hoď ma hore
Milí diskutujúci. Pri diskutovaní prosím: 1. nepridávaj témy pozostávajúce len z odkazov alebo jednoslovné témy / 2. nepridávaj uražlivé alebo vulgárne komentáre. Ak tieto pravidlá nedodržíš, tvoja téma pravdepodobne skončí v koši. Príjemné diskutovanie :)
none
ak chceš diskutovať, musíš sa registrovať. registrácia

tu sa nachádzaš : 

hlavná stránka  /  rôzne  /  téma

Tajná služba otvorene opísala, že v Česku operujú ruskí agenti: Hrozba je aj na Slovensku

príspevkov
14
zobrazení
0
tému vytvoril(a) 27.9.2019 14:26 Osvietený
posledná zmena 28.9.2019 12:50
1
27.09.2019, 14:26
Česká Bezpečnostná informačná služba vydala výročnú správu, v ktorej jasne opísala, že najväčšou hrozbou je pôsobenie Ruska a jeho tajných služieb na území Čiech. Rusi podľa nich vedia využiť všetky riziká vo svoj prospech. Slovenská informačná služba vo svojej poslednej správe síce uviedla, že Slovensko čelí aktivitám cudzích spravodajských služieb, no nekonkretizovala krajiny ani to, či tu aktívne pôsobia tajní agenti. Podľa bezpečnostného analytika Andora Šándora je nebezpečná najmä snaha ovplyvňovať predovšetkým politické rozhodovanie štátu a je aj našou vinou, že sa nevieme brániť.

Česká Bezpečnostná tajná služba zverejnila výročnú správu, v ktorej popisuje, že situácia v krajine je vážna. V správe opísali riziká, ktoré hrozia Česku. Ide o vplyv cudzích mocností, prerastanie organizovaného zločinu do štátnej správy a uviedla aj konkrétny prípad, v ktorom detailne opisuje opakovaný kybernetický útok na ministerstvo zahraničných vecí vedený zo strany Ruska. Správa spomína aj aktivity lobistických skupín a sledovanie moslimov, napísal v pondelok portál Novinky.cz.

Hrozba v podobe ruských agentov

Okrem toho je podľa Šándora snahou Ruska zisťovať výskum a jeho výsledky v oblasti vojenstva, jadrového výskumu či aplikovanej vedy. Analytik si síce nie je celkom istý, že prevažujúci názor na západe je vždy úplne správny a presný, no hrozba z Ruska je jednoznačná. „Za prvé je to snaha ovplyvňovať predovšetkým politické rozhodovanie štátu, zasahovať tým, že sa ovplyvňujú verejné názory a podobne. Snaha Rusov je v tomto viditeľná a nebezpečná. Ďalej je to snaha ukradnúť know-how a technológie. Snažia sa pôsobiť proti tomu, že sme orientovaní na stranu EÚ a NATO. To sú veci, ktoré sú vážne a treba ich brať vážne,“ povedal Šándor.

Ruským snahám nie sme schopní čeliť

Zo strany Ruska je to podľa analytika logické, keďže Rusi majú vo svojich strategických plánoch napísané, že najväčším nepriateľom Ruska je NATO. „Preto sa aj tak správajú. To, že sa proti tomu nevieme brániť, to je samozrejme naša chyba. Že k tomu používajú svojich spravodajských dôstojníkov a snažia sa budovať nejakú agentúru cez vládne organizácie, to je fakt, ktorý robia Rusi už desaťročia od čias Sovietskeho zväzu. To nie je nič nové, akurát sa obávam, že tomu nie sme schopní čeliť,“ myslí si analytik.
Pokiaľ spochybníme základné smerovanie, nie sme pevnými spojencami

Následkom hrozieb i takéhoto správania podľa Šándora je, že krajiny potom nevyznievajú ako pevní spojenci NATO alebo EÚ. „Musíme si však priznať, že nie všetko, čo tieto inštitúcie robia, je bezchybné, no sú veci, ktoré keď budeme spochybňovať, tak spochybníme aj naše základné ukotvenie, naše základné smerovanie na Západ a nie na východ,“ povedal s tým, že to už závisí od politikov, ktorí o tom nie sú vždy presvedčení a nevedia sa dohodnúť na záujmoch a hrozbách. „To je vec, ktorú budú Rusi využívať, na druhú stranu buďme rozumní a nemyslime si, že Rusi by dokázali ovplyvniť výsledky parlamentných volieb.“

