Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Upálil Jefta svoju dcéru?

138
reakcií
1597
prečítaní
Tému 5. apríla 2015, 02:31 založil Shagara.

podobné témy:1.
označiť príspevok

Shagara muž
   5. 4. 2015, 02:31 avatar
Mal Jefta na mysli ľudskú obeť, keď dával svoj sľub? Pozrime sa najprv na danú biblickú správu. Sudcovia 11,30-31...:"A Jefte urobil Pánovi tento sľub: Keď mi dáš Amončanov do ruky, potom ten, kto mi vyjde z dvier môjho domu v ústrety - keď sa vrátim v pokoji od Amončanov -, bude patriť Pánovi a obetujem ho ako zápalnú obetu.".....34-40 verš...:Keď sa Jefte vracal do Masfy, do svojho domu, - hľa - vyšla mu v ústrety s bubienkami a v tanci jeho dcéra. Bola to jeho jedináčka; okrem nej nemal ani syna, ani dcéry.
Keď ju zazrel, roztrhol si odev a zvolal: "Beda, dcéra moja! Ty ma porážaš! Práve ty ma privádzaš do nešťastia! Urobil som sľub Pánovi a nemôžem ho odvolať."
Povedala mu: "Otče môj, keď si urobil sľub Pánovi, tak na mne splň, čo si sľúbil, keďže ti Pán doprial vypomstiť sa na svojich nepriateľoch, Amončanoch."
Potom prosila svojho otca: "Nech mi je dovolené toto: Popraj mi ešte dva mesiace! Chcela by som sa vzdialiť, vyjsť na hory a tam so svojimi priateľkami oplakať svoje panenstvo."
Odvetil jej: "Choď!" A prepustil ju na dva mesiace. Potom odišla so svojimi priateľkami a na horách oplakávala svoje panenstvo.
O dva mesiace sa vrátila k svojmu otcovi a vyplnil na nej sľub, ktorý urobil. Ona nepoznala muža. Odvtedy je zvykom v Izraeli,
že sa z roka na rok schádzajú izraelské dcéry, aby štyri dni v roku oplakávali dcéru Galaádčana Jefteho." Myslím si,že takmer všetci kresťania tvrdia ,že Jefta skutočne upálil svoju dcéru. A mnohí to považujú za ohannosť.. A nejak im to nejde nejde do mysle,....ako mohol Boh lásky,Boh Biblie pripustiť takúto hroznú vec. Ak by to tak bolo,tak by to bol ohavný čin,aj ked ide o Boha. Tak to označil aj jeden evanjelikálny pisateľ,"že je to obrovská,krvavá škvrna v Biblii".Ale tak tomu nebolo!Taká myšlienka bola Jeftovi/a dvojnásobne Bohu lásky/ úplne vzdialená, lebo v Zákone bolo uvedené: „Nemá sa nájsť v tebe nikto, kto nechá prejsť ohňom svojho syna alebo svoju dcéru.“ (5. Mojžišova 18:10)Bohu sa hnusia doslovné ľudské obete, ktoré patrili k skazeným praktikám Kanaančanov./3. Mojžišova 18,21; 5. Mojžišova 12,31) A Biblické správy si nemôžu odporovať. Teda,ako to je? Je faktom,že, Jefta mal na mysli človeka, a nie zviera. Zvieratá vhodné na obeť pravdepodobne neboli držané v izraelských domoch. A obeť zvieraťa by nebola ničím výnimočným. Jefta si uvedomoval, že ten, kto mu vyjde v ústrety z jeho domu, môže byť aj jeho dcéra. Takýto človek mal byť obetovaný ‚ako zápalná obeť‘ v tom zmysle, že mal byť vyhradený výlučne na službu Bohu pri svätostánku.Mojžišovský Zákon umožňoval zasvätiť slávnostným sľubom duše Pánovi. Napríklad ženy slúžili vo svätostánku, zrejme čerpali vodu. /2. Mojžišova 38,8; 1. Samuelova 2,22) Jefta ked dával slávnostný sľub, mal zjavne na mysli takéto zvláštne zasvätenie a zdá sa, že jeho sľub sa týkal služby natrvalo.A to potvrdzuje aj daná ,biblická správa a celkový kontext Písma. Aj ked treba uviesť na obhajobu prekladateľov,že tu šlo o nesprávny preklad,výklad niektorých veršov/slov/pretože niektoré hebrejské výrazy majú aj viac významov.Okrem iného,ide i o slovo v 40 verši:"oplakávať"/hebr.Ta-nah´/.Správne malo byť-"dobrorečiť,vzdávať chválu". Ale vždy musí byť rozhodujúcim činiteľom kontext okolitých veršov a celého Písma. Ved je zaujímavé,že prečo šla Jeftová dcéra "oplakávať svoje panenstvo"? Pretože daný sľub/a zasvätenie pre službu vo svätostánku/ jej neumožňovalo sa už vydať,pretože každá Izraelitka túžila mať deti, aby bolo zachované meno rodiny i dedičstvo..Je to logické konštatovanie,pretože ak mala byť upálena ,sotva by ju až tak trápilo jej panenstvo,ktoré bola oplakávať.To bola tiež aj veľká obeť z jej strany,ked poslúchla svojho otca a sama otca nabádala aby splnil daný sľub. Pre Jeftu splnenie slávnostného sľubu znamenalo, že príde o spoločnosť svojho milovaného a jediného dieťaťa. A preto "Izraelské dcéry",ju navštevovali v tomto svätostánku, a "chválorečili jej",za jej obdivuhodný skutok. Aj na tomto príklade vidíme,že výklad,interpretácia nesmie byť ovplyvnená ,niečim/náuka o pekle..atd/ ,lebo potom sa dochádza k nesprávnym,krutým záverom..ktoré neprinášajú česť Bohu,a jeho menu. A v skutočnosti vzdaľujú ľudí, od tak krutého Boha,ktorý vyžaduje ľudské,zápalné obete.Ešte dobre že Boh Biblie je láskavým Bohom.
Súhlasí Lemmy


16.
označiť príspevok

ranexil muž
   5. 4. 2015, 10:02 avatar
Tu vidno, ako tuzba po moci v niekom je silnejsia nez laska, ci puta, ci city.


139.
označiť príspevok

pátrač muž
   26. 6. 2015, 15:01 avatar
každý je chybovateľný na našej planéte


2.
označiť príspevok

Nadja žena
   5. 4. 2015, 08:15 avatar
Toto je dobrá úvaha, a je možné, že ide iba o zlý preklad.
Ale Boh predsa zabíjal iných, vyvraždil vlastne celé ľudstvo, až na pár ľudí, prečo práve táto obeta sa ti zdá výnimočná, že ju nazývaš jedinou krvavou škvrnou v Biblii?


5.
označiť príspevok

Slušný človek muž
   5. 4. 2015, 08:53 avatar
Nadja, Boh zabíjal iných za hriešne konanie. Tu sa nejednalo o hriešne konanie.
Súhlasí Shagara


7.
označiť príspevok

Nadja žena
   5. 4. 2015, 08:56 avatar
Sč, aké hriešne konanie, čítaj, kázal zabíjať nepriateľov Izraela, čím sú oni hriešni? Tým, že sa nenarodili tam? Ako to mohli ovplyvniť? Nemal ani toľko objektivity, čo máme dnes my ľudia?


9.
označiť príspevok

Slušný človek muž
   5. 4. 2015, 09:12 avatar
Písala si, že vyvraždil celé ľudstvo. Mala si zrejme na mysli potopu. Tak v písme sa píše, že bolo na zemi veľké zlo, že sa okrem Noacha a jeho rodiny nenašlo nikoho spravodlivého pred Bohom.
Súhlasí Nadja


10.
označiť príspevok

Nadja žena
   5. 4. 2015, 09:18 avatar
Ano. Ak by bola pravda, že všetci boli zlí, tak by ľudstvo aj tak neprežilo, keby sa všetci len vraždili, okrádali a pod. Ale hlavným argumentom proti je fakt, že muselo existovať isté percento detí, nevinných detí, ktoré nemali ako zhrešiť. A prečo pozabíjal nevinnú zver? Po ďaľšie, ak niekto je zlý, tak už ani dnes najväčších vrahov nepopravujeme, teda sme milosrdnejší ako Boh plný lásky, atď.
Súhlasí Mirante, clear1


11.
označiť príspevok

Slušný človek muž
   5. 4. 2015, 09:31 avatar
S tými deťmi máš pravdu, to aj mne vadí. Aj keď existujú aj názory, že za deti sú zodpovední ich rodičia, kto by sa o ne staral, keby ich rodičia neboli. Ale tu je samozrejme protinázor, že to teda mal Boh urobiť inak, aby nevinní nemuseli trpieť.
Čo sa týka názoru, že sme milosrdnejší, než Boh, lebo vrahov nezabíjame, ale im dávame doživotie, alebo 25, alebo dokonca len 15 rokov, s tým celkom nesúhlasím. Lebo keď je to spravodlivý trest, tak keď niekto úmyselne niekomu zoberie život, na čo nemá právo, tak by podľa spravodlivosti mal byť zobraný život aj jemu.


