Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Spoločenstvo Slovo Života je sekta. Pozrite si ich doktríny. A psychicky zdeptaných členov, kde až cca 1/4 chcela spáchať samovraždu.

58
reakcií
1930
prečítaní
Tému 1. septembra 2017, 10:44 založil lea_pragmaticka1.

podobné témy:1.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   1. 9. 2017, 10:44 avatar
Niektoré doktríny Slova života

Na pochopenie skupiny bývalých študentov biblickej školy v našej štúdii je dôležité poznať niektoré charakteristiky doktrín Slova života. Tieto doktríny vodcovia (a veriaci) v styku s ľuďmi mimo hnutia vždy popierajú. Niektoré okázalejšie a pre riadnych ľudí ofenzívne prejavy, napríklad exorcizmus, sú menej obvyklé, aby sa pokúsili stať sa akceptovanou ako riadna letničná cirkev. Z nášho kontaktu s bývalými členmi, ktorí nedávno odišli z hnutia, je zrejmé, že hlavné doktríny stále fungujú. Slovo života sa dosiaľ nestalo akceptovaným v ekumenickej spolupráci v Uppsale vo Švédsku.

Aké sú to doktríny?

V učení sa stále pripomína, že Boh sám je zdrojom všetkého, čo sa povie alebo urobí v hnutí. Preto každý kto kritizuje Slovo života alebo jeho vedenie, ide proti Bohu. Uvádzajú sa príklady, ktoré ukazujú, že sa môžu stať zlé veci každému, kto kritizuje hnutie a členovia, ktorí z neho odídu, budú mimo ochrany Božej a môžu ochorieť, stretnúť ich nešťastie, nehoda, náhle úmrtie alebo môžu mať deformované deti. Každý, kto berie učenie vážne, sa dostane do samozovretia, z ktorého možno len veľmi ťažko uniknúť. Strach hovoriť negatívne o Slove života môže zostávať dlhú dobu po tom, čo človek z hnutia odíde.

Povinnosť strániť sa diabla a zlých duchov alebo démonov zostáva podľa Slova života výlučne na veriacom. Túto úlohu vykonáva pravidelne bezohľadným hovorením s démonom. Napríklad existujú démoni choroby, démoni kritiky a démoni pohlavnej rozkoše. Ak veriaci neodvráti útoky démonov, človek rýchlo preberá vinu a môže zúfať, že mu niet pomoci. Člen si môže myslieť, že nie je možné zastaviť diabla a toto spôsobí úzkosť a trýzeň.

Ďalšie doktríny uvádzajú, že sa stane to, čo poviete, čo znamená, že slová, ktoré vypoviete, majú moc meniť skutočnosť, tzv. pozitívne vyznanie. Ak poviete, že ste chorý alebo sa necítite dobre, podľa doktríny sa budete cítiť ešte horšie, čo je negatívne vyznanie. Toto sťažuje členovi vyhľadať pomoc v prípade depresie, napríklad pri samovražedných myšlienkach, pretože ak hovorí o svojich myšlienkach, môžu sa stať pravdou. Toto taktiež veľmi sťažuje alebo znemožňuje získať úprimné odpovede, ak by sa niekto pokúšal viesť rozhovor s veriacimi o možných psychických problémoch.

Aby ste nadobudli zdravie, ako sa sľubuje v učení, musíte konať, akoby ste ho už nadobudli. Ak máte depresiu, máte vyzerať šťastne a zdravo. Niektorí ľudia sa tak vyškolili v ukazovaní nedotknutej tváre a v odmietaní depresívnych myšlienok, že môže byť ťažké zhodnotiť ich skutočný stav mysle, napríklad počas krátkej konzultácie u lekára.

Štúdia rozhovorov so 43 bývalými študentmi biblickej školy

Na konci 80. rokov moja žena ja sme mali osobný a v mnohých prípadoch rozsiahly kontakt s viac než stovkou bývalých stúpencov Hnutia viery, všetko vo Švédsku, väčšina z nich z Uppsaly. Kontaktovali nás, zväčša moju ženu, pretože sa necítili dobre a potrebovali pomoc. Sedemdesiat osôb navštevovalo biblickú školu, ktorá patrila Hnutiu viery počas jedného alebo dvoch rokov, väčšina v Uppsale, s učiteľmi zo Slova života. Šesť osôb sa odmietlo zúčastniť, alebo sa vrátilo do hnutia, 21 sa nemohlo skontaktovať, alebo neboli psychologicky spôsobilí pre rozhovor. Rozhovor bolo možné vykonať so 43 bývalými študentmi biblickej školy.

V skupine rozhovorov so 43 osobami bolo rozloženie pohlaví homogénne a dominovala skupina mladšieho veku s 80 % pod 25 rokov. Skupina v rozhovoroch bola homogénna v tom, že všetci dostali určitý druh systematického vyučovania v biblickej škole. Rozhovor bol semištruktúrovaný, to znamená, že niektoré otázky sa použili pre každého; teraz bol priestor na rozšírenie a hlbší prienik. Výsledkom je kombinácia odpovedí a osobných pozorovaní. Rozhovory vykonávala moja žena Gudrun, ktorá je pracovnou terapeutkou. Mnoho rokov pracovala so psychotickými pacientmi, čo bolo cenné pri hodnotení psychiatrických symptómov.