Rusi sa orientovali na vplyvové operácie

Podľa BIS boli vlani na českom území najaktívnejšie tajné služby Ruska a Číny. Ruské aktivity sa orientovali viac na vplyvové operácie a čínske aktivity oproti predchádzajúcemu roku predstavovali menej ovplyvňovania, ale viac spravodajského prenikania, sumarizuje správa. Najväčším rizikom pre Čechov sú podľa BIS kontakty s ruskými diplomatickými pracovníkmi, ktorí sú sčasti nepriznanými spravodajcami pod diplomatickým krytím.

Správa upozorňuje tiež na „ľahkovážnosť českých politikov a štátnych zamestnancov“, ktorí s takýmito osobami udržiavajú kontakt. Podľa BIS protistrane stačí získať dostatok neutajovaných interných informácií od väčšieho počtu zdrojov, a už nepotrebuje kradnúť utajované informácie.
Rusi ako nastrčené osoby či off-shorové firmy

Podobne sa v správe píše aj o čínskych spravodajcoch, diplomatoch a podnikateľoch. Ich rastúca činnosť je extrémne vysokým rizikom pre českých občanov, citoval portál Novinky.cz zo správy BIS. Kontrarozviedka sa v správe obšírne zmieňuje aj o rastúcich ekonomických aktivitách zahraničných investorov, prevažne z Číny a Ruska. Čína sa snaží stať svetovým lídrom vo vývoji a výrobe moderných technológií, a chce preto od zahraničných firiem získať prístup k duševnému vlastníctvu či vstup na trhy.

Ruskí investori naopak vstupujú do českých firiem skrytí za nastrčené osoby či off-shorové firmy, ktoré českú spoločnosť ovládajú a usilujú sa o štátne zákazky. Manažéri sú podľa BIS neraz spojení s korupčnými kauzami. Takto môže dochádzať k prenosu kompromitujúcich informácií do rúk ruskej štátnej moci, uviedla BIS v správe.
none
2

1. Osvietený 27.09.2019, 14:26

Česká Bezpečnostná informačná služba vydala výročnú správu, v ktorej jasne opísala, že najväčšou hrozbou je pôsobenie Ruska a jeho tajných služieb na území Čiech. Rusi podľa nich vedia využiť všetky riziká vo svoj prospech. Slovenská informačná služba vo svojej poslednej správe síce uviedla, že Slovensko čelí aktivitám cudzích spravodajských služieb, no nekonkretizovala krajiny ani to, či tu aktívne pôsobia tajní agenti. Podľa bezpečnostného analytika Andora Šándora je nebezpečná najmä snaha ovp...

27.09.2019, 14:31
O: V správe opísali riziká, ktoré hrozia Česku.

Cituj konkrétne tie riziká. Napríklad dolož hodnoverne, že tie riziká, ktoré budeš menovať, pochádzajú z Ruska. A kto sa tými rizikami stojí. Či len nejaký ruský bežný občan, ktorý si z ľudí uťahuje, ako tunajší Peter67, alebo naozaj tajná služba.
none
3

2. Lemmy 27.09.2019, 14:31

O: V správe opísali riziká, ktoré hrozia Česku.

Cituj konkrétne tie riziká. Napríklad dolož hodnoverne, že tie riziká, ktoré budeš menovať, pochádzajú z Ruska. A kto sa tými rizikami stojí. Či len nejaký ruský bežný občan, ktorý si z ľudí uťahuje, ako tunajší Peter67, alebo naozaj tajná služba.

27.09.2019, 14:32
Inak, bez konkrétnych údajov, sú také správy bezcenné.
none
6

2. Lemmy 27.09.2019, 14:31

O: V správe opísali riziká, ktoré hrozia Česku.

Cituj konkrétne tie riziká. Napríklad dolož hodnoverne, že tie riziká, ktoré budeš menovať, pochádzajú z Ruska. A kto sa tými rizikami stojí. Či len nejaký ruský bežný občan, ktorý si z ľudí uťahuje, ako tunajší Peter67, alebo naozaj tajná služba.

