hoď ma hore
Milí diskutujúci. Pri diskutovaní prosím: 1. nepridávaj témy pozostávajúce len z odkazov alebo jednoslovné témy / 2. nepridávaj uražlivé alebo vulgárne komentáre. Ak tieto pravidlá nedodržíš, tvoja téma pravdepodobne skončí v koši. Príjemné diskutovanie :)
none
ak chceš diskutovať, musíš sa registrovať. registrácia

tu sa nachádzaš : 

hlavná stránka  /  náboženstvo  /  téma

Vianoce 25.December

príspevkov
41
zobrazení
0
tému vytvoril(a) 19.12.2010 23:49
posledná zmena 24.12.2010 05:07
1
19.12.2010, 23:49
Vianoce,čo pre vas znamenaju?
none
2
20.12.2010, 00:00
..hmm...dnes som povedala...prekliate Vianoce...ale vobec neslo o ne, skor ako sa ludia snazia pretvarovat...tak som plakala a kricala, ze chcem pokoj, to je vsetko....a potom chodili okolo mna tak potichu,aj hadat sa prestali...
Takze sviatky, ktore mi pripominaju zivot sam...rodina, ktora je spolu, nech je akokolvek tazko...vzdy si pomoze, pre sudrznost, lasku, pochopenie.......co spaja nas...
...radost zo zivota nielen na Vianoce, ale po cely cas..
none
3
20.12.2010, 00:00
nič
👍: ruwolf
none
4
20.12.2010, 00:09
sice uz nezijem Na Slovensku,ale vydim ze tieto sviatky su predovšetkým o obchode ,peniazoch,ziskucht,.predajcov,to sa odraza vsade v kzadej krajine...sudrznost,laska,pochop. to su nevihnnun veci pre stastnu rod. manzelstvo,spolocnost..
no kedze som veriaci clovek....skor by ma zaujimal nazor ,,akoje to s skutočnym vyznamom vianoc ku kretanstvu,a predovetkym ktomu s kým si ich ludia takmr na celom svete spajaju...Ježišovi?
none
5
20.12.2010, 00:24
je to absolutne nelogicke ze sa spaja 25.december s Ježiš narod.ked nexistuje ziadna zmienka o presnom datume jeho narodenia...skor sa to zamenilo s pohanstvom--saturnaliami....
none
6

5. 20.12.2010, 00:24

je to absolutne nelogicke ze sa spaja 25.december s Ježiš narod.ked nexistuje ziadna zmienka o presnom datume jeho narodenia...skor sa to zamenilo s pohanstvom--saturnaliami....

20.12.2010, 05:18
pohani oslavovali deň zimného slnovratu,....
none
7
20.12.2010, 08:40
rozhodne vianoce pre mňa znamenajú okrem "čarovnej atmosféry, značný stres..)
none
8
20.12.2010, 11:06
Vianoce - ľudový náboženský folklór a tradícia zimného slnovratu. V súčasnosti bláznivé nakupovanie zbytočností a príjemné stretnutie sa s rodinou.
none
9
20.12.2010, 11:20
oddych
none
10
20.12.2010, 12:15
Nič.
Ale.
obcas niečo
none
11
20.12.2010, 12:23
kopec blbych dristov demotivovanych ludi, ktori si ich nevedia vychutnat
inac dovolenka, veget pohoda, hadku s manzelom, nech mi rano nezavadza pri kuchynskej linke, dcerine hefty o existencii jeziska, bociana a inych ukazov, sneh, vylety, oddych, pohodicka miestami prerastajuca do nudy ... nove napady, co by som chcela zrealizovat po navrate do prace, nechut pustit sa do toho, co si naposielam z prace domov, spomienky - rozne dolezite aj nedolezite ... nepotrebujem od vianoc nic mimoriadne, len nech mi nikto nebruci pri usiach
👍: dorota
none
12

11. 20.12.2010, 12:23

kopec blbych dristov demotivovanych ludi, ktori si ich nevedia vychutnat
inac dovolenka, veget pohoda, hadku s manzelom, nech mi rano nezavadza pri kuchynskej linke, dcerine hefty o existencii jeziska, bociana a inych ukazov, sneh, vylety, oddych, pohodicka miestami prerastajuca do nudy ... nove napady, co by som chcela zrealizovat po navrate do prace, nechut pustit sa do toho, co si naposielam z prace domov, spomienky - rozne dolezite aj nedolezite ... nepotrebujem od vianoc nic mimoriadne,...

