Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Relativita hodnôt ľudských

8
reakcií
1355
prečítaní
Tému 15. apríla 2013, 19:34 založil milan.s..

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
05. 12. 2013
61
30. 01. 2019
54
 
 


1.
označiť príspevok

milan.s.
   15. 4. 2013, 19:34 avatar
Relativita hodnôt ľudských

Všetko môže byť inak. A všetko aj vskutku inak je! To, čo ľudia považujú za veľké, je v skutočnosti malé a to, čo považujú za hodnotné, je v skutočnosti bez ceny. To, za čím sa toľko naháňajú, nestojí ani zďaleka za takú námahu.

Každý človek by vo všeobecnosti chcel žiť čo najdlhšie a byť čo najzdravší a to až do posledných chvíľ svojho života. V tomto sa zhodnú absolútne všetci. Ale žiaľ, už iba málokoho zaujíma, ako vlastne svoj život prežije, presnejšie povedané, či ho vôbec naplní jeho skutočným zmyslom. Málokoho zaujíma, či svoj život prežije v pravom zmysle plnohodnotne. Skutočne plnohodnotne! Nie podľa toho, čo za plnohodnotné považujú ľudia samotní.

No a práve v tomto je skrytý onen veľký paradox a relativita, o ktorej bude reč. Ak totiž človek žije naozaj plnohodnotne, v určitom slova zmysle nezáleží na tom, či žije dlho. Dôležité je, že žije plnohodnotne!

A zase naopak, ani dlhovekosť a ani pevné zdravie nemajú schopnosť samé o sebe učiniť život človeka naozaj plnohodnotným.

Ako teda prežiť vlastný život vskutku plnohodnotne? Naozaj plnohodnotne až do takej miery, že tým eliminujeme hranice času? Až do takej miery, ktorá učiní otázku dĺžky trvania života bezpredmetnou?

Priblížme si to na príklade nad všetky príklady – na živote Krista! Žil veľmi krátko, pričom len málokto bude pochybovať o maximálnej plnohodnotnosti jeho krátkeho života, ktorou dokázal poprieť hranice času.

Zásadná otázka teda neznie ako dlho, ale ako kvalitne!

Čo ale dáva rozhodujúcu kvalitu, skutočnú kvalitu nášmu životu a činí ho v pravom zmysle plnohodnotným?

Je to túžba po vyššom, čistejšom, vznešenejšom, ušľachtilejšom, lepšom a spravodlivejšom! Túžba byť čoraz čistejším, ušľachtileším, vznešenejším, lepším, spravodlivejším a ohľaduplnejším! Túžba na sebe neúnavne v tomto zmysle pracovať. Túžba, ktorú možno definovať ako snahu po osobnom duchovnom vzostupe.

Práve k týmto cieľom a ideálom musíme neustále smerovať. Lebo keďže je človek bytosťou duchovnou, musia byť i jeho ciele a ideály duchovného druhu. K nim má vážne usilovať. Má usilovať o dosiahnutie maximálnej čistoty, ušľachtilosti, spravodlivosti, dobra, láskavosti a ohľadupplnosti, akej je len schopný. Lebo jedine úsilie o tieto hodnoty môže učiniť jeho život plnohodnotným. Nič iného takú schopnosť nemá.

To ale znamená, že snaženie o hodnoty iného, čiže hmotného druhu, ktorému väčšina ľudí obetuje všetky svoje sily, že úsilie o tieto hodnoty nemôže učiniť náš život v pravom zmysle plnohodnotným. Ak teda budeme žiť hoci aj tisíc rokov, ale stále sa budeme naháňať iba za hodnotami hmotného charakteru, náš život nebude plnohodnotný a jeho dĺžka nám v tom nijako nepomôže.

Aby sme sa ale dobre rozumeli, je úplne správne, že chceme byť zdraví, chceme žiť dlho a chceme mať uspokojené svoje najzákladnejšie ľudské potreby, ale treba vedieť, že ani to najpevnejšie zdravie, ani dlhovekosť, ani tie najlepšie finančné či rodinné pomery nedokážu sami o sebe privodiť a vyvolať duchovný vzostup. To zostáva vyhradené iba nášmu najvnútornejšiemu chceniu! Jedine ono a nič iného určuje, či svoje životné snaženie zameriame smerom k výšinám, čiže k duchovnému vzostupu, alebo ho naopak nasmerujeme k nízkym snahám iba o hmotné. Iba na najvnútornejšom chcení každého človeka záleží, či bude ako vták smerovať strmhlavým letom nahor, alebo zostane ako väzeň naveky prikovaný k hmote.