12.
označiť príspevok

Nadja žena
   5. 4. 2015, 09:39 avatar
Výborne ))
Poďme teda k tomu zákonu "oko za oko". Ak je správny, a teda ty píšeš "život za život", Ježiš potom nemal pravdu, že máme milovať aj svojich nepriateľov? Ježiš žiadal vymaniť sa z okruhu svojho vnímania udalostí, chcel, aby sme vedeli objektívnejšie posúdiť situáciu, že aj nepriateľ je človek s chybami a pod.
Teda ok, schvaľuješ popravy. Lenže tu je zasa námietka, ak môžeme zabiť človeka, zobrať mu život, tak za čo ho vlastne chceme trestať? Veď ak je zabíjanie možné a správne, tak neurobil nič výnimočné, len to urobil z iných dôvodov, ako my. Tzn, dokazovať mu zabitím, že sa nesmie zabíjať... veď je to nezmysel.


13.
označiť príspevok

Slušný človek muž
   5. 4. 2015, 09:50 avatar
Nadja, ja osobne ako kresťan súhlasím s Ježišovými slovami, že máme milovať aj svojich nepriateľov. Aj som odhodlaný tak konať. Ale právo a svetské zákony sa neriadia, myslím si , týmto kresťanským učením. To by potom asi nikoho za nič neodsúdili. Aj ja, napr. keby som bol sudcom, nemohol by som omylostiť každého zločinca len preto, že milujem aj svojich nepriateľov, alebo ano?


14.
označiť príspevok

ranexil muž
   5. 4. 2015, 09:56 avatar
Takze ak by si bol zajatec moslimskehos tatu a sli by ta podrezat jak potkana, len rpeto, ze existuje youtube, kde sa mozu predvadzat, tak by si horel samotnou laskou ku svojmu katovi????


17.
označiť príspevok

Slušný človek muž
   5. 4. 2015, 10:09 avatar
Ranexil, 14, vtedy by mi to už mohlo byť jedno. Skôr by som asi pociťoval veľký strach, ako nenávisť. Ale samozrejme, je niečo iné o tom rozprávať a niečo iné to v reále zažiť. Ale mal by som sa snažiť, aby som nemal túžbu im to odplatiť. Či by som zvíťazil sám nad sebou, to už je iná vec.
Súhlasí Wolfe


18.
označiť príspevok

ranexil muž
   5. 4. 2015, 10:11 avatar
Boh ta neprivedie na cestu potupy, ak kracas v jeho cestach.


19.
označiť príspevok

Slušný človek muž
   5. 4. 2015, 10:13 avatar
Potupy nie, ale môže pripustiť aj tvoju smrť, však koľko bolo mučeníkov, ktorí zomreli, lebo chceli zostať verní Bohu. Napr. prvý kresťanský mučeník Štefan.


20.
označiť príspevok

ranexil muž
   5. 4. 2015, 10:15 avatar
Ako vidno, na mucednikoch Boh tohto veku dokazuje, ze je cestou smrti, nie zivota.


21.
označiť príspevok

Slušný človek muž
   5. 4. 2015, 10:20 avatar
Skôr to dokazuje vernosť ľudí, že dokážu byť verní Bohu nie len, keď sa im darí, keď je všetko v poriadku, ale aj keď im hrozí, že prídu o to najcennejšie, o život.


22.
označiť príspevok

Nadja žena
   5. 4. 2015, 10:22 avatar
Platí to aj v prípade Bohov, ktorých mali pred Všemocným?
Ľudia pôjdu za tým bohom, ktorý im ponúkne niečo lepšie ako predošlý...


24.
označiť príspevok

ranexil muž
   5. 4. 2015, 10:26 avatar
Ludia idu za kazatelmi, nie za Bohom. A okrem toho, ako vsade, vzdy ich vedie v pripade nabozenstiev strach, nie laska.


25.
označiť príspevok

Nadja žena
   5. 4. 2015, 10:29 avatar
Pre mňa sú kazatelia tvorcami Boha


28.
označiť príspevok

ranexil muž
   5. 4. 2015, 10:40 avatar
No ty mas trochu problem s tym, ze obcujes len s informaciami, ktore mas. A ide ti to dobre, vzhladom na nedostatok poznania.
Ale mylis sa, snad to niekedy zistis. Mozno by si mala mat pravo to vediet, kedze hlupa nie si.


30.
označiť príspevok

Nadja žena
   5. 4. 2015, 10:42 avatar
No rozdiel od iných, ktorí obcujú aj s informáciami, ktoré nemajú?


31.
označiť príspevok

Korund
   5. 4. 2015, 10:42 avatar
Obcovať s niečím ,čo nemáš, sa nedá.
Súhlasí Nadja


33.
označiť príspevok

Nadja žena
   5. 4. 2015, 10:44 avatar
To som tým chcela povedať, dakujem


34.
označiť príspevok

ranexil muž
   5. 4. 2015, 10:49 avatar
tak naco to potom skusa? a dakuje za hlupost, kedze to stale robi, obcuje s tym, co nema.


36.
označiť príspevok

Nadja žena
   5. 4. 2015, 10:52 avatar
Dakujem za presnejšie pomenovanie chyby, ktorú si spravil


38.
označiť príspevok

ranexil muž
   5. 4. 2015, 11:06 avatar
Nadja, ale ja viem cosi navyse, co sa nemas kde docitat, kedze ti, ktori to vedia, to nemaju komu povedat.


41.
označiť príspevok

Nadja žena
   5. 4. 2015, 11:13 avatar
Strašne veľa toho neviem... ty vieš niečo navyše odo mňa, ja od teba, a druhí... a okrem toho, nemôžeme vedieť všetko.
V jednom máš pravdu, rozhodujeme sa nie len podľa toho, čo vieme, ale aj podľa toho, čo máme v podvedomí, ovšem stále tá informácia tam musí byť
Tak, môžeš hovoriť, lenže... ak neexistujú len empirické skúsenosti, tak potom prečo nie sme už dávno anjelmi? Ten pokrok by predsa musel hl. v morálke nastať oveľa skôr...


44.
označiť príspevok

ranexil muž
   5. 4. 2015, 11:22 avatar
Nadja vypravs jak stara ciganka nad kartami, ked zistila, ze prisiel jej majster, a nevie co by povedala, aby vyzerala nadálej seriozne.


45.
označiť príspevok

Nadja žena
   5. 4. 2015, 11:24 avatar
Skrátka, moc kecám, čo ) ok


46.
označiť príspevok

ranexil muž
   5. 4. 2015, 11:26 avatar
tak prepac. Si mila. Pekne od teba


48.
označiť príspevok

ranexil muž
   5. 4. 2015, 11:31 avatar
A okrem toho si dobry clovek.
Mala by si dostat sancu dostat sa dalej. Ale nedopadni ako nick clear. Ten aj ked dostal zlato, nepochopil jeho cenu.


49.
označiť príspevok

Nadja žena
   5. 4. 2015, 11:36 avatar
Dakujem, ale dobre viš, že som rovnaká, ako ostatní. Šancu má každý. Ale kam ďalej? A možno. som sa vrátila... Tie diaľavy sa mi nezdali byť príťažlivé. Veď vieš


50.
označiť príspevok

ranexil muž
   5. 4. 2015, 11:39 avatar
Preco travis tak vela casu na nete?
Nieco hladas?
Na nete, je iba to co sa javi tam byt.
Vaz si co mas.
Súhlasí Nadja


51.
označiť príspevok

Nadja žena
   5. 4. 2015, 11:43 avatar
Nemám nič. A ani nepotrebujem... okrem ľudí. A tých mám na Nete najviac ))


107.
označiť príspevok

Wolfe muž
   6. 4. 2015, 06:43 avatar
Nie su tvorcami Boha, ale Shagara prednedavnom hodil jeden vers z biblie , ktory sadne ako prdelka na serbel..

[Jer 5,31]
31 Proroci prorokujú klamstvo a kňazi vládnu na vlastnú päsť; môj ľud však má toto rád. Ale čo spravíte, keď tomu bude koniec?


23.
označiť príspevok

ranexil muž
   5. 4. 2015, 10:25 avatar
Moslimi tymto uplne ziju. Krestanstvo sa uz davno pretvorilo na obraz idei zivota. Dne snie je hrdina, tko padne pre vieru, ALE TEN, KTO PREZIJE.


29.
označiť príspevok

Nadja žena
   5. 4. 2015, 10:41 avatar
Ale Ježiš prežil len vďaka tomu, že padol pre vieru ))


39.
označiť príspevok

ranexil muž
   5. 4. 2015, 11:07 avatar
Evidentne nevidis, ze neprezil Jezis, ale ti, ktori v neho veria, úpresnejsie prezila cirkev. Grupopa to veriacich v ideu, jeden je nepodstatny.


15.
označiť príspevok

Nadja žena
   5. 4. 2015, 09:57 avatar
Toto je na celú tému, ale v zásade, princípy svetských a náboženských súdov sú podobné, morálka je u všetkých spoločenstiev takmer rovnaká, veď len takto môže akékoľvek spoločenstvo fungovať, je to základná podmienka.
Takže sa len rozhodujeme, a k tomu nám pomáha napr. fiolozofia, čo je správnejšie. Svetské zákony sa neriadia síce náboženskými., ale obidva sa riadia rovnakými princípmi. Preto sú tie zásady rovnaké.
Teda môžeme sa rozhodovať, či trest je aktom nepriateľským. Podľa mňa nie, ak aj on dodržiava základné morálne predpisy. Poprava ich podľa mňa nedodržiava, rovnako, ako Boh ich nedodržal v prípade potopy sveta.


52.
označiť príspevok

Sloven muž
   5. 4. 2015, 11:50 avatar
Boh, naozaj? Ďalší veriaci v čo? Boh jasné hovorí v 5. prikázaní: NEZABIJEŠ! Už si to konečne uvedomte, že to nie Boh, to vždy len my sami, nik iní, len my a naše nepochopenie, že ako treba naozaj žiť život...