27.09.2019, 14:47
Lemmy dobrá otázka .
Správa SIS nikdy nie je správou stojacou na vode ale podložená operatívou

Samozrejme verejná správa SIS nekonkretizuje že koho osral Paľcev a podbne ale uvadza nasledovné skutočnosti

odkaz

Ochrana kyberpriestoru

V súvislosti s ochranou kyberpriestoru SIS v roku 2018 upozornila externých príjemcov zo zákona na viaceré IP adresy registrované v SR, ktoré mohli byť zneužité na kybernetické útoky. Ich prostredníctvom mohlo prichádzať k úniku dát z informačných systémov niektorých orgánov štátnej správy alebo ku skenovaniu zraniteľností informačných systémov, ktoré by mohli byť využité pri iných kybernetických útokoch v SR.

SIS sa v oblasti kybernetickej bezpečnosti sústredila aj na plnenie povinností, ktoré jej vyplývajú zo zákona č. 69/2018 Z. z. o kybernetickej bezpečnosti, kde v rámci pôsobnosti orgánov verejnej moci vystupuje ako ústredný orgán a buduje jeden zo štyroch CSIRT útvarov, ktorých prepojením sa zosilní ochrana strategických oblastí štátnej správy.

V oblasti ochrany kybernetického priestoru existuje predpoklad, že informačné siete na území SR budú cieľom kybernetických útokov naďalej zameraných najmä na získavanie rôznych informácií, resp. dát.

V rámci medzinárodnej spolupráce sa SIS zameriavala na pretrvávajúce incidenty infiltračných kampaní elektronickej špionáže, ktoré využívali rôzne varianty škodlivých kódov. Niektoré hackerské kampane orientované na používané informačné systémy v SR vzbudzovali podozrenie, že sú podporované zo strany spravodajských služieb cudzej moci.

2.3 Zahraničnopolitická oblasť
Ukrajina



Rovnako ako v predchádzajúcich rokoch SIS venovala osobitnú pozornosť situácii na Ukrajine, ktorá je krízovou oblasťou s prebiehajúcim ozbrojeným konfliktom v priamom susedstve SR. Služba sa zamerala predovšetkým na vnútropolitické dianie a bezpečnostnú situáciu v krajine, vrátane území samozvaných, tzv. ľudových republík Doneckej a Luhanskej a na vyhliadky na politické riešenie konfliktu medzi vládou a proruskými povstalcami.

SIS pokračovala v monitorovaní vývoja na ruskej vnútropolitickej scéne a procesov prebiehajúcich v ruskej spoločnosti najmä v súvislosti so zahraničnopolitickými aktivitami, orientovanými smerom k euroatlantickému spoločenstvu, ktoré Rusko naďalej považovalo za svojho hlavného geopolitického rivala a za hrozbu pre svoju bezpečnosť a stabilitu.

Služba sa sústredila na prezidentské voľby z 18. 3. 2018, ktoré sa aj vďaka masívnemu zapojeniu štátnych inštitúcií, vrátane cielenej motivačnej kampane zameranej na vybrané skupiny voličov (príslušníci silových zložiek, pracovníci verejnej a štátnej správy a pod.), skončili presvedčivým víťazstvom doterajšieho prezidenta Vladimíra Putina. Súčasný vládnuci režim tak získal na obdobie ďalších šesť rokov silný politický mandát pokračovať v realizácii už nastolenej vnútornej a zahraničnej politiky. Tendenciu ku kontinuite potvrdilo aj vymenovanie novej vlády, ktorá si do značnej miery zachovala štruktúru i personálne obsadenie svojej predchodkyne.

Ďalšou významnou vnútropolitickou udalosťou boli regionálne a komunálne voľby v septembri 2018. Kým v Moskve skončili podľa očakávania víťazstvom Putinovho blízkeho spolupracovníka a úradujúceho primátora Sergeja Sobjanina, na vidieku, predovšetkým v ázijskej časti Ruska, ich ovplyvnila nepopulárna reforma dôchodkového systému. Výsledky volieb potvrdili trend poklesu preferencií vládnej strany Jednotné Rusko, ktorá okrem iného stratila tri gubernátorské posty, čo v podmienkach RF nemá precedens.

