Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  rôzne  téma
kategórie:  

Prečo sú ľudia menej násilní

44
reakcií
1390
prečítaní
Tému 30. októbra 2011, 21:54 založil Boris_I..

podobné témy:1.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   30. 10. 2011, 21:54 avatar
Známy harvardský psychológ Steven Pinker napísal kontroverznú knihu o tom, že vďaka vláde, vzdelaniu, žurnalizmu a feminizmu žijeme v čoraz bezpečnejšom svete.
Máme zväčša oprávnený pocit, že svet je plný násilia a krutosti. Z našej pamäti ešte nevymizlo letné vraždenie nórskeho šialenca na ostrove Utöya alebo krvavé potlačenie nepokojov v arabských krajinách, nasledované rovnako krvavou odplatou.
A predsa sa našiel vedec, ktorý mal odvahu vyhlásiť: náš svet už nie je taký násilný, aký býval. Týmto odvážnym mužom je 57-ročný harvardský psychológ Steven Pinker.
Experimentálneho psychológa Pinkera doteraz poznali najmä tí, ktorých zaujímajú problémy vzniku a fungovania jazyka alebo záhady ľudskej prirodzenosti.
Jeho knihy Jazykový inštinkt, Ako pracuje myseľ alebo Nepopísaná tabuľa sa stali popularizačnými bestsellermi, ktoré prispeli k tomu, že časopis Time vyhlásil tohto kanadsko-amerického psychológa za jedného zo sto najvplyvnejších mysliteľov roku 2004.
Teraz mu vychádza kniha, názov ktorej je inšpirovaný slovami Abrahama Lincolna. V origináli sa volá The Better Angels of Our Nature: Why Violence Has Declined, teda Lepší anjeli našej prirodzenosti: prečo je násilie na ústupe.
Pinker v nej napríklad tvrdí, že človek má čoraz väčšiu šancu, že skôr než na bojisku alebo ako obeť násilného činu zomrie v mieri, obklopený svojimi blízkymi.
Keď čítame o krvavých vojnách alebo na vlastné oči vidíme svedectvá o šokujúcich zločinoch, logicky sa musíme pýtať, kam tento svet smeruje. Málokedy sa však pýtame, ako zlý bol tento svet v minulosti a koľko násilia sa páchalo napríklad v stredoveku.
Túto otázku si položil autor, ktorého začala zaujímať história násilia od momentu, keď sa dočítal, že v britských mestách 14. storočia sa vraždilo v porovnaní s dneškom až stokrát častejšie.
Pinkera to šokovalo. Podobne ako mnohí z nás podliehal optickému klamu, ktorý nazýva historickou krátkozrakosťou; tá spôsobuje, že udalosti vzdialené v čase vnímame menej jasne.
Stredoveký svet bol preňho romantickou idylkou, v ktorom v láske a mieri spolunažívali pracovití roľníci a čestní rytieri, ktorí ani len netušili, čo sú teroristické útoky alebo streľba do školopovinných detí.
V knihe Lawrencea Keeleyho z roku 1996 sa Pinker dočítal, že percento obyvateľov, ktorí zahynuli v 19. a 20. storočí vo vojnách aj v tých najviac postihnutých krajinách (Francúzsko, Nemecko) bledne v porovnaní s percentom padlých a smrteľne zranených ľudí v bitkách, ktoré sa odohrávali v spoločnostiach lovcov a zberačov a prvých poľnohospodárov.
„Tvrdé“ historické dôkazy, pochádzajúce z archeologických vojnových nálezov, hovoria podľa Pinkera jasnou rečou, rovnako ako písané záznamy o násilí najrôznejšieho druhu.
