hoď ma hore
Milí diskutujúci. Pri diskutovaní prosím: 1. nepridávaj témy pozostávajúce len z odkazov alebo jednoslovné témy / 2. nepridávaj uražlivé alebo vulgárne komentáre. Ak tieto pravidlá nedodržíš, tvoja téma pravdepodobne skončí v koši. Príjemné diskutovanie :)
none
ak chceš diskutovať, musíš sa registrovať. registrácia

tu sa nachádzaš : 

hlavná stránka  /  rôzne  /  téma

Za škody po sovietskej okupácii platíme dodnes.

príspevkov
1
zobrazení
0
tému vytvoril(a) 20.8.2018 20:33 Osvietený
posledná zmena 20.8.2018 20:33
1
20.08.2018, 20:33
Z bývalého Československa odišlo pred dvadsiatimi rokmi vyše 100-tisíc Rusov. Okupácia v roku 1968 znamenala smrť pre 108 Čechoslovákov.

Za škody po sovietskej okupácii platíme dodnes. Od konca roku 1968, keď vojská Varšavskej zmluvy vtrhli do Československa, zomrelo 108 ľudí, z toho 31 Slovákov. Asi päťsto ľudí okupanti ťažko zranili.

Zajtra uplynie dvadsať rokov od odchodu posledného transportu s okupantmi. Spolu opustilo krajinu viac ako 100-­tisíc vojakov s rodinami.

Po ľudských obetiach zo začiatku okupácie Sovieti nasledujúcich dvadsaťtri rokov ničili krajinu. Nechali po sebe rozbité cesty, budovy, ekologickú spúšť.

Armády v kasárňach vypustili do pôdy desaťtisíce litrov leteckého benzínu a nafty. Najhoršia situácia bola v Sliači, vo Vlkanovej a v Rimavskej Sobote.

Malé Rusko

Mŕtve mesto alebo jednoducho malé Rusko, tak hovorili miestni o meste, ktoré začalo vznikať uprostred vojenského výcvikového priestoru Lešť koncom 50. rokov.

Hovorilo sa o ňom veľa, ale mesto ohradené plotom nikto donedávna nevidel. Dokonca ani mnoho slovenských vojakov.

V jednom z pravdepodobne najlepšie strážených priestorov v bývalom Československu žilo do roku 1991 približne tritisíc sovietskych vojakov s rodinami. V opustenom meste dnes cvičia medzinárodné protiteroristické jednotky.

Šamarchilovka je iba jedným z dôkazov, že Sovieti nikdy neuvažovali o dočasnom pobyte. V malom Rusku si vybudovali kompletne vybavené mesto. Sídlisko, štvorizbové byty pre generalitu, školu, škôlku, polikliniku, kino, divadelnú sálu aj kúpele. Tak nazývali veľkoplošné sprchy, kde sa za hodinu umylo 400 vojakov.

Československu bolo

73 500 vojakov, 39-tisíc rodinných príslušníkov, 1220 tankov, 2500 bojových vozidiel pechoty, 105 lietadiel a 175 vrtuľníkov.

Na troch miestach republiky Sovieti využívali skladiská pre jadrové zbrane.
(Zdroj: Jindřich Pecka, Odsun sovětských vojsk z Československa 1989–1991, vydal Ústav pro soudobé dějiny AV ČR, 1996 a Vojenský historický ústav Bratislava)

Okupácia Československa vojskami Varšavského paktu v auguste roku 1968 urobila zo štátu, ktorý smeroval aspoň k obmedzenej demokracii pod vedením proreformného Dubčekovho vedenia Komunistickej strany Československa, jednu veľkú vojenskú základňu.

Sovietska armáda postupne umiestnila na 64 miestach bývalého Československa desaťtisíce vojakov a tisícky kusov ťažkej vojenskej techniky. Na vyše dvadsať rokov sa stalo Československo s pomocou bábkovej vlády a vojenskej sily de facto ďalšou republikou vtedajšieho Sovietskeho zväzu.

Pobyt Sovietov na našom území mal byť podľa zmluvy z októbra 1968 dočasný. Posledný sovietsky vojak, veliteľ Strednej skupiny vojsk, generál Vorobjov, zasalutoval pri definitívnom odchode z Československa až 27. júna 1991.

Michael Kocáb, poslanec vtedajšieho Federálneho zhromaždenia, sa výrazne zaslúžil o rýchly odsun sovietskych vojsk z Československa. Podstatne rýchlejší ako z Maďarska a Poľska.

V rozhovore pre Respekt však hovorí, že to mohlo dopadnúť horšie. Sovieti pôvodne požadovali, aby odsun vojsk z Československa trval päť rokov. Skupina takzvaných sovietskych jastrabov sa pokúšala túto ideu presadzovať stále, dokonca uvažovali aj o úplnom zastavení odsunu. Úplne ignorovali zmluvu aj Gorbačovove garancie.

„Hádal som sa s nimi a v jednej chvíli som im povedal, že ak predĺžia odsun, my zase nemôžme garantovať pôvodný sľub, že sa hnev ľudu neobráti proti sovietskym vojakom. Vedel som, že toho sa boja najviac,“ spomína Kocáb.

O odsune podľa pôvodného termínu, teda do konca júna 1991, ale rozhodol až generál Strednej skupiny vojsk Eduard Vorobjov. Na jednom z rokovaní definitívne potvrdil, že dodržia harmonogram.

Odsun Strednej skupiny sovietskych vojsk sa začal už niekoľko mesiacov pred zamatovou revolúciou. Podľa údajov z Vojenského historického ústavu v Bratislave odišiel z Lešti v apríli výsadkový prápor. Sovieti chceli totiž do roku 1990 stiahnuť z Európy pol milióna osôb a desaťtisíc tankov.

O definitívnom odsune rozhodli ministri zahraničia podpisom zmluvy medzi ZSSR a ČSFR na konci februára 1990. O rok neskôr, na konci júna, opustilo Československo v 925 transportoch 73 500 vojakov, 39-tisíc rodinných príslušníkov, 1220 tankov, 2500 bojových vozidiel pechoty, 105 lietadiel, 175 vrtuľníkov a odviezli si so sebou 95-tisíc ton munície.

Posledný železničný transport prekročil hranice 21. júna 1991 a o šesť dní neskôr odletel aj veliteľ Strednej skupiny sovietskych vojsk Vorobjov. Sovietske vojská uvoľnili 355 objektov, z toho 286 v Čechách a 69 na Slovensku. Sťahovanie trvalo 16 mesiacov.

Čítajte viac: odkaz
none

najnovšie príspevky :

prevádzkuje diskusneforum.sk kontaktuj správcu diskusného fóra vytvoril dzI/O 2023 - 2024 veľkosť : 83 545 B vygenerované za : 0.071 s unikátne zobrazenia tém : 36 454 unikátne zobrazenia blogov : 544 táto stránka musí používať koláčiky, aby mohla fungovať...

možnosti

hlavná stránka nastavenia blogy todo

online účastníci :

hľadanie :

blog dňa :

odkaz Je to ako spoznať naplno svoj potenciál a využiť ho 😉 Je to ako ísť na 100% svojej kapacity, ktorú ako ČLOVEK si schopný mať 😉 Je to ako by si sa zobudil do nového nádherného sveta ...

citát dňa :

Vždy buď k ľudom slušný, keď kráčaš nahor. Mohol by si ich stretnúť pri ceste nadol.