A v tejto slobode vlastného chcenia tkvie veľká spravodlivosť, ktorá neberie do úvahy rozdiely v sociálnych pomeroch, v zdravotnom stave, vo výške vzdelania, či v desiatkach iných ukazovateľov. Pozitívne podmienky môžu človeku pomáhať, ale duchovný vzostup mu sami o sebe neprivodia. Nepriaznivé podmienky ho zas môžu brzdiť a zadržiavať, ale nie sú schopné zabrániť mu v duchovnom vzostupe, ak sa preň pevne rozhodol. Lebo jedine najvnútornejšie, vlastné, slobodné chcenie človeka určuje jeho cestu a v tom tkvie oná veľká spravodlivosť.

Zdravie, vitalita, sila, dlhovekosť, ale i hmotné zabezpečenie a dostatok finančných prostriedkov, to všetko nám teda má poslúžiť k tomu, aby sme stáli pevne v hmotnosti zeme a mohli bezpečne a nerušene duchovne kráčať nahor. Aby sme sa pevne a isto stojaci na zemi zamerali k výšinám ducha.

Zdravie, vitalita, dlhovekosť, finančné zabezpečenie, harmónia v rodine, to všetko však nemá byť hlavným cieľom nášho života. Nemá to byť jeho hlavným účelom, ale len prostriedkom k účelu! K skutočnému účelu a zmyslu bytia, ktorým je duchovný vzostup! Duchovný vzostup, totožný s vážnou snahou o dosiahnutie čo najvyššej možnej čistoty, ušľachtilosti, dobra, spravodlivosti, láskavosti a ústretovosti voči ostatným. Duchovný vzostup totožný s vážnou snahou o poznanie Pravdy. Pravdy o živote, o jeho zákonitostiach ako i o Tvorcovi týchto zákonitostí - o Bohu.

Jedine takéto úsilie a takáto snaha môžu dať skutočnú plnohodnotnosť ľudskému životu. Plnohodnotnosť, skrývajúcu moc poprieť hranice času. Čas totiž vládne iba v hmote. Avšak tam, kde vládnu hodnoty ducha, tam času niet! Tam vládne bezčasovosť, totožná s večnosťou.

A práve večnosť, večné, nikdy nekončiace bytie je údelom všetkých, ktorí vo vážnom snažení o duchovné dokážu prežiť v pravom zmysle plnohodnotný život už tu na zemi.

smilan.bloger.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí Iuke85


2.
označiť príspevok

Claret žena
   16. 4. 2013, 22:40 avatar
Súhlasím, "radšej sa premením na popol, ako na prach", utrpenie je lepšie ako apatia, aj keď vyžaduje veľkú odvahu a duševnú silu, stojí za to, ak ho človek prežíva, pre to, čomu verí, a čo miluje. Ľahko sa píše, a ťažko realizuje, hlavne pre tie "požiadavky". Ale žitie naplno má svoje pozitíva...oproti ktorým sú negatíva nepatrné
Súhlasí Iuke85, Malá Zoe


7.
označiť príspevok

Iuke85 muž
   17. 4. 2013, 20:17 avatar
Keby som chcel žiť naplno, musel by som byť bezdomovcom. Bez srandy. Musel by som sa ponižovať pred ľuďmi, aby mi láskavo za to, že ich duševne a morálne zachraňujem, platili voči môjmu utrpeniu nepatrnú sumu. Myslím, že ľudstvo si odo mňa takúto obeť nezaslúži, lebo je lenivé, hoci by som ju ja za určitých podmienok ľudstvu rád poskytol. Všetko toto, čo som napísal, myslím vážne ako rapper z H16. So mnou veru nie sú žiadne žarty.


3.
označiť príspevok

Lucifero muž
   17. 4. 2013, 01:25 avatar
Teda Milan krásne si vystihol najmä začiatok. Niekto si myslí, že to má veľké ale v skutočnosti to má malé. Viem to aj dokázať. Istý dedinský Jano sa rozhodol, že si nájde slušné dievča a ožení sa s ňou. Vymyslel si jednoduchú ale celkom účinnú metódu ako to urobí. V hlavnom meste kde býval oslovil niekoľko dievčin, ktoré sa mu páčili, ukázal im svoj inštrument a opýtal sa čo je to. Všetky povedali penis. No tá Bratislava je značne skazená musím ísť do nejakého menšieho mesta pomnyslel si Jano. No aj v krajských, a okresných mestách sa odpovede na jeho otázku zhodovali. Napokon sa zúfalý rozhodol, že zájde na dedinu. A tu ho hneď postretlo šťastie. Ukáazal svoj orgán Maryške, ktoráa bola ako krv a mlieko a tá sa uchichtla a povedala, že to čo jej ukazuje je červíček. Jano spokojný ju požiadal o ruku a vzali sa. Pri svadobnej noci Jano opäť ukázal svoj nástroj a povedal. "Tak Maryška, toto neni žiadny červíček, toto je penis!" Maryška sa opäť zachichotala, mávla rukou a povedala: "To je červíček, penis má susedov Myšo. Takže naozaj možno s tebou plne súhlasiť.