Porovnanie so súčasnosťou ukazuje, že miera násilia medzi ľuďmi postupne klesá. Autor sa v knihe odvoláva na čísla, ktoré dokumentujú, že napríklad druhá svetová vojna so všetkou svojou krutosťou a nezmyselnosťou bola podľa počtu obetí až deviatou najhoršou katastrofou v dejinách civilizácie.
Na otázku reportéra New Scientist, ako si vysvetľuje pokles násilia, Pinker odpovedal: „Nemyslím, že existuje nejaká jednoduchá odpoveď.
Jednou z príčin je existencia vlády, súdov a polície s monopolom na legálne použitie moci; vláda v sporoch funguje ako rozhodca. Pri porovnaní anarchie so spoločnosťou riadenou vládou vždy zistíte, že vďaka vláde je menej násilia.“
Napríklad pokles násilia v Európe od stredoveku korešponduje s rozširovaním a stabilizáciou monarchií, rovnaký efekt mal prechod od kmeňovej anarchie k prvým štátom.
Dôležitý je aj obchod a výmena tovaru, trebárs už len preto, že mŕtvy človek je vám pri tejto činnosti nanič.
Súčasne sa učíte predvídať potreby a túžby iných ľudí, a ako protipól nadvlády hrubej sily vznikajú vzťahy recipročného altruizmu (čo je obľúbený termín evolučných biológov, ktorí o tejto téme už napísali veľa kníh, výsledkom ktorých je poznanie, že človek sa aj v takej citmi prehustenej oblasti, ako je láska k blížnemu, správa veľmi racionálne).
Medzi ďalšími príčinami poklesu násilia Pinker uviedol rozvoj vzdelania, žurnalizmu, dejepisectva, vedy - a feminizmu. „Podľa všetkých možných kritérií sú ženy menej agresívne pohlavie,“ povedal.
Pinker, samozrejme, ako vedec venujúci sa evolúcii nemá ani tie najmenšie ilúzie o podstate ľudskej prirodzenosti. V našom mozgu sú napokon stále aktívne obvody z mladšej doby kamennej alebo aj staršie, ktoré velia riešiť konflikt prostým násilím a neberú do úvahy niečo, čo dnes nazývame slobodnou vôľou.
Spoločenské mechanizmy, nech už akéhokoľvek druhu, však pôsobia čoraz viac proti týmto inštinktom.
Jeden zo zaujímavých dôkazov obsahuje iná kniha. Napísali ju Steven Levitt a Stephen Dubner. Volá sa Freakonomics. Skrytá stránka všetkého (v slovenčine ju vydalo Inaque.sk vo vydavateľstve Premedia Group, Bratislava 2011).
Autori píšu, že v 90. rokoch uplynulého storočia v USA stúpala kriminalita tínedžerov takým hrozivým tempom, že prezident Clinton v roku 1995 vyhlásil: „Ostáva nám asi šesť rokov, aby sme tento trend v kriminalite mladistvých zvrátili, inak nastane v krajine chaos.“
No potom sa udial priam zázrak. Do roku 2000 počet vrážd spáchaných tínedžermi klesol o vyše polovicu a celkový počet vrážd v USA bol najnižší za posledných 35 rokov; to isté sa stalo s každým druhom kriminality od ublíženia na zdraví až po krádeže áut.
Príčiny sa hľadali v hospodárskom raste, nových policajných stratégiách, lepších zákonoch kontroly zbraní. Ako ukázali autori, pravda bola skrytejšia: pokles kriminality sa vlastne začal oveľa skôr, už 22. januára 1973, keď Najvyšší súd USA legalizoval potraty.
Znamenalo to, že sa nenarodili milióny nechcených detí z rozvrátených rodín, ktoré mali veľkú „šancu“, že budú vyrastať na ulici a neskôr sa stanú zločincami.

