hoď ma hore
Milí diskutujúci. Pri diskutovaní prosím: 1. nepridávaj témy pozostávajúce len z odkazov alebo jednoslovné témy / 2. nepridávaj uražlivé alebo vulgárne komentáre. Ak tieto pravidlá nedodržíš, tvoja téma pravdepodobne skončí v koši. Príjemné diskutovanie :)
none
ak chceš diskutovať, musíš sa registrovať. registrácia

tu sa nachádzaš : 

hlavná stránka  /  zdravie  /  téma

Sputnik V môže byť pre Maďarov nový Világos

príspevkov
1
zobrazení
0
tému vytvoril(a) 13.2.2021 21:09 Osvietený
posledná zmena 13.2.2021 21:09
1
13.02.2021, 21:09
Skoro dve storočia ide z Ruska do Maďarska len to najhoršie

Demokratická maďarská revolúcia v 19. storočí sa skončila až po tom, čo cisárovi Františkovi Jozefovi I. prišli na pomoc ruské sily vyslané cárom Mikulášom I. Tie definitívne porazili maďarskú armádu v bitke pri Világosi, v ktorej sa Rusom vzdalo 23-tisíc preživších maďarských vojakov.

Dozvukom bola poprava dvanástich revolučných generálov a jedného dôstojníka v Arade. Druhýkrát vstúpili Rusi, tentoraz pod vlajkou Sovietskeho zväzu, do maďarských dejín na konci druhej svetovej vojny, keď zviedli s nacistami brutálnu bitku o Budapešť. Počas nej zahynulo asi stotisíc civilistov.

Ďalšie desaťtisíce obyvateľov mesta Rusi odvliekli do pracovných lágrov na Sibír. Cenou za „oslobodenie“ maďarského hlavného mesta bolo aj 50-tisíc znásilnených Budapeštianok. Po jedenástich rokoch boli sovietske tanky v uliciach Budapešti opäť. Rusi znovu vraždili, znovu po nich zostali dostrieľané celé štvrte. Než maďarskú revolúciu v roku 1956 potlačili, boli na strane obrancov tisíce mŕtvych.

V roku 2006 som chodil s historikmi po Budapešti a aj po polstoročí hyzdili budovy stopy bojov, aj po polstoročí nás desila brutalita Sovietov a následné masakre povstalcov v maďarských väzniciach vrátane popráv nedospelých dievčat a chlapcov. Jedným zo zlomov, ktorý ukazoval, že nadvláda Moskvy nad Maďarskom sa končí, bol v júni 1989 pohreb popraveného premiéra povstaleckého Maďarska z roku 1956 Imreho Nagya. Pohreb, na ktorom vlasatý Viktor Orbán, jeden z vodcov vtedy študentského hnutia Fidesz, žiadal okamžitý odchod sovietskych vojsk z Maďarska.

A ukončenie totality v krajine. Vtedy niečo odvážne a neslýchané. Po tridsaťjeden rokoch je Viktor Orbán predsedom vlády, ktorá v Maďarsku demokraciu opäť demontuje. Maďarov chce dať proti covidu zaočkovať dostatočne neotestovanou a v Európskej únii preto nepovolenou ruskou vakcínou Sputnik V.

„Ďalší Sputnik by nemal vzlietnuť k hviezdam, ale do náručia ľudí,“ vítajú vakcínu z Moskvy provládne maďarská médiá slovami, ktoré pripomínajú časy komunistického poddanstva. Napriek čoraz tuhšiemu režimu sa však ozvali maďarskí lekári, ktorí v otvorenom liste očkovanie Sputnikom odmietli. Tušia, že s ruskou vakcínou, podivne povolenou maďarskými úradmi, môže prísť nový, tentoraz covidový Világos.

odkaz
none

najnovšie príspevky :

prevádzkuje diskusneforum.sk kontaktuj správcu diskusného fóra vytvoril dzI/O 2023 - 2024 veľkosť : 79 305 B vygenerované za : 0.078 s unikátne zobrazenia tém : 27 783 unikátne zobrazenia blogov : 349 táto stránka musí používať koláčiky, aby mohla fungovať...

možnosti

hlavná stránka nastavenia blogy todo

online účastníci :

hľadanie :

blog dňa :

odkaz Je to ako spoznať naplno svoj potenciál a využiť ho 😉 Je to ako ísť na 100% svojej kapacity, ktorú ako ČLOVEK si schopný mať 😉 Je to ako by si sa zobudil do nového nádherného sveta ...

citát dňa :

Spoznaním samého seba spoznáš i ostatných.