Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Tajomný Merlin

1
reakcií
1231
prečítaní
Tému 16. decembra 2011, 11:28 založil slaboduchá.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
03. 09. 2011
2
20. 01. 2012
2
 
 


1.
označiť príspevok

slaboduchá žena
   16. 12. 2011, 11:28 avatar
Privlastňujú si ho Walesania, Francúzi a najnovšie aj Škóti. Kúzelník Merlin, ktorého legenda preslávila ako muža s nadprirodzenými vlastnosťami, ale najmä ako radcu a učiteľa slávneho britského kráľa Artuša, sa stal v priebehu storočí symbolom mágie a jeho meno a činy - aspoň tie literárne - sú dnes rovnako známe ako meno a činy Santa Clausa. Aj preto po jeho pôvode neustále pátrajú nadšenci, ale aj seriózni historici. Dnes je známych viacero verzií jeho osudu či skôr osudu jeho historického predobrazu. Kto teda bol tajomný Merlin? Žil alebo je len literárnou fikciou, výplodom fantázie, hrdinom podobným Robinovi Hoodovi?

Syn smrteľníčky a démona:
Oficiálne po prvý raz Merlina čitateľom predstavil okolo roku 1136 kňaz, historik a básnik Geoffrey z Monmouthu v krátkej latinskej rozprave Merlinove proroctvá a v diele Dejiny britských kráľov. Neskôr ho nasledoval sir Thomas Malory v knihe Artušova smrť. Obaja zbierali informácie zo starších prameňov a Merlinova súčasná podoba je výsledkom spojenia vízie týchto dvoch autorov. Vďaka nim dnes poznáme Merlina ako čarodejníka, ktorý sa zrodil zo spojenia cnostnej smrteľníčky, podľa jedných waleskej princeznej, podľa iných mníšky, a inkuba, teda démona. Práve od neho mali pochádzať Merlinove nadprirodzené schopnosti. Od ostatných otcových zlých vlastností ho, našťastie, matka uchránila rýchlym krstom. Merlin vedel komunikovať so zvieratami, predpovedať budúcnosť, ktorú si podľa niektorých vlastne len pamätal, lebo žil obrátene, a robiť zázraky. Podľa jednej historky to bol práve on, kto postavil Stonehenge. Kráľ Aurelius Ambrosius si uňho stavbu objednal ako hold tristo šľachticom, ktorí v 5. storočí padli v boji so zradným jutským vodcom Hengestom. Z írskej hory Killarus preniesol Merlin pomocou kúziel na Salisburskú planinu veľký kruh, ktorý tam kedysi z kameňov privezených až z Afriky postavili írski obri.

Artušov stvoriteľ a tútor:
Najčastejšie sa však Merlin spomína ako duchovný radca a učiteľ kráľa Artuša a svojím spôsobom aj jeho stvoriteľ. Veď najslávnejší kráľ Británie bol splodený len vďaka Merlinovým kúzlam. Ako je známe, Merlin pomohol vodcovi Uterovi, aby sa ľsťou zmocnil Igrainy, manželky vojvodu z Cornwallu. Z tohto spojenia sa narodil Artuš, ktorého si však kúzelník ihneď zobral pod svoje ochranné krídla. Doviedol ho k získaniu legendárneho meča Excalibur a už ako kráľovi mu pomohol vyhrať vojny proti Sasom a vybudovať mesto Kamelot s jeho cnostnými rytiermi a povestným okrúhlym stolom. Krátko po tom, ako Artuša zradila jeho manželka Guinevere s rytierom Lancelotom, Merlin záhadne zmizol. Jedna z legiend vraví, že musel bojovať s vlastnými problémami. Údajne ho zviedla krásna Pani z jazera, aby sa od neho naučila mágii, a potom ho jeho vlastnými čarami spútala a uväznila. Podľa niektorých prameňov ho pochovala zaživa v kamennom hrobe, podľa iných ho zase ukryla vo vzduchu. Merlin sa mal stať neviditeľným, no počul aj videl, čo sa deje okolo neho. Nech už bol jeho koniec akýkoľvek, všetky verzie sú zajedno v tom, že Merlin nezomrel a žije možno až dodnes.

Lživá cirkevná propaganda?:
Toľko legendy. Čo na ne však hovoria vedci? Podľa nich bol zrejme predobrazom geoffreyovského Merlina waleský veštec Myrddin. Mimochodom, na Merlina ho vraj prekrstili vo svojich artušovských sonetoch Francúzi. Zdalo sa im totiž, že jeho meno príliš pripomína v tamojších končinách hojne používanú nadávku „merde“. A uznajte, sotva možno mať magického hrdinu, ktorý sa volá „hovno“...
Problémom Myrddinovej legendy, odhliadnuc od jeho mena, však je, že žil oveľa neskôr než Artuš, v skutočnosti bol mladší o celé storočie. Ako je teda možné, že v Geoffreyho diele má od svojho kráľa o tridsať rokov viac? Nuž, jeho kritici tvrdia, že ho urobil starším len preto, aby mal dobrú historku. Aj preto sa prikláňajú skôr k možnosti, že Merlin bol keltským druidom. Druidi boli vo svojej dobe rešpektovaní a obávaní, dokonca tak veľmi, že iba vyjednávaním dokázali utíšiť bitku medzi dvoma vojskami. Moderní historici sa aj na základe toho domnievajú, že Merlinove nadprirodzené schopnosti pochádzali nie z okolností pri jeho narodení, ale práve z jeho dlhoročných skúseností ako druida. To, že ho splodil démon, je podľa nich iba lživou cirkevnou antikampaňou. V jednej z raných keltských legiend sa totiž hovorí, že Merlin vznikol zo spojenia boha a ženy, v inej verzii príbehu bol potomkom nadprirodzenej bytosti, ktorá vo sne navštívila jeho matku.
Za zmienku v tejto súvislosti stojí verzia, podľa ktorej slovo Merlin nebolo menom, ale titulom. Jeho nositeľom mal byť, paradoxne, práve vysoký cirkevný hodnostár, biskup Dubricius, ktorý korunoval Artuša.