Čítajte viac: veda.sme.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


2.
označiť príspevok

red rose žena
   30. 10. 2011, 22:00 avatar
a u nás chcú zakázať potraty-aby boli samé nechcené deti... ale to,že žijem v lepšom svete odzrkadluje aj fakt,že nás je už 7 miliárd!!
Súhlasí Boris_I.


3.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   30. 10. 2011, 22:01 avatar
Potesil ma dalsi odborny nazor, ze nasilie sa zo spolocnosti pomalicky vytraca. (Nehladiac na huncutstva choromyselnych panov).. Clovek badatelne upusta od pudoveho a pomalicky prechadza k rozumnemu spravaniu.
Co si myslite o nazore takzvanej Nepopisanej tabule, ze nasa mysel je od narodenia taka nepopisana tabula a ako ju casom zapisujeme tak sa formuje nas charakter?


12.
označiť príspevok

rains
   31. 10. 2011, 15:31 avatar
ale to len vdaka stabilizacii vlad.


4.
označiť príspevok

red rose žena
   30. 10. 2011, 22:04 avatar
Myslím si ,že to mu nie je úplne tak.Ano veľa sa do našej mysle samozrejme zapíše-obkukáme od svojich blízkych ,ale máme aj svoje vnútorné ja-ktoré tiež má niečo do seba:-)


5.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   30. 10. 2011, 22:13 avatar
Vseobecne pozname rozne delenia nasej mysle. Ja sa priklanam k tomu trojobalu
Ego predstavuje nejaku nasu povrchnu identifikaciu nadobudnutu prave tou nepopisanou tabulou. Je to pudove konanie a samoluba entita. Potom je tu vedomie, co predstavuje rozumovu cast nasej mysle, inteligenciu a empatiu, pocity, schopnost abstrakcie. A posledna cast je podvedomie, co je to akesi vnutorne ja. Som to ja, ale nieje to zlucitelne s mojim egom, pretoze sa priroritne casto rozchadzaju.. Ta znama pomyslena hra na rozhodovanie medzi osobnym certom a anjelom.


6.
označiť príspevok

red rose žena
   30. 10. 2011, 22:17 avatar
myslím,že s tým môžem s kľudom súhlasiť:-)


7.
označiť príspevok

red rose žena
   30. 10. 2011, 22:20 avatar
takže to znamená,že sa úplne nemusíme nechať zmanipulovať všetkými podnetmi z okolia. Ale poväčšinou nám vyhovuje splinúť s davom...
Súhlasí Boris_I.


8.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   30. 10. 2011, 22:20 avatar
absolutne


9.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   30. 10. 2011, 22:34 avatar
No je to tazsie, ako sa zda. Tuzba splynut s davom je nam totiz tiez vlastna a prirodzena. Sme socialne/spolocenske bytosti. Byt v jednote nas laka, byt oddeleny nas frustruje. Aj to je naznak toho, co by sme mali byt, ake su nase skutocne prirority/hodnoty.


10.
označiť príspevok

red rose žena
   30. 10. 2011, 23:03 avatar
lenže mali by sme byť v prvom rade tzv. sami sebou a nie stádovito nasledovať vodcu...pretože aj v skupine je možné a určite aj pre vývin jedine priam žiadúce počúvať,vnímať svoje pocity-dokázať byť súčasne sám ,ale i časť celku.


11.
označiť príspevok

starec muž
   31. 10. 2011, 15:27 avatar
Boris,to je len informačné embargo,ktoré vytvára zdanie,že je menej násilia.Nikto nevie presne,koľko ľudí a ako zahynulo napr. v Iraku.Média sú pod kontrolou a nežiadúce informácie sa nevysielajú.


13.
označiť príspevok

starec muž
   31. 10. 2011, 15:46 avatar
Zdanie,že je menej násilia vytvárajú aj spôsoby privlastnenia si cudzieho majetku.V banke človeku nerozbijú hubu,aby z neho dostali peniaze,ale to spravia nenápadne.Jedná sa tiež o okradnutie a spôsobenie určitého druhu násilia,pretože okradnutý trpí následne pre nedostatok financií a môže na to doplatiť aj životom.Prvotná príčina tej smrti je tak málo viditeľná,že sa to okradnutie zdá krásne čisté.


15.
označiť príspevok

Scarlett X žena
   31. 10. 2011, 15:57

Príspevok bol vymazaný administrátorom.16.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   31. 10. 2011, 16:51 avatar
Ono starec neda sa nesuhlasit, ale tu je myslene nieco ine. Celkova populacia sa pomalicky snazi vymanit z nasilneho sposobu zivota.. Poslednych 200 rokov je tomu dokazom.. Prebehlo mnoho revolucii a oslobodeni vratane otrokarstva. Nieje rec o psychopatickych vladcoch a co robia.. rec je o tom beznom tuctovom cloveku, ktory vymenil "sekeru za kladivo" a "noz za pero"


14.
označiť príspevok

jaosmcvikir
   31. 10. 2011, 15:51 avatar
Násila je viac a viac  


17.
označiť príspevok

Arabeska žena
   31. 10. 2011, 17:37 avatar
ľudia sú stále viac násilní


18.
označiť príspevok

Ranexill muž
   31. 10. 2011, 17:40 avatar
nie sú. Je to hlupost.
Súhlasí feex8, DENDULIJ