A Jefta? Ak to naozaj tak bolo, tak vidno, že nič tiež nepochopil...nič...lebo také niečo ho zaťažilo, a nie prilepšilo....


53.
označiť príspevok

Slušný človek muž
   5. 4. 2015, 12:17 avatar
Sloven, ale to neznamená, že keď Boh prikazuje ľuďom nezabiješ, že to sa vzťahuje aj na neho. Lebo on ako stvoriteľ dal tento príkaz pre ľudí, nie pre seba. Niekto musí byť tým konečným sudcom. Aj štát prostredníctvom zákona zakazuje ľuďom, aby sa zabíjali, alebo brali zákon do svojich rúk, teda trestali jeden druhého nejakým spôsobom, ale štát to tiež neprikazuje sebe. Musí použiť v niektorých prípadoch aj násilie, aby spacifikoval nespratníkov, ktorí ohrozujú iných. Dokonca, niektoré štáty doteraz používajú trest smrti, aj keď svojim občanom zakazujú sa zabíjať.


54.
označiť príspevok

Nadja žena
   5. 4. 2015, 12:21 avatar
Teda svetský Najvyšší súd môže konať v rozpore so zákonmi "pre ostatných"?


56.
označiť príspevok

Slušný človek muž
   5. 4. 2015, 12:26 avatar
Nadja, je to pre dodržiavanie poriadku, lebo nie všetci ľudia chcú druhým dobre. Stačilo, keď v USA policajti v jednom meste štrajkovali. Hneď sa tí, ktorí poslúchajú len pre represiu štátu a nie zo zásady vyrojili a začali vykrádať obchody. Ak by štát nepoužíval represívne zložky, bol by tu nevýslovný chaos.


55.
označiť príspevok

Sloven muž
   5. 4. 2015, 12:24 avatar
To hádam nemyslíte vážne, že čo ste teraz napísal? Boh je Tvorca a nie ničiteľ, On tvorí a nie ničí...On neprekračuje svoje zákony a prikázania, oni sú jeho vôľou....teda zákonom aj preňho....

A štát, to nie je Boh, to sú ľudia, ktorí ešte vždy veľakrát nič nepochopili, len si robia podľa seba a svojho obmedzeného myslenia, lebo majú slobodnú vôľu, všetko teda podľa seba, nie podľa zákonov a prikázania Boha....Preto toto ľudstvo stojí pred svojím koncom, lebo si myslelo, že bude takto môcť ešte veľmi dlho....


57.
označiť príspevok

Nadja žena
   5. 4. 2015, 12:29 avatar
Štát je inštitúcia, je to pojem rovnako abstraktný, ako Boh, a výklad pojmu dávajú len ľudia
Píšeš, že to nie Boh, to ľudia. Teda trest nie je činom boha, ale ľudí? Keď namierim pistol a poviem "ak sa pohneš, zastrelím ťa", tak ho zastrelí jeho pohyb?


58.
označiť príspevok

Sloven muž
   5. 4. 2015, 12:34 avatar
O čom tu teraz točíte? Ja som strelil, ja som zabil, ja za to nesiem aj zodpovednosť pred Bohom a jeho zákonmi....Ja som sa sám tak rozhodol, či správne, to si už musím zodpovedať sám, lebo je rozdiel v sebaobrane a s úmyslom zabiť....


59.
označiť príspevok

Nadja žena
   5. 4. 2015, 12:35 avatar
Tak vidíš, Analogia s Božím trestom, to si nepochopil? (môžem aj ja mať degradujúce poznámky, ako ty)


61.
označiť príspevok

Sloven muž
   5. 4. 2015, 12:37 avatar
Pozrite, vy ste neveriaca, a neraz som sa o tom presvedčil, že s takými ťažko o takých veciach sa rozprávať....Skrátka, ja som inde aj vy ste inde....Pochopeniu nedôjde, teda ukončím to radšej včas....


63.
označiť príspevok

Nadja žena
   5. 4. 2015, 12:40 avatar
Ukončíš, pretože nevieš odpoveď. Ale nepriznáš, čo neva, aj tak by som ju rada poznala, ty si radšej nekladieš otázky.


65.
označiť príspevok

Sloven muž
   5. 4. 2015, 12:42 avatar
nechcem, lebo viem, že ako tie naše debaty vždy končili...Ja o tom, v čo verím, vy tiež...zhoda žiadna...

A môžete písať čo chcete, ste sama za to zodpovedná....


68.
označiť príspevok

Nadja žena
   5. 4. 2015, 12:44 avatar
Ja píšem otázky, a ty si zodpovedný za to, že sa nedozviem Tvoju odpoveď ok, akceptujem


70.
označiť príspevok

Sloven muž
   5. 4. 2015, 12:47 avatar
Nič také, neodpovedám, lebo necítim, že či vám by to aj tak pomohlo...Skrátka stojíme každý na inom brehu rieky....
Súhlasí antarctica


71.
označiť príspevok

Nadja žena
   5. 4. 2015, 12:53 avatar
Ano, chápem... ale ja nepotrebujem pomôcť, ale chcem diskutovať, posúdiť tvoj názor, porovnať so svojím, podrobiť ho kritike atd. A ked mi neodpovedáš, tak tým končí diskusia aj možnosti...


76.
označiť príspevok

Sloven muž
   5. 4. 2015, 13:02 avatar
A na čo by to bolo potom dobré?
Súhlasí antarctica


78.
označiť príspevok

Nadja žena
   5. 4. 2015, 13:05 avatar
Na to, že môžeme zmeniť názor, ak ho shledáme chybným..


79.
označiť príspevok

Nadja žena
   5. 4. 2015, 13:05 avatar
...ak zistíme, že je zlý, pardon


80.
označiť príspevok

Sloven muž
   5. 4. 2015, 13:07 avatar
u vás nehnevajte sa, ale silno pochybujem v tejto veci....


81.
označiť príspevok

Nadja žena
   5. 4. 2015, 13:09 avatar
No vidíš, a práve tá pochybnosť je základom pre oprávnenosť diskusie )) ok už ťa nebudem trápiť, idem niečo robiť,


84.
označiť príspevok

Sloven muž
   5. 4. 2015, 13:11 avatar
trápiť...?veď len si písmenkujeme....no choďte teda....
Súhlasí antarctica


72.
označiť príspevok

Slušný človek muž
   5. 4. 2015, 12:55 avatar
Sloven, kto povedal, že pri diskusii tu musí byť zhoda v názoroch? Však nebojujme, len si vymieňajme názory. Aj ty sa môžeš niečo nové naučiť, aj ja, aj Nadja, všetci.
Súhlasí Nadja, Wolfe


64.
označiť príspevok

Korund
   5. 4. 2015, 12:40 avatar
Sloven zodpovednosť nesieš pred zákonmi štátu a , možno, vlastným svedomím. Ostatné sú iba náboženské táraniny.


66.
označiť príspevok

Nadja žena
   5. 4. 2015, 12:43 avatar
On verí v reinkarnáciu, takže to neodporuje tomu, že si zodpovednosť ponesie sám...


69.
označiť príspevok

Sloven muž
   5. 4. 2015, 12:46 avatar
áno, verím, a preto zodpovednosť si ponesiem sám, tak ako každý z nás, za svoje slová, myšlienky a skutky....


67.
označiť príspevok

Sloven muž
   5. 4. 2015, 12:44 avatar
To je váš názor...a ja vám ho neberiem...kecy ateistu...to je tak asi všetko....


87.
označiť príspevok

Korund
   5. 4. 2015, 13:12 avatar
Spamataj sa Sloven, nie je stredovek. :-)


91.
označiť príspevok

Sloven muž
   5. 4. 2015, 13:23 avatar
nie nie je, ešte niečo horšie je, čo ešte tu nebolo....Ale to by sa muselo aj vidieť....


60.
označiť príspevok

Slušný človek muž
   5. 4. 2015, 12:36 avatar
Sloven, ty sa pozastavuješ nad vecami, ktoré som ja nepovedal. Ja som nepovedal, že Boh je ničiteľ. Drvivá väčšina jeho činnosti doteraz bolo tvorenie. Ale používal aj násilie ako prostriedok nápravy. Však židia mali v zákone aj trest smrti a to im prikázal Boh. Ak si myslíš, že to nebol Boží príkaz, že to si len ľudia vymysleli, tak potom asi neveríš, že Boh komunikoval s ľuďmi. Teda zákony, ktoré priniesol Mojžiš od Boha, kde sa prikazuje aj trest smrti, tie si asi Mojžiš vymyslel sám.
Súhlasí Wolfe


62.
označiť príspevok

Sloven muž
   5. 4. 2015, 12:38 avatar
A ste si istý tým, čo tvrdíte? Vy ste istý, že Biblia je do písmenka nezmenená?


74.
označiť príspevok

veriaci-4
   5. 4. 2015, 12:56

Príspevok bol vymazaný administrátorom.75.
označiť príspevok

Nadja žena
   5. 4. 2015, 12:59 avatar
Veriaci, ale Karola má pravdu v tom, že s kresťanstvom to nemá spoločné nič iba preto, že to Justinián z neho vyčiarkol, a on to urobil preto, lebo chcel zvýšiť svoj vplyv...


77.
označiť príspevok

Sloven muž
   5. 4. 2015, 13:05 avatar
povedal veriaci, ktorý je dogmatik ako cirkev, ktorú nemôže zniesť....Asi tak nejak to je....