Prerušené predchádzajúce sociálne kontakty

Zhoršenie kontaktu s rodinami a priateľmi po vstupe do hnutia uvádzalo 85 % osôb, s ktorými sa vykonával rozhovor. Taktiež vo veľkom rozsahu sa mnohí prestali zaujímať o informácie cez rozhlas, televíziu alebo denníky a vzdali sa svojich bývalých záujmov. Často sa zhoršilo ich finančné postavenie, niekedy drasticky, kvôli štedrým oferám v zbierke Slova života, navyše v desiatku, čo je dávanie jednej desatiny svojho príjmu hnutiu.

www.granosalis.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí gabriel pb


7.
označiť príspevok

Fotooon muž
   1. 9. 2017, 11:22

Príspevok bol vymazaný administrátorom.13.
označiť príspevok

Fotooon muž
   1. 9. 2017, 11:42

Príspevok bol vymazaný administrátorom.9.
označiť príspevok

Fotooon muž
   1. 9. 2017, 11:25

Príspevok bol vymazaný administrátorom.12.
označiť príspevok

Fotooon muž
   1. 9. 2017, 11:32

Príspevok bol vymazaný administrátorom.2.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   1. 9. 2017, 10:46 avatar
Štúdia na bývalých 43 členov:

Prerušené predchádzajúce sociálne kontakty

Zhoršenie kontaktu s rodinami a priateľmi po vstupe do hnutia uvádzalo 85 % osôb, s ktorými sa vykonával rozhovor. Taktiež vo veľkom rozsahu sa mnohí prestali zaujímať o informácie cez rozhlas, televíziu alebo denníky a vzdali sa svojich bývalých záujmov. Často sa zhoršilo ich finančné postavenie, niekedy drasticky, kvôli štedrým oferám v zbierke Slova života, navyše v desiatku, čo je dávanie jednej desatiny svojho príjmu hnutiu.

Psychiatrické symptómy

Osôb, s ktorými sme robili rozhovory, sme sa pýtali na symptómy, ktoré zažili po kontakte s hnutím, a ktoré nespôsobovali predtým žiadny problém. Nové symptómy sú uvedené v nasledovných tabuľkách (Tabuľka 1A a 1B). V 60 % prípadov ostatné osoby, napríklad rodičia, si všimli zmenu vzhľadu, po tom, čo osoba vstúpila do hnutia. Držanie tela sa stalo strnulým, so zmrazeným výrazom tváre a očami, ktoré civeli, alebo mali neprítomný alebo vyhýbavý pohľad. V 35 % prípadov sa pozorovala regresia.

Takmer každý trpel úzkosťou a zvlášť návalmi strachu. Taktiež boli veľmi obvyklé nočné mory s poruchami spánku, strachom zo straty duševného zdravia a s pocitom prázdnosti. Traja zo štyroch študentov sa ťažko sústreďovali a toto mohlo trvať dlho po tom, čo opustili hnutie. Pocit straty identity uvádzalo šesť študentov z desiatich. Takmer každý sa sťažoval na ťažkosti zvládať emócie.

Väčšina študentov zistila, že je ťažké sa rozhodovať. Po odídení z hnutia sa museli sami rozhodovať a už sa nemohli pýtať hnutia alebo pastora na správnu odpoveď. Takmer každý mal pocity viny. Mnohí mali ťažkosti so sociálnymi kontaktmi, prinajmenšom s opačným pohlavím.

Počas biblickej školy a bezprostredne potom boli obvyklé psychosomatické symptómy. Bolesti žalúdka, búšenie srdca, bolesti hlavy a závrate, ktoré neboli predtým problémom, uvádzalo 63 % osôb, s ktorými sme vykonávali rozhovor. Dvaja študenti z troch zažili samovražedné myšlienky a jeden zo štyroch sa vážne pokúsil o samovraždu. V tom čase sme mali vedomosť o 16 prípadoch samovrážd vo Švédsku, kde rodina a priatelia považovali kontakt zosnulej osoby s hnutím za určujúci faktor samovraždy. Tento záver podporili predchádzajúce rozhovory alebo listy, ktoré zanechali. Počas nasledujúcich rokov sme sa dozvedeli, že nastalo množstvo ďalších samovrážd z rovnakého dôvodu.

Symptómy podobné psychóze uvádzala takmer polovica študentov. Tieto symptómy boli strata zmyslu pre realitu, patologické preberanie viny (navyše takmer k povinnému pocitu viny alebo poklesku) a zvukové a vizuálne halucinácie.
Súhlasí gabriel pb


3.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   1. 9. 2017, 10:48 avatar
Tabuľka 1: Nové psychiatrické symptómy u bývalých študentov biblickej školy (N = 43)

Počet (percento)

Úzkosť, hlavne návaly strachu

40 (93 %)

Nočné mory, poruchy spánku

37 (86 %)

Strach zo straty duševného zdravia

33 (77 %)

Pocit prázdnoty

38 (88 %)

Ťažké sústredenie sa

32 (75 %)

Pocit straty identity

26 (60 %)

Ťažké zvládanie emócií

39 (91 %)

Ťažké rozhodovanie

32 (74 %)

Pocit viny

40 (93 %)

Ťažkosti so sociálnymi kontaktmi

31 (72 %)

Regresia

15 (35 %)

Psychosomatické symptómy

27 (63 %)

Samovražedné myšlienky

27 (63 %)