Šialený vojvodca:
Nedávny dokument televízie Channel 4, ktorého tvorcovia pátrali po reálnom základe mýtov, priniesol aj iný, nemenej zaujímavý, možný pôvod záhadného Merlina. Podľa dokumentu to bol vojenský vodca, žijúci v 5. storočí, ktorému pred očami zavraždili v boji štyroch bratov. Šialený od žiaľu sa utiahol do lesov, kde žil ako pustovník. Asi po roku ho tam našli dvorani kráľa zo Strathclyde a priviedli ho späť na dvor. Merlin sa údajne nikdy úplne nespamätal, no jeho „šialenstvo“ mu malo priniesť dar proroctva. Už o čosi prifarbenejšie historky túto historicky doloženú postavu opisujú, ako putuje sprevádzaná vlkom a diviakom, jazdí na jeleňovi či dokonca lieta.

Merlin bol Škót!:
Zatiaľ najnovšie vysvetlenie Merlinovho mýtu prináša vo svojej knihe Hľadanie Merlina - Pravda za legendou amatérsky historik Adam Ardrey. Tvrdí, že Merlin nebol Walesan, ako sa to traduje, a tobôž nie Francúz, ale čistokrvný Škót, pochádzajúci z okolia Glasgowa. Nebol kúzelník, ale vedec a politik. V roku 618 ho zavraždili na ceste do Dunipace v Stirlingshire, pochovaný je v Drumelzieri. Na tieto skutočnosti narazil Adam Ardrey náhodou, keď pátral po pôvode svojho priezviska v Škótskej národnej knižnici. „Som presvedčený, že kresťanskí historici naschvál zatajili Merlinove škótske korene,“ myslí si Ardrey. O výsledkoch svojho bádania skromne hovorí: „Netvrdím, že tomu musíte veriť. S faktami, ktoré som našiel, som naložil najlepšie, ako som vedel. Ak mám pravdu, mám pravdu, ak sa mýlim, mýlim sa. Svet sa preto nezrúti.“ Isté je, že teórií o pôvode a živote kúzelníka bude v budúcnosti pribúdať. A čím viac ich bude, tým väčšou záhadou bude aj samotný Merlin.
PETRA ŠTEFÁNIKOVÁ
Súhlasí Scarlett X


2.
označiť príspevok

slaboduchá žena
   5. 3. 2012, 10:18 avatar
jelsz0jelsz0 - na konci nula, namiesto O
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 12:08,  https://www.youtube.com/watch?v=JxHM4A0S0e8
dnes, 12:07,  Dobré ráno podbratia!!!!! Nech vás ich úsmev sprevádza po celý deň!!!!!!!!!!!...
dnes, 12:06,  https://scontent.fprg2-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/117170562_3201449603280468_8972861467854281445_o....
dnes, 12:05,  Rubrika: Z našich archívov!!!!!!!!!!! Takto končil dolár v roku 2014 na hlavných...
dnes, 12:02,  Hizballáh Božia strana, Alláhova strana) je libanonská šiitská politická a vojenská...
dnes, 12:00,  Pripomeniem zopár neteroristických akcošiek HAMAS Hamás je palestínska islamistická...
dnes, 11:54,  Teroristické organizácie sú v rusku napríklad Jehovisti alebo dokonca filantropická...
dnes, 11:49,  kntsz výborne popísané. Tiež som nevedel pochopiť pretrvávajúce virtualne boje proti...
dnes, 11:11,  Keď ti nevyhovujú existujúce, založíš vlastné podľa svojich predstáv ;)
dnes, 10:56,  - "Zaujímalo by ma, prečo ľudia vytvárajú takéto spoločenstvá a prečo do nich...
dnes, 10:47,  Tak sa poriadne ožer až tak že si odpáliš pečeň a urýchliš to ;)
dnes, 10:42,  Tam skončím tak či tak.*19
dnes, 10:34,  Do hrobu ;)
dnes, 10:33,  Alkohol mi pomáha.*19
dnes, 10:32,  No hej, kameň je dobrý stavebný materiál ;)
dnes, 10:31,  AJ tak sa dá.
dnes, 10:30,  Alkohol z teba hovorí ;)
dnes, 10:30,  Ak do teba niekto hádže kamene, nehádž ich po nich s5 ;) Vystavaj si z nich kráľovstvo ;)
dnes, 10:29,  No nie je kritika. To je úprimne napísané.
dnes, 10:29,  Načo zbytočne trápiť srdce? Preto kto do teba kameňom nebude mier. Hádž väčšie naspäť...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Udržiavajúc si svoj duševný pokoj chránime i ten telesný.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(56 592 bytes in 0,192 seconds)