20.12.2010, 12:26
tiez si myslim ze 4 dni su viac ako dost v rodinnom kruhu 🙂)))
none
13

12. 20.12.2010, 12:26

tiez si myslim ze 4 dni su viac ako dost v rodinnom kruhu 🙂)))

20.12.2010, 12:32
no ja mam veget az do desiateho ..predbezne sme si ziaden plan neurobili, ale ked dosilvestrujeme, asi sa vrhneme na sport a turistiku, teda pokial pocasie dovoli 🙂
👍: dorota
none
14
20.12.2010, 16:37
kopu snehu , krásne vianočné koledy , kapustnicu , vyprážané rezne a koláče + dobrý zábavný program v tv.
none
15

14. 20.12.2010, 16:37

kopu snehu , krásne vianočné koledy , kapustnicu , vyprážané rezne a koláče + dobrý zábavný program v tv.

20.12.2010, 16:38
na vianočný stromček som zabudla
none
16
20.12.2010, 19:33
ale ma to nejaku konkretnu logiku oslavovat Vianoce ,ktore su spojene s oslavov Ježiš narodenia,ked v skutočnosti sa v decembri nenarodil??
ved to ma taku logiku ,ako keby niekto tvrdil,že 2+2 je 5
čo ludia teda vlastne oslavuju???......a je smutne že naboženstvo sa k tomu priklana, schvaluje a podporuje takuto slepu tradiciu.....! a robia to aj napriek tomu že poznaju pravdu .....
none
17

16. 20.12.2010, 19:33

ale ma to nejaku konkretnu logiku oslavovat Vianoce ,ktore su spojene s oslavov Ježiš narodenia,ked v skutočnosti sa v decembri nenarodil??
ved to ma taku logiku ,ako keby niekto tvrdil,že 2+2 je 5
čo ludia teda vlastne oslavuju???......a je smutne že naboženstvo sa k tomu priklana, schvaluje a podporuje takuto slepu tradiciu.....! a robia to aj napriek tomu že poznaju pravdu .....

20.12.2010, 19:43
Robí sa to práve preto, že poznajú pravdu. Išlo len o to, zjednotiť kresťanské a pohanské rituály.
none
19

17. 20.12.2010, 19:43

Robí sa to práve preto, že poznajú pravdu. Išlo len o to, zjednotiť kresťanské a pohanské rituály.

20.12.2010, 20:32
skôr potlačiť na úkor...než zjednotiť
👍: ruwolf
none
18
20.12.2010, 19:54
ale čo ma spoločne svetlo s tmou--zakonost s nezakonostou?
none
20

18. 20.12.2010, 19:54

ale čo ma spoločne svetlo s tmou--zakonost s nezakonostou?

