Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  rôzne  téma
kategórie:  

Pozitíva predsudkov

45
reakcií
1564
prečítaní
Tému 22. apríla 2012, 10:49 založil Boris_I..

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
21. 12. 2009
32
15. 01. 2012
23
20. 11. 2011
99
02. 08. 2011
14
30. 07. 2011
51
 
 


1.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   22. 4. 2012, 10:49 avatar
Šľak ma ide trafiť z predsudkov, ako hovoril klasik.
Ako keby bolo možné, aby človek žil bez predsudkov. Keď sa človek narodí, je tabula rasa, nemá vedomosti, skúsenosti a ani predsudky. Ako spoznáva svet, tak si osvojuje určité vzorce správania. Aj tieto raz už overené modely následne prispôsobuje novým poznatkom a skutočnostiam. Pravdaže, nie všetko si človek výskúša na vlastnej koži. Niektoré znalosti, a je to vzhľadom na krátkosť a obmedzenosť ľudského života väčšina poznatkov, získavame sprostredkovane od iných osôb, z médií ... Aktivisti sa nás snažia presvedčiť, že niektoré z týchto poznatkov sú predsudky a nemáme sa podľa nich riadiť.
To je ako s tým prieskumníkom, ktorý v Afrike na savane prvý krát v živote videl veľkú žltú mačku s obrovskou hrivou. Podľa svojich doterajších skúseností s európskymi mačkami ju šiel pohľadkat, lev mu bohužial odhryzol ruku. Keď ale stretol leva po druhýkrat, už sa riadil svojim predsudkom a vytiahol zbraň. Podľa našich ľudskoprávnych priateľov, by si mal dať odhryznúť aj druhú ruku, lebo to bol predsa iný lev. A levov nesmieme hádzat do jedného vreca.
Ak teda niekto hovorí, že sa ľudstvo má zbaviť predsudkov a vyriešia sa nahromadené problémy, tak nám vlastne hovorí, že sa máme zbaviť vzorcov správania, ktoré formovali civilizáciu do podoby ako ju poznáme teraz. Predsudok je takou súčasťou ľudského správania, ako schopnosť učiť sa. Ak človeka zbavíme predsudkov ostane nám malé iracionálne dieťa, ktoré bezhlavo nasleduje hrkalku. Iste, predsudky nás obmedzujú, rovnako ako nás obmedzuje pud sebazáchovy, alebo hlad. Ale v prípade, že nútime niekoho vzdať sa týchto motivácii môže to skončiť úplne skratovým správaním.


45.
označiť príspevok

piskotka žena
   25. 4. 2012, 18:52

Príspevok bol vymazaný administrátorom.



46.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   26. 4. 2012, 09:25 avatar
Vyborne Dakujem za objektivny nazor piskotik.
Súhlasí piskotka


2.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   22. 4. 2012, 11:00 avatar
a take jednoduche by to bolo, keby bol clovek aspon tak inteligentny, ako byvol   moze ovca dorast do byvola? asi nie :/
www.youtube.com Tento odkaz smeruje mimo DF.sk!


3.
označiť príspevok

Ónya žena
   22. 4. 2012, 11:18 avatar
zdravá -reálna logika predsudky vytlačí, nepríjíma. ..Poverčivosť a predsudky sú tieňom mysle, zásah do podvedomia a vedomia , ..čo ovplyňuje prirodzenosť človeka. Racionálne myslenie nemôžu predsudky ovplyvniť...aj keď sú takí, čo za každú cenu sa snažia predsudkami manipulovať človeka cez strach . ..Predsudky sú obmedzovaním vnútornej slobody.
Jediné pozitívum som nenašla.


4.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   22. 4. 2012, 11:39 avatar
Vo velkej miere predsudky su skodne. Tie, ktore su preberane bez osobneho zvazovania.
No predsudok nieje niekedy menej, ako predvidanie.
Pred- pred udalostou, predpokladanie, predvidanie
sudok- sud, sudit, hodnotit, vyhodnocovat, racionalne zvazovat
Je to aj prirodzeny system myslenia dopredu vyhodnotit situaciu, objekt, ci bytost.
Tato funkcia nasej mysle sa neda vypnut, len tak zahodit, potlacit v kazdom smere. To by sme sa stali skutocne hlupucki, ako dieta a nasledovali kazdu hrkalku, ktora nam zachrasti pred ocami (napr. reklamy).
Predsudok je vyuzitelny v nas prospech aj neprospech, asi zalezi len na tom, ako sa pouziva.