A vám niečo opäť vysvetľovať, by bolo mojím mrhaním času, vtedy nepochopil, lebo by sa pripravil o to svoje, v čo verí, čo je mimo pravdy už dávno....


86.
označiť príspevok

veriaci-4
   5. 4. 2015, 13:11

Príspevok bol vymazaný administrátorom.89.
označiť príspevok

Sloven muž
   5. 4. 2015, 13:19 avatar
No vy ste tu toho napísal až priveľa nič nového, len dogmy polopravdy, ktoré sú už známe až pridlho ako blud a lži....

A už som povedal, že akého som....Asi sa zabudlo, len aby sa mohlo rýpať....


90.
označiť príspevok

veriaci-4
   5. 4. 2015, 13:22

Príspevok bol vymazaný administrátorom.98.
označiť príspevok

Sloven muž
   5. 4. 2015, 13:59 avatar
Som veriaci v Boha a jeho Pravdu....Neuznávam žiadny pozemský spolok, smer, jediné Boha a jeho Pravdu....Hádam stačilo a zapamätá sa už konečne....


109.
označiť príspevok

Wolfe muž
   6. 4. 2015, 07:33 avatar
Mam na teba otazku. Ako si sa dostal k Bohu?
Co ta k nemu naviedlo?


82.
označiť príspevok

Slušný človek muž
   5. 4. 2015, 13:09 avatar
Učenci tvrdia, že 99,5% textov je autentických. A Mojžišov zákon, to je základ, to nie sú nejaké nepodstatné veci - myslím v starom zákone.


85.
označiť príspevok

Sloven muž
   5. 4. 2015, 13:11 avatar
Ktorí učenci? Kde sa to píše?


96.
označiť príspevok

Slušný človek muž
   5. 4. 2015, 13:35 avatar
Sloven, 85, www.everystudent.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí veriaci-4


97.
označiť príspevok

Slušný človek muž
   5. 4. 2015, 13:48 avatar
Sloven, 85, www.animans.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


108.
označiť príspevok

Wolfe muž
   6. 4. 2015, 07:19 avatar
Ty citas len niektore pasaze z biblie?
Alebo pocuvas len tie, ktore sa hovoria v kostole?
Som si vsimol, ze v kostoloch sa nezvyknu prednasat neoblubene pasaze z biblie..

Si naivka Sloven..

[Lv 26,27-29]
27 A ak ma neposlúchnete ani potom a budete sa mi protiviť,
28 tak sa budem v hroznom hneve protiviť aj ja vám a budem vás trestať sedemnásobne za vaše hriechy.
29 Budete jesť mäso svojich synov a svojich dcér.

[Jer 19,6-9]
6 Preto, hľa, prídu dni - hovorí Pán, a toto miesto sa už nebude volať Tofetom a údolím Ben-Hinom, ale Údolím vraždenia.
7 Zmarím na tomto mieste radu Júdu a Jeruzalema, pozrážam ich pred ich nepriateľom mečom rukou tých, čo im siahajú na život, ale ich mŕtvoly vydám na pokrm vtákom neba a zverine zeme.
8 A toto miesto obrátim na hrôzu a výsmech: každý, kto popri ňom prejde, zhrozí sa a bude sa posmievať jeho ranám.
9 Budem ich kŕmiť mäsom ich synov a mäsom ich dcér, každý bude jesť mäso svojho blížneho v obliehaní a úzkosti, keď ich budú zvierať nepriatelia a tí, čo im siahnu na život.

[Ex 32,27-29]
27 A on im povedal: "Toto hovorí Pán, Boh Izraela: "Každý nech si opáše meč na bedrá! Choďte cez tábor od jedného vchodu k druhému vchodu a zabíjajte svojich bratov, priateľov i príbuzných!"
28 A leviti urobili tak, ako rozkázal Mojžiš. A v ten deň padlo z ľudu do tritisíc mužov.
29 Potom Mojžiš povedal: "Dnes ste zasvätili svoje ruky Pánovi - veď každý bol proti svojmu bratovi -, a preto dnes ste požehnaní!" -

[2Krn 15,12-13]
12 A zaviazali sa zmluvou, že budú celým svojím srdcom a celou svojou dušou hľadať Pána, Boha svojich otcov.
13 Každý, kto nebude hľadať Pána, Izraelovho Boha, musí zomrieť, či malý alebo veľký, či muž alebo žena.

[Nm 15,32-36]
32 Keď boli Izraeliti na púšti, prichytili istého muža, ktorý v sobotňajší deň zbieral drevo.
33 A tí, čo ho prichytili pri zbieraní, priviedli ho k Mojžišovi a Áronovi a k celej izraelskej pospolitosti.
34 Oni ho uväznili, lebo sa ešte nevedelo, čo s ním treba urobiť.
35 Tu povedal Pán Mojžišovi: "Ten muž musí zomrieť. Celá izraelská pospolitosť ho ukameňuje mimo tábora."
36 Celá izraelská pospolitosť ho teda vyviedli pred tábor a tam ho na smrť ukameňovali, ako prikázal Pán Mojžišovi.

[2Kr 2,23-24]
23 Odtiaľ išiel hore do Betelu. Ako šiel hore cestou, vyšli z mesta malí chlapci a posmievali sa mu: "Hore sa, plešivec, hore sa, plešivec!"
24 Nato sa obrátil a keď ich uvidel, preklial ich v Pánovom mene. Vtom vyšli z hory dve medvedice a roztrhali z nich štyridsaťdva chlapcov.


3.
označiť príspevok

Korund
   5. 4. 2015, 08:17 avatar
Upaľovanie ľudí bývala zábavka pomätených náboženských fanatikov. Aj pod vplyvom drístov ako tu vypisuješ. Našťastie vám bolo klepnuté po prstoch, aj keď aj dnes aj tu to ešte zdochýňajúcimi náboženskými červíkmi smrdí.


6.
označiť príspevok

Slušný človek muž
   5. 4. 2015, 08:54 avatar
Korund, koho máš na mysli pod termínom pomätení náboženskí fanatici?


26.
označiť príspevok

Korund
   5. 4. 2015, 10:34 avatar
Veď si prečítaj niekoľko tém s neustálym kvákaním a papagájovaním chorých biblických báchoriek a pochpíš aj sám. A ak nie, d


27.
označiť príspevok

Korund
   5. 4. 2015, 10:40 avatar
Veď si prečítaj niekoľko tém s neustálym kvákaním a papagájovaním chorých biblických báchoriek a pochpíš aj sám. A ak nie, pokojne sa zaraď medzi nich .


4.
označiť príspevok

Wolfe muž
   5. 4. 2015, 08:52 avatar
Pozeram, ze si na to spravil nakoniec temu.. uz teraz som zabil dost casu na df, ale precitam si to neskor, popripade si to hodim este na moj google documents


8.
označiť príspevok

Nadja žena
   5. 4. 2015, 08:59 avatar
Nepovažuj to za zabíjanie času, veď ti to pomáha vyznať sa v živote, a urobiť správne rozhodnutia ))


106.
označiť príspevok

Wolfe muž
   6. 4. 2015, 06:34 avatar
To fakt?  


32.
označiť príspevok

Karola žena
   5. 4. 2015, 10:43 avatar
ja tento biblický príbeh v nímam v istom zmysle ako podobenstvo.., na veky vekov odjakživa platí Vyšší Zákon , ktorý funguje na princípe ..obrazne povedané : " Ak človeku sebeckú prosbu, či skutok ( ktorá /ktorý je na úkor čohosi), Boh vyplní,.. berie si za to svoju krutú daň = OBEŤ,,.Boh ti vezme to, čo je ti najdrahšie , napr.zdravie, dieťa, lásku, a pod. )..a vskutku nie som si istá, či sa jedná o zákon karmy , či nejakú duálnu vyváženosť, ...ale tak to " chodí...)

a čo sa týka biblickej historie a obetí, myslím že Boh nesúhlasil s ľudskými obetami a preto sa mohli vykúpiť peniazmi..alebo inak, ako aj v tomto príbehu nie je jasné, aká obeť tpo valstne bola, je na margo toho už niekoľko príbehov,..no aj tak chýbajú state, ktoré by dokreslili celý dej.
Súhlasí ranexil


35.
označiť príspevok

ranexil muž
   5. 4. 2015, 10:52 avatar
presne.
Neslubuj vecer rano.


37.
označiť príspevok

Karola žena
   5. 4. 2015, 11:05 avatar
samozrejme tento Zákon"platí aj v tom dobrom,.. napr. "daj - dostaneš", ..ak človek má dobrý úmysel, nezištný, "Boh" to dobro "vráti" v inej podobe a niekedy viacnásobne, .. vráti aj zlo a tiež viacnásobne,. a to už je iný level.,..i keď tu mierne pochybujem či sa to "Bohovi nevymklo z rúk ..)


40.
označiť príspevok

ranexil muž
   5. 4. 2015, 11:08 avatar
Karola, ty radsej nepis nic vaicej. Ked pozlatis predmet, tak uz kazde pridanie zlata navyse je plytvanim.
Tak nekvakaj do vetra, jako teraz.
Súhlasí Karola


42.
označiť príspevok

ranexil muž
   5. 4. 2015, 11:16 avatar
Si ma sokla. Si stara skola. Kde este zena vedela, kedy je treba byt ticho????