Pokus o samovraždu

10 (23 %) - tu je tých 23% t.j. cca štvrtina všetkých členov

Symptómy podobné psychóze

20 (47 %)
Súhlasí gabriel pb


8.
označiť príspevok

Fotooon muž
   1. 9. 2017, 11:23

Príspevok bol vymazaný administrátorom.10.
označiť príspevok

Fotooon muž
   1. 9. 2017, 11:28

Príspevok bol vymazaný administrátorom.19.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   1. 9. 2017, 12:08 avatar
Tvoje nepravdivé články či už na df alebo na súkromnom blogu čo máš - sú pravdivé len pre teba a možno pre pár ľudí čo sa nechali obalamutiť. Ale nemajú žiadnu hodnotu, lebo stoja na nepravde.
Súhlasí gabriel pb


21.
označiť príspevok

Fotooon muž
   1. 9. 2017, 12:12

Príspevok bol vymazaný administrátorom.22.
označiť príspevok

Fotooon muž
   1. 9. 2017, 12:14

Príspevok bol vymazaný administrátorom.27.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   1. 9. 2017, 12:40 avatar
Inak katechizmu sa bojíš, lebo vysvetľuje pravdivo a presne Písmo spolu aj s Tradíciou.
Súhlasí gabriel pb


29.
označiť príspevok

Fotooon muž
   1. 9. 2017, 12:58

Príspevok bol vymazaný administrátorom.24.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   1. 9. 2017, 12:33 avatar
Si na tom ako Lemy. Vytvorili ste si na blogoch resp. weboch vlastný svet a myslíte si, že je pravda. Bojujete proti domnelým nepriateľom. Napíšete blud - nepravdu, čo ti potvrdí každý človek a myslíš si, že 100x opakovaná lož sa stane pravdou. Nuž pokračuj a rob čo vieš a môžeš.
Súhlasí Wolfe, gabriel pb


30.
označiť príspevok

Fotooon muž
   1. 9. 2017, 13:02

Príspevok bol vymazaný administrátorom.38.
označiť príspevok

Ludwig muž
   1. 9. 2017, 14:00

Príspevok bol vymazaný administrátorom.48.
označiť príspevok

Fotooon muž
   1. 9. 2017, 15:24

Príspevok bol vymazaný administrátorom.14.
označiť príspevok

litiliti muž
   1. 9. 2017, 11:50 avatar
Lenze ty to nezbadas a uz vobec nie na sebe....my ostatni to vidime na tvojom prejave...


18.
označiť príspevok

Fotooon muž
   1. 9. 2017, 12:07

Príspevok bol vymazaný administrátorom.26.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   1. 9. 2017, 12:37 avatar
Nechcem uraziť tvoje vedomosti, ale máš skúšky zo psychológie? Nestačí len pár článkov z Wikipédie. Okrem toho opäť vyvodzuješ nesprávny uzáver a dávaš aj nesprávnu lekársku diagnózu. Zatiaľ nie je s tebou zmysluplná a rozumná čas.
Súhlasí gabriel pb


32.
označiť príspevok

Fotooon muž
   1. 9. 2017, 13:09

Príspevok bol vymazaný administrátorom.39.
označiť príspevok

kntsz muž
   1. 9. 2017, 14:22 avatar
32-
tak to by mohlo stačiť.
Neviem kto je Lea, ale jej príspevky bez ohľadu na obsah sú pokojné, vyrovnané, čitateľné, priezračné a bez akéhokoľvek hnevu a s veľkou trpezlivosťou napriek urážkam protistrany, pokojne vysvetľovať svoj postoj.
Pravý opak teba!
Osobne jej závidím jej vyrovnanosť, pokoj a trpezlivosť.
Ja už by som takých ako ty dávno poslal do .......


49.
označiť príspevok

Fotooon muž
   1. 9. 2017, 15:25

Príspevok bol vymazaný administrátorom.58.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   1. 9. 2017, 21:03 avatar
Kntsz ďakujem.
Súhlasí kntsz, gabriel pb


28.
označiť príspevok

litiliti muž
   1. 9. 2017, 12:49 avatar
Fotoon , ty si v sekte v ktorej maju ludia vazne psychicke problemy...lenze ty si uz nevies sam sebe pomoct, ktory alkoholik si prizna, ze je alkoholik? A tak to je aj s tebou...
Súhlasí kntsz, lea_pragmaticka1


33.
označiť príspevok

Fotooon muž
   1. 9. 2017, 13:10

Príspevok bol vymazaný administrátorom.37.
označiť príspevok

litiliti muž
   1. 9. 2017, 13:51 avatar
Fotoon, vulgarizmy ako expresivny sposob vyjadrovania ma svoje opodstatnenie, vyznam.My medzi sebou pouzivame hovorovy styl, kde hanlivejsie pomenovania nie su vynimkou. Ale ak som sa ta dotkol, urazil ta, tak prepac.
Ale nikde nanajdes , aby som sa s neuctou vyjadroval k menu Boziemu.
Súhlasí lea_pragmaticka1


47.
označiť príspevok

Fotooon muž
   1. 9. 2017, 15:23

Príspevok bol vymazaný administrátorom.34.
označiť príspevok

Fotooon muž
   1. 9. 2017, 13:11

Príspevok bol vymazaný administrátorom.35.
označiť príspevok

Ludwig muž
   1. 9. 2017, 13:19

Príspevok bol vymazaný administrátorom.43.
označiť príspevok

Fotooon muž
   1. 9. 2017, 15:14

Príspevok bol vymazaný administrátorom.44.
označiť príspevok

Ludwig muž
   1. 9. 2017, 15:16

Príspevok bol vymazaný administrátorom.50.
označiť príspevok

Fotooon muž
   1. 9. 2017, 15:27

Príspevok bol vymazaný administrátorom.16.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   1. 9. 2017, 12:05 avatar
Nevšimol si, lebo sám máš už také prejavy.
Súhlasí litiliti, gabriel pb