Zahraničná politika Ruskej federácie bola prioritne orientovaná na potvrdenie veľmocenského statusu, posilňovanie vplyvu na Blízkom východe a v severnej Afrike a kládla dôraz na budovanie aliancií a spojenectiev s aktérmi (najmä štáty BRICS), ktorí by mohli prispieť k budovaniu nového multipolárneho medzinárodného poriadku.

Hybridné hrozby

SIS venovala pozornosť tzv. hybridným hrozbám – nevojenským nepriateľským aktivitám vedeným štátnymi a neštátnymi aktérmi. Euroatlantické spoločenstvo bolo cieľom primárne vplyvových a propagandistických aktivít, ktorých zámerom bolo oslabenie súdržnosti EÚ a NATO a ovplyvňovanie vnútornej politiky a nálad verejnosti členských štátov týchto organizácií. Propagandistické kampane boli realizované najmä prostredníctvom tzv. alternatívnych médií a zameriavali sa na šírenie nepravdivých správ alebo dezinformácií s cieľom zdiskreditovať EÚ a NATO ako nedôveryhodné organizácie a členstvo v nich ako poškodzujúce záujmy národných štátov – ich členov. Kampane sa snažili prehlbovať nedôveru verejnosti voči štátnym inštitúciám a politickému zriadeniu ako takému a prehlbovať existujúce rozdiely medzi rôznymi socioekonomickými, etnickými alebo náboženskými skupinami, čo vytvára podmienky na to, aby boli neskôr ľahšie manipulovateľné a znížila sa tak odolnosť štátu voči vonkajšiemu zasahovaniu.

SR doteraz nebola predmetom intenzívnejšej, špecificky zameranej hybridnej kampane niektorého zo štátnych alebo neštátnych aktérov a nebolo proti nej zaznamenané ani použitie agresívnejších prostriedkov ako sú rozsiahle kyberútoky zamerané na znefunkčnenie infraštruktúry, priama podpora extrémistov, či masívna snaha získavať citlivé informácie (napr. mailovú komunikáciu politicky činných osôb), ktoré môžu byť manipulované a využiteľné pri diskreditácii a oslabení politických síl, ktoré nevyhovujú záujmom útočníkov.

V SR Ruská federácia vyvíjala aktivity, ktoré boli primárne zamerané na udržiavanie sympatií slovenskej verejnosti voči Rusku, jeho kultúre a politike a na oslabenie síl otvorene skeptických či kritických voči Rusku. Ruská strana sa tiež usilovala vyvolať dojem pred vlastným domácim a aj zahraničným publikom, že SR je blízkym spojencom Ruska, ktorý ako člen NATO a EÚ rešpektuje a chápe ruské záujmy.

Záujem o ovplyvňovanie verejnej a odbornej mienky vo svoj prospech v štátoch EÚ prejavovala aj Čína. Čínska vláda plánovala vytvorenie globálne zameraných think tankov, ktorých úlohou by bola prezentácia čínskeho pohľadu na aktuálne medzinárodné otázky, formovanie verejnej mienky a zber informácií.

SIS pri riešení problematiky hybridných hrozieb intenzívne spolupracovala s partnerskými spravodajskými službami a najmä so spravodajskými štruktúrami EÚ a NATO, ktorým odstupovala informácie, na základe ktorých bola vyhodnocovaná situácia v oblasti hybridných hrozieb na úrovni celej EÚ a formované opatrenia v oblasti boja proti týmto hrozbám.
none
9

6. Osvietený 27.09.2019, 14:47

Lemmy dobrá otázka .
Správa SIS nikdy nie je správou stojacou na vode ale podložená operatívou

Samozrejme verejná správa SIS nekonkretizuje že koho osral Paľcev a podbne ale uvadza nasledovné skutočnosti

http://www.sis.gov.sk/pre-vas/sprava-o-cinnosti.html

Ochrana kyberpriestoru

V súvislosti s ochranou kyberpriestoru SIS v roku 2018 upozornila externých príjemcov zo zákona na viaceré IP adresy registrované v SR, ktoré mohli byť zneužité na kybernetické ...

27.09.2019, 15:00
Osvietený, ty si ver, čomu chceš, o 70 rokov budeš prekvapený, aký si bol idiot, že si uveril vtedajšej, teda súčasnej, propagande.
none
12

9. Lemmy 27.09.2019, 15:00

Osvietený, ty si ver, čomu chceš, o 70 rokov budeš prekvapený, aký si bol idiot, že si uveril vtedajšej, teda súčasnej, propagande.

