hoď ma hore
Milí diskutujúci. Pri diskutovaní prosím: 1. nepridávaj témy pozostávajúce len z odkazov alebo jednoslovné témy / 2. nepridávaj uražlivé alebo vulgárne komentáre. Ak tieto pravidlá nedodržíš, tvoja téma pravdepodobne skončí v koši. Príjemné diskutovanie :)
none
ak chceš diskutovať, musíš sa registrovať. registrácia

tu sa nachádzaš : 

hlavná stránka  /  náboženstvo  /  téma

Sophia, úryvok 1

príspevkov
30
zobrazení
0
tému vytvoril(a) 27.11.2012 21:28
posledná zmena 6.3.2013 07:24
1
27.11.2012, 21:28
Ďalší úryvok z časopisu Sophia. Na ktorý som narazil pri náhodnom prečítavaní.

Prečo to Boh “dopúšťa”?

...

Človek, ktorý sa takto pýta, robí jednu obrovskú chybu, ktorej sa musíme dokonale zbaviť, ak chceme čo-to vôbec pochopiť zo zámerov vyšších hierarchií. Pripisuje totiž svoje vlastné, osobné pohnútky Bohu a duchovným bytostiam. My by sme chceli žiť príjemne, bez problémov, v pokoji a blahobyte, v “prosperite” – to je naša predstava o “najvyššom dobre” – a preto si myslíme, že takto by o našom “najvyššom dobre” mali zmýšľať aj duchovné bytosti. Hierarchické bytosti však majú úplne iné meradlá na “dobro” a “zlo”; majú úplne iné hľadisko, než hľadisko osobného egoizmu. Nedívajú sa na veci z hľadiska toho, či sú nám “príjemné” alebo “nepríjemné”, ale hodnotia ich z hľadiska pokroku vedomia.

Obyvatelia niektorých ostrovov v Karibskom mori alebo v Polynézii si možno žili príjemne ako “v raji”, ale v čase, keď Európa vstúpila do veku duše vedomej, boli už o celé dve kultúrne obdobia pozadu. To by znamenalo, že by tieto duše úplne stratili krok s vývojom ľudstva, ktorý by už v budúcnosti nedokázali dobehnúť – a preto museli byť zo svojho “rajského stavu” vyrušené. Americké obyvateľstvo skostnatelo, skryštalizovalo vo svojich tradičných formách a nebolo samo zo seba schopné ďalšieho vývoja.

Tou “ťažkou karmou” primitívnych národov ako Papuánci, austrálski Aborigináli a pod., ktorú si museli tak “nespravodlivo odtrpieť”, nebolo nič iné ako to, že zaostali za vývojom, ich duchovná pasivita.

Nie nepodobne, aj keď na úplne inej úrovni, je to aj s našimi mierumilovnými, “holubičími” národmi slovenským a českým, ktoré síce nenapádajú svojich susedov ako Nemci, ani nekolonializujú svet ako Angličania, ale svojou zahľadenosťou do príjemných a sebeckých stránok života pri troške blahobytu zabúdajú na svoje poslanie, na službu vyšším hodnotám, čím hrešia proti Svätému Duchu a potrebujú čas od času tvrdú ruku, aby ich zburcovala k nejakej duchovnej aktivite alebo aspoň k akému-takému hrdinskému činu zoči-voči útlaku.

Človek alebo národ, ktorý nie je ochotný si neustále uvedomovať svojich skutočných, vnútorných nepriateľov, ktorými sú hierarchické bytosti zla a duchovia retardácie, u toho dobrí bohovia musia “dopustiť”, aby sa mu jeho nepriateľ zviditeľnil a stal hmatateľným v hmotnej podobe a vytrhol ho z duchovného podriemkavania skôr, ako sa duchovný spánok premení na duchovnú smrť.
none
2
27.11.2012, 21:33
Ceng, ceng, treba vystupovať z posledného školského autobusu...a von je zima!
none
3

2. 27.11.2012, 21:33

Ceng, ceng, treba vystupovať z posledného školského autobusu...a von je zima!

27.11.2012, 21:55
Vonku je kosa jakbysmetl.
none
4

3. 27.11.2012, 21:55

Vonku je kosa jakbysmetl.

