hoď ma hore
Milí diskutujúci. Pri diskutovaní prosím: 1. nepridávaj témy pozostávajúce len z odkazov alebo jednoslovné témy / 2. nepridávaj uražlivé alebo vulgárne komentáre. Ak tieto pravidlá nedodržíš, tvoja téma pravdepodobne skončí v koši. Príjemné diskutovanie :)
none
ak chceš diskutovať, musíš sa registrovať. registrácia

tu sa nachádzaš : 

hlavná stránka  /  rôzne  /  téma

Prešlo 45 rokov odvtedy, čo sa svet zmenil?

príspevkov
19
zobrazení
2
tému vytvoril(a) 1.6.2012 14:58 nrbatas
posledná zmena 4.6.2012 17:57
1
01.06.2012, 14:58
Bolo to 1. júna 1967, keď vyšiel album Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band. Tí, čo to zažili tvrdia, že potom už nič nebolo tak, ako predtým.
O tomto albume sa hovorí aj ako o filmovom zatmení medzi dvomi érami.
Aj dnes sa hovorí o koncoch rôznych ér a začiatkoch nových. Napríklad v súvislosti s finančnou krízou alebo niečím podobne negatívnym.
Vtedy však išlo v prvom rade o umenie, kultúru a až potom o to ostatné (ekonomiku, politiku...). Dnes je to naopak - ekonomika postihuje kultúru a podobne. Čím to je? V čo je náš svet iný?
👍: Kaies
none
2

1. nrbatas 01.06.2012, 14:58

Bolo to 1. júna 1967, keď vyšiel album Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band. Tí, čo to zažili tvrdia, že potom už nič nebolo tak, ako predtým.
O tomto albume sa hovorí aj ako o filmovom zatmení medzi dvomi érami.
Aj dnes sa hovorí o koncoch rôznych ér a začiatkoch nových. Napríklad v súvislosti s finančnou krízou alebo niečím podobne negatívnym.
Vtedy však išlo v prvom rade o umenie, kultúru a až potom o to ostatné (ekonomiku, politiku...). Dnes je to naopak - ekonomika postihuje ...

01.06.2012, 15:55
Aj keď sa mnohým môžu zdať niektoré tvrdenia o tomto albume prehnané, je to len tým, že nepochopili, čo sa vtedy naozaj stalo a čo tento album (nielen v populárnej hudbe) znamenal.
Napriek tomu, že v tom čase Beatles ovplyvňovali ďaleko viac, než len populárnu hudbu a od každého ich nového albumu sa čakalo niečo nové, tento album doslova vyrážal dych.

Kto ho nemá, nech si ho vypočuje. Dá sa stiahnuť z mnohých miest, problémom však je, že na tomto albume jednotlivé pesničky na seba nadväzujú a tak jeho počúvanie v mp3 býva rušené umelými pauzami. Na linku, ktorý tu predkladám, je tento album v jednom kuse, takže si ho môžete vychutnať tak, ako treba:

odkaz

(stiahnutie potrvá asi 30 minút, kliknite na Regular Download alebo ??????? ??????????).
none
3

2. Kaies 01.06.2012, 15:55

Aj keď sa mnohým môžu zdať niektoré tvrdenia o tomto albume prehnané, je to len tým, že nepochopili, čo sa vtedy naozaj stalo a čo tento album (nielen v populárnej hudbe) znamenal.
Napriek tomu, že v tom čase Beatles ovplyvňovali ďaleko viac, než len populárnu hudbu a od každého ich nového albumu sa čakalo niečo nové, tento album doslova vyrážal dych.

Kto ho nemá, nech si ho vypočuje. Dá sa stiahnuť z mnohých miest, problémom však je, že na tomto albume jednotlivé pesničky na seba n...

01.06.2012, 15:59
Pardon, vidím, že DF nepodporuje azbuku, tie otázniky bol nápis "prostoje skačivanije" v azbuke. Jednoducho, kliknite na šedý nápis vpravo dole.
none
14

1. nrbatas 01.06.2012, 14:58

Bolo to 1. júna 1967, keď vyšiel album Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band. Tí, čo to zažili tvrdia, že potom už nič nebolo tak, ako predtým.
O tomto albume sa hovorí aj ako o filmovom zatmení medzi dvomi érami.
Aj dnes sa hovorí o koncoch rôznych ér a začiatkoch nových. Napríklad v súvislosti s finančnou krízou alebo niečím podobne negatívnym.
Vtedy však išlo v prvom rade o umenie, kultúru a až potom o to ostatné (ekonomiku, politiku...). Dnes je to naopak - ekonomika postihuje ...