20.
označiť príspevok

Fotooon muž
   1. 9. 2017, 12:09

Príspevok bol vymazaný administrátorom.25.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   1. 9. 2017, 12:35 avatar
Tvoje psychické prejavy a paranoje na fóre mám citovať z Biblie? Prepáč, ale už buď pochopíš alebo nepochopíš. Drž sa a verím, že raz nájdeš pravdu.
Súhlasí gabriel pb


31.
označiť príspevok

Fotooon muž
   1. 9. 2017, 13:06

Príspevok bol vymazaný administrátorom.36.
označiť príspevok

Ludwig muž
   1. 9. 2017, 13:36

Príspevok bol vymazaný administrátorom.45.
označiť príspevok

Fotooon muž
   1. 9. 2017, 15:18

Príspevok bol vymazaný administrátorom.46.
označiť príspevok

Ludwig muž
   1. 9. 2017, 15:20

Príspevok bol vymazaný administrátorom.51.
označiť príspevok

Fotooon muž
   1. 9. 2017, 15:28

Príspevok bol vymazaný administrátorom.52.
označiť príspevok

Ludwig muž
   1. 9. 2017, 15:33

Príspevok bol vymazaný administrátorom.53.
označiť príspevok

Fotooon muž
   1. 9. 2017, 15:38

Príspevok bol vymazaný administrátorom.41.
označiť príspevok

Slušný človek muž
   1. 9. 2017, 14:49 avatar
Lea. Otázka je, či takéto percentá nevychádzajú u všetkých ľudí. Či to nie je stav problémov, ktoré sa týkajú celého ľudstva.


4.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   1. 9. 2017, 10:52 avatar
V januári tohto roku bolo Švédsko šokované vraždou, ktorú vykonala členka veľmi uzavretej sekty v dedinke Knutby, niekoľko kilometrov od Uppsaly. Sekta sa považovala za letničný zbor. Mladá žena priznala, že strelila po manželke prvého pastora sekty a žena zomrela. Taktiež postrelila člena sekty, ktorý bol vážne zranený. Dosiaľ nepovedala žiadny motív vraždy. Odhalilo sa, že pastor a žena postreleného muža mali milostný pomer a motív vraždy sa stále vyšetruje. Je podozrenie, že pastor mohol byť zapojený do vraždy a žena, ktorá vraždu vykonala, bola pod jeho vplyvom. Podľa doktrín sekty nie je rozvod povolený. Všetci členovia sekty sa na začiatku domnievali, že pastor je nevinný a že historka o milostnom pomere je lož. Žena postreleného muža teraz pripustila, že ona a pastor majú milostný pomer. Sekta teraz zatratila pastora a odvolala ho zo svojho vedenia. Doktríny sekty z Knutby sú veľmi podobné doktrínam Slova života a najmenej dvaja pastori navštevovali biblickú školu Slova života. V súdnom psychiatrickom vyšetrovaní ženy, ktorá priznala vraždu, majú psychiatri rôzne názory, či má psychickú chorobu alebo nie. Dosiaľ nepoznáme výsledok.

Na záver

U bývalých študentov biblickej školy Slova života boli rozpoznané vážne a často dlhodobé psychické problémy. Takmer polovica zo 43 osôb, s ktorými sa viedli rozhovory, zakúsila symptómy podobné psychózam a jeden zo štyroch sa pokúsil o samovraždu. Vo Švédsku je potrebné vytvoriť kompetentné stredisko, kde by bolo možné spojiť zakúsené problémy so sektami s riadnou psychiatrickou starostlivosťou. Stredisko by malo byť napojené na rehabilitačné zariadenie podobné zariadeniu vo Wellspring v USA.

Taktiež potrebujeme novú legislatívu, ktorá sa sústredí na potreby a starostlivosť pre postihnutých a dá nám možnosť chrániť deti pred nezdravým vplyvom manipulatívnych skupín. Týmto spôsobom by taktiež bolo možné stíhať ľudí, ktorí spôsobili členom zhubnej sekty vážnu psychologickú chorobu.

www.granosalis.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

PS: Opäť nevinná bola zneužitá niektorými vodcami a nešťastnými, ktorí sa nechali oklamať a namiesto Slovo Života by sa mali volať Slovo Depresie alebo Slovo Samovraždy.
Súhlasí gabriel pb


5.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   1. 9. 2017, 10:57 avatar
Ja včera som, keď som sa pozerala na vystúpenia sektárov v Biblií som pochopila. Ako nevinná a správna Biblia sa zneužíva a preto vznika toľko siekt aj protestanských cirkvi. Všimnite si ako títo ľudia alebo stúpenci používajú Bibliu - hocikde otvoria a už čítajú a robia si vlastné uzávery, bez komplexného poznania celej Biblie a bez Tradície, bez ktorej nemožno Bibliu správne chápať a vysvetľovať. Pán Ježiš správne vedel, prečo dal kľúče len apoštolovi Petrovi a kompetenciu vykladať Bibliu len jeho cirkvi Katolíckej- ktorá od počiatku, už 20. storočí stráži a udržuje správny výklad Biblie. Ale vždy sa nájdu chytráci, ktorí si myslia, že lepšie pochopili a vykladajú po svojom a zakladajú spoločenstvá a sekty.
Súhlasí litiliti, gabriel pb