43.
označiť príspevok

the X žena
   5. 4. 2015, 11:22 avatar
boh ? snad diabol. teda teoreticky. boha mozes prosit aby ti pomohol sa dostat zo zlych navykov napr, posilnil ta vo viere a podobne. boh nie je carovna skrinka ach


47.
označiť príspevok

ranexil muž
   5. 4. 2015, 11:28 avatar
the x, ty beries nejake drogy?
Boh ta moze jebat zvysoka.
Boh ta nemoze jebat zvysoka.
A tiez si hlupa, ked reagujes na nick a nie na podstatu veci.
Ved si skareda, kazdy to uz vie, ale dokazala si vzbudit dojem, ze si najkrajsia. nebol to Boh, ktory chcel ukazat, ze je vsetko mozne?


73.
označiť príspevok

anonymný_koník muž
   5. 4. 2015, 12:55 avatar
Tu je to nejak priblížené, ale odpoveď sa tam zrovna nenachádza..
Ale vyzerá to tak, že áno.. www.pulib.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


83.
označiť príspevok

Shagara muž
   5. 4. 2015, 13:10 avatar
Nadja-tvoje príspevky svedčia,že nechápeš čo to vlastne je slobodná vôľa,a tiež si nepochopila aký silný účinok mal hriech na padlé ľudstvo. Další fakt spočíva v tom,že tiež nechápeme ,čo to znamená ,že starý zákon bol "vychovávatelom ku Kristovi".
Už som písal,že preto je aj taký rozdiel medzi SZ a NZ. Teda,Božím predsavzatím bolo,aby na zemi žila šťastná ,harmonická ľudská rodina. Ale hriech toto jeho predsavzatie narušil. Preto potom nastal tzv."výnimočný stav", v ktorom Boh zabezpečil "opravný systém", v podobe opatrenia Božieho kráľovstva,ktoré malo všetko uviesť do pôvodneho stavu. I preto musel Kristus zomrieť,pretože božské právo si vyžadovalo učiniť zadosť v zmysle zásady-"život za život". A tak Ježiš ako náprotivok Adama/druhý Adam,posledný Adam/musel nás oslobodiť z rozsudku smrti. A ak Písmo hovorí:"že Boh nikdy nekoná protiprávne,nikdy nekoná zlo",tak tomu ver. Ja si vôbec neviem predstaviť,ako by mohol celý vesmír riadiť nejaký nedokonalý,vrtošivý,krutý Boh. To nemá logiku. Problém je v nás,že sa dívame na dané veci, z Písma/konkrétne SZ/naším nedokonalým ľudským pohľadom,a nevidíme dané veci v širších súvislostiach. Hriech mal tak mocný účinok,že dané veci z SZ museli zákonite prísť/Boh musel konať,tak ako konal/,aby sa naplnili jeho predsavzatia. Som realista,a viem to pochopiť ,že čo len jeden ústupok,/kvôli nášej sentimentalite,nepochopeniu/ by mal za následok totálnu degradáciu ľudstva a vesmíru ako takého. Aj preto je "cesta k záchrane taká úzka,že ju nachádza veľmi málo ľudí",pretože viac mi ľudia ospravedlňujeme seba a Boha obviňujeme. Opakujem sa,poznať literu zákona,niektoré časti Písma je veľmi málo na to,aby sme chápali i ducha zákona,celkový kontext Písma. To môže iba človek ,ktorý ide do hl´bky a chápe celý proces Božieho predsavzatia s ľudstvom,so zemou. A už vôbec nesúhlasím s tvrdeniami/ako tu odzneli/,že všetký náboženstva majú ten istý cieľ. Nie,"Boh nie je Bohom neporiadku",....pravda môže byť len jedna,je presne definovaná a malý odklon od týchto biblických právd by znamenal katastrofu pre človeka,a mal by za následok to,že by sa nenaplnili Božie predsavzatia. A to sa nemôže stať. Izaiáš 55:11.,Zjav.21:4
Súhlasí veriaci-4


93.
označiť príspevok

Nadja žena
   5. 4. 2015, 13:30 avatar
Shagara, čo podľa teba teda je slobodnou vôľou, ako sa prejavuje naša slobodná vôľa? Čím? To je niečo, na čom sa môžeme zhodnúť...
Predsavzatie... to je slovo, ktoré sa dotýka toho, kto si ho dáva, nie druhých. Ja si nemôžem dať predsavzatie, že ty budeš dobrý. Môžem si ho dať iba ja sama... takže tu je nejaká chyba.
Považuješ právo "život za život" za ten najlepšie možné (dokonalé)?
Nebudem veriť niečomu len preto, že sa to niekde píše. Všeličo sa píše všelikde. Nad tým je moje svedomie. V Biblii je pričasto príkaz na zabíjanie.
" Ja si vôbec neviem predstaviť,ako by mohol celý vesmír riadiť nejaký nedokonalý,vrtošivý,krutý Boh"... no a ja si neviem zasa predstaviť, že by ho mohol riadiť nekonečne dobrý Boh a dokonalý stvoriteľ, ak je svet taký, aký je. Veď potom by musel náročky stvoriť svet tak, aby bol nedokonalý. Nonsens. Takže sme na tom podobne.

O tom, že pravda je len jedna, súhlasím,. iba že nik nevie, aká to je ))


88.
označiť príspevok

Shagara muž
   5. 4. 2015, 13:17 avatar
Karola-s tým zlom od Boha je to trochu inak. Boh ie je pomstychtivý Boh,"nikoho nepokúša zlom"/Jak.1:13/a ani nespôsobuje zlo. Zároveň rešpektuje slobodnú vôlu človeka. Boh nehovorí ,že ho musíme uctievať! Dáva nám na výber. A ked sa rozhodneme ho hladať a spoznať ho/slúžiť mu,konať jeho vôlu/,tak je to v prvom rade na náš úžitok. A chce aby sme to robili ochotne,slobodne a z lásky./nie zo strachu,alebo za odmenu/. A Boh sa ani nepomstí na hriešnikoch,tak ako to vykresľujú mnohé "kresťanské" cirkvi,že hriešnikov trestá vo večnom pekle,mieste večných múk. Nie,nie je to pravda. Hriešnym ludom sa stane len to,čomu verili,......že smrťou sa všetko končí. List Rimanom preto hovorí.že "Plat za chriech je smrť". Toť vsjo.


99.
označiť príspevok

Karola žena
   5. 4. 2015, 14:42 avatar
88,..Shagara,..nikde netvrdím že "Boh" je pomstychtivý, atď,..pretože biblického Boha neuznávam, slovo Boha je pojem,....ale keď už, tak pochop,.. že aj ten tzv. Boh" zahrňa v sebe prinícpy duality = dobro a zlo, biele a čierne, teplé a studené , svetlo - tma..atď,..to musí byť vyvážené, inak by svet nemohol existovať. ..a od toho sa odvíja to, čo píšem v 32-ke a nižšie.

Celé to stojí na vyššom vesmírnom Zákone a jeho princípoch, tzv. "Božské zákony"..do ktorých patrí aj Zákon Kauzality - Zákon príčiny a následku../ viď to, čo spomínam v 32 /,..preto sa na tieto veci aj v súvilosti s témou a príbehom Jefty, je dobre pozerať nie ako predpisuje náboženský manuál/..ale ako na príčinu a následok.

Príklad : človek niečo ukradne a spôsobí tak inému škodu, ..pretože urobil zlo, nastúpi zákon duality , vyváženosť,.. a on stratí kľúče od bytu..., potom" plače akú má smolu,..atď.., ale aj ten čo bol okradnutý to má ako "trest príčiny a následku, za to, že tiež predtým niečo nedobré vykonal...a tp.
Preto sa apeluje na Lásku a dobro v človeku..aby tie príčiny a následky boli čo najmiernejšie...)..a to biblické /kresťanské učenie je v podobenstvách, kto v nej číta medzi riadkami porozumie.

ak by ťa to zaujímalo si pozri toto:
Karma ako prírodný zákon príčiny a následku
www.spektrumzdravi.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


110.
označiť príspevok

Wolfe muž
   6. 4. 2015, 07:43 avatar
"Boh,"nikoho nepokúša zlom"" >> Mam otazku..
Co potom Job, preco nechal pokusat Joba satanom?
Este nieco. Akurat vcera ma napadlo.. preco sa modlime v "Otce Nas" "neuved nas do pokusenia?"
Ved sa modlime k Bohu nie k Satanovi, to Satan uvadza do pokusenia. (vlastne az dalsa veticka je zbav nas Satana (Zleho, preto velke "Z")


92.
označiť príspevok

Shagara muž
   5. 4. 2015, 13:24 avatar
A je jeden "učenec"/Boh/ ktorý tvrdí ,že "jeho slovo je pravda",...."že celé Písmo je inšpirované Bohom",....a nielen niečo. Zdravý úsudok hovorí,že ak spochybníme jednu časť Písma,tak potom môžme spochybniť všetko,a v skutočnosti nebudeme vedieť čo je pravda a čo "ľudský balast".
Súhlasí veriaci-4


94.
označiť príspevok

Korund
   5. 4. 2015, 13:31 avatar
Celá biblia je iba ľudský balast na ojebabravanie slaboduchých.


95.
označiť príspevok

Nadja žena
   5. 4. 2015, 13:35 avatar
Nie. Podľa mňa je Biblia filozofickým dielom, a svedkom doby, v ktorej je písaná.
Nôž je nástrojom na krájanie chleba...