01.06.2012, 23:30
clovece ty este stale hulis, alebo prilis vela slopes? A otazku myslim vazne, aj ked jeje nepochopís. taky ako ty sa volali v carskom rusku lísnij čelovek, lebo boli k nicomu rezimu, toho casu🙂 a tvoja uvaha..kua ked som vyhulil tri gramy holandii v nastich rokovch podobne som videl tieto veci. Ale nejaka kapela je ****o. Chapes ( daj mu tri euri nech si kupi parochnu, more)
none
15

14. Ranexill 01.06.2012, 23:30

clovece ty este stale hulis, alebo prilis vela slopes? A otazku myslim vazne, aj ked jeje nepochopís. taky ako ty sa volali v carskom rusku lísnij čelovek, lebo boli k nicomu rezimu, toho casu🙂 a tvoja uvaha..kua ked som vyhulil tri gramy holandii v nastich rokovch podobne som videl tieto veci. Ale nejaka kapela je ****o. Chapes ( daj mu tri euri nech si kupi parochnu, more)

01.06.2012, 23:35
Ahoj Ranexill. Dávno som Ťa tu nevidel. Ako sa Ti darí?
none
16

15. nrbatas 01.06.2012, 23:35

Ahoj Ranexill. Dávno som Ťa tu nevidel. Ako sa Ti darí?

01.06.2012, 23:38
Zle, od svitu do mrku v robote, a ked si konecne vypijem pol litra vina, aby som sa sem odvazil príst tak si rpečítam velavyznamnu uvahu prave od teba. 🙂)
Ale si mily, naucil si sa uz nieco casom a zivotom, ze na zlych zlo neplatí🙂
A tebe sa ako vodí?
none
17

16. Ranexill 01.06.2012, 23:38

Zle, od svitu do mrku v robote, a ked si konecne vypijem pol litra vina, aby som sa sem odvazil príst tak si rpečítam velavyznamnu uvahu prave od teba. 🙂)
Ale si mily, naucil si sa uz nieco casom a zivotom, ze na zlych zlo neplatí🙂
A tebe sa ako vodí?

02.06.2012, 00:12
Drahý Ranexill, tiež to nemám jednoduché - robota i škola... Ale dnes nie... Vstávam zajtra až o ôsmej a teraz som si otvoril 7.5 dl bieleho a počúvam Seržanta. Ale teraz mono-verziu. A premýšľam...
none
4
01.06.2012, 16:48
Album otvára titulná skladba, kde sa po úvodnom ladení nástrojov ozve v jednom repráku sólová gitara, v druhom naliehavý hlas Paula McCartneyho, v refréne zase z druhého reproduktora spieva John Lennon. Pieseň predstaví fiktívnu "Kapelu klubu osamelých sŕdc seržanta Peppera" a fiktívneho speváka Billyho Shearsa, ktorým je Ringo Starr, ktorý spieva druhú pieseň, ktorá na tú prvú nadväzuje.
With a little help from my friends - S malou pomocov mojich priateľov - Spieva Ringo pesničku, ktorú pre neho napísali John s Paulom. (Z tejto priateľskej uvoľnenej pesničky urobil o dva roky neskôr na Woodstocku Joe Cocker hymnu festivalu.)

Nasleduje Lennonova surrealistická pieseň Lucy in the sky with diamonds, ku ktorej ho inšpirovala detská kresby jeho syna. Potom optimistická pieseň Johna a Paula o zlepšovaní sa - Getting Better, po nej Paulova trochu hororová Fixing a hole.

K piesni She's Leaving Home bol inšpiráciou novinový inzerát, v ktorom rodičia žiadajú svoju dcéru, ktorá ušla z domu, aby sa vrátila. John a Paul začali písať text - príbeh o dcéri, ktorá zavčasu ráno opúšťa domov. Príbeh spieva Paul sprevádzaný sláčikmi a v refréne, kde Paul opakuje falzetom sa k nemu pridáva John s výčitkami rodičov, ktorí nechápu, prečo od nich odišla, veď "dali sme jej všetko..."
Prvú stranu niekdajšej LP uzatvárala Lennonova pieseň Being for the Benefit of Mr. Kite!, ku ktorej ho inšpiroval starý cirkusový plagát. Pri jej počúvaní odporúčam zavrieť oči, atmosféra ako na kolotoči v krajine snov...

