Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  rôzne  téma
kategórie:  

Slovenský pravopis.

44
reakcií
14721
prečítaní
Tému 13. marca 2008, 08:53 založil Mojka.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
07. 05. 2013
52
15. 08. 2012
22
 
 


1.
označiť príspevok

Mojka žena
   13. 3. 2008, 08:53 avatar
Naše deti už od škôlky sa učia cudzie jazyky. Chápem, kolko jazykov ovládaš, tolkokrá si člove. Podla mňa, by každý v prvom rade, mal hovorovo aj písmom správne ovládať spisovnú slovenčinu. Je to aj úcta k svojmu materinskému jazyku.
Všimli ste si, ako táto znalosť rapídne upadá ? V mnohých prípadoch maturant t.č. zo strednej školy, nedosahuje uroveň žiaka zo Základnej školy z čias minulých.
Čim to podla vás je a kde je príčina ?

Prepáčte, ked mám v texte pravopisné chyby, nie som pôvod slovenka.


18.
označiť príspevok

berty
   1. 4. 2008, 21:05 avatar
Najprv musím pochváliť tento nápad, rozvinúť diskusiu na dané téma - slovenčina. Rovnako aj otázku, či sme si všimli, ako znalosť slovenčiny rapídne upadá. Ja tiež neviem prečo, ale dávam to čiastočne do súvislosti s tým, že aj spoločnosť "upadá", alebo ak to iný ľudia za úpadok nepokladajú, tak sa jednoducho mení. Preto si myslím, že to je sprievodný jav globálneho stavu. Prepáčte, nechcem sa vyjadrovať premúdrelo, ale takto to vidím. Stačí si všimnúť, ako ľudia prestávajú rešpektovať, pod rôznymi vonkajšími vplyvmi donedávna uznávané hodnoty v živote, ako sa nedávno negatívne vlastnosti stávajú prednosťami. Myslím že táto téma je na nekonečnú diskusiu a bol by som rád, keby sa tu vyjadrilo čo najviac ľudí, fakt ma zaujala (už idem reagovať na ďalšie príspevky).


20.
označiť príspevok

Mojka žena
   1. 4. 2008, 21:28 avatar
Vidím, že len dnes si sa zaregistroval, urobil si dobré.Je to dobrá Diskusná stránka, len tá kategória " naboženstvo " no o tom potom, však to uvidíš. Ked ťaháš Boha z neba na zem, tak je to až velmi dobrá Diskusná stránka :-))


23.
označiť príspevok

berty
   1. 4. 2008, 21:42 avatar
Teraz si ma vážne dostala a dostal som sa sám. Ja som pôvodne nič takéto nehľadal, dal som si vo vyhľadávači slovenský pravopis, kvôli synovej slovenčine v škole a jedna zo stránok, ktorá sa mi zobrazila bola táto a ako som už uviedol, zaujala ma. Vôbec som si nevšimol v akej téme sa nachádza. Ináč o náboženstve by som mohol takisto diskutovať donekonečna, ale ani vo sne ma nenapadlo že tieto neporovnateľné témy sú tu takto skombinované, tak sa ospravedlňujem.


24.
označiť príspevok

berty
   1. 4. 2008, 21:43 avatar
Snáď by bolo rozumnejšie založiť túto tému ako samostatnú kategóriu ?


25.
označiť príspevok

Mojka žena
   4. 4. 2008, 13:10 avatar
..ako nápad je to dobrý, len nehovor to tu, ale pošli mail na kompetentnú adresu df.sk, ktorá je tu uvedená. Snáď tvojmu návrhu sa vyhovie, ked df.sk bolo rozšírené o kategoriu " nábožentvo, tak užitočnejšia by bola kategória o Slovenskom pravopise. Aby demokracia netrpela, tak nech bude to i to.