5.
označiť príspevok

Ónya žena
   22. 4. 2012, 11:47 avatar
asi sa tú pletie niečo..predsudky nie sú predtuchy. ..Predtucha je veľmi pozitívna vec.. a veľmi osožná tomu kto ju vlastní.
Súhlasí red rose


6.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   22. 4. 2012, 11:49 avatar
a aky je rozdiel medzi predvidanim, predtuchou, predpokladanim a predsudkom? Co specificke ma tieto pojmy od seba rozdelovat? Aky je ich jednotlivy zaklad?


8.
označiť príspevok

Ónya žena
   22. 4. 2012, 11:53 avatar
predsudky sú vymyslené povery prenášajúce sa z generácie na generáciu a pod. ..)..predvídanie je tzv, predtucha, intuícia .
Súhlasí red rose


10.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   22. 4. 2012, 11:55 avatar
Znacna cast ano.
Tu je zaujimava praca o predsudkoch.

V sociálnopsychologickej a sociálnej rovine sa najčastejšie stretávame s pojmom autostereotyp. Sú to predstavy a mienky, väčšinou zjednodušené a nesprávne, ktoré majú jednotlivci a skupiny o sebe. Vyjadruje sa v ňom vedomie príslušnosti k skupine, najčastejšie idealizované. Len zriedka bývajú kritické alebo sebaironizujúce.

Zjednodušene možno povedať, že ľudia spravidla majú o sebe priaznivú mienku, pozitívny názor, alebo prinajlepšom seba hodnotia v porovnaní s inými lepšie. (Známe sú autostereotypy robotníkov, intelektuálov, príslušníkov rôznych profesií, náboženstiev, atď...)

Náprotivkom je pojem heterostereotyp, čo sú predstavy, mienky a súdy, spočívajúce väčšinou na zjednodušených a zovšeobecnených súdoch, ktoré majú jednotlivci a skupiny o iných jednotlivcoch alebo skupinách, najmä o i ich vlastnostiach, ktoré často ani nepoznajú. Bývajú orientované na národné, náboženské, rasové, politické, ideologické, profesijné a iné oblasti. Často sa týkajú sociálnych vrstiev a skupín, ako i rôznych menšín. Heterostereotyp často splýva s pojmom predsudok.

J.DREVER chápe predsudok ako “postoj, obvykle s emocionálnym zafarbením, nepriateľsky alebo priaznivý voči správaniu alebo objektom určitého druhu, voči určitým osobám alebo doktrínam“.

Predsudok môže smerovať aj voči vlastnej osobe. Ide o kriticky nepreskúmaný, nereflektovaný, jednostranne citovo zdôrazňovaný úsudok, často bez akéhokoľvek racionálneho základu. O predsudkoch hovoríme, že majú iracionálny základ, ktorý racionálne argumenty nedokážu vyvrátiť alebo aspoň zmeniť. Predsudky bývajú často preberané jednotlivcom alebo i celou skupinou ako hotové.

Graficky by sme mohli znázorniť genézu prebiehajúcu v poradí :
PREDSUDOK ––––) STEREOTYP –––––) POSTOJ (kognitívna + konatívna + emocionálna zložka)

Postupom času nadobudol pojem predsudok charakter úsudku alebo názoru, ktorý sa prijíma pred presnejším a dôkladnejším skúmaním a zohľadňovaním. Tak získal význam predčasného a unáhleného úsudku, ktorý je spravidla alebo príliš nepriaznivý, alebo naopak prehnane pozitívny.

Predsudok ako apriórna predstava o jednotlivcovi lebo skupine teda obsahuje tie časti myšlienkových pochodov, ktoré predchádzajú logickému uvažovaniu na tejto úrovni zotrvávajú. Ľudia môžu mať apriórne predsudky i voči skupinám, o ktorých nikdy nemohli počuť, ktoré sú vymyslené.

Vo všeobecnosti platí, že človek, ktorý má predsudky voči jednej určitej skupine zväčša negatívne zmýšľa aj o iných. Pretože vo väčšine prípadov sa predsudky týkajú sociálnych partnerov alebo účastníkov sociálnych procesov, hovoríme spravidla o sociálnych predsudkoch.