4.
označiť príspevok

regulus muž
   17. 4. 2013, 15:04 avatar
Pisat o penisoch je urcite krajsie.
Utrpenie existuje bez ohladu na to, ci na utrpenie verime. Boh je cesta z utrpenia. Kazda cesta ma nejaky koniec, o ktorom na zaciatku nevieme. Takze nie je to ziadna instantna kava, ktoru staci zaliat vodou. Clovek dostane len tolko, kolko do toho vlozi. A aby clovek nieco ziskal, niecoho sa musi vzdat. Napriklad naivity a nevedomosti.
Súhlasí servis, Ónya, Malá Zoe


5.
označiť príspevok

Lucifero muž
   17. 4. 2013, 20:03 avatar
To je úžasné regulus 4. Napísal si, že Boh je cesta z utrpenia. Tak vysvetli prečo stvoril zlo, ktoré je príčinou utrpenia. Asi je šibnutý. Alebo ešte čosi horšie?


6.
označiť príspevok

servis žena
   17. 4. 2013, 20:13 avatar
Zlo tvorí človek, nie boh...ten mu dal len indície ako na to a čaká ako sa s nimi vysporiada. A človek je tvor učenlivý a vynaliezavý a zneuživajúci a .... Toto myslím všetko obrazne, lebo nie som presvedčená o Bohu...stále....len hľadám odpovede.
Súhlasí Malá Zoe


8.
označiť príspevok

Lucifero muž
   17. 4. 2013, 20:29 avatar
6 servis. Toto je fórum o náboženstve, tak by si mal vedieť že v Biblii Izaiáš 45/7 píše: ...ja, ktorý formujem svetlo a tvorím tmu, pôsobím pokoj a tvorím zlo, ja Hospodín činím to všetko! (Roháčkov preklad Biblie, str. 716.)


9.
označiť príspevok

servis žena
   18. 4. 2013, 07:10 avatar
veď v tom je problém, Biblia ma nepresvedčila. Je príliš príkazná v zmysle "takto to je". To mi nestačí. Preto rada čítam náboženské stránky a vidím ako sa ľudia tu dokážu s tým popasovať. Je to inšpiratívne.
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 07:31,  Čaputová nikdy podanie vo veci Pezinskej skládky na Európsky súdny dvor nepripravovala...
dnes, 07:22,  Pripomínam, že som podal sťažnosť na Európsky súd pre ľudské práva do Štrasburgu,...
dnes, 07:18,  OK, lenže každý je presvedčený, že práve to jeho poznanie je to pravé :)
dnes, 07:13,  "Bratia, z celého srdca túžim a úpenlivo prosím Boha, aby boli Izraeliti (a zároveň...
dnes, 06:19,  Pekne zamyslenie.
dnes, 06:12,  A vraj sa este ochladi. A v zime ma aj snezit.*18*12 Len neviem, ci to nie je hoax od Zem a Vek....
dnes, 00:34,  Zrejme nepremýšľaš keď uctievaš démona.
dnes, 00:27,  Zase idete posielať ľudí do väzenia za názor? Bráňme slobodu slova! Milan Mazurek, 22....
dnes, 00:02,  , .... a kde sa píše o tom pravom Bohu? V akého Boha veríš ty? Je aj iný zdroj čo nám...
včera, 23:54,  103, .... kresťania dostali iné poverenie od Krista a to robíme. Ty si pletieš kresťanov so...
včera, 23:41,  91- stále len to svoje... Choďte aspoň na nejakom kúsku sveta ukázať to čo stále...
včera, 23:27,  Čau nulasvietení Milan. .. *18 *12 Dneska bola zima vonku... *43
včera, 23:24,  Ktorý Boh by si vyžadoval krvavé obete a krv pri obradoch? Boh lásky určite nie.
včera, 23:23,  Mne nemusíš nič vysvetlovať. *21 Ja mám vlastný názor. ..
včera, 23:23,  A môžeš si to zaobaľovať do zlatých obalov no vo vnútri toho obalu je čisté zlo.
včera, 23:21,  A podobných veršov je mnoho.
včera, 23:19,  Boh lásky čisté dobro, ktorý vraj by mal milovať aj svojho nepriateľa sa posmieva keď...
včera, 23:17,  "26 ja sa tiež budem smiať z vášho nešťastia, posmievať sa budem, keď vás zachváti...
včera, 23:15,  Pozri. Boh sa v starom zákone správa ako démon vytrhnutý z reťaze. A opakujem. Len démon...
včera, 23:13,  Biblia je poprekrúcaná. Ako by vyháňal satan satana? Normálne tak že oklamal ľudstvo. A vy...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Ak v živote nájdeš cestu bez prekážok, tak pravdepodobne nevedie nikam.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(69 087 bytes in 0,301 seconds)