20.12.2010, 22:22
O čom teraz točíš?
none
21
21.12.2010, 14:02
cucu-cucu; ... to, že sa Vianoce, ako narodenie Ježiša Krista oslavujú 25. decembra má svoju logiku. Dlhé zimné večery majú odpradávna svoj magický účinok a ľudia majú k sebe akosi bližšie, citlivejšie vnímajú jeden druhého. V kruhu svojich blízkych, v tejto dobe, lepšie vystupuje kontrast medzi vonkajším tmavým, chladným, nebezpečným, v mnohom nepriateľským, ale hlavne tajomným, cudzím svetom a blízkosťou, ľudskou spoločnosťou ku ktorej patríme. Čaro ohňa, teplo krbu, teplo domova, v nás vyvolávajú pocity bezpečia, pohody, spolupatričnosti ... Tma negatívne vplýva na našu psychiku, je "pesimistická" "predstavuje" smrť, naproti tomu je svetlo "optimistické", je životom. Obdobie zimného slnovratu je obdobím, keď svetlo víťazí nad tmou. Je to "víťazstvo Slnka" jeho znovuzrodenie. V Ríme medzi najrozšírenejšie náboženstvo /takmer štátne/ patril mitraizmus. Mitra tak ako mnohí bohovia pred ním i po ňom bol zosobnením Slnka a 25. december bol oslavou jeho narodenín - „Natalis solis invicti” /„narodeniny neporazeného slnka”/. Je logické, že cirkev stanovila na tento deň - ktorý bol, ak sa to dá tak povedať, štátnym sviatkom Ríma - narodenie Ježiša Krista, ktorý v istom, symbolickom zmysle je slnkom, predstavuje "svetlo sveta", život ...
👍: dorota
none
22
21.12.2010, 21:44
...asi takt0...
Alban Arthuan 21,22 - 25.12 - slnečný sviatok
U Keltov Alban Arthuan (svetlo Arthurovo), u bosoriek volaný "Jule", nije nič iné ako zimný slnovrat. Zimný slnovrat je čas prirodzenej zmeny na zemi. Cez zimný slnovrat prežívame najdlhšiu noc a najkratší deň v roku. Od tohto dňa vychádza slnko vždy o čosi skoršie. Kelti oslavujú cez zimný slnovrat znovuzrodenie slnka. Aj oni zdobili stromčeky. Ozdobovali ich ozdobami a trblietavými vecami. Kresťanstvo túto tradýciu ukradlo. Smrt a znovuzrodenie boha Slnka. Najkratší deň, najdlhšia noc. Takmer odpovedá kresťanským Vianociam
none
23
21.12.2010, 21:53
nehnevaj sa na mna ,ale musim povedat ,že to čo si teraz napisal si odporuje a nezapada to do seba---nemyslim, teraz to co si napisal ze slnovrat sa oslavovla prave 25.decmbra (podla Julianskeho ka). ,pohanmi na počest poh.boha Mitru,a konal sa približne v čase zim.slnovratu--slavili ho pohania ludia ktorý NEVERILI V BOHA a ktorý NEPRIJALI JEžiša AKO MESIAša--oslavovali tito pohanske sviatky........a je to paradox že tento uznavaý Rim.sviatok sa spojili s narodenim Ježiša,ked pritom Rimska riša bola velkým utlačatelom a prenasledovtelom nasledovnikov Ježiša..teda krestanov-.-ktorý boli považovaný za nepriatelov Rima!!
a ako uvadza Strongova encikl. Vianoce niesu Bohom ustanovene a ani nemaju povod v Nov.Zákone!dokonca ani verni apštoli a nasledovnici Krista neoslavovali jeho narodenie!!--prave naopak pripominali si jeho výkupnu obet ..slavili Panovu večeru.....Ježiš dal za prikaz pripomínat si pamiatku jeho smrti!!Lukaš 22:19,20,

teda uplatnenie tohto poh.sviatku ma na svedomi cirkev-začiatky siahaju do 4 str.kedy sa začali pokrestančovat,ked p.JuliusI vyhlasil 25 Dec.za den Kristovho narodenia§§§čo bolo absurdne----vniest do krestanstva nečiste pohanske nauky--ktore su velmi vzdialene od toho čo učil Mesiaš....čo ma za nasledok že ludia boli oklamani tým že v skutočnosti ,ako sa domnievaju slavia Jež.narodenie..a navyše to aj napriek tomu že Ježiš sa v Decembri nenarodil......
a Ježiš je svetlo sveta v tom zmysle že zjavil duch.svetlo tým že konal volu svojho otca a oznamil pravdu o Bohu a priniesol ludstvu nadej do buducnosti.......a to je namile vzdialene od toho čomu ludia a cirkev pripisuj taký význam --Vianociam."!
none
27

23. 21.12.2010, 21:53

nehnevaj sa na mna ,ale musim povedat ,že to čo si teraz napisal si odporuje a nezapada to do seba---nemyslim, teraz to co si napisal ze slnovrat sa oslavovla prave 25.decmbra (podla Julianskeho ka). ,pohanmi na počest poh.boha Mitru,a konal sa približne v čase zim.slnovratu--slavili ho pohania ludia ktorý NEVERILI V BOHA a ktorý NEPRIJALI JEžiša AKO MESIAša--oslavovali tito pohanske sviatky........a je to paradox že tento uznavaý Rim.sviatok sa spojili s narodenim Ježiša,ked pritom Rimska riš...

21.12.2010, 22:06
a v čom sa to vylučuje s tým čo napísal J.Tull?
👍: J.Tull
none
28

27. 21.12.2010, 22:06

a v čom sa to vylučuje s tým čo napísal J.Tull?