11.
označiť príspevok

-era- muž
   1. 9. 2017, 11:28 avatar
Vystúpenie protestantských cirkví v novoveku nie je iba nejaký náhodný jav a vystúpenie letničných cirkví taktiež nie. Ide proste o to, že rôzni ľudia v rôznom štádiu vývoja duše potrebujú rôzny prístup, odlišné uvedenie do vzťahu k duchovnému svetu. Ľudia sa vyvíjajú a čím ďalej tým viac sa stavajú na vlastné duchovné nohy. Nemôžu byť donekonečna všetci ovečkami, ktoré treba viesť ako slepcov.
Ale bohužiaľ, vodcovia k novým obzorom často ignorujú nebezpečenstvá vstupu do duchovného sveta. Neuvedomujú si vážnosť týchto činov. Nestarajú sa o to, aby človek, ktorý sa snaží o takéto poznanie, urobil najskôr tri kroky v rozvinutí svojej morálky, než urobí jeden krok v rozvinutí svojho duchovného poznania,
A zrejme si neuvedomujú dostatočne ani to, že pootvorením brán k duchovnému svetu otvára súčasne pandorinu skrinku svojho podvedomia, kde číhajú závisť, nenávisť, sebectvo, neúčastensto s blížnym a ostatné nemorálne vlastnosti.
Kým sa človek neusiluje o duchovné poznanie, tieto nemorálnosti sú držané zvykmi v istých medziach, Úsilím o poznanie sa tieto putá pretrhávajú a človek sa môže ľahko stať horším, než kým začal s úsilím o duchovný svet.

Napriek tomu nie je hodné človeka rezignovať na úsilie o poznanie.
Len je treba zvýšenou mierou pracovať na vlastnej morálnej stránke.

K tomu sa pridáva i to, že ľudia dnes bažia po zážitkoch a akonáhle sa im sľubuje vyliečenie z chorôb - im alebo ich bízkym - tak pre to sú ochotní urobiť naozaj všeličo. Ale v takých prístupoch často chýba vážnosť a silne prevláda egoizmus.

Ako to tak ja vidím, katolícka cirkev je pre tých, ktorým vyhovuje byť vedení za ručičku, viac-menej citovým spôsobom. Protestantské cirkvi sú viac cirkvi rozumovania a letniční sú viac experimentátori v priamych zážitkoch s duchovnými svetmi. (samozrejme, to je iba také schematické a prieniky zážitkov existujú všetkými smermi)

Myslím, že každý má svoje miesto pod slnkom a každý má svoje právo na život.
Súhlasí gabriel pb


17.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   1. 9. 2017, 12:06 avatar
Áno je to hľadanie, ale tá cesta často vedie po nepravých a zlých cestách. Verím, že kto úprimne a čestne hľadá nájde tú pravú. Ale medzitým si mnohí musia popáliť prsty napr. v sektách.
Súhlasí -era-, gabriel pb


6.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   1. 9. 2017, 10:58 avatar
Ak chcete potvrdenie, že ste v sekte začnú vás strašiť aj sami uveríte, že práve teraz je doba konca sveta.
Súhlasí gabriel pb


23.
označiť príspevok

Fotooon muž
   1. 9. 2017, 12:23

Príspevok bol vymazaný administrátorom.15.
označiť príspevok

Fotooon muž
   1. 9. 2017, 12:04

Príspevok bol vymazaný administrátorom.40.
označiť príspevok

RealitaABC muž
   1. 9. 2017, 14:25 avatar
15

Zbytočné hovorenie jazykmi je bez úžitku, no Svätý Duch dáva len užitočné dary

Sám apoštol Pavol na to čo sa dialo v zboroch opatrne hovorí: Tak čo teda robiť, bratia? A vysvetľuje a píše:

Kor14 15Čo tedy robiť? Budem sa modliť duchom, ale sa budem modliť aj mysľou; budem spievať chvály duchom, ale budem spievať chvály aj mysľou. 16Pretože keby si dobrorečil duchom, ako potom ten, kto zaujíma miesto prostého človeka, povie na tvoje ďakovanie ameň, keď nevie, čo hovoríš?

A ďalej: Kor14 7Veď aj bezdušné veci, vydávajúce zvuk, buď píšťala buď harfa, keby nedaly rozdielneho zvuku, jakože sa bude vedieť, čo sa píska alebo hrá? 8Alebo tiež keby trúba vydala neistý zvuk, kto sa bude chystať do boja? 9Tak aj vy, keď ste jazykom nevydali srozumiteľného slova, jako sa bude vedieť, čo sa hovorí? Lebo budete hovoriť do povetria. 10Tak mnoho je, keby prišlo na to, rôznych zvukov na svete, a nič nie je bez zvuku; 11keby som tedy neznal moci čiže smyslu hlasu, budem tomu, kto hovorí, barbarom, a ten, kto hovorí, bude u mňa barbarom.

A ďalej: 15Čo tedy robiť? Budem sa modliť duchom, ale sa budem modliť aj mysľou; budem spievať chvály duchom, ale budem spievať chvály aj mysľou. 16Pretože keby si dobrorečil duchom, ako potom ten, kto zaujíma miesto prostého človeka, povie na tvoje ďakovanie ameň, keď nevie, čo hovoríš?

