Ísť na začiatok.
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  Veda  téma
kategórie:  

Teórie Multiverza

19
reakcií
261
prečítaní
Tému 25. júna 2022, 18:20 založil Scarlette.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
14. 02. 2014
33
01. 10. 2010
96
09. 01. 2012
15
 
 


1.
označiť príspevok

Scarlette žena
   25. 6. 2022, 18:20 avatar
výcuc z článku zo Space

Asi pred 13,8 miliardami rokov existovala iba jedna nekonečne malá singularita. potom sa podľa teórie veľkého tresku vesmír rozpínal o nepatrný zlomok sekundy rýchlejšie ako rýchlosť svetla v procese známom ako kozmická inflácia. toto všetko sa udialo pred skutočným rozpínaním hmoty, ktoré bežne považujeme za veľký tresk

– čo bol dôsledok tejto inflácie. keď sa inflácia spomalila, objavil sa príliv hmoty a žiarenia, ktorý dal vzniknúť klasickej ohnivej gule veľkého tresku. Takto sa začali formovať atómy, molekuly, hviezdy a galaxie, ktoré dnes obývajú vesmír. záhadný proces inflácie a veľkého tresku presvedčil niektorých výskumníkov, že viaceré vesmíry sú možné alebo dokonca pravdepodobné. podľa teoretického fyzika Alexandra Vilenkina z univerzity Tufts v Massachusetts sa inflácia nezastavila všade v rovnakom čase. hoci to všetko, čo môžeme vidieť zo Zeme, skončilo pred 13,8 miliardami rokov, pokračuje inde. Podľa tejto teórie „večnej inflácie“, ako povedal Vilenkin v roku 2011, akonáhle sa inflácia na určitom mieste zastaví, vytvorí sa nový bublinový vesmír. tieto bublinové vesmíry sa nemôžu navzájom dotýkať, pretože sa neustále rozširujú. ak by sme sa dostali na okraj našej bubliny, kde sa stretáva s ďalším bublinovým vesmírom, nikdy by sme ju nemohli dosiahnuť, pretože sa od nás vzďaľuje rýchlejšie ako svetlo

– a teda rýchlejšie, než by sme kedy mohli cestovať. Ale aj keby sme sa dostali k ďalšej bubline, náš známy vesmír so svojimi fyzikálnymi konštantami a obývateľnosťou vďaka večnej inflácii a teórii strún by mohol byť úplne odlišný od hypotetickej susednej bubliny. Tento obraz vesmíru alebo takzvaného - multivesmíru vysvetľuje dlhotrvajúcu hádanku, prečo sa prirodzené konštanty zdajú byť tak jemne prispôsobené pôvodu života - napísal Vilenkin. Dôvodom je, že inteligentní pozorovatelia existujú iba v tých vzácnych bublinách, kde sú konštanty náhodou vhodné pre vznik života. zvyšok multivesmíru zostáva prázdny. Vilenkinovo vysvetlenie naznačuje, že v niektorých nekonečných bublinových vesmíroch môžu existovať iní inteligentní pozorovatelia, no stále sa od nás vzďaľujú, takže sa s nimi nikdy nestretneme. Iní výskumníci zakladajú svoje teórie o paralelných vesmíroch na kvantovej mechanike – matematickom popise subatomárnych častíc. v kvantovej mechanike sú súčasne možné viaceré stavy týchto elementárnych častíc a sú zhrnuté do „vlnovej funkcie“. keď však pozorujeme tieto častice, vidíme naraz len jednu z možností. Podľa kodanskej interpretácie kvantovej mechaniky pozorujeme výsledok, keď sa vlnová funkcia „zrúti“ do jedinej reality a „prinúti“ časticu zvoliť si stav.
interpretácia mnohých svetov namiesto toho postuluje, že kedykoľvek je pozorovaný stav alebo výsledok, vzniká iný svet, v ktorom sa realizuje iný výsledok. to by znamenalo, že náš vnímaný vesmír by sa každú chvíľu rozvetvil na takmer nekonečný počet alternatív. tieto alternatívne vesmíry sú oddelené a nikdy sa nemôžu prekrývať. Takže môže existovať nespočetné množstvo ich verzií, ktorých životy sa mierne - alebo drasticky - líšia od toho vášho, ale nikdy by to nevedeli. Mnohosvetová interpretácia je „najodvážnejším“ prístupom k dileme kvantovej mechaniky, píše fyzik Sean M. Carroll vo svojej knihe – Aký je svet a ak áno, koľko. Považuje ju tiež za najjednoduchšiu teóriu, hoci má svoje chyby – ako napríklad nefalšovateľnosť. ale falzifikovateľnosť je jedným z najdôležitejších prvkov vedeckej metódy, pretože len tak možno nové myšlienky skúmať prostredníctvom pozorovaní a experimentov. niektorí fyzici veria v plochejšiu verziu viacerých vesmírov. to znamená - ak je vesmír, v ktorom žijeme, nekonečný, existuje len konečný počet spôsobov, ako sa môžu stavebné kamene hmoty usporiadať v tomto nekonečnom vesmíre. v určitom bode musia nastať opakovania – a ak je vesmír dostatočne veľký, tieto častice musia opakovať aj systémy, ktoré sú veľké ako celé slnečné sústavy a galaxie. takže celý váš život sa môže opakovať niekde inde vo vesmíre.