19.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   31. 10. 2011, 17:43 avatar
Stale nasilnejsie sa k ludom spravaju vodcovia, pretoze ludia su stale mierumilovnejsi.. Priama umera.
Súhlasí DENDULIJ


20.
označiť príspevok

feex8 muž
   31. 10. 2011, 17:49

Príspevok bol vymazaný administrátorom.21.
označiť príspevok

Arabeska žena
   31. 10. 2011, 17:53 avatar
každý deň sledujem Zone reality a tam vyšetrujú neskutočné vraždy - to stále tak bolo ?


22.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   31. 10. 2011, 17:55 avatar
Nie, bolo to podstatne horsie. Volakedy sa zeny znasilnovali na ulici a kto sa ozval mu usekli ruku, alebo nohu, alebo ho zabili po tom, co ho pre zabavu mucili. Vrazdilo sa a upalovalo sa vo velkom..


23.
označiť príspevok

salbea žena
   31. 10. 2011, 17:57 avatar
som skeptik ..wau..
co ak si zacnem s niekym a z lasky mi vpali gulku do hlavy ako tej profke ?


24.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   31. 10. 2011, 18:00 avatar
Tak to rob ako ja. Nezacinaj si  


25.
označiť príspevok

DENDULIJ
   31. 10. 2011, 18:04 avatar
S tebou úplne súhlasím.
Súhlasí Boris_I.


27.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   31. 10. 2011, 18:12 avatar
To ma tesi


26.
označiť príspevok

salbea žena
   31. 10. 2011, 18:09 avatar
hm Boris..ved to,pre istotu sklapnem skor,nez by som dostala na vztah s vyvolenym odvahu


28.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   31. 10. 2011, 18:14 avatar
salbea, s odvahou zase ja problem nemam, praveze viem byt az drzi, ked mam o nieco zaujem   Ale rozum mam uz asik niekde uplne inde chvalabohu aj bohuzial   Nikdy si si nezratala aj vyhody v solo existencii?


41.
označiť príspevok

salbea žena
   31. 10. 2011, 18:51 avatar
hm Boris,dlho som nechapala,ako moze zit sakra taky chlap ako Buban sam a preco taky sposob zivota tak mudremu cloveku vyhovuje..po case uz zacinam tomu velmi dobre rozumiet..nie je na nikoho viazany a nikym vazneny..je fakt slobodny  
bulvar.atlas.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk.


42.
označiť príspevok

feex8 muž
   31. 10. 2011, 19:03

Príspevok bol vymazaný administrátorom.29.
označiť príspevok

DENDULIJ
   31. 10. 2011, 18:17 avatar
Len pre istotu, nemám sa moc vypytovať že?
Alebo sa mýlim?


30.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   31. 10. 2011, 18:20 avatar
No podla mna hej. Pytat sa je velmi dolezite.
 


31.
označiť príspevok

DENDULIJ
   31. 10. 2011, 18:24 avatar
hehe .. tak teda dikes


32.
označiť príspevok

DENDULIJ
   31. 10. 2011, 18:26 avatar
nick je sprosty ze?


33.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   31. 10. 2011, 18:31 avatar
Ani nie, mne sa nezda Skor avatar je taky nie zrovna priatelsky


34.
označiť príspevok

The Sun
   31. 10. 2011, 18:32 avatar
avatar sa mi lubi .. uz som sa jak premenoval, tak aj avatara mam ineho.
Súhlasí Boris_I.


35.
označiť príspevok

The Sun
   31. 10. 2011, 18:33 avatar
ty nemas skype nick?


37.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   31. 10. 2011, 18:37 avatar
Nemam skype.
The Sun brings the dailight
http://www.youtube.com/watch?v=OIIUHQqDj9E Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


36.
označiť príspevok

The Sun
   31. 10. 2011, 18:35 avatar
Boris?


38.
označiť príspevok

The Sun
   31. 10. 2011, 18:40 avatar
Čo je to?


39.
označiť príspevok

The Sun
   31. 10. 2011, 18:41 avatar
No, prináša.


40.
označiť príspevok

The Sun
   31. 10. 2011, 18:50 avatar
Boris, to o si mi poslal?