17Lebo ty síce dobre ďakuješ, ale druhý sa nevzdeláva. 18Ďakujem svojmu Bohu, že viacej hovorím jazykmi ako vy všetci; 19ale v sbore by som chcel prehovoriť radšej päť slov svojou mysľou, srozumiteľne, aby som aj iných poučil, než desať tisíc slov jazykom.
23Keby sa tedy dovedna sišiel celý sbor, a všetci by hovorili jazykmi, a vošli by ta prostí ľudia, ktorí sa nerozumejú do vecí, alebo neveriaci, či nepovedia, že bláznite? 24Ale keby všetci prorokovali, a vošiel by niekto neveriaci alebo prostý, bude káravo usviedčaný od všetkých, súdený od všetkých, 25a tak budú zjavované tajnosti jeho srdca, a tak padne na tvár a bude sa klaňať Bohu vyznávajúc, že je skutočne Bôh medzi vami.

Pavel je opatrný a zase hovorí:

26Tak čo tedy robiť, bratia?

Keď sa schádzate, každý z vás má žalm, má učenie, má zjavenie, má jazyk, má výklad - všetko nech je na vzdelanie.

Vidíš - všetko nech je na vzdelanie

12Tak aj vy, preto že ste horlivcami za duchovné dary, na vzdelanie cirkvi hľadajte, aby ste hojneli. 13Pre tú príčinu ten, kto hovorí jazykom, nech sa modlí, že by vykladal. 14Lebo keď sa modlím jazykom, modlí sa môj duch, ale moja myseľ je bez užitku.

A ešte raz pre horlivcov za duchovnými darmi, aby bolo jasné čomu dávať prednosť: 12Tak aj vy, preto že ste horlivcami za duchovné dary, na vzdelanie cirkvi hľadajte, aby ste hojneli.

Odporúčanie Pavla: na vzdelanie cirkvi hľadajte, aby ste hojneli.
Každý máme iné duchovné dary, podľa toho ktorý aký dostal od Boha. Ak nemám niektorý duchovný dar, tak prečo sa mám chváliť, že ho mám? Či to nie je pokrytectvo a divadielko pre vlastnú chválu, aby som zapadol do spoločenstva veriacich a bol niečim?

Vládnutie Ducha bez Pravdy Slova evanjelia Ježiša Krista, alebo namiesto Slova je nemysliteľné. Niektorí hovoria o Kristovi ako o najvyššej autorite, zatiaľ čo odmietajú autoritu Jeho Slova. Kristus vládne v Slove a skrze Slovo, a nikdy nie bez neho. On je to Slovo, ktoré sa stalo telom a prebývalo medzi nami.

Ján 6:63 ...Slová, ktoré vám ja hovorím, sú duch a sú život.

Vidíte - sú duch a sú život
Apoštol Pavol bol v rozpakoch pri tomto no opatrne to vysvetlil. Ja som bol tiež v rozpakoch, no už viem, že sa toho chytil aj falošný duch a robí prácu na zjednotenie všetkého možného aj nemožného, aby bojoval proti Pravde Božej. Tu je potrebné opatrne rozlišovať a nehádzam všetkých horlivcov za duchovnými darmi do jedného vreca.

Musíme v terajších časoch dávať veľký pozor, aby sa to nezvrhlo do nejakého druhu skutkárstva, kde budú skutky – akože prejavy Ducha Svätého, no nebude to z Duch Pravdy , ale len divadielko!

Ján7 18Ten, kto hovorí sám od seba, hľadá svoju vlastnú chválu; ale ten, kto hľadá chválu toho, ktorý ho poslal, ten je pravdivý, a neprávosti v ňom niet.

cit: "Kor14 17Lebo ty síce dobre ďakuješ, ale druhý sa nevzdeláva. 18Ďakujem svojmu Bohu, že viacej hovorím jazykmi ako vy všetci; 19ale v sbore by som chcel prehovoriť radšej päť slov svojou mysľou, srozumiteľne, aby som aj iných poučil, než desať tisíc slov jazykom."

Vtedy to bolo potrebné pre Pavla hovoriť jazykmi mimo zboru, a tak šíriť evanjelium Pravdy všetkým ľuďom z rôznych jazykov a národov aby to Slovo Pravdy bolo zrozumiteľné v ich materinských jazykoch a tak sa šírilo. To malo zmysel, keďže sa Pavol pohyboval medzi rôznymi ľuďmi z rôznych jazykov a národov! No ak je v zbore, tak Pavol zdôrazňuje ešte viac to, že cit: 19ale v sbore by som chcel prehovoriť radšej päť slov svojou mysľou, srozumiteľne, aby som aj iných poučil, než desať tisíc slov jazykom.