27.11.2012, 22:01
luke85 toto sa netýka len holubičieho národa. Je to všeobecný trend. Čím sme akademicky vzdelanejší, tým sme hlúpejší, otupenejší, zahľadení do seba. Snobstvo a pýcha je problém. Strácajú sa osobnosti. Osôb je tu dosť.
none
5

4. 27.11.2012, 22:01

luke85 toto sa netýka len holubičieho národa. Je to všeobecný trend. Čím sme akademicky vzdelanejší, tým sme hlúpejší, otupenejší, zahľadení do seba. Snobstvo a pýcha je problém. Strácajú sa osobnosti. Osôb je tu dosť.

27.11.2012, 22:37
Je oveľa ťažšie byť osobnosťou než intelektuálom. Ja sa snažím byť osobnosťou, ale viem, aké obrovské nedostatky v tomto smere mám. To bude práca na celý život.
none
7

5. 27.11.2012, 22:37

Je oveľa ťažšie byť osobnosťou než intelektuálom. Ja sa snažím byť osobnosťou, ale viem, aké obrovské nedostatky v tomto smere mám. To bude práca na celý život.

28.11.2012, 06:27
5/luke si lukom z ktorého tvoj boh strieľa šípy do všetkého čo nežije v jeho duchu!
...porozprávaj nám ešte o svojich nedostatkoch, okrem násilného prania duší šťastných "primitívov", boží vyhladzovateľ
none
8

7. 28.11.2012, 06:27

5/luke si lukom z ktorého tvoj boh strieľa šípy do všetkého čo nežije v jeho duchu!
...porozprávaj nám ešte o svojich nedostatkoch, okrem násilného prania duší šťastných "primitívov", boží vyhladzovateľ

28.11.2012, 10:28
Hovorím, mojim najcitelnejším nedostatkom je, že nie som osobnosť... nemám proste takú genetickú výbavu.
none
9

5. 27.11.2012, 22:37

Je oveľa ťažšie byť osobnosťou než intelektuálom. Ja sa snažím byť osobnosťou, ale viem, aké obrovské nedostatky v tomto smere mám. To bude práca na celý život.

28.11.2012, 20:04
no intelektuál rozmýšľa opačne, nedostatky si nepripúšťa.
none
10

9. 28.11.2012, 20:04

no intelektuál rozmýšľa opačne, nedostatky si nepripúšťa.

28.11.2012, 20:16
To absolutne nesuhlasi, inak by nemohla ni veda napredovat.
none
11

10. 28.11.2012, 20:16

To absolutne nesuhlasi, inak by nemohla ni veda napredovat.

28.11.2012, 20:59
Kto vie čo majú spoločné intelekt a inteligencia? Stále som nie "doma". Inteligencia využíva intelekt, intelekt použije inteligenciu? alebo je to naopak? Intelekt využíva inteligenciu a inteligencia používa intelekt? Čo je dôležitejšie, resp. čo má prednosť? Inteligencia je vrodená, naučená, ... intelekt je naučený vrodený.
none
12

11. 28.11.2012, 20:59

Kto vie čo majú spoločné intelekt a inteligencia? Stále som nie "doma". Inteligencia využíva intelekt, intelekt použije inteligenciu? alebo je to naopak? Intelekt využíva inteligenciu a inteligencia používa intelekt? Čo je dôležitejšie, resp. čo má prednosť? Inteligencia je vrodená, naučená, ... intelekt je naučený vrodený.

28.11.2012, 21:03
podla mna je dolezita rovnovaha medzi inteligenciou a citmi, tak ako vo vsetkom. Intelekt je vlastne vedomie, ktore to cele organizuje/kombinuje.
Ak by v slnku nepanovala rovnovaha sil, tak ho v jednom momente roztrhne explozia..
none
17

12. 28.11.2012, 21:03

podla mna je dolezita rovnovaha medzi inteligenciou a citmi, tak ako vo vsetkom. Intelekt je vlastne vedomie, ktore to cele organizuje/kombinuje.
Ak by v slnku nepanovala rovnovaha sil, tak ho v jednom momente roztrhne explozia..