Slúžia ako orientácia v sociálnej skutočnosti, v sociálnom svete, v sociálnom správaní, t.j. v správaní orientovanom na iného človeka ako na seba samého. Zdanlivo tak pomáhajú vyznať sa v spletitosti sociálnych vzťahov a javov najmä zjednodušovaním, ktorého výsledkom je nesprávne, pomýlené hodnotenie sociálnej situácie. Sú zdrojom heterostereotypov .

Techniky, ktoré eliminujú alebo redukujú predsudky :
- priamy kontakt skupín

- sociálne učenie – ak sú predsudky naučené, môžeme ich odučiť (škola, rodina, ...)

- sociálne rekategorizácia – prostredníctvom kontaktu so skupinou dochádza ku zmene postoja a teda následnej zmene vnímania vonkajšej skupiny, stierajú sa rozdiely medzi vnímaním My a Vy.

- kognitívna intervencia – zoslabovanie stereotypov uvedomovaním si jedinečných vlastností

Stereotyp – pevný, ťažko meniteľný, strnulý tvar (forma) a spôsob správania, ktorý sa vždy opakuje. Často sa používa vo význame zjednodušenej, skreslenej predstavy, mienky, názoru, ktoré si vytvárajú jednotlivci alebo skupiny o sebe, najmä o svojich vlastnostiach, ale aj o iných ( jednotlivcoch, skupinách, ...)

Často vznikajú na základe predsudkov, hoci s nimi nie sú totožné. S pojmom predsudok úzko súvisí i pojem diskriminácia, ktorý spočíva v skutočnom jednaní s druhými, ide o činnosť, ktorej podstata( príčina, zámer) korení v predsudkoch. Rozlišujeme pozitívnu a negatívnu diskrimináciu.
referaty.aktuality.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


7.
označiť príspevok

Ónya žena
   22. 4. 2012, 11:50 avatar
predtucha "osožná tomu kto disponuje touto danosťou, ..každý ma predtuchy, len niekto menšie , a niekto väčšie , veľké..a niekto im nepripisuje žiadny význam.


9.
označiť príspevok

Scarlett X žena
   22. 4. 2012, 11:55

Príspevok bol vymazaný administrátorom.



12.
označiť príspevok

Ónya žena
   22. 4. 2012, 11:58 avatar
ale no ..predsudky sú rôzneho charakteru ..niekto si z nich mohol vytvoriť "zákon" , no jednoznačne ich pridržiavanie sa nikdy nič dobré neprinieslo spoločnosti.


13.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   22. 4. 2012, 12:01 avatar
presne, no a niektore si myslim sa nemenia, ako napriklad ten s levom ako priklad v uvode.
Malokto z nas bol v kontakte s levom na otvorenom priestranstve, ale uz od mala pocuvame historky o tom, ako je lev nebezpecny.. okrem ineho. A tak ked sa s nim stretneme budeme na pozore miesto, aby sme mu sli bezhlavo pohladit na pozdrav.
Myslim, ze predsudok nieje zly, ak je pod primeranou kontrolou racionality.


11.
označiť príspevok

Ónya žena
   22. 4. 2012, 11:55 avatar
pojem predsudok je niečo celkom iné ako pojem predtucha. predtucha že človek vytuší napr. hroziace sa nebezpečensvto..a predsudok je niečo ako povera , že človek uverí že ho čaká nešťastie ak mu prejde čierna mačka cez cestu..a takto si to nechtiac dostáva do podvedomia až si to nešťastie skutočne na seba môže privolať.
Súhlasí Boris_I.


14.
označiť príspevok

Kasafran
   22. 4. 2012, 12:06 avatar
Boris,
súhlasím s Ónyou, predsudky nemôžu byť predtuchy a ani naopak. Za predsudok možno považovať názor, stanovisko alebo presvedčenie, ktoré si človek v určitom čase osvojí a ktoré nie je ochotný nikdy, za žiadnu cenu cenu zmeniť - aj keď je už zahádzaný množstvom objektívnych argumentov/skutkov/príbehov...
Predtucha je vlastnosť človeka na základe svojich skúseností, vzdelania, intelektu a empatie predvídať následný vývoj vzťahov, situácie a udalostí vo svojom užšom i širokom okolí...
Súhlasí Boris_I.


15.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   22. 4. 2012, 12:18 avatar
Je dobre si niektore drzat v pamati. Napriklad Kasafran bol si niekedy v nejakej moslimskej krajine? Ludia su tam vo vseobecnosti mili, ale obchodnici ta obtiahnu o nemale peniaze akonahle zbadaju, ze si dovercivy.
Ze tamojsi obchodnici dokazu cudzincovi prestrelit cenu aj o dve tisic percent je vseobecne znamy predsudok, ale plati. Ja som ho sam zazil, tak ako je to?