Pieseň Withing You, Without You napísal George Harrison, ktorý ju nahral bez prispenia ostatných členov skupiny. Text o duchovnej podstate sveta je považovaná za svedomie tohto albumu. Po Paulovej swingovke When I'm Sixty-Four a psychedelickej Lovely Rita nasledujú záverečné piesne v jednom kuse...

Lennonova dotieravá Good morning, good morning, ktorá poslucháča prenesie kamsi na vidiek medzi domáce zvieratá nasleduje refrén z titulnej piesne v tvrdšej verzii. ,
A záverečná pieseň A day in the life je epochálnym obrazom vtedajšieho sveta. V texte inšpirovanom novinovými správami a všeličím iným Lennonov spev pomaly prechádza z jedného reproduktora do druhého, aby sa ozval "odviazaný" symfonický orchester a po budíku Paul s jednou krátkou pesničkou a opäť pokračoval John návratom cez celé stereo-spektrum. Záverečné "odviazanie sa" orchestra s epochálnym záverečným akordom.

0 albume sa toho napísalo veľa, čo pieseň, to príbeh... Album je však na to, aby sa počúval.

Dnes, po 45 rokoch sa môžeme len pokúšať pochopiť, čo sa to vtedy stalo. Či už budeme veriť tomu, že tento album zmenil svet, alebo že album len symbolizuje zmenu, ku ktorej by došlo tak či tak a Beatles k nej len prispeli, jedno je isté: Ak by to vtedy bolo inak, iný by bol každý jeden z nás...
none
5
01.06.2012, 16:49
rychlo zistili že hudba je silnejšia ako naboženstvo, tak bola potreba ju korigovat, preto to už nieje hudba, ale bezduche pozerstvo, zabili ju
none
6

5. 01.06.2012, 16:49

rychlo zistili že hudba je silnejšia ako naboženstvo, tak bola potreba ju korigovat, preto to už nieje hudba, ale bezduche pozerstvo, zabili ju

01.06.2012, 16:56
No blueevil, píšeš ako človek, pre ktorého sa rock končí Chuckom Berrym. Bol to jednoducho vývoj, a nie bezduchý.
none
7

6. Kaies 01.06.2012, 16:56

No blueevil, píšeš ako človek, pre ktorého sa rock končí Chuckom Berrym. Bol to jednoducho vývoj, a nie bezduchý.

01.06.2012, 18:27
jedine tak vyroj nahravacich spoločnosti, píšem fakta. kde maš teraz ten vyvoj ? nič nevidim
none
8

7. 01.06.2012, 18:27

jedine tak vyroj nahravacich spoločnosti, píšem fakta. kde maš teraz ten vyvoj ? nič nevidim

01.06.2012, 20:37
Kaies mal na mysli vývoj hudby. Popri Beatles vyrastali ďalší: The Rolling Stones, The Hollies, The Kinks, The Who, The Byrds, Jimi Hendrix, Pink Floyd, Joe Cocker, Mamas and Papas, The Lovin Spoonful... A zároveň Led Zeppelin, Black Sabath... Ale aj Jethro Tull, ELP... No, a tak ďalej...
Naozaj si zostal niekde v roku 1961???
none
10

8. nrbatas 01.06.2012, 20:37

Kaies mal na mysli vývoj hudby. Popri Beatles vyrastali ďalší: The Rolling Stones, The Hollies, The Kinks, The Who, The Byrds, Jimi Hendrix, Pink Floyd, Joe Cocker, Mamas and Papas, The Lovin Spoonful... A zároveň Led Zeppelin, Black Sabath... Ale aj Jethro Tull, ELP... No, a tak ďalej...
Naozaj si zostal niekde v roku 1961???