aspoň sa to teoreticky predpokladá
Ale ak vesmír začal v konečnom bode – na čom sa zhodujú takmer všetci fyzici – pravdepodobne neexistuje ich alternatívna verzia, aspoň nie podľa astrofyzika Ethana Siegela – počet možných výsledkov interakcií častíc v akomkoľvek vesmíre sa blíži k nekonečnu. rýchlejšie ako počet možných vesmírov v dôsledku inflácie. pre nich to znamená, že je na nich, aby tento vesmír stál za to žiť.
Relatívne nová teória multivesmíru Výskumníci z Perimeter Institute for Theoretical Physics vo Waterloo, Ontario veria, že vesmír začal Veľkým treskom a na druhej strane časovej osi Veľkého tresku bol kedysi vesmír, ktorý sa tiahol dozadu v čase a bol odrazom náš vlastný.
"Nevideli sme, že pred Veľkým treskom bol iný vesmír, ale že vesmír pred Veľkým treskom je v istom zmysle odrazom vesmíru po." vysvetľuje obvodný výskumník Neil Turok. to znamená, že všetko - protóny, elektróny a dokonca aj akcie, ako je praskanie zmrzliny - by sa dialo naopak. antiprotóny a kladne nabité elektróny by vytvorili atómy, vajcia by boli opäť celé a potom by vkĺzli späť do kurčiat. nakoniec by sa tento vesmír zmenšil, pravdepodobne na singularitu, skôr než sa rozšíri do nášho vesmíru. Iný spôsob, ako sa na to pozerať, je, že oba vesmíry boli vytvorené pri veľkom tresku a súčasne explodovali dopredu a dozadu v čase.
paralelné vesmíry a multivesmír možno nájsť v nespočetných mýtoch a románoch. prekrývajúce sa svety sa objavujú v severskej mytológii, ako aj v budhistickej a hinduistickej kozmológii. Myšlienku, že niekoľko vesmírov prichádza do vzájomného kontaktu, spracoval už edwin a. Abbott vo svojej novele „plochá krajina“ v roku 1884 a dodnes sa objavuje v mnohých komiksoch. manga, anime
„zrkadlový vesmír“ sa objavuje prakticky v každej sérii „star treku“.


14.
označiť príspevok

kntsz muž
   26. 6. 2022, 10:24 avatar
1- veľmi náročná téma (aspoň pre tých, čo sa snažia seriózne hľadať pravdu) a niekedy mám pocit, že už tých teórií je veľmi veľa.
Sú tuná žiaľ aj takí, čo všetko vedia predom.
Sú však veľmi ľahko rozpoznateľní, lebo ich príspevky sa začínajú slovami:
- dobrá táranina
- ty si hlúpa
z iných tém:
- už si trápna ako zvyčajne
- a čo to trepeš
- ty bezmozgová
- ako drzo klameš
- si klamár

to je len z dvoch tém - fakt bohatý slovník - vedecký ateizmus z minulého storočia spestrený novým vedeckým dôkazným materiálom    


15.
označiť príspevok

Lemmy muž
   26. 6. 2022, 11:38 avatar
Ty si tiež trápny diskusný šašo, zrejme preto píšeš takto, lebo veríš hlúpostiam.