18.
označiť príspevok

Kasafran
   22. 4. 2012, 14:22 avatar
Boris,
bol som zatiaľ len vo dvoch moslimských štátoch - v Azerbajdžane a v Albánsku. Aj čo sa týka obchodníkov, moje skúsenosti sú síce podobné Tvojim, ale to neznamená, že nedokážu pristúpiť na vzájomne výhodnú cenu dohodou.
To skôr u nás je skoro železným zvykom, že predavač na trhu alebo v súkromnom obchode zapýta niekoľkonásobne vyšiu cenu ako je hodnota tovaru s primeraným ziskom, a to bez akejkoľvek ochoty dododnúť sa na primeranej cene... Keď sa takého predavača opýtaš, prečo nechce zjednať cenu, dostaneš odpoveď, že on sám nemôže, pretože nie je majiteľom. Keď si dáš zavolať majiteľa, nebude Ti vyhovené, pretože práve oddychuje na Azorských ostrovoch...
P. S.
A ten, podľa Teba "všeobecne známy predsudok", by som skôr nazval všeobecne známym orientálnym faktom...


16.
označiť príspevok

Ranexill muž
   22. 4. 2012, 12:37 avatar
Predsudok je podla mna prave ten odhad , ktorý je nespravny. preto jeho pozitívum neexistuje.
Súhlasí dorota, Ónya, piskotka


17.
označiť príspevok

Scarlett X žena
   22. 4. 2012, 14:08

Príspevok bol vymazaný administrátorom.



21.
označiť príspevok

Ranexill muž
   22. 4. 2012, 18:06 avatar
Miláčik, napísal som ze predsudok je nepsravny odhad.
To co si sem dala je ukážkou toho, že tzv. predsudok, za ktorý sa skryl tento neger kedze si chcel strcit nebol predsudok, iba sposob ako dostat svoje.
Súhlasí dorota


19.
označiť príspevok

dorota
   22. 4. 2012, 16:04 avatar
jo tiez by som si nieco rad precitala v com tlvie pozitovum predsudku.
Súhlasí Ónya


20.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   22. 4. 2012, 16:31 avatar
je to priamo v uvode temy. Zalezi len, ci to aj pochopis, alebo budes reptat vseobecne pretlacane.,


26.
označiť príspevok

dorota
   23. 4. 2012, 10:10 avatar
nie, nic take tam nie je, priklad s levom je odveci. nedovercivost nie je predsudok. tomu ale zase ty nechapes.  
Súhlasí red rose


30.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   23. 4. 2012, 11:09 avatar
Ved dobre.. tvoja vec, co tam vidis a co nie.


31.
označiť príspevok

dorota
   23. 4. 2012, 13:55 avatar
LOL


22.
označiť príspevok

winry žena
   22. 4. 2012, 19:31 avatar
Deti sa rodia bez predsudkov, ibaze su nevedome si seba.
Neskor sa to cele zvrtne..uvedomujeme si, ale zomierame plni predsudkov.
Súhlasí Ónya


25.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   23. 4. 2012, 07:34 avatar
Cas nas este ocisti od tych nezmyselnych predsudkov. Ako stari ludia by sme mali zomierat patricne mudri. To je uloha.


38.
označiť príspevok

winry žena
   23. 4. 2012, 19:00 avatar
Staroba nas zasyti skusenostami, avsak ak nie su zalozene na pouceni sa z nich, zial zmudrenie neprichadza ani naznakom prichadzajucich sedin...


23.
označiť príspevok

viluette muž
   22. 4. 2012, 21:12

Príspevok bol vymazaný administrátorom.



24.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   23. 4. 2012, 07:33 avatar
potesil ma tvoj nezaujaty nazor
http://www.youtube.com/watch?v=TRO1g_oZlYk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
&feature=my_liked_videos&list=LL1RdNL_nvchH-MadGr0OcEQ


33.
označiť príspevok

viluette muž
   23. 4. 2012, 14:10

Príspevok bol vymazaný administrátorom.



27.
označiť príspevok

dorota
   23. 4. 2012, 10:12 avatar
aha a to pozitivum je kde presne? v tej prirodzenosti?