2.
označiť príspevok

Boris muž
   13. 3. 2008, 11:25 avatar
Vysvetlenie neponuknem, ale k teme ponuknem moj osobny priklad

Od ZS som mal v slovenskej gramatike velke problemy co si mozno uz podaktori vsimli aj tu na fore . V inych predmetoch ako napr. matematika, fyzika, prirodne vedy a paradoxne nemecky jazyk mi sli velmi dobre. Po skole som sa sam doucil anglicky jazyk kvoli praci a tiez viacmenej bez problemov.
Tak neviem ci to moze byt mojou hlupostou, obtiaznostou slovenskej gramatiky, alebo formou vyucby..


4.
označiť príspevok

Mojka žena
   17. 3. 2008, 12:35 avatar
slovenská gramatika vobec nie je ťažká, len niečo sa treba nabifliť a tak dostať, ako sa hovorí, do krvi a do oka :-))


5.
označiť príspevok

jos24
   17. 3. 2008, 12:38 avatar
...ja to mam skor v oku ako nabiflene...asi som vtedy chybal v skole...


7.
označiť príspevok

Mojka žena
   17. 3. 2008, 12:45 avatar
..ked sa ostatní učili napríklad vybrané slová ? :-))


8.
označiť príspevok

jos24
   17. 3. 2008, 12:47 avatar
...no, a este som bol zamilovany do slovenscinarky...


9.
označiť príspevok

Mojka žena
   17. 3. 2008, 13:27 avatar
..dobrá motivácia, aspoń ti vydržala do dnes..
myslím tú motiváciu :-))


16.
označiť príspevok

Mojka žena
   30. 3. 2008, 11:25 avatar
..prečo by nie ? keď bola slovenčinárka mladá a nebodaj k tomu aj pekná  


3.
označiť príspevok

katuska305
   14. 3. 2008, 22:32 avatar
Musím uznať, že presnú odpoveď ani ja nepoznám. Ja som pôvodne inej národnosti, až v prvom ročníku základnej školy som sa začala učiť slovenčinu. Nebolo to ľahké, keďže som sa ocitla v úplne cudzom prostredí, moja triedna učiteľka s nami komunikovala len po slovensky a ešte k tomu väčšina mojich spolužiakov bola na tom podobne ako ja, teda sme sa skôr rozprávali po našom. Avšak, toľko som na sebe pracovala, až som sa stala jednou z najlepších žiačok triedy a v ôsmom, či deviatom ročníku som dostala kompliment od svojej slovenčinárky, že patrím medzi žiakov s najlepším pravopisom na celej škole. Teraz som druháčka slovenského gymnázia, stále sa učím vynikajúco, ale musím uznať, že kvôli svojej národnosti [prízvuku] sa bojím rozprávať po slovensky [hlavne na úradoch a podobných miestach] a niekedy sa ešte stále objavujú chyby vyjadrovania sa, keďže rozprávam dosť rýchlo, dokonca rýchlejšie ako rozmýšľam. :D
No, aby som nezabudla, tento problém je celkom podobný Borisovmu. Ostatné jazyky mi idú veľmi dobre, niekedy mám taký pocit, že pri učení sa jazykov sa dostanem na určitú, vysokú, úroveň a ďalej sa nedokážem pohnúť. Toto sa týka hlavne maličkostí, ktoré však patria do každodennej reči.


6.
označiť príspevok

Mojka žena
   17. 3. 2008, 12:40 avatar
..ked máš problémy s prízvukom, tak vela spievaj slovenské pesničky, aj ked si len sama.Ja som to tak robila a aj ostalo mi to ako zvyk, ale podla prízvuku dnes už nikto nerozozná, že nie som na Slovensku narodená :-))
..tým spievaním si nielen prízvuk vylepšíš, ale aj dušovnú pohodu.