28.09.2019, 11:29
Lemmy garantujem ti že ani ty ani ja o 70 rokov nebudeme prekvapení vôbec z ničoho
none
14

2. Lemmy 27.09.2019, 14:31

O: V správe opísali riziká, ktoré hrozia Česku.

Cituj konkrétne tie riziká. Napríklad dolož hodnoverne, že tie riziká, ktoré budeš menovať, pochádzajú z Ruska. A kto sa tými rizikami stojí. Či len nejaký ruský bežný občan, ktorý si z ľudí uťahuje, ako tunajší Peter67, alebo naozaj tajná služba.

28.09.2019, 12:50
Ty si teraz petrovi dal...
none
4

1. Osvietený 27.09.2019, 14:26

Česká Bezpečnostná informačná služba vydala výročnú správu, v ktorej jasne opísala, že najväčšou hrozbou je pôsobenie Ruska a jeho tajných služieb na území Čiech. Rusi podľa nich vedia využiť všetky riziká vo svoj prospech. Slovenská informačná služba vo svojej poslednej správe síce uviedla, že Slovensko čelí aktivitám cudzích spravodajských služieb, no nekonkretizovala krajiny ani to, či tu aktívne pôsobia tajní agenti. Podľa bezpečnostného analytika Andora Šándora je nebezpečná najmä snaha ovp...

27.09.2019, 14:34
Kedysi také bezcenné správy vydávala CIA, po rokoch sa zistilo, že si vymýšľali, lebo potrebovali upokojiť verejnú mienku amerických občanov počas studenej vojny.
none
5

4. Lemmy 27.09.2019, 14:34

Kedysi také bezcenné správy vydávala CIA, po rokoch sa zistilo, že si vymýšľali, lebo potrebovali upokojiť verejnú mienku amerických občanov počas studenej vojny.

27.09.2019, 14:42
ako vidíš sam, dezinformáciami sa da dosiahnuť vela veci.....
none
7

4. Lemmy 27.09.2019, 14:34

Kedysi také bezcenné správy vydávala CIA, po rokoch sa zistilo, že si vymýšľali, lebo potrebovali upokojiť verejnú mienku amerických občanov počas studenej vojny.

27.09.2019, 14:49
Lemmy napríklad ktorú správu cia ?
none
8

7. Osvietený 27.09.2019, 14:49

Lemmy napríklad ktorú správu cia ?

27.09.2019, 14:58
CIA Splinter Factor.
none
10

7. Osvietený 27.09.2019, 14:49

Lemmy napríklad ktorú správu cia ?

27.09.2019, 15:01
Nezabudni, že sám Clinton priznal, že USA vynaložilo 200 biliónov dolárov na dezinformácie o socializme.
none
11

10. Lemmy 27.09.2019, 15:01

Nezabudni, že sám Clinton priznal, že USA vynaložilo 200 biliónov dolárov na dezinformácie o socializme.

27.09.2019, 15:03
A žobráci, bezdomovci a chudobní v USA, tento manier museli strpieť.
none
13

10. Lemmy 27.09.2019, 15:01

Nezabudni, že sám Clinton priznal, že USA vynaložilo 200 biliónov dolárov na dezinformácie o socializme.

28.09.2019, 11:30
Lemmy to si kde čítal ako to nie je tajné ?

Ved ja nežiadam 1000 dezinformacií iba jednu ak to nie je problem
none

najnovšie príspevky :

prevádzkuje diskusneforum.sk kontaktuj správcu diskusného fóra vytvoril dzI/O 2023 - 2024 veľkosť : 127 429 B vygenerované za : 0.092 s unikátne zobrazenia tém : 36 173 unikátne zobrazenia blogov : 538 táto stránka musí používať koláčiky, aby mohla fungovať...

možnosti

hlavná stránka nastavenia blogy todo

online účastníci :

hľadanie :

blog dňa :

odkaz Možno si myslíš, že programovanie je náročná činnosť a vyžaduje si nejaké špeciálne zručnosti... Ale nie je to celkom tak... Snáď každý z nás denno-denne programuje a ani si to neuvedomuje... Chceš ...

citát dňa :

Mimoriadne situácie neexistujú.