28.11.2012, 21:20
12/ Povrchní intelektuáli často potláčajú svoje city a snažia sa chytračiť. Lenže skutočné poznanie predsa zahrňuje všetko, teda aj city, a to v čo najpresnejšej forme.
none
15

11. 28.11.2012, 20:59

Kto vie čo majú spoločné intelekt a inteligencia? Stále som nie "doma". Inteligencia využíva intelekt, intelekt použije inteligenciu? alebo je to naopak? Intelekt využíva inteligenciu a inteligencia používa intelekt? Čo je dôležitejšie, resp. čo má prednosť? Inteligencia je vrodená, naučená, ... intelekt je naučený vrodený.

28.11.2012, 21:19
11/ Ja medzi tým nerozlišujem. Používam pojem intelektuál na označenie všetkých skutočne inteligentných ľudí ako aj na označenie tých, ktorí sa na to iba hrajú. Je mi jasné, že zavádzať tu jasnú definíciu je rovnako beznádejné, ako napr. pri slove kapitalizmus. Ak sa do niečoho oprú médiá, majú pravdu, dosiahnu svoje definície.
none
14

10. 28.11.2012, 20:16

To absolutne nesuhlasi, inak by nemohla ni veda napredovat.

28.11.2012, 21:18
10/ Lenže vedci, tí lepší, bývajú veľmi skromní aj pri hodnotení svojich vlastných kvalít. Veda je všetko len nie nafúkanosť.
none
16

14. 28.11.2012, 21:18

10/ Lenže vedci, tí lepší, bývajú veľmi skromní aj pri hodnotení svojich vlastných kvalít. Veda je všetko len nie nafúkanosť.

28.11.2012, 21:19
no ved tak som to aj myslel, veda si nemoze dovolit nepripustat si nedostatky, ved len samotnym pripustanim tych nedostatkov vlastne napreduje.
none
18

16. 28.11.2012, 21:19

no ved tak som to aj myslel, veda si nemoze dovolit nepripustat si nedostatky, ved len samotnym pripustanim tych nedostatkov vlastne napreduje.

28.11.2012, 21:25
16/ Proces vývoja poznatkov vo vede je dosť zložitý, viz napr. Thomas Kuhn a jeho Štruktúra vedeckých revolúcií. Faktom je, že každá nová prevratná myšlienka je najprv vedcami stroho odmietaná. Až po vymretí staršej generácie vedcov sa má šancu presadiť.
none
19

18. 28.11.2012, 21:25

16/ Proces vývoja poznatkov vo vede je dosť zložitý, viz napr. Thomas Kuhn a jeho Štruktúra vedeckých revolúcií. Faktom je, že každá nová prevratná myšlienka je najprv vedcami stroho odmietaná. Až po vymretí staršej generácie vedcov sa má šancu presadiť.

28.11.2012, 21:41
tak ak sa nechce vedec vzdat stareho poznatku aj napriek novym nepopretelnym zisteniam, tak to nieje vedec.
Tiez zalezi casto aj na tom, ci ta veda nieje pod nejakou vyssou mocou, ako napriklad cirkve, kapitalu, alebo strany.
none
13

9. 28.11.2012, 20:04

no intelektuál rozmýšľa opačne, nedostatky si nepripúšťa.

28.11.2012, 21:14
9/ Ja som sa snažil byť čestný, aj voči sebe, svojim kladom aj nedostatkom. Ale nedokázal som byť tak úprimný, ako som pôvodne chcel. V tom spočíva aj moja veľká prehra, ktorú budem celý život odčiňovať. Ale to je high level. Nechcem byť arogantný, ale z pohľadu bežného človeka prakticky nemám konkurenciu.
none
6
28.11.2012, 00:21
Bohovia? Vesmír je večný a údajný Boh tiež. Môžu byť vo vesmíre dve nekonečnosti? To neexistuje, je to nemožné.
none
20
29.11.2012, 07:18
Je to nevydarené psychické judo, do ktorého sa zamotal samotný autor ako Vlasta Burian do žehlíciho prkna. A teď neví, kde co má a stále odmíta pomoc.
none
21
04.12.2012, 20:19
"Obyvatelia niektorých ostrovov v Karibskom mori alebo v Polynézii si možno žili príjemne ako “v raji”, ale v čase, keď Európa vstúpila do veku duše vedomej, boli už o celé dve kultúrne obdobia pozadu" - to je ako možné? ... na nich nepôsobili "archanjeli tvorivosti"? - "To by znamenalo, že by tieto duše úplne stratili krok s vývojom ľudstva, ktorý by už v budúcnosti nedokázali dobehnúť – a preto museli byť zo svojho “rajského stavu” vyrušené - teda zotročené a mnohé národy i prakticky vyvraždené ...
none
22