21.12.2010, 22:11
Mitra tak ako mnohí bohovia pred ním i po ňom bol zosobnením Slnka a 25. december bol oslavou jeho narodenín - „Natalis solis invicti” /„narodeniny neporazeného slnka”/. Je logické, že cirkev stanovila na tento deň - ktorý bol, ak sa to dá tak povedať, štátnym sviatkom Ríma - narodenie Ježiša Krista,
v čom vidiš ty logiku?? spojit dve nezlučitelne veci...??
none
29

28. 21.12.2010, 22:11

Mitra tak ako mnohí bohovia pred ním i po ňom bol zosobnením Slnka a 25. december bol oslavou jeho narodenín - „Natalis solis invicti” /„narodeniny neporazeného slnka”/. Je logické, že cirkev stanovila na tento deň - ktorý bol, ak sa to dá tak povedať, štátnym sviatkom Ríma - narodenie Ježiša Krista,
v čom vidiš ty logiku?? spojit dve nezlučitelne veci...??

21.12.2010, 22:20
V čom nezlučiteľné? Myslíš, že ľudí pri moci zaujímali nejaké rozpory v Biblii? Vplyv alebo držanie sa učenia? No vybrali si vplyv. Kto by protestoval, toho vyhlásili za heretika a zlikvidovali. Ľuďom to bolo samozrejme jedno, robili čo sa im povedalo, sami si predsa prečítať čo stojí v Biblii nemohli.
none
30

29. 21.12.2010, 22:20

V čom nezlučiteľné? Myslíš, že ľudí pri moci zaujímali nejaké rozpory v Biblii? Vplyv alebo držanie sa učenia? No vybrali si vplyv. Kto by protestoval, toho vyhlásili za heretika a zlikvidovali. Ľuďom to bolo samozrejme jedno, robili čo sa im povedalo, sami si predsa prečítať čo stojí v Biblii nemohli.

21.12.2010, 22:30
ja nehovorim ze v biblii su rozpory--lebo tam ani ziadne niesu---no a prave o tom to je ze sa podriadili vplyvu pohanov--a navyše urobili to ti ktory zaujimali v cirkvi významne opostavenie,,a dovolili aby do krestanstva sa prijaly zvyky ,ktore boli pred tým pre krestanov neprijatelne....
a akom je to viera.,ked som ochotny zradit boha ,preto že sa dostanem do skušok??
pevnu vieru aj napriek odporu si zachovali ,prave Krist.nasledovnici,ktorý verne nasledovali svojho učitel a stali sa narodmi opovrhovaný,Tým ze "verili vo vzkrieseneho Mesiaša" a bolii prenasledovani pre svoju vieru..napr.Rim mal zalubu v mučeni kretsnov...stali sa atrakciou ,pre mnohich ,ked boli hadzani divým zvieratm v Koloseu,ale boli upalovani alebo pileni napoli
)=

prejavovali pravu vieru bez Kompromisu,aj ked ich to stalo život::..
none
31

30. 21.12.2010, 22:30

ja nehovorim ze v biblii su rozpory--lebo tam ani ziadne niesu---no a prave o tom to je ze sa podriadili vplyvu pohanov--a navyše urobili to ti ktory zaujimali v cirkvi významne opostavenie,,a dovolili aby do krestanstva sa prijaly zvyky ,ktore boli pred tým pre krestanov neprijatelne....
a akom je to viera.,ked som ochotny zradit boha ,preto že sa dostanem do skušok??
pevnu vieru aj napriek odporu si zachovali ,prave Krist.nasledovnici,ktorý verne nasledovali svojho učitel a stali sa na...

21.12.2010, 22:33
"ja nehovorim ze v biblii su rozpory--lebo tam ani ziadne niesu"
🙂)))
asi si až teraz stretla s realitou moci, zvykaj si na pokrytectvo.
none
32

31. 21.12.2010, 22:33

"ja nehovorim ze v biblii su rozpory--lebo tam ani ziadne niesu"
🙂)))
asi si až teraz stretla s realitou moci, zvykaj si na pokrytectvo.

21.12.2010, 22:34
opr., stretol...ty si muž...nick ma zmýlil.
none
34

31. 21.12.2010, 22:33

"ja nehovorim ze v biblii su rozpory--lebo tam ani ziadne niesu"
🙂)))
asi si až teraz stretla s realitou moci, zvykaj si na pokrytectvo.