111.
označiť príspevok

Wolfe muž
   6. 4. 2015, 07:45 avatar
Uz zas ten noz... uz to zacina byt klise :D... vsetci to pouzivame (nemyslim noz, ale to prirovnanie)


122.
označiť príspevok

Mirante muž
   8. 4. 2015, 03:44 avatar
Ešte by som doplnil, že autori biblických textov vôbec nemali v tej dobe možnosť konfrontovať svoje názory s prípadnými trochu viac rozhľadenými ľuďmi na úrovni danej doby. Neexistovali ani noviny, rozhlas, televízia, internet, a tak napriek ich pravdepodobne vyššej inteligencii, ako bol priemer tej doby, nemôžu mať ich biblické texty nejakú svetobornú úroveň.

Myslím si, že keby sa autori biblických textov teoreticky mohli dnes zoznámiť s poznatkami, ktoré o svete vieme dnes, tak by sa asi zhrozili, ako môžu dnešní ľudia pripisovať biblii takú dôležitosť, keď už majú k dispozícii množstvo iných informácií.
Preto súhlasím Nadja, že Biblia je len svedkom doby, v ktorej je napísaná a je úplne zbytočné hľadať v nej niečo viac.


123.
označiť príspevok

Shagara muž
   8. 4. 2015, 20:00 avatar
Nie,nesúhlasím. Upadok morálky,ztrata duchovna a z toho doslova a do písmena plynúca degrádacia genofondu ľudskej populácie ,je dôkazom,že bez nadčasovej morálky Biblie svet skôr,či neskôr spácha kolektívnu samovraždu.


102.
označiť príspevok

Karola žena
   5. 4. 2015, 15:01 avatar
Shagara, ,lenže Písmo vychádzalo z múdrostí a poznatkov prorokov dávno pred Kristom..Písmo vzniklo až po Kristovi. Staroegypťania, India , Mezopotzámia mali vysoko dokonalé vedomosti a schopnosti, ale aj cez vnuknutia.. je známe z historie, že aj prorok Ježiš sa učil roky v Indii u budhistov..a toto učenie priniesol do jeruzalema, kde ho praktizolval..dpokonca sa približoval k mágovi..njvšetko ej možné a nikto neche prijať, že ježiš bol človek.


103.
označiť príspevok

Karola žena
   5. 4. 2015, 15:08 avatar
102, ..." nikto neche prijať, že Ježiš bol človek."-..samozrejme keď v tej dobe , kedy ľudia si veľa wecí nevedeli yvsvetliť, mágovské techniky Ježiša považovali za zázrak, ..a bol považovaný za proroka, ..../ jeho život sa vníma do 12 rokov.. a potoim až ako 33 ročný sa objvail na scéne,..kde bol dovtedy ? ...no jedno s druhým úplne logicky že jednoduchí národ vidí v takom Boha..)..nol a BIblia ho už len dokreslila....)


112.
označiť príspevok

Wolfe muž
   6. 4. 2015, 07:53 avatar
Ktore pismo?
Pismo neexistuje len AZ po Kristovi

[Lk 4,14-21]
14 Ježiš sa v sile Ducha vrátil do Galiley a chýr o ňom sa rozniesol po celom kraji.
15 Učil v ich synagógach a všetci ho oslavovali.
16 Prišiel aj do Nazareta, kde vyrástol. Podľa svojho zvyku vošiel v sobotu do synagógy a vstal, aby čítal.
17 >>>Podali mu knihu proroka Izaiáša. Keď knihu rozvinul<<<, našiel miesta, kde bolo napísané:
18 "Duch Pána je nado mnou, lebo ma pomazal, aby som hlásal evanjelium chudobným. Poslal ma oznámiť zajatým, že budú prepustení, a slepým, že budú vidieť; utláčaných prepustiť na slobodu
19 a ohlásiť Pánov milostivý rok."
20 Potom knihu zvinul, vrátil ju sluhovi a sadol si. Oči všetkých v synagóge sa upreli na neho.
21 A on im začal hovoriť: "Dnes sa splnilo toto Písmo, ktoré ste práve počuli."


100.
označiť príspevok

Shagara muž
   5. 4. 2015, 14:47 avatar
Korund-neberiem ti tvoj názor. Aj ja som bol skeptik a aklamaný kresťanskými konfesiami. Chápem preto tvoje rozčarovanie.
Ale osobne sa nepovažujem za "slaboduchého",používam silu rozumu, a chápem to,čo tvrdím. A nie som nejaký svätuškár,ale vyrovnaný kresťan. Samozrejme, to si sám myslím o sebe, konečný "ortiel " o mojej osobe povie Boh. Nechcem sa stať samospravodlivým.
A čomu veríš ty? Že si výsledkom pôsobenia slepých,nerozumných síl?
Súhlasí Wolfe


101.
označiť príspevok

Shagara muž
   5. 4. 2015, 14:51 avatar
Biblia svojim spôsobom zavrhuje ľudskú filozofiu. Kol.2:8 Teda,nemyslím si že máš pravdu. Ale opäť,je to tvoj názor a ja ho rešpektujem.
Biblia je nadčasová a to sa v mnohom potvrdilo, a bez pochybností hovorí i o veciach čo sa už stali,čo sa dejú teraz a čo sa ešte len stanú. To je moja skúsenosť.
S tým ,s čím môžem súhlasiť,je len ten tvoj záver. 


104.
označiť príspevok

Karola žena
   5. 4. 2015, 17:38 avatar
Shagara, ..asi nevieš, že keď klikneš "reagovať" , vytvorí sa ti okno priamo k tomu príspoevku na ktorý chceš reagoavť, aby bolo poznať na koho reaguješ.. 
Súhlasí Shagara


105.
označiť príspevok

stevka žena
   6. 4. 2015, 02:01 avatar
Podobny pribeh najdes aj v 2. Kr 3, kedy moabsky kral obetoval svojho syna na mure ako celopal (v hebrejcine je pouzite slovo “olah“ – vystupovat, lebo zapalna obeta vystupovala v dyme hore k nebu. To iste slovo ako v Sdc 11, 31), aby odvratil protivnikov zo svojej krajiny. Ak by mal Jefte na mysli slub v podobe sluzby Bohu, tak nevidim dovod, preco by to nemohlo byt vyjadrene jasne ako v 1. Sam 1 – ked Anna nemohla otehotniet, a tak Bohu slubila, ze ked jej da muzskeho potomka, tak ho odda Bohu po vsetky dni jeho zivota.
Podla mna je zrejme, ze sa v pripade Jefteho dcery jedna o zapalnu obetu. Keby som aj prijala verziu, ze verse hovoria o sluzbe Panovi, tak nam do kontextu nezapada “oplakavanie panenstva“, pretoze ani sluzba levitov, ani osobny slub nazirejsky nezahrnali celibat.
Tebe zase nesedi to, ze sla oplakavat panenstvo, ked mala byt upalena. Ja to vnimam ako jazykovy prostriedok danej doby, ktorym autor vyjadril zarmutok z bliziacej sa smrti. (Zena bola vnimana ako majetok muza a jej zivotnym poslanim bolo rodit deti. Deti znamenali pre zenu najvacsiu tuzbu zit. Vid Gn 30, 1).


113.
označiť príspevok

Wolfe muž
   6. 4. 2015, 07:56 avatar
"preco by to nemohlo byt vyjadrene jasne" >> Pretoze bibliu nepisal jeden clovek.
Pretoze kazdy ma ine vyjadrovacie prostriedky atd..

O tomto sme sa uz bavili, ale stale potom nechapem, preco by oplakavala svoje panenstvo a nie svoj zivot  
Súhlasí Shagara


114.
označiť príspevok

stevka žena
   7. 4. 2015, 01:37 avatar
Ak som spravne pochopila narazku, tak sa vykasleme na tie slovne hracky, OK?
Uviedla som aj iny pribeh z Biblie, ktory je velmi podobny, ale podla mna jasnejsie formulovany.
No hlavny dovod, preco neprijimam vysvetlenie o zasvateni pre sluzbu vo svatostanku spojenu so zachovanim panenstva, je ten, ze o podmienke celibatu som v SZ nenasla ani jedinu zmienku.
V dobe, ked tieto pribehy vznikali, bola predstava celibatu Zidom uplne cudzia.

Idem na to vylucovacou metodou, takze ak vies o nejakej povinnosti celibatu zo SZ, mozes to sem prilepit.
Hej, bavili, pamatam sa.  


117.
označiť príspevok

Wolfe muž
   7. 4. 2015, 16:58 avatar
"No hlavny dovod, preco neprijimam vysvetlenie o zasvateni pre sluzbu vo svatostanku spojenu so zachovanim panenstva, je ten, ze o podmienke celibatu som v SZ nenasla ani jedinu zmienku.
V dobe, ked tieto pribehy vznikali, bola predstava celibatu Zidom uplne cudzia." >> To je taky argument ako by som povedal, ze v SZ som nenasiel o ludskych obetach ani jedinu zmienku  

Ak ides na to vylucovacou metodou, tak preco nezoberies v potaz, ze oplakavala svoje panenstvo, nie svoj zivot?


118.
označiť príspevok

stevka žena
   8. 4. 2015, 01:50 avatar
Nie, nie je taky. Preco si to myslis? Sam si tu citoval Nm 31, kde samotny Boh explicitne ziadal i ludske obete. Ja sa pytam, kde je taky prikaz od Boha pre celibat. V Biblii je XY poziadaviek na kulticku bezuhonnost... Oplakavanie panenstva ma nepresvedci. Samuel, ktoreho zasvatila jeho matka Anna, ziaden celibat nedrzal – mal potomkov. Ak si myslis, ze na pomocne prace pri oltari, ako nosenie vody, bolo potrebne zasvatenie, tak ta asi sklamem. Tuto podradnu pracu Izraeliti pokojne nechali robit aj svojich otrokov (Joz 9, 23). Toto je praca, ktoru obnasal slavnostny slub Jefteho, pre jeho jedinu dceru? Za toto jej boli vzdavat chvalu?