32.
označiť príspevok

viluette muž
   23. 4. 2012, 14:09

Príspevok bol vymazaný administrátorom.



35.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   23. 4. 2012, 17:11 avatar
Ako to, ze mas taky otvoreny pohlad? Co sa stalo?


36.
označiť príspevok

viluette muž
   23. 4. 2012, 17:15

Príspevok bol vymazaný administrátorom.



37.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   23. 4. 2012, 17:25 avatar
podla mna zmenilo, ale to je len moje pozorovanie.


39.
označiť príspevok

viluette muž
   23. 4. 2012, 20:18

Príspevok bol vymazaný administrátorom.



40.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   24. 4. 2012, 09:01 avatar
neviem.


41.
označiť príspevok

dorota
   24. 4. 2012, 12:54 avatar
to je hlupy priklad stym lunikom. lebo ma nuti sa opytat, a keby bol plny "bielych" grazlov tak ho tam pustis? hlupost .-)
ziadne pozitivum si nedala. ziadne ani nie je. cim skor si to uvedomite, aj dole s borisom, tym skor sa skonci tento alibizmus.


42.
označiť príspevok

viluette muž
   24. 4. 2012, 12:56

Príspevok bol vymazaný administrátorom.



43.
označiť príspevok

dorota
   24. 4. 2012, 13:05 avatar
nj, ale pred bielym lunikom ta neochrani :-)


44.
označiť príspevok

viluette muž
   24. 4. 2012, 17:13

Príspevok bol vymazaný administrátorom.



28.
označiť príspevok

dorota
   23. 4. 2012, 10:14 avatar
ju atiez by ma zuajimalo ako moze predsudok motivovat a to dokonca pozitivne.


29.
označiť príspevok

red rose žena
   23. 4. 2012, 10:28 avatar


34.
označiť príspevok

majomajo muž
   23. 4. 2012, 14:12 avatar
Predsudky sú v podstate dogmy a to asi nie je ten najlepší spôsob.......teda pri individuálnom posudzovaní nejakého prípadu. Vo všeobecnosti ale môžu vyjadrovať zvýšenú pravdepodobnosť javu........
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 14:09,  kasafran, menuj kto bojuje proti slovanom a akym sposobom konkrétne . mozeš to dolozit aj...
dnes, 14:08,  (15) Hokejis, nečuduj sa, veď na tomto DF je zástupkyňou Osvieteného - a tým je...
dnes, 14:07,  16. prestan blabotat ako postihnuty a skopíruj mi sem kde zlahčujem hociaky rasizmus? bude to ??
dnes, 14:03,  odvádzaš neustále pozornosť a veľmi primitívne neustálymi klamstvami od reality o ktorej...
dnes, 14:01,  Bijoux neustále klame čo je to za stvora ? :)
dnes, 14:00,  IQ nie je všetko :)
dnes, 14:00,  11. skopíruj mi kde niečo zlahčujem . čakám .
dnes, 13:59,  edo SS daj si tabletky melieš z cesty
dnes, 13:59,  9. to bola jednoduchá otázka, sa ukludni *21
dnes, 13:59,  Bijoux zľahčuje černošský rasizmus, ktorý v USa už napáchal toľko násilia a bordelu.
dnes, 13:58,  edo SS v blázinci ťa zasa pustili na internet ?
dnes, 13:58,  a ze ti nikto priamo nenapíše ze si zabrzdená, ešte neznamená ze to nikto nevidí a nevníma .
dnes, 13:58,  VEd tu zasa zlá stvora klameš že nenávidím afroameričanov
dnes, 13:55,  (3) Hokejis, pochop ich, veď to je ich stála spoločná úloha - bojovať stále a...
dnes, 13:49,  Nie, to nechcem :)
dnes, 13:49,  hokejis čo ty na to? je ti lúto toho chlapca?
dnes, 13:48,  (21) Era, chceš tým vyjadriť, že medzi hlavnoprúdovými sa nenachádzajú žiadne...
dnes, 13:48,  6. čo má zlahčovanie rasizmu spoločné s depresiami??
dnes, 13:46,  (3) ...Matovičovej finálnej deštrukcie... Na ožobračovaní občanov Slovenska sa predsa...
dnes, 13:45,  23. no ved ja sa snazím ignorovat ze si IQ húpacieho kona . ale to neznamená ze budeš...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Zdraví majú tisíc prianí, chorí iba jedno.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(129 486 bytes in 0,347 seconds)