01.06.2012, 21:38
dobre, ale to niesu vyvojove kapely ktore spominaš, na nich mal vplyv uplne niekto iny-prvy dajme tomu gitarman ktory ovplyvnil niekoho ktorych spominaš bol: Charlie Christian, či T-Bone, Django Reinhardt, tak si ho dame nie ? odkaz to bol skôr ako tvoj datum´61 netreba čitat oficialne hovadiny z albumov, ktore napisal novinar ktory nikdy hudbu nepočul. pokiaľ ide o mňa, vôbec nie, ostal som niekde v 16-17 storoči ako napriklad G.Frescobaldi...
none
11

10. 01.06.2012, 21:38

dobre, ale to niesu vyvojove kapely ktore spominaš, na nich mal vplyv uplne niekto iny-prvy dajme tomu gitarman ktory ovplyvnil niekoho ktorych spominaš bol: Charlie Christian, či T-Bone, Django Reinhardt, tak si ho dame nie ? http://www.youtube.com/watch?v=LoIJ4W7kXiQ to bol skôr ako tvoj datum´61 netreba čitat oficialne hovadiny z albumov, ktore napisal novinar ktory nikdy hudbu nepočul. pokiaľ ide o mňa, vôbec nie, ostal som niekde v 16-17 storoči ako napriklad G.Frescobaldi...

01.06.2012, 23:22
Dobre, blueevil, len Ti nerozumiem. Hudba nevznikla v minulom storočí a gitara tu bola tiež omnoho skôr, ako rock či folk.
Ale nerozumiem, kto je alebo nie je vývojový podľa Teba a na koho mal vplyv niekto iný.
Ja hovorím o tom, čo sa dialo v 60-tych rokoch, keď tu už bol rock'n'roll (z USA 50-tych rokov), doo-wap ako jeho súčasť, folk, aj v londýne rhythm and blues (The Animals...). A najmä o období vzájomného vplyvu a fúziách merseybeatu a r'n'b (mali spoločné korene) a ovplyvnení folkom (Bob Dylan) a zároveň aj americkou country, ale zároveň vplyvom na nich (The Byrds).
Bol by to dlhý rodostrom. Každý bol niečím alebo niekým ovplyvnený. Ale hudba nevznikla v 60-tych rokoch, ale práve v tom období sú tie ovplyvnenia zrejmé a zároveň (viac ako kedykoľvek predtým) aj intenzívne.
A čo sa týka "oficiálnych hovadín z albumov, ktoré napísal novinár, ktorý hudbu nikdy nepočul", neviem, čo máš na mysli. Buď konkrétny. Zbieram naozaj všetko a Kaies tiež. Dokonca on ešte predtým, než tu bol internet. A je z čoho porovnávať - čo sa písalo v 60-tych rokoch, v 70-tych rokoch a neskôr až doteraz. Nie je to len obsah jednotlivých hesiel v encyklopédiách, ale aj samotné heslá. A to má tiež svoje opodstatnenie.
Ale napíš konkrétne, s čím nesúhlasíš...
none
18

11. nrbatas 01.06.2012, 23:22

Dobre, blueevil, len Ti nerozumiem. Hudba nevznikla v minulom storočí a gitara tu bola tiež omnoho skôr, ako rock či folk.
Ale nerozumiem, kto je alebo nie je vývojový podľa Teba a na koho mal vplyv niekto iný.
Ja hovorím o tom, čo sa dialo v 60-tych rokoch, keď tu už bol rock'n'roll (z USA 50-tych rokov), doo-wap ako jeho súčasť, folk, aj v londýne rhythm and blues (The Animals...). A najmä o období vzájomného vplyvu a fúziách merseybeatu a r'n'b (mali spoločné korene) a ovplyvnení fo...

02.06.2012, 14:18
trocha sa nam to zomlelo. tak hudba je akysi odraz, alebo odtisk momentalneho podvedomeho rozpoloženia ktore kopiruje dobu (komplet všetky prežitky aj mimozmysloveho charakteru hlavne), kedy si žil, ista reflexia, žiadne vyjadrovanie pocitov, iba empaticka sulož s obecenstvom, posluchačmi. gitaru som spomenul ako priklad, pretože ta doba ktoru spominaš je postavena vlastne na nej, takže to treba brat v kontexte, silne pochybujem, či by to šlo bez tych vlivov, alebo presnejšie o kopirovani ako napriklad taky Clapton, ktory si postavil svoj repertoar kompletne na J.J Cale-ovi a na jeho albumoch nieje ani znamka thanx (aspoň to čo som videl) ! tak su na tom aj rovnako spolky ktore si spominal, pretože ide hlavne o business nahravajucich spoločnosti, ktore to ešte doteraz nepochopili, kedy si dnes pod zvučnym menom kupiš vraj original "licensed by Globus" v skutočnosti je to šuvix a posrany remastering ktory s originalom nema vôbec nič a vlastne je to už odpad... ale to by nas asi všetkych odviedlo od konzumu možno keby to bolo inak su určite zaujimave niektore, ale tie nenajdeš bežne v obchode či katalogoch, však to vieš a tie boli esa, dnes sa už hudba nerodi, len pozerske ****a bez vašne a to vyvoj nieje
none
19