Ved sa snazim, ak by malo ist o panenstvo, tak potrebujem vylucit neexistenciiu bozej poziadavky pre celibat. (Nehladam zmienku o celibate, ale o jeho celozivotnej povinnosti pri zasvateni sa...zatial som nenasla.)


126.
označiť príspevok

Wolfe muž
   8. 4. 2015, 21:36 avatar
Citoval som to, lebo som si to chcel dat vysvetlit..
Ono dost lahko sa mohlo stat, ze ani pisatel si nemusel vsimnut aku blbost napisal, s prepacenim..
Kolko ludi, ked si to precita, tak si to ani nevsimne... Ja som to tiez objavil nahodou.. predtym som si to tiez nevsimol..
Je to skryte v texte.. niekedy staci ked je niecoho napisaneho menej, uz to ma iny vyznam....

Ak ta logicky nepresvedci, ze oplakavala panenstvo a nie zivot, tak s myslim, ze ta nepresvedci nic. Zadriapla si sa do toho ako kocur do konara stromu


127.
označiť príspevok

stevka žena
   9. 4. 2015, 01:36 avatar
Hej, mas pravdu, nateraz ostavam pri povodnom nazore. Ale rada by som si precitala nazor niekoho fundovaneho, kto sa zaobera historiou Izraelitov, ich zivotom, kulturou.
V niektorej teme si sa bavil s Patrickom o exode Izraelitov, ci sa naozaj odohral. Tak ti sem davam link na tento clanok: historyweb.dennikn.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
(Pise sa tam aj o tom, ze vacsina vedcov zastava nazor, ze Izraeliti maju povod v Kanaane.)
Zdielali istu dobu spolocnu kulturu. Ludske obete im teda neboli cudzie. Starsie biblicke pribehy sa odohravali este za doby bronzovej, zapisovane vsak boli neskor, kedy uz obetovanie ludi nebolo v “kurze“. Pre mna je to celkom dobre vysvetlenie tych rozporov.


132.
označiť príspevok

Wolfe muž
   9. 4. 2015, 08:27 avatar
"Pise sa tam aj o tom, ze vacsina vedcov zastava nazor, ze Izraeliti maju povod v Kanaane." >> Poznam tu teoriu.
Aj dalsie teorie, ze Izraeliti boli henoteisti, Jahve bol jeden z Kanaanskych bohov a dokonca nie najvyssi, pretoze najvyssi bol Al + jeho druzka Ascherach (pise sa o nej aj v Biblii - kralovna nebies, jej znakom boli stromy, ci drevene stlpy (vytnite ašéry atd..)), z ktorej neskor spravili druzku Jahveho (ako uz najvyssieho Boha namiesto Ala) a z Jahveho nakoniec spravili jedineho Boha...

myty.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
(su tam 66 clankov strankovanych po 15tich)


133.
označiť príspevok

Wolfe muž
   9. 4. 2015, 09:16 avatar
" o podmienke celibatu som v SZ nenasla ani jedinu zmienku. " >> Kolko zmienok je v biblii o slubeni daru niekoho z rodiny Bohu?
Nemusela byt spalovana obeta Bohu samec?
Lv 22
17 Pán vravel Mojžišovi: "Hovor Áronovi, jeho synom a všetkým Izraelitom a povedz im:
18 Keď niekto z domu Izraela alebo z cudzincov, čo sú v Izraeli, prinesie obetný dar, či je to sľúbený alebo dobrovoľný dar, a bude to obetovať na celostnú žertvu,
19 aby sa to zaľúbilo (Pánovi), nech je to bezchybný samec z hovädzieho dobytka, oviec alebo kôz!

Mozno niektori Izraeliti to robili (ako si pisala v 127), ale neprikazal to Boh, prave naopak zakazoval to
Ludske obete boli jasne zakazane
www.obohu.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
www.obohu.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
www.obohu.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
++++
www.obohu.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
www.obohu.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
www.obohu.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
www.obohu.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
www.obohu.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
www.obohu.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
www.obohu.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
www.obohu.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
www.obohu.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
www.obohu.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
www.obohu.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
www.obohu.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

[Ex 38,8]
8 Potom urobil umývadlo z medi, aj jeho podstavec bol z medi, zo zrkadiel >>>posluhujúcich žien, ktoré posluhovali pri vchode do stánku zjavenia<<<.


137.
označiť príspevok

stevka žena
   13. 4. 2015, 02:02 avatar
+134

Nejde len o Bibliu, ale aj o sposob ich zivota. Nie je dolezite, co si myslim ja, ale ako zmyslali ludia vtedy. A v davnej historii sa im ludske obete nepriecili, v Nm 31 sa pise o tom, ako si ich ziadal sam Pan – taka bola ich predstava o Bohu. Jefte bol navyse synom pohanky. Zidom bol a aj je celibat cudzi, oni ho nevnimali ako prejav zboznosti – im neprislo na rozum, ze nieco take by od nich Boh mohol chciet. Az Esejci, ako zidovska komunita, v 2. stor. p.n.l. mali taketo asketicke pohnutky.
Izraeliti mali viacero obiet pri roznych situaciach, mne sa tazko hlada analogia.
Ja nepopieram ani zakazy ludskych obeti v Biblii, ani sluzbu zien pri svatostanku, ano je to tam. Nesnazim sa Bibliu harmonizovat za kazdu cenu, bola by to chyba a ignoracia. Viem, ze su v nej nezlucitelne informacie.

(Shagara, pozeram, ze si tu na DF rotrhanie. :-D)


138.
označiť príspevok

Wolfe muž
   13. 4. 2015, 06:23 avatar
Jefte ani nebol celkom Izraelita, ale akysi polopohan...


115.
označiť príspevok

Shagara muž
   7. 4. 2015, 07:20 avatar
Stevka-nejedná sa len o samotnú správu,ale o celkový kontext Písma. Ak Boh tvrdí ,že sa bu "bridia ludské ,zápalné obete",tak mám za to,že by potom Biblia bola rozporuplná. Takýto výklad totiž robí z Boha netvora. Na jednej strane chápem,rozumiem ,ked Boh vyžadoval zničenie kanánčanov, alebo ,tých ktorí sa proti nemu búrili,neposlúchali ho...atd,
Ale v prípade Jeftu by to bolo veľmi neľudské. Nechcem Boha za každú cenu obhajovať,ale určite tomu tak nebolo. Záver aj poukazuje,že ...." A preto "Izraelské dcéry",ju navštevovali v tomto svätostánku, a "chválorečili jej",za jej obdivuhodný skutok."
A mám tiež za to,že je to preto/ten výklad o upálení/ ,....že ,tí ktorí veria v peklo,podľahli tomuto hroznému "čaru",hned každého posielať do pekla. A táto predstava /obdobná/zaznieva často i na cintorínoch,ked trebárs zomrie malé dieťa,tak kňaz na pohrebe konštatuje,že "si ho Boh zobral ku sebe,aby mal pri sebe dalšieho anjelika". A to je opäť príklad morbídneho zmýšlania o Bohu. Boh neberie malé deti rodičom,a má dobre porátaných svojích anjelov/a nemusí doplňať ich stavy/,ako si to niekto myslí. Takéto predstavy,tvrdenia,len vzdaľujú prostých ľudí od Boha.
Tiež z kontextu,že "Jeftová dcéra oplakávala svoje panenstvo"-vyplýva,že tu skutočne šlo o istý celibát. A to v istých prípadoch sa dialo. Ako u mužov,tak žien. A "jazykový prostriedok" v tomto prípade,poukazoval ,že ona "oplakávala svoje panenstvo",...nie život. A v Písme musí človek viac skúmať,pretože nie je pravda,že v Písme je všetko hned jasné.
Uvediem príklad...:
Niektoré katolícke preklady Biblie opisujú zaobchádzanie s Ammónčanmi tak, že Dávid vyzerá ako barbarský a krutý kráľ. Napríklad 2. Samuelova 12:31 znie podľa slovenského Katolíckeho prekladu takto: „Ľud, ktorý v ňom bol, vyviedol, roztrhal pílami, železnými mláťačkami a železnými sekerami a pohádzal ich do tehliarskej pece. Podobne naložil so všetkými mestami Amončanov.“ Správa v 1. Paralipomenon 20:3 je preložená podobne.

