hoď ma hore
Milí diskutujúci. Pri diskutovaní prosím: 1. nepridávaj témy pozostávajúce len z odkazov alebo jednoslovné témy / 2. nepridávaj uražlivé alebo vulgárne komentáre. Ak tieto pravidlá nedodržíš, tvoja téma pravdepodobne skončí v koši. Príjemné diskutovanie :)
none
ak chceš diskutovať, musíš sa registrovať. registrácia

tu sa nachádzaš : 

hlavná stránka  /  rôzne  /  téma

Víťazstvo nad nacizmom a súčasná Európa

príspevkov
2
zobrazení
0
tému vytvoril(a) 7.5.2020 20:18 Osvietený
posledná zmena 7.5.2020 20:18
1
07.05.2020, 20:18
Je všeobecne známe, že Hitler pripravoval agresiu hneď po svojom príchode k moci v roku 1933. Začal neobmedzene zbrojiť, porušoval jedno za druhým ustanovenia mierovej konferencie vo Versailles, Nemecko vystúpilo zo Spojených národov, roku 1938 obsadilo Rakúsko, o rok nato si Hitler pripojil k svojej „Tretej ríši“ Čechy a Moravu a v septembri 1939 prepadol Poľsko, čím vyvolal druhú svetovú vojnu. To je však iba jedna, nepochybne pravdivá, časť histórie vzniku druhej svetovej vojny.

Tá druhá časť je v našej verejnosti menej známa: 23. augusta 1939 uzavrelo Nemecko so Sovietskym zväzom tzv. pakt o neútočení, ktorý obsahoval tajný dodatok rozdeľujúci medzi Nemecko a Sovietsky zväz sféry vplyvu. To znamenalo, že Sovietsky zväz sa stal spojencom Hitlera a na základe tohto spojenectva prepadol spolu s Nemeckom Poľsko. Následne Stalin prepadol Fínsko a odobral mu časť jeho územia. V roku 1940 nasledovalo obsadenie rumunských území Besarábie a severnej Bukoviny, ktoré boli pripojené k ZSSR ako Moldavská sovietska socialistická republika, a anektovanie pobaltských krajín Estónska, Lotyšska a Litvy.

Na začiatku druhej svetovej vojny boli teda dvaja agresori: Nemecko a Sovietsky zväz. Za svoju agresiu bol Sovietsky zväz vylúčený zo Spoločnosti národov.

odkaz
none
2
07.05.2020, 20:18
Agresor sa stal obeťou

Hitler využil spojeneckú zmluvu so Stalinom na to, aby ľahšie a bez väčšieho rizika obsadil Poľsko, ale následne aj ďalšie európske krajiny. Spojeneckú zmluvu, na ktorú sa Stalin spoliehal, nebral Hitler nikdy vážne. Keď sa mu bombardovaním nepodarilo pokoriť a prelomiť odpor Veľkej Británie, rozhodol sa pre útok na východe a 22. júna 1941 prepadol Sovietsky zväz. V tej chvíli sa zmenilo postavenie Sovietskeho zväzu vo vojne. Z Hitlerovho spojenca a agresora sa stal obeťou agresie.

Táto zmena nenastala v dôsledku zmeny Stalinovej politiky. Nebol to Stalin a nebol to Sovietsky zväz, ktorý sa z vlastného rozhodnutia postavil proti Nemecku. Útok nemeckej armády, ktorý sa stal v prvých týždňoch pre Moskvu úplne drvivým, donútil Sovietsky zväz brániť sa. Práve táto, prvá časť druhej svetovej vojny bola po jej skončení v médiách a v učebniciach doslova falšovaná a zamlčiavaná.

V čase prepadnutia Sovietskeho zväzu mal Hitler pod svojou kontrolou prakticky celý európsky kontinent s výnimkou Veľkej Británie. USA prejavovali sympatie Hitlerom prepadnutým krajinám a sľúbili pomoc aj Sovietskemu zväzu. V auguste 1941 podpísal americký prezident Franklin D. Roosevelt s britským premiérom Winstonom Churchillom tzv. Atlantickú chartu, ktorá zblížila obe krajiny. Ale v júni 1941 aj v nasledujúcich mesiacoch bola Veľká Británia jedinou veľmocou, ktorá bola vo vojnovom stave s Nemeckom. Churchill si nikdy nerobil ilúzie o Stalinovi. Vedel o jeho agresívnych plánoch a presvedčil sa o ich reálnom základe v prvých mesiacoch vojny. Napokon sa však predsa rozhodol podporiť Sovietsky zväz a uzavrieť s ním spojeneckú zmluvu. Toto Churchillovo rozhodnutie malo svoju tvrdú logiku. Najväčším nebezpečenstvom pre civilizovaný svet bolo nacistické Nemecko. Predovšetkým preto, že bolo ekonomicky silné a vyzbrojené. Rýchly postup nemeckých vojsk hrozil porážkou Sovietskeho zväzu. V dôsledku tejto porážky by Nemecko ovládlo obrovské nerastné bohatstvo Sovietskeho zväzu a hrozilo nebezpečenstvo, že Hitler sa naozaj stane vládcom sveta.

Po tom, čo vstúpili USA aktívne do vojny, vznikla podivná „veľká trojka“. Dvaja demokratickí politici sa stali spojencami boľševického diktátora Stalina. A len čo sa Stalin stal ich spojencom, museli USA a Veľká Británia rešpektovať jeho vojnové ciele. To znamenalo tragické vyústenie vojny pre celý rad krajín, ktoré sa dostali do područia Stalina. Bola to neúprosná a tragická logika tejto vojny.

odkaz
none

najnovšie príspevky :

prevádzkuje diskusneforum.sk kontaktuj správcu diskusného fóra vytvoril dzI/O 2023 - 2024 verzia : 1.05 ( 27.4.2024 1:45 ) veľkosť : 89 633 B vygenerované za : 0.109 s unikátne zobrazenia tém : 52 484 unikátne zobrazenia blogov : 1 062 táto stránka musí používať koláčiky, aby mohla fungovať...

možnosti

hlavná stránka nastavenia blogy todo

online účastníci :

hľadanie :

blog dňa :

Pope Francis is Jacob Rothschild, 4th Baron Rothschild's third cousin once removed's wife's first cousin four times removed's husband's great niece's husband's brother! Preložte to prosím niekto do slovenčiny, nie som si istý, či Deepl neklame. Mu...

citát dňa :

Krása nie je vždy pravá tak, ako pravda nie je vždy krásna.