo do dňa vykúpenia, ale len do dňa, kedy zhrešíme alebo prestaneme veriť. Ján 3:15-16 nám hovorí, že kto verí v Ježiša Krista, má "večný život." Ak by bol človeku sľúbený večný život, ale potom by oň mohol prísť, nešlo by vôbec o večný život. Ak človek nemá istotu večnosti, potom zasľúbenia v Biblii sú omylom.

Najsilnejší argument za istotu večnosti je v liste Rímskym 8:38-39, "Lebo som presvedčený, že ani smrť ani život, ani anjeli ani kniežatstvá, ani prítomnosť ani budúcnosť, ani mocnosti ani vysokosť ani hlbokosť ani nijaké iné stvorenstvá nebudú nás môcť odlúčiť od lásky Božej, ktorá je v Kristovi Ježišovi, našom Pánovi." Naša istota večnosti je založená na Božej láske k tým, ktorých On vykúpil. Naša istota večnosti bola kúpená Kristom, zasľúbená Otcom, a zapečatená Svätým Duchom.

www.gotquestions.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


52.
označiť príspevok

fajer
   8. 5. 2008, 07:36 avatar
S vierou,alebo bez vieri,ľudia konajú dobro aj zlo,ale aby dobrý človek konal zlo, na to potrebuje vieru.


53.
označiť príspevok

janyjany
   8. 5. 2008, 13:19 avatar
fajer, Tvoja logika je úžasne nelogická.


54.
označiť príspevok

fajer
   8. 5. 2008, 15:42 avatar
ale jeto pravda.


55.
označiť príspevok

janyjany
   8. 5. 2008, 16:01 avatar
Napísal si - aby dobrý človek konal zlo, na to potrebuje vieru.
Čiže všetci veriaci podľa Teba konajú zlo. A všetci neveriaci konajú dobro?


56.
označiť príspevok

Kaonashi
   8. 5. 2008, 16:19 avatar
to tvrdí? vytýkaš iným, že si domýšľajú čo si nepovedal...ale toto je poriadne domýšľanie


58.
označiť príspevok

janyjany
   8. 5. 2008, 17:03 avatar
fajer napísal - aby dobrý človek konal zlo, na to potrebuje vieru. Tak mi vysvetli tie slová.


59.
označiť príspevok

Kaonashi
   8. 5. 2008, 17:11 avatar
už si počul o fanatizme? už si počul o manipulácii? podľahnúť jej môže aj tzv. dobrý človek...a potom môže konať aj dosť nedobre...myslíš, že v radoch nacistov boli len odjakživa zlí ľudia?


61.
označiť príspevok

fajer
   8. 5. 2008, 17:44 avatar
viera je nepriateľom zdravého rozumu.


57.
označiť príspevok

Krištof
   8. 5. 2008, 16:45 avatar
sunny, s tým, čo si tu napísal, sa dá súhlasiť. Treba však povedať, že - aspoň teoreticky - človek aj po tom, čo mu Boh dal večný život, môže "zísť z cesty", asi najskôr v takom prípade, keby sa prestal o Boha a Ježiša, o veci Božieho kráľovstva zaujímať a začal by sa nápadnejšie odklánať (t. j. v srdci a skutkoch)..., alebo niečo podobné; je v tom zrejme aj otázka slobody... Avšak takých prípadov, ak vôbec, bude zrejme málo.
Lenže nechcel som v predošlých príspevkoch tvrdiť nič, čo by istotu večnosti, ako o nej hovorí Biblia, spochybňovalo. Nepísal som proti veriacim v tomto zmysle, ale za "neveriacich" (vraj takí ani nie sú), že tiež majú možnosti...


60.
označiť príspevok

Krištof
   8. 5. 2008, 17:42 avatar
sunny, a predsa ešte čosi k tomuto; viera sa prejavuje aj skutkami, človek sa má snažiť, má sa zdokonaľovať (nazabúdať ani na Rim 8, 31-34; Jk 2, 26)... Veď sme tu aj pre druhých a pre Boha... Boh v takom prípade má pre človeka veľa lásky a milosti...