18.
označiť príspevok

Lemmy muž
   26. 6. 2022, 11:56 avatar
kntsz, ak si myslíš, že to, čo citujem v 2. nie je táranina, tak sa predveď, a ukáž, že to nie je táranina. Vysvetli, prečo to nie je táranina. Ja som sa už vyjadril, prečo je to hlúposť.


19.
označiť príspevok

kntsz muž
   28. 6. 2022, 10:08 avatar
15-18-
v živote som sa nepredvádzal a tebe niečo vysvetliť to radšej nášmu boxerovi - bobkovi........
 


2.
označiť príspevok

Lemmy muž
   25. 6. 2022, 18:50 avatar
Dobrá táranina: vajcia by boli opäť celé a potom by vkĺzli späť do kurčiat

 


3.
označiť príspevok

Scarlette žena
   25. 6. 2022, 19:35 avatar
Lemmy tahaj otravovat na zumpu ked nerozumies kontextu

"Instead of saying there was a different universe before the bang, we're saying that the universe before the bang is actually, in some sense, an image of the universe after the bang," Neil Turok, a Perimeter Institute researcher, told Space.com sister site Live Science(opens in new tab).

That means everything — protons, electrons, even actions like cracking an egg — would be reversed. Antiprotons and positively charged electrons would make up atoms, while eggs would un-crack and make their way back inside chickens. Eventually, that universe would shrink down, presumably to a singularity, before expanding out into our own universe.
www.space.com Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


4.
označiť príspevok

Lemmy muž
   25. 6. 2022, 19:39 avatar
Reagujem, kde chcem, som v tom slobodný. Dáš tu nejakú hlúposť, tak ju kritizujem. Ak to nie si schopná pochopiť, potom je problém len v tebe.


5.
označiť príspevok

Scarlette žena
   25. 6. 2022, 20:36 avatar
Tvoja sloboda sa končí kde začína sloboda iných . ešte raz, načo reaguješ ak nerozumieš kontextu?
Súhlasí kntsz


6.
označiť príspevok

Lemmy muž
   25. 6. 2022, 20:37 avatar
Načo reaguješ, keď nerozumieš tomu, že to, čo kritizujem, je totálna hlúposť?


7.
označiť príspevok

Scarlette žena
   25. 6. 2022, 20:39 avatar
6. kritizuješ metaforu? Si cvok?  
Súhlasí kntsz


10.
označiť príspevok

Lemmy muž
   25. 6. 2022, 21:09 avatar
Ty si hlúpa, pretože tá metafora je hlúposť, nakoľko nič sa neudeje späť v čase. Nič. Čas je nevratný jav.


11.
označiť príspevok

Scarlette žena
   25. 6. 2022, 21:37 avatar
10. len v tvojom prip. sa evolúcia obrátila späť   často sa nedostaneš dalej od názvu témy . teraz si nepochopil ani len ten názov - "teórie" multivesmírov - "teórie"
www.ibtimes.co.in Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí kntsz


13.
označiť príspevok

kntsz muž
   26. 6. 2022, 09:59 avatar
11-
myslím, že sa ti ho podarilo celkom presne a pritom jednoducho vystihnúť.... 


16.
označiť príspevok

Lemmy muž
   26. 6. 2022, 11:40 avatar
Ach, aká si len hlúpa. Vari toto je názov témy? vajcia by boli opäť celé a potom by vkĺzli späť do kurčiat

Spamätaj sa! Kritizujem len túto hlúposť.

Mala by si aj s kntsz pochopiť, že čas je nevratný. Aj keby sa raz vesmír opäť zmršťoval, tak budú prebiehať úplne nové procesy vo vesmíre.


