hoď ma hore
Milí diskutujúci. Pri diskutovaní prosím: 1. nepridávaj témy pozostávajúce len z odkazov alebo jednoslovné témy / 2. nepridávaj uražlivé alebo vulgárne komentáre. Ak tieto pravidlá nedodržíš, tvoja téma pravdepodobne skončí v koši. Príjemné diskutovanie :)
none
ak chceš diskutovať, musíš sa registrovať. registrácia

tu sa nachádzaš : 

hlavná stránka  /  náboženstvo  /  téma

Sv. Augustín kap. 1.1

príspevkov
6
zobrazení
2
tému vytvoril(a) 10.11.2020 01:05 humanitárny bombardér
posledná zmena 10.11.2020 16:09
1
10.11.2020, 01:05
1.1.

Veľký si, Pane, a veľmi chvályhodný; veľká je tvoja moc a múdrosť tvoja je nekonečná. Teba chce chváliť človek, čiastočka tvojho stvorenstva, človek nosiaci v sebe svoju smrteľnosť, svedectvo svojho hriechu,1 svedectvo o tom, ako sa ty, Bože, pyšným protivíš. A človek, čiastočka tvojho stvorenstva, jednako ťa chce chváliť. Ty sám pôsobíš, aby to, keď ťa chváli, človeku prinášalo radosť, lebo si nás stvoril pre seba, a nepokojné je srdce naše, kým nespočinie v tebe. Daj, Pane, aby som poznal a pochopil, či ťa prv vzývať alebo chváliť, či ťa prv poznať alebo vzývať.

Kto ťa však môže vzývať, keď ťa nepozná? Kto ťa nepozná, môže ľahko vzývať niekoho iného miesto teba. Vzývame ťa hádam preto, aby sme ťa poznali? Ale „ako budú vzývať toho, v ktorého neuverili“ (Rim 10,14)? Ako uveria bez kazateľa? „...a Pána budú chváliť tí, čo ho hľadajú.“ (Ž 22,27) Lebo ktorí ho hľadajú, tí ho nájdu, a ktorí ho našli, budú ho chváliť. Pane, kiežby som ťa hľadal vzývaním a vzýval ťa vierou! O tebe nám totiž kázavali. Vzýva ťa, Pane, moja viera,2 ktorú si mi vnukol človečenstvom svojho Syna, úradom svojho kazateľa.

1/ Svedectvom hriechu sa rozumie dedičný hriech a jeho následky, totiž boj tela a zmyslov proti duchu.
2/ Viera vzýva preto, lebo ukazuje Boha, ktorého treba prosiť, ukazuje, čo treba žiadať, ukazuje naše potreby, ktoré nás pohýnajú k modlitbe.
none
2
10.11.2020, 01:47
1, .... Augustín píše: .... "Kto ťa však môže vzývať, keď ťa nepozná? Kto ťa nepozná, môže ľahko vzývať niekoho iného miesto teba. Vzývame ťa hádam preto, aby sme ťa poznali? "
A už sme doma! Teda Augustín tu priamo poukazuje že "Boha musíme poznať" a preto Boh nemôže byť "nepochopiteľné tajomstvo"!
Sám Augustín aj napísal: .... "Čomu nerozumiem , tomu neverím"!
A je vymaľované!
Môžeme pochopiť, porozumieš nepochopiteľnej trojici? NIE !!!
Kardinál John O’Connor o Trojici povedal: ……….. „Vieme, že to je veľmi hlboké tajomstvo, ktorému ani trochu nerozumieme.“
Teda, ..... Augustín bol vlastne proti trojici v zmysle svojich tvrdení!
----------------------------------------------------------------------------------------------------
A táto správa je pre mňa ako "bombardér" ktorý vrhá "bomby" /čriepky biblickej pravdy/ na ľudskú nevedomosť!
A to je humánne, ľudské, .... vyvádzať ludi z duchovnej temnoty na duchovné svetlo!

Humano bombiš, ...... dávam ti lajk.
none
3
10.11.2020, 14:04
Áno, takto píše Augustín, napr. v knižke Vyznania.

Katolíci ale mali vtedy úplne inakšie učenie, ako dnešný RK. Koncily si popridávajú čo chcú, a nedbajú na Božie slovo
none
4

3. Zuzka8 10.11.2020, 14:04

Áno, takto píše Augustín, napr. v knižke Vyznania.

Katolíci ale mali vtedy úplne inakšie učenie, ako dnešný RK. Koncily si popridávajú čo chcú, a nedbajú na Božie slovo

10.11.2020, 14:22
To je predsa jedno, hlavne, že ty dbáš na Božie Slovo 🙂
👍: Zuzka8
none
5

4. -era- 10.11.2020, 14:22

To je predsa jedno, hlavne, že ty dbáš na Božie Slovo 🙂

10.11.2020, 14:26
...bo ho mám rada Augustína, ale verím, žeby dnes nestál za tým učením. ..

Občas ich musím napraviť.. .. Bombardér si dá povedať. =D
none
6
10.11.2020, 16:09
5, ..... a ja Augustína nemám rád, lebo on najviac zdeformoval kresťanské učenie. A niektoré jeho názory boli viac ako zlé!
Zuzka, a páči sa ti aj jeho názor na ženy, .... na ľudskú sexualitu, .... nepokrstené deti, ....... teóriu dvoch mečov, ..... na predurčenie, ..... postoj k vojne, ...... to, ako zrušil milénium, ...... jeho protirečenia, ..... a podobne?
Zrejme nepoznáš dobre jeho učenie?!
On mal aj podiel na nebiblickej trojici, .... nesmrteľnej duši, ..... kulte Márií a podobne!
Jeho manichejské predstavy ešte dnes vidno aj v katolíckom učení!
none

najnovšie príspevky :

prevádzkuje diskusneforum.sk kontaktuj správcu diskusného fóra vytvoril dzI/O 2023 - 2024 verzia : 1.05 ( 15.4.2024 5:00 ) veľkosť : 94 410 B vygenerované za : 0.137 s unikátne zobrazenia tém : 46 592 unikátne zobrazenia blogov : 752 táto stránka musí používať koláčiky, aby mohla fungovať...

možnosti

hlavná stránka nastavenia blogy todo

online účastníci :

hľadanie :

blog dňa :

odkaz 1. Spoznaj, na čom si. 2. Nastav si ciele. 3. Sleduj, kam odchádzajú tvoje peniaze. 4. Míňaj menej na neužitočné veci. 5. Splácaj svoje dlhy čím skôr. 6. Spor si na ťažšie časy. 7. Vytvo...

citát dňa :

Na to, aby ste na sebe začali pracovať nie je nikdy neskoro. Prestať s tým je však vždy príliš skoro.