Vidíš! Týmto cit:“ päť slov svojou mysľou, srozumiteľne, aby som aj iných poučil, než desať tisíc slov jazykom. „Jasne dáva na zrozumenie, že v zbore hovorenie v jazykoch v tomto prípade nemá zmysel. Prečo sa potom hovorenie v jazykoch v niektorých zboroch tak zdôrazňuje a učí, že je nevyhnutné akoby to bol jediný prejav Svätého Ducha? Teda Pavol by chcel, aby sa v zbore hovorilo zrozumiteľne na poučenie a nie nezrozumiteľne. A tak sa mi zdá, že je tu nejaké predvádzanie sa jeden pred druhým, aký ktorý ma duchovný dar bez toho či to je na úžitok. Aký zmysel má hovoriť nezrozumiteľne a následne musím mať niekoho, kto by vykladal nezrozumiteľné slová, keď viem že ostatní rozumejú mojej rodnej reči? Aký to má zmysel? Nech hovorí v rodnej reči! Keď všetci v zbore rozumejú určitému jazyku, tak aký by to malo zmysel hovoriť nezrozumiteľne. Iba ak by zbor vyžadoval u každého jej člena hovorenie jazykmi ako dôkaz prítomnosti Ducha Svätého. To sa ale zvrhlo na predvádzanie sa jedného pred druhým. Boh predsa nedáva nepotrebné a nezmyselné duchovné dary, ale také ktoré uzná za potrebné v terajšom čase.

Cit: „Kor14 9Tak aj vy, keď ste jazykom nevydali srozumiteľného slova, jako sa bude vedieť, čo sa hovorí? Lebo budete hovoriť do povetria.“

Cit: „Kor14 11keby som tedy neznal moci čiže smyslu hlasu, budem tomu, kto hovorí, barbarom, a ten, kto hovorí, bude u mňa barbarom.“

Cit: Kor14 14Lebo keď sa modlím jazykom, modlí sa môj duch, ale moja myseľ je bez užitku.

Cit: “Kor14 23Keby sa tedy dovedna sišiel celý sbor, a všetci by hovorili jazykmi, a vošli by ta prostí ľudia, ktorí sa nerozumejú do vecí, alebo neveriaci, či nepovedia, že bláznite?“

Tak prečo sa to tak preferuje v niektorých charizmatických zboroch?

Viete predsa, že je veľa darov Ducha Svätého . Dar hovorenia jazykmi je len jeden z mnohých darov. Vysvetlí mi , prečo preferujete práve tento?

Na stránke slovozivota a to v sekcii v čo veríme je tento text cit: krst Duchom svätým, ktorý sa prejavuje hovorením v nových jazykoch
Prečo len hovorením v jazykoch? Prečo je to tam zdôraznené práve to. Niečo tu nesedí!

Môžeš mi oznámiť prečo to nie je napísané napr. vo zmysle, že krst Duchom Svätým, ktorý sa prejavuje rôznymi duchovnými darmi .1Kor12 4A sú rôzne dary milosti, ale ten istý Duch. 5A sú rôzne služby, a ten istý Pán. 6A sú rôzne pôsobnosti, ale ten istý Bôh, ktorý pôsobí všetko vo všetkých. 7Ale jednému každému sa dáva prejavovanie Ducha na spoločný užitok. 8Lebo jednému sa dáva skrze Ducha slovo múdrosti a druhému slovo známosti podľa toho istého Ducha, 9inému viera, v tom istom Duchu; inému milosti dary uzdravovania, v tom istom Duchu; 10inému pôsobnosti divov, inému proroctvo, inému rozoznávanie duchov, inému druhy jazykov a inému výklad jazykov, 11a to všetko pôsobí jeden a ten istý Duch rozdeľujúc osobitne jednému každému tak, ako chce.


42.
označiť príspevok

Fotooon muž
   1. 9. 2017, 15:12

Príspevok bol vymazaný administrátorom.54.
označiť príspevok

RealitaABC muž
   1. 9. 2017, 17:59 avatar
42
Pavol síce nezavrhuje, lebo aj sám hovoril jazykmi, keďže to malo zmysel, keď teda zvestoval mnohým z rôznych národov. Pavol sa zamýšľa nad tým, čo sa už vtedy dialo vo vnútri niektorých zboroch a nebol z toho nadšený, ale naopak. V terajších charizmatických zboroch to dosiahlo štádium, keď sa to od členov vyžaduje ako nejaký dôkaz, že má Svätého Ducha a to aj bez výkladu. Iný člen, ktorý nehovorí jazykmi je z toho potom frustrovaný a často sa nakoniec uchýli k divadielku, aby teda zapadol do zboru. Predsa to zbor nepotrebuje a skôr ho to ničí , ak teda počet takýchto falošných začne stúpať. Pavol chce tomu predísť a hovorí , že v zbore: Kor14 19ale v sbore by som chcel prehovoriť radšej päť slov svojou mysľou, srozumiteľne, aby som aj iných poučil, než desať tisíc slov jazykom

Sám vidíš čo Pavol v zbore preferuje a myslím si, že dostatočne rozlíšil v dôležitosti, keď povedal, že radšej päť slov svojou mysľou, ako desaťtisíc slov jazykom. Je to opak toho čo preferujú niektoré charizmatické zbory. Je to dostatočný kontrast, aby si v niektorých zboroch toto už konečne uvedomili. Učiť, že cit: krst Duchom svätým, ktorý sa prejavuje hovorením v nových jazykoch, akoby to bol jediný dar a jediný dôkaz prítomnosti Ducha Svätého v srdci človeka je veľmi nebezpečné. Nastane to, čo už nastalo a zvíťazila tam pretvárka. Ak sa k tomu pridá ešte evanjelium prosperity – byť zdravý a bohatý ako dôkaz, tak sa to rúti do priepasti.