33.
označiť príspevok

Bonna
   21. 5. 2008, 11:07 avatar
ja som sa tiež začala učiť slovenčinu až v siedmich rokoch a v pravopise som čoskoro predbehla svojich spolužiakov, ktorí od malička rozprávali len po slovensky  


35.
označiť príspevok

Mojka žena
   21. 5. 2008, 15:07 avatar
Bonna, nehovorím, že ja neurobím pravopisnú chybu, aj písanie na net, nesie na tom svoju vinu, ale niektorí diskutéri píšu takým otrasným pravopisom, až zrak zachádza  


10.
označiť príspevok

kolinany
   23. 3. 2008, 11:00 avatar
no .. s tou gramatikou mozem len suhlasit .. staci si zapnut nejaky ten chat a podobne .. ta gramatika je hrozna ..
ja si myslim, ze je to aj kvoli tomu, ze malo citaju .. nie internet a pod, ale knihy .. napriklad ja som si plno slovicko zapamatal(ako sa pisu) z knih a potom som s nimi nemal problem v skole ..
jedine co mi robi(a este dlho bude robit problem) je nominativ mnozneho cisla .. ale tak nastastie mozem povedat, ze nie som dokonaly :D


15.
označiť príspevok

Mojka žena
   30. 3. 2008, 11:23 avatar
Máš 100% pravdu. Čítaním kníh sa nielen pravopis dostáva, ako ja hovorím, do krvi, ale zvyšuje sa aj slovná zásoba. Ako ťa tak sledujem, môžeš byť spokojný.
Spomínaš prvý pád množného čísla, ale neuviedol si či ti ide o skloňovanie podstatným miem, prídavnych, alebo zámen.
Obyčajne ten problém je u prídavných mien. Dobrý ťaháčik :-))
Jeden človek môže byť LEN SKROMNÝ ( stačí mu ypsilon )
Stači ked budú dvaja,alebo aj celý národ, už nie su človek, ale Ľudia. A preto, sú
SKROMNÍ ĽUDIA ( je ich vela ) ale SKROMNÝ NÁROD ( je jeden )
Neviem, či som trafila tvoj problém po hlavičke :-))


17.
označiť príspevok

Kaonashi
   30. 3. 2008, 11:35 avatar
uhm...vďaka čítaniu kníh je asi tretina mojej slovnej zásoby česká


41.
označiť príspevok

ateista muž
   20. 8. 2008, 12:23 avatar
to je aj moj pripad lebo ceskje preklady su lepsie 


11.
označiť príspevok

farmakum žena
   29. 3. 2008, 17:47 avatar
Podľa mňa je úplne jedno kde aké i sa napíše.Na výslovnosť to nemá aj tak žiadny vplyv.A učiť sa vybrané slová, skloňovania...aj je z toho všetkého mnoho výnimiek tak ja neviem načo je to potrebné....iné jazyky nepoznajú ypsilon a myslím si že im to ani veľmi nachýba...


12.
označiť príspevok

Mojka žena
   29. 3. 2008, 23:28 avatar
Som zvedavá, či aj tvoj budúci zamestnávatel bude zdielať tvoj názor.
Na druhej strane môžeš mať pravdu, sú povolania, ktoré môže vykonávať aj analfabet.


22.
označiť príspevok

berty
   1. 4. 2008, 21:36 avatar
Týmto pravidlom sa riadi dnes veľa ľudí a tým že i,y nerozlišujú sa vyjadrujú tak, že mi to až niekedy trhá uši. Jednoducho nie som zvyknutý na výrazy ako : vaňilka, miňisťer, mesto Marťin, ľopta a pod. Smutné je, že sa takto vyjadrujú ľudia v médiách, redaktori, moderátori atď. Tým ovplyvňujú množstvo ľudí a aj toto môže byť jeden z dôvodov, prečo slovenčina (niekde som tu čítal "slovenscinárky", čo som už počul z TV) upadá. Ako by prestalo existovať rozlišovanie d,t,n,l a ď,ť,ň,ľ. A ak sledujete televíziu, tých nespisovných kopancov je podstatne viac.