62.
označiť príspevok

sunny
   8. 5. 2008, 20:42 avatar
Samozrejme, Krištof, ani ja tým nechcem povedať, že to je úplne čierno-biele, lebo to tak ani nie je, a ohľadom dobrých skutkov a zkokonalovania sa tiež s tebou súhlasím


63.
označiť príspevok

MFAAA
   10. 5. 2008, 17:19 avatar
Keby opisovali iný váš život a vy by ste si to potom prečítali asi by ste boli prekvapený čo všetko ste urobili a ani o tom neviete. Lepšie povedané nechápete ani náhodou o čom to je a čo vám Ježiš povedať chcel, ale nie preto že neviete čítať, ap., lebo aj keby ste mali doslovný preklad jeho slov vy myslíte inak a nepochopíte ani polovicu toho čo vám hovoril aj pre prízemnosť vedeckých poznatkov ktorými ľudstvo disponuje. Normálne sa hanbím za to čo tu píšete. Ešte že viem ako to je, lebo poznatky ktoré máte nezodpovedajú ničomu. Ak máte obranný systém v tele má ho aj vesmír, lebo inak by už dávno nebol ako by ste neboli vy bez obranného systému...


64.
označiť príspevok

Noemi
   10. 5. 2008, 19:39 avatar
TENVAMALEDAL ! ha


65.
označiť príspevok

Degon
   11. 5. 2008, 11:41 avatar
Ale to sa vzťahovalo na všetkých, teda aj Noemi, nie? 


66.
označiť príspevok

knihomol5 žena
   20. 5. 2008, 22:37 avatar
radšej sa nevyjadrujem


67.
označiť príspevok

Kaonashi
   20. 5. 2008, 22:46 avatar
dobrý nápad
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 02:58,  s takými vymletými psychopatmi sa ťažko buduje slobobodná spoločnosť.........*10*10*10
dnes, 02:45,  samozrejme...krst do mena Ježiš.....*10*10*10
dnes, 02:43,  pokial nema byt vas krst krstom ducha svateho ktoreho prirodzeny nasledok je ciste poznanie tak...
dnes, 02:41,  ideš tomi ty naš osmijanko......mam ťa rad*18*18*18
dnes, 02:28,  moralizujme radšej ako nejaký nešťastnik tomi.....ktorý sa ani pokrstiť nedal*07*07*07
dnes, 02:24,  https://www.milost.sk/news/
dnes, 02:14,  že v spoločnosti....*19*19*19*19
dnes, 02:13,  predstavme si, že slocnosti už niesu vymletí ľudia ala boris......*18*18*18*18
dnes, 02:11,  aby si dostal rozum, ty teliatko........*03*03*03*03....odkedy nemaš rad politiku?...osmijanko...
dnes, 01:50,  Zatiaľ čo liberáli majú v blížiacich sa parlamentných voľbách výber menší ako v...
dnes, 01:14,  Prečo tu zas trepeš politiku?
dnes, 01:06,  Čo majú ľudia zo šírenia klamstiev? Nakoniec sa im to vypomstí.
dnes, 01:04,  Staručký hoax *13*13*13 pre vysvetlenie https://video.azet.sk/embed/3005389/
dnes, 01:02,  infovojna *13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13
dnes, 00:55,  Nenormalix žiaden strach zdravotná štatna poistovna zostane vo vlastníctve štatu a...
dnes, 00:48,  Hrádza proti extremizmu https://video.azet.sk/embed/3005389/
dnes, 00:47,  Presne tak slobodným totaliťakom treba povedať nie . Oxymoronom však pov ieš svetu len že...
dnes, 00:45,  https://www.aktuality.sk/clanok/756024/tazky-tyzden-hoaxparada-2019/
dnes, 00:39,  https://www.youtube.com/watch?v=1UdjkastOQE
dnes, 00:34,  Srandokartónom! A to nie je náhoda. Veď ľaľa, zľava: Hrdlička, preceda KSS, Drbnutý,...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Žena krásna a verná je tak ojedinelý prípad ako
dokonalý preklad poézie. Preklad obvykle nie je pekný, keď je verný, a nie je verný, keď je pekný.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(162 676 bytes in 0,502 seconds)