21. J.Tull 04.12.2012, 20:19

"Obyvatelia niektorých ostrovov v Karibskom mori alebo v Polynézii si možno žili príjemne ako “v raji”, ale v čase, keď Európa vstúpila do veku duše vedomej, boli už o celé dve kultúrne obdobia pozadu" - to je ako možné? ... na nich nepôsobili "archanjeli tvorivosti"? - "To by znamenalo, že by tieto duše úplne stratili krok s vývojom ľudstva, ktorý by už v budúcnosti nedokázali dobehnúť – a preto museli byť zo svojho “rajského stavu” vyrušené - teda zotročené a mnohé národy i prakticky vyvražden...

04.12.2012, 20:22
Vidím, že si si ma našiel zase. Ty nedáš pokoj 😉. Proste ho akceptuj ako autoritu a máš vystaráno 🙂.
none
23

22. 04.12.2012, 20:22

Vidím, že si si ma našiel zase. Ty nedáš pokoj 😉. Proste ho akceptuj ako autoritu a máš vystaráno 🙂.

04.12.2012, 20:37
luke85; ... učitelia nemyslenia a autorita? ... ako pre koho
Ja som chcel najprv o tých "vedeckých" štatistikách, pretože tam by sa dalo lepšie argumentovať, argumentovať na základe konkrétnych údajov ... Lenže Ty si nič nepredložil. Totiž vo vede a nielen pri nej, je to tak, že ten kto niečo tvrdí má pre svoje tvrdenia uvádzať argumenty, nie naopak ... nereagujem proti nejakému Pálešovi, proti Tebe ako osobe, alebo žeby som sa chcel nejako predvádzať, reagujem, poukazujem na nemyslenie ...
none
24

23. J.Tull 04.12.2012, 20:37

luke85; ... učitelia nemyslenia a autorita? ... ako pre koho
Ja som chcel najprv o tých "vedeckých" štatistikách, pretože tam by sa dalo lepšie argumentovať, argumentovať na základe konkrétnych údajov ... Lenže Ty si nič nepredložil. Totiž vo vede a nielen pri nej, je to tak, že ten kto niečo tvrdí má pre svoje tvrdenia uvádzať argumenty, nie naopak ... nereagujem proti nejakému Pálešovi, proti Tebe ako osobe, alebo žeby som sa chcel nejako predvádzať, reagujem, poukazujem na nemyslen...

04.12.2012, 20:47
Pozri, Páleš robil viacero štatistík, niektoré z nich má zverejnené aj na svojom webe. Neni problém niektorú z nich zopakovať, ale ja to pre seba robiť nemusím, takže to budem robiť len pre teba. Ide mi teda o to, aby si si vybral takú štatistiku, ktorá by ťa presvedčila, v prípade, že vyjde pozitívne.
none
26

24. 04.12.2012, 20:47

Pozri, Páleš robil viacero štatistík, niektoré z nich má zverejnené aj na svojom webe. Neni problém niektorú z nich zopakovať, ale ja to pre seba robiť nemusím, takže to budem robiť len pre teba. Ide mi teda o to, aby si si vybral takú štatistiku, ktorá by ťa presvedčila, v prípade, že vyjde pozitívne.