39.
označiť príspevok

jerzy
   19. 8. 2008, 13:27 avatar
Myslím, že ypsilon nepoznajú iba tie jazyky, ktoré nepoužívajú latinskú abecedu. Je však pravda, že i/y v každom jazyku slúži na niečo iné. Keď nad tým uvažujem, naozaj by stačilo napr. len i, bolo by to celé jednoduchšie, hlavne by sme nepotrebovali vybrané slová, ktoré okrem slovenčiny a češtiny nemá asi žiadny iný jazyk. Ale každý jazyk má svoje špeciality, ako sú nepravidelné slovesá, milión časov a pod. V každom prípade slovenčina potrebuje radikálnu zmenu. V pravidlách pravopisu sa vyskytuje veľmi veľa výnimiek, ktoré síce pravidlo potvrdzujú, ale nakoniec pravidlo prestáva byť pravidlom. Okrem toho si myslím, že niektoré vzory podstatných mien sú vybraté nevhodne, mali by to byť iné slová, prípadne by malo byť vzorov viac, pretože opäť je v skloňovaní veľa výnimiek. Napr. slová rok, statok v 6. páde j. č. majú koncovku, ktorá nezodpovedá žiadnemu zo vzorov. Preto pre podobne zakončené slová by mal existovať samostatný vzor. Toto je len vrchol ľadovca, je to na dlhú debatu, a nie jednu. 


43.
označiť príspevok

ateista muž
   20. 8. 2008, 12:26 avatar
ale niektore veci ako napriklad delenie slovies syntax atakdalej sa v skole ucia a predsa ti v realnom zivote narozdiel od pravopisu na nic nie su.


44.
označiť príspevok

ateista muž
   20. 8. 2008, 12:27 avatar
radsej by sa naiesto toho mohol dat vacsi doraz na pravopis


45.
označiť príspevok

sedmikraska žena
   20. 8. 2008, 19:11 avatar
6. pad j.c. je instrumental (kedze po vypusteni oslovenia nam zostalo len 6 padov) a ak sa dobre pamatam, tak sa na nho pytame (s)kym?, (s)cim? S rok-om, so statk-om. je to nezivotne podstatne meno, muzskeho rodu, zakoncene na tvrdu spoluhlasku, cize sa to sklonuje podla vzoru DUB: S kym, s cim? S dub-om.
Dufam, ze som to nepomylila 
my sme sa ucili, ze vynimkou je genitiv jednotneho cisla pri slove strom


13.
označiť príspevok

farmakum žena
   30. 3. 2008, 10:13 avatar
Ako ja nie som žiadny analfabet.Myslim si však že celý slovenský pravopis je zbytočne ťažký a logicky to aj tak nemá význam.Keď v slove mydlo napíšem ypsilon, tak je to správne a každý to prečíta ako mydlo.Ale aj keby som tam napísala mäkké i tak aj tak to každý prečíta ako mydlo a všetci pochopia o čo ide...tak no čo sa trápiť...


14.
označiť príspevok

Mojka žena
   30. 3. 2008, 10:58 avatar
Nebuď vzťahovačný.. spomínala som povolania, ktoré môže vykonávať aj analfabet, napr.kopáč. Tu už som konkrétna a nepíšem všeobecne.
Že je slovenský pravopis ťažký, to mne ako inojazyčnej hovoriť nemusíš. Ty si uviedol príklad mydla aj ako príklad midla, ktorému porozumie každý, len ja pri čítani by som povedala, že je pologramotný.
Uvediem môj príklad, kde " y" a " i " je velmi podstatný, lebo mení význam slova.
biť = biť palicou
byť = byť dobrým slovenčinárom
Tým chcem poukázať, že každé pravidlo aj výnimky z ních majú velký význam.