21.12.2010, 22:39
no muž a ženatý..(= ale to nevadi..(.

nie pokrytectva je viac ako dost....a najme mnhých naboženstvach.,,ktore tvrdia ze sa zastavaju bibl.no nekonaju podla nej....)=
none
36

30. 21.12.2010, 22:30

ja nehovorim ze v biblii su rozpory--lebo tam ani ziadne niesu---no a prave o tom to je ze sa podriadili vplyvu pohanov--a navyše urobili to ti ktory zaujimali v cirkvi významne opostavenie,,a dovolili aby do krestanstva sa prijaly zvyky ,ktore boli pred tým pre krestanov neprijatelne....
a akom je to viera.,ked som ochotny zradit boha ,preto že sa dostanem do skušok??
pevnu vieru aj napriek odporu si zachovali ,prave Krist.nasledovnici,ktorý verne nasledovali svojho učitel a stali sa na...

21.12.2010, 22:56
..viera dokaze preniest aj horu..povedal JK...a ja mu verim 🙂
none
24
21.12.2010, 21:55
reagoval som na koment ..J tull..(=
none
25
21.12.2010, 21:56
...citaj a r0zmyslaj...
none
26
21.12.2010, 22:03
neviem,či to mysliš na mna ale ja som reagoval na to čo pisal J Tull..nie na teba.
none
33
21.12.2010, 22:35
biblia nie je nic ine len 2000 rokov stary odrb na dute hlavy. Vsetky tie uzasne kretanske sviatky nie su nic ine len pohanske sviatky v modrom.
none
35
21.12.2010, 22:41
.viac ako 3500 rokov.... 1513 p.n.l. bola dokoncena 1.Moj.
none
37
22.12.2010, 15:59
cucu-cucu; "... je to paradox že tento uznavaý Rim.sviatok sa spojili s narodenim Ježiša,ked pritom Rimska riša bola velkým utlačatelom a prenasledovtelom nasledovnikov Ježiša..teda krestanov-.-ktorý boli považovaný za nepriatelov Rima!!"
V dobe, keď bol 25. december všeobecne prijatý ako narodenie Ježiša Krista, už Rimska riša nebola velkým utlačatelom a prenasledovtelom ..., ale naopak, postupne sa prenasledovanými stávali jeho odporcovia, každé iné náboženstvo, vierovyznanie ...
Logika je aj v tom, že kresťanstvo prebralo mnohé z náboženstiev starších. "Väčšie" náboženstvá sú i "synkretizmom", často, náboženstiev "porazených". Prečo by malo byť kresťanstvo v tomto smere výnimkou? ...
"Ježiš je svetlo sveta v tom zmysle že zjavil duch.svetlo tým že konal volu svojho otca ..."
... v Biblii je viacej odkazov, ktoré hovoria o tom, že Ježiš je svetlom ... a okrem toho slnko symbolizuje i znovuzrodenie ... Zdá sa mi logické, že sa cirkev rozhodla pre túto alternatívu, nemuseli, medziiným, meniť ani dátum "št. sviatku", ktorý už mal v tej dobe svoju tradíciu ...
none
40

37. J.Tull 22.12.2010, 15:59

cucu-cucu; "... je to paradox že tento uznavaý Rim.sviatok sa spojili s narodenim Ježiša,ked pritom Rimska riša bola velkým utlačatelom a prenasledovtelom nasledovnikov Ježiša..teda krestanov-.-ktorý boli považovaný za nepriatelov Rima!!"
V dobe, keď bol 25. december všeobecne prijatý ako narodenie Ježiša Krista, už Rimska riša nebola velkým utlačatelom a prenasledovtelom ..., ale naopak, postupne sa prenasledovanými stávali jeho odporcovia, každé iné náboženstvo, vierovyznanie ...
Logik...