8.
označiť príspevok

Skeptické okienko1 muž
   25. 6. 2022, 20:53 avatar
Ty si tá posledná ktorá tu dačomu rozumie  


9.
označiť príspevok

Scarlette žena
   25. 6. 2022, 21:03 avatar
8. something to the subject... ?


12.
označiť príspevok

kntsz muž
   26. 6. 2022, 09:56 avatar
2-
to je asi jediná veta kde si porozumel každému slovu.
Pre začiatok pekný výkon......
Ešte tak pochopiť zmysel...   


17.
označiť príspevok

Lemmy muž
   26. 6. 2022, 11:41 avatar
Zmysel máš vysvdetlený v 16. Vôbec nečítaš predošlé moje príspevky, a robíš tu zo seba len idiota.


20.
označiť príspevok

kntsz muž
   28. 6. 2022, 10:24 avatar
17-
a. Ty už mi budeš vyčítať aj to, že som nereagoval (v 12) na to, čo si ešte nenapísal (v 16).
až takého idiota zo seba robiť nemusíš..... 
b. Ty v prvom rade už konečne pochop o čom je téma. Jediné čo dokážeš ja reagovať na niektoré vybrané vety, ktoré sa ti podarilo aj keď chybne, ale hlavné, že podľa teba vylúštiť.

Lemmy, založ nejakú jednoduchšiu tému, kde by si sa nestrápňoval.
Napr. či zajtra bude na západe Slovenska pršať alebo nie........ to by si mohol zvládnuť......
Súhlasí Scarlette
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 20:30,  Nebol by prudký. Voľným okom vidíme okolo seba maximálne 10 km do diaľky. Na tejto...
dnes, 20:03,  Ondreji, a čo ty, ty veríš v gulatú zem ? Nejako si ticho..
dnes, 20:03,  Samozrejme že to dokazuje plochosť Zeme. Ak by Zem bola guľa, tak to zakrivenie, spád by bol...
dnes, 18:54,  Ale prečo by som to mal robiť? Táto konštrukcia predsa nedokazuje, že zem nie je guľa....
dnes, 16:03,  Scarlette to nebola výčitka na tvoju adresu, len si myslím , že tvoja téma si zaslúži...
dnes, 16:03,  (: a nie len Ukrajinu *04
dnes, 16:00,  16. na teba si je skoda drat ruku *57 "cize biblia obsahuje cca 40% aramejciny a grectiny ....
dnes, 15:59,  Vidím, že tu je aj Ondrík , ten sa zaručene chytí.
dnes, 15:59,  3. havran, mam dolezitejsie veci , vela prace *04 za dva a pol , ja si vyberam co ma prave zaujme .
dnes, 15:57,  17. NASA to taha za jeden povraz s esa , roskomosom a jaxou *57 prostacik objavil celosvetove...
dnes, 15:55,  Scarlette ako vidím , že si intelektuálne príliš vysoko zaťala a keď nedáš tému na...
dnes, 14:45,  Comu nechápeš ?...
dnes, 13:33,  Zatiaľ, čo Rusofili stále básnika o tom, že si Američania niečo porcujú, zatiaľ jediné,...
dnes, 13:28,  Na guli je zakrivenie všade rovnaké. Nechápem, o akých rozdieloch v zakrivení zeme to...
dnes, 11:21,  Amerika nič neporcuje ty sonaru červený.......zober si taký Kuvajt, ako sa narába s...
dnes, 07:36,  V 68 ten tvoj medveď sa rozhodol, že nás bude držať v klietke.......a ty si sa cítil v tej...
včera, 20:33,  K zakriveniu Zeme len tolkoto,...
včera, 20:21,  Scarlette Pochopenie histórie má vždy nenahraditeľný význam pre súčastnosť , ale i pre...
včera, 19:42,  Bolsevik sa nezaprie....nakopat do zadku by si potreboval ty somár červený....ruský koláč...
včera, 14:39,  „Sovietsky príbeh“ je príbeh utrpenia, bolesti, nespravodlivosti a skutočnej (reálnej)...
neprehliadnite
vyhľadávanie
 
Keď vás práca začína naozaj baviť, znamená to, že ju pravdepodobne robíte zle.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(92 286 bytes in 0,181 seconds)