19.
označiť príspevok

berty
   1. 4. 2008, 21:21 avatar
Tvoj názor je veľmi zaujímavý. Načo sa trápiť ... . Možno ty mať pravda, ved by stačiť keď ty vedel slovíčko, to rozprávať, a keď iná nebyť hlupák, tak musieť vedieť čo ja chcieť povedať. Prepáč nechcem byť ironický, len som chcel názorne vyjadriť svoj nesúhlas s tým čo píšeš. Ja som chodil do školy už dávnejšie, takže možno je to aj vekom, ale v mojej triede samozrejme boli decká, čo mali zo slovenčiny jednotky, iné zasa trojky. Ja osobne som mal jednotku len v prvom ročníku na polročnom vysvedčení a od šiesej triedy som striedsavo inkasoval 2, 3. Preto sa nestaviam do fanatického obhajcu slovenskej gramatiky. Dnes už mám dve deti a neviem si pomôcť s tým, že prečítajú za rok toľko kníh, koľko som nielen ja, ale aj väčšina mojich vtedajších spolužiakov prečítali za mesiac. Od toho sa vyvíja aj slovná zásoba a vôbec slovný prejav každého človeka. A napriek tomu (vrátim sa k tým známkam) si nespomínam, že by som niekedy uvažoval nad tým, či slovenčina je, alebo nieje tažká. Jednoducho som slovák, tak mám vedieť slovenčinu a tak som sa ju učil takú, aká je.


21.
označiť príspevok

Mojka žena
   1. 4. 2008, 21:33 avatar
Tvoje ukážkové vysvetlenie ma dobre pobavilo :-)) len neviem či splnilo svoj účel ? Uvidíme, ako bude slovenský pravopis vyvíjať sa v dalších príspevkoch.


26.
označiť príspevok

farmakum žena
   4. 4. 2008, 17:29 avatar
Mojka toto bol vcelku rozumný argument, ibeže význam slova či už v hovorenom alebo písanom texte závisí od jeho zmyslu...je každému jesné, že keď poviem, že chcem byť doktorom tak každý pochopí, že sa chcem ním stať a nie ho zbiť palicou...


28.
označiť príspevok

Mojka žena
   5. 4. 2008, 20:30 avatar
..prepáč, ale zastavil sa mi rozum, musím sa nadýchnuť ..
Ked už kvôli ničomu inému, tak z úcty k materinskej reči, by každý Slovák mal ovládať slovenčinu.


40.
označiť príspevok

jerzy
   19. 8. 2008, 13:54 avatar
Teraz ma napadla taká slovná hračka (alebo MI napadla ??? ). Predpokladajme, že máme iba mäkké i. Potom keď napíšem "Chcem biť palicou," nikto nebude vedieť, či chcem udierať palicou alebo sa chcem stať palicou.    


27.
označiť príspevok

farmakum žena
   5. 4. 2008, 20:06 avatar
Slovenský pravopis a gramatika je ohromne ťažká...mne osobne robilo veľké problémi, kým som sa naučila písať pravopisne správne...boli to muky a obrovská strata času, ktorý som presedela nad tým, kde sa aké i píše...myslím si, že kľudne by sa mohol zjednodušiť a nikto by nenemietal...okrem Mojky...


29.
označiť príspevok

Mojka žena
   5. 4. 2008, 20:34 avatar
..ani ja nič nenamietam, len tak, aby reč nestála.. problémy.. sa píše s ypsilonom..
Určite si to vedela, len si tak špásovala, že ?


30.
označiť príspevok

farmakum žena
   5. 4. 2008, 20:36 avatar
Doteraz mám problém s písaním i a y...ale som analfabet...čo už?


31.
označiť príspevok

Mojka žena
   5. 4. 2008, 22:56 avatar
Ale, nie si žiadný analfabet a neber to tak tragicky  
Aby som ťa potešila, videla som už aj horšie pravopisné chyby  


32.
označiť príspevok

farmakum žena
   6. 4. 2008, 09:52 avatar
Ďakujem za slovká útechy...myslím to vážne...   