23.12.2010, 20:41
prave,tak ako hovoriš , že sa cirkev rozhodla, ""pre taký kompromis""" vniest do krestanstva nauky ,ktore nie su v sulade z Božim slovom Bibliou,,(tema vianoc..atd.)by nas malo viest k zamysleniu,či take naboženstvo,má božie schvalenie....
nemali by byt skor vsšetci krestania oddelni od sveta ,tak ako bol Ježiš Kristus,,a jeho nasledovnici ??a držat sa čisteho učenia a noriem božieho slova...Jan4:24,,Boh si praje aby tý ktorý ho chcu uctievat sa zachovali bez poškvrny od sveta Jak.1:27
,a prave to že cirkev ,ktora prebral mnohe nekrestanske nauky,a zviky(napr.vianoce)nemože o sebe tvrdit že sa zachovala bez poškvrny od sveta..otázka je :može Boh schvalovat take naboženstvo,ktore nedba na božie stanovené normy??
a to že sa tu bavíme o presnom datume jeho narodenia(ktorý v skutočnosti nie je znamy)....oslavuješ Ti svoje narodenie v inom datume,než v akom si sa skutočne narodil???...
A navyše : Nezdá sa Vám paradoxné,že udalost,pri ktorej si ludia" UDAJNE"chcu uctit Ježiša ,sa stáava priležitost na klamanie detí????(ked sa detom hovrí že darčeky im donesie Ježiško?)
none
41

40. 23.12.2010, 20:41

prave,tak ako hovoriš , že sa cirkev rozhodla, ""pre taký kompromis""" vniest do krestanstva nauky ,ktore nie su v sulade z Božim slovom Bibliou,,(tema vianoc..atd.)by nas malo viest k zamysleniu,či take naboženstvo,má božie schvalenie....
nemali by byt skor vsšetci krestania oddelni od sveta ,tak ako bol Ježiš Kristus,,a jeho nasledovnici ??a držat sa čisteho učenia a noriem božieho slova...Jan4:24,,Boh si praje aby tý ktorý ho chcu uctievat sa zachovali bez poškvrny od sveta Jak.1:27
...

24.12.2010, 05:07
Veď aj v Biblii sú popísané tie prebraté mýty...
none
38
22.12.2010, 21:51
Vianoce sú pre mňa krátkym pozastavením sa po dlhom roku. Rozlúčka s ním, spomínanie na to, čo rok priniesol a také tiché konštatovanie, že nech bolo ako chcelo, zvládli sme to, a nádej, že možno od prvého januára sa bude dariť trošku viac, ako doteraz. Vianoce sú pre mňa pomyselnou čiarou v živote, kde síce čosi končí, ale začne niečo nové. Od Vianoc do Silvestra je čas, kedy akoby sa všetko zastavilo, starý kalendár sa ruší, a ide sa odznova. Koľko rokov človek dožije, toľkokrát prekračuje tú pomyselnú čiaru a "začína odznova".
none
39
22.12.2010, 23:06
A pre všetkých toto vianočno-novoročné želanie:
Nech sa do Tvojho domu vláme pokoj a nech zlodeji prídu a ukradnú Tvoje dlhy.

Nech sa vrecká na Tvojich nohaviciach stanú magnetom pre

500 eurovky.

Nech sa láska prilepí na Tvoju tvár ako vazelína a nech smiech zaútočí na Tvoje pery!

Nech Tvoj odev páchne po úspechu, nech Ti šťastie dá facku a Tvoje slzy nech sú slzami radosti.

Nech problémy, ktoré máš, zabudnú Tvoju adresu!

Jednoducho povedané............




Nech je rok 2011 lepším rokom ako bol ten 2010 !!!
none

najnovšie príspevky :

prevádzkuje diskusneforum.sk kontaktuj správcu diskusného fóra vytvoril dzI/O 2023 - 2024 verzia : 1.05 ( 17.4.2024 8:30 ) veľkosť : 175 606 B vygenerované za : 0.108 s unikátne zobrazenia tém : 47 690 unikátne zobrazenia blogov : 817 táto stránka musí používať koláčiky, aby mohla fungovať...

možnosti

hlavná stránka nastavenia blogy todo

online účastníci :

hľadanie :

blog dňa :

Navždy dokonalý skrze Ježišovo dokonalé dielo Ale tento priniesol obeť za hriechy a navždy sa posadil po pravici Boha. ...Lebo jednou obetou navždy zdokonalil tých, čo sú posväcovaní. Hebrejom 10:12,14 Boli ste niekedy ako kresťan sužovaní myšlienk...

citát dňa :

Lenivosť je zvyk odpočívať skôr, ako sa človek unaví.