43.
označiť príspevok

starec muž
   1. 11. 2011, 07:24 avatar
V ľuďoch je skrytý veľký potenciál násilia.Stačí,aby bol napr. nedostatok potravín,ako v stredoveku a boli by schopní ešte horších činov,ako vtedajší ľudia.Stačí si pozrieť správanie ľudí pri nejakých výpredajoch v obchode a to nejde o nič životne dôležité.


44.
označiť príspevok

Ónya žena
   1. 11. 2011, 07:34 avatar
nie tak celkom starec myslím si, ..skôr vyvolaná masová nenávisť vedie k násiliu, pretože davy sa dajú ľahko ovplyvniť ..a primitívnejšie myslenie všetko rieši silou. Stredovek samo o sebe bol krutý..to nechcem rozoberať)), ...celkovo ľudia sú už šialení dobou, chýba im zdravý úsudok, ..myslenie je prevalcované chamtivosťou a vytratili sa prirodzené hodnoty človeka.


45.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   1. 11. 2011, 09:56 avatar
Starec v dnesnej dobe vystupilo uz napr. aj mnoho vojakov s priznanim, ze dalej nechcu, nevladzu. Aj sem na forum som daval vypovede vojakov , ktori opisovali nespravodlivost a krutost, ktoru pachali v mene svojej vlady.
Dokazatelne dobou cloveku stupa aj vyska IQ. JA viem, ze to zatial nieje nic extra, ale ten posun je viditelny.
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 17:56,  Lemmy. Ak sa bavíme o Morčatách, tak myslím na Morčatá. *03*03*03*03 Myslel som na toto:...
dnes, 17:54,  Jasné, mojko. A bude tak, ako si povedal, že bude, že? *39*39*39
dnes, 17:51,  Az sa raz stretnete s bohom vo svojej dusi prestanete sa stotoznovat s vasim mamonarskym egom a...
dnes, 17:41,  Partofgoda treba chápať - ezoterickými postupmi sa spojazdnil pre zjavenia, na ktoré nikdy...
dnes, 17:37,  otázka znie, je to možné zvládať ? momentálne neviem, učím sa už niečo popredu a niečo...
dnes, 17:34,  Nasrát! *39
dnes, 17:26,  Mozes to rozoslat vsetkym prokuratorom sudcom a ostatnym zbabelcom v mojej vlasti ma mozte vy...
dnes, 17:25,  Pre vas vy psychoteroristicke hyeny protislovenske rusofobne Na stráž! Takto znie slovenský...
dnes, 17:23,  roku 1989 sme sa mnohí s nádejou zúčastnili na fraške, ktorou ste si pripravili priestor...
dnes, 17:22,  roku 1989 sme sa mnohí s nádejou zúčastnili na fraške, ktorou ste si pripravili priestor...
dnes, 17:22,  Stat som Ja a ostatnych 5.000.000 spoluobcanov a nebude nas terorizovat nejaka banda...
dnes, 17:22,  zase ti semeno kvapká na mozog?
dnes, 17:20,  Pozdravuj najvyzsi sud a nech si dobre rozmyslia co urobia. Ja som slobodny obcan SR stelesnenie...
dnes, 17:17,  Fíha pán kntsz, som si nemyslel, že si až taký agresívny, vždy som ťa bral ako...
dnes, 17:06,  6- zase provokuješ? Keď ťa označím za dementného, tak som vlastne nič nové a zlé...
dnes, 16:51,  https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/83668245_10215091884762832_8034053982949212160_o.jp...
dnes, 16:27,  šli by ste do takého kostola na kázeň, deti by si radšej kúpili 2 kilá cukríkov...
dnes, 16:24,  Špecializovaný trestný súd. Aj Hitler mal špecializovaný súd. *21
dnes, 16:10,  Tal Bachman- Aeroplane. New Version
dnes, 16:08,  nepochopili ste slovenský ľud ešte v akej ste situácií, nemôžu kňazi chodiť autom na...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Nikdy neopúšťaj niekoho, koho miluješ, pre niekoho,
kto sa ti páči, pretože ten, kto sa ti páči, ťa opustí pre niekoho, koho miluje.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(146 076 bytes in 0,458 seconds)