To, čo sa deje v rôznych charizmatických kruhoch, ktoré pozostávajú z charizmatických prúdov z protestanských, katolických, letničných cirkví, tak v pohode môžu títo ľudia spoločné fungovať aj napriek protirečivým doktrinálnym rozdielom. Ono totiž ich nezaujíma doktrína – učenie, ale zážitky. A to by nás malo varovať, ako je toto možné! Charizmatici sú ochotní sa stretávať a to z rôznych denominácii a cirkví a nebrať pritom ohľad na doktrinálne rozdiely - učenie, a to len preto, že majú spoločnú náboženskú skúsenosť - zážitok.

Charizmatické hnutia (nehovorím že všetky), naberajú smer ktorý sa javí ako spoločný menovateľ pre nejaké celosvetové ekumenické spoločenstvo. Čo to ale bude za spoločenstvo? Tu je ale nebezpečenstvo toho, že sa postaví Pravda Božieho Slova nabok, len aby mali nejakú formálnu zážitkovú jednotu ako na nejakom futbalovom zápase. Preto utekať preč od takého ekumenizmu! Jednota je jedine v Pravde Kristovej – v jeho Slove. Ak v nejakom spoločenstve sa Slovo Božie odsúva nabok v ktorom sa jednoznačne identifikuje Svätý Duch a namiesto toho sa preferujú samé zážitky - hudba, spev, tanec, zábava atd. tak niečo nie je v poriadku. Tam nie je Kristus! Vládnutie ducha bez Slova je nemysliteľné.

Všetko čo by chcelo nahradiť pravdu Božieho Slova a to formou hudby, vyhľadávanie zázrakov, zážitkov, zbytočné hovorenie jazymi a pod. rázne odmietam, ako odbočenie od Krista! Pretože Kristové Slová sú duch a sú život.


55.
označiť príspevok

Fotooon muž
   1. 9. 2017, 18:05

Príspevok bol vymazaný administrátorom.56.
označiť príspevok

RealitaABC muž
   1. 9. 2017, 18:30 avatar
55

Ja predsa nemám nič proti hovoreniu jazykmi v Duchu Svätom. No mal by to aj vykladať, aby to padlo na úžitok v zbore. No radšej podľa odporúčania Pavla nech v zbore hovorí zrozumiteľne.

A čo keby sa zbory riadili Pavlovým odporúčaním:19ale v sbore by som chcel prehovoriť radšej päť slov svojou mysľou, srozumiteľne, aby som aj iných poučil, než desať tisíc slov jazykom.

No a týmto to myslím že zdôraznil dostatočne čo si o tomto myslí:Cit: “Kor14 23Keby sa tedy dovedna sišiel celý sbor, a všetci by hovorili jazykmi, a vošli by ta prostí ľudia, ktorí sa nerozumejú do vecí, alebo neveriaci, či nepovedia, že bláznite?“

Myslím, že je to tvrdé, ale dostatočne zdôraznené. Budeš snáď protirečiť Pavlovému odporúčaniu?


57.
označiť príspevok

Fotooon muž
   1. 9. 2017, 18:45

Príspevok bol vymazaný administrátorom.59.
označiť príspevok

Wolfe muž
   2. 9. 2017, 04:04 avatar
Ako by to mohli vykladat? Ved tej hatmatilke nerozumia ini, ani oni sami...
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

včera, 22:49,  Tak na to zabudni. *04
včera, 22:49,  (20) Mil@níčko, nie, neboj sa, nezabudol som zabudnúť, že nezabúdaš...
včera, 22:42,  Si už zabudol, že ja nezabúdam ? *04
včera, 22:41,  (14) Mil@níčko, nezabúdaj, že to svoje "profíctvo" deklaruje aj takými...
včera, 22:34,  Keby ste zobrali to najlepšie zo Zuzany Pičaputovej, dostali by ste protislovenskú piču...
včera, 22:32,  Keby ste zobrali to najlepšie z Andreja Danka a slečny Troškovej dostali by ste Rossianu...
včera, 22:31,  Naša vakcína je na bylinnom základe liečivých rastlín z tôní sibirských lesov!!!!!!...
včera, 22:24,  Prečo sa pýšiš cudzími pamäťovkami ? *10*10*10*10
včera, 22:22,  Zlodej si vždy myslí že všetko čo má sa dalo nadobudnuť kradežou. Preto sem tie kradnute...
včera, 22:21,  Hrnko asi neprišiel na to že je po voľbách a tak svoju rusku ulohu sudruha hra až dodnes na...
včera, 22:18,  „Hanba, bratři Češi, že jste to dopustili!“ Hrnko popsal masakr vlasovců na Slovensku...
včera, 22:17,  A aj tie jelene čo tu jebe furt. *06
včera, 22:16,  Odtial pochadzaju najmä makro fotky.
včera, 22:15,  Vie veľa, lebo má wiki a denník en, je to profík. *13*13
včera, 22:14,  A co ty o tom vies? Ved ako tak precitas akurat napis na obchode. :-)))))))))) Viac ta mati...
včera, 22:09,  Ondriaš keď začne ako o Katyňskom masakre sovieti nič nevedeli a iné zaujímavé príbehy...
včera, 22:09,  Z ukradnutej pamäťovky ? *06*06
včera, 22:08,  Ale mohol by nam napisat, ako "fotil" vlky v kotercoch. :-))))))))))))
včera, 22:07,  Proste hajzel chlap !!!!!!!!
včera, 22:07,  politik nosil iné plienky ako my, politik vie naše meno, neviem meno politika, on chce mená a...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Musíš sa veľa učiť, aby si vedel, ako málo vieš.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(173 421 bytes in 0,385 seconds)