05.12.2012, 16:08
luke85; ... už som o tom písal. Medzi moje koníčky patrí filozofia a umenie – maliarstvo; preto o filozofoch, maliaroch, viem viac ako povedzme o lekároch, básnikoch ... Bolo by dobre, ak by si vedel dať nejaký odkaz /nemusí byť priamo internetový/, kde by som mohol zohnať ten, pre mňa zatiaľ záhadný, Kroeberov zoznam /zaujímalo by ma to, nielen ohľadne tejto témy/ ... ak to nejde „dobrí“ budú aj filozofi ...
none
27

26. J.Tull 05.12.2012, 16:08

luke85; ... už som o tom písal. Medzi moje koníčky patrí filozofia a umenie – maliarstvo; preto o filozofoch, maliaroch, viem viac ako povedzme o lekároch, básnikoch ... Bolo by dobre, ak by si vedel dať nejaký odkaz /nemusí byť priamo internetový/, kde by som mohol zohnať ten, pre mňa zatiaľ záhadný, Kroeberov zoznam /zaujímalo by ma to, nielen ohľadne tejto témy/ ... ak to nejde „dobrí“ budú aj filozofi ...

05.12.2012, 16:36
Ok, skúsim sa teda pozrieť na ten kroeberov zoznam.
👍: Nadja , J.Tull
none
28

27. 05.12.2012, 16:36

Ok, skúsim sa teda pozrieť na ten kroeberov zoznam.

06.12.2012, 16:11
luke85; ... ďakujem a z vďačnosti za Tvoju námahu, napíšem - vytvorením novej témy - pár Jaspersových /ktorého spomína i Páleš .../ myšlienok k dejinám ...
none
29

28. J.Tull 06.12.2012, 16:11

luke85; ... ďakujem a z vďačnosti za Tvoju námahu, napíšem - vytvorením novej témy - pár Jaspersových /ktorého spomína i Páleš .../ myšlienok k dejinám ...

19.12.2012, 18:01
Mail mi prišiel predvčerom. Budem o tom referovať, keď sa k nemu dostanem.
none
25
05.12.2012, 15:10
"Americké obyvateľstvo skostnatelo, skryštalizovalo vo svojich tradičných formách a nebolo samo zo seba schopné ďalšieho vývoja."

O tom ako prišli do Ameriky ľudia z Európy, som nedávno čítal zaujímavý článok, hlavne o misionárovi a antropológovi Bernardino de Sahagúnovi, ktorý pôsobil v 16. storočí v centrálnom Mexiku medzi nahuaskými Indiánmi.
"Tento záujem prerástol do systematického výskumu, ktorý by sme dnes nazvali vedeckým a vďaka ktorému môžeme Sahagúna, slovami mexického odborníka Miguela Leóna-Portillu, označiť za priekopníka antropológie." odkaz
none
30
06.03.2013, 07:24
No, od tych cias sa takmer nic nezmenilo, len sme pomenili pojmy a nazvoslovie, ale skorej, nez by sa bolo nieco zlepsilo, sa to skor zhorsilo. Ludia, co si zili ako v raji, sa museli podrobit zapadnej kulture a ich predstave raja (takzvaneho vyvoja) plneho nasilia a tuzbe po moci. Ludske zlo je najmocnejsi nastroj v rukach pozemstanov. Boh vo svojej najhorsej podobe nema v sebe tolko nenavisti, aku pocitujeme jeden voci druhemu. Nie, nie je to Bozia vola, nech si ho uz predstavujete akokolvek. Za vsetkym je clovek a jeho vrodeny instinkt strachu zo zahuby.
none

najnovšie príspevky :

prevádzkuje diskusneforum.sk kontaktuj správcu diskusného fóra vytvoril dzI/O 2023 - 2024 verzia : 1.05 ( 15.4.2024 5:00 ) veľkosť : 151 285 B vygenerované za : 0.125 s unikátne zobrazenia tém : 46 646 unikátne zobrazenia blogov : 753 táto stránka musí používať koláčiky, aby mohla fungovať...

možnosti

hlavná stránka nastavenia blogy todo

online účastníci :

hľadanie :

blog dňa :

Ahojte som tu noví a volám sa vlado mam 33 rokov a stala sa mi nečakaná udalosť s ktorou si neviem poradiť a potreboval by som od ľudí súrne potrebujem pomôcť☹️ chcel by som sa opýtať či sa tu nenájde dobrý človek ktorý by mi vedel pomôcť do výplaty...

citát dňa :

Muži sa v láske správajú ako v reštaurácii. Najprv si objednajú podľa jedálneho lístka a potom zízajú na susedov stôl.