34.
označiť príspevok

Mojka žena
   21. 5. 2008, 15:02 avatar
Myslela som to vážne a aj teraz vážne myslím, že už dávno som ťa tu nevidela. Prečo ?  


36.
označiť príspevok

Mojka žena
   30. 5. 2008, 11:05 avatar
..neviem komu ako, ale mne, u niektorých tu, na df.sk, zo slovenského pravopisu, niekedy až zrak zachádza..   Pravopis a preklepy, to nie je to isté  


37.
označiť príspevok

Nikuss
   16. 6. 2008, 19:06 avatar
ako aj anglictina ma tvrde a makke y/i...... je jasne ze slovencina je tazka, je to jeden z najtazsich jazykov na ssvete, ale ja si myslim ze teraz je totak ako ma......co by sa zjednodusilo?? dajte navrhy ako slovencinu zjednodusit....... a budte radi ze este mame svoj jazyk, aj ked je tazky..........za chvilku nebudeme mat svoju korunu a bohvieco este...sme slovaci, hovorime lubozvucnou slovencinou a basta. Hold Bernolakovi, Sturovi, Hattalovi a bohvie komuj este )


38.
označiť príspevok

Mojka žena
   16. 6. 2008, 19:35 avatar
Nikuss, keď je slovenčina ťažká, tak neviem čo by si povedala na maďarčinu.. 


42.
označiť príspevok

ateista muž
   20. 8. 2008, 12:24 avatar
slovencina je tazka ked nie si slovak/slovenka a madarcina je tazka ke d nie si madar/madarka
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 13:29,  Niekedy je to možno aj o interpretácii. Niekto vidí povedzme v tzv. archetypoch, v mýtických...
dnes, 13:22,  "Okrem ega je aj tzv. vyššie ja, ktoré sa môže rozšíriť po tom a po...
dnes, 13:12,  Ale je divné že liberáli o tom nehovoria?? Nejak sa mi to nezdá.
dnes, 13:11,  aj my sme spadli takto na drevo a bola iba modrina na ruke a konečne sme začali dýchať keď...
dnes, 12:51,  Sratačí si prečítať tie duchaplné drísty liberálnych choromyseľných cvokov , ktoprý...
dnes, 12:51,  Tak toto sa do piče nepáči ani mne! Žiadam vysvetlenie čo to má znamenať?
dnes, 12:39,  Mysliteľ. 7 Ak ste ma spoznali, budete poznať aj môjho Otca. Odteraz ho už poznáte a...
dnes, 12:34,  V pohode. Len čo s tým, že Kristus povedal nie moja, ale tvoja vôľa nech sa stane.?? Teda...
dnes, 12:20,  čo znamená slovensko, mať srdce, mať lásku, mať omrvinky, mať víťazstvá, máť...
dnes, 12:13,  futbal je najlepší spôsob ako mať zelené myšlienky...
dnes, 12:08,  Prečítaj si celu 113......
dnes, 11:59,  minúta 48:00 Kresťanske filmy-Evanjelium podľa Jána,doslovne (2).avi
dnes, 11:51,  Svetlá
dnes, 11:49,  @ 113 - Veriaci v trojicu dokazu vidiet trojicu vsade, vo vsetkom. A ked treba aj veci...
dnes, 11:44,  Sima Martausová - Len ma ľúb (oficiálne video)
dnes, 11:36,  prečo nebývaš so svojím priateľom v dome, to sa tak dobre poznáte ako catwoman a batman
dnes, 11:33,  a za vanilkou chceš
dnes, 11:32,  nechce podávať ruku, prečo je skúpi
dnes, 11:29,  ivo postaraj sa o svojho brata a mamu
dnes, 11:28,  Mirka Miškechová - On ani nevie
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Láska je ako poleva - prvá lyžica horúca, posledná studená.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(132 840 bytes in 0,476 seconds)