hoď ma hore
Milí diskutujúci. Pri diskutovaní prosím: 1. nepridávaj témy pozostávajúce len z odkazov alebo jednoslovné témy / 2. nepridávaj uražlivé alebo vulgárne komentáre. Ak tieto pravidlá nedodržíš, tvoja téma pravdepodobne skončí v koši. Príjemné diskutovanie :)
none
ak chceš diskutovať, musíš sa registrovať. registrácia

tu sa nachádzaš : 

hlavná stránka  /  náboženstvo  /  téma

Stačí samotná viera v Božie Slovo?

príspevkov
2
zobrazení
1
tému vytvoril(a) 12.3.2021 14:16 RealitaABC
posledná zmena 12.3.2021 14:23
1
12.03.2021, 14:16
Jak2 14Čo to prospeje, moji bratia, keď niekto hovorí, že má vieru, a nemá skutkov?

Jakub poukazuje na to, že ak niekto len hovorí, že má vieru, no na jeho živote sa nič neprejavuje! To znamená len jedno, že spasiteľnú vieru v pravdu Božieho Slova nemá. Ak sa nemá čo prejaviť, tak to absentuje v srdci človeka. Nie je to tak, že síce existuje viera v srdci človeka, len sa nejako neprejavuje, čo je zjavný nezmysel.

S účelového výkladu Jakuba vzišlo falošné učenie, že samotná viera v Pravdu Božieho Slova nestačí.

Predsa samotnou vierou človek prijali do srdca živé Slovo Božie. Tak prečo nestačí, ak to Slovo Božie, ktoré človek prijal samotnou vierou dáva srdcu život, je semenom Svätého Ducha, z ktorého v srdci človeka vyrastie dobrý strom, ktorý už prirodzene donáša dobré ovocie – skutky viery a ovocie Ducha? Tak prečo niekto tvrdí, že samotná viera nestačí?

Niekto povie, že samotná viera nestačí, lebo sú potrebné ešte aj skutky. Je to ako povedať, že príčina nestačí, lebo je potrebné vytvoriť ešte aj následky. Lenže následky svedčia, že existuje príčina. A dôležitá je predsa príčina a teda pôvod a motív skutkov, teda z čoho vychádzajú.

Ak niekto povie, že samotná viera v pravdu Božieho Slova nestačí, tak sa ho opýtam, prečo rovnako netvrdí aj o láske? Stačí samotná láska v srdci človeka, alebo nestačí? Samozrejme, že stačí! Ak existuje v srdci človeka, tak sa vždy prejaví na skutkoch lásky. Predsa odpoveďou skutočnej lásky je sebazaprenie. Bez lásky sú skutky pokrytecké.

Takže samotná viera, samotná láska, ktorú sme prijali do srdca skrze vieru v Pravdu Božieho Slova, ktoré je plné lásky v jeho milosti, tak stačí na to, aby tým mohol človek žiť. To Slovo Božie, ktoré človek prijal do srdca spasiteľnou vierou sa vždy prejaví na novom živote v Kristu a to na oslavu Boha. Dobrý strom, ktorý vyrástol z Božieho semena Ducha - Slova, prirodzene donáša dobré ovocie.

Súčasne zo životnej skúsenosti vieme, že skutky môžu byť aj pokrytecké a teda také, ktoré nevychádzajú z viery a lásky k Bohu, ale motívy sú rôzne a často egocentrický zamerané. Takéto skutky nie sú na chválu Boha, lebo Boh je pritom vylúčený. Sám Boh vie, kto sa prejavuje skutkami z lásky k Bohu a teda skutky majú pôvod v Božej milosti na Božiu chválu a kto robí skutky s egocentricky zameranými motívmi na vlastnú chválu.

Napr. v rámci humanistickej ideológie a teda na oslavu človeka a nie Boha, tak takéto skutky nevychádzajú zo spasiteľnej viery a teda z Lásky k Bohu.

No tie skutky, ktoré prirodzene vychádzajú zo spasiteľnej viery a teda aj lásky k Bohu, nikdy nie sú pokrytecké, lebo ich zdrojom je znovuzrodené srdce z Boha a to živým Slovom Boha, plného lásky v jeho milosti. Iba takéto skutky sú na slávu Boha a ním aj prijímané.

Iba samotná a skutočná láska vyprodukuje skutky lásky, ktoré už nie sú pokrytecké, lebo vychádzajú priamo z lásky. No samotné skutky môžu byť aj bez lásky – pokrytecké, lebo ich zdrojom je egocentrický zameraný motív a nie láska.

Iba znovuzrodené srdce skrze samotnú vieru vyprodukuje skutky viery a ovocie Ducha na Božiu chválu, lebo jediným motívom takéhoto srdca je láska k Bohu. Takouto vierou vstúpilo do srdca živé Slovo Božie plné lásky v jeho milosti.
Ef2 10 Lebo sme jeho dielom, stvorení v Kristu Ježišovi nato, aby sme konali dobré skutky, ktoré Bôh vopred prihotovil, aby sme v nich chodili.
none
2
12.03.2021, 14:23
A riadite sa niekto týmto? Necháte sa šikanovať a okrádať? Ak sa vám niekto vkradne do domu tak sa naňho usmejete, dáte mu peňaženku a necháte ho odísť?

Ale ja vám hovorím: Neprotivte sa zlému! Naopak: Ak ťa niekto udrie po pravom líci, nastav mu aj druhé, a kto sa chce súdiť s tebou a vziať ti spodné rúcho, daj mu aj plášť; a ak ťa niekto núti na míľu, choď s ním dve. Kto ťa prosí, tomu daj, a neodvracaj sa od toho, kto si chce požičať od teba. Počuli ste, že bolo povedané: Milovať budeš svojho blížneho a nenávidieť svojho nepriateľa. Ale ja vám hovorím: Milujte svojich nepriateľov, [dobrorečte tým, ktorí vás preklínajú, čiňte dobre tým, ktorí vás nenávidia], a modlite sa za tých, ktorí vás prenasledujú [a vám sa protivia]...
none

najnovšie príspevky :

prevádzkuje diskusneforum.sk kontaktuj správcu diskusného fóra vytvoril dzI/O 2023 - 2024 verzia : 1.05 ( 27.4.2024 1:45 ) veľkosť : 96 789 B vygenerované za : 0.128 s unikátne zobrazenia tém : 59 636 unikátne zobrazenia blogov : 1 339 táto stránka musí používať koláčiky, aby mohla fungovať...

možnosti

hlavná stránka nastavenia blogy todo

online účastníci :

nikto je online

hľadanie :

blog dňa :

odkaz Možno si sa niekedy zamýšľal, ako bude vyzerať ten Nový Jeruzalem, nebeské kráľovstvo, ktoré má zostúpiť, podľa proroctva 😉 Nuž, asi ťa sklamem trochu, ale nejedná sa o klasické mesto...

citát dňa :

Chceš realizovať svoje sny? Prebuď sa!