18. 02.06.2012, 14:18

trocha sa nam to zomlelo. tak hudba je akysi odraz, alebo odtisk momentalneho podvedomeho rozpoloženia ktore kopiruje dobu (komplet všetky prežitky aj mimozmysloveho charakteru hlavne), kedy si žil, ista reflexia, žiadne vyjadrovanie pocitov, iba empaticka sulož s obecenstvom, posluchačmi. gitaru som spomenul ako priklad, pretože ta doba ktoru spominaš je postavena vlastne na nej, takže to treba brat v kontexte, silne pochybujem, či by to šlo bez tych vlivov, alebo presnejšie o kopirovani ako na...

04.06.2012, 17:57
Ani ja Ti, blueevil, nerozumiem. Áno, hudba vyjadruje všeličo, nielen človeka, ale aj spoločnosť, dobu, v ktorej vznikala a všetko možné. Takisto spôsob, akým bola nahrávka produkovaná. A populárna hudba viac, ako iné oblasti umenia, je poplatná svojej dobe i módnym trendom. Keďže ide o interpretov (na rozdiel od klasickej hudby, kde viac ide o skladateľov), dôležitejším, ako samotný hudobný materiál (kompozícia) sa stáva výraz. A tak je v tom samozrejme aj "pózerstvo".
Ďalšou vecou je, nakoľko je samotný umelec slobodný a nakoľko je "hračkou" v rukách gramofónových spoločností a produkčných tímov.
Nerozumiem Ti, čo si svojimi príspevkami chcel dokázať, keď Baťas písal o vzájomných vplyvoch jednotlivých vtedajších interpretov...
Práve Beatles sa dostali do situácie, že veľmi rýchlo oni diktovali svoju vôľu gramofónovej spoločnosti, ktorá im, samozrejme, vyhovela v záujme ďalších ziskov. Bolo to úžasné obdobie, keď komerčný úspech a tvorivá kvalita išli ruka v ruke. To obdobie trvalo krátko, a samozrejme, netýkalo sa všetkých interpretov. Už v roku 1967 sa opäť dostávali k slovu produkčné tímy a tie začali ovládať singlové hitparády. Podľa Iana MacDonalda (Revolúcia v hlave) dosiahla populárna hudba svoj vrchol okolo roku 1966 a potom začala, najprv pozvoľna a v ďalších dekádach stále strmejšie, upadať.
Z Tvojich príspevkov mi však nie je jasné, čo konkrétne chceš povedať, s niečím nesúhlasíš, ale neviem presne s čím. Ale ja by som to rád vedel, zaujíma ma Tvoj názor.
none
9
01.06.2012, 20:47
nrbatas: Ale aj Jethro Tull, ELP... No, a tak ďalej...

J.Tull odkaz

Ranexill odkaz

No, a tak ďalej…
none
12

9. 01.06.2012, 20:47

nrbatas: Ale aj Jethro Tull, ELP... No, a tak ďalej...

J.Tull http://www.diskusneforum.sk/ucastnik/j-tull

Ranexill http://www.diskusneforum.sk/ucastnik/ranexill

No, a tak ďalej…

01.06.2012, 23:24
Áno, Vlado, aj oni. Nech sa pridajú. No, a tak ďalej...
none
13
01.06.2012, 23:27
presiel okamih a svet sa zmenil...
none

najnovšie príspevky :

prevádzkuje diskusneforum.sk kontaktuj správcu diskusného fóra vytvoril dzI/O 2023 - 2024 verzia : 1.05 ( 17.4.2024 8:30 ) veľkosť : 146 215 B vygenerované za : 0.095 s unikátne zobrazenia tém : 48 082 unikátne zobrazenia blogov : 821 táto stránka musí používať koláčiky, aby mohla fungovať...

možnosti

hlavná stránka nastavenia blogy todo

online účastníci :

hľadanie :

blog dňa :

Určené len pre maximálnych SEBA-vrahov 😉 Cesta do raja vedie skrz peklo 😉 odkaz Bol SOM "donútený" podstúpiť krst ohňom 😉 Vydal SOM sa na cestu do "pekla" 😉 Lebo SOM bol sklamaný zo sv...

citát dňa :

Svojich priateľov chváľ verejne, ale kritizuj medzi štyrmi očami.