No ako uvádza biblický učenec Samuel Rolles Driver, krutosť „nezapadá do celkového obrazu Dávidovho charakteru a povahy“. Aj komentár v preklade The Anchor Bible uvádza: „Dávid zriaďuje pracovné skupiny zajatcov na hospodárske využívanie dobytého územia, čo bol zjavne bežný postup víťaziacich kráľov.“ Podobne píše komentátor Adam Clarke: „Tieto slová znamenajú, že [Dávid] urobil z ľudu otrokov a dal im prácu pri pílach, pri výrobe železných brán alebo pri ťažbe... stínali stromy a vyrábali tehly. Pílenie, sekanie, roztínanie a trhanie ľudských bytostí nemá v tomto texte miesto, tak ako nemalo miesto ani v Dávidovom správaní voči Ammónčanom.“

Mnoho súčasných prekladov odzrkadľuje toto presnejšie pochopenie textu a ukazuje, že Dávida rozhodne nemožno obviňovať z neľudského zaobchádzania. A môžeš si trebárs prečítať preklad Roháčka, a tam je to tak ako to má byť. Alebo v evanjelickom preklade. Pochopila si?
„Ľud, ktorý bol v ňom, vyviedol von a zamestnal ho pri pílach, železných čakanoch a pri sekerách. Dávid tak urobil všetkým ammónskym mestám.“ 1. Paralipomenon 20:3


119.
označiť príspevok

stevka žena
   8. 4. 2015, 01:56 avatar
Biblia je rozporuplna. Ako spominal Wolfe, nepisal ju jeden clovek, nie je to jedna kniha, ale hlavne je, ze vznikala vo velmi rozsiahlom casovom rozmedzi. Ludska spolocnost sa menila, vyvijala, a aj jej nazory a moralka. K zmene vnimania ludskych zapalnych obeti dochadzalo zrejme na prelome 7. a 6. stor. p.n.l., preto ta kontroverznost v Biblii.
Inac, nikde netvrdim, ze Boh od Jefteho taky slub vyzadoval.

V akych pripadoch bol clovek zaviazany k celozivotnemu celibatu?


120.
označiť príspevok

Shagara muž
   8. 4. 2015, 02:07 avatar
To boli výnimočné prípady. Biblia ako taká,nenadŕža celibátu,určite nie v dnešných časoch. Má to svoje prirodzené psychické a fyziologické príčiny. Samozrejme,vyzdvyhuje túto možnosť,ale s podmienkou ,zmeny "ak sa dostaví vášeň". Teda,nie je to podmienka trvalého stavu.
A Písmo nie je rozporuplné. Uvažuj. Veríš ,že nás Boh bude brať na zodpovednosť?
Ale na základe čoho...nejakých rozporuplných pseudo-právd?
Nespochybňujem vývoj,ale morálka sa nemení,menia sa len ľudia,ktorí prehliadajú isté nadčasové hodnoty. Dobro je stále dobrom,a zlo bude stále zlom. Nespomína Písmo prorocky, že "príde čas ,ked zlo sa bude zamieňať za dobro,a dobro za zlo"? Ano,je tomu tak,a dnes to môžme vidieť. Boh sa nemení ,ani jeho normy.


128.
označiť príspevok

stevka žena
   9. 4. 2015, 01:43 avatar
Nemenia sa “bozie“ normy? Takze v pohode mozeme predavat dcery do nevolnictva?
Bolo to dobre alebo zle? Mozeme to posudzovat?


130.
označiť príspevok

Svatec muž
   9. 4. 2015, 02:16 avatar
Bozou normou je mozno prave vyvoj.


131.
označiť príspevok

Svatec muž
   9. 4. 2015, 02:50 avatar
Okrem inych.


116.
označiť príspevok

Shagara muž
   7. 4. 2015, 07:31 avatar
Stevka-Aj Izraeliti pálili svojích synov,ale to Boh nikdy nepríkázal a nemal ani na mysli./Jer.7,31/
2 Král.17:17.....: "7 Svojich synov a svoje dcéry prevádzali ohňom. Zaoberali sa veštením a čarodejníctvom, zapredávali sa konať to, čo sa Jahvemu nepáči, a vyvolávali tak jeho hnev. 18 Vtedy sa Jahve veľmi rozhneval na Izrael, odstránil ho spred svojej tváre. "
Preto tvoj príklad Moába/2 Kr.3/ nie je na mieste.


124.
označiť príspevok

Wolfe muž
   8. 4. 2015, 21:28 avatar
116 Stevka: Este dva verse predtym je napisane ako sa na nich hneva
[Jer 7,29-30]
29 Ostrihaj si a odhoď vlasy, na holiach zaspievaj žalospev, veď Pán zavrhol, odsotil rod, na ktorý sa hnevá,
30 pretože synovia Júdu pred mojím zrakom páchali zlo, (hovorí Pán), a svoje ohavnosti umiestili v dome, ktorý sa volá mojím menom, aby ho poškvrnili.

A sama vidis, ze je tam "ale to Boh nikdy nepríkázal a nemal ani na mysli."

A v tom druhom je tiez: "čo sa Jahvemu nepáči, a vyvolávali tak jeho hnev. 18 Vtedy sa Jahve veľmi rozhneval na Izrael, odstránil ho spred svojej tváre."

Nemozes mixovat Jafteho obetovanu dceru Bohu, ako AKOZE zapalnu obet, a nieco co robili Izraeliti jasne proti Bozskemu prikazu/zakazu...


125.
označiť príspevok

Wolfe muž
   8. 4. 2015, 21:30 avatar
Hupsky beriem spat, ja som tam videl Stevka a zmixoval som si to s nickom kto to napisal, tak som myslel, ze to napisala Stevka... takze ignorujte 124...  


121.
označiť príspevok

Shagara muž
   8. 4. 2015, 02:20 avatar
Stevka-nie každá správa v Písme je vyčerpávajúco zodpovedaná. Kontext v správe to naznačuje,a tie dalšie skutočnosti len môžme domýšlať ,alebo ich dedukovať na základe poznania Písiem a histórie Božieho ľudu. Keď Boh povedal Jeremiášovi, aby zostal slobodný, nestanovil tým normu pre všetkých svojich služobníkov,ale v istých prípadoch si to vyžadoval/ Jeftová dcéra/. Teda,nehladaj celibát v SZ. A ja viac vychádzam z predstavy,že Boh neustanovil peklo,a ani nesúhlasil s upalovaním ľudí v Písme. Práve naopak-to je podstatné.


129.
označiť príspevok

stevka žena
   9. 4. 2015, 01:48 avatar
Nepresvedcil si ma, ani ja nepresvedcim teba, Shagara. 


134.
označiť príspevok

Shagara muž
   9. 4. 2015, 22:22 avatar
A presvedčilo by ťa ,keby ti Boh napísal,že "nič také mu ani neskrslo v srdci",a že sa mu bridia,hnusia "ľudské ,zápalné obete",a že "nenávidí tých,ktorí také veci robia"?
A on to napísal vo svojom slove. /Jer.7:31,. atd/Alebo je pokrytec? Na to si odpovedz sama.
Súhlasí Wolfe


135.
označiť príspevok

Wolfe muž
   9. 4. 2015, 23:24 avatar
Myslim, ze dost vzoriek som dal v 133...


136.
označiť príspevok

Shagara muž
   10. 4. 2015, 21:35 avatar
Perlička- Alister McGrath si myslí, že Darwin nezačal pochybovať o existencii Boha preto, že veril v evolúciu, ale preto, že cítil „vnútorný odpor“ k náuke o pekle. McGrath sa tiež zmieňuje o Darwinovom „hlbokom žiali nad smrťou jeho dcéry“.
A táto náuka zahatala cestu k Bohu mnohým ľudom. Ani ja by som v takého,krutého a nespravodlivého a nerozumného Boha neveril,ktorý trestá svoje pozemské deti v nekonečnom oceáne slz,bôľu,utrpenia a smútku.
Súhlasí Wolfe
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 17:34,  *13*13*13*13*13*13*13*13 u Rostasa v kancliku *39*39*39*39*39*39*39*39*39*39
dnes, 17:33,  145. zálezí kto ako korán interpretuje , radikáli práve interpretujú korán tak aby...
dnes, 17:31,  Teda vzdať sa SLOBODY, toho najcennejšieho čo máme ;)
dnes, 17:31,  Presne SSEdo nevedel a ked sa to dozvedel deportácie zastavil
dnes, 17:30,  A dajú ti zázračné riešenie - Ježiša, stačí sa mu pokloniť ;)
dnes, 17:27,  A že odmenou za toto zlo je SMRŤ ;)
dnes, 17:27,  Kresťanstvo je veľmi zlé ;) Tvrdí, že človek je zlý v podstate ;)
dnes, 17:25,  To áno. Každé náboženstvo je na hovno. *21
dnes, 17:25,  humanitak Tiso nevedel že židia idu do plynu .Myslel si že idu iba na výlet preto im arizator...
dnes, 17:24,  146 Tento človek robí zo všetkých rusov zlých. Je taktiež milovník totalitných...
dnes, 17:24,  Tu máte jasného vinníka, prečo je svet v sračkách ;) Je to kvôli židovi Ježišovi,...
dnes, 17:19,  59 - už keď som začal písať svoju "55" som vedel, že iste sem pricapíš toto...
dnes, 17:16,  Tal Bachman- Aeroplane. New Version
dnes, 17:16,  Immanuel prečo by si nemohol ??? To ti nikto nezakazuje verit že mesiac existuje.
dnes, 17:14,  To je ako keby si sa zastávala nacizmu a hovorila že však nie všetci nacisti boli zlí. Len...
dnes, 17:13,  Iní zas nie a preto ho išli trestať za názor ;)
dnes, 17:13,  Aj ľudia mu tento názor žrali ;)
dnes, 17:12,  Aj Hitler mal právo na názor, že židia môžu za sračky tohto sveta ;)
dnes, 17:12,  SSEdo iste ved ty si fašista preto si za totalitné fašistické praktiky
dnes, 17:11,  Taká je realita. Šimkovičová a ďalší vyhodení z práce za názor, novinár Rostas či...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Vstúpiť do manželstva neznamená vzdať sa slobody, ale vymeniť osobnú slobodu za spoločnú.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(322 633